LAATSTE BERICHTEN Nog scherper aanvallen zijn te wachten Amerika en Japan Berlijn zegt: GEBREK AAN BRANDWEERLIEDEN IN LONDEN VERKLARING VAN ROOSEVELT DE ORDE IN DEN STILLEN OCEAAN Staatssocialisme breekt zich baan DE NIEUWE ORDE IN NOORWEGEN De besprekingen te Batavia Het autobedrijf in Japan Ook vernieuwing in Zweden De Britsche scheeps- verliezen Een ingrijpende reorganisatie van den Opbouwdienst Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORT§CH DAGBLAD WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 BERLIJN, 2 October. Onze V.P.B.-correspondent meldt ons De Duitsche vergeldingsaanval op Londen duurt thans reeds 23 dagen en nachten voort en is verreweg de hevigste aanval die ooit heeft plaats gehad. In welinge lichte Duitsche kringen verklaart men echter, dat als Engeland doorgaat met de nachtelijke aanvallen op de Duitsche burgerbevolking, de vergelding nog veel verder zal gaan. Op onze vraag of dan nog steeds hel hoogtepunt der aanvallen niet be reikt is. verklaarde een oorlogsverslaggever die aan tal van aanvallen op Londen heeft deelgenomen, dat, wat tot heden geschied is nog slechts een begin vormt. Om trent de verwoestingen, die door de Duitsche aanvallen worden aangericht, zeide deze ooggetuige: ,.Waar het Duitsche luchtwapen ziin vernielingswerk verricht heeft zal in de eerstvolgende jar-en geen steen moer op den andere staan.' Voorts zeide de verslaggever ons. da4 de bemanningen der Duitsche lucht eskaders op hun vluchten ervaringen hebben opgedaan „waarvan zij een zoo danig gebruik zullen maken, dat de oor logsophitsers te Londen er in den ko- monden tijd woor buiten zich zelf zullen geraken van angst en schrik". In ieder geval stemmen de verklaringen van allen, die het weten kunnen, hierin overeen, dat hot Duitsche luchtwapen over nog aanzienlijke mogelijkheden tot uitbreiding en verscherping van de aan valsactie tegen het Britsche eiland be schikt en dat de bevoegde Duitsche in stanties ook de bedoeling hebben te ge legener tijd van deze mogelijkheden ge bruik te maken. Het D.N.B. meldt voorts uit Berlijn: Het aantal Engelsche vliegtuigen, dat Dinsdag bij luchtgevechten boven En- gelsch gebied werd neergeschoten, was tegen den avond gestegen tot IR. De Duitsche verliezen hieven ongewijzigd. Tot dusver wordt één machine vermist. Om het steeds merkbaarder wordende gebrek aan brandweerlieden op te hef fen, heeft de Britsche regeering volgens hier ontvangen berichten zich gedwon gen gezien in militairen dienst zijnde brandweerlieden uit den dienst te ont slaan. Voorts wordt gemeld, dat cenige elegante restaurants in het westend in Londen hun gasten thans een „speciale luchtalarmschotel" aanbieden, d.w.z. een avondmaaltijd voor drie tot vier Pond. waarbij is inbegrepen en matras en een slaapplaats in den kelder. Het benoemen van een commissie ter bestudeering der betrek kingen acht men te Tokio waardeloos De voorstellen van Senator King WASHINGTON. 2 October (D.N.B.) IVolgens een mededeeling van den de- mocratischen fractieleider Barkley heeft het voorstel, dat is ingediend door Senator King en ten doel heeft Enge land na opheffing van de desbetreffen de bepalingen van de neutralitcitswet en de Johnson Act, in het vervolg onbe perkte financieel® hulp te verleenen. weinig kans nog in deze. zittingsperiode van het. Congres te. worden behandeld Het voorstel zal. aldus Barkley. tijdroo- vende debatten doen ontstaan. Bli vroe gere gelegenheden vonden dergelijke voorstellen in de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken slechts weinig steun. TOKIO, 2 Oct.. (D.N.B.). De woord- oerder van het departement van buiten landsche zaken heeft in de persconfe rentie de voorstellen van bepaalde Ame- •ikaansche kringen om een commissie e benoemen tot het. onderzoeken van de betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten gekenmerkt als interessant doch als practisch waardeloos. Dergelijke commissies zouden, zelfs indien zij offi cieel benoemd werden, slechts dan be- tcekenis kunnen hebben, wanneer de Ver. Staten eerst, principieel de nieuwe wereld positie en de nieuwe ordening er kennen. De wereld beleeft op het. oogen- blik zulke veelomvattende veranderin gen, dat onderhandelingen van tevoren kansloos zijn, ingeval met deze ontwikke ling geen rekening gehouden wordt. Inzake berichten over beweerde be prekingen tot verbetering van de betrek- kingen tusschen Moskou en Tokio of ov een Japansch-Russisch niet-aanvalspact verklaarde de woordvoerder, dat officieel hierover niets bekend is. De Amerikaan sche berichten over een voorgenomen evacuatie van de in Sjanghai wonende Amerikanen noemde de woordvoerder onwaarschijnlijk. Het voorstel-King geen ant woord op het pact van drie WASHINGTON, 2 Oct. (D.N.B.) Ten aanzien van het voorstel van Senator King ten gun6te van een on- beperkten financieeien steun voor Engeland, heeft president Roosevelt in de persconferentie zeer beslist verklaard, dat het voorstel noch van hem, noch van iemand anders in de regecring afkomstig afkomstig was. Hij zal ten aanzien van het voorstel geenerlei standpunt bepalen. Het moet geensine worden beschouwd als een ant woord op het. driemogendihedcnpact v in Berlijn, maar als een zuive toeval, dat de vo-riee week Vrijdag na het hekend worden van hot pact, eerst de Britsche inkoopcommissie en daarna de commis sie voor de ondersteuning van Enge land hij hem waren verschenen en dat ten slotte de gebruikelijke Vrijdagsche zitting van het kabinet gehouden werd. Tenslotte ontkende Roosevelt, dat hii met den Franschen ambassadeur in Washingon de versterking van de haven van Martinique zou hebben besproken. Hij legde er den nidruk op, dat noch hij noch het staatsdepartement, eonigerlei mededeeling dienaangaande van de Fransche regeering heeft ontvangen. President Roosevelt heeft Dinsdag 20 chefs flor staven en andere officieren uit negen LatijschAmerikaansche linden ontvangen, die op uitnoodiging van den chef van den Amerikaanschen genera- len staf, Marshall, ter bezichtiging van militaire installaties naar rle Yereenigde Staten zijn gekomen. liet Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdag het wetsvoorstel aangenomen, dat een belasting van 25 tot 50 pet. in voert op overmatig hooge winsten van ondernemingen. CUBAANSCHE STUDENTEN SLAAGS HAVANNA. 1 Oct. (D.N.B.) Naar aanleiding van een politieke vergade ring van Cubaansche studenten in een theater alhier is een schietpartij ont staan, waarbij drie studenten gedood en talrijke anderen ernstig gewond werden. Opmerkelijk artikel van een Japanschen professor BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.) De Ber liner Boersenzeitung publiceert op de plaats waar anders het hoofdartikel wordt afgedrukt een beschouwing „Ja pan en de Stille Oceaan" van dr. Hike- matsoe Kaïnikawa. professor aan de Keizerlijke Universiteit te Tokio. In deze opmerkelijke beschouwing wordt gezegd, dat. sedert het Mandsjoerijsche incident, maar vooral sedert de beslis sende wending in het Europeesche con flict de tot dusverre beslaande „orde" in den Stillen Oceaan ineengestort is. Voor de instelling van een nieuwe orde zijn er, voor zoover men dit tot dusverre kan beoordeèlen, drie fundamenteele be ginselen: 1. De vorming van regionale machtsgroepen onder leiding van de sterkste natie in elk dier groepen. 2. Medewerking van de kleine staten en mogendheden. 