Nieuwe regeling voor pluimveestapel Winterregeling voor overwerk PASCHA-PROBLEEM Vaststelling van het aantal kippen en eenden, dat iedere houder ten hoogste mag aanhouden In verband met de verduistering rtoof DE MOOR Nijkerkenaren voor de rechtbank HET TAXIPROBLEEM IN DE HOOFDSTAD DE A.T.O. GAAT MET De „Ned. Unie" en het Joodsche vraagstuk 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 's-GRAVENHAGE, 11 Oct, - Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening maakt thans bekend, welke regelen de Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee in acht neemt bij de bepaling van het aantal kippen en/of eenden, hetwelk el ke houder van kippen of eenden ten hoogste mag aanhouden. De regelen luiden als volgt: 1. De in den aanhef bedoèkle bepa ling geschiedt op basis van hel aanta,) in September geïnventariseerde dieren, met dien verstande, dat voor de tn hier- onderstaande kolom 1 onderscheiden be drijven het maximum aantal aan te houden kippen, resp. eenden, overeen komt met de in kolom 2 telkens daar achter aangegeven percentages van het aantal in September 1939 geïnventari seerde kippen, resp. eenden. 2. In afwijking van het bepaalde on der 1 worden de hierboven genoemde percentages ten aanzien van degenen, die zijn toegelaten tot de gfoepen „fok kers van kippen", resp. „fokkers van eenden", en tot de groep „houders van vermeerderingsbedrijven". resp van kippen en van eenden, vastgesteld door de Centrale met inachtneming van de hoedanigheid van het betrokken bedrijf,, tmet. dien vèrstande. dat de fokkers van kippen gemiddeld ten hoogste 43 de fokkers van eenden gemiddeld ten hoogste 20 de houders van vermeer deringsbedrijven van kippen gemiddeld ten hoogste 36 en de houders van ver meerderingshedrijven van. eenden ge middeld ten hoogste 16 van het to taal aantal der in September 1939 ge inventariseerde dieren voor elke 'èroep zullen mogen aanhouden. Aantal kippen p. be drijf naar den toe stand bij de inventa risatie in September 1939. 1 1— 15 15— 30 30— 75 75150 150— 300 300— 450 450— 600 600— 750 750—1500 1500 en meer van bet aantal bij de inventar. Sept. '39 aanwezige kippen, dat ten hoogste mag: worden aangehouden. 2 100% met een max. van 10 dieren 55 S7V7% 30 26 22 18 15 11 3. Het in eenige grootteklasse door' toepassing van bovenstaande percenta ges verkregen maximum aantal dieren wordt dooi* de Centrale tevens als mi nimum voor de bepaling van het aantal dieren in de onmiddellijk daarop vol gende grootteklasse aangenomen. 4. In afwijking van de in 1 en 2 ver vatte regelen' kan het aantal ten hoogste aan te houden dieren door de Centrale of de door deze aan te wijzen instantie worden verlaagd ten aanzien van dege nen, die ter beoordeeling van de Cen trale of de door deze aan te wijzen in stantie uit anderen hoofde dan de pluimveehouderij een voldoende be- staansbron hebben. 5. Indien ten genoegen van de Cen trale of de door deze aan te wijzen in stantie is aangetoond, dat de cijfers van de September-inventarisatie ten aanzien van een bepaald bedrijf door bijzondere omstandigheden geacht moeten worden lager te zijn dan overeenkomt met den normalen omvang van den stapel van het desbetreffende bedrijf, is de Centrale of de door deze aan te wijzen instantie bevoegd het bisis aantal te verhoogen. 6. In bijzondere gevallen, ter beoor deeling van de Centrale of de door deze aan te wijzen instantie, anders dan die, bedoeld onder 5, zullen door de Centrale of de door deze aan te wijzen instantie die maatregelen worden getroffen, welke met het oog op het desbetreffende geval noodig mochten blijken, en wel in het hijzonder ten behoeve van diegenen, wier inkomsten, ten gevolge van de uit deze bekendmaking voortvloeiende maatregelen, naast de bestrijding van de kosten van levensonderhoud niet toereiken voor de betaling van renten en publieke lasten. van het aantal bij Aantal eenden per de inventar. Sept. '39 bedrijf naar den toe- aanwezige eenden, dat stand bij de inventar. ten hoogste mag wor- September 1939. den aangehouden. 