In de oerwouden van Oost-Borneo STADSNIEUWS 't Nut behoeft meer onderling contact Het circus in aa ntocht Qnq&yondsw Üqsmda Ledental liep terug VERENIGING VAN AMERSFOORTSE TANDARTSEN Kapel- en altaar consecratie Waar de Dajak leeft Donderdag aankomst Verduisteren of sluiten? Er wordt ook na zonsondergang nog gewinkeld OPTIMISTISCH GELUID 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 TT ET Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gisteravond in hotel „Monopole" onder voorzit terschap van dr. R. Miedema zijn algemeens ledenvergadering gehou den. De voorzitter sprak .een kort openingswoord, waarin hij naar vo ren bracht, dat 't Nut zal trachten haar sociaal werk voort te zetten. De leden dienen dit goed te besef fen en mede te werken. Het is zaak, om tezamen door den komenden, donkeren winter te gaan. In deze donkerte kan het Nutslicht schij nen, zooals het dat al meer dan honderd jaar deed. Dit beteekent een stuk „verderbouw" op veelzij- dig gebied. De secretaris, mr. H. E. Beunke, rele veerde in zijn jaarverelag, dat 't Nut in het afgeloopen jaar veel gedaan heeft voor ontspanning aan gemobiliseerden. Na den oorlog is het Nutswerk zoo goed mogelijk voortgezet. Het overlij den van dr. J. F. C. Raabe beteekende een groot verlies. Wat het ledental betrof, dit was in het tijdvak van einde Juni 1939 tot be gin Juli 1940 van 211 tot 193 terugge- loopen. Naast kleinere subsidieën aan andere instellingen werd o.m. met 400 gesubsidieerd aan de Volksuni versiteit. In het verslag werd verder aange drongen op een beter en hechter con tact tusschen leden en bestuur. Alleen dan kan 't Nut tol grooter bloei ge raken! De voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitnemend gesteld jaarver slag en legde nog eens in het bijzonder den nadruk op het zoo hoog noodzake lijke contact, dat er dient te bestaan tusschen leden en bestuur. Iets. waar aan nog wel het een en ander ont breekt. getuige wederom de geringe be langstelling van de leden voor deze vergadering. Geen der leden van de commissie tot het nazien der rekening 1939/1940 bleek ■persoonlijk aanwezig te zijn. De boeken waren echter op 14 October bij controle juist bevonden. De penningmeester,- de heer Kruit hof, deelde mede, dat de inkomsten 3167.43 en de uitgaven 2583.63 be droegen. zoodat er een voordeëlig saldo Van 583.80 was. De ..uitgaven vermeld den o.m. een post van 500 voor O. en O. De periodiek aftredende bestuursleden mr. H. E. Beunke, secretaris, D. G. J. Bol ten en H. Volkers werden bij accla matie herkozen. Ir. J. G. Bijdendijk werd'herkozen als lid van het bestuur der Nutsspaarbank ;te dezer 6tede. Van bestuurszijde werd tenslotte medegedeeld, dat achtereenvolgens aan het winterprogramma Van 't, Nut medegewerkt zal worden door dr. Miedema. met een lezing hedenavond in de Theosofische Loge over „Nederlandsche beeldhouwers uit het verleden en heden", door het Utrechtsch Strijkkwartet; door Nel Oosthout. (Thomas Moore); filmver- tooning en ten slotte een tooneel- avond, waarbij opgevoerd wordt een oud-Hollandsch spel, getiteld „Jan Klaasz" of wel „De gewaan de dienstmaagd". Hierna werd de vergadering onder dankzegging door dr. Miedema geslo ten. CHR. NAT. WERKMANS BOND De heer v. d. Neut sprak over het onderwerp Joh. 9 DE afdeeling Amersfoort van den Chr. Nationale» Werkmans bond hield gisteravond haar maan- delijksche vergadering in het werk- gebouw van de Ned. Herv. Gemeen te aan het Laurens Costerplein. Na den samenzang van ps. 68 10 en het gebed las de voorzitter ps. 37 en het zegelied van het Christendom Rom. 8: de laatste verzen. In zijn openingsrede ging hij uitvoerig in op de huidige