Naar Engelsche radio geluisterd De nieuwe zendtijdregeling uitgesteld tot Zondag 10 November Duitsche rijk en Führer beleeciigd De Nederlandsche film in den nieuwen tijd Utrechtsch echtpaar tot zware gevangenis straffen veroordeeld Wederspannig- heid na arrestatie De nieuwe zender te Lopik nog niet gereed Een onverdiende blaam De bomaanval op Amsterdam UITEENZETTING VAN DEN HEER ROEM NEDERLANDSCHE TEEKENFILMS Onware geruchten verspreid De storing in het elec. bedrijf in Den Haag PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Streng toezicht op aardappelvervoer 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 Sigarenwinkelier aan het Janskerk hof en zijn vrouw voor het Duitsche Landgerecht 's-GRAVENHAGE. 11 Oct. Het Duitsche Landgerecht gevormd door een alleensprekend rechter behandelde vanochtend in het nieu we zittinggebouw aan den Langen Vijverberg enkele zaken tegen Ne- derlandsche staatsburgers, die zich aan de voorschriften der bezettings autoriteiten hadden vergrepen. Het echtpaar T. uit Utrecht was ten laste gelegd, dat het tot 23 Aug. van dit jaar opzettelijk naar een verboden zender had geluisterd en het gehoorde had verbreid en op 23 Augustus bij zijn arrestatie verzet te hebben gepleegd jegens de Duit sche politiemannen, die in burger waren. Man en vroüw, die geen kin deren hebben en een sigarenwinkel aan het Janskerkhof drijven de man is bovendien sigarenmaker waren nimmer gestraft. Verd. T. vertelde, dat hij nimmer het gehoorde had verder verteld en dat hij nooit iemand de gelegenheid had gege ven te luisteren, hetgeen ook ten laste was gelegd. Wel was op den dag van zijn arrestatie familie van hem over, die in de kamer, waar de radio aanstond zonder echter, naar verd. verklaarde, geluid te geven aanwezig was. Op een vraag van den rechter verklaarde verd. dat hij ook niet met een apothee- kersjongen. die altijd sigaretten bij hem kocht, over het gehoorde had gesproken De andere verdachte, mevrouw T.O. verklaarde, dat genoemde longen wel eens had meegeluisterd in Mei. toen het luisteren naar de Engelsche radio nog niet verheden was. Hii zou het later wel dikwijls gevraagd hebben, doc.h zij had dit nimmer toegestaan. Op 23 Augustus kwam de jongen \yeer binnen en vroeg, of de man de radio wilde aanzetten om naar den Enge'schen zender te luiste ren. Hij deed dit en dadelijk daarop kwamen de Duitscho notitie-beambten binnen, die hun verzochten mede te gaan. Od een onmerking van den presi dent dat zijn daad gevaarlijk geweest was, antwoordde de heer T., dat hij er geen kwaad in gezien had. Verd. T. is gedwee met de Duit sche politie-beambten. die in burger waren, meegegaan naar de auto. die honderd meter verder stond. Toen hij echter moest instappen, ver trouwde hij de zaak niet, daar hij twijfelde met echte politie-agenten te doen te hebben. Hij verzette zich en sloeg de beambten ook. Hij zeide wel te willen instappen, als er een een politieagent of een Duitsche sol daat bij kwam. Een der beambten is toen een Duit- schen militair gaan halen en verdachte is toen kalm gebleven en meegegaan. Ter zitting verklaarde hij zeker te we ten, dat de beambte#! der veiligheidspo litie geen bewijs getoond hadden. Me vrouw T. over het verzet gehoord, ver klaarde reeds in de auto gezeten te- heb ben. toen haar man zich verzette. Zij is toen tussehenbeide gekomen.. Ook zij had geen bewijs van de politiemannen gezien. Als getuige werd een der beide poli tiemannen gehoord. Deze verklaarde van andere zijde de mededeeling te hebben ontvangen, dat in den sigaren winkel van T. naar den Engelschen zen der werd geluisterd. Daar bet betrap pen zeer moeilijk is. moest bij de luis teraars min of meer overvallen. Daar toe moest degene, die de melding