Swammerdam-meaaille voor prof. G. Grijüs Distributie van honden-- en kattenbrood Slachtoffers van bomaanval begraven Naar eenheid in de agrarische gelederen Rembrandts sterfdag herdacht De leer van de vitaminen SMOKKELHANDEL IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 Tijdens de veemark», welke Donderdag te Schagen werd gehouden, had een tentoonstelling plaats van geregistreerde schapen uit het Noordelijk deel der provincie Noord-Holland. Een overzicht (Foto Pax-Holland) Utrechtsche hoogleeraar baan breker op het gebied van de leer van de dierlijke organisatie AMSTERDAM, 4 October. In een gistermiddag gehouden verga dering van het genootschap ter be vordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde te Amsterdam, is beslo ten de Swammerdam-medaille 1940 toe te kennen aan prof. dr. G. Grijns, wonende te Utrecht, Witte- vrouwensingel 26. De commissie voor prae-advies licht dit voorstel als volgt toe: Het wetenschappelijke werk van Grijns heeft voor het onderzoek van de polyneuritis van hoenders, dus1 ook van de beri-beri. cn voor het heele vitamine- vraagstuk de allergrootste beteekenis Hij heeft den eersten stap gezet op een weg, die later gebleken is zoowel voor „zuivere wetenschap" als voor practijk van niet te overschatten beteekenis te zijn. Want de leer van de vitaminen is een rijk veld van vruchthaar onder zoek 'geworden. Door het feit. dat vita minen bij fundamenteele levensver schijnselen een overheerschendc rol spelen, mogen wij Grijns beschouwen als een baanbreker op het veld van de leer van de dierlijke organisatie, een veld, waarop Swammerdam in zijn tijd baanbreker is geweest. Grijns' werk was natuurlijk gegrond vest op Eykmans ervaringen. Eykman meende immers, dat het zetmeel van de rijst gifwerking zou hebben en dat het zilvervliesje stoffen zou bevatten, dip het gif onschadelijk zou maken. Grijns kreeg in 1896 de opdracht van de regeerine om de eigenschappen der in de roode rijst vervatte stoffen inzon derheid met betrekking tot de beri-beri te onderzoeken. Eykman was toen reeds eenigcn tijd naar Europa vertrokken Grijns begon onmiddellijk met het zoe ken naar stoffen, die in de roode rijst zouden ontbreken. Elke rijst ontdaan van het zilvervlies je, had dezelfde ziekmakende werking: versch gepelde, geheel afgewerkte rijst evenzeer als op Europecsche wijze be handelde rijst. De ziekte berust niet op het ontbre ken van een van de bekende voeding stoffen, noch van zouten. De bescher mende werking van het zilvervliesje gaat niet verloren bij verwijdering van het vet uit de zilvervliesjes. Olie ge neest de ziekte niet. Vet door extractie uit dedek (rijstzcrpelen) verkregen is eveneens zonder werking. Twee wegen stonden voor Grijns opèn: Hetzij te trachten de betrokken stof'uit het zilvervliesje te isoleeren, Hetzij door den aard van de wer king van het zilvervliesje te bewij zen, dat er een niet nader bekende welke uit de slooten is opgebsgqerd en in schuiten verzameld is, wordt op het land uitgespreid, waar door weer vruchtbare grond ontstaat (Foto Pax-HoJland) Naast kunstzinnigen aanleg moeten de Duitsche oorlogsberichtgevers ook be schikken over eenige technische kennis en volkomen op de hoogte zijn van alle vliegtuigtypen. Een pers-illustrator bij zijn model (Foto Weltbild) Prof. dr. G. Grijns (Foto Archief A.D.) stof bestaat'. De eerste \yeg leidde tot geen resultaat. Hij kwam na proeven tot de conclusie, dat de polyneuritis op „deficit" of „pgr- tieele honger" berust. Dat een onbeken de stof noodig is voor de stofwisseling van de zenuw, al wist men toen nog zeer weinig af van de stofwisseling van de zenuw. Zenuwen, gaat Grijns voort, hebben geringe stofwisseling, zij hebben weinig bloedvaten. Dus is er vermoede lijk weinig „protectieve stof" noodig. Daarom is de stof aan alle analyses