O $pin De Engelsche kruiser „Liverpool" geraakt ZWARE EXPLOSIES EN BRANDEN IN LONDEN De streken, waar de meeste bombar dementen voorkomen, zouden worden ontruimd RADIOZENDER VERNIELD Nieuwe schijnwerpers aan de kust van Nederland Staking in Hongarije breidt zich nog uit EEN WEG VAN DE ZWARTE NAAR DE ADRIATISCHE ZEE Gevechten in de woestijn Turkije overlegt met Bulgarije Schoolboeken worden herzien AA A C C A HAVIK4I MAwdA Tel.4523 De Chineezen verliezen 5000 man Je BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 BERLIJN, 17 Oct. (D.N.B.). - Duitsche vliegtuigen, die terugge keerd zijn van aanvallen op Lon den, brengen berichten over nieu we successen mee. Ten Noordwes ten van Waterloo Bridge zijn ver scheidene zware brisantbommen ingeslagen, die zware ontploffin gen en groote blauwe steekvlam men veroorzaakten. Nieuwe bran den, die weldra door dikke, zware rookwolken aan het oog onttrok ken werden, ontstonden door bommen, die ten Noorden en ten Zuiden van de Royal Albert Docks geworpen werden. Op grond van rechtstreeksche waar nemingen moet weer tot belang rijke materieele schade geconclu deerd worden. Associated Press meldt uit Londen, dat de regeering volgens inlichtingen uit politieke kringen overweegt uit de stre ken. die het meest aan luchtaanvallen blootstaan, alle personen te doen vertrek ken, die daar geen belangrijk werk heb ben te verrichten. Naar verluidt heeft ook.de minister van gezondheid, Mal colm Macdonald. zich voor een maatre gel van dezen aard uitgesproken. Volgens berichten uit Londen is In den afgeloopen nacht een Engelsche korte- golfzender die tot dusverre den dienst naar het Verre Oosten verzorgde, door een Duitsche vliegtuigbom getroffen en verwoest De luisteraars naar deze uit zendingen zijn uitgenoodigd op een an deren Britschen zender af te stammen. „Wanhopige tegenstand" De openjpt.e bekentenis van Churchill, dat Engeland gedwongen is voor zijn be staan te vechten, alsmede de nuchtere opmerking van de Daily Express, dat Engeland thans alleen staat, worden door de Romelnsche bladen beschouwd als de beste bewijzen, dat de Britsche af goden beginnen te wankelen. Het Giornale d'Italia schrijft o.a.: En geland is alleen overgebleven, omdat geen enkel ander land. nu het de Brit sche politiek heeft doorzien en de oor logsdoelen duidelijk voor oogen heeft, het lot van Groot-Brittannië wil deelen. Engeland heeft In Europa niet al- leen zijn politieke en militaire, doch ook zijn economische posities verlo- ren. Na de nieuwe oriënteering in T Roemenië blijven thans alleen nog Griekenland dat in het geheim zijn steunpunten aart de Engelsche marine ter beschikking blijft stel len en Turkije over. die in het En gelsche kielzog varen. Wat Azië betreft, daar heerscht Japan met zijn machtige en onverbruikte ener gie. De weinige vrienden, die Engeland nog zijn overgebleven, spelen een gevaar lijk spel. doordat zij een stillen economi- schen strijd tegen Japan voeren. De oor log gaat verder. Engeland heeft hem reeds verloren. Het is zich zijn nederlaag weliswaar nog niet ten volle bewust, doch begint hem reeds te vermoeden. Zijn tegenstand heeft niet meer de we- reldpositie tot inzet, doch alleen zijn im perium. ia ziin. nationale leven. Daarom is ook zijn tegenstand zoo wanhopig Doch hoe langer hij duurt, des te hooger wordt de prijs, dien Engeland in politie ke en economische verwoestingen zal moeten betalen. Conflict in de burger wacht Naar Aftonbladet uit Londen meldt, is de commandant der Engelsche burger wacht, de 70-jarige generaal Sir Hubert Gough. afgetreden. Hij