DUITSCHE MILITAIRE MISSIE EN TROEPEN NAAR ROEMENIE Een Japansch offensief WEER BOMAANVALLEN OP LONDEN Aanvullende bescherming der olievelden gezonden op Roemeensch verzoek Samenwerking in nieuw tijdperk hervat AMERIKA EN JAPAN Critiek stadium Russisch-Finsch accoord over de Aalands-eilanden Roosevelt: Amerika wenschl geen oorlog Tom Mix overleden Duitsche leger- berichten O.m. KREEG HET WATERLOOSTATION VERSCHEIDENE VOLTREFFERS ZEEGEVECHT IN DE MIDDELL. ZEE Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 14 OCTOBER 1"40 BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.). In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië aanvaard is, heeft de Duitsche regee ring overeenkomstig de Roemeensche wenschen Zaterdag een buit sche militaire missie benevens de noodige instructieformaties naar Roemenië gezonden en tegelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende bescherming van de Roemeensche olievelden naar Roemenië overgeplaatst. De Duitsche weermachtformaties zullen dienen als onderwijs- en instructietroepen bij den herbouw van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regeering. generaal Anto- nescu, geëntameerd is en zij zullen na het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. De met Düitschland bevriende regeeringen, die politiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermacbts- missie naar Roemenië, zijn daarvan door de Rijksregeering verwittigd. ZATERDAGMIDDAG om twaalf uur is op het koninklij ke station in Baneasa bij Boeka rest, dat met de Duitsche en Roemeensche vlaggen feestelijk was versierd, een trein met de leden der Duitsche militaire mis sie aangekomen, die op verlangen van de Roemeensche regeering de toekomstige opleiding van het Roemeensche leger zal steunen" Op het station waren ter verwelko ming verschenen.de plaatsvervangende premier en commandant van de legion naire beweging. Hori.a Sima. de minister van buitenlandsche zaken Sturdza. de onderstaatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Pantazi. de chef van den generalen staf van het Roe- meenschA leger, generaal Joanitiu, en hooggeplaatste ofjfciefen van het Roe meensche leger E£n eerecompagnie met vaandels en muziek vas opgesteld. De legionnaire beweging had krachtige de legaties in groene-hemden gezonden, die op het station werden opgesteld. Voorts waren verschenen* de leden van de Duit sche legatie, de Italiaansche gezant, de zaakgelastigden van Spanje en Japan en ide militaire attachés van deze landen. Als eerste stapte de leider der Duit sche militaire missie, de generaal der cavalerie Hansen, uit den trein. Hij werd door den Dultschen gezant voorge steld aan de Roemeensche officieren. Onder de tonen der Duitsche en Roe meensche volksliederen inspecteerde ge neraal Hansen vervolgens de eerecom pagnie. In aansluiting hierop richtte in de re ceptiezaal van het station de chef van den generalen staf van het Roemeensche leger, generaal Joanitiu .in opdracht van den leider van den staat, generaal Anto- nescu. hartelijke woorden van verwelko ming tot den leider der Duitsche mili taire missie Hij herinnerde aan den in niet al te ver verleden reeds eenmaal voorgekomen samenwerking tusschen de heide legers en snrak de hoor) uit. dar het nieuw te hpginnen tiidnprk dezelfdp vruchtbare gevolgen zou hehbpn als topn en een definief samengaan der heide Janden zou" holeekeneu. Generaal Hansen antwoordde met woorden van dank voor de hem en zijn officieren ten HppI gevallen begroeting door het Roemeensche leger en de be volking pn voor de bewezen eer. De Duit sche weermacht heeft zeer bereidwillig gevolg gegeven aan b"t verzoek van den leider van den Róemeehschpn staat om een militaire missie te zenden, ten pinde haar. ervaringen (pn deel te laten vallen aan het Roemeensehp leer. Hü en zün geheelp zutlpn zich zonder voor behoud in dienst van rte»e taak stellen. Van het station begaf generaa' Hansen zich. vergezeld Hoor Hen Dnifoehpn ge zant en den Dnitsehen rni'ï'oiren atta ché naar het-gehnuw van den minister president om den leider