3. Boven naties en con tinenten uitgaande beveiliging van den wereldvrede. Groot Oost-Azië zal onder dezen gezichtshoek en onder Japansclie leiding een groot gebied van economi sche en politieke stabiliteit omvatten. De Stille Oceaan zal in deze nieuwe orde in het eeist ongetwijfeld een speciale po litieke positie opeischen. Met het oog op de buitengewoon verschillende be volkingsdichtheid der afzonderlijke kuststaten van den Stillen Oceaan zal een aantal problemen moeten worden opgelost, voordat gedacht kan worden aan de oprichting van een duurzame nieuwe orde, o.m. de vrijheid van ves tiging en van verplaatsing van arbeids kracht, verstandige verdeeling van grondstoffen en open stellen der binnen- landsche markten. Zonder duidelijke op lossing dezer problemen is het behoud van den vrede in den Stillen Oceaan on mogelijk. Hoe herkent men een Turk? ANKARA, 2 Oct. (Ste(ani). Naar vernomen wordt, heeft men op grond van een op last der Turksche regeering ingesteld onderzoek naar de kenmerken van het Turksche ras, de anthropolo- gische kenmerken kunnen vaststellen. Hieruit blijkt dat de Turken tot het blanke ras behooren. De gemiddelde lengte der mannen is 1,65 m, die der vrouwen 1.52 m. De Turken hebben een rechte, platte neus, lichte oogen, kastan jebruin haar. De gemiddelde Turksche schedel is kort. De voorzitter van den bond voor Turksche geschiedenis heeft verklaard, dat het onderzoek is ingesteld volgens streng wetenschappelijke methodes dat men ook skeletten uit oude graven heeft bestudeerd. Volgens het resultaat dezer studiën zouden de Turken niet slechts sedert de 11e eeuw in Anatolië hebben gewoond, maar sinds verschei den duizenden jaren voor onze jaartel ling. Dr. Robert Ley: De taak van de gecommit teerde staatsraden OSLO, 2 Oct. (D.N.B.). In de Staats courant voor de bezette Noorache gebie den vin 1 October publiceert de Rijks commissaris de verordening betreffende de gecommitteerde staatsraden. In een irincipieele bepaling wordt tot uitdruk- ting gebracht, dat de gecommitteerde taatsraad belast is met de leiding van het ministerie, waarvoor hij is ïange- steld, ITij is den Rijkscommissaris voor het ordelijke beheer van zijn resoort ver antwoordelijk. Binnen het kader van de geldende rechtsvoorschriften kan hij alle 'icstuumbeslissingcn nemen. Zijn - be- voegheid strekt zich ook uit tot de bc- lissihgen, die tot dusverre vielen onder de bevoegheid van den Koning, de lo geering of het Storting. De gecommit teerde staatsraden kunnen binnen het kader van hun ressort door verordening recht, vormen. De bekendmaking der voorschriften geschiedt in de Noorsche Staatscourant, die thans weer verschijnt. Bovendien kunnen de gecommitteei de staatsraden ambtenaren benoemen. De onafhankelijkheid der gerechten wordt niet geraakt door de nieuwe orde. De uitoefening van het recht van gratie be rust bij den gecommitteerden stiatsraad voor justitie. Gemeenschap heeft de plicht tot verzorging van ouden van dagen en invaliden BERLIJN, 2 October. (D.N.BDe Angriff publiceert een hoofdartikel van den ruksorganisatieleider drLey onder het opschrift: ,,Het staatssocialisme breekt zich baan. Dr. Ley spreekt allereerst over de tot den tijd van Bismarck teruggaande grondge dachte der sociale verzekering en ouderdomsverzorging, die volgens Hitiers uitspraak In „Mem Kampf m de kinderschoenen moest blijven staan„omdat werkelijke geeste lijke factoren voor dezen strijd ontbraken." Na nauwelijks een half jaar, aldus Ley, heb ik thans den Fiihrer het eerste ontwerp voor de eerste periode in den grooten socialen arbeid van Duitschland ter beschikking gesteld. Door de opdracht, een veelomvattende ouderdomsverzorging voor het Duitsche volk voor te bereiden, heeft de Fiihrer een vraagstuk aangesneden, dat tot dusverre in geen enkele kapitalistische volkshuishou ding ook maar bij benadering geregeld is. Al die kapitalistische volkshuishoudingen hebben de ouderdomsverzorging beschouwd óf als eigen hulp der ..arme menschen", óf als aalmoes van den staat aan de bezitloozen. Aan de komende