1 2 130 100% met een max. van 10 die ren 30— 750 20% 7502500 15% 2500—4000 10% 4000 en meer 8% In verband met het feit, dat in het komende wintertijdperk de be staande verduisteringsvoorschriften moeilijkheden zullen opleveren bij den arbeid in fabrieken en werk plaatsen, in het bijzonder ten aan zien van overwerk, heeft de waar nemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken thans in de Staatscourant een rege ling voor overwerk afgekondigd. Aan hoofden en bestuurders van on dernemingen in aLle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaat sen in verband met de bestaande ver duisteringsvoorschriften moeilijkheden worden ondervonden, wordt, toegestadn. dat, met inachtneming van de voor waarden, hier onder C genoemd, in die fabrieken of werkplaatsen gebruik wordt gemaakt van één der onder A en B hiervolgend genoemde overwerkrege- lingen. A. In afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 mag door arbeiders gedurende het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden gewerkt met inachtneming van de hierna onder 1 tot en met 4 te noemen, voorschriften: 1. In'het tijdvak van Zaterdag 7 Dec. 1940 tot en met Zaterdag 11 .lanuari 1941 mag op Zaterdag arbeid worden verricht tusschen zonsopgang en zonsondergang. 2. Op de overige Zaterdagen, in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 mag arbeid worden verricht tus- schen zonsopgang en 5'/ï uur na zons opgang, of. indip.n op Zaterdag een rust tijd van ten minste een half uur wordt gegeven, tussrhen zonsopgang en 6 uur na zonsopgang. 3. door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, mag in het sub 2 genoemde liidvak geen arbeid worden verricht vóór zonsopgang en na zonsondergang. 4. de uren. welke door he* gedurende een aantal weken korter werken dan 4* uren per week ten gevolge van" de ver duisteringsvoorschriften verloren "aan mogen door de arbeiders van 16 iaar of ouder ten bedrage van ten hoogste 38 uren worden ingehaald in de overhlij vende weken van het liidvak van heden tot en met 31 Maart 1941. met dien ver stande. dal de werkfiid van de mannen niet meer mi» bedreden dan ten hoogste 11 uren ner dag en 60 uren ppr week en de werktijd van de ieugdise personen van 16 iaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. Inhalen van verlet B. In afwijking van het bepaalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919 mag het verlet, ontstaan doordat in het tijdvak van 17 November 1940 tot en met 25 Januari 1940 ten gevolge van de be staande verduisteringsvoorschriften kor ter dan 48 uren per week is gewerkt, door de arbeiders van 16 jaar of ouder in het resteerende deel van het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden ingehaald, met inachtneming van de volgende bepalingen: 1. de werktijd mag voor mannen niet meer bedragen dan ten hoogste 11 uren per. dkg en 60 uren per week en voor de jeugdige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week* 2. door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, mag in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 geen arbeid worden verricht vQÓr zonsopgang en na zonsondergang. 