Aanvallen gaan op Londen voort GROOTE BETOOGINGEN IN JAPAN Nauwe band tusschen Roemenië en de as De oorlogsactie ter zee DE Maandag 14 October 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. bureau: Mrnuemsche Poouwal 2a 38e Jaargang No. 91 Duitsche piloten melden Zondag geen weerstand te hebben ondervo iden „Onderaardsch leven in belegerd Londen" Konoje verklaart: Onze natie treedt ernstige periode van haar geschiedenis binnen" Nieuw onderzoek naar strategische situatie De Britsche controle in de straat van Gibraltar Amerikaansche benzine naar Singapore De reorganisatie in Frankrijk AMERSTOORTSCH DAGBLAD IBCNNblntKlSPRiJo oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week «015 Binnenland trance per post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummers f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 IJS OER AtfVfciÏÏt. iitir van 1—kregel»! I.U5 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Lieidadigbeids-advertentiën vooi de helft van den prijs Kleine Advertentiën „KEITJES bij vooruitbetaling l5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 BERLIJN, 14 Oct. (D.N.B.) GEWELDIGE steekvlammen schoten omhoog uit een electrische centrale ten Noorden van de Theems, welke bij de ver- geldingsaanvallen van sterke Duit sche krachten op Londen Zondag nauwkeurig gemikte bomtreffers had gekregen. Ook een reeks ha venwerken, o.a. de India- en de Victoria-docks, leden tijdens dit optreden groote schade. In andere stadsdeelen werden geweldige ontploffingen en groote branden waargenomen. Ook een troepen kamp in een voorstad van Londen werd doeltreffend met bommen bestookt. Een vliegtuig van een Duitsch ge vechtseskader, dat was opgestegen om weerberichten te verzamelen, ontdekte Zondagmiddag in de monding van de Theems een konvooi van middelbare grootte. Daar de meegenomen bommen reeds waren uitgeworpen, ondernam de bestuurder verscheidene malen in duik vlucht aanvallen met de machinegewe ren op het konvooi, waarbij hij tot de uiterste grens daalde. Het gelukte hem een der koopvaardijschepen in brand te schieten. Twaalf vijandelijke jagers, die rich in de buurt van het konvooi op hielden, vermeden het met het Duitsche vliegtuig in contact te komen. De Duit sche machine kon haar aanval onbelem merd uitvoeren. Een jachtcskader, dat Zondagmid dag ter bescherming van Duitsche bommenwerpers aan den aanval op Londen deelnam, geraakte in de buurt van de Engelsche Zuidkust in luchtgevechten gewikkeld met een sterke formatie Engelsche jagers van het type Hurricane. De Duitsche jagers schoten negen vijandelijke toestellen neer. Eigen verliezen wa ren er niet. Zondagmiddag stegen opnieuw Duit sche gevechtsvliegtuigen op om Londen aan te vallen. Weer werden vooral de Docks en belangrijke militaire com plexen in de groote monding van de Theems met bommen bestookt. Groote ontploffingen in de India-docks konden worden waargenomen. Ook werd her haalde malen een troepenkamp aan de Zuidkust van het Britsche eiland aai* gevallën. De Duitsche bommenwerpers kon den hun opdracht ongestoord uit voeren. Er ontstonden geen lucht gevechten, hoewel zich boven Lon den en de Theems ongeveer honderd Engelsche jagers bevonden. De Brit sche jagers onttrokken zich, blijk baar onder indruk van de Duitsche supèrioriteit in de lucht, aan elk gevechtscontact en ontweken ook eiken aanval, welke de begeleidende Duitsche jagers wilden ondernemen. Spoedig na het invallen van de duis ternis stegen Zondag de eerste formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen op om tot den nachtelijken aanval tegen Londen en andere belangrijke industriesteden in Engeland over te gaan. Sinds «(ien is formatie na formatie onafgebroken op gestegen. Men kan aannemen, dat Lon den in den nacht van Zondag op Maan dag weer voortdurend luchtalarm heeft gehad. Schrille tegenstellingen De Londenschq correspondent van de New York Times beschrijft „het onder- aardsche leven in 't belegerde Londen", zooais dit zich eiken nacht in de onder aardsche ruimte van de voorname Lon densche hotels afspeelt. Dansmuziek doet onaangename geluiden