verklaarde te pro testeeren tegen „de domheid en de pe danterie van het ministerie van oorlog bij de behandeling van de burgerwacht" In de week yan 6 t.m. 12 October j.l. zijn 105 Britsche en 32 Duitsche vliegtui gen verloren gegaan. Deze cijfers, bere kend op grond van de officieele Duitsche opgaven, leveren dus een verhouding van 3 tot 1 ten gunste van Duitschland Als men de betrokken vliegtuigtypen in aanmerking neemt, bedraagt het verhou dingsgetal voor de wederziidsche vlieg tuigbemanningen 143 Engelschen tegen 61 Duitschers, waarbij in het oog gehou den moet worden, dat een deel der Duit sche bemanningen door den reddings dienst in veiligheid gebracht is. Daarentegen heeft de Londensche ra dio Zondag j.l. beweerd, dat de R.A.F in de periode van 6 tot 13 October slechts 43 vliegtuigen verloren heeft, terwijl de ..Luftwaffe" 66 toestellen kwijt raakte Voorts zouden van de 43 neergeschoten Engelsche vliegers 26 gered zijn. Op deze wijze ontstond met betrekking tot de vliegtuigbemanningen volgens de radio een verhouding van 8 tot 1 ten gunste van Engeland. In kringen van het Duitsche luchtwa- pen kenschetst men ook deze nieuwe En- trelsche opgaven als propagandacijfers, die eiken grond missen en men ver klaart. dat polemiek overbodig is, daar tot dusver steeds de berichten van het opperbevel der Duitsche weermacht be vestigd zijn door de gebeurtenissen en haar onontkoombare gevolgen. Ze werden een Engelschen bommenwerper noodlottig BERLIJN, 17 Oct (D.N.B.). Door tot dusver nog niet toegepaste afweermethoden is in den afgeloo pen nacht een Engelsche bommen werper in de Nederlandsche kuststreek omlaag gehaald. Daar worden thans namelijk zoeklichten van een nieuw type op de proef ge steld; naar het D.N.B. uit betrouw bare bron verneemt Hun buitengewoon sterk stralings effect is voor de eerste maal een toe stel van den tegenstander noodlottig ge worden. De Britsche bommenwerper werd door het schelle licht en de alles overtreffende kracht der stralen van deze zoeklichten dermate gehinderd, dat hij als een verblinde vogel rechtstreeks op de Duitsche afweerstelling afvloog en met enkele goed gemikte treffers brandend neergeschoten kon worden. De vijandelijke luchtaanvallen op Duitsch rijksgebied en de bezette gebie den in den nacht van Woensdag op Donderdag hebben, naar het D.N.B. verneemt, overigens geen schade aan militaire doelen aangericht. Zooals ge bruikelijk werden weer burgerdoelen met bommen bestookt. NIEUWE GOUVERNEUR VAN DEN SOEDAN LONDEN, 17 October. (D.N.B.). De nieuwe gouverneur-generaal van den Soedan, luitenant-generaal Sir Hubert Huddleston. is. naar hier verluidt, van Cairo naar Khartoem vertrokken om het bewind te aanvaarden. De heele kolenproductie is thans practisch gesproken lamgelegd Militaire voorzorgen BOEDAPEST, 17 Oct. (D.N.B.). De regeering heeft vandaag de steenkoolbekkens van Salgotarjan, Tata, Dorog en Tokod, waarin een staking is uitgebroken door militai ren laten bezetten, daar de onder handelingen tusschen de directies en de mijnwerkers nog steeds geen resultaat hebben opgeleverd. Voor het nemen van deze energieke maatregel der regeering zou de ernstig in gevaar gebrachte steenkoolvoorzie ning van de Hongaarsche industrie den doorslag hebben gegeven. De toestand wordt daarom zoo dreigend geacht, om dat thans ook de staking naar hel steenkoolbèkken te Fucnfkirchen is overgeslagen, waardoor practisch de ge heele steenkoolproductie van Honga rije wordt getroffen. Het aantal stakers wordt op ongeveer 28 a 30.000 geraamd. Groote werken worden in Roemenië uitgevoerd