omstandigheden en die van voor 10 Mei 1940, De geval len Vaderlanders werden herdacht, alsmede die afdeelingen, welke zeer ernstig getroffen werden (Rotter dam, Rhenen, enz.). Met-, als uitgangspunt, het doel der Protest. Chr. Sociale Vereenigingen: „liefde aankweeken voor Evangelie, Ned. Herv. Kerk, Vaderland en Vorsten huis, zooals omschreven in art. 2 dei- statuten, stond spreker geruimen tijd stil bij hetgeen de maatschappij had op 10 Mei op het gebied van Sociale wetge ving, woningbouw, volksgezondheid, on derwijs en geestesvrijheid. Hij hoopte, dat deze dingen behouden zouden mo gen blijven en op het peil zouden kun nen blijven werken als voorheen. Al leen werd de verwachting uitgesproken dat bij het werkloosheidsvraagstuk meer zou worden toegepast over de geheele lijn en door het geheele volk: het gebod des Heeren „Hebt Uw naaste lief als U zelve". Onze sociale arbeid blijve doorgaan onder het devies „Voor ons Volk om Christus wil". Ons begrip van nationaal en christe lijk is onveranderd, want deze begrip pen vormen de kern van het zuivere Nederlandsche leven en denken. Zij stammen onvervalscht. onveranderd en regelrecht af van de vrijheidsgedachten uit onzen Rcformatietijd. Zult gij min der zijn, aldus spreker, dan onze vade ren die pal stonden voor hun vrijen Evangeliearheid, hun volksvrijheden en privileges? Toont dat wij hebben de, vastheid van ons geloof, de waarheid van ons Evangelie, de getrouwheid van onzen Zaligmaker en de hoop op gena de van onzen Hemelschen Vader. Na het zingen van 2 verzen uit Ge zang 301 werden de overige punten van de agenda vlot afgewerkt, waarna de heer v. d. Neut een inleiding hield ov Joh. 9. Het verhaal over den blindgeborene, die door Jezus genezen werd. Spreker liet uitkomen, dat dgze blin de stadsbedelaar voor de Joden een type was, voor de Galileërs rond Je zus een probleem, maar voor den Heiland een mensch, Spreker waarschuwde het „won derlijke" van het Christendom toch niet te verliezen,'niet alleen over Ie houden de Kerkistische of dogmati sche gewoonte, zooals de deskundige Joden die niet anders meer konden dan twisten over het „geval". Spreker eindigde met de bede, dat. allen het Evangelie mogen aannemen en be houden in de volle werkelijkheid, waar in het ons wordt gegeven: dé Stem hooren, de roeping volgen; dan zullen ook in ons de werken God6 geopen baard worden. Na deze aandachtig beluisterde woor den volgde een korte bespreking. Met rondvraag, samenzane van Gez. 273 vers 1 en 7 en dankgebed door den voorzitter werd de vergadering geslo ten. De Polikliniek van boven genoemde vereniging ge vestigd Bergstraat 40, zal met ingang van 21 Oct. geopend zijn: alle werkda gen van 11—12, 3—5 en 7—8 Zaterdag alleen 1112. HET BESTUUR. p\INDSDAG had in het Retraiténhuis aan d.e Vlasakkers een bijzondere plechtigheid plaats. Daar werd bet nieuwe, door oud-retraitanten geschon ken altaar alsmede de kapel van het huis plechtig geconsacreerd door den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. cle Jong. Het altaar is geheel in de kleuren hróns en zeegroen gehouden, behalve de onderbouw, die van lichten steen is. Een groot aantal oud-retraitanten woonde de plechtigheid bij. Onder dj? geestelijkheid, die den Aartsbisschop assisteerde bevonden zich pastoor W. Oostveen van 't Zand en pastoor A. Spitzen van de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht, de Deken van Amersfoort P. Sandkuyl en de directeur van het retraitenhuis, pa ter H. Heydeman. Na de consecratie-plechtigheden droeg de provinciaal d^r Redemptoristen, pa ter M. Mol, een plechtige Mis op. Pas toor Hooyman, onder wiens parochie het retraitenhuis ressorteert, hield een feestpredicatie waarin hij het altaar teekende als de bron van vrede. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN De volgende adressen werden telefo nisch aangesloten: 6756 G. C. Pon, dir. N.V. Rijwielfabriek M. Pon. Abr. Kuyperlaan 47. 6956 N.V. Ned. Spoorwegen, kantoor v. d. Douane-agent, station. Apo Kajanfilm draait in Amicitia T^v E Apo Kajanfilm, waarmede de ■^Alproch Filmstichting uit Zeist vandaag het programma in Amicitia voortzet, is opgenomen in Oost-Bor- neo. In een tijdsbestek van anderhalf uur leeren wij de Dajaks, vooral de stammen, die op uiterst primitieve wijze in 'het oerwoud leven, in heel hun doen en laten kennen. En dan staat men verwonderd over hun kunstzinnige talenten, welke zich in het bijzonder openbaren op het ge bied van snij- en vlechtwerk en hun Het wereldcircus Mikkenie-Strassbur- ger heeft in den lande als solide circus een buitengewoon goede reputatie en daarom zal het niemand verwonderen, dat in de pers. het programma, een zeer goede bespreking heeft gehad. De Nieu we Rotterdamsche Courant zegt onder meer: Strassburger was zoo goed als nooit tevoren! En als wij een aanbeve ling neerschrijven voor een dergelijk programma in oorlogstijd, dan doen wij dit van ganscher harte. Wij zijn er zeker van, dat een ieder dubbel en dwars ge noten heeft. De Haagsche pers schrééf in denzelfden zin en de pers in Tilburg, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem en Utrecht was verrukt over het vertoonde. In den loop van Donderdag komt het circus te Amersfoort aan en er zal dan dadelijk met het. lossen van de zware wagens begonnen worden, waarop de traktors het-rollend materiaal naar het circusterrein zullen vervoeren. Het is voor het eerst, dat het circus op het gebied der stad zal staan en niet in de gemeente Hoogland. In deze dagen zal het voor de bewoners van Amersfoort een bizondere attractie zijn eenige uren van goede ontspanning te kunnen ge nieten tegen matige prijzen, aangepast aan de tijdsomstandigheden. Volksconcert U.S.O. Maandagavond 7.15 uur heeft in Tivoli te Utrecht het zesde Volksconcert van het U.S.O. plaats onder leiding van Wil lem van Otterloö met medewerking van André Jurres, piano. Het programma luidt: Ouverture, tot het zangspel „Rosa- munde", opus 26. Fr. Schubert. Divertimento in D gr. t.. KV. 334. W. A. Mozart. Concert voor piano en orkest no. 2. in A. gr. t. Fr. Liszt. „Les Préludes". Fr. Liszt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Adrianus Wilhelmus, z. v. Johannes Gerardus Engelbertus Boeken- oogen en Sophia Catharina Beijer. Overleden: Johannes van den Berg, oud 57 jaar, cchtgenoote van Gerarda Elizabeth Maria Rigter. Pieter Koning, oud 63 jaar, weduw naar van Bertha Klarenheek. Cornelia Johanna Bullee, oud 83 jaar, ongehuwd. Elizabeth van der Draai, oud 33 jaar, echtgenoote v. Simon Gerardus Schoon- derwoerd. Gijsbertus van Winterswijk, oud 69 j., weduwnaar van Elsina van der Velden. Een winkeliers-dilemma VERDUISTERENDat is onbegonnen werk voor mijn zaak, ik doe er niet aan. Het kost me een kapitaalen ik schiet er niets mee op," aldus winkelier A, en velen zijn er, die zijn standpunt deelen, en die dus na zonsondergang hun zaak eenvoudig sluiten. Maar een andere categorie, en men kan ze dezer dagen overal in onze stad aantreffen, vindt dat toch wel een beetje al te radicaal, en is eens met den timmerman en den behanger gaan praten, of men heeft het per soneel eens bij elkaar geroepen, of men is heel op zijn eentje aan het cijferen gegaan, en toen waagde men den „stap in het duister", letter lijk zoowel als figuurlijk, en bracht licht in den winkel, zoodat men tot acht uur, en des