als bomont ploffingen of afweergeschut vergeten, want men voelt zich hier veilig, daar de nmusementslokèlen diep onder de aarde liggen. A en de tafeltjes verdringen zieh de gegoede kringen van Londen waar ond«r reTeriiT'semhtenaren en officie ren met hun dames. Voor dranken en gerechten worden fantasicprijzen betaald, want minder dure nachtlokalen kunnen zich' een der gelijke bomvrije gelegenheid niet per mitteeren Den gasten staan ook rustige, gemakkelijke onderaardsche slaapka mers ter beschikking. Deze kringen, die zich dit alles kunnen permitteeren, ken nen geen bommenvrees. Een van deze gasten vertelde aan dch Amerikaan- schen correspondent, dat zij slechts éen vrees kennen, n.l. de vrees voor de ra zende woede van de bewoners van Oostelijk Londen, wanneer die eens zou den ontdekken, hoe de gegoede kringen de nachten van verschrikking door brengen. In schrille tegenstelling daartoe staan de toestanden in de openbare 6chuilge- legenheden van de havenbuurt, waar vele duizenden vrouwent kinderen en ha venarbeiders dicht opeengepakt de nach ten doorbrengen op deft kouden stecnen grond van de ondergrondsche stations en oude pakhuizen. Men vraagt zich af, of er nog wel ontplofbaro stoffen noodig zijn, om Engeland murw te maken, of dat men zijn bewoners eenvoudig kan overlaten aan deze openbare broedplaat sen van ziektekiemen. De Londensche correspondent van Ya meldt, dat alle Londensche dag bladen buiten de hoofdstad reserve- drukkerijen en redactiebureaux heb ben ingericht. Het leven van de Engelsche redacteurs en het andere dagbladpersoneel is alles behalve prettig, omdat de dagbladen des nachts onder den grond bij voort durend luchtalarm moeten worden klaargemaakt. De Vesuvius werkt weer NAPELS, 14 Oct. (D.N.B.) Zoo als steeds bij begin van den regen val in den herfst is ook thans weer de Vesuvius actiever geworden. Za terdagavond stortte een gedeelte van den eruptiehaard in, waarop de lava den bovensten krater uit stroomde. Vastgesteld is, dat er voor de omliggende plaatsjes geen enkel gevaar bestaat. De toegenomen wer king van de Vesuvius biedt vooral des nachts een zeldzaam schouw spel. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND STOCKHOLM, 14 October. Naar Reuter meldt, is Zaterdagavond de snel trein, die uit Liverpool kwam, bij het passeeren van een station in de buurt van Londen ontspoord. Hierbij zijn ze ven personen gedood en negen gewond. öTKEVEM NAAR BejleRE JAPAN SCH-R li S&lSü HE BETREKKIN GEN TOKIO. 13 Oct. ID.N 13. Het ver trek van den nieuwen Japanschen am bassadeur in Moskou, luitenant-gene laai Tatekawa. is voor de pers aanlei ding nog eens te wijzen op de noodza kelijkheid eener verbetering in de Ja- oansch-Bussische betrekkingen. De Nitsji Nitsji constateert, dat de rede van Molotof op 1 Augustus en de verklarin gen van prins Konoye en van Mat soeoka hij het sluiten van het driclan denpact veel ertoe hijgedragen hebben om een verzoenende stemming in Rus land en Japan te scheppen. Yoo:al de uiteenzettingen van Matsoeoka in de cdnferentie van gouverneurs hadden aan Sovjet-Rusland de ware hedoelin gen van Japan blootgelegd. Bij vvederzijdsch begrip en oprecht heid moet het mogelijk zijn de betrek kingen niet alleen te regelen maar ook te versterken. Japan hoopt. dat. de Sovjet-Unie tot een duurzame en vriendschappelijke samenwerking met Japan geraakt. TOKIO. 14 Oct. (D.N.B.). - Geheel Ja pan stond Zondag in het teeken van de feesten, die tegelijkertijd gevierd werden voor het driemogendhcdenpact en voor de nieuwe nationale beweging tot onder steuning van de keizerlijke politiek. In alle steden des lands werden groote be toogingen gehouden. Van bijzondere be- teekenis waren de demonstraties te To kio, waar op zes groote pleinen en par ken voor een menigte van naar schatting 200.000 menschen het woord werd ge voerd door leden van het kabinet en van de Duitsche en Italiaanscjie legaties. In het Hibijapark werd het woord ge- Een Engelsch troepen transportschip, dat door voltreffers buiten dienst werd gesteld en op het strand moest worden gezet (Foto Weltbild) BOEKAREST, 14 Oct. D