nutionaal-socialistische ouderdomsverzorging zal voor het eerst in de sociale geschiedenis de gedachte der volkskameraadschap, van de wederkeerige verplichtingen van volksgenoot en volksge meenschap ten grondslag liggen. Het nationaal-socialisme verlangt van iedèren volksgenoot den meest, noesten arbeid in dienst van het volk, bij het Üagelijksch werk zoowel als in den wa- pendienst. Daaruit leidt het echter ook «af de verplichting der volksgemeen schap, ieder, die slachtoffer wordt van de vervulling van zijn plicht of in den dienst vergrijst, een waardig bestaan te verzekeren. Plicht tot arbeid beteekent recht op verzorging, wanneer de ar beidskracht taant. Die verzorging is de dank der volksgemeenschap voor het plichts- besef bij den arbeid. De aanspraak op verzorging is. in tegenstelling tot het tegenwoordige, zeer ingewikkel de, verzekeringsrecht, slechts aan een enkele, overigens zeer belang rijke voorwaarde gebonden: verzor ging geniet hij, die zijn plichten als burger van het Grootduitsche rijk heeft vervuld, onverschillig op wel ke plaats en In welke sociale positie hij zijn volk gediend hééft Buitengesloten worden slechts de ele menten, die zich buiten de gemeenschap geplaatst hebben door een houding, die rle gemeenschap benadeelt. l)e ontwikkeling van liberalen staat tof. volksstanf zal ook voor de verzor ging gevolgen hebben. De middelen voor die verzorging zullen dan ook niet meer door dc afzonderlijke verzekerden wor den opgebracht: dat. zal de taak van de gemeeenschap in haar geheel zijn. 1 De volksgemeenschap vraagt niet, zoo als de verzekeringsmaatschappij: „Hoe veel hebt u gestort?" zij vraagt alleen, of men zijn plidht als Duitscher heeft vervuld. Als dat het geval is, zorgt de gemeeenschap voor de middelen. De verzorgde levensavond behoort tot de natuurlijke grondrechten van den Duitscher. Als hij niettemin op zijn ouden dag nog wil werken, zal de volksgemeenschap hem een gun stiger plaats geven. In de eerste plaats echter moet er voor gezorgd worden, dat de oude van dagen, die nog wil werken, tot licliteren' arbeid kan overgaan, zonder dat hij daar door in stoffelijk opzie.it benadeel I wordt. Dezelfde beginselen gelden voor den invalide, onverschillig door welke oor zaken het arbeidsvermogen verminderd is. Dat tenslotte ook weduwen en wee zen voldoende verzorgd moeten worden, zij, aldus dr. Lev, hier slechts volledig hcidshalve vermeld. Volgens deze eerste beginselen moet de verzorging van menschen op leeftijd en invaliden tot stand gebracht worden. Tallooze bijzondere punten moeten noe geregeld worden, doch één ding is ze ker: het komende sociale recht zal geen geheime wetenschap zijn zooals het tegenwoordige, dat is verbrokkeld in meer dan 170 wetten en verordenincen, welke tezamen meer dan 3.000 artikelen» tellen. Het zal volgens duidelijke begin selen de verzorging van alle werkenden in toereikende mate verzekeren. Er is niets bekend van een terug roepen van Kobayasji TOKIO, 2 October. (D.N.B.) De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in de dage- ■lijksche persconferentie medegedeeld, dat hem niets bekend is van het aan de Ja pansclie regecring toegeschreven voorne- nemen Kobayasji uit Nederlandsch-lndië terug te roepen. Feitelijk, aldus betooi de de woordvoerder, is Kobayasji met zijn onderhandelingen nog niet begonnen. De besprekingen, welke tot dusver tus schen de leden van ziin delegatie en de autoriteiten van Nederlandsch-lndië ge- oerd zijn. waren slechts van inleiden den aard. De Japansche regeering volgt het verloop der missie van Kobayasji met de grootste belangstelling. Het blad Hotsji Sjimboen had in ver band met de nieuwe ordening in het Verre Oosten den eisch gesteld, den mi nister van handel Kobayasji uit Batavia terug te roepen, daar verdere onderhan delingen met