3. op Zaterdag na 1 uur des namid dags of, indien-Zaterdagmiddagarbcid krachtens het bepaalde in het. Werktij denbesluit vöor fabrieken of werkplaat sen 1936 is toegestaan, op den vervan- genden vrijen middag of Maandagmor gen, mag geen arbeid worden verricht; 4. in de weken, waarin korter dan 48 uren per week wordt gewerkt, moeten de voor den arbeid beschikbare uren, af te ronden naar beneden, op ten hoog ste een halfuur per dag na voor de toe passing van het' bepaalde onder B als werkuren worden berekend. C. Indien van een onder A cn B g-e- noemdde regeling wordt gebruik ge maakt, moet het hoofd of de bestuurder der onderneming of een door dffzen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der Arbeidswet 1919, ten min ste drie dagen van tp voren een gewaar merkt afschrift van de op grond van de ze vergunning te volgen werktijdrege ling inzenden hij het bevoegde districts hoofd der Arbeidsinspectie, terwijl ver der in gevolge het bepaalde hij artikel 70. tweede lid, van het Werktitfenhe sluit voor fahrieken of werkplaatsen 1936, een geschrift, bevattende de te vol gen werktijdregeling, naast de arbeids lijst of den rooster moet zijn opgehan een. Rusttijden D. Hoofden of bestuurders van on dernemingen worden verder er aan her innerd, dat in gevolge artikel 31, eerste lid. der Arbeidswet. 1919 bij het volgen van een normale werktijdregeling de na 4M> uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan Vi uur behoeft te bedragen en dat. indien krachtens deze vergunning langer dan StA. uur per dag wordt ge werkt, in gevolge het bepaalde in arti kel 63, eerste lid, van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen ZEER OUDE Lni GENEVER Sif 3.45 I LANGESTPAAT 8 TELEF. 6Ö52 1936 volstaan kan worden met het geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arheid, E. De bij beschikking van 4 Septem ber 1940. no. 3287, afdeeling Arbeid, ver leende vergunning wordt hierbij inge trokken. behoudens ten aanzien van die ondernenjingen, welke reeds een werk tijdregeling krachtens de vergunning van 4 September 1940" hebben ingezon den, tenzij het hoofd óf de bestuurder van een zoodanige onderneming een nieuwe werktijdregeling, gebaseerd op het in deze beschikking onder A of B bepaalde, inzendt bij het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie. In dit laatste geval worden de reeds vol gens de beschikking van 4 September 1940 gemaakte overuren gerekend te zijn verricht voor het inhalen van de krach tens deze. beschikking onder A of B in te halen uren. Wegens plundering in de oorlogsdagen ZWOLLE, 11 October In de lange rij van Nijkerkenaren, die terecht, moe ten staan wegens plundering tijdens de jongste oorlogsdaden, had zich aller eerst J. V. S. uit Nijkerk voor de Zwol- sche rechtbank te verantwoorden. Hij zou tabak uit een winkel hebben weg genomen. Verd. ontkende echter en daar de getuigenverklaringen geen uitsluit sel konden geven, requireerde de offi cier van justitie mr, A. H. Servatius. te gen dezen verdachte vrijspraak. Ph. B. C. v. S. en E. K. te Nijkerk hadden een zak met zout weggenomen, onderjurken, dames- en kinderschoen tjes en kousen. Bovendien had K. nog een tabakspijp ontvreemd. Tegen hen vorderde de officier drie maanden ge vangenisstraf elk. De verdachten G. K., B. v. d. B. en J. v. D. waren op 11 Mei uit Putten, waar heen ze waren geëvacueerd, naar Nij kerk teruggekeerd om levensmiddelen te halen." Dicht bij de plaats werden ze aangehouden door twee Nederlandsche militairen, die een varken bleken te hebben geslacht en den mannen ver zochten dit voor hen in de auto te wil len medenemen. Terwijl zij bezig waren het varken op te laden werden ze be trapt door den eigenaar, die naar Nij kerk was teruggekeerd om zijn vee te verzorgen. Tegen alle drie verdachten eischte het O. M. ,f 25!boete subs. 15 dagen hech tenis. In al deze zaken werd de uit spraak op 24 October a.s. bepaald. J. A. FORTUYN OVERLEDEN Te Caetricum is op 85-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Fortuyn, een aer eertijds bekende figuren uit de Ara- sterdamsclie socialistische beweging. Fortuyn behoorde op' 26 Augustus 1894 tot de oprichters van de S.D.A.P. en werd dus een van de zgn. twaalf