OEMEENSCHE Zondagsbladen leve -L^- ren uitvoerig commentaar op het zenden van een Duitsche militaire mis sie naar Roemenië. Het blad Cuvantul. dat voor het eerst na een onderbreking van meer dan twee jaar als officieel orgaan van de legionnaire beweging ver schijnt, schrijft, dat «ie aanwezigheid van de Duitsche weermacht in Roeme nië het logische gevolft is van de con crete samenwerking, waartoe in W'eenen is besloten. Men mag niet uit het oog verliezen, lat de aansluiting van Roemenië bij de spil niet alleen een versterking van' de economische en cultureele betrekkingen beteekent. doch in gelijke mate ook een nauwe politieke en militaire verbonden heid. De garantie voor de onschendbaar beid van het Roejneonsche gebied stelt als voorwaarle een nieuw practisch on derzoek naar de bestaande strategische, nrtische en technische omstandigheden. Het onveranderlijke besluit om der vrede in het Donaugehied te handhaven is een waarschuwing aan al diegenen, lie .gelooven. dat de vreedzame ontwik keling van de economische en politieke betrekkingen verstoord kan worden. De Duitsc^o technici hebben ervaringen '•■«cgehrrHit. die in den laafstén tijd zijn opgedaan. Zij zijn de bemiddelaars van den nieuwen Eurppeeschen geest In verhand met. de talrijke punten van overeenstemming tusschen het legion naire Roemenië en de spilmogendheden kan een militaire samenwerking voor niemand een verrassing zijn. De aanwe zigheid van deze afgezanten in Roeme nië, aldus besluit het blad, geeft niet alleen geen enkele reden tot een onge ronde bezorgdheid, doch zij is de be kentenis van een oprechte en volledige vriendschap met de spilmogendheden. De aankomst van een Duitsche mi litaire en luchtvaar#issie in Roemenië heeft in Zuidslavië Ten zeerste de aan dacht getrokken. De overheerschende meening is, dat deze maatregel in het belang van de handhaving van orde en vrede in het Zuid-Oosten van Europa is. De Yreme verklaart, dat de Roemeen sche petroleumvelden tegen evcntueele Britsche aanslagen beveiligd moesten worden. Het blad publiceert voorts een artikel van den directeur van het Roe- meensche blad Curentul, waarin deze betoogt, dat de levensweg van Roeme nië voor goed evenwijdig aan dien der spil loopt en dat Roemenië er alle be lang hij heeft zich de Duitsche oorlogs techniek eigen te maken. Officieel wordt te Istanboel het Reuterbericht tegengesproken, vol gens hetwelk Roemenië de leveran ties van petroleum aan Turkije zou hebben gestaakt. Een delegatie van 120 groenhemden van de Roemeensohe jeugdbeweging der legionairs is te Formi aangekomen. Zij brachten een bezoek enn het graf van de orders van Mussolini te Predappio. Na een ontvangst in het gebouw van de Fas- cio bezichtigden de leden van de Roe- meensche jeugdorganisatie het geboorte huis van Mussolini en legden een krans op het monument van de gevallenen uit den oorlog erf de revolutie. Hongaarsch vliegtuig maakt noodlanding Zaterdag heeft een Hongaarsch jacht vliegtuig ten Oosten van Tereschburg een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig was uitgerust met machinegeweren en fototoestellen. De heide Hongaarsche of ficieren, die zich in het vliegtuig bevon den, >;ijn gearresteerd, het vliegtuig werd in beslag genomen. De Hongaarsche vliegers hebben verklaard zich te hebben vergist bij hun oriënteering. Te Boekarest is een vereeniging „Groot Transsylvanië" opgericht, tot welker voórloopige president de vroe gere premier Julius Maniu is gekozen. In het comité hebben zitting persoonlijk heden van het oude politieke Roemenië. In een toespraak verklaarde Maniu, da* de opgerichte vereeniging van particu lieren aard was en de bescherming van de belangen der Roemenen in Zevenbur gen ten doel had. Duitsch-Bulgaarsche eco nomische overeenkomst Te Sofia hebben de Bulgaarsche regee ring en een Duitsche economische dele gatie onderhandeld en een nieuwe rege ling voor het Duitsch-Bulgaarsche beta lingsverkeer tot stand gebracht. De bank van Bulgarije zal van 15 October af voor een rijksmark 32.50 lewa geven en rijks- mprken verkoop?n teeen een koers van 33 lewa. Voorts is