GENERAAL ANTONESCU OVER ZIJN ARBEID LONDEN WERD ZWAAR GETEISTERD DE JEUGD NAM DE LEIDING Duitschland heefi Britsche bommen op Berlijnsche ziekenhuizen Vijfjarenplan in Iran lts fMU. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 SCHOTERMAN'S pcr kruik f3.45 OUDE GENE VER bij kr. a f 3.25 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 187<3' De wil tot He totale en organische vernieuwing van hét Hoenieensche volk staat voorop BERLIJN, 15 Oct. (D.N.B.) De Voelkische Beobachter publiceert op de plaats, waar anders het hoofdartikel wordt afgedrukt een interview van zijn vertegenwoor diger te Boekarest met den chef van den staat, generaal Antonescu, waarin o.m. gezegd wordt: Het is de verdienste van de nieuwe generatie der jeugd, voor wie Codreanu de uitdrukking vormt van een martelaarschap en haar symbolische veredeling, zonder talmen den scherpsten strijd tegen de oude toestanden te hebben opgenomen. Den- zelfden strijd heb ik ook steeds gestreden en ik zal hem voortzetten en iedere hinder paal verpletteren tot wij de natuurlijke en definitieve structuur der Roemeensche maatschappij hebben ingesteld en de nieuwe inhoud van het woord „Roemeen" vol komen werkelijkheid is geworden. De natuurlijke en organische wederopbouw van de Roemeensche maatschappij die moet worden voltrokken op den grondslag der natuurlijke krachten van den Roe- mecnschen bodem en die de stotsom vormt van den strijd van den laatsten tijd, zal ons ook in economisch opzicht de vórming van een elite mogelijk maken. Gevraagd naar het wezen en de sa menstelling van de het nieuwe Roe menië dragende legionnaire beweging, antwoordde generaal Antonescu: Het nationaal-legionnaire regime, dat ik heb gesticht en waarin de door Horia Sima geleide legionnaire beweging het dynamische element vormt, beteekent het recht tot deelneming aan de leiding van den staat voor iedere persoonlijk heid op grond van iedere verdienste en ieder vcrantwoordclijkhcidsbewustzijn en oprechte overtuiging. Dit regime is, naar ik kortgeleden in mijn rcdevoc ring verklaarde, de uitdrukking van den wil tot de totale en organische ver nieuwing van het. Roemeensche volk. En het is niet een politieke partij, die zich beperkt tot ingeschreven en voor hun werk betaalde leden, maar alles wat gezond, ongebroken, zuiver krachtig is en op een of ander creatief gebied een vitale kracht vormt, behoort tot het nationale legionnaire regime. In verhand met een uiteenzetting van de sociale maatregelen van het jonge Roemenië zeide de generaal ten aan zien van het Jodenprobleem: „Thans echter heeft deze ongelukza lige politieke invloed en de heerschap pij van occulte krachten over de leiders van onzen staat zijn einde gevonden. Met de instelling van natuurlijke eco nomische toestanden door de saneering van da financieele leiding des lands, door de opvoering van de Roemeensche productie en de vorming van orga nische grondslagen voor de Roemeen sche huishouding zullen wij consequent komen tot de radicale, definitieve op lossing van het Joodsche probleem." Het interview besluit met een uit spraak van den generaal voor de denk beelden en de politieke kracht van de spilmogendheden, waarbij hij o.m. zegt: Onze aansluiting bij de as is de aan sluiting aan de nieuwe wereld, de stap, dien het Roemeensche volk en het na tionaal legionnaire regime gedaan heb ben op den weg naar de toekomst. Van dezen weg zullen wij nooit afwijken, want de belangen van ons volk eischen van ons de verdediging van zijn eeuwi ge nationale rechten met middelen, die er toe bestemd zijn den duur der be schaving van ons continent te verzeke ren. Op de vraag, welk standpunt Roeme nië inneemt, ten aanzien van den Bal- kanbond antwoordde generaal Antones cu, dat het Balkanpart tezamen met het geheele Europeesche pactsysteem zich eveneens heeft overleefd en dat Roemenië er nooit meer gebmik van zal maken. DUITSCHE AMBASSADEUR WEER IN MOSKOU