Naar nieuw internationaal journalisten-verbond Oorlogsschadevergoeding voor den landbouw Opnieuw bommen op Amsterdam Fundament voor algemeen beroepsverbond Bomaanvallen op België De taalgebieden in België Engelsche bommen op Duitsche ziekenhuizen Demonstraties in Palestina SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER INDIEN SCHADE MINSTENS F 50.- BEDRAAGT Monument voor te Overschie gevallen militairen K. J. J. Lotsy adviseur Sportzaken Geen slachtoffers te betreuren Verzekering Oorlogsschade NEFKENS, Soesterberg Inventarisatie motor rijwiel-, auto- en tractorbanden Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 14 OCTOBER 1940 MüNCHEN, 13 Oct. (D.N.B.). - In München zijn Vrijdag en Zaterdag be sprekingen gevoerd tusechen het rijks- verbond der Duit6che pers en het fas cistische nationale syndicaat van jour nalisten. De besprekingen hadden be trekking op actueele journalistieke be- roepsprofcdemen en practischc taken, welke voortvloeien uit de ontbinding van de „Federation Internationale des Journalistes" te Parijs en een nieuwe samenvatting van nationale journalis tieke beroepsverbonden. Aan het hoofd van de fascistische journalistendelegatie 6tonden de natio nale raad Guglielmotti en chef-redac teur Gavda. Het rijksverbond der Duit sche pers was vertegenwoordigd door zijn leider. Weiss, en andere leidende persoonlijkheden der Duitsche journa listiek. Ter eere van de Italiaansche gasten hield de rijksperschef, dr. DietrichwZa terdag een receptie, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers der persafdeeling van de rijksregeering, het rijkspersbureau der N.S.D.A.P. en de persafdeeling van het departement van buiten 1 a ndsche zaken. In een toe spraak schetste de rijksperschef, dr Dietrich, de nieuwe voorwaarden voor een internationale samenwerking der journalistieke beroepsverbonden en be schreef hij de beginselen, waardoor de geestelijke hervorming van de journa listieke situatie van onzen tijd wordt gedragen. Dr. Dietrich zeide, dat Duitsch- land en Italië in de afgeloopen ja ren steeds weer hadden gewaar schuwd voor het. wereldgevaar der persleugen en de persopruiïng. waarbij zij voorspelden, dat de on verantwoordelijkheid van een on scrupuleuze pers tot den oorlog moest leiden, wanneer men haar niet tijdig een halt toeriep. Dit nu is' gebeurd. Met behulp van een on verantwoordelijke en omgekochte pers en alleen daarmede hebben de oorlogsopruiers den oorlog ontke tend en vele volkeren hebben den prij6 daarvoor reeds moeten betalen. De verjoodschte pers der plutocra tieën heeft de leugen uitgevonden van de zgn. innerlijke zwakheid en mili taire inferioriteit van Duilschland, zoo als zij eveneens de idealen en de kracht van het fascistische Italië door het 6lijk heeft gesleurd. Zij heeft de leugen in de wereld gebracht van de weerstands kracht van Polen, het sprookje ver spreid van de onoverwinlijkheid der Maginotlinie en der macht van Enge land, benevens van de waarde van zijn garanties. Zoo heeft de onverantwoordelijk heid der Joodsch-democratische pers Polen, Frankrijk, Noorwegen en al de andere volkeren, die de welgemeende waarschuwingen vóór dit doodelijke gevaar niet wilden hooren, in het ongeluk gestort en eerst thans, nu het voor hen te laat is, vallen hun de schellen van de oogen en vervloeken zij degenen, wien zij al te lang geloof hebben geschonken. Overal ter wereld is het beginsel der onverantwoordelijkheid van de pers tot een doodelijk gevaar geworden en al leen op die wijze is het ook te verkla ren, dat vele zgn. „verlichte" volkeren ten offer konden vallen aan eën zoo volkomen miskenning der feitelijke toe standen. De bestrijding en opheffing van dit beginsel der onverantwoorde lijkheid. aldus ging dr. Dietrich voort, is een werk van zelfverdediging van alle volkeren en van de bescherming der menschelijke