een reeeeringsaccoord over het betalingsverkeer onderteekend rtn tevens een regeling getroffen voor he* betalingsverkeer tusieheft Puigariie «ënerzuds en N e d e r 1 a rd. Noorwe gen België e-, het gouvernément-gene raai anderzijds. voerd door den minister van buitenland sche zakèn, Matsoeoka, door den Duit- schen ambassadeur Ott en door den Ira- liadhschen ambassadeur baron Indelli. Matsoeoka verklaarde dat het drierrfo- gendhedenverdrag geen doode letter maar een verdrag, dat bet welzijn van de geheele menschheid beoogt, daar hier door een verdere uitbreiding van den oor log wordt verhinderd, terwiil de schep ping van een nieuwe en rechtvaardige wereldorde er door is voorzien. Hij Matsoeoka gelooft vast aan een Duitsch-Italiaansche overwinning Het ..genootschap voor nationalën dienst" is Zaterdag formeel ingewijd door premier Konoje als stap in de richting van de verwezenlijking der .nieuwe tionale structuur. Het genootschap zal den stoot geven tot „een beweging tot bijstand aan den troon in het leiden der zaken, waardoor de oude orde van het li beralisme en het „laissez faire" zal wor den vervangen door 'n nieuwe orde van nationalën dienst aan den troon door ieder lid der gemeenschap." aldus Konoje in zijn openingstoespraak. Konoje ver klaarde verder, dat Japan staat tegenover een ernstigen toestand, die vergeleken kan worden met dien van de restauratie van 1868. „Onze natie treedt thans een ernstige periode van haar geschiedenis binnen Het lot van onze natie hangt af van de toekomst der beweging tot dienst en bij stand aan den troon, doch de uitvoering van deze beweging is geen gemakkelijke taak. Wij moeten echter alle hinder palen overwinnen." De openingsplechtigheid werd bijge woond door alle leden van het kabinet, twaalf adviseurs en de voornaamste le den van het nieuwe genootschap. De toestand in Fransch Indo-China Generaal-rnajoor Nisjihara, de leider van de Japansche commissie van onder zoek in Fransch Indo-China, die de jong ste overeenkomst tusschen Fransch Indo- China en Japan heeft gesloten, is giste ren te Tokio teruggekeerd. Volgens de Tokio Asahi Sjimboen stelde Nisjihara in een interview vast, dat volgens zijn waarnemingen de spanningen tusschen Thailand (Siam) en Fransch Indo-China niet zoo ernstig zijn als algemeen wordt aangenomen. Ook hier heeft Engeland de hand in het spel en hitst op den achter grond. Het is ten eenen male onjuist te spreken van een pro-Japansch Thailand, daar Thailand onder Engelschen invloed staat. Volgens berichten uit Hanoi hebben formaties van de Japansche marinelucht macht van Fransch Indo-China uit reeds twee bomaanvallen op Yoennan, de hoofdstad van de gelijknamige Zuid-Wes lelijke provincie van China, ondernomen. Bij den tweeden aanval van gisteren werd het arsenaal verscheidene malen getroffen en zijn ook andere militaire doe len gebombardeerd. De Fransche kanonneerboot „Argus" werd op reis van Hongkong naar Hai phong in de Hainan-straat dorfr een tai foen verrast en bevindt zich in groot ge vaar Japansche oorlogsschepen en mari nevliegtuigen zijn het schip te hulp ge sneld. Reeds Vrijdag j.l. kreeg de kanon neerboot ten Noorden van het eiland Hai nan machineschade, welke met behulp van een Japanschen torpedojager verhol pen werd. ALGECIRAS, 14 Oct. (D.N.B.) De activiteit der contröle door Engelsche oorlogsbodems en vliegtuigen in de Straat van Gibraltar is de laatste da gen aanzienlijk toegenomen. Ononder broken patrouilleeren torpedobooten in de straat en voortdurend worden de ge bieden ten Oosten en ten Westen van den toegang naar de Middellandsche Zee door waarnemingsvliegtuigen afge zocht. Volgens uit Gibraltar ontvangen be richten houdt deze contróle-activiteit verband met het door Churchill aange kondigde disciplinaire optreden tegen de instanties, die er voor verantwoorde lijk rijn. dat het een Fransch eskader is gelukt ongehinderd door de Straat van Gibraltar naar Dakar te varen. Officieel verluidt, dat in het vervolg ieder schip, van welke nationaliteit het ook zij. gedwongen zal worden in de ha ven van Gibraltar binnen te loopen e^n zich daar