van Hen ctaa* generaal A^tonescu. een bezoek te bren gen. De officieren Hftr miec;a. nnaevper veertig in getal, begaven zich naar hun verblijven Zaterdag is hpt luchfwanpn-com- mando van de Duitsche militaire missie onder leiding van luitenant- generaal Sneidel op hef vliegveld Baneasa hii Boekarest aangekomen. Ter verwelkoming waren de plaats vervangende premier en comman dant van de legionnairsheweging. "Horia Sima. de onderstaatssecreta rissen van het ministerie van defen sie. generaal Pantazi en commodore Jionescu, alsmede de chef van den generalen staf, Joanitziu verschenen, ziet Duitsche, gezantschap was vol tallig aanwezig. Luitenant-generaal Speide! werd door commodore. .Jiopescu hartelijk welkom geheeten op Roemeenschen bodem De Duitsche heveljiehhpr dankte in naam van Rijksmaarschalk Ooerine. Hii in- sppv'lpftrde daarna de eereccmoe,*n:e van her Roemeensche Ine'uwanen en de le- gionnairsfownatles. die groene hemden droegen. De evacuatie der Amerikanen uit Sjanghai Geruchten tegengesproken SJANGHAI. 12 October. (D.N.B.). - Het Amerikaansche consulaat-generaal heeft Zaterdag een circulaire doen toeko men aan alle in Sjanghai wonende Ame rikaansche onderdanen, waarin hun wordt aangeraden om de stad met de eerste gelegenheid te verlaten. Verschei dene Amerikaansche firma's zijn door hun hoofdkantooren in de Ver. Staten gemachtigd employé's op kosten der fir ma's naar de Ver. Staten te zenden. Pro minente leden van de Amerikaansche kolonie alhier noemen den toestand on veranderd 'ernstig. Zii zijn van opvat ting. dat het raadzaam is het advies van het consulaat-generaal op te volgen Uit Washington wordt bericht ontvangen, dat het in het voornemen ligt de beide grootste Amerikaansche stoomschepen ..Manhattan" en „Washington" voor eva- ruafiedoeleinden naar Sjanghai te zen den Het A.N.P. meldt uit Tokio: De woordvoerder van de Japansche re geering, Soema, heeft de door de Amerikaansche pers verspreide be richten over een te verwachten af breking der betrekkingen tusschen Japan en de V.S. als volstrekt onge motiveerde geruchten gekenmerkt „De tijd is gekomen, dat de verant woordelijke kringen aan beide zijden van den Stillen Oceaan hun rust en geduld moeten bewaren". De woordvoerder van het Japansche ministerie van oorlog en marine heeft officieele alle berichten gedementeerd, als zouden de Japansche strijdkrachten het voornemen hebben de internationale nederzetting of de fransche concessie te Sjanghai te bezetten. De woordvoerder eaf toe. dat er wellicht troepenbewegin gen plaats gevonden hehben, maar hij hetoogde met klem. dat deze in dit geval geenszins tegen de buitenlandsche ne derzettingen gericht waren. Hii weigerde voorts den moord op den burgemeester te commenteeren en verklaarde in dit verband, dat het onderzoek nog-niet uit gewezen heeft, of deze moord een gevolg geweest is van politieke of van persoon lijke beweegredenen. SJANGHAI, 13 October. (D.N.B.)- Japansche troepen, gesteund door de luchtmacht en gewapende rivier vaartuigen. hebben n offensief ge opend aan het 300 kilometer lange front tusschen Woehoe aan den Jangtse, en Hangtsjau, waar sedert 1037 geen belangrijke gevechten ge leverd zijn. Volgens berichten van het Japansche hoofdkwartier maakt dit offensief dat tégen 20 Chinee sche divisies in sterke stellingen ge richt is. goede vorderingen. in Britsch-Roemeensche betrekkingen LONDEN. 13 October. (D.N.B.). - Officieel is te Londen bekend go maakt: In opdracht van de Britsche regeering heeft de Britsche ambas sadeur te Boekarest den Roemeen schen minister-president ervan in kennis gesteld, dat de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Roeme nië in een critiek stadiurp gekomen zijn. De Britsche ambassadeur heeft opdracht gegeven tot het vernietigen van belangrijke stukken in de Brit sche ambassade te Boekarest. De Engelsche gezant. Sir Hoare. ti*eft. naar politieke kringen te Boekarest ver zekeren. voorbereidingen voor ziin ver trek en voor het overdragen van de za kon aan een zaakwaarnemer. Ook nnde re gezantschapleden en een