apos telen. Inaugurale rede van prof. dr. W.J.M.A. Asselbergs over Vondel's jeugdwerk LEIDEN, 11 Oct. Bij de aan vaarding van het ambt van bijzon der hoogleeraar vanwege de Von delstichting te Amsterdam aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken) een rede uitgesproken over „Pascha-proble- men". De nieuwe hoogleeraar ving zijn rede aan met de opmerking, dat wij den jeugdigen dichter, die het Pascha schreef, zijn volle recht niet gunnen, wanneer wij hein uitsluitend met den volgroeiden Vondel vergelijken en dat wij voor een billijker beoordeeling zijn jeugdwerk moeten leggen naast „de meeste stukken zijner trjdgenöoten. Spreker toonde aan. hoe het Pascha, onder den invloed van Vondels tijdge- nooten, zooals Abraham de Koninck. 1619 f. die met hem deel uitmaakten van de Brabantselie Rederijkerskamer. „Het wit lavendel" te Amsterdam, zoomede van de spelen van andere auteurs werd geschreven. Het blijft een omstreden vraag, welke actualiteit men allereerst aan het Pascha 'toekennen moet: een politieke, dan wel een religieuse. Voor zeker is dit spel „De lofzang op de los making van Spanje" en wij leeren er den jongen Vondel uit waardeeren op den rang, dien hij nooit meer verlaten heeft: dien van woordvoerder der zeven provinciën. Zoo innig schijnt de samen hang van Vondel's politieke en reli gieuse bedoleingen, dat de verklaarders zooals J. Koopmans van Valkenburg, Gerard Brom en Balthasar Verhagen, niet weten, waarmee ze beginnen moe ten en ook niet wat het z .vaarst moet wegen. Toen Vondel voor de Brabantsche kamer zijn Pascha dichtte, trad hij op als welbewust vormvernieuwer, want niet alleen was de vorm modern, maar ook had het onderwerp tot dan toe geen oorspronkelijken Nederlandschen tooneelschrijver aangetrokken. Het. duidelijkste idee van het succes, dat Vondel met zijn Pascha had, be wijst wel de naïeve navolging van Abraham de Koninck in zijn Jephtha's treurspel. Niet alleen herinnert hij her haaldelijk aan de verlossing uit Egypte, maar liij neemt ook bijna letterlijk een heelen regel over uit de scène, die den diepsten indruk op hem' schijnt ge maakt te hebben, die namelijk, waarin Prof. Dr. W. J. M. A- ASSELBERGS KOETSJES RIJDEN AMSTERDAM, 11 Oct. Nu de verkeersmogelijkheden door de ben- zineschaarschte ten zeerste zijn be perkt, zoeken de taxiondernemingen, die de meeste harer wagens buiten bedrijf hebben moeten stellen, naar nieuwe mogelijkheden, om het ge brek aan vervoer, althans gedeelte lijk te verhelpen. Men heeft, gezocht naar vervangingsmiddelen van ben zine, waarvoor lichtgas wel het meest in aanmerking komt. De kos ten van verbouwing der wagens zijn eohter hoog, zoodat tot nu toe vrij wel geen taxi's op andere aandrijf- middelen dan benzine loopen. Het paard kan in dezen moeilijken toe Stand verlichting brengen. Het paard be hoeft nav tien uur 's avonds niet op stal maar kan het publiek den geheelen ver deren naqht ter wille zijn. Maar waar haalt men in dezen tijd een paard van daan? En weer nog. waar moet men de ouderwelsche coupé of landauer vinden? Deze vragen stelden zich de onderne mers van de N.V. A.T.O. toen zij beslo ten voor de aangesloten chauffeurs op nieuw werkgelegenheid te vinden, door het gaan exploiteeren van een aantal koetsjes. Bij de A.T.O. zijn thans 78 man in dienst, die voor het meerendeel tot werk loosheid zijn gedoemd. Deze mensrhen bëheeren hun N.V. zelf en kiezen dus zelf dirertie en commissarissen uit hun midden. Vanzelfsprekend is het kapitaal gering, hetwelk hoofdzakelijk bestaat uit de werkplaatsen en garages, terwijl he: 'bedrijf niet over reserves beschikt. De directie ging dus naar de paar denmarkt in Utrecht, waar drie be trouwbare rossinenten, zij het voor hoogen prijs, werden bemachtigd, terwijl zij, door de hand te leggen op een drietal