de autoriteiten van Ne- derlandsch Indië zonder, succes moes ten blijven, zoolang Nederlandse!) lndië zich evenals tot dusver in het EngeJeoli- Amerikaansehe vaarwater blijft bewe gen. De onderhandelingen zouden naai de mcening van het blad pas hervat moeten worden, wanneer Nederlandsch- lndië het standpunt van Japan en de bedoelingen van Japan ten aanzien van het scheppen eener nieuwe orde in het Verre Oosten inziet en de samenwer king voor dit doeleinde niet meer van de hand wijst. De generaalunajoor Itsoeo Isjimoto, lid van de Japansche delegatie welke op het oogenblik onder leiding van den heer Kobayasji te Batavia vertoeft tot het voeren van besprekingen met de autori teiten van Nederlandsch-lndië, is Maan dagavond j.l. in zijn woning te Batavia overleden. Amerikaansche firma's over wegen verhuizing naar China BERLIJN, 2 October. (A.N.P.) - De Deutsche Bergwerke-Zeitung meldt: De General Motors Japan Ltd. en de Ford Motor Co. of Japan Ltd. hebben besloten haar productie in Japan te staken. De beide firma's moesten sinds het uitbreken van den Japansch-Chi- neeschen oorlog en de daardoor ontsta m.- productie- en cleviezencontrole haar bedrijf reeds sterk inkrimpen, daar het steeds moeilijker werd de noo- clige onderdeelen voor montage uit de Ver. Staten te importeeren. Daar ook een invoer van wagens kant en klaar door de invoerbeperking voor auto's zoo goed als onmogelijk is, willen beide on dernemingen zich uitsluitend op den handel in onderdeelen beperken. De hierdoor ontstane bedfijfsleemte moet vervangen worden door een uitbreiding der organisatie in China. Men is voor nemens nieuwe montagefabrieken in Sjanghai op te richten, ter bediening van de Chincesche markt. Daarmede volgen de autotirma's liet voorbeeld van de National Cash Register Co., die on langs haar belangrijke montagefabriek in Tokio heeft verkocht en ook voorne mens is zich sterker op de Chineesche markt te concentrcercn. Voorts wordt gemeld, dat do Japan sche automobielindustrie besloten heeft met den uitvoer van Japansche auto's naar landen buiten het Yen-blok te be- binnen. Het ministerie van economische zaken zou aan dergelijke plannen groo ten steun willen verleenen. De beide automobielfabrieken in Tokio zullen eerst eens de marktpositie in ZuidrOost- Azië bestudeeren. Zoo heeft b.v. de Toyota Automobielmaatschappij, die een' modernen kleinen wagen maakt, reeds vakmenschcn naar Nederlandsch- lndië gestuurd, terwijl de Nissan Auto mobielmaatschappij, die voor de Japan sche weermacht een vrachtauto van VA en 2 ton fabriceert, zich vooral aan de markt van Thailand (Siam) wil wij den, daar als gevolg van het grootsche programma voor wegenaanleg aldaar een goed afzetgebied, voor vxachtauto'r te verwachten is. NEW YORK. 2 October (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat in de week, die op 23 Sep tember eindigde, 19 Britsche schepen met een inhoud van 131.857 ton, door Duitsche duikbooten tot zinken zijn ge bracht- In de Amerikaansche pers wordt in dit verband vastgesteld, dat de Brit sche scheepvaart daarmede volgens eigen bekentenis de ergste verliezen in één week geleden heeft sedert den aan vang van den oorlog. DANKBAARHEID VAN DE BULGAAR- SCHE HOOFDSTAD SOFIA, 2 Pet. (D.N.B.) In een een feestelijke vergadering van den ge meenteraad van Sofia werd heden een stemmig besloten aan drie groote" fraaie straten der hoofdstad de namen te ge ven van Adolf Hitler, van den koning van Italië en van Mussoloni. De burge meester verklaarde, dat de gemeenteraad hiermede de dankbaarheid van de Bul- gaarsche hoofdstad wil bewijzen tegen over hen die deel hebben gehad aan het werk der eenmaking van het Bul- gaarsche volk. STOCKHOLM. 