ontsnapt. Er bleef de vraag: „Hoe komt het dat bij honger geen polyneuritis optreedt?" Spiervleesch bevat „protectieve stof". Eigen spiervleesch wordt bij honger ver bruikt, zoodat deze stof in het bloed kan komen. Grijns is dus de eigenlijke ontdekker der vitaminen. Hij spreekt voor het eerst van partieele honger. Hij begrijpt, dat zonder de latere vitamine BI de stofwisseling van de zenuwen niet nor maal kan doorgaan. Hij vindt de be trekking tusschen zijn gegevens en toe komstig onderzoek over. avitaminosengn in casu scheurbuik, De commissie heeft het oordeel van verschillende ter zake kundige geleer den over de beteekenis van Grijns' werk voor de fundeering van de leer der vi taminen Ingewonnen. Van Rijnberk. Jansen, Schueffner, Snijders, van Log- hem, deelden volkomen de zienswijze der commissie. De laatste maakte( haar nog attent op het feit dat de Amster- damsche faculteit der geneeskunde in dertijd uitgenoodigd werd candidaten voor de Nobelprijs voor geneeskunde voor te stellen, en dat zij toen Eykman én Grijns genoemd hebben. Toch schijnt het de commissie toe, dat men Grijns niet in voldoende mate de groote dankbaarheid van de geheele menschheid te kennen Bon no. 4 geldig voor de periode van 1 t.m. 31 October s-GRAVENHAGE, 4 October. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend: Voor de periode van 1 tot en met 31 October wordt op bon no. 4 van de voe- derkaart voor honden beschikbaar ge steld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hondenbrood. Groep 2: 10 kg. hondenbrood. Groep 3: 8 kg. hondenbrood. Groep 4: 5 kg. hondenbrood. Groep 5: 4 kg. hondenbrood. Groep 6: 3 kg. hondenbroód. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode lVa kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. HULST, 4 Oct. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in de laatste weken verschillende ernstige gevallen van smokkelen en prijsopdrijving ont dekt. Gesmokkeld aardappelmeel werd met 330 procent winst aan con sumenten over de grens verkocht. Ook heeft de sluikhandel in kaas en cacao in de laatste dagen welig ge tierd. De grensbewakers treden streng op. Reeds zijn duizenden kilo's smokkelwaar in beslag geno men en werden verschillende perso nen opgesloten in het huis van be waring. heeft gegeven. De commissie voor noemd was van meening dat hier voor het Amsterdamsch genoot schap ter bevordering van natuur- genees- en heelkunde een schoone taak is weggelegd: een Nederlander te eeren, die vooral wegens zijn groote bescheidenheid niet in vol doende mate mocht vernemen, dat men weet en erkent, dat Grijns een van de groote baanbrekers der mo derne wetenschap is en tevens, dat zijn landgenooten er verheugd over zijn, dat een Nederlander dit werk verricht heeft. De Swammerdam-medaille. die om de tien jaar wordt uitgereikt werd toege kend in 1880 aan Siebald. In 1890 aan Haeckel, in 1900 aan Gegenbaur, in 1910 aan Hugo de Vries, hoogleeraar te Am sterdam, in 1920 aan Max Weber.' hoog leeraar te Amsterdam, in 1930 aan Spe- mann, en in 1940 aan prof. dr. G. Grijns, oud-hoogleeraar aan de landbouwhooge- school te Wageningen. Groote belangstelling op de Nieuwe Oosterbe^raaf- plaats en het Vredenhof te Amsterdam AMSTERDAM, 4 Oct. —In de vroege morgenuren van Maandag jl., toen de duisternis nog ondoordringbaar over de hoofdstad lag, wierp een Britsch vlieg tuig drie explosieve bommen op de Rechtboomsloot en de Oude Waal. Zes slachtoffers eischte deze laffe aanval, zes menschenlevens werden wreed be ëindigd, zijn ten offer gebracht aan een oorlogvoering, welke de wetten der men schel ijkheid en gerechtigheid verkracht op een wijze, zooals nog nimmer in de geschiedenis is voorgekomen. De burgerbevolking in deze arme wijk, waar hard gewerkt wordt voor een ka rig stuk brood, was dien nacht reeds opgeschrikt door het