Zaterdags tot tien uur zou kunnen open blijven. Wij hebben zoo hier en daar eens gepraat met onze middenstanders, en hun oordeel gevraagd over deze brandende verduisteringskwestie, en wij kwamen daarbij allereerst op grond van de ons verstrekte me- dedeelingen, tot de conclusie, dat het om den drommel niet meevalt, een winkel van een beetje behoorlijke afmetingen feilloos af te scher men. Dat kost heel wat moeite, en..méér dan een paar gulden! ze geen licht kunnen ontdekken, door te loopen. De meesten zullen er niet veel voor voelen, in het duister aan de deurknop te gaan et aan lAorrelen, want. men is vaak benauwd een gek figuur te 6laan. „Inderdaad, maar daar hebben we ook een goede remedie tegen. Mijn ver duistering ligt achter de etalage; deze blijft dus in het donker. En nu heb ik in mijn etalages een kartonnen doos geplaatst, waarin een met. rood papier afgeschermde lamp, en aan den voorkant van die doos is me.t kleine gaatjes geponsd het woord „Geopend". De autoriteiten hebben een dergelijke aanduiding toegestaan, want er straalt uit deze doos absoluut geen licht naar buiten, maar voor het langs de etala ges wandelend publiek is het duidelijk gpnoec en springt het aanstonds naar voren. En verder heb ik verscheidene malen in de courant geadverteerd, dat mijn 7,aak nok na zonsondergang, en »ot wettelijken sluitingstijd geopend bleef. tt'UKT u eens, meneer," zei j j-**-}ns een winkelier uit een der drukste winkelstraten van de stad, „als wij zooiets doen, dan moet we het goed doen, zoodat we geen last met de menschen van de luchtbescherming krijgen. Goed verduisteren, dat is vakwerk, en daarom ben ik niet zelf gaan prut sen met wat zwart papier en een paar punaises, maar ik heb er de menschen van het vak bijgehaald, en nu is het inderdaad af. Maar het kost me dan ook, alles bij el kaar, ongeveer honderd guldenl" „Maar als er nu geen sprankje licht naar buiten dringt, hoe weten de menschen dan. dat uw zaak toch geopend is? Het publiek zal toch in het algemeen geneigd zijn, indien De proef op de som 7 OO kwamen wij vanzelf tot de vraag, waar in deze voor den winkelier al les om draait: loont het de moeite, al deze maatregelen te nemen, of moet er geld bij? Want het is nu eenmaal zóó in de wereld, dat een zakenman profijt wil trekken van hetgeen hij doet, anders zou hij geen goede zakenman zijn. Goed ver duisteren kost geld, adverteeren kost geld, ele'ctrisch licht, dat nu weer volop zou kunnen branden, is heelemaal niet goedkoop, en de zaak krijgt dus nieuwe lasten te dragen, waartegenover, als het goed gaat. ook zekere baten zullen moe ten staan. Nu zijn vele middenstanders geneigd, wij weten het bij ervaring, om te zeggen: „.Te behoeft er niet aan te be ginnen je zaak na zonsondergang open te houden, want de menschen komen toch niet. Ze gaan des middags of in de morgenuren winkelen, en als het een maal zes uur geweest is, krijg je ze met geen stok het huis meer uit., en zeker niet., om inkoopen te gaan doen, die ze even goed overdag zouden kunnen ver richten". Het klinkt inderdaad overtuigend, maar de winkelier, dien wij spraken, en wien het nog lichtelijk duizelde van alle verduisteringsperikelen, in welke hij de laatste weken had verkeerd, vertelde ons, dat hij indien hij alles vooruit ge weten had, er al veel eerder aan zou zijn begonnen, want het bezoek aan zijn zaak in den tijd na zonsondergang, dus tus schen zeven en acht, en Zaterdags tus schen zeven en negen, was eenvoudig verbluffend groot geweest. „Het was even een komiek gezicht, de reactie van de menschen, die vanuit de duisternis buiten, plotseling in het helle electrisch licht van den winkel kwamen, knipoogend, of