cultuur. Dr. Dietrich wenschte derhalve het fascistische nationale syndicaat der journalisten en het rijksverbond der Duitsche pers geluk met hun besluit om in de plaats van de op- ruiïngscentrale der „Federation In ternationale des Journalistes" het fundament te leggen voor een nieuw, uit gezonde beginselen groeiend algemeen beroepsverbond der journalisten. Zooals er regelend volkenrecht is, zoo zullen er in de toekomst ook bindende principes zijn op het gebied der pers. welke in het vervolg geen staat buiten beschouwing kan laten, die zich rekent tot den kring der cuituurnaties. De vol keren zullen echter het doel van ecu saneering van het perswezen in de we reld door overeenkomsten tut-schen sta ten niet alleen kunnen bereiken, wan neer daarnaast niet de opleiding van den journalist door een nieuw beroeps- ethos van hinnen uit voltrokken wordt. De beginselen der zuiverheid van den journalistieken beroepsstand, die iede- ren aard van omkoopbaarheid uitsluit, van het beginsel der persoonlijke ver antwoordelijkheid van den individuee- len journalist, van de bestrijding der persleugen, en van de uitsluiting der Joden uit de pers noemde dr. Dietrich aan het eind van zijn rede de algemeen erkende eerecodex der journalisten, die tot internationale gelding moet worden gebracht en in welks geest de leden van een nieuw internationaal beroepsver bond moeten worden opgevoed. x BRUSSEL, 13 October (A.N.P.) Ook in de laatste nachten hebben de Brit- sche vliegers hun nachtelijke bomaan vallen op woonwijken in België voort gezet. In deii nacht van Donderdag op Vrijdag zijn vier bommen geworpen op de voorstad Slemalle bij Luik. Een zui-, gelingeninrichting werd daarbij ver nield. Het aantal slachtoffers staat nog niet nauwkeurig vast. In den nacht van Woensdag op Donderdag waren te Luik zeven arbeiders omgekomen. Daarna heeft men echter onder de puinhoopen nog twee lijken gevonden en men ge looft, dat onder de ruine nog meer slachtoffers liggen. Bij het opruimings- werk werden later bovendien nog ver scheidene arbeiders zwaargewond door het ontploffen van een tijdbom. BRUSSEL, 13 Oct. (D.N.B.) In het Belgische staatsblad „Moniteur" is he den een verordening verschenen, waar bij de op 7 Februari 1938 ingestelde twee cultunrraden voor de Vlaamsche en de Fransche taalgebieden bij het ministerie van onderwijs opnieuw wor den georganiseerd. Naast de reeds vroe ger vastgestelde taak van deze raden op het cultureele leven van België toe te zien, is nu nog de belangrijkere taak gekomen de cultureele samenwerking van België met. de aangrenzende staten, in het bijzonder echter met Duitsch- land, aan te moedigen. Zij, die tot dus ver lid waren van de cultuurraden, worden uit hun functies ontheven. Tot voorzitter van den nieuwen Ylaam- schen cultuurraad is de bekende Vlaamsche dichter Cyriel Wrschave he nnemd. De leiding van den Waalschen cultuurraad berust bij prof. Fnurma- rier, hongleeraar aan de universiteit van Luik. JAPANNERS VERLATEN ENGELAND TOKIO, 13 Oct. (Domei) Eind dezer j maand komt in Ierland het s.s. „Foes- jirni Maroe" aan. Practisch zullen met j dit schip alle vertegenwoordigers van Japansche firma's uit Londm worden geevacueerd. Slechts een handvol Ja panners blijft om de belangen te behar tigen. Men verwacht omstreeks 180 re fugiés aan «boord van de „Foesjimi Maroe", die naar Japan zal varen. Bij na alle banken, eroote en kleine firma's met uitzondering van de Jokohamn Specie Bank en het kantoor Van Mitsöei Boessan zullen sluiten. Achter blijven leden der ambassade, militaire en vloot attachés, te/amen t'°n nersnnen, bene vens vijf leden van de Mitsoei Boessan. BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.). In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Universiteitsziekenhuis van Munster cloor Britsche vliegtuigen met hommen- bestookt. Eerst