deel der En velsche journalisten en der Engelsche kolonie zouden on het punt staan te vertrekken, dan wel voor een doel het land reeds hebben verlaten. Het laatste onderhoud van den gezant met generaal Antonescu is zonder resultaat verloopen Sir Hoare heeft, zoo wordt gezegd, op een vraag van generaal Antonescu moe ten toegeven, dat ook hii in de plaats van generaal Antonescu dezelfde poli tiek zou hebben gevoerd. MOSKOU, 13 Oct. (D.N.B.) Dezer dagen is te Moskou tusschen de Sovjet- Unie en Finland een overeenkomst be treffende de Aalands-eilanden getee- kend. Namens de Sovjet-Unie teeken- de de volkscommissaris van buiten landsche zaken Molotov, en namens de Finsche regeering de gevolmachtigde gezant van Finland in Moskou, Paasi- kivi. De overeenkomst behelst de vol gende punten: (1) Finland verplicht zich de Aaland-éilanden te demilitariseeren, ze niet te versterken en ze niet. ter be schikking der gewapende strijdkrach ten van andere landen te stellen. (2) Onder de benaming „zóne der Aalands-eilanden" is in dit verdrag het gebied van alle eilanden, eilandjes, rif fen en klippen te verstaan, die zich bin nen de volgende watergrenzen bevin den: Tn het Noorden tot een breedte van 60 gr. 41 min., in 'het Oosten tot een lijn, die de volgende punten ver bindt: 60 gr.. 41 min. N.B. (Greenwich) en 21 gr. O.L. 60 gr. 35 min. 9 sec. N.B. en 21 gr. 06 min. 9 sec. O.L., 60 gr. min. 3 sec. N.B. enz. (3) Men is overeengekomen, dat de Sovjet-Unie het recht heeft op de Aalandseilanden een consulaat te ves tigen, tot welks bevoegdheden buiten de gewone consulaire functies het toe zicht behoort op de naleving van de in art. 1 vermelde demilitarisecring. Kwesties, welke zich zouden voordoen worden terstond door een vertegen woordiger van het consulaat dep Sov- iet-Unie en vertegenwoordigers der Finsche regeering uit den weg geruimd. (4) Deze overeenkomst zal terstond na ondertcekening in werking treden en later geratificeerd worden. De uit wisseling der oorkonden van ratificatie zal binnen tien dagen te Helsinki plaats vinden. Hulp aan Engeland zoolang daarvan niet het deelnemen aan den oorlog afhangt COLUMBUS (Ohio), 13 October (D.N. B.). Ter gelegenheid van zijn inspec tiereis langs de Amerikaansche verde digingswerken heeft president Roose velt hier gisteren het woord gevoerd. In zijn rede zei de president o.a., dat wan neer Amerika spreekt over de verdedi ging van het westelijk halfrond, het daarmee niet alleen het gphied bedoelt van Noord Centraal en Zuid-Amerika en van de onmiddellijke aangrenzende eilanden Want ook liet recht op een vreedzaam gebruik van den Atlanti- schen en van den Stillen Oceaan be hoort daartoe. Roosevelt verklaarde wederom, dat de Vereenigde Staten in het vervolg Engeland alle hulp zullen verlee- nen. zoolang daarvan niet het deel nemen van Amerika aan den oorlog afhangt. In verband met de Ameri kaansche bewapening stelde Roose velt vast: Wij bewapenen om ons zelf te verdedigen Amerika wenschl geen oorlog met welk land ook De bestaande en-PTn h»Lheh de V«*r eenigde Staten echter gedwonee») den bouw te ondernemen van een oorlogs vloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Anwikaansche be langen tegen elke combinatie van vij andelijke machten te verdedigen. Verklaringen van Huil Staatssecretaris Huil heeft de geruch ten tegengesproken, dat reeds eenige „vliegende vestingen" aan Engeland zouden zijn geleverd. Verder verklaarde hij geen enkel officieel bericht te heb ben ontvangen over Japansche plannen met betrekking op een bezetting van de internationale nederzeting van Shang hai. In verband met de voorbereidingen voor de. evacuatie van Amerikanen uit Shanghai en uit andere Oost-Aziatische havens zeide Huil, dat 5 passagiers schepen ter beschikking staan en ilaf zich verder een bepaald aantal vracht schepen in de Oost-Aziatische wateren bevindt die voor passagiers kunnen worden ingericht.. Bovendien worden, de beide groote pasagiersschepen „Manhattan" en „Washington", die te- samen ongeveer 3000 menschen kunnen opnemen gereed gemaakt