De ommekeer in Roemenië LAATSTE BERICHTEN Het bewaren en afleveren van afva van levensmiddelen enz. wordt verplicht gesteld Nieuwe boterbon één week geldig No. 13 Gerard van Hulzen t SAMENWERKING op het gebied van gastractie Weensche kunstenaars te den Haag Daily Express krijgt gelijk Een troefkaart in handen van de as De benoeming van Serrano Suner r STADSNIEUWS V Uit den G.U.K^b! Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 binnenland 's-GRAVENHAGE. 18 October. - Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Hoewel in vele gemeenten schille- hoeren, veehouders en groentehoe- ren vrij geregeld afval van levens middelen inzamelen bij hotels, zie kenhuizen en particuliere huishou dingen, komen toch groote hoeveel heden van deze afvalstoffen in de vuilnisemmers terecht en gaan dus voor een nuttiger gebruik verloren. Wegens de minder gunstige vee voederpositie. waarin ons land door de oorlogsomstandigheden is komen te verkeeren, kan dit niet meer wor den toegelaten. Binnen korten tijd is dan ook cLe af kondiging van een tweetal besluiten te verwachten, waarbij het bewaren en in leveren van afvalstoffen, welke geschikt zijn om tot veevoeder te worden ge bruikt, nader wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voor namelijk betrekking op afvallen van le vensmiddelen. Het besluit legt aan een ieder de ver plichting op, om de in huishouding of bedrijf vrijkomende afvallen van le vensmiddelen, waaronder te verstaan aardappelen, groenten- en fruitafvallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten en beenderen te be waren en ter beschikking te stellen van de daartoe door de gemeentebesturen aangewezen personen. Ook cadavers van honden en katten moeten ingevolge dat besluit worden ingeleverd. Verdere regelingen, betref fende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen dienen te geschieden, zullen bij plaatselijke verordening wor den bekend gemaakt. Verwacht mag worden dat die verordeningen bepalin gen zullen inhouden, krachtens welke de afvallen hygiënisch en frisc'h moeten worden bewaard in een emmer of kistje en regelmatig worden afgegeven aan de inzamelaars, die hiertoe van gemeente wege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd voor huisvrouw, die moet. zorgen, dat deze regeling in alle opzichten een succes wordt. Schilleboeren worden ingeschakeld Het ligt in het voornemen, de schille boeren. die zich tot heden met de in zameling van genoemde afvalstoffen hebben beziggehouden, bij bovenge noemde regeling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uitzonderingsgevallen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensres ten en afvallen van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huisrouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van men- schen of dieren, die tot eigen huis houding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleverings plicht, niet voor die afvallen, welke de houder normaal in de uitoefening van zijn bedrijf pleegt te gebruiken of te verhandelen. Uitzonderingsbepalingen Op grond van deze uitzonderingsbe palingen kan men dus met de afvallen uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederen en kunnen hotels, ziekenhuizen, levens- middelenfabrieken enz. de afvalstoffen normaal blijven verhandelen. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de veiling niet den gestelden mini mumprijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voe derdoeleinden verhandeld of anders bij een vergunninghouder moeten worden ingeleverd. De ingezamelde afvallen zullen nor maal worden verkocht aan veehouders uit. de omgeving of, indien dit niet mo gelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit geldt dierlijke af vallen. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveel heden verloren gaan. eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laten ver werken. Het besluit stelt te dien einde "het be waren en ter beschikking stellen van vleeschafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen. beenderen, on deugdelijke vfeeschwaren en doodgebo ren dieren verplicht Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleeschvr verkende industrieën, poe liers, vis ihandelaars enz. De afvallen moeten worden ingeleverd aan perso nen of lichamen, welke daartoe van ge meentewege zullen worden aangewezen Ook hier gelden de uitzonderingsbe palingen ten aanzien van den bewaar en inleveringsplicht, indien deze af valstoffen door den houder gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de normale uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. Bij p'aatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend ge maakt, hoe de inlevering en inzame ling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht, wordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstