Raad van Hoogland kwam in vergadering bijeen Samenvoeging gemeenten Noord-Holland in VROUWENLEVEN IN VREEMDE LANDEN Kruger-Wildtuinfilm in Amicitia „De Boemelbaron" met Piet Kohier Receptie in „De Wapenroem" De Hollenweg wordt verhard F. F. Spiekermann DE MOOR UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG IS OCTOBER 1940 Mary Pos sprak voor de Huisvrouwenvereenigïng p»I met Mussolini: „liet is bij ons te eenen Klippr*kon-icf in male ondenkbaar, dat een moeder zich UI|CCIINUII IOI III 's avonds na het dagelijksche werk aan den huiselijken kring ma* onttrekken," Am If 111 A zei hij. Een vrouw kan zich daar des avonds ook moeilijk alleen op straat vertoonen. Mary Pos maakte er eens op haar eentje een wandeling. Het was van korten duur, want men liet niet na zijn verontwaardiging te toonen over haar eenzaam uitgaan. Neen, de Italiaansche vrouw is nog niet zoo ge ëmancipeerd als de Hollandsche. LIJDZAAM, duldzaam en moederlijk is de Rusische vrouw. Maar zij moet zeer hard werken, zoo hard, dat haar vrouwelijke charme er onder lijdt. Het Russische volk is gestaald door eeuwen van tegenslag. Ook de onder drukking uit den tijd der czaren heeft haar stempel op dit volk gedrukt. De Russische vrouw gelooft, dat nu een betere tijd is aangebroken, en als zij daar nu de vruchten nog niet van plukt, dan gelooft zij toch, dat die vruchten voor haar kinderen bereik baar zullen zijn. Een feit is, zoo zei Ma ry Pos, dat een staat, die de vrouwen voor zich heeft gewonnen, zeer veel ge wonnen heeft. Ze zag vrouwen werken bij de ovens en zwoegen voor de grondverbetering van Moscou, in het tempo van het Sta- chanow-systeem. Ze sprak daar ook een Hollandsche vrouw, die jarenlang in Moscou woonde. Deze zei ware woorden en vroeg zich af, of de Hollandsche vrouw zich wel bewust is, hoe gevaar lijk het is, een goed en makkelijk leven te leiden. Want het kan somt zoo 6nel verand ei'en Welnu: het is snel veranderd. De tij den hebben wel een volkomen ander aanzicht gekregen. Thans zal de Hol landsche vrouw aan eischen moeten be antwoorden, die haar totnutoe niet ge steld zijn in een. wereld, waarop door slechts weinige gerekend werd. Thans zal zij moeten toonen, dat zij kan als de Rusische, die in een harden tijd werkt met de hoop in het hart, dat haar kinderen dank zij haar arbeid in een betere wereld zullen leven. Interessante beschouwingen over de vrouw in Amerika, Austra lië, Portugal, Italië en Rusland De leden van de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen zijn gistermiddag in Ami- citia is grooten getale bijeengekomen. Daar werd het woord gevoerd door Mary Pos, die sprak over „Vrouwenleven in vreemde landen". Na een kort inleidend woord van de voorzitster, \ing zij haar interessante causerie aan. D IJ een familielid in Amerika het was niet de rijke oom, uit vele grappen wel bekend heeft Mary Pos dit land aan den anderen kant van den Oceaan leeren ken nen. Niet al* officieel toeriste, veel eer als insider. Er gaan veel praatjes over Ame rika en ze zijn lang niet allemaal waar. De Amerikaan en de Ameri- kaansche zijn geen eigenaardige spelingen der natuur. Ze zijn ook gewone menschen. Hard werkende, zeer energieke menschen. Nergens zag Mary Pos zoo veel grijze haren als in Amerika. Er heerscht inder daad een bijna zenuwsloopend tem po. Desondanks is er een huiselijk leven, zij het ook minder ontwik keld dan bij ons. De spelregels van het familieverkeer zijn er anders. Keukenpersoneel .