aan een onderzoek te onder werpen. Om te beginnen ziin twee Snaansche kustvaartuigen gedwongen in Gibraltar binnen te loopen. NEW YORK, 14 Oct. (D.N.B.). De New York Times meldt uit Sjanghai, dat Amerikaansche benzinefirma's bezig zijn haar groote petroleumvoorraden uit Sjanghai en Hongkong naar Singapore over te brengen, waar zij eenerzijds als reserve voor Amerikaansche oorlogssche pen en anderzijds voor de Chineesehe re geering worden opgeslagen. In dit ver band verneemt het blad uit Washington, dat men aldaar lot dusver van-dezen stap geen kennis draagt, r'orh do voorzorg van de Amerikaansche firma's begrijpe lijk acht. Volgens Amerikaansche berichten uit Tokio zijn vijftig tot honderd Amerikaan sche burgers, die in Tokio wonen, voor nemens te vertrekken. In de districten van Tokio en Yokohama wonen ongeveer 900 Amerikanen. Waarnemers te Washington celooven, dat de regeering. om de betrekkingen tus schen de Ver. Staten en Canada verder te verstrekken. Canada zal verzoeken zich aan te sluiten bij de Pan-Amerikaan sche Unie. Japansch blad over Roo sevelt's rede Naar 'aanleiding van de verklaringen van president Roosevelt in Dayton schrijft de Yomioeri Sjimboen: De scherpe toon kan er slechts toe bij dragen nog meer onrust onder de 'Ame rikaansche bevolking te brengen. Onge twijfeld werd de scherpe verklaring afge legd met het oog op de presidentsverkie zingen en daarmede om binnenlandsche politieke redenen. Desondanks zal zij er nauwelijks toe bijdragen Roosevelts kan sen bij de verkiezingen te verbeteren. De hoop van Japan, dat men in de Ver. Sta ten den geest van het drielandenpact zal vvillen begrijpen, dat elke verdere uitbrei ding van den oorlog wil verhinderen en het herstel van den vrede beoogt, is door Roosevelts verklaring zwaar teleurge steld. GENEVE, 14 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichv gemeld wordt, heeft de prefect en buitengewoon beheerder van Marseille krachtens de onlangs uitgevaardigde wet, volgens welke voortaan rijks- en gemeentebetrekkingen alleen vervuld moften worden door Franschen die van Fransche ouders afstammen, 478 ge meente-ambtenaren ontslagen. De Fransche staatssecretaris van jus titie, Alibert, heeft in een interview verleend aan het blad Suisse met be trekking tot het Jodenstatuut medege deeld. dat er ten aanzien van de Joden in Frankrijk geen rassenwet in den eigenlijken zin zal worden uitgevaar digd. De regeering is alleen van plan maatregelen te treffen voor de open bare veiligheid. Het gaat er om het Joodsche element in de hooge functies in de politiek, het economische leven en de pers huiten te sluiten. Naar uit Virhv gemeld wordt, is vol gens een publicatie in het staatsblad, het geheele roerende en onroerende be zit van Maurice en Edouard Rothschild door de justitie in bcslae genomen. De zelfde maatregel werd genomen tegen het vermogen van den bekenden jour nalist Gcraud genaamd Pertinax. Deze drie personen zijn, zooals bekend, ver vallen verklaard van hun Fransche staatsburgerschap. Het Fransche staatsblad publiceert een verordening, waarbij de generale en arrondissementsraden, die een soort van provinciaal parlement vormden, worden opgeheven. ITun taak zal voortaan wor den verricht door regeeringseommis- sarissen. die onder directe leiding van den prefect staan. Deze maatregel be teekent een nieuwen stap op denweg der algemeene hervorming van het be stuur van departementen, arrondisse menten en gemeenten, zooals de regee ring Pétain die op het oog heeft. AMERIKAANSCHE MILITAIRE MISSIE TE LONDEN STOCKHOLM. 14 Och (D.N.B.) De Amerikaansche missie ter bestudeering van den Britschen luchtafweer is vol gens de Londensche radio te Londen aangekomen. SIR SAMUEL HOARE IN GIBRALTAR ALGECIRAS. 14 Oct. (D.N.B.) De Engelsche ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, is Zaterdag in Gibraltar aangekomen, waar hij vermoedelijk twee dagen zal blijven. DE VERDUISTERING Zonsondergang 18.49 uur. Zonsopgang 8.04 uur. (Zooals men weet i plicht tussrhrn ror tnnsnpknn*! iptlcrppn vt "prfbrgnng

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1