BOEKAREST, 17 October. (D.N.B.). Het Roemeensche ministerie voor ver keerswezen heeft met de kortelings opge richte Italiaansch-Roemeensche maat schappij voor den aanleg van wegen een contract gesloten, waarbij de maatschap pij zich verplicht een 500 k.m. langen landweg aan te leggen van Galatz via Braila en Buckau naar Boekarest en met gebruikmaking van de reeds bestaande stukken weg van Boekarest naar Alex- andrië in Zuid-Roemenië, via Caracal en Crajova naar Turnu Severin. waar een aansluiting zal komen op den door Zuid- Slavië leidenden autoweg. Op deze wijze zal een directe landweg van de Zwarte Zee naar de Adriatische Zee ontstaan. Interview met Antonescu De chef van den staat, generaal Anto nescu, heeft in een -interview verklaard, dat hij in maandenlangen arbeid met een intiem medewerker een plan heeft opgesteld voor den wederopbouw van den Roemeenschen staat. Het gaat er vooral om de Roemeensche maatschap pij van economisch, moreel en geestelijk standpunt opnieuw op te bouwen en een regime op te richten van den arbeid, de opoffering en van eerlijke samenleving van alle krachten Zijn voornaamste zorg is, naar Anto nescu verder verklaarde, de inschake ling van het legionnaire element in de reorganisatie van den staat. Op de vraag, wat zijn omgang met Co- dreanu voor zjjn werk heeft beteekend, antwoordde de chef van den Roemeen schen staat, dat hij in Codreanu de be lichaming heeft gezien van het onbe grensde vertrouwen aan de krachten en de wederontwaking van het volk. Deze overtuiging is ook de reden er van, dat hij tegenover Koning Carol nadrukkelijk heeft verzekerd, dat de IJzeren Garde een noodzakelijkheid in het politieke leven van Roemenië is, waarmede reke ning moet worden gehouden. Achter het legioen staat de zuiverste en meest va derlandslievende jeugd en achter haar staat de geheele natie. RUSSISCHE AMBASSADEUR BIJ WELLES WASHINGTON, 17 October. (D.N.B.). De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, Welles, heeft een onderhoud van een uur met den Russischen ambas sadeur, Oemansky, gehad. De heeren zouden in hoofdzaak economische aan gelegenheden besproken hebben. Een foto, die gemaakt werd tijdens de inscheping van de Engelsche troepen, die Shanghai verlieten. Op den achtergrond passeert een auto met Japansche militairen. (Foto Scherl). Italiaansch legerbericht ERGENS IN ITALIë, 17 Oct. (Stefani). Iu zijn weermachtsbericht no. 132 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De commandant van de duikboot ,Toti", die den vijandelijken onderzeeër var.' het type „Perseus" tot zinken heeft gebracht, zooals gemeld in ons weer machtsbericht no. 131, is de corvetten- kapitein Bandiru Bandini. De Engelsche kruiser, die door een van onze torpedo vliegtuigen is getorpedeerd, waarvan melding is gemaakt in ons weermachts bericht r.r. 130, is volgens mededeeling van de Britsche admiraliteit de kruiser „Liverpool". Deze kruiser heeft een waterverplaatsing van 9300 torj en is be wapend met twaalf kanonnerj van 152 m.m., acht kanonnen van 102 m.m. en zes torpedolanceerbuizerj, alsmede drie vliegtuigen, welke per catapult kunnen worden afgeschoten. In Noord-Afrika ontstonden botsingen tusschen verkenningsafdeelingen, waar bij het resultaat irj ons voordeel was. Onze vliegtuigen hebben de vijandelijke vliegvelden gebombardeerd van .Foeka, Assaba, Daba en de vijandelijke installa ties in de gebieden van Maten-Bagush en Mersa Matroe. Ondanks het hevige af weergeschut werden zeer bevredigende resultaten behaald. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft de stad Tobroek met brisaut- en brandbom men hevig gebombardeerd, waarbij scha de werd aangericht aan eenige installa ties en aan 45 woonhuizen. Bovendier.' werden negen barakken vernield, er vie- lerj geen slachtoffers. Eenige op Derne uitgeworpen bommen maakten evenmin slachtoffers. Ook werd er geen schade veroorzaakt. In Oost-Afrika heeft een van onze af- deelirjgen een Engelsche post aangeval len ten Zuidoosten van Daga River Post. De vijand sloeg overhaast op de vlucht met achterlating van wapens, munitie en voorraden. Onze vliegtuiger.» bombar deerden militaire inrichtingen op het eiland Perim alsmede het vliegveld van Ghedaref. In die plaats deed een var.' onze luchtformaties bovendien een ver rassenden aanval, waarbij elf vliegtui gen werden vernietigd, die daar op den begar.en grond stonden. Een munitie-op slagplaats vloog in de lucht en een auto werd vernield. Een andere luchtforma- tie deed in de Roode Zee een aanval on twee groote koopvaardijschepen, die door eerj oorlogsschip werden vergezeld. Een schip werd zwaar getroffen. Vijandelijke vliegtuigen die wilden op treden, stuitten op tegenstand van onze bommenwerpers, die erin slaagden een toestel van het type Blenheim neer te hailen. Bovendien werd vermoedelijk nog een andere machine van het type Gloster omlaag geschoten. Vijandelijke vliegtuigen bombardeer den Diradaoea, Decamere, Tessenei, Kas- sala en Gondar. Alleen in deze laatstge noemde plaats werd een persoon gedood en werden eer.ige andere personen ge wond. De schade is niet groot. De achter eenvolgende aanvallen op Diredaoe en Harrar werden afgeslagen door onze jachttoestellen. die de vijandelijke machines op de vlucht dreven, alvorens zij haar bommen hadden kunnen uit gooien. ISTANBOEL, 17 Octobr. (D.N.B.). De pers kondigt economische onderhan delingen met Bulgarije aan, die te Sofia gevoerd zullen WQr.den. In het blad- Oeloes wijst de afgevaar digde Atay er in een hoofdartikel op, dat Turkije den wensch heeft buiten den oorlog te blijven onder voortdurende be reidheid tot de verdediging. Turkije beeft geen verlangen naar vreemd bezit Het zal echter ook nooit toestemmen in afstand van eigen gebied. De wensch, niet verwikkeld te. worden in den oor log, is in het belang van de voörtzetting van het opbouwwerk in Turkije. BRUSSEL, 17 Oct. (D.N.B.) De secretaris-generaal van het Belgische ministerie van onderwijs .heeft volgens de staatscourant instructie gegeven tot het instellen van een commissie, die be last zal zijn met het controleeren van de Belgische schoolboeken voor het middelbaar en lager onderwijs. De com missie heeft in het bijzonder tot taak de in een groot deel dezer boeken voorko mende uitgesproken tendentieuze voor stelling van de betrekkingen tusschen België en Duitschland aan te passen aan de eischen der historische objecti viteit. De boeken behandelen vaak voor al de gebeurtenissen van de nieuwere en nieuwste geschiedenis op een wijze, welke in strijd is met de feiten en na- deelig was voor het wederziidsche be grip en de noodzakelijke samenwerking tusschen de beide landen. UIT DE STAATSCOURANT Militaire dienst Bij. besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland is met ingang van den 14 October 1940 aan den luite nant ter zee 2e klasse R. Stuffken en den officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse A. L. Hierens eer vol ontslag uit den zeedienst verleend wegens opheffing van hun betrekking. Is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den reserve-ma joor M. Spetter, aan de reserve-eerste- luitenants P. de Leur en ir. A. G. Lut- genhorst, aan den reserve-tweede-luite nant voor speciale diensten A. Slette- naar, allen van het wapen der infan terie, alsmede aan den reserve-officier van gezondheid der tweede klasse G. M. Stérringa. van den geneeskundigen dienst der landmacht. Is met ingang van 1 November 1940 een eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst aan den maoor D. H. Idsinga, op nonactiviteit van het wapen der infanterie. Het negenhonderdjarig bestaan van Groningen GRONINGEN, 1 Oct. (A.N.P.). Don- derdag 24 October zal in een bijeen komst ten stadhuize het 900-jarig be staan van de stad op plechtige wijze worden herdacht. Tijdens deze bijeen komst zullen het gemeentebestuur ge schenken worden aangeboden van de burgerij. Martini C inzario Irolabclla 1 i Tsjoengking opnieuw gebombardeerd TOKIO, 17 October (D.N.B.). De Japansche opmarsch over 'een front van 300 k.m. ten zuiden van den Jangtse tusschen Anwei en de zuidgrens van Tsjekiang, die vijf dagen'geleden begonnen is, heeft volgens publicaties hier ter stede vandaag zijn hoogtepunt bereikt, toen drie Japansche legercolonnes, die uit alle richtingen op rukten, er in slaagden des morgens met elkaar in contact te komen en zoo de omsin geling van twintig divisies van het Tsjoengking-leger te voltooien. Dit contact werd ten Zuiden van Liyang bereikt, halverwege tusschen Nantsikoe en het Taihoe-meer. Tot gisteren zouden de troepen van Tsjoengking vijfduizend gesneuvelden verloren hebben. Het Japansche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht en hedenmiddag opnieuw de regeeringswijk gebombardeerd. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 3U Hij fluisterde heel zicht iets tegen den ander. Het pakje papieren moest wel van erg groote waarde zijn. als zooveel menschen op het bezit er van gesteld waren. Plotseling siste hij scherp tegen zijn makker. Op hetzelfde oogenblik vlogen de beide kerels op den jongen man af. Een oogenblik raakte deze den kluis kwijt. Warwik zag het en sprong op hem af. Het pakje papieren werd hem uit de hand geslagen. Een der boeven greep hem beeL De andere wierp zich op den jongen man. sloeg hem den revolver, nog voordat hij kon vuren, uit de hand en drong hem al vechtend in een hoek. Sylvia, die eerst vol ontzetting achter uit naar de deur was geweken, toonde plotseling een groote tegenwoordigheid van geest. Ze greep den revolver van Warwik van den grond op en griste het nog net voor de hand van een der boe ven, die door Warwik tegen den grond geworpen was. weg. XXXI Onvoltooid werk De jonge man hield het gevecht niet lang uit. De kerel, die hem aangeval len had. deed een regen van slagen op hem neerdalen en had hem spoedig bui ten gevecht gesteld. Daarna viel hij Warwik van achteren aan op het oogenblik dat deze zijn kameraad te gen den grond sloeg. Warwik hoorde Sylvia gillen en keerde zich naar den aanvaller om, maar niet tijdig genoeg. De jonge man lag bewusteloos in een hoek. Warwik trachtte den tweeden aanvaller van zijn rug af fe gooien, maar intusschen was de eerste overeind gekrabbeld. „De papieren. Svlvia!" riet» Warwik. Het meisje pakte ze van den vloer op. hield ze met haar linkerhand vast en bleef met het pistool in de andere hand bij de deur staan, maar durfde het blijkbaar niet gebruiken. Ze had het aan Warwik willen geven, maar daar toe nog geen kans gezien. De beide boe ven vielen nu samen on Warwijc aan. Ze vochten wanhopig, want ze wisten wat hun te wachten stond, als dat meisje ontsnapte. Curly kon hard straffen. Hun krachten schenen verdub beld. Ze dreven Warwik in een hoek