\indt men in Ame rika niet veel. Dus doet men er bijna alles zelf, geholpen door het „instituut der mechanische dienstmaagden", waarmee we de vele technische hulp middelen bedoelen, die men in de Ame- rikaansche keuken aantreft. Bovendien helpen de mannen er ook een handje in het huishouden, ze kunnen kopjes wasschen en broodjes smeeren Toen Mary Pos er aan een officieel diner deelnam, begaven de aanzittenden zich 'direct na afloop naar de keuken, want ieder stond er op. z'n eigen borden te jvasschen. Zeer interessant is ook het clubleven: jong en oud doet daar aan mee. Het heeft z'n voordeelen, hef heeft, ook na- deelen. Mary Pos gelooft, dat er minder echtscheidingen zouden voorkomen, wanneer er minder clubs waren. Dit clubleven is er buitengewoon hecht georganiseerd. Er gaat een in vloed van uit op het. gansche maat schappelijke leven. Mary Pos noemde er interessante voorbeelden van. In 'dit land, waar het tempo zoo hoog is, komt. natuurlijk veel oppervlakkig heid voor. Het is' te begrijpen bij een volk, dat soms „nauwelijks tijd heeft om adem te halen". (OPPERVLAKKIGHEID moge in A-/ rika dus te begrijpen en oo i Ame- begrijpen en ook te verontschuldigen zijn,, in Australië gaat dit niet op. Öok daar is men zeer op pervlakkig. En het 'doet wel eens on aangenaam aan. Oppervlakkigheid en uiterlijkheid zijn ten nauwste aan elkaar verwant. Mis schien verklaart dit, waarom de Austra lische vrouwen zoo buitengewoon goed gekleed gaan-. De best. gekleeds vrouw vindt men niet. in Parijs, in Weenen, Rome of New York, maar in Austra lië. Niet. in de groote steden alleen, maar ook kilometers ver in de prairie, in hoerenhuizen. Toch hebben vrouwen in Australië ook andere verdiensten dan haar goe de kleeding. In een land, trouwens, bij na zoo groot als Europa en Aziatisch Rusland, kan men kwalijk alle vrouwen over één kam scheren. De vrouw, die in Australië den mees ten indruk op Mary Pos maakte, was de pioniersvrouw. De eenzame in de zon doorgloeide prairie, ver van d.e bewoon de wereld, die samen met haar man het vee kilometers ver kan drijven om een poel met water te bereiken. Ook in dit werelddeel bestaat een on derlinge bond, van vrouwen. Maar de vrouwen uit de afgelegen streken moe ten soms daglange reizen te paard ma ken om elkaar te ontmoeten en een uur tje met elkaar te kunnen spreken. Het. hoeft dus niet te bevreemden, dat men in Australië weet, wat het is, on derling contact met. andere menschen te moeten missen. Omstandigheden ma ken, dat. dit. soms... schriftelijk tot stand moet komen, hetgeen dan ge schiedt per briefwisseling of aan de hand van programma's die per post worden verzonden. NA over Australië gesproken te heb ben, vroeg Mary Pos aandacht voor Portugal. Ze kwam daar aan op een vrachtschip in een eenvoudige werk- haven. Daar deden vrouwen bootwer- kersarbeid. En die vrouwen verdienden per dag, in Hollandsch geld omgere kend, 70 cent. Diezelfde vrouwen ble ven vaak dit werk doen tot een of twee dagen vóór zij een kind ter wereld brachten. En vijf dagen later kwamen zij weer terug, het kind brachten ze mee. Een typisch Roomsch en Zuidelijk land is ook Italië. Mary Pos kent dit land door en door. Tot haar vreugde constateerde zij. dat daar de eerbied voor het moederschap veel grooter is. Wel is de positie van de vrouw er an ders dan bij ons. Zij sprak vele malen J^E Alproch Filmstichting te Zeist heeft hedenmorgen in Amicitia haar driedaagsche filmvoorstellin gen aangevangen met de vertooning van een hoogst belangwekkende se rie opnamen in het Kruger-Wildpark van Zuid-Afrika. Interessant is, dat deze opnamen in de vrije natuur ge maakt en daardoor origineel zijn- Wij zien de dieren, zooals zij in de grootsdhheid van fle bosschen en aan de oevers van de rivieren leven. De aap en de baviaan zorgen voor het komische gedeelte, zooals zij ongedwongen en schuw voor elk op vallend geluid rondspringen. De oli fant