met bijna dichtgeknepen oogen vanwege den scherpen overgang. Maar het resultaat heeft werke lijk onze stoutste verwachtingen overtroffen. We hadden niet ge dacht, dat we zooveel publiek zou den trekken; in het algemeen, dat er ondanks de duisternis nog zoo veel menschen zouden gaan win kelen. Alleen Zaterdag tusschen zes en negen uur heb ik al voor evenveel verkocht als me de heele verduisteringskraam kost, dus u begrijpt, die extra-uitgaven hebben we zóó terug verdiend. En daar gaat het ten slotte toch om, is het niet waar?" Vrijwel alle middenstanders zien zich thans voor het dilemma geplaatst: sluiten na zonsondergang, en dus geen kosten maken, maar ook geen zaken doen of den winkel afdoende verduisteren, daar aan voldoende bekendheid geven, en avon turen of er inderdaad publiek komt opda gen uil de Egyptische duisternis. „Voor mij is de keuze niet moeilijk meer" aldus onze zegsman „ik ben blij, dat ik den knoop maar heb doorge hakt!" muziekinstrumenten, waarvan de be werking een magische beteekenis heeft. De Dajakvrouwen leggen zich dagelijks toe op het pottenbakkerswerk, ook al doet de Japansche import den laatsten tijcl veel afbreuk aan deze kunst. De gloeiende potten worden met,' hars be streken om ze waterdicht te maken. Ook het kralcnwerk is zeer merkwaardig en origineel. Hoofdzakelijk worden er wit te, zwarte en gele kleuren bij gebruikt. De zwervende Poenan-vrouw tooit zich met haar kralen en is er trotsch op. Na dat de film dit kunstzinnig werk met tal van beelden belicht heeft, voert zij ons met een prauw via stroomversnellingen in lange dagreizen den rivier op en laat zij ons den strijd van dr. de Rooy tegen de malaria zien. Aan dezen medicus is het te danken, dat in vele streken de ma laria reeds in sterke mate afgenomen is. De Dajaks beoordcelen dit beschavings werk gunstig en werken er toe mede, dat de varkens naar de heuvels gevoerd wor den en het water niet meer in stilstaan de poelen rond hun woningen blijft, want juist daarin treft men de broedplaatsen van de malariamuggen aan. In Long Nawang maken wij het z.g. duivelbannen door de priesters mede. Ook maakt dr. De Rooy vorderingen in zijn bestrijding van de kropziektc en de idiotie, welke voorheen welig tierden in deze bijkans onbereikbare gebieden. In het tweede gedeelte van de film gaat dr. De Rooy op onderzoek uit bij zwer vende Dajakkers in het. oerwoud, die, door schrikbeelden te plaatsen, de ziek- tebrengende geesten trachten te verban nen. De Da jakker voelt zich na zoo'n .plechtige gebeurtenis gesterkt en veilig tegen de gevaren van de natuurgeesten. Tusschen de bedrijven door gaan we op jaoht. met het blaasroer, waarmede de Dajakker klein en groot wild schiet. De loop van dit blaasroer kan een vergelij king met, het geweer doorstaan en is op zichzelf reeds een wonderstuk van tech niek. Langdurig staat, de film stil bij het. be zoek van resident van Suchtelen en over ste v. d. Waal aan Apo Kajan. De Da- jakkers hadden zich voor deze gelegen heid op hun schoonst getooid en de meest merkwaardige versierselen ten toon ge spreid in de ontvangstzaal. Wij noemen hiervan de kunstige imitaties van de neushoornvogels en de fraaie cigarpften- houders, in den vorm van uitgeholde en bewerkte kalebassen. De adat eischt, dat bij. dergelijk boog bezoek geschenken aangeboden worden, welke niet. gewei gerd mogen worden. De geschenken be stonden o.m. uit Dajakszwaarden en krijgshoeden. De plechtigheid werd verder opgeluis terd door allerlei dansen, nu eens in heel langzaam rhvthme, dan weer in extati sche sprongen en wendingen van hef lichaam. Deze dansen duren drie kwar tier; de Dajakker meent, dat er van al