MOSKOU, 15 Oct. (D.N.B.). De Duit- sche ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg. is hedenmiddag na een verblijf van verscheidene weken in Ber lijn, weer in Moskou aangekomen. De Duitsche missie in Roemenië Een artikel van Karl Megerle in de Boersenzeitung BERLIJN, 15 (Jet(A.N.P.) In dc Berliner Boersenzeitung schrijft Karl Me gerle, dat wanneer Duitschland gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Roemeensche regeering tot het zenden van zekere instructie-formaties en lucht strijdkrachten voor de bescherming van de Roemeensche militaire industrie, dit van het standpunt van Duitschland zoo wel als van Roemenië slechts natuurlijk is en alleen niet direct begrijpelijk is voor degenen, die hierdoor hun duistere voornemens zien doorkruist De moeilijke belevenissen van Roeme nië in liet nabije verleden hebben voor dit land naar buiten en naar binnen een diepen schok met zich mede gebracht. Het land bevindt zich midden in de reorganisatie van zijn betrekkingen met de naburen, 't beleeft in zijn staatkundig, sociaal en economisch leven een crisis- zone. Het is derhalve begrijpelijk, dat Roemenië den wensch heeft deze crisis zone met behulp van dc Duitsche garan tiemogendheid snel en zoo beveiligd mogelijk door te komen, teneinde in vol komen rust te kunnen beginnen met den wederopbouw en de totale hervorming van het nationale leven. De aanwezig heid van de gevraagde Duitsche eenhe den versterkt in Roemenië het gevoel van veiligheid naar binnen en naar bui ten, maakt de krachten vrij voor den opbouw en geeft verhoogd vertrouwen in zichzelf en in de effectiviteit der heerschende hartelijke betrekkingen met de as. De behoeften van Roemenië ra ken op dit punt die van de asmogend- heden. Ook zij hebben er belang bij dat Roemenië zijn binnenlandsch en buiten- landsch evenwicht spoedig en onge stoord hervindt en door de beveiligde op langen termijn levende ontwikkeling zijn capaciteiten kan uitoefenen binnen het kader van de aspolitiek en de nieu we Europeesche orde. motorbrandstof genoeg Synthetische, Roemeensche en Russische benzine Vulkaan in werking TOKIO, 15 Oct. (D.N.B.). De vulkaan Asama is gisteren om 17 uur 30 tot uit barsting gekomen, zoo deelt het centrale meteorologische observatorium mede. Driemaal zwaar gerommel, voorafgaan de aan de eruptie, waarschuwde de ob servatoria in Maebasji, Karoeizawa Oiwake en toonde, dat de eruptie onge woon krachtig zou zijn. Volgens berich ten uit Nikko ontstond een zeer dikke aschregen, die om 19 uur begon en een kwartier duurde. Gemeld wordt, dat de aschlaag zoo dik was. dat men er een parapluie in kon steken. Waar behendigheid vereljeht wordt. Beschermd door een vangnet oefenen de cadetten van een der Duitsche opleidingsschepen zich voor de koopvaardij In bekwaamheid op de boegspriet van hun schuit (Foto Weltbild) Het generatorgas O O BERLIJN'. 15 Oct. (D.N.B.) - In een door hei D.N.B. van bevoegde economi sche zijde ontvangen bericht wordt opge merkt, dat de Duitsche productie van motorbrandstof ononderbroken is toege nomen. De fabricage van synthetische benzine kon reeds in vredestijd zoodanig worden opgevoerd, dat Duitschland" bij het uitbreken van den oorlog zijn voor raden aan motorbrandstof niet behoefde aan te spreken, doch de aanzienlijke be hoefte kón dekken door de loopende ben zineproductie. Thans zijn dc voorraden aan olie millioenen tonnen hooger dan bij het uitbreken van den oorlog. Daar bij komt nog Rusland als aanvullend le verancier op het gebied van de motor brandstoffen. In jarenlangen arbeid vol gens een bepaald plan heeft de Duitsche handelspolitiek verder in Zuidoost- Europa een invoersysteem opgebouwd, dat van tevoren reeds buiten de Britsche blokkade viel. Zoo konden door het ver levendigen van de handelspolitieke sa menwerking in den oorlog steeds groo- tere hoeveelheden motorbrandstof uit het Zuidoosten worden ingevoerd. Thans, nu het Roemeensche