effent er zich zijn baan door het zware hout en vertroetelt zijn kinde ren, ieder oogenblik op zijn hoede voor tegenstanders. Deze kolossen tellen eigenlijk weinig vijanden, maar zij zijn argwanend en wel in het bijzonder voor de lucht van den mensch. De talrijke opnamen van deze dieren zijn Aan ook met levensge vaar gemaakt. Ook de leeuw kan men in zijn element zien, zoowel in huiselijken, gemoedelij ken kring als op jacht. Langdurig staat de camera stil bij een aanval op een vlakvarken, dat na een hopeloozen strijd een speelbal van de jonge leeuwen wordt. De boschreus oi wel het kameelpaarA vertoont zich in volle majesteit, schich tig, wanneer zijn belager, de leeuw, in de buurt is. De koedoe springt in groepen rond. Moeder Natuur heeft, haar rank en le nig geschapen, voortdurend in actie en vol attentie voor al hetgeen om haar ge beurt, want Ibaar vijanden zijn talrijk. Do krokodil en de enorme zeekoe schuivelcn in het riet aan Ao oevers van de Sabirivier, prachtige dieren op het witte doek en in de natuur, maar uitermate gevaarlijk voor hun „minde ren". Ook de giftige slang mag zich ver heugen in de attentie van den camera man. Zij is wel de gevaarlijkste bewoon ster van de bosschen. die weinig te duch ten heeft. Alleen de statige secretaris vogel is niet bang. voor dit 3 a 4 Meter lange reptiel. Wellicht, dat. deze ntooie vogel zich daardoor zoo'n houding geeft! Wij zouden nog vele momenten uit. deze film kunnen releveeren. Zij allen leggen getuigenis af van de schoonheid van onze natuur en van de onverschrok kenheid van den cameraman, die zich weken, soms maanden moest getrooslen. om b.v. wilde buffels voor de lens te krijgen. Voor de schooljeugd is deze film een prachtige en leerzame les. gelijk zij voor de ouderen een genot voor het oog is. Vanavond om half acht 'draait deze film weer. Morgen staat de Apo Kajan film op het programma. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT. 14 Oct. Alicante 17 —24, Frankenthaler 19—20, Conference 19 —22, tomaten 57—89, xvinterjan 14—17, Le- gripont 2123, prei 6—7, andijvie 1120, bieten 1524. wortelen 46, groenekool 51 70. peterselie 1011, sla 15—35. spina zie 10- 16, seldery 620, knol*eldery 49 55, uien 4057. snjjboonen 2536. chin, kool 4250, roodekool 71—75. waschpeen 6, wittekool 6062, spruiten 18, rapen 23 —30. Komt 22, 23 en 24 October a.s. in het Grand Théater TT ET gnoote succes, dat de Boe- meibaron met Piet Kohier ge durende de maand Juli heeft gehad in het theater Carré te Amsterdam, heeft den heer Bob Peters, een goe de bekende in het bioscoop- en amusementsbedrijf, ertoe gebracht, zich te verzekeren van de rechten van opvoering dezer operette. Voor Bioscoop-exploitanten, die over een theater met eèn tooneel be schikken, is dit van belang, omdat zjj nu in de gelegenheid zijn hun filmprogramma's af te wisselen met den Boemelbaron in levenden lijve. De directie van het Grand Théatre brengt dan ook de Boemelbaron op 22, 23 en 24 October a.s. reeds te Amers foort, waar het succes zeker zoo groot zal zijn als in andere plaatsen. Piet Köhler als Droogkeeltje in „De Boemelbaron". Nog immer is de prettige muziek van Walter Kollo populair. De vele goede oude hekenden, zooals „Kleine meisjes moeten slapen gaan". „Als een meisje een goeden vriend heeft" en niet te ver- geten het entreeliedje van Droogkeeltje, zijn zeker niet verouderd, doch klinken frisch en nieuw en worden dan ook spontaan door het enthousiaste publiek meegezongen en geneuried. Men vergeet alle zorgen, er is zoo'n echt gezellige, warme stemming in de zaal, als wij in tijden niet meer bemerkt hebben. Er zijn drie nieuwe decors gemaakt en ook de costuums zijn prachtig ver zorgt!. De