deze symbolische handelingen krachten uitgaan die zijn ziel en lichaam ten goe de komen. Ook het. oogstfeest is grootsch van op zet ter bezwering van de booze geesten. Wanneer men eenige. belangstel ling voor dit leven in de oerwouden, waarvoor men wekenlang moet rei zen onder groote ontberingen om er iets van te kunnen medemaken, koes tert, dan is zeker een gang naar Ami citia de moeite waard. Deze prach tige film, welke ook vanavond om halfacht vertoond wordt, moge zich in een aandachtig auditorium, ver heugen! Diefstal van schilders- benoodigdheden Door de politie is hier een zekere J. H. B. aangehouden en in arrest gesteld, verdacht van diefstal van een partij zinkwit, standwit en lijn olie. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) KRUGER-WILDTUIN EN SCHOOLJEUGD De prachtige film van de Kruger-Wild- tuin draaide gistermiddag in „Amicitia". Sommige scholen hadden, nu de tradi tioneele Nutsbioscoopvoorstellingen weer niet doorgaan, gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid, deze film met hun leerlingen te gaan bezichtigen. Helaas liet zich de jeugd tijdens deze voorstelling niet. van den besten kant zien. Voortdurend gepraat en geroeze moes waren oorzaak, dat van de duide lijke en bevattelijke explicatie, aanvan kelijk weinig, maar ten slotte niets meer te verstaan was. Maar dit was nog niet 't ergste. In de pauze verlieten eenige volwassen bezoe kers de zaal. Geen wonder: een aantal leerlingen .op 't balkon begon er een spelletje van te maken, naar beneden te spuwen op de in de zaal zittenden! Dit gaat toch al te ver! Was er bij deze leer lingen toezicht of niet? Wat helpt het. of enkele leerkrachten, ook tijdens een bioscoopvoorstelling de orde handhaven en anderen 't met 't toe zicht blijkbaar niet zoo nauw nemen? Waarlijk, zoo gaat 't niet! J. ASYEE Wij kunnen ons met den inhoud van bovenstaande volkomen vereenigen. Ook in de morgenuren, zoowel gisteren als vandaag, roerde, de jeugd zich achter in de zaal op zeer hinderlijke wijze, waar door veel van het gesprokene verloren ging. Hef komt, ons voor. dat streng optre den van ouderen of onderwijzers jegens dc jeugd In de zaal in hooge mate nood zakelijk en doeltreffend zal zijn. REDACTIE A.D. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 11 t.m. Donderdag 17 October vertooning van de film „Moeder". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en S.30 uur. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Woensdag om 2.30 uur matinee. Overige avonden om 6.30 en 8.00 uur doorloopend. CITY THEATER. Van Vrijdag 11 t.m. Donderdag 17 Oct. vertooning van de film „De Ster van Rio". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45. 4.00. 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Het Spookschip". STERRUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel- ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES- ZAAL, Muurhuizer 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. WUers- straat 2. MUSEUM FLEHITE. Westsingei. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). AMICITIA. 16 en 17 October. Vertoo ning van cultureel® films. Aanvang: 9 en 11 uur v.m., 1.30 en 3.30 uur n.m., 7.30 uur n.m. THEOSOF. LOGE. 16 Oct. »t Nut. Lezing van dr. R. Miedema, over Ned. beeldhou wers uit verleden en heden. 8.15 uur. GEREF. KERK L.V.-STRAAT. 17 Oct. Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Nederland. 11.15 v.m. TERREIN NIJVERHEIDSSTRAAT. 18 Oc tober. Openingsvoorstelling van circus MikkenieStrassburger. 7.30 uur nam. Zaterdag 19 en Zondag 20 Oct. 2 voor. Btellingen 2.15 en 7.30 uur. DE VALK. 19 Oct. Feestavond Speeltuin- ver. „Leusderkwartier", 8 uur n.m. REMONSTR. KERK. 19 October. Wij- dingsuur o.l.v. dr. Miedema. 