zwermden de Engelsche machines langen tijd boven het zieken huis, dat gekenteekend is met groote Roode-Kruisteekens. Er zijn vier explo sieve bommen geworpen. Hiervan viel er een op het hygiënische instituut van het ziekenhuis. Voorts werden twee woonhuizen in de onmiddellijke nabij beid getroffen en ernstig beschadigd. Tijdens den aanval was het helder maanlicht, zoodat het landschap duide lijk zichtbaar was. Het. is daarom slechts aan een gelukkig toeval te dan ken, dat andere deelen van het zieken huis niet zijn getroffen. Personen wer den geulkkig niet gewond, daar ieder zich in den schuilkelder bevond. In de nabijheid van het ziekenhuis worden eeen militaire objecten aangetroffen Xa het werpen van hun bommen ble ven de Britsche vliegers nog gemimen tijd boven het ziekenhuis rondcirkelen. ATHENE. 13 Oct. (A.N.P.) In Pale stina zijn anti-semitische demonstraties gehouden wegens het feit, dat binnen kort de verkoop van land aan Joden vrijgegeven zal worden. Zelfs tot Tel Aviv drongen deze betoogingen door. Het Palestijnsch-Arahisch comité heeft iti de steden vlugschriften laten uitdee- len, waarin geconstateerd wordt, dat de toegeeflijkheid van Groot-Brittannië je gens de Joden in Palestina niet anders is dan een knieval van de regeering in Londen voor de grootheden van be drijfsleven en pers te New York. Tege lijkertijd wordt de bevolking opgeroe pen zichzelf met de wapenen in de hand te helpen. Daarop hebben de Britsche militaire «autoriteiten bevolen, dat terstond alle wapens met inbegrip van zakmessen in geleverd moeten worden, en op het. on geoorloofd bezit van wapenen tuchthuis straf van ten hoogste tien jaar gesteld. De garnizoenen van Haifa en Jeruzalem zijn op alles voorbereid. In sommige districten is het betreden van de straat na het invallen van de duisternis ver boden. ONDERZOEK INZAKE DEN MOORD OP CORDREANU BOEKAREST. 13 Oct. (D.N.B.) Zater dag is de voormalige militaire comman dant van Boekarest en ex-premier ge neraal Argesianu viif uur verhoord over den moord on Cordreann en zijn ^anhancers. Vervolgens werd hij gqcon- '«•nnteerd mot den gewez.m minister* van veiligheid, generaal Marfnescu. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. - Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat maatrege len zijn getroffen om voor de land bouwers het molestrisico, verbonden aan het o het bedrijf bewaren van akkerbouwproducten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrijwaard tegen oorlogsschade, welke direct of in direct Vvordt veroorzaakt door het vallen van militaire vliegtuigen, door vliegtuigbommen, granaten en dergelijke voorwerpen door projec tielen van het afweergeschut, licht- kogels, be: ïieting. alsmede door het untploffen van mijnen of andere militaire vernietigingswerktuigen. De regeling zal voorts alleen betrek king hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de na volgende zaden, te weten koolzaad, kar- wijzaad. geel ^mosterdzaad, en kanaritk zaad, terwijl tevens het stroo. bchoorerr de by de genoemde producten, zoolang deze in oneedorschten toestand verkee- ren, onder de regeling zal vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toegebracht gedurende den tijd, welke loopt van het tijdstip, waarop de pro ducten zijn geoogst tot ten hoogste vier weken, nadat zij zijn gedorscht, zal wor den vergoed, terwijl bovendien de voor schadevergoeding in aanmerking ko mende hoeveelheden den teler in eigen dom moeten toebehooren, in 1940 door hem moeten zijn geteeld, zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moeten bevinden; mede zal worden ver goed de schade, welke mocht worden toe«ebracI>tr aan gedorschte producten, tijdens het vervoer daarvan van de zet- plaatsen naar de bedrijfsgebouwen van den teler dan wel van de bedrijfsgebou wen of van de zetplaatsen ter inleve ring bij den