had gedaan en meer geluisterd had. naar binnen gaan om den Engelschen zender te doen aanzetten. Daarna ging getuige naar binnen, kocht een sigaar en hoor de, dat de radio aantrezet was Hij kon echter niet lmoren, of dit de Engelsche zender was. Getuige maakte zich in bet Duitsch als politiebeambte bekend en liep om de toonbank heen. Toen werd de radin afeezet. Getuige beval toen den echtelieden met hem mee te gaan naar de wacht, hoewel zii ontkenden naar den Engelschen zender tp hebben ge luisterd. R>i de auto gekomen verzette verd. T.' zich. nadat de vrouw in den wagen had nlaats rrenomen T rieo om een Nederlandsrhen ae-ent en zijp vrouw kwam tusschenhcide Getuige is toen gegaan naar eentje ruiitschp ntfi cieeren en kreeg asoistentie van een Feldwebel Daaron 7'in d« verdachten zonder verzet mopceoaan T nter beeft T zich bij deze getuide vevontcchuldie-d De Staatsanwalt was van oordeel, dat vast stond, dat de verdachten naar den Engelschen zender geluis terd hebben ondanks bet verbod en dus strafbaar zijn. Hii achtte niet bewezen, dat het beluisteren als re gel geschied was Tegen T. eisrhte hij wegens het afluisteren een ge vangenisstraf van één jaar en drie honderdgulden boete en tegen me vrouw T. een half jaar-gevangenis straf en honderd gulden boete. Wat de wederspannigheid hetreft. was de Staatsanwalt van oordeel, dat er geen twijfel bestond, flat de verdachten wisten met politie ambtenaren te doen te hebben. Tegen T. luidde de eisch te de zer zake acht maanden gevangenisstraf en tegen zijn echtgenoote drie maanden, ruei de bepaling dat dé straffen voor de beide delicten kunnen worden samenge voegd en dat het voorarrest kan worden afgetrokken. Na raadkamer veroordeelde de land rechter T.tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden en geldboete van 200 gulden of veertig dagen gevan genisstraf voor heide delicten en mevr. T tot zes maanden gevangenistraf vnor heide delicten, met aftrek van zes we ken vöorloopige hechtenis, verbeurdver klaring van het radio-toestel en veroor deeling in de kosten van het proces. Bij Veilig geleide in het duister T N navolging van Kopenhagen is ook te Amsterdam een organisatie op gericht, welke er zorg voor zat dragen, dat menschen, die dat wenschen, in de duisternis veilig naar huis gebracht worden. Deze organisatie „Uw Leidsman" ge naamd heeft de instemming en mede werking o.a. van het I.C.A., Horecaf verkregen, terwijl ook de politieautori teiten geen bezwaren er tegen hadden. Een staf van beschaafde en betrouw bare jongelieden zal het uitgaande pu bliek tegen een kleine vergoeding ter wille zijn. Nadere bijzonderheden zullen nog bekend worden gemaakt. de overwegingen had de landrechter in aanmerking genomen, dat het niet vast gesteld is, dat de berichten door ver dachten verbreid zijn en dat zij waar schijnlijk niet met boos opzet naar den Engelschen zender hadden geluisterd. (Eigen berichtgeving) E aangekondigde nieuwe zend- tijdregeling, welke op Maandag 14 October a.s. zou aanvangen, is vier weken uitgesteld. De oorzaak daarvan is. dat de nieuwe zender te Lopik (voor de 301 M.) nog niet gereed is. Voor wat de uitzendingen op de korte golf betreft, zal voor loopig dus nog van de 415 M.-zender te Jaarsveld gebruik worden ge maakt. evenwel in combinatie met de inmiddels wél gereed gekomen 415 M.