8 uur n.m. Gevonden voorwerpen Bruine ceintuur met 2 gespen, grijze heeren overjas, grijze damesceintuur van. regenjas, lichtblauw kinderwantje, sleu tels, portemonnaie inh. rozenkrans, por tefeuille o.m. inh. lidmaafschap-kaarf r. n. v. Luikel, hond, konijn, lichte ceintuur met gesp, jute boodsohappentasch, da- mesparapluie, lederen 'handschoen, da mesrijwiel, kinderfiets, rood padvinders- mes. rood lederen portemonnaie "met in houd. bruine portemonnaie o.m. inh. be- lastingmerk, dames rijwiel, rozenkrans, 2 pasfoto's glacé handschoen, zilverbons, rood damestaschje, heerenrijwiel, bril met hoornen montuur, groene dames of hinderhoed, wandelstok met zilveren knop, rijwielachterlicht, heerenrijwiel, donkerrood dameshandfaschje o.a. inh. portemonnaie met inh.. blauwe ceintuur, bruine heerenporfemonnaie o.m. inh. be- lastingmerk, heerenrijwiel, bruin gebrei de handschoen (rechter), texftel'kaarteu. Inlichtingen dagelijks Hoofdbureau van Politie van 9 uur v.m. tot. 12 uur v.m. en van 2 uur n.m. tot 4 uur n.m. Niet per •telefoon. DE LANGE JAN SPEELT WEER! Het zal menigeen opgevallen zijn, dat de O.L. Vrouwetoren dagelijks wéér zijn carillonspel doet hooren bij heel- en halfspel. Op 12 Mei was dit oude gebruik stop gezet. Zaterdag jl. galmden de ver trouwde klanken weer over onze oude stad. BINNENLAND Vijandelijk vermogen op de Rijkspostspaarbank S-GRAVENHAGE, 15 Oct (A.N.P.). - In verband met de deviezenverordening 1940 en de verordening betreffende de behandeling van vijandelijke vermogens wordt met betrekking tot inlagen en te rugbetalingen op de rijkspostspaarbank met intrekking van vroegere regelin gen terzake het volgende medege deeld: a. Op spaarbankboekjes ten name van niet-ingezetenen (personen die niet binnen het bezette Nederlandsche gebied hun woonplaats hebben, niet gewoonlijk daar verblijven, noch aldaar kantoor houden) kan alleen worden ingelegd, in dien deze boekjes, benevens hun stam kaarten, voorzien'zijn van een aanteeke- ning in rood „geblokkeerd ten gunste van het clearinginstituut". b. Terugbetaling op boekjes van niet ingezetenen (al of niet geblokkeerd ten gunste van het Ned. Clearinginstituut) vindt alleen plaats ook voor bedragen beneden f 100,nadat een aanvraag hiertoe is ingediend bij den directeur van de rijkspostspaarbank te Amster dam en daarop gunstig is beslist, welke aanvraag eveneens noodig is ten behoe ve van overschrijving op een postreke ning. c. Geen terugbetaling vindt plaats aan houders van boekjes, wier tegoed als vijandelijk vermogen moet worden be schouwd t.w.: Zij die onderdaan zijn van of hun woonplaats of verblijf hebben in Groot-Brittannië en Noord-Ierland met de overzeesche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebicden, evenals de Dominions Canada, Australi sche Bond, Nieuw Zeeland en Zuid-Afri kaanschc Unie met hun mandaatsgebie- den, Frankrijk, met inbegrip van zijn bezittingen, koloniën, protectoiyiten en mandaafsgebieden, Egypte. Soedan, Irak en Monaco. Indien de beschikking van het tegoed noodig is binnen het kader van het be stuur van een bedrijf of onroerend goed of ter voortzetting van een huishouding, kan een aanvraag om terughetaling tot den directeur van de rijkspostspaarbank worden gericht. Dit. laatste moet eveneens geschieden! als men op del-gelijke boekjes wenscht in te leggen. d. Op boekjes ten name van gehuwde vrouwen van Nederlandsche nationali teit en verblijf houdend binnen het he zette Nederlandsche gebied mag worden terugbetaald, ook al verblijft haar echt genoot in een vijandelijk land.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5