2 October. (D.N.B.) Het Zweedsche Telegraafagentschap T.T. meldt, dat Zaterdag en Zondag in Stock holm een politieke bijeenkomst is gehou den van het Zweedsche Nationelle For- bundet, waaraan werd deelgenomen door politieke leiders uit alle deelen van het land. Een reeks voordrachten diende to"t het 'bepalen van een standpunt, ten aan zien van de problemen der binnen- en buitenlandsche politiek, waarbij in het bijzonder economische problemen van den crisistijd, van den volksstaat, het. cor poratieve systeem en het standpunt, dei- partij ten aanzien van actueele vraag stukken der buitenlandsche politiek be sproken werden. Aan het slot van de bij eenkomst. werd een oproep gericht tot het Zweedsche volk waarin uitdrukking wordt gegeven aan den wil om op den grondslag van nationale solidariteit, so ciale rechtvaardigheid, gezonde rassenpo litiek. moreelc vernieuwing en groot- Zweedsche buitenlandsche politiek de deelneming van een nieuw Zweden verzekeren aan den opbouw van een nieuw Europa. Onder de sprekers werd in het bijzonder opgemerkt dr. 'Sven Hedin, den chef van het Zweedsche dou- anebestuur Nils Wohlln en de bekende politieke schrijver Dr. Ruedi. BINNENLAND VERDEELING VAN GEDRAGEN KLEEDING TE NIJMEGEN NIJMEGEN, 2 October. In verband met. de regeling voor het verkrijgen van winterkleeding heeft de burgemeester van Nijmegen een magazijn aangewezen, waarin de ingeleverde gebruikte klee dingstukken zullen worden opgeborgen, Deze kleedingstukken zullen onder de armen worden verdeeld door de voor deze werkzaamheden opgerichte vereeni- ging „Draagt elkanders lasten". MAN ONDER DEN TREIN AMSTELVEEN, 2 Oct. Vanochtend is bij de halte Karselaan naast, de spoorlijn, het lijk gevonden van den 27- jarigen ongehuwde H. van Raven zwaay, wonende in de Bors van Wave- renstraat te Amstelveen, vermoedelijk is de man gisteravond door de duister nis misleid en door een trein overre den. s-GRAVENHAGE, 2 October. In de komende dagen zal een re organisatie van den Opbouw dienst ten uitvoer worden gelegd, welke een aanzienlijke verminde ring van de personeelsterkte zal medebrengen. In de periode van 8 tot 15 Octo ber zullen geleidelijk uit den Op- bouwdienst ontslagen worden alle korporaals en manschappen ouder dan 25 jaar en onderofficieren ouder dan 35 jaar. In overeenstemming met deze vermindering van de sterkte zal ook een aantal officieren den Op- bouwdienst verlaten. Van het ontslagen personeel zal ruim de helft werkzaam gesteld" kunnen worden bij de luchtbe scherming, en wel op een arbeids contract in een pormale burger lijke verhouding. Voorts zullen nog ongeveer 1500 man, hoofdzakelijk onderofficie ren, plaatsing kunnen vinden bij politie en brandweer. De aanmelding voor werk in Duitsch land blijft verder onbeperkt openge steld. Bij de z.g. organisetie-Todt voor den aanleg van wegen kunnen onge veer 5000 man in den leeftijd van 25—35 jaar werk vinden. Bij genoegzame animo hiervoor be staat het plan allen samen te brengen in Nederlandeche korpsen onder Neder- lanclschc officieren en onderofficieren. Werkkrachten in den landbouw zul len in aanmerking kunnen komen voor kolonisatie in Frankrijk onder leiding van Nederlandeche deskundigen. Het resteerende deel van den opbouw dienst. dat in IS korpsen zal wordep in gedeeld, elk ter sterkte van circa. 1000 man, zal tevens de cncadreering en de kern van vast personeel vormen voor een Nederlandscheh arbeidsdienst, waarvan de instelling door den com mandant van den Opbouwdienst. ma joor J. N. Breunese, in ons land zal wor den voorbereid. WINKELIERS ROND DE KINKERSTRAAT hebben f 10.000 schade De gevolgen van den bominslag AMSTERDAM, 2 Oct. Op 13 Augus tus j.l. vielen men zal het zich nog goed kunnen herinneren tal van bommen op de hoofdstad, waarvan het grootste deel in de Kinkerbuurt terecht kwam. Vooral de Kinkerstraat heeft hiervan ernstig te lijden gehad, niet zoozeer door den inslag zelve als wel