koetsjes, een wonder ver richtte. Met bekwamen spoed werden de wa gentjes in orde gebracht, van een taxa- meter en electrisch licht voorzien en daarna voorgereden voor de verkeerspo litie, die haar goedkeuring gaf, waarna het gemeentebestuur de wagens van een rijvergunning voorzag. Onder de num mers een, twee en drie zal men dus voor taan deze nieuwe wagentjes van de A.T. O. ook 's nachts aan kunnen roepen. De tarieven De tarieven zijn aangepast aan de hui dige moeilijke omstandigheden en hooge aanschaffingskosten,'zoodat, deze van zelfsprekend hooger zijn dan die der hen- zinetaxis. Tot twaalf uur 's nachts ha taalt men voor den eersten aanslag van 600 nieter 40 cent en verder-voor iedere 300 nieter een dubbeltje. Na twaalf uur worden de tarieven 40 cent voor de eer ste 400 nieter en vervolgens voor elke 200 meter een dubbeltje. Het wachten kost twee gulden per uur. terwijl voor colli's 15 cent wordt, berekend. Deze tarieven zijn, den moeilijken toe stand in aanmerking genomen o.a. moesten in de garage een aantal boxen voor de paarden worden ingericht ker niet onbillijk, aldus vertelde ons de directie van de A.T.O. Op de 'drie koetsjes komen voorloopig zes chauf feurs. Indien de onderneming met de drie aapjes slaagt, zal men gaan over leggen of nog meer koetsjes in bedrijf zullen worden gesteld. een Egyptische vrouw aan Pharao het lijk van haren eerstgeborene toont. Bij de uitbeelding van de figuur van Am nion heeft hij gedurig Pharao voor den geest gehad, met wien hij hem dan ook herhaaldelijk vergelijkt. 'Het pastorale element uit het begin van het Pascha komt ook in Jephtha's treurspel voor. Er staan ook regels in de Koninc.k's werk, die Vondel in het oor schijnt te hebben gehouden, wat geenszins verwondert, wanneer men bedenkt, dat de leden van ..Het wit lavendel", elkanders tooneel- stukken niet alleen zagen en lazen, doch repeteerden en speelden. Prof. Asselbergs citeerde uit het treur spel van de Koninck een drietal cou pletten. waaruit blijkt, dat hierin Von del werd nagevolgd in de uitbeelding van God's macht. Reeds in den jongen Vondel leeft het vizioen der grootsche verganke lijkheid en hij bezweert het door het op te roepen en er een zin aan te geven. Hiermede raakt men aan het innigste punt zijner wereldbe schouwing, waarbij de politieke toepasselijkheid als het ware weg valt, De zin van het Bijbelsohe was voor Vondel de zin van leven en ge schiedenis. Zijn voorbericht tot het Pascha wil ons de beteekenis van de verlossing lee ren, zooals spr. met een citaat aan toonde. Uit de verlossing is de genade, op de verlossing richten zich geloof en leven. Wij mogen Mozes in het Pascha dan ook zien als eeii getuige van het geloof door het leven. Christus is leven de waarheid en de meeste van Vondel's tlieaterheklen beelden Christus af door hem te praefigureeren of door hem na te volgen. Dat hij de tragicomedie verwierp, toen diepgaande studie van de kunst wetten der oudheid hem zuiverder" vor men leerden kennen en edeler wetten gehoorzamen, komt met Vondel's inge boren verlangen naar helderheid en orde overeen. Doch in het ongerijpte drama zijner jeugd gaf Jiij het voorspel van zijn levenswerk, gedreven door den sterken wil om het theater te verheffen uit verval, en te vernieuwen. De jonge Vondel was in zijn beperkt milieu een welbewust en levenskrachtig kunstenaar. Hij koos voor zijn eerste toonëelwerk den meest modernen dicht vorm. dien hij in de rederijkerswereld zijner dagen vinden kon. hij gaf daar aan een oorspronkelijken inhoud, paste zijn onderwerp zoo actueel mogelijk toe op den toestand van zijn vaderland en beeldde er helder mee uit, wat hij en de zijnen geloofden. Spreker besloot zijn rede met. de opmerking, dat, wil men het Pascha volledig aesthetisch genie ten, men het niet slechts