verrassende lichttruc in.het tweede bedrijf is buitengewoon geslaagd. Behalve Piet Köhler, werken' nog mede de dames: Cor Smit, Jo Remi, Clairette Hammé. Tini Visser, en de heeren Kalman Knaack. Jan Kiveron, Frans Bogaert, Kees van Dam en Pedro Beukman. Verder een groot koor en een orkest onder leiding van Julius Susan. De verzorging van deze voorstelling is in handen van Bob Peters. Door de fa. van Achterbergt en Van Eist naar aanleiding van het 50-jarig bestaan TN verband met het 50 jarig bestaan -1- van haar zaak in brandstoffen, heeft de firma van Achterbergh en van Eist gistermiddag in, „Van ouds De Wapen roem" een receptie gehouden. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om deze door en door Amersfoortsche zaak met haar jubileum te complimenteeren. Een groot aantal fraaie bloemen- en fruitmanden was gezonden en vormde een mooie bekleeding van de receptie zaal. Wij mogen wel zeggen, dat bijna heel de plaatselijke kolenhandel belangstel ling toonde. De heer van Galen Last ver tegenwoordigde het bestuur van den Bond van Ned. handelaren in brand stoffen. Namens V.V.V. waren aanwezig de heeren mr. Kool en De Kat Angelino. Ook de wandelsportvereeniging Z.U.T.; wier belangen zoo warm door den heer van Eist behartigd worden, liet zich vertegenwoordigen en wel door de hee ren ter Wolbeek en Sperna Weiland, die tevens een geschenk aanboden. De Staatsmijnen in Limburg werden verte genwoordigd door den heer van Takken uit Utrecht. De 'heeren Van Lonkhuysen en dr. Schcurer boden hun gelukwenschen namens de Kamer van Koophandel aan; de heer van Rhijn was aanwezig als di recteur van de gasfabriek. Ruim vier uur was deze welgeslaagde receptie afgeloopen. GUNNING Het. bouwen van een tuinmanswoning met. schuur aan do Kerklaan te Hoog land, 4 Oct. aanbesteed door den archi tect Johs B. Blom, is opgedragen aan den aannemer P. Bos te Baarn voor 62S7. OMTREK 90% der weder op te bouwen boerderijen zullen op de oude plaats herrijzen Gemeente sluit zich aan bij Borgstellingsfonds Maandagmorgen kwam de raad der gemeente Hoogland onder voor zitterschap van den wnd. burgemeester, den heer J. G. v. d. Hengel, in vergade ring bijeen. Afwezig was de heer Nagel Nadat de samenkomst met gebed was geopend, las de secretaris, de heer J. Muis, de notulen van de vorige verga dering voor. 1. Een schrijven van den Commis saris der Provincie Utrecht, inzake ver vanging Burgemeester. Hierbij werd meegedeeld, dat in de vacature, ontstaan door het eervol ont slag van burgemeester L. O. u. I. s. Grippeling. voorloopig was voorzien door uitbreiding van de bevoegdheid van mr. P. v. Ogtrop, burgemeester van Eemnes. Korten tijd geleden heeft de heer Ogtrop den heer v. d. Hengel mee gedeeld, dat hij het burgemeesterschap van Hoogland niet langer zou waarne men. Nu is de heer v. d. Hengel dus loco-burgemeester. 2. Processen-verbaal van kasopname, gemeente-ontvanger. Op 30 September was in kas 20.508.41 3. Een schrijven van de Ver. van Leeraren en Onderwijzers in de lichame lijke opvoeding in Nederland. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Request van J. van Barreveld e.a. inzake herbouw aan den Hamschenweg, Oude Hamscheweg en Zevenhuizerweg. Dit request behelsde een verzoek van de betrokkenen om te mogen herbou wen op de plaats van oorsprong. D.e burgemeester verklaarde, dat te dien aanzien een bevredigende oplossing is gevonden. Bijna alle woningen 90% kunnen op de oude plaats herbouwd worden. Er zijn natuurlijk uitzonderin gen. Een zestal huizen op Liendert zal bijvoorbeeld wel niet opgebouwd wor den. De gemeente zal zich beramen op de maatregelen, die 'hierdoor noodzake lijk zijn geworden. 