-zender te Lopik. Van 14 tot en met 27 October zal afwisselend via de zendinstallaties Jaarsveld en Lopik (maar beide op golfleng te 415 Meter) worden uitgezonden. De luisteraars zullen van deze wis seling vermoedelijk niet anders mer ken, dan dat de uitzendingen via Lopik sterkerdoorkomen dandie via Jaarsveld. MET ingang van Maandag 28 Octo ber komt dan vermoedelijk ook de Lopik-zender op de golflengte 301 Me ter gereed en valt de Jaarsveld-zender op de golflengte 415 Meter tijdelijk uit. Deze zal namelijk eveneens voor uitzen dingen op golflengte 301 Meter worden omgebouwd, zoodat men over eenigen tijd een reserve-zender op deze golf lengte ter beschikking zal hebben. Deze werkzaamheden zullen, naar verwacht wordt, van 28 October tot en met 9 No vember duren, zoodat de nieuwe zend tijdregeling met ingang van Zondag 10 November a.s. kan worden ingevoerd. Mocht de Lopik-zender 301 Meter op 10 Novemher echter nog niet gereed zijn, dan zal tóch op die golflengte kunnen worden uitgezonden via den dan inmid dels omgebouwden zender te Jaarsveld Samenvattend, is de situatie dus als volgt: tot 28 October verandert er aan de uitzendingen zooals die tot hu toe plaats vonden, niets. Van 28 October tot en met 9 November komt Lopik (415 Meter) in gebruik en valt Jaarsveld (415 Meter) uit. Vanaf 10 Novemher wordt uitgezon don op: 415 Meter (Lopik. Hilversum 1), 301 Meter (Lonik of Jaarsveld, HilveV- sum II) en 1875 Meter (Kootwijk). 's-GRAVENHAGE, 11 October. Het hoofd van het hoQfdregelingsbureau (voormalig algemeen hoofdkwartier) en de secretarissen-generaal wnd. hoofden van de departementen van Justitie en Binnenlandsche Zaken brengen het vol gende ter algemeene kennis. Op grond van tal van rapporten is vastgesteld, dat de maatregel van aan houding en interneering, die op grond van artikel 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg genomen is, tegen vele Nederlanders ten onrechte toepas sing heeft gevonden. Het is veelal niet meer mogelijk na te gaan, wie in dergelijke gevallen op drachten tot aanhouding heeft gegeven, zoodat maatregelen slechts bij uitzonde ring mogelijk zijn. IntusSchen worden de strafbare handelingen, die deze inter- neeringen hebben begeleid, vervolgd. Velen lijden nog steeds onder den on verdienden blaam, die op hen geworpen Is door deze interneering. Dubbel hard en onbillijk is het, wanneer zij. die reeds daardoor zijn getroffen, thans ook nog het moreele leed ondergaan, dat men hun dezen maatregel aanrekent. Het is om deze reden, dat de in hoofde dezes genoemde autoriteiten zich gedron gen gevoelen het bovenstaande vast te stellen en alle dragers van openbaar ge zag aan te sporen om er toe bij te dragen dat misverstanden en onbillijkheden, welke in interneeringen hun oorzaak vinden, worden weggenomen. AMSTERDAM, 11 October. Het bom bardement van het Tuindorp Oostzaan heeft verschillende slachtoffers onder het brandweerpersoneel gemaakt. Vol gens de laatste gegevens zijn de hulp- brandwachts Monteban enWestbroek om het leven gekomen. Zwaar gewond zijn de beroepsbrandwacht van Leersum, en de hulpbrandwachts Terwolde. Voigt en Kus. Licht gewond zijn de hulpbrandwachts Klomp, Greven en de Roo, deze drie zijn na verbonden te zijn, naar huis gegaan. 's-GRAVENHAGE, 11 October. Het Duitsche landgerecht behandel de vanochtend een zaak tegen den 42-jarigen invaliden meubelmaker P. C T. uit Breda ter zake van belee- diging van het Duitsche rijk, den Fuehrer en de Duitsche regeering. T., die bij ziin 80-jarige moeder in woont en een pensioentje heeft van twee gulden in de week, is nog nim mer gestraft. Op 28 Juli van dit jaar zou hij zich od het plein voor een kerk in Breda tegenover den bakker B. B. beleedigend over het Duitsche rijk. den Fuehrer en de Duitsche regeering hebben uitgelaten'. Op 13 Augustus werd T. gearresteerd. Verdachte verklaarde veel ziek te zijn geweest; hij was vele malen geopereerd en onder hehandeling van e&n zenuw specialist geweest. Na de evacuatie vai Breda was hij met zijn moeder naar Brugge gevlucht en had onderwee veel ereleden. Hij enf het te laste gelegde toe doch verklaarde niet te weten, hoe