provincialen voedselcom- missaris. Voorts worden de volgende voorwaar den gesteld om voor schadevergoeding in aanmerking te komen. De schade moet ten minste 50 bedra gen; de teler dient van de toegebracht, schade zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk binnen 3 X. 24 uur kennis te geven onder opgave van alle bijzonderheden. De teler mag niet in verzuim zjjn met betrekking tot de nakoming van een eventueel verstrekte opdracht tot inle vering van het voor schadevergoeding in aanmerking'komende product, ter wijl de beschadigde partij door den teler dient te worden ingeleverd, zonder dat hij aanspraak kan maken op den voor het. betreffende product gestelden aan koopprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemiddelden prijs, waarvoor de ak kerbouwproducten van de telers wor den ingenomen, met dien verstande dat. indien van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product reeds een monster ter keuring is aangeboden, het bedrag der schadevergoeding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vastgesteld. Voor producten, waarvoor geen aan koopprijs is vastgesteld, zal de prijs nadpr door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in onee- dorschten toestand een korting op den aankoopprijs worden toegepast voor uit gespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsschade verzekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schadevergoeding ingevolge bo venstaande regeling. Wel bestaat de moge lijkheid, dat een bedrag te zijner beschik king wordt gesteld gelijk aan de uit hoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de betrokkene de oorlogsschade bij de be treffende verzekeringsmaatschappij recla meert en zich verbindt het ter beschikking gestelde bedrag terstond te restitueeren, zoodra en voorzoover de schadepenningen hem zijn. uitbetaald, alsmede voor de na koming dezer verplichting zekerheid stelt. Op plechtige wijze onthuld OVERSCHIE, 12 Oct. Op het nieu we kerkhof Hofwijck aan den Delfweg te Overschie, is gisteren het monument onthuld ter eere vart de nagedachtenis van dc te Overschie gevallen Neder- landsclie militairen. Op het monument komen de namen der gevallenen voor, waarboven de woorden: Mijn Vaderland getrouwe blijf ik tot in den doet. Tegen half twaalf verzamelden zich in de kapel de familieleden der geval lenen, die ontvangen werden door den burgemeester, den heer J. C. Baumann, De Duitsche weermacht was vertegen woordigd door den Ortskommandant, kapitein Freiherr von Weiher en zijn adjudant, Oberleutnant dr. Wilke. Voor het Nederlandsche leger woonden de plechtigheid bij kolonel F. Bischoff vnn Heemskerck. voormalig commandant van de eerste divisie, vergezeld van den souschef, kapitein I. H. Bolman. luite nant-kolonel H. D. Buurman, voormalig commandant van het vierde regiment infanterie, thans hoofd van de rege- ngscommissie eerste divisie uit Den Haag, kolonel W. P. Scharroo, voorma lig garnizoenscommandant' te Rotter dam en zijn adjudant, kapitein T. Du- houx. Voorts waren aanwezig de wet houders, de gemeentesecretaris. ge meenteraadsleden en vele ingezetenen, onder wie de direefpur van gemeente werken. A. Sutterland, ontwerper van het monument. Na. het spelen van het Largo van Handel nam burgemeester Baumann het woord. Hij sprak zijn dank uit voor de tegenwoordigheid van de Duitsche en Nederlandsche militaire deputaties en sprak woorden van troost tot de fa milieleden. Ds. G. A. van der Hooft richtte zich eveneens tot de familieleden met woor den van troost. Hij las een brief voor van den vader van een der gevallenen, die zijn dank uitsprak aan de burgerij en den burgemeester voor de oprichting van het monument. Na het zingen van Psalm 103 vers 4: Gelijk het graf is ons kortstondig loven, heeft kolonel B'schoff van Heemskerck het woord gevoerd namens generaal DOORGAAND