5. Aanbieden van de begrooting 1941 van het Armbestuur Duist. Aangenomen. 6. Vaststellen van de rekening 1939 van het Armbestuur Duist. Aangenomen. 7. Reclame's Hondenbelasting. Deze reclame's betroffen voornamelijk personen, wier honden tijdens de eva cuatie verdwenen zijn. Zé werden voor kennisgeving aangenomen. Verklaard werd, dat eenige controle op de recla me's niet overbodig zou zijn. 8. Voorstel tot aansluiting bij het Borgstellingsfonds voor de Geldersche Vallei. Deze aansluiting, aldus de burge meester, zal zeker in het belang van de kleine middenstanders zijn. Deze kun nen, mits zij aan zekere voorwaarden voldoen, een crediet van 500,krij gen. De kosten voor de gemeente be dragen 98.90 per jaar en de aansluiting bij het Fonds geldt voor periodes van vijf jaar. Tal van gemeenten in onze omgeving zijn er reeds hij aangesloten. De raad verklaarde zich met dit voor stel accoord. 9. Voorstellen tot het verleenen van HEDENMORGEN bereikte ons het be richt, dat de heer F. F. Spieker mann op tachtigjarigen leeftijd is over leden in het sanatorium Vredeoord te Botterdam. De overledene werd geboren in Hil versum en vestigde zich in- onze stad, toen hij omstreeks twintig jaar was. Hij behoorde tot een oud geslacht van pa- rapluie-makers en met noesten ijver en goed koopmanschap heeft hij zich aan het bedrijf, dat hij op zoo jeugdigen leeftijd in Amersfoort vestigde, gewijd. Hij was een bekwaam vakman en be steedde zeer veeltijd aan de zaak, die onder zijn leiding groeide tot een be drijf, dat met eere genoemd mag wor den naast de parapluie-zaken, die in Rotterdam, Leiden, Den Haag en Am sterdam door leden van de familie Spie kermann gedreven werden. Zoodoende bleef hem betrekkelijk wei nig tijd over om zich aan andere kwes ties te wijden. Hoewel hij een algemeen geacht stadgenoot, was, trad hij op maat schappelijk gebied niet op den voor grond. Enkele sociale functies werden door hem toch wel bekleed, In vroeger jaren bijvoorbeeld was hij lid van de toenmalige spijskokerij, een filantropi sche instelling, welke men met een gaarkeuken zou kunnen vergelijken. Een tijd lang was hij ook verbonden aan een plaatselijke organisatie voor filmcontrole, terwijl hij voorts lid is geweest, van de comrgissie tot wering van schoplverzuim. Maar vóór alles heeft de ontslapene zijn aandacht gewijd aan zijn zaken en aan zijn gezin. En als een goed zaken man en een goed huisvader zal hij in de herinnering voortleven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriana Catrina, d. van Antonius Wilhelmus de Bruin en Hendrika van Ha- mersveld; Jannetje, d. van Geurt Tuithof en Jannigje Kamerbeek; Jan Willem Jan, z. van Gerardus Boon en Fennetje Neutebóom Spjjker; Gezina "Wilhelmina Johanna Geer- truida Petronella, d. van Johannes van F.gken en Janna Hermina van de Kuilen: Antonia Hendrika, d. van Antonius Hendrikus Op- scherper en Antonia de Rooij: Hendrikus Theodorus Maria. d. van Adrianus Henricus Maria Ro>i9 en Cornelia Francisca van Dük. Overleden: Robbert Marx. oud S weken: Leentje Hasenbeuk, oud 68 jaar, echtge- noofe van Willem de Kru\jf: Lena Agatha Roelink, oud 22 jaar, ongehuwd, overleden 20 September 1940 te Haarlem. een bijdrage in de wachtgeldregeling resp. der Phoenix-Brouwerij te Amers foort en van de N.V. Polaks Frutal Works. Aangenomen. De regeling is getroffen in dien geest, dat de helft van de kosten opgebracht zal worden door de betrokken be drijven, terwijl de resteerende 50 ge zamenlijk gedragen zal worden door rijk en gemeente. 