hii er gekomen was. B. vertelde hqm. dat hii door de Franschen was verjaagd en dat de Duitschers gelukkig zoo spoedig eekomen waren. Togn heeft verdacht gezegd, dat hii over den heelen oorlog niets meer wilde honren en daarbij de helr-edieende uitdrukkingen gebruikt. Voor de kerk waren geen andere men schen, die het gesnrek gehoord hadden B.. als getuige gehoord, verklaarde, dat hij T. voor de kerk tegenkwam. ..Hoe eaat het met den arbeid?" had getuige gevraagd, waarop T. had geantwoord' „Ga maar weg met je arbeid," waarop verschillende beleedigingen tegen rijks kanselier Hitler volgden. Getuige ver klaarde voorts, nimmer ruzie met verd. gehad te hebben en dat niemand anders de beleediging kan hebben gehoord. Hii had zich deze beleedigingen aangetrok ken, daar zijn vrouw een Duitsche is. De Staatsanwalt achtte het te laste ge legde bewezen. Slechts had de belcedi ging niet in het openbaar plaats gehad, Dit is een zeer zwaar vergrijp: Verriach te heeft den Fuehrer uitdrukkelijk ge noemd. Een zware straf is onder alle omstandigheden gerechtvaardigd. Aan len anderen kant nam spreker enkele -pi-'-"hfnnde omstandigheden in aan merking: verdachte heeft vele moeilijk heden ondervonden van de zijde van de FranscKen en de beleedigingen heeft hij geuit in een gesprek, dus- niet bij wijze van propaganda. Spreker noemde het tragisch, dat een •nvalide arbeider, die slechts twee gul den in de week ontvangt na ziin geheel e leven te hebben gewerkt, juist dezen grooten Duitscher beschimpt, die de be schermer is van alle arbeiders en nooit zou dulden, dat een arbeider met f 2 per week naar huis gestuurd wordt. Spreker eischte een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. Na raadkamer veroordeelde de landrech ter T. lof gevangenisstraf van tien maan den mcl aftrek van acht weken voorarrest en betaling van de kosten van hel geding In zijn overwegingen deed de rechter uit komen. dat hij de bepaling van de straf maat rekening was gehouden met hef feil dot het gesprek niet door verdachte was uitgelokt, dot ziin zenuwen niet sterk wa ren en dat hij kort tevoren veel geleden had. DE ORDENING VAN HET BIOSCOOPBEDRIJF Het nieuwe bioscoopbesluit van harte toegejuicht AMSTERDAM. 11 Oct. In een persconferentie heeft de heer C. S. Roem voorzitter van den Nederland- schen- Bioscoop Bond, in tegenwoor- b digheid van den vice-voorzitter, den heer Joh. Miedema een uiteenzet ting gegeven over doel en werkwij ze van dpn Bioscoopbond en van de ordening van het bioscoopbedrijf in het algemeen, zooals deze is vastge legd in het verleden week afgekon digde bioscoopbesluit van den secre tarissen-generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Jus titie. De Nederlandsche Bioscoop Bond is door dit besluit belast met de organisa tie van allen, die op het gebied van de film werkzaam zijn en heeft daarbij tot taak het filmwezen zoowel in organisa torisch als in cultureel en technisch op zicht te bevorderen, de belangen van zijn leden, zoowel in hun onderlinge verhouding 'als in hun verhouding tot de overheid te behartigen en deze met elkaar in rechtvaardige overeenstem ming te brengen. De beteekenis van dit besluit is zeer groot, immers het is een eerste open bare erkenning van overheidswege van de film en het geheele filmwezen als positieve factor in het maatschappelijk bestel, in het bijzonder van den invloed van de film op de vorming van de openbare meen ine in politieke, artis tieke en geestelijke richting. De overheidsbemoeiine was van een uitsluitend negatief, karakter cn heeft thans een positief en constructief ka rakter gekregen. Een belangrijk deel van de overheids taak op filmgebied is bij dij; zelfde be sluit gedelegeerd aan den Bioscoopbond, de