vrRRF^R DOOR ZWITSERLAND BERN. 13 Oct. (Stefani) Eenige Zwitsersche' bladen melden, dat een ont werp is gemaakt, waarmee wórdt be oogd op een betere wijze tegemoet te komen aan de eischcn van het door gaand verkeer tüsschen Duitschland en Italië. Daartoe zou een nieuwe tunnel worden gebouwd onder den Sint Got- hard. tér lengte van 40 K M De kosten hiervan zouden 250 millioen Zwitser- sche franken bedragen. Carstens, voormalig bevelhebber van het eerste legercorps. Hierna is het monument onthuld met een kransl egging door den burgemees ter. De Ortscommandant bracht den groet van de Duitsche weermacht, die de dappere soldaten die hun leven hebben willen geven voor hun vaderland, wilde eeren. Na het zingen van Gezang 182 vers 4 heeft ds. Van der Hooft de plechtigheid gesloten met het bidden van het Onze Vader. De Nederlandsche militaire deputa ties brachten nog een laatste militair saluut, waarna gelegenheid werd gege ven voor een défilé langs de met bloe men en kransen bedekte graven. Op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 's-GRAVENHAGE. 12 October. De wnd. secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen deelt mede: Reeds geruimen tijd is de behoefte gevoeld, aan het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen de beschikking te hebben over een adviseur voor sportaangelegen-, heden. Daarbij is niet zoozeer ge dacht aan een functionaris, die deel uitmaakt van het ambtenarencorps, doch veeleer aan een vertrouwens man. die mede in verband met de plaats, welke hij in de sportwereld inneemt, in staat is, van voorlich ting te dienen omtrent de sportbe oefening in den ruimsten zin, alsook zoo noodig bemiddelend en regelend op te treden. Nu als gevojg van de huidige omstan dit gebied meer dan voorheen wordt ge ditgebied meer dan voorheen wordt ge vraagd. en tevens behoefte bestaat, aan een deskundige, die in dezen als tus sclienpcrsoon niet de bezettingsautoritei- ten kan optreden, is tot den heer K. J. J. Lotsy te Dordrecht de uitnoodiging ge richt, de functie van adviseur voor sport aangelegenheden bij het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen te willen aanvaarden. Dp heer Lotsy is bereid gevonden, deze taak op zich te nemen. Met de uitvoering zijner werk zaamheden heeft hij reeds een aanvang gemaakt. BOERDERIJ AFGEBRAND WINSCHOTEN, 12 October. Te Mid- wolda is vanavond de kapitale boerde rij van den heer R. F. Brouwer in vlammen opgegaan. Kortsluiting bii het dorsehen is de ver moedelijke oorzaak. Dp schade wordt door verzekering gedekt. Nadere bijzonderheden over het bombardement op Vlaardingen AMSTERDAM. 12 October. Het A.N.P. meldt: Terwijl vanavond de maan helder op de stad scheen en alom een duidelijk licht verspreid de, hebben wederom Engelsche vlieg tuigen bommen op woonwijken in Amsterdam Zuid en Noord gewor pen. Gelukkig vallen hierbij geen slachtoffers te betreuren. Er zijn slechts vijl licht gewonden. In Zuid zijn vier bommen ingeslagen. De eerste bom kwam terecht aan de achterzijde van het monument voor burgemeester Teilegen voor de P. L. Takstraat. En wel precies in het mid den van een plantsoen. Zij werd in de aarde gesmoord. Wel zijn in de omge ving zeer veel ruiten gesprongen, doch de enkeie scherven, die rond vlogen, veroorzaakten vrijwel geen schade. Hier deden zich dan ook geen persoonlijke ongelukken voor. De tweede bom sloeg in het wegdek op den hoek van de Da vid Blessstraat en de Corn. Springer straat. Deze veroorzaakte ernstige scha de aan het perceel Springerstraat 35. Rondvliegende klinkers sloegen gaten in de buiten- en binnenmuren, terwijl de deur ingedrukt werd en de ramen uit de sponningen vlogen. Ook de perceelen 33. 