10. Request Wit-Gele Kruis, Afd. Hoogland om subsidie voor 1940, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. De heer Flos vroeg, of het werkelijk onmogelijk zou zijn, dat het Wit-Gele kruis op een andere wijze tot een meer sluitende begrooting zou komen. Deze zaak zal door B. en W. eens met het bestuur besproken worden. De subsidie van 100,zal worden verleend, vooral met het oog op het feit, dat deze orga nisatie nogal te lijden heeft gehad van de tijdsomstandigheden. 11. Voorstel tot verhooging der be- grootingspost 1940: „Kosten bestrijding der tuberculose." Voorgesteld werd om deze post op 350,— te brengen. Aangenomen. 12. Een verzoek van H. van 't Kloos ter om een bijdrage in de kosten van verpleging van zijn zoontje in een in richting, mei voorstel van Burgemeester en Wethouders. Voor den tijd van een jaar zal de ge vraagde ondersteuning verleend wor den. In aanmerking werd genomen, dat de heer H. van 't Klooster ernstig dooi de tijdsomstandigheden is getroffen. 13. Request van de Prov. Utrechtsche Vereeniging tot bevordering van de hy giëne van Moeder en Kind, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. De gemeente-geneesheer achtte dit request in alle opzichten gerechtvaar digd. Naar aanleiding hiervan deden B. en W. het voorstel om een subsidie van f 40.— te verleenen, hetgeen werd aangenomen. 14. Verzoeken van het Kerkbestuur St. Joseph en van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Chris telij'ke Scholen om gelden, ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920, beschikbaar te stel len resp. voor het aanschaffen van 3 'kachels en voor 'het aanschaffen van een nieuw schoolbord voor de Hamsche- school. Aangenomen. Er zal in totaal ƒ160, worden bijgedragen, namelijk 40, voor het schoolbord en ƒ120,voor de kachels. 15. Voorstel tot verharding van den Hollenweg met klinkers. Deze weg verkeert in een zeer slechten toestand en verbetering is dan ook reer zeker gewenscht. De heer Verheul achtte 'het noodig, dat oogenblikkelijk imet het werk begonnen wordt. De voorzitter: Er zal eerst op toestem ming van Gedeputeerde Staten gewacht moeten worden. Maar spoed zal er be tracht worden. De heer Flos stelde voor, twee bochten in dezen weg te verflauwen daar.dit den levensduur van het nieuwe wegdek zou bevorderen. Groote kosten zal het niet met. zich brengen. Met dit punt zal rekening worden ge houden. Het. voorstel werd aangenomen. 16. Aanbieding van de gemeente-re kening. dienst 1939 en benoemen van de Commissie tot nazien der rekening. Deze rekening sluit met een batig saldo van 801S.11. In de commissie tot. nazien der reke ning werden benoemd de heeren Nagel, Hilhorst en Verheul. Deze zaak werd na ampele bespreking goedgekeurd. 17. Wijziging begrooting dienst 1940. Goedgekeurd. Naar aanleiding van enkele vragen werd geantwoord, dat de kosten ten gevolge van de evacuatie door de ge meente vergoed zullen worden. Er ZEEP OUDE GENEVEP? f 3.45 I LANGE5TRAAT 8 TELEF. 6652 GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 11 t.m. Donderdag 17 October vertooning van de film „Moeder". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Woensdag om 2.30 uur matinee. Overige avonden om 6.30 en 8.00 uur doorloopend. CITY THEATER. Van Vrijdag 11 t.m. Donderdag 17 Oct. vertooning van do film „De Ster van Rio". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45. 4 00. 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinee om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Het Spookschip". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor allo meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. HerfsttentoonsteL ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL, straat 2. Wijers- MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). AMICITIA. 15, 16 en 17 October. VeTtoo- ning van cultureele films. Aanvang: 9 en 11 uur v.m., 1.30 en 3.30 uur n.m., 7.30 uur n.m. MONOPOLE. 