organisatie, waarin sedert tal van jaren de ondernemers van film en bios coopbedrijven waren georganiseerd. De overheid heeft den meest logischen weg gevolgd: zelfbestuur, van de betrokken beroepsgroepen onder verantwoordelijk beid jegens de overheid en met strikte inachtneming van het openbaar belang De bioscoopbond staat onder opperste leiding van den secretaris-generaal van O.K.W. Hij geeft de groote lijnen aan den te verrichten arbeid. De voorzitter juichte het nieuwe bioscoopbesluit van harte toe, im mers nu zal in alle opzichten mo gelijk zijn maatregelen te nemen, die voor het geheele filmwezen van nut zijn. Ieder, die zijn geestelijke capaciteiten wil geven aan het film bedrijf, zal zich aansluiten bij den Bioscoopbond om onder leiding van den voorzitter wiens bureau te Den Haag wordt gevestigd, bijgestaan door een binnenkort te benoemen raad van bijstand, te arbeiden tot heil van het Nederlandsche Filmbe drijf. Het filmbedrijf in Nederland zal hoofdzakelijk georiënteerd moeten blij ven op buitenlandsche films, al heeft er een Nederlandsche filmproductie be staan,'waarbij de N.B.R reeds ordenend is opgetreden. Er zal weer begonnen worden met het vervaardigen van goe de Nederlandsche films. Doch op de productie cn op de verwerkte stof zal controle worden uitgeoefend om uit te maken, of de Nederlandsche cultuur is gediend door de te maken film. Een dergelijke controle voorkomt redelooze verspilling van geld en arbeidskrachten en dat voorkomt ook. dat men al te veel rekening houdt met de verlangens van het publiek zelf. dat men dus slechte dat maakt, wat het publiek graag ziet Een fout, die vroeger veel gemaakt is. Er is vroeger veel critiek uitgeoefend op de Nederlandsche films. Maar men dient niet te vergeten, dat men met pio niers te doen had. werkende zonder stï mulans en het particulier kapitaal. Die tifden liggen achter ons. Onze nieuwe taak aldus de heer Roem heginnpn wij in een uiterst moeilijken tijd. Daar staat weer tegenover, dat het Nederlandsche publiek heel graag Ne derlandsche films zal gaan zien. Vooi den oorlog werden wij overstelpt mei buitenlandsche films en de afwisseling was zoo buitengewoon groot, dat het Het eerste viertal zal de guiten streken van Tijl Uilenspiegel in beeld brengen 's-GRAVENHAGE, 11 October. De N.F. Filmfabriek Profiltï heeft besloten om in het kader van haar korte filmpro ductie, waarvan de resultaten straks in de voorprogrammlrs van de bioscoop vertoond zullen wórden, een aantal Ne derlandsche teekenfilms op te nemen. Zii heeft hiertoe den heer De Vogel, die op dit gebied reeds interessante proe ven van bekwaamheid aflegde, geënga geerd. De heer De Vogel begint hedpn reeds met de uitvoering van een viertal tee kenfilms. die de guitenstreken van Tijl Uilenspiegel in beeld zullen brengen waarvan de eerste in Februari 1941 te gemoet gezien kan worden. Profilti hoopt door de verfilming i teekenvorm van deze hii uitstek Neder- laoderhp verhalen het hare er toe bij te dragen tot grootere bekendmaking van de Nederlandsche folklore. publiek geen tijd meer had om voldoen de van het filmproduct kennis te ne en. Voor de Nederlandsche films zijn wij aangewezen op een klein afzetgebied Vroeger werden er plus minus 500 films ingevoerd, dit aantal zal tot 200 worden teruggebracht. De korte film is in Nederland zeer goed. maar ook daar was de concurren tie met het buitenland door de goed koope aanbiedingen zeer groot. De overheidsbemoeiing zal zich ook uit strekken tot het verschaffen van kapi taal. al zal ook het particulier kapitaal niet mogen worden uitgeschakeld bij de vervaardiging van Nederlandsche films Een tweede hulp loor de vervaardiging van Nederlandsche films zal verlaging der vermakelijkheidsbelasting