voor hel ver trek naar Shanghai. Deze schepen zul len zoo spoedig mogelijk vertrekken. Slachtoffer van een auto ongeluk NEW YORK. 13 Oct. (D.N.B - Vol gens een persbericht is de bekende cowboy acteur Tom Mix gisteren bij een auto-ongeluk negen mijl ten Noorden van Florence in Arizona doodelijk ver ongelukt. Het schijnt, dat Tom Mix de heersehannii over zijn wagen verloor De wagen sloeg over den kon en He lonnericneipr reikte er ond«r. T.angskn •pende motorrijders zagen de ravage en waarschuwden de politie, die het lijk van Tom Mix identificeerde. BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.) Nog in den laten namiddag van Zaterdag zijn sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers gestart voor den nachtelijken aanval op de Britsche hoofdstad. Zönaer onderbreking zijn krachtige slagen aan de Britsche hoofd stad toegebracht, tot de ochtend aanbrak. Er zijn reeds berichten ontvangen over deze succesvolle aanvallen. In alle deeten van de stad zijn nieuwe brandhaarden ontstaan. De Duitsche vliegtuigen ondernamen hun bomaanvallen op Londen Zaterdag in negen golven. Bij de luchtgevechten, die zich hierbij ontsponnen, zijn 21 Britsche en 6 Duitsche ■liegtuigen neergeschoten. Het front bericht van het D.N.B. luidt als volgt: Volgens de bekentenis ih de jongste rede van den Britschen luchtmaarschalk Sir Ph. louvert, zijn intusschen de Zuid-Engelsche vliegvelden naar achteren verplaatst en be vinden zich in het kustgebied alleen, nog maar kustverdedigingsstellingen. Dit officieel erkende feit bevestigt, dat de vijand zich, ook volgens de gisteren opnieuw bevestigde waarnemingen, nog meer dan voorheen in de verdediging gedrongen ziet. De hoofdstad van het Britsche imperium is, door het verplaatsen van de tot dusverre voor de hoofd stad liggende vliegvelden naar het binnenland, nog meer blootgesteld aan de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. Daarom voelde Londen nok in den loop van gisteren en in den nacht van Zaterdag op Zondag het totale gewicht van het Duitsche „zwaard aan den hemel". De zwaarste slagen kregen het gebied ten Noorden van de bocht in de Theems en de East India Docks, alsmede het ge bied aan weerszijde van London Bridge In het met silo's, fabrieken en ravitail leeringsbedrijven bezaaide en reeds dik wijls geteisterde gebied hehben lichte gevechtseenheden van het Duitsche luchtwapen de vernieling van voor den oorlog belangrijke doelen voortgezet en hebben zij don vijand de zwaarste scha de berokkend. London Bridge is een voor het ver keer belangrijkste bruggen over de Theems en ligt dichtbij de Tower en Je haveningangen. Ten Oosten van het Vic toria Park, verder vNoordeliik van de bocht in de Theemse, waar zich groote goederenstations bevinden, konden even eens goede treffers worden waargeno men., Verscheidene bomn\en vielen op het Waterloo Station, een van de be langrijkste stations in het centrum van de stad. Hierdoor werden de reeds aanzienlijk belemmerde ver keerstoestanden ontredderd. Beman ningen van terugkeerende vliegtui gen hebben een beschrijving gege ven, hoe Londen tijdens de nachtelij ke aanvallen door het schijnsel der branden daghelder verlicht was. Rookwolken dreven over de dikwijls beroete huizenzee en bedekten geheele stadsdeelen. Uit de opwarrelende róók wolken sloeg op vele plaatsen een hélle vuurgloed omhoog. Door deze voor het zicht en het orienteeren bijzondere gun stige voorwaarden werden de uitgeko zen doelen ook in de nachtelijke uren dóór een regen van bommen van alle soorten kaliber bestookt. Het optreden van afzonderlijke gevechtsvliegtuigen boven Zuid-Engeland heeft eveneens groote successen opgeleverd. Hier wer den opnieuw in een drieste duikvlucht twee troepenkampen aangevallen en werd in de onderkomens zware schade aangericht. Verder verschenen Duitsche vliegtuigen boven twee havensteden in Zuid-Engeland, waaronder Hastings, dat een belangrijke haven- en industriestad is. De daar liggende olievoorraden en werven zijn voor de Engelsche verdedi ging zeer belangrijk. Hastings bestookt