36 en 34 zijn ernstig beschadigd. Merk irdigenvijze sloeg de bom juist naast een op de straat geparkeerde bakfiets van een melkboer, zonder dat dit vehi kei groote schade opliep. Het bleef op den rand van den krater staan. Wel moest een boom het ontgelden, welke in stukken brak. De ravage in de omgeving was ook hier zeer groot. De derde bom kwam neer in den tuin van het perceel J. L. Lievenstraat 70. Dit perceel en het perceel 72 werden van on der tot boven aan de achterzijde zwaar beschadigd. Gelukkig zijn echter geen plafonds naar benetien gekomen, zoodat de bewoners niet onder het puin bedol ven werden. Hieraan is het dan ook te danken, dat hier slechts drie gewonden zijn. Het aan de overzijde van het blok gelegen perceel van Woustraat 243. kreeg aan de achterzijde ook schade, een zieke, die in dit perceel te bed lag, is aan een groot gevaar ontsnapt, door dat de warandadeur van zijn slaapka mer naar binnen sloeg en juist naast het bed terecht kwam. Van vrijwel alle hui zen in dit blok zijn de ruiten gespron m. De vierde bom is evenals de eerste in een plantsoen terecht gekomen en wel midden in het van Borsenburgerplein. Hij sloeg een grooten krater in den grond en vernielde alle ruiten in de om geving. Twee personen liepen lichte ver wondingen op. In Noord sloegen twee bommen in een weiland en twee kwamen in het water terecht. Persoonlijke .ongelukken deden zich niet voor. De schade te Vlaardingen Zaterdag bij het aanbreken van den dag, aldus meldt het A.N.P., zijn wij ons gaan overtuigen van de schade, welke de gisteravond uitgeworpen bommen op Vlaardingen hebben aangericht. Hierbij bleek, dat een brisantbom, die van groo te hoogte is uiteeworpen. terecht is ge komen op het pand Hoogstraat 196. Zoo als reeds gemeld, werd dit pand totaal vernield. Van het daarnaast gelegen pand. Hoogstraat 168, dat door een open trap met nr. 166 is verbonden, is een groot deel van den zijmuur weggesla gen. Ook hier werden de bewoners, die zich allen in de woonkamer bevonden, slechts licht gewond. Voorts viel een bom in de Kuiperstraat voor de bok kingrookerij van den heer Maarleveld. Dit huis werd voor een gedeelte ver woest. De derde bom kwam neer op de achterzijden van de panden Avrol 14. 16. 18, waar resp. de gezinnen van der En de, Elshout en Kalisvaarl wonen. Hier waren de gevolgen ontzettend. Zooals reeds gemeld werd de 53-jarige D. van der Ende op slag gedood, terwijl ook de 15-jarige Corrie Elshout onder het puin werd bedolven. Eerst hedenmorgen heeft men haar lijkje kunnen hergen. Voorts vonden den dood de 20-jarige G. A. C. Linssen, en de 17-jarige J. van Toor, die zich in de nabijheid bevonden van de bominslagen in de Hoogstraat en de Kuiperstraat. In het ziekenhuis zijn ern stig gewond opgenomen de 18-jarige D. van der Ende. rie 20-iarige J. Klos, de 52-jarige mej. Vlaspolder, dc 17-jarige Rietje Elshout en de 15-jarige Henny van Ende. Een dezer slachtoffers, de 18- jarige D. van der Ende is gisteravond na aankomst in het ziekenhuis nog aan de hekomen verwondingen overleden zoodat thans reeds 5 dooden te betreu ren zijn. De overige gewonden konden, na te zijn verbonden; het ziekenhuis verlaten Ook in de raadszaal zijn nog vele personen door de E.H.B.O. en het Roode Kruis behandeld. De heer M. C. Siezen, burgemeester van Vlaardingen. ■Ie heer P. D. N. Jonckheer. voorzitter van het Roode Kruis en de heer Th Werner, hoofd van den luchtbeseher mingsdienst, waren persoonlijk aartwe zie om het opruimingswerk te leiden. De verslagenheid onder de bevolking te Vlaardingen is zeer groot. Ook bommen op Rotter dam en Beers In vervolge op onze mededeeling omtrent Engelsche bommen op ons land. kan het A.N.P. nog melden, dat Engelsche vliegers in den nacht op Zondag in Vlaardingen-Ambacht brandbommen hebben neergeworpen, waardoor in negen huizen brand -ont stond, welke evenwel snel gcbluscht kon worden, Rotterdam werd opnieuw door brisantbommen getroffen. Twee mannen en een meisje werden ge dood, twee personen werden