zijn; speciaal bij vertonning van die Nederlandsche films. Met klem betoogde de heer Roem, dat men allereerst moet zorgen, dat het publiek wordt opgevoed om goede films te leeren begrijpen en genieten. De voorzitter deelde nog mede, dat de Nederlandsche oorlogs invaliden hun leven lang vrij toegang tot de bioscooptheaters zullen krijgen. .Kantoorbediende tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 11 October. Een nog nimmer gestrafte kantoorbediende uit Voorburg, de ongehuwde 24-jarige A. M. B., werd op 20 Augustus gearresteerd ter zake van het opzettelijk verspreiden van valsche beweringen, die het Duitsche rijk benadeelden. Zoo had hij beweerd, dat de bom, die op 17 Augustus in het Haagsche bosch viel, niet van een Engelsch, doch van een Duitsch vliegtuig afkomstig was, dat de Amsterdamsche brandweer naar Duitschland was gestuurd en dat de zender Bremen had verklaard, dat, als Duitsch land den oorlog verloor, geheel Nederland zou worden gebombardeerd. Verdachte verklaarde niet de bedoe ling te hebben gehad Duitschland te be- leedigen. De geheele bedoeling was een N.S.B-'er, die bij hem op kantoor was, te plagen. Hij had de beweringen dan ook slechts op zijn kantoor geuit. Het verhaag van de Amsterdamsche brand weer zeide hij geloofd te hebben, waarop de president opmerkte, dat men in Duitschland toch zelf over een goede brandweer beschikt. Het verhaal van den Bremer zender, dat hij van hooren vertellen kende, had hii niet geloofd. In zijn requisitoir zeide de Staatsan walt, dat deze beweringen de Duitsche belangen ernstig kunnen schaden. Verd moest toch weten, dat zij onwaar of waarschijnlijk onwaar waren, ^preker zeide overtuigd te ziin. dat verdachte be rouw heeft. Dergelijke geruchten bren gen echter onrust onder de bevolking schaden het Duitsche aanzien en zijn dus niet toegelaten. Daar het opzet niet tegen het Duitsche rijk gericht was. eischte spreker gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. Hii voegde er aan toe. dat in den vervolge zwaardere straffen zullen worden gevraagd. Het vonnis luidde gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de hech fenis sinds 20 Augustus en veroordeeling in de kosten.' Oorzaak nog niet bekend 's-GRAVENHAGE. 11 Oct. Van de zijde van het gem. electrisch bedrijf ontvangen wij over de kortsluiting nog het volgende bericht: Hedenochtend was van 10 uur tot 11.20 uur de stroomlevering van het electrisch bedrijf gestoord. Naar wij vernemen, is de oorzaak van deze storing een kortsluiting, ontstaan in de hoogspanningsruimte tijdens het verrichten van werkzaamheden. De kabelmonteur J. J. Smout kreeg ernstige brandwonden aan griaat. han den en onderlijf de technisch amhte naar Ie klasse J. \V. Nederlof liep vrii ernstige brandwonden op aan hoofd en handen. Zii werden door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis gebracht. F,en tweetal monteurs werd licht gewond. De oorzaak van de storing was in den namiddag nog niet hekend KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Reichsmarken 75,36. Belga's 30,14. Zwitsersche francs 43,56. T.ires 9.37. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42.80. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,12. Tsjechische kronen (nieuwe schul den) 7,54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1,45%. ZONDAG 13 OCTOBER St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. J. C. Roose, Groningen. Jeugddienst. 2.30 uur: ds. Klomp, Woudenberg. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Pannebakker. 2.30 uur: ds. v. d. Berg. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Dönszelmann. 2.30 uur: ds. Gerritsen. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Xauta. 3 uur n.