petroleum gebied door Duitsche troepen in bescher ming is genomen, is de meer dan vol doende verzorging van Duitschland met motorbrandstof boven iederen twijfel verheven. Het is echter, naar uitdrukkelijk wordt opgemerkt, in geen geval zoo, dat Duitschland tot iederen prijs „zonder tijd verlies iedere liter Roemeensche olie noodig heeft", zooals de Londensche ra dio enkele dagen geleden heeft beweerd Ook zonder Roemenië beschikt Duitsch land over voldoende motorbrandstof. Een verdere steun voor de Duitsche motorhrandstoffenbalans is het steeds meer in zwang komende generatorgas voor automobielen. Het betreft hier gas sen, die ontstaan bij chemische proces sen en bij processen der zware industrie of generatorgas, dat uit hout, turf en steenkool wordt gewonnen. Deze pro ducten zijn in Duitschland in onuitput telijke hoeveelheden aanwezig. Duitsch land is van plan, voor automobielen en tractors, doch ook voor de binnenscheep vaart in groote mate van generatoren gebruik te gaan maken. Belangwekkend is verder, dat de Duitsche landbouw reeds het volgende jaar over een aan zienlijk aantal gastractors zal beschik ken. Wat betreft het vraagstuk der motorbrandstoffenverzorging is Duitsch land thans reeds bezig met een ontwik- kelingsphase voor vredestijd. Want het is thans reeds zeker, dat op den langen duur de groote behoefte aan energie door de motoriseering in vredestijd met vloeibare brandstof alleen niet gedekt kan worden. DUITSCH LEGER. BERICHT BERLIJN, 15 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft-twee vijande lijke tankschepen van tezamen 20.000 b.r.t., die in een konvooi voeren, ver nietigd en een ander schip zwaar be schadigd. Een andere onderzeeboot bracht een gewapend koopvaardijschip van 4.900 b.r.t. tot zinken. Bij een aanval van torpedobooten op de Britsche kanaalkust werden eenige dagen geleden twee vijandelijke duik bootjagers en twee kleine koopvaardij schepen vernietigd. Veertig Engelschen werden gevangen genomen. Londen werd gisteren met bommen van zwaar kaliber bestookt. De uitwer king van de aanvallen overdag werd door aanvallen des nachts verder ver sterkt, In het gebied tusschen Hyde park en de India Docks ontstonden na hevige ontploffingen en steekvlammen aan beide zijden van de Theems groote brandhaarden, die snel om zich heen grepen en door hun rookontwikkeling het overigens goede uitzicht naar de aarde aanzienlijk belemmerden. Ten Noorden van Londen verwoestten vol treffers hangars en onderkomens van een vliegveld. Andere formaties ge vechfsvliegers deden aanvallen op een troepenkamp in Zuid-Engeland van ge ringe hoogte af. De hier in barakken en onderkomens verwekte branden wa ren op den terugtocht nog tot in het midden van het Kanaal zichtbaar. Ook spoorlijnen in Zuid- en Midden-Engeland werden met bommen van deels het zwaarste kaliber bestookt. Zooals gebruikelijk vloog de vijand pas bij het. invallen van de duisternis naar Duitschland en de bezette gebie den. Hij stuitte daarbij op doeltreffend afweervuur van nachtjagers en lucht doelartillerie. De uitgeworpen hommen richtten geringe materieele schade aan, uitsluitend op niet-milifaire gebouwen en installalies. De verliezen aan men- schenlevcns zijn ook alleen onder de burgerbevolking te betreuren. Het. Ru- dolf-Virchow ziekenhuis te Berlijn werd opnieuw door een brisantbom getroffen, hoewel het uitgebreide complex duide lijk van het roode kruis is voorzien. Bijzonder hevig waren de verwoestin gen welke de Britsche bommenwerpers de laatste dagen in dp Fransehe haven stad Ie Havre en op Nederlandsch grondgebied hebben aangericht. Talrij ke gebouwen werden door branden ver nield. zoodat doelen der burgerbevol king dakloos geworden zijn. De vijand verloor gisteren bii elkaar zes vliegtuigen, waarvan drie door nachtjagers werden neergeschoten. Een kleine havenpatrouille schoot aan dc kust van het Kanaal een vijaridelük vliegtuig nepr. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. AMERIKAANSCHE MILITAIRE MISSIE OP WEG NAAR LONDEN LISSABON. 15 Oct. (D.N.B.) Giste ren zijn te Lissabon drie hooge officieren van het Amerikaansche leger aangeko men. die als leden van een buitengewone militaire missie der Amerikaansche re geering naar Londen doorreizen. Elect rifica tie van Fransehe spoorlijnen Een uitgebreid werkverschaf- fingsplan GENEVE, 15 Oct. (D.N.B.). De Fransehe ministerraad zal heden avond onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeenkomen om, naar verluidt, de gisteravond bespro ken maatregelen tot beveiliging van de voorziening van levensmiddelen en grondstoffen in het land in be sluiten vast te leggen. Binnen het kader van het groote werk- vcrschaffingsprogram, waartoe door de Fransehe regeering is besloten, vormt de aanvullende voorziening van het land met electriciteitsinstallaties een der voornaamste punten. Naar blijkt uit een mededeeling van de Fransehe regeering. ligt het in het voornemen de electric' tcitsproductie te verhpogen met 4% mil liard kilowattuur, hetgeen neerkomt op een uitbreiding der jaarlijksche produc tie met 45 pet. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan de electrificatie van spoorlijnen, o.m. de lijn ParijsLyon, de lijn SeteN'imes. BordeauxMontauban en BriefMontauban. Bovendien zullen de electrische geleidingen in groote mate uitgebreid worden. De totale uitgaven voor deze electrificatie van het land be dragen 6 milliard francs. De werkzaam heden van het program omvatten rond 200 millioen arbeidsuren, d.w.z. dat in de komende 3Vz jaar 25.000 arbeiders wei- zullen kunnen vinden. 10.000 arbeiders zijn reeds bezig. Ook elders in de Duitsche hoofdstad werd een woon wijk getroffen BERLIJN, 15 October. (D.N.B.). On 'der de grsote ziekenhuizen van Berlijn is er nauwelijks een dat niet door de Engelsche vliegers gebombardeerd is. In deh afgeloopen nacht is het het in de heele wereld bekende Virchouw-zieken huis geweest, dat voor de derde maal tijdens de vluchten der nachtelijke „gangsters" getroffen is. Werd tot dusver op het terrein van dit ziekenhuis slechts schade aange richt door brandbommen, vannacht zijn niet minder dan vier brisant bommen raidden in het complex van het ziekenhuis neergekomen. Dat er ditmaal geen dooden te betreuren zijn, is alleen te danken aan de voorbeeldige organisatie, die in de Duitsche ziekenhuizen heerscht. Wel werd een aantal personen licht gewond. Drie afdeelingen leden ernstige schade. Huizen moesten ontruimd wor den, daar een der vier brisantbommen niet ontplofte en thans nog eenige bouwen bedreigt. Behalve deze aanval op zieke burgers hebben de bommen van de R.A.F. elders in het Westen van de Rijkshoofdstad in een woonstraat een reeks huizen getroffen, waarbij een groot aantal personen ernstig gewond werd. Men vreest, dat er onder het puin ook nog dooden liggen. Belangrijke plannen op agrarisch gebied TEHERAN, 15 Oct. (D.N.B.) De regeering van Iran heeft besloten tot de opstelling van een vijfjaarplan voor alle takken van landbouw, dat terstond ten uitvoer gelegd moet worden. Als de be langrijkste punten van het program gel den verhooging van de graanproductie, ten minste een half millioen ton, voorts verdubbeling van de katoenproductie en vermeerdering der capaciteit van alle cultures met 50 tot 200 pet. in verloop van vijf jaar. Daaronder vallen vooral thee, suikerbieten, jute en oliehoudende vruchten. Het. plan behelst voorts de invoering an tot dusver in Iran ongebruikelijke gewassen, stichting vaq kunstmestfa- Jrieken, fundamenteele verbetering van den waterstaat door den bouw van dij ken, het graven van kanalen en het boren van bronnen, veredeling van den veestapel en grootscheepsche bebos- sching. Voorts omvat het plan verbete ring van de levensvoorwaarden der boe renbevolking en herscholing in moderne landbouwmethoden. Voor de uitvoering van en het toe zicht op