moet. lezen als een jeugdwerk, maar daarenboven als een jeugdig werk, helder van opzet, frisch van klank en intentie, stout- moedig-origineel van verbeelding. Hier mede geeft men eerst den jongen Von del zijn volledig recht. Vergoeding inkwartiering vluchtelingen verhoogd 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. Het bedrag $er vergoeding wegens in kwartiering van vluchtelingen bij particulieren is, blijkens mededee- ling van den sccretaris'-genei*aal van binnenlandsche zaken, ver hoogd, en gebracht op 0.65 voor een persoon, 0.60 voor den twee den persoon, en voor eiken verde ren persoon (inclusief kinderen) bij denzelfden kwartiergever 0.50, alles voor huisvesting en voeding per dag. TWEE ONGEVALLEN MET EEN DORSCHMACHINE DALEN (Dr.) 11 Oct. Te Dalerveen is de 44-jarige H. Vos tijdens werkzaam heden hij een dorschmachine gevallen. De man werd gegrepen en ernstig ge wond. In het ziekenhuis te Emmen is hij aan zijn verwondingen bezweken. Gistermiddag omstreeks zes uur is de achtjarige P. S., wonende in de Beek straat te Geleen, door een dorschma chine, getrokken door een tractor, over reden. Het ventje was er in het voor- hijrijden hoven opgeklommen. Het viel pr af en geraakte onder de wielen. In zorgwekkenden toestand werd de jon gen naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht, waar men tot amputatie van don linkerarm en het linkerheen is moe ten overgaan. RIJKSSPAARBANKBOEKJES INLEVEREN 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. De direc teur van de Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaar- bankooekjes, uitgegeven in de maand October, en waarop de rente over het af- geloopen jaar nog niet werd bijgeschre ven. zoo spoedig mogelijk voor onder zoek en rentebijschrijving hij hem wor den ingewacht. Voor toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met ge drukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. OUDE MAN DOOR AUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD 's-GRAVENHAGE. 11 October. Op den Rijswijkscheweg hij de Wencken- bachstr. is gistermiddag om halfvijf óe 72-jarige M. A. A. van L., wonende in Rijswijk, door onvoorzichtig oversteken van den drukken rijweg teeen een per sonenauto opgeloonen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. De.G.G. en GD. heeft het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. VERKOOP1NQEN Amersfoort Arnhemscheweg 320. 15 October, 10.30 uur. Verkooping boerderij-inventa ris, have en vee. De Valk. 22 October 3 uur n.m.: Veiling heerenhuis Borgesiuslaan 25; woonhuis Schimmelpenninckstraat 5; woon- enwinkeihuis Soesterweg 91 en perc. Groote Nachtegaalsteeg 10. Concordia. 29 October 3 uur n.m.: Verkooping huizen Koesteeg 33 en 35; Zuidsingel 20 en de winkelhuizen Lan- gestraat 79 en Soesterweg *23. Hoevelaken Café Fontein. 15 October, 2 uur n.m. Verkooping, wegens sterfgeval, van hofstede „Groot Middelaar". Leusden Hofstede „De Kleine Riet", Aschgat- terweg G 43. 23 October, 10 uur v.m. Verkooping boerderij-inventaris. Het driemanechap van de Nederland sche Unie schrijft in „De l'nie" het vol gende „openhartige woord" over de Jo den in Nederland: In Nederlandsche ambtelijke func ties mogen krachtens verordening geen joden of -halfjoden meer worden aange steld noch bevorderd. Het is bekend, dat De Nederlandsche Unie vanaf hare oprichting zich op het standpunt heeft geplaitst, dat een rege ling noodzakelijk was voor het vraag stuk der naar Nederdand uitgewezen Joden uit andere landen, doch dat eeni ge verandering in de sinds onheuglijke tijden door het. Nederlandsche volk aan genomen houding tegenover de joden, •lie sinds geslachten in Nederland wo nen en werken, onnoodig en onge- wenscht is. Onnoodig, omdat in Nederland de jo den niet de positie innemen en ook niet de -houding