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wykgebouw Laurens Costarplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Kinderkerk N.fc.B. School Waalstraat 10.30 uur: Mej. da. C. Elink Schuurman. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 1030 uur v.m. Gecomb. dienst met d« Vrjjz. Hervormden. Vrjjz. Hervormden Luthersche Kerk 10.30 uur v.m. ds. van Rossum. Remonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 9.30 uur: ds. Holwerda. 2 uur: ds. Holwerda. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 9.30 uur: ds. Popma. 2 uur: ds. Popma. Westerkerk 9.30 uur: cand. R. A. Hoogkamp, Bun schoten. 2 uur: cand. J. v. Buuren. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrije Evang. Gemeente (Geb. Concordia, Langestraat 113). 10 uur: Br. E. J. H. Alink, Amsterdam. 3 uur: Br. Alink. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 3 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 9.30 en 2.30 uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 63) 9.30 uur v.m. en 3 uur n.m. Godsdienst oefening. V.C.J.G. Bloemweg. Jeugddienst van 6.457.45 uur. Ds. Golterman. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 9.30 en 2.30 uur: Godsdienstoefening. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 3.30 uur: Vesper in kapel v. h. Oud-Ka tholiek Seminarie. Vrije Katholieke Gemeente 10.30 uur: H. Mis. Leger des Heils (Havik 25) 7.30 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 5 uur: Heilsbyeenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsöhe dienst; 11.15 En;. h service. Onderwerp: „Zijn zonde, ziekte en dood werkelijk". Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersfoórtsche Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur: ds. A. A. Wildschut, Rotter dam. DeutscheT Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag. 8 uur n.m. en Zondag 6 uur n.m. Evangelisatiezending N. Vetter. HOOGLAND 10 uur v.m. de heer C. v. Voorthuisen, cand. t. d. H. Dienst te Nijkerk. 10 uur v.m. ds. Posthumus Meijjes. Hooglanderveen (Bethel) 2Vt uur: da. Posthumus Meijjes. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) furochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 8 uur, 9.15 en 10.45 gezon gen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 7.30, 9 en 10.30 uur gezon gen Hoogmis, 6 u^ar Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 8, 9.30 Hoogmis en 11 uur gelezen H. Mis. Om 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7.30 en 9 uur. Hoogmis ta 10.30 uur, 6 uur Lof. 's-GRAVENHAGE, 12 Oct.,Naar aan leiding van de afgekondigde maatrege len betreffende dén aardappeloogst 1940 vernamen wij, dat er reeds verscheidene partijen aardappelen in beslag genomen zijn. Deze partijen waren niet voorzien van een ontbeffingsbewijs op de ver- voersbepalingen, afgegeven door den be trokken voedselcommissaris, een z.g. ge- ieidebiljet. Het betrof hier groote par- fijen in verschillende deelen van het land. Hieruit blijkt wel, dat. het de di verse contróle-instanties volkomen ernst is met het doen naleven van de regeling voor den aardappelhandel. ORGANISATIE VAN VISCH- CONSER VENFABRIKANTEN 's-GRAVF.NHAGE. 12 Oct. Dezer dagen is te 's-Gravenhage door een aan tal belanghebbenden besloten tot de op richting van een vereeniging van Ne derlandsche vischconserven fabrikanten. Deze vereeniging stelt, zich o.m. ten doel he( bevorderen van de belangen der vischeonservenindustrie in Nederland alsmede het behartigen van de belangen der leden zoowel hier te lande als el ders. Relangstellende hedrijfsgenooten kunnen zich wenden tot het voorloopig secretariaat, dat wordt waargenomen door mrs. Hoeksema en Meyer. Dr. Kui perstraat 3, 's-Gravcnhage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7