zware gedreun van het afweergeschut. Angstig lagen deze menschen in hun oude huizen, waarvan de muren geen bescherming konden bieden. Vanmorgen zijn twee der slachtoffers van dezen aanslag op de burgerbevol king ten grave gedragen. Het waren de 43-jarige Maria BoomstraStolk, die in het perceel Rechtboomsloot 83 woon de en door een granaatscherf op slag is gedood en de schipper Thomas Pas cal, die met zijn schip- in de Oude Schans lag en in zijn slaap door een scherf was verrast. Het vrouwelijk slachtoffer, de 43-jari- ge M. BoonstraStolk, moeder van een zestienjarigen zoon, is vanmiddag half- twee op de Nieuwe Oosterbegraafplaats ter aardè besteld. Het was een sobere begrafenis, waar voor echter van de zijde van de familie en vrienden groote helann-stellin0- be stond. Zeer vele bloemstukken dekten de baar. Aan het graf is esproken door een oom en een buurvrouw van het slachtoffer. Eerstgenoemde dankte voor de belangstelling. Vandaag is de kolenhandelaar, de heer Th. Pascal, die in den prillen och tend van Maandag jl. is gevallen als een der slachtoffers van de lukraak over onze stad gestrooide Engelsche bom men. te" grave gedragen. Aan den voet van den Montelbaens- toren, in het hart van oud Amsterdam, ligt de groote woonschuit van den heer Pascal, waar hij tevens het bedrijf uit oefende en waar de moorddadige aan val tegen nijvere burgers de levens draad van den in de buurt zoo gezienen Pascal ruw afsneed. De grijze herfsthemel koepelt zich over oud-Amsterdam en over dat deel van de stad. waarin Maandag zulke wreede en diepe wonden zijn geslagen en waar van thans de bewoners fnet sombere en verheten gezichten langs de straten staan om geroerd een laatsten groet te hrerigen aan hun gedooden vriend. De vlaggen van de schepen in de Oude Schans hangen halfstok, een druilerige kille regen accentueert de droefheid en rouw, door Albions piloten roekeloos over volmaakt onschuldige gezinnen gebracht. De rouwstoet rijdt langs de Peper straat, de Oosterschekade om zoo weer de Oude Schans te bereiken, om nog eenmaal te gaan langs de plek. waar Initiatief van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij AMSTERDAM, 4 October. Sedert maanden wordt in agrarische krin gen» de noodzaak gevoeld te breken met de verdeeldheid op organisato risch gebied. Allerwege voelt men de fouten van de „zuilen" en is de roep tot eenheid merkbaar, vooral bij den boerenstand zelf. Het was met name 'de Nationale Bond Landbouw en Maatschappij die sedert jaren tegen de splitsingen op hgrarisch gebied zoowel als elders stelling heeft genomen en geheel nieuwe denkbeelden propageerde. Het was begrijpelijk, dat na de bezet ting van ons land de roep om eenheid in de eerste plaats van de zijde dier or ganisatie over het platteland van Ne derland weerklonk. Het dagelijksch bestuur van L. en M. machtigde, reeds geruimen tijd geleden, den heer 8. J. Ruiter te Knijpe (Fr.) lid van genoemd bestuur, tot het vormen van provinciale commissies, die de een beid op agrarisch gebied zouden moeten voorbereiden. Inmiddels zijn in de.meeste provincies dergelijke, commissies, los van L. en M. gevormd, terwijl in alle andere zulks eerstdaags zal geschieden. Deze commis sies hebben thans ook een centralen bo venbouw gekregen in den vorm van een landelijke commissie van voorbereiding tot de stichting van een alles omvatten de agrarische organisatie. De leden dezer landelijke commissie zijn de heeren G. .T. Ruiter, Knijpe (Fr.), voorzitter; J. R. Haan. Oostwold (Old E. Z. Oldenbanning. de Wijk (Dr.), ir. N. H. Addens, Arnhem en Adr. Breure. Hoofddorp, terwijl als secretaris 2al fun- geeren de heer Jac. ter Haar Ezn. te Ruinerwold (Dr.), terwijl binnenkort de namen der leden van alle provinciale commissies bekend zullen worden ge maakt, kan 'inmiddels geconstateerd worden, dat. veel