van de kamer. Maar toen zette deze zich schrap. Hij sloeg een der kerels tegen den grond en trachtte daarop, dén an deren van zich los te wringen. ...Nu hadden de andere bewoners het lawaai ook gehoord. Ze kwamen de gang oploopen en drongen naar binnen. Het waren drie kerels, die echte vech tersbazen waren. Ze kenden de bewo ners van de kamer, maar Warwik niet. En toen ze zijn kleeding zagen, maakten ze daaruit alleen al op. dat hij de vijand moest zijn. Dus stoten ze zich bij de twee boe ven aan. Het eenige. dat Warwik red de. was. dat de drie kereld elkaar geen ruimte lieten om aan het gevecht te kunnen deelnemen. Warwik wist veel te goed. wat hem te wachten stond van die kerels, als hij den strijd verloor en dacht aan Sylvia en wat haar overko men zou. als hij werd neergeslagen. Woest naar alle kanten om zich heen slaande trachtte hij het meisje te berei ken en den revolver, dien zij nog steeds in haar hand had, te bemachtigen. Was Togo nu maar in de buurt! Die kon vechten; hij kon iemands pols om draaien en zijn arm uit het lid trekken met een enkelen kunstgreep. Had hij Togo maar meegenomen op dit nachte lijke avontuur. Hij werd weer in den hoek gedron gen. zonder erin geslaagd te zijn, den revolver van Sylvia in handen te krij gen. En hij vocht tegen mannen, die zich niet in het minste stoorden aan de eereregelen van boksen en worste len. Hun "eenige doel was hem buiten gevecht te stellen en het kon hun niet schelen, hoe ze dat bereikten. Hij hoor de Sylvia een paar maal zijn naam roepen en zag. dat de jonge man in zijn hoek overeind gekrabbeld was en versuft naar de vechtpartij keek. Nu en dan sloeg Warwik een der kerels tegen den grond, maar hij kon er toch niet doorheen komen en de deur bereiken. „Ga toch weg, Sylvia!" schreeuwde hij. Maar hij kon niet zien of ze gehoor zaamde. zoo dicht vielen ze weer op hem aan. Opeens hoorde hij een zijnnr tegenstanders gillen en zag hem op zij wankelen. Hij kreeg het gevoel, alsof een wervelwind door de vechtenden joeg en wist niet dadelijk, of die hem vijandig, dan wel goedgezind was. Maar dat bleek spoedig. „Raakslaan. mijnheer!" riep een schrille stem. ..Togo zal helpen"! Warwik stiet een- vreugdekreet uit. Togo was gekomen! Hij had geen tijd om zich af te vragen, hoe de Japanner zoo opeens ten tooneele verschenen was. Hij wist slechts, dat er nu kans op een overwinning bestond. Hij zag hem een tweeden man op zij gooien. Togo had een revolver in de hand. maar schoot er niet mee, hij sloeg er mee in het rond. Een onheilspellende gloed fikkerde in zijn oogen. Hij sloeg naar rechts en links en draaide of rukte nu en dan aan een arm. Opeens riep Togo: „Schei uit, alle maal... of ik schiet!" Togo was achteruit gesprongen en had ook het pistool van Sylvia gegre pen. Met een wapen in iedere hand be dreigde hij nu de schurken. Voor die bedreiging weken ze terug. Togo's blik joeg hun angst aan. „Verroert niet heeren", zei Togo. „Mijn meester aanvallen, hè?..Zal ik neerschieten, vereerde meester?" „Niet noodig, Togo. Wel bedankt". „Een keerlje maar!" smeekte Togo. „Neen," zei Warwik. „Geef mij dat pistool". Togo gaf het hem. maar behield zijn revolver. Warwik ging voor de man nen. die op een rijtje tegen den muur stonden, staan en zei: „Togo. neem jij juffrouw Rodney mee en ga door het steegje naar de hoofdstraat. Roep een taxi aan en breng haar onmiddellijk naar huis." „En u, mijnbeer?" „Ik kom wel. Ga nu maar dadelijk." ..Toe John, kom mee met ons", smeekte Sylvia. „Maak je over mij niet ongerust.... ik red me wel. Schiet nu maar gauw op, Togo. We