15 Oct. Algem. verg. van 't Nut. 7.30 uur. THEOSOF. LOGE. 16 Oct. 't Nut. Lezing van dr. R. Miedema, over Ned. beeldhou wers uit verleden en heden. 8.15 uur. GEREF. KERK L.V.-STRAAT. 17 Oct. Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Nederland. 11.15 v.m. TERREIN NIJVERHEIDSSTRAAT. 18 Oc tober. Openingsvoorstelling van circus MikkenieStrassburger. 7.30 uur nam. DE VALK. 19 Oct. Feestavond Speeltuin ver. „Leusderkwartier", 8 uur n.m. REMONSTR. KERK. 19 October. Wij dingsuur o.l.v. dr. Miedema. 3 uur n.m. AMICITIA. 20 Oct. Amersf. Kunstkring. Claudine Witsen Elias draagt poëzie voor. 2.30 uur n.m. GRAND THé&TRE. 22—23—24 October. Operette „De Boemelbaron," met Piet Köhler. BAARNSCH LYCEUM. 14 Oct. t.m. 3 Nov. Tentoonstelling van teekeningen en litho's van Henk Albers. LANGE STRAAT 12 zal met kracht getracht worden, de kosten in restitutie te ontvangen van het rijk. Roadwaag De heer de Bruin informeerde, hoe het staat met de entree van den Sohothoreter- weg. Voor den bouw der boerderijen is vergunning verleend, maar aan de entree kan nog niet gewerkt tvorden, daar men op de Schoonheidscommissie, moet, wach ten. Dit 'houdt onnoodig op. Straks isV|het winter en dan loopt men vast. De heer v. d. Heuvel vroeg, of er niet wat meer spoed betracht kan worden met de aansluiting op de P.U.E.M. Dit is van belang, daar men thans vrijwel geen petroleum ten gebruike heeft. De heer Flos: Het. is gebleken, dat onze gemeente nog geen dankbetuiging lveèft gezonden aan de gemeenten Edam en Volendam wegens de gastvrijheid, ver leend tijdens de dagen der evacuatie. Kati dit alsnog gebeuren? Besloten werd, volgens den we noch van den heer Flos te handelen. Na de rondvraag ging de vergadering over in comité 'generaal. Een nood-facteur van den ophouw- dienst te Amersfoort, die een niet voors hem bestemd pakket met rookartikelen had ontvreemd tijdens zijn dienst, werd veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf. De eisch luidde 6 maanden. Besparing op de uitgaven het doel der plannen van het provinciaal bestuur BUSSVM, 14 Oct. (A.N.P.). Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft aan ongeveer honderd gemeenten in de provincie een circulaire gezonden, waarin samenvoeging van de verschillende gemeenten naar voren wordt gebracht. De oor zaak voor deze samenvoeging is het feit, dat de toestand der overheidsfinanciën vaak niet rooskleurig is en door de samenvoeging vele uitgaven bespaard kunnen worden. In de circulaire wordt verder uiteengezet, wat de secretarissen-generaal, waarne mend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, krachtens de verordening van den Rijkscommissaris betreffende bijzondere maatregelen op administratief ge bied, overwegen te doen met betrekking tot de wijziging der gemeentegrenzen. Het advies van de verschillende gemeenteraden wordt door het provinciale bestuur vóór 15 November ingewacht. Gewenscht is mede te deelcn, welke gemeenten naar het oordeel van de gemeenteraden bij het tot stand komen van de combinatie, in aan merking zouden komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden en hoe de namen van de nieuwe gemeenten zouden zijn. Het ligt voorts in de bedoeling, de grens tusschen de gemeenten onderling Ie wij zigen. Dit komt echter pas aan de orde. na het combinceren der gemeenten. In de provincie Noord-Holland zijn dertig combinaties te verwachten, vooral in het Noor delijke gedeelte. Als de plannen doorgaan zijn het a.m. Bergen en Schoort, Heemstede en Bennebroek, Bussum en Naarden, Laren en Blaricum, 's-Graveland met Kort en- hoef, Nederhorst den Berg en Ankeveen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5