belangstelling en in stemming bestaat met dit streven. hij tientallen jaren voor zich en de zijnen heeft gewerkt. Op de begraafplaats Vredenhof waren honderden bijeen gekomen om een laat ste afscheid te nemen. Ds. Fenverda leidde den rouwdienst, las enkele verzen voor uit Mattheus 24 en herdacht den heer Pascal als mensch en als ouderling van de Gereformeerde Kerk, daarbij woorden van troost spre kende tot de familie, die door het wree de oorlogsbedrijf zoo zwaar is getroffen. De dienst werd besloten met het zingen van psalm 73, waarna ds. Ferwerda aan het graf het onze vader uitsprak. Een broer dankte voor de belangstel ling. Diep geroerd door deze tragedie, veroorzaakt door wreedweg op de bur gerbevolking geworpen bommen, verlie ten de aanwezigen den doodenakker. „Hij was 'een man, dié wij als% eén lichtend voorbeeld moeten beschouwen" AMSTERDAM, 4 Oct. In de Westerkerk heeft de Werkgemeen schap „Door Arbeid Welvaart" van middag op intieme en sobere wijze den sterfdag van Rembrandt Har- mensz van Rijn herdacht. De Werk gemeenschap, een vereeniging van werkloozen te Dordrecht, heeft al jaren geijverd voor grootere belang stelling voor onzen grootsten schil der, die bovendien ook als mensch groot is geweest. De plechtigheid stond onder leiding van den heer J. F. Schultink, lid van het hoofdbestuur der Werkgemeen schap. Hij hield, nadat de organist Cor van Wageningen „Alle menschen mues- sen sterben" van Bach had gespeeld, een redevoering, waarin hij allereerst de laatste levensdagen van Rembrandt en de rol, welke daarin gespeeld is door diens dochtertje Cornelia, schilderde. Met klemmende overtuiging hekelde hij het gebrek aan belangstelling voor Rem brandt en het feit, dat er slechts een zoo ontstellend eenvoudige gedenkplaat in de kerk hangt. Door D. A. W. is dan ook reeds jaren geleden een fonds gesticht om een groot monument in ,de kerk te plaatsen, een zoo groot man als Rem brandt waardig. Hij was een man al dus de heer Schultink die wij als een lichtend voorbeeld moeten beschouwen. Ondanks de vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden, die hij in zijn leven on dervond hield hij vol tot het hittere ein de, steeds gevend wat in hem leefde. Zijn onvergankelijkheid behoort ons en wij dienen haar waardig te eeren. Hierna speelde de organist „Es ist da9 heil uns kommen her" van Bach, waarna de schilder Jan Sluyters bloe men bij de gedenkplaat .plaatste. De plechtigheid werd besloten met het spelen van „Alle Siciliana" uit het orgel concert in F van Haendel. Het staat thans vast, dat door de werk gemeenschap ieder jaar bij den geboorte- en sterfdag een korte plechtigheid ge houden zal worden. Het fonds tot stich ting van een monument gaat. over in handen van een meer bevoegde organi satie.'Daarbij is de Nederlandsche orga nisatie van kunstenaars, de N.O.K., ge noemd, doch het is nog niet zeker dat dit instituut de zorgen hiervoor op zich zal nemen. KNOEIERIJEN MET DISTRIBUTIE BONNEN AMSTERDAM, 4 Oct. Een ambte naar bij de distributie der gemeente Am sterdam had zich tegen Juli cn Augustus de overgebleven koffiestrooken der toe wijzingen voor caféhouders toegeëigend. Zijn zwager had getracht ze voor hem te verkoopen, doch was hierin niet ge slaagd. Ten einde raad. hadden zij de bonnen vernietigd. Vandaag werd het tweetal veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met'aftrek van voorarrest. Een Dultsch gevechtsvliegtuig H van een succesvollen tocht naar het vijandelijk gebied teruggekeerd en geïnteresseerd luisteren de kameraden naar de ervaringen van den piloot (Foto Weltbild) interessante onde zc-<ingen p aats op het gebied van verwerking van fruit en groenten. De door persen van fruit verkregen zoete most wordt in vaten gedaan (Foto Pax-Holland)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8