zwaar gewond. Vele ruiten in de omge ving van den Schiedamscheweg werden vernield. Te Beers in Noord Brabant kwa men zes brisantbommen neer, waarvan verschillende op de jeugd herberg de Witte Bergen. Een jon gen werd gedood. Engelsche vliegers deden voorts een poging het havengebied van Amster dam te bombardeeren. Bijna alle bom men kwamen evenwel in het wafer te recht. waarhij een steiger en een klein schip werden beschadigd, een persoon werd gewond en er werd veel schade aangericht aan de ruiten in de omge ving. Tenslotte wierpen Engelsche vliegers nog op tien andere plaatsen -van het land bommen, zonder evenwel noe menswaardige schade aan te richten. Vraagt bij ons inlichtingen vooi* tegen Telefoon Amersfoort 5130 Verplichting tot opgave voor 19 October Bij beschikking van den secretaris-ge» neraal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, welke is afgekondigd op 28 September j.l. is bepaald, dat alle hou ders van motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden, vliegtuigbanden (zoowel binnen- als buitenbanden) verplicht zijn op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor rubber aan dezen bin nen 21 dagen na hét inwerking treden van deze beschikking, overeenkomstig daartoe door deze vast te stellen voor schriften, opgave te doen van de in hun - bezit zijnde banden. Ingevolge deze beschikking is tevens het verrichten van alle feitelijke en rechtshandelingen ten. aanzien van genoemde soorten banden verboden zonder vergunning vaq den direc teur van het Rijksbureau voor Ric her. Dit verbod geldt niet ten aanzien van het gebruiken van op rij- en voertui gen of onderdeelen daarvan gemonteer de banden, voorzoovér deze rij- en voer tuigen worden gebruikt, voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd en voorzoover voor het verrichten van de feitelijke of rechtshandeling pen vergunning is ver kregen ingevolge derubberbeschikking 1939 no„ 2. Voorts is een ieder verplicht op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor Rubber de hem toCbe- hoorende motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden en vliegtuigbanden (zoo wel buiten- als binnenbanden) te verkoo- pen aan daartop door gertoemden direc teur aan te wijzen personen of instanties en tegen door genoemde directeur te be palen prijzen. Het niet of niet ten volle aan een der hierboven omschreven verplich tingen voldoen, is strafbaar mot hechtenis van ten hoogste 3 maan den of geldboete van ten hoogste 300.—. De directeur van hef Rijksbureau voor Rubber heeft thans bepaald, dat alle houders (dus ook particuliere houders van losse en/of op rij- en voertuigen of onderdeelen daarvan gemonteerde mo torrijwielen- en autohanden, tractor- en vliegtuigbanden, van de in hun bezit zijnde buiten- en binnenbanden (zoowel nieuwe als gebruikte) opgave moeten doen op speciaal daartoe bestemde for mulieren welke van 14 October a.s. ver krijgbaar zullen zijn bij het daartoe door den leider van den distrihutiedienst aan gewezen plaatselijk distriburiekring- k a nt oor. Voor hen, die wegens den omvang van Irun opgave niet toekomen met het nor male formulier heeft het distributie- kringkantoor speciale formulieren ter beschikking, welke op aanvrage worden uitgereikt Aan deze verplichting tot. opgave moet zijn voldaan uiterlijk op 19 October a.s. Na invulling dienen de formulieren we derom bij het distributie-kringkantoor, waar de uitreiking heeft plaats gehad, te worden ingeleverd. Bij het Rijksbureau ingeschreven han delaren en grootverbruikers ontvangen van dit bureau rechtstreeks de benoodig- de voor opgave bestemde formulieren, w-elke na invulling bij het Rijksbureau voor rubber moeten worden ingezonden. Wielrijders, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein. Vereeniging voor Veilig Verkeer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3