het vijfjaarplan wordt een bui tengewone commissie gevormd uit leden van de rijkslandbouwbank en belang hebbende afdeelingen van het departe ment van landbouw De pers hpet het landbouwprogramma ten hartelijkste welkom. Daarvan wor den ontzaglijke gevolgen verwacht voor het economische leven en de sociale po sitie des lands ten bate van de geheele natie. ONLUSTEN IN NEW-DELHI KABOEL, 15 Oct. (D.N.B Naar uit New-Delhi gemeld wordt, zijn bij het op treden van de Engelsche militaire politie tegen een befoogende volksmenigte zes personen gedood, zestig zwaar en talrijke anderen licht gewond. Engelsche radio spreekt van de hevigste aanvallen, die tot dusverre beleefd werden BERLIJN, 15 Oct. (D.N.B.) Naar aan het D.N.B. wordt gemeld, hebben in den afgeloopen nacht aan de aanvallen op Londen weer eenige honderden vliegtuigen deelgenomen. Er werden groote hoeveelheden bommen van alle kalibers, ook het zwaarste, neergeworpen. Het gunstige weer maakte het voor alle toestellen mogelijk nauwkeurig le richten, zoodat de grootste uitwerking kon worden verkregen. De vliegtuigbemanningen maken eensgezind melding van het overweldigende, gruwelijke schouwspel, dat de zwaar getroffen stad in den nacht bood. Steeds weer schoten reusachtige steekvlammen omhoog, terwijl op eenige plaatsen omvangrijke branden om zich heen grepen en over de geheele slad verdeeld kleine branden als f akkers brand den. De vuurgloed boven de spookachtig verlichte stad was reeds van het Kanaal af te zien en wees den nieuwen golven aanvallende Duitsche gevechtsvliegtuigen den weg naar liuh doel. Gedurende de laatste uren van den nacht was boven de stad een dikke laag rook en nevel opgetrokken, die bloedrood was gekleurd door het schijnsel der branden, een vreeselijk beeld van ondergang GROOTE BRANDEN OVERAL De Engelsche radio noemt de Duitsche luchtaanvallen van Maan dagnacht op militaire doelen in Londen de hevigste die de stad tot dusver beleefd heeft. Het afweerge schut is vooral aan het begin van den nacht zwaar geweest. Een zeer groot aantal brandbommen is op Londen neergekomen, zoodat er tal rijke branden ontstaan zijn. Het aantal slachtoffers is dienovereen komstig "hoog, hoewel bijzonderhe den nog niet bekend zijn. Als het afweergeschut zweeg kon men duidelijk het motorgeronk van de vliegende Duitsche machines boven Londen hooren. Het officieele communiqué Het door Reuter verspreide commu niqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart van Dinsdagmorgen ver meldt slechts kort, dat Londen en „een stad in het centrale gebied van Enge land" de hoofddoelen waren van de aanvallen in den nacht van Maandag op Dinsdag. In tegenstelling tot de En gelsche radio verklaart het communi qué, dat de luchtaanvallen iets minder groot van omvang waren dan in den vorigen nacht. In de vermelde twee ge bieden werd een reeks branden veroor zaakt en werden huizen en fabrieken beschadigd. Brisant- en brandbommen werden ook op de aan Londen grenzen de graafschappen geworpen. Nieuwe aanvallen Het D.N.B. meldt voorts nog: Het Duitsche luchtwapen is sinds het aan breken van den dag weer in den aanval op Londen. Volgens de tot dusver ont vangen berichten werden in de buurt van de Engelsche hoofdstad spoorweg stations en de spoorwegcomplexen met goed succes gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren, naar het D.N.B. verneemt, overdag 19.000 kg bommen op Lon den geworpen. Des nacht werden 147.000 kg bommen op de stad ge worpen. Daarmede zijn gisteren en vannacht alleen op Londen 166.000 kg ontplofbare stoffen uitgeworpen. De branden welke daarbij zijn uitge broken zijn de grootste welke tot dus ver in Londen gewoed hebben. De ver liezen van de Duitsche en de Engel sche luchtmacht stonden gisteren een verhouding van een tot vier ten gunste van Duitschland. Het viel op, dat gisteren bij de Duitsche luchtaan vallen op Engeland geen krachtige te genactie van vijandelijk