door de gedwongen stopzetting van het verkeer gedurende de periode, dat de beide bommen, in het wegdek en in eer\ behangselhuls. onschadelijk gemaakt moesten worden. Het betrof hier een tijdperk van niet minder dan zestien dagen, waarin de winkeliers ernstige schade hebben opgeloopen. Van de zijde van de winkeliers kwam kort na de tragische gebeurtenis de wenschelijkheid naar voren door han delend optreden den ergst en nood te lenigen. Ruim .tachtig winkeliers zjin hierbij betrokken, niet alleen in de Kinkerstraat, maar ook op de Da Costa- kade en in de Da Costastraat. In de tweede helft van Augustus reeds werd besloten lot de oprichting van een voorloopige commissie voor de schaderegeling voor degenen, die der- vingsschade geleden hebben. Onder voorzitterschap van den heer A. Th. Waalberg is Dinsdagavond vergaderd, narfat de autoriteiten hiertoe haar toe stemming verleend hadden. De voorzit ter zette uiteen, dat uit de achttien in gekomen schadeformulieren reeds ge bleken was. dat hier sprake was van. een bedrag van ruim vijfduizend gul den aan derving door bominslag en ziijj gevolgen, zoodat bii tachtig winkeliers wel gerekend kan worden op een scha de van tienduizenden guldens. De commissie stelt, zich thans voor zich tot de overheid te wenden en ie trachten eeniee geldelijke vergoeding te verkrijgen voor de getroffen winkeliers en hen zoodoende aan te moedigen hun bèdrijf op de oude schaal voort te zet- OFFIC1EELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt, in aanslui ting op hetgeen in de bladen van 4 September j.l. is gepu bliceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke ojj de door de plaatselijke distributiediensten uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor di periode van 1 October tot l Novémber 1940 als volgt, zijn vastgesteld: 4 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie. Tegen afgifte van deze bonnen door de schildersbïdrij- ven kunnen de leveranciers van terpentijn en lijnolie de hierboven vermelde hoeveelheden verstrekken. D.e leveran ciers verzamelen de ingekomen bonnon op bij de plaat selijke distributiediensten verkrijgbaar gestelde opplakvel- len, waarop zij hun voorraad kunnen aanvullen bij de fa brikanten c. q. importeurs. De fabrikanten c. q. importeurs zenden d? opplakvellen voor terpentijn op naar het Rijksbureau voor Chemische Producten. Koningskade 15, 's-Gravenhage en voor lijnolie naar de afdeeling margarine, vetten en oliën van de Neder- landsche Zuivelccntrale, Nassaulaan 6, 's-Gravenhage. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. VERF EN VERFGRONDSTOFFEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart, brengt t?r kennis van belanghebbenden, dat voor ingeschreven onder nemingen bij de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijks bureau voor chemische producten de tot 2 October a.s. gel dende. dispensatie van het verbed tot het koopen, verkooprn en afleveren van verf en verfgrondstoffen. alsmede van het. verbod tot het verwerken van verfgrondstoffen, tot 1 No vember 1940 is verlengd. Voor genoemde'ondernemingen is het derhalve gedurende bovenbedoeld tijdvak zonder vergunning van den directeur der sectic toegestaan te verkoopen, af te leveren of te ver werken, voorzoover het daarbij gaat om hoeveelheden van ten hoogste 70 van die. welke in de overeenkomstige periode van 1939 zijn gekocht, verkocht, afgeleverd of ver werkt. i» Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat de bovengenoemde verboden wel in bun geheel van kracht hlijvin voorzoover het betreft loodmenie en mengsels van droge verfstoffen, welke meer dan 50 loodmenie bevat ten en verf, welke uit loodmenie en mengsel? van droge verfstoffen, bevattende meer dan 50 loodmenie, is ver vaardigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3