Inmiddels zijn nadere bijzonderheden bekend geworden over de successenider' Duitsche bomaanvallen op Londen en omgeving, alsmede on steden aan de En gelsche Zuidkust. Enkele snelle ge vechtsvliegtuigen hebben met groot suc ces hommen van zwaar kaliber gewor pen op voor den oorlog belangrijke in staliaties hii London-Bridge. Op vrij groote hoogte naderde een an dere golf van Duitsche formaties onge merkt Hastings en in een stoutmoedige duikvlucht overstelpten zij de stad op vele plaatsen met een bommenregen, die stationsinstallaties verwoestte, een gas fabriek vernielde en haveninstallaties beschadigde. Een andere groep Duitsche vliegtui gen slaagde er in een goed gemaskeerd troepenkampement bij Lungeness on feilbaar iriet bommen te bestoken. On danks krachtigcn afw eer van jagers ui! verscheidene escadrilles Spitfires werd een belangrijk knooppunt van spoorwe gen aan de rponding van de Theems ge bombardeerd. Onmiskenbaar kon waar genomen worden, dat de treffers on de sporen terecht gekomen waren. De in stal lat ips van de spoorbaan, die door de in reeksen uitgeworpen bommen uiteen gereten waren, en verbrijzelde goederen wagens boden een aanblik van verwoes ting. Volgens een communiqué van de Britsche ministeries van luchtvaart en van veiligheid heeft een zware bom, di*' op het gebouw van het dagblad The Times geworpen werd. aanzienlijke scha dc aangericht, zoowel in- als uitwendig Puinruimen De Engelsche radio heeft bekend ge maakt: In afzienbare» tijd zullen Brit sche afdeelingen pionniers aan het werk worden gesteld voor puinruimen in bet I.ondensche stadsgebied" Een d>s betreffende regeling is getroffen dooi Kishcr, die verantwoordelijk is voor de opruimingswerkzaamheden. Met dit werk zal men beginnen in de stadsge. deelten, die bet meest van de luchtaan vallen hebben geleden, in bet Oosten ey Zuid-Oosten. Vijfhonderd vrachtauto'* '.uilen hiervoor worden gebruikt bene vens viif rijdende kranen, die. nog on vpg zijn van Amerika naar Engeland. Een golf Duitsche eevechtsvlicg tuigen beeft in den nacht van Vrii dag op Zaterdag oei. eroot convooi gebombardeerd en het gedeeltelijk uiteengedreven Een stoomschip van £000 ton werd in een lagen aanval getroffen er> bleef bewegingloos lig gen. overgeleverd aan den wind. Een ander stoomschip van 6000 ton kree eer» zoo zwaren treffer dat geweldige zu»'én vi»"t* en wafer c over he°n sloegen. riet schip t-poM 'e uit bet konvooi weg te komen, maar bleef vervolgens eveneens be wegingloos liggen. Het opperbevel der weermacht deelde Zaterdag mede- Bommen, uitgeworpen door formaties lichte gevechtsvliegtui gen. hebben Vrijdag in de Britsche hoofdstad omvangrijke verwoestingen aangelicht. Branden, die hierdoor wa ren ontstaan, ontwikkelden zich op eenige plaatsen totgroote vuurhaar den. die bij den aanvang der duisternis aan formaties zware gevechtsvliegtui gen den weg wezen voor hun vergel- din'gsaanvallen. Talrijke bommen van middelzwaar en zwaar kaliber deden tusschen de bocht van de Theems en Leyton zeer groote brandhaarden ont staan. Ook konden in de streek van het Battersea-paik en aan den Theems- oever talrijke, inslaande bommen waar genomen worden. Een andere groote aanval was gericht op het haven- en industriegebied van Liverpool-Birkenhead en Manchester. Hier ontstond in de koelhuizen rondom de Alexandrahaven ten Oosten van de Canada-docks een groote brand, die zich snel uitbreidde. Eveneens konden ver scheidene groote branden tusschen de Sfanleyhaven en de Canada-docks wor den waargenomen. De dokinstallaties van Liverpool-Bootle kregen eveneens verscheidene voltreffers en raakten in brand. Talrijke afzonderlijke aanvallen wer den gericht op spoorwegwerken en rails in Zuid-Engeland. Ook verscheidene be wapen ings- en ravitailleeringsbedrijven in Midflen-Engeland eh aan de Oostkust van Schotland werden met succes ge bombardeerd. Een belangrijke wapenfa briek aan de Oostkust brandde volko men af. Batterijen vèrdragend geschut van leger en marine namen in den nacht« een Engelsch convooi aan de kust bij Dover onder vuur en joegen het uiteen In het zeegebied voor de Schotsche Oostkust viel een Duitsch vliegtuig een convooi van verscheidene gewapende koopvaardijschepen in lagen aanval aan. Een schip van 8000 br.t. bleef me: zware rookontwikkeling stil liggen. Een ander krachtig beveiligd concooi werd ten Zuiden van de Hebriden met bom men bestookt. Twee schepen werden zoo getroffen, dat zij niet verder konden va ren. Een duikboot heeft in korten tijd drie schepen met een inhoud van rond 21.000 br.t,, die in een vijandelijk convooi voe ren. tot zinken gebracht. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht, terreuracties tegen talrijke N e- derlandsche plaatsen uitgevoerd, waarbij vrij zware persoonlijke en ma- terieele schade werrl aangericht. Overi gens bepaalde de aanva'sactiviteit. van den tegenstander zich tot eenige nach telijke vluchten naar de Duitsche bocht en hel Noord-Duitsche kustgebied. In den nacht van 10 op 11 October trachtten kleine eenheden der Britsche marine Cherbourg te beschieten. Zij werden na drie minuten vuren van de kustartillerie gedwongen weg te varen Een kort daarop bij het aanbreken van den dag Cherbourg naderende zware Britsche kruiser werd tijdig door lucht verkenning ontdekt en onder, vuur ge nomen. waarop hii wegvoer nog voor hij zelf tot vuren kon komen. Militaire schade is noch in de haven noch in de stad Cherbourg aangericht. Er werden echter eenige Fransche woonhuizen ge troffen. De tegenstander verloor Vrijdag in to taal 13 vliegtuigen, waafwan 10 hij luchtgevechten. 3 door Uichtafweervuur. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Legerbericht van Zondag Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: De aanvalleh van het Duitsche lucht wapen op Londen en on talrijke andere plaatsen op het Engelsche eiland zijn des nachts en overdag 'mpf steeds ster ker uitwerking voortgezet. Te Londen was het gphied ten Noorden van dp Theemskromming en van de F.ast India Docks, evenals het gebied aan weerszij den van London Bridge hoofddoel van de aanvallen van de afdeelingen Duit sche oorlogsvliegers. Ook in het gebied ten Oosten van het Victorapark zijn goede treffers waargenomen. Waterloo station is door falri'ke hommen zoo zwaar beschadigd, dat rekpning dient te worden gehouden met groote storin gen ;n het verkeer. De 's nachts aanvallende afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers konden in het centrum van de Britsche hoofdstad van verre de branden zien die het gevolg waren van de actie, dip overdag was gevoerd fn Zuid-Enge'nnd deden afzonderlijk on'redenrjp gevechtsvliegtuigen vorn een deel in duikvlucht aanvallen op twee troepenkampementen. In de onder komens werden ernstige verwoesingen Engelsche kruiser en twee Italiaansche torpedo booten gezonken ERGENS IN ITALIË. 13 October Ste- fani). Legerbericht 128 van bet Ita liaansche hoofdkwartier luidt: Onze torpedobooten, die patrouilleer den in de straat van Sicilië, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke En gelsche zeestrijdkrachten aangevallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het type Neptune, is tot zinken ge- bracht, aan andere vijandelijke eenhe den werd ernstige schade berokkend. Deze tegenstanders hebben zich daar na, de een na den ander, verwijderd. Wij hebben twee torpedobooten, eik van zeshonderd ton, verloren, evenals een torpedobootjager van 1400 ton. Het grootste deel van de opvarenden is gered. In de vroege uren van den ochtend zijn afdeejingen van onze luchtmacht opgestegen om de eenheden van den vijand op te sporen. Deze werden aan getroffen terwijl zij zich in oostelijke richting bewogen en werden intensief gebombardeerd. Ondanks de heftige ar- tillerieafweer van de schepen en het vuur van de vliegtuigen, die van -een vliegtuigmoederschip opstegen, dat deel uitmaakte van een vijandelijk eskader, en ondanks ook de weersomstandighe den, die voor de luchtactie niet gun stig waren, heeft onze luchtmacht be langrijke resultaten kunnen boeken. Het vliegtuigmoederschip werd in den boeg getroffen door een bom van zwaar