jagers ont stond. EN VERKLARING VAN CHURCHILL Over de oorlogsdoeleinden LONDEN, 15 Oct. (D.N.B.) In ant woord op een vraag verklaarde Chur chill in het Lagerhuis: „Het oogenblik is nog niet gekomen, waarop een officieele verklaring over de oorlogsdoeleinden af gelegd kan worden, die verder gaat dan de reeds gegeven, zorgvuldig overwogen algemeene verklaringen". Op een nieuwe vraag antwoordde Churchill: „Ik geloof. wiGöns in groot gevaar begeven, in dien wij over dit punt verklaringen af leggen, die niet zeer algemeen van ka rakter zijn." GEEN POLEMIEK MET HONGARIJE IN ROEMEENSCHE PERS BOEKAREST. 15 Oct. (D.N.B.). De censuur heeft aan de Roemeensche pers voorgeschreven geen verdere polemiek- niet Hongarije te voeren. Dientengevolge ontbreekt in de ochtendbladen van he den elke zinspeling op het Roemeensch- Hongaarsche conflict. AMERIKA EN DE OORLOG 83 procent van een enquête tegen deelneming aan den oorlog NEW YORK, 15 Oct. (A.N.P.)Het Amerikaansche Instituut voor de open bare meenihg heeft gisteren het resul taat gepubliceerd van zijn laatste vraag over het onderwerp: „Indien u gevraagd zoii worden, thans te stemmen over de vraag of Amerika deel moet nemen aan den oorlog tegen Duitschland en Italië wat zoudt u dan antwoorden? Aan den onrlog deelnemen of buiten den oorlog blijven? Het instituut verklaart, dat 83 pet. van de personen, die gestemd hebben, tegen een deelnemen aan den oorlog waren, terwijl 17 pCt vóór het deelnemen aan den oorlog was. Het. instituut herinnert eraan, dat het op 19 Juli heeft medege deeld, dat bij een stemming oyer dezelf de vraag 85 pet tegen en 15 pet voor een deelnemen aan den oorlog waren. DE AMERIKAANSCHE BASES Tegenspraken van Chili en Argentinië RIO DE JANEIRO, 15 Oct. (D.N.B.) Op de vraag, hoe het met de Amerikaan sche persmededëelingen over het afstaan van Zuid-Amerikaansche bases aan de Vereenigde Staten staat, heeft de woord voerder van het ministerie van buiten- landsche zaken den vertegenwoordiger van het D.N.B. geantwoord, dat bij niet in staat was, daarover opheldering te ge ven. Volgens berichten uit Santiago heeft de Chileensche minister van bui- tenlandsche zaken liet gerucht, als zou Chili bases aan de Vereenigde Staten willen verpachten, tegengesproken. Uit Buenos Aires verluidt, dat de Argentijn- sche minister van buitenlandsche zaken op een overeenkomstige vraag heeft ge antwoord, dat. hem niets bekend is van plannen, volgens welke Argentinië on derhandelt over het, afstaan van steun punten aan de V. S. De luchtbescherming in Engeland Klachten over gebrek aan initiatief der officieele instanties STOCKHOLM, 15 Oct. (D.N.B.) De Manchester Guardian beklaagt er zich bitter over, dat. het gebrek aan initia tief bij de Engelsche instanties, die voor de luchtbescherming verantwoordelijk zijn, koren op den niolcn der commu nistische agitatie in Engeland is. Bij de ondergrondsohe stations te Londen, ir menschen beveiliging zochten, is een communistisch vlugschrift ver spreid, waarin verlangd wordt, dat de stations niet ontruimd worden, zoolang er geen bomvrije kelders gebouwd zijn. In dit vlugschrift werd woordelijk ge zegd: „Met jullie arbeid en jullie pennin gen zijn de ondergrondsche spoorbanen aangelegd. Dc spoorwegmillionairs trekken van jullie 40 millioen pond winst per jaar. Vormt stationscomité's die met andere samenwerken. Vereenig je in den strijd voor een volksregeering, die bomvrije kelders zal houwen." Hetzelfde blad laat doorschemeren, dat in het Oosten van Londen het anti semitisme toeneemt en wel ten gevolge van het gebrek aan beschermingsmaat regelen. Duitsche verkenners hebben gecon stateerd, dat de reusachtige steekvlam men, die in den nacht werden waarge nomen, veroorzaakt zijn door het ont ploffen van verscheidene gashouders der Kensington-pasfabrieken. Duitsche vlieetuigen hadden deze houders in brand gebombardeerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2