mochten nog eens meer van dat gespuis op ons dak krijgen. Ik kom dadelijk achter jullie aan." Togo ging met het meisje de gang in. Daar stonden nog twee mannen, die op het lawaai aangekomen waren. Een hunner was de huishaas. „Wat is hier aan de hand?" vroeg hij. „Op zij, mijnheer!" beval Togo. ..Op zij. of ik schiet!" Hij lipp vlug met Syl via naar de tran toe en de heide man nen weken op zij. Warwik wa* intusschea naar de deur geloopen. „Wees niet zoo dom, jullie te gauw te vervoeren, waarschuwde hij. „Ik ben heel handig met een revolver en ik heb zeker recht om te schieten, nu ik een ontvoerd meisje l.e hulp kom. Met jullie gezicht naar den muur en handen omhoog!" Ze gehoorzaamden. Hij had nu bijna de deur bereikt. Opeens deed hij een sprong achteruit, vloog de gang op en smeet de deur met een smak dicht. Snel draaide hij den sleutel om. „Wat moet dat allemaal?" vroeg de huisbaas vlak achter hem. Warwik gaf zich geen tijd. om te antwoorden. Hij duwde den huisbaas achteruit, sloeg den anderen man tegen den grond en rende de trap af. Togo en Sylvia waren bijna het steegje uit, toen hij hen in haalde. „De straat, op!" riep hij hen toe. „Ik zie er zeker verschrikkelijk uit waf? Gauw een taxi. Zeg, Togo, hoe kwam je hier zoo ineens?" „Uw wereldberoemde vriend, vereer de meester, berichtte me, ik een oogje op u moeten houden, maar niets te doen, als hulp niet heel hard noodig. Ik dacht u nu wel hulp noodig hebben." „Dat is zoo. Wel bedankt. Heb je dat pakje papieren. Sylvia?" Het meisje uitte een verschrikten kreet. „O. dat heb ik vergeten. Ik had het je willen vertellen... maar er werd zoo verschrikkelijk gevochten.- Die jonge man... .je weet wel, die in dien hoek stond... heeft het uit mijn han den gerukt en is er mee weggeloopen". „Verdraaid!" riep Warwik uit. „Waren ze erg belangrijk?" Hoewel hij inwendig razend was, glimlachte hij toch "tegen haar. Sylvia redden, tegen vijf man vechten en toch met haar ontsnappen, daarmee was heel wat bereikt. Maar de Spin had hem opdracht gegeven, die papieren te bemachtigen en daarover maakte hij zich ongerust. XXXII. Op kamer 16. Met een ernstigen blik keek Warwilc naar Togo. „Ga jij verder met juffrouw Rodney", zei hij. „Neem een taxi en wacht niet op mij. Ik blijf hier achter, om te zor gen, dat ze jullie niet lastig vallen." „Toe, kom nou met ons mee", smeek te het meisje. „Ik zie er uit als een beest. Ik kan me toch niet in gezelschap van een mooie jonge, dame, zooals jij. vertoonen? Toe; ga dadelijk naar huis!" „Zul je goed op je zelf passen?" vroeg ze bezorgd. „Dat beloof ik je". Het meisje ging met. Togo de straat op. maar keek herhaaldelijk om. War wik bleef in de donkere steeg. Hij keek naar het kosthuis, waaruit hij een half dozijn mannen zag komen. Ze liepen de steeg naar twee kanten in, eenigen naar iederen kant. Warwik verschool zich snel achter het. half vervalllen schuurtje.-waar het stikdonker was en hij nauwelijks plaats had om zich te verbergen. Over Sylvia maakte hij zich niet ongerust meer. Togo was best in staat, haar veilig thuis te brengen. Maar die kerels moesten hem niet zien, want hij wilde den jongen man opzoe ken, die de napieren had en ze van hem terug eischen. Wat. was dat. voor een jongmensch? Hij kon zich niet voorstel len, wat voor belang hij hij het bezit van die papieren had. Dacht hij mis schien, dat het gangbare effecten waren, die hij te gelde kon maken? Warwik was bang, dat de jonge man de papieren verscheuren zou. a's hij zag, dat ze voor hem geen waarde hadden. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2