aannemen, welke in andere landen het jodenvraagstuk acuut, hebben gemaakt. Van overwoekering of van met onzen volksaard strijdige beïnvloeding van hét- leven van het Nederlandsche volk door hier levende joden, was en is in het algemeen geen sprake. Ongewenscht, omdat onze Christelijke verdraagzaamheid en rechtvaardigheid ons in onze verhoudingen doen beseffen, dat wij geen hier levende groep om hair afkomst uit onze samenleving mogen etooten of in een hoek onzer samenle ving mogen terugdringen. De Nederlandsche Unie stelde haar lidmaatschap dan ook open voor allen, die volgens de wet als Nederlanders zijn geboren en den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Het hier boven gemaak te onderscheid kwam ook daarin reeds tot uiting. De eerlijkheid, dus ons besef, dat merk dit vraagstuk naar zijn Nederlandsche trekken en niet naar elders opgedane ervaringen of geldende beginselen moet zien en behandelen, gebiedt ons. thans op te merken, dat. wij hopen, dat ook hierin onze opvattingen niet natuur lijk als Unie, maar als volk zullen kunnen worden geëerbiedigd. Wij erkennen, dat het thans bij ver ordening bepaalde, het jodenprobleem gematigd aanvat. Toch meenden wij, dit openhartige woord niet achterwege te mogen laten, daar. wij van oordeel zijn, dat. de Nederlandsche zienswijze en in lange traditie 'hier gegroeide verhoudin gen op zichzelf de beste waarborgen bie den voor een praktische samenwerking en een werkwijze, welke in ons land be houdens enkele uitzonderingen steeds goed hebben voldaan. De neteligheid van dit vraagstuk, ge zien de verschillen in ervaring en opvat ting in Duitschland en hier, mag voor De Nederlandsche Unie geen reden zijn, niet ronduit hare meening hierover te uiten. Openhartigheid gait, ook hierin boven alles; juist ter voorkoming van verkeerd begrip der over en weer leven de overtuigingen en opvattingen. KERKNIEUWS NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK Benoemd tot. hulpprediker te Zand- voort-Hardenhout. cand. C. A. F. van Stipriaan Liuiscius te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Katwijk aan. Zee ds. J. C Gilhuis te Mijdrecht, te Katwijk aan den Rijn ds. J. G. Aalders te Leimuiden. VOOR DE VROUW Bleekselderij met mergbroodjes Voor ongeveer 4 personen: 3 struiken bleekselderij, 2 bouillonblokjes, 30 gr. boter, ongeveer 25 gr. 2afgestreken eetlepel) aardappelmeel, wat 2Óut, wat geraspte kaas, 10 ronde stukjes geroosterd brotfd, een ge spleten mergpijp, wat .peper, wat gehakte peterselie. Snijd van de selderijstruiken het boven gedeelte (de blderen dus en de dunnere stengels) weg en bewaar dit voor een sel derijsoep. Snijd de overgebleven onderstuk ken (ongeveer 20 c.M. lang) in de lengte doormidden, schrap de stengels af en kook de stukken in wat,water met zout gaar (M h uur). Laat ze op een vergiet uitlekken, maar houd ze intussehen warm (b v. op een ketel of een pan met kokend water). Meet het kooknat af en voeg er als het noodig bljjkt zooveel water bjj, dat in het geheel 4 riL. vocht beschikbaar is: los daarin de bouillonblokjes op, bind de vloeistof met het aangemengde aardappel meel en roer er de in kleine klontjes ver deelde boter door. Schik de selderijstukken op een verwarmden schotel, bedek ze met de saus en strooi er de geraspte kaas over. Laat het uit de mergpijp genomen merg, in nette schiifjes gesneden, een oogenblik op de schuimspaan in kokend water door schijnend worden: leg op elk rondje geroos terd brood een plakje merg. bestrooi dit met wat peper en zout en leg in het midden een olukje gehakte peterselie. Schik de merg broodjes als omranding langs de selderij. Presenteer bij dezen schotel geèn vleesch en geen aardappelen, maar dien hem afzon derlijk op. (MARTINE WITTOP KONING)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7