kaliher en een zware kruiser is aan zijn linker flank be schadigd. Twee vijandelijke jacht vliegtuigen zijn neergeschoten. Een van onze vliegtuigen is niet terug gekeerd. In Noord-Afrika zijn onze snelle co lonne^ doorgedrongen tot op dertig ki lometer ten oosten van Sidi el Barrani. Zij hebben daar slag geleverd en heb ben kleine eenheden van vijandelijke tanks en pantserwagens teruggeslagen. Onze luchtmacht bombardeerde gedu rende den nacht de luchthaven van Maat Bagush en de installaties van Da- ba. ten oosten van Marsa Matroeh. met veel succes. Ondanks de hevige lucht afweer ziin al onze machines terugge keerd. Vijandelijke vluchten boven Bard ia en boven de havens van Derme en Tobroek hebben geringe materieels schade veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers. Onze jachtvliegtuigen, die boven Tobroek patrouilleerden, vingen een afdeeling van de vijandelijke lucht macht op en schoten een machine van het type Blenheim neer, terwijl twee andere vijandelijke machines, ernstig werden getroffen. In Oost-Afrika hébben onze-patrouil les vijandelijke gemotoriseerde troe pen, die zich naar de richting van de grens van Eritrea bewogen, terugge worpen. Onze luchtmacht heeft de vij andelijke vestingwerken te. Loddar, ten westen van het Rudolfmeer, gebombar deerd. evenals de installaties van het vliegveld van Wajir en een vijandelij ken kruiser van tienduizend ton. die een convooi begeleidde. Al onze vlieg tuigen zijn teruggekeerd Vijandelijke machines hehben hommen geworpen on Goera Neghellig. Asmara en El Oeak. Er zijn geen slachtoffers en de materieele schade is gering. De strijd in de Middel- landsche Zee De speciale correspondent van Stefa- ni aan het luchtfront wijst op de rol, die de Italiaansche luchtmacht heeft gespeeld bij het. gevecht, dat gisteren in het midden der Middellahdsche Zee is geleverd. Het optreden der Italiaan sche luchtstrijdkrachten werd bemoeil- lijkt door het slechte weer, den machti gen luchtafweer der vijandelijke vloot- strijdkrachten en de aanwezigheid van een zeventigtal Britsche jachtvliegtui gen, die de vlootbewegirtgen bescher- den. Desondanks hebben de Italiaansche bommenwerpers, beschut door jagers, hun taak met succes volbracht. Zij heb ben verscheidene tonnen hommen op cje vijandelijke schepen laten vallen. De voorsteven van een vliegtuigmoeder schip werd door een zwaren hom ge troffen. met het gevolg, dat de brug vernield werd en ernstige schade werd toegebracht aan het glepót en de vlieg- loods onder de brug. Een zware krui ser werd aan de linkerzijde door een zwaren hom getroffen. De schade was ernstig, want het schio voer langzaam verder, begeleid door twee torpedoboot- jagers. Bij verkenningsvluchten is vanoch tend komen vast te staan, dat het Britsche eskader het operatiegebied in Let middengedeelte-der Middellandsche Zee heeft verlaten en koers heeft gezel naar den Griekschcn Archipel. aangericht. Verdere aanvalsdoelen wa ren twee havensteden ih Zuid-Engeland. Te Hastings zijn spoorwegen vernield, terwijl een gashouder in brand werd go- schoten en talrijke gebouwen werden verwoest. In den loop van-den nacht deden ster ke afdeelingen gevechtsvliegtuigen aan vallen op verschillende hewaneningsin- dusfrie^n in Midden-Engeland. Sterke ontploffingen en branden toonden hier van de uitwerking aan. F.on duikboot heeft vijf gewapende vijandelijke koop vaarders van in-totaal 25741 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van 16300 hr. .reg. ton vijandelijke handeisscheensruimfe. Znnals gewoonlijk onthield de vijand rich overdag van alle aanvallen op het Rijksgebied. Eerst 's nachts drong hij on verschillende punten binnen hoven Duitschland en bereikte n a. nipt enkele machines Beriiin De hier geworpen Lommen hehLop n meterieelp schade aangericht, Fp":"n nersrmpo. die zich Linten de sehtii'keJderfs ophielden, wer den gewond. .V-mvn'len van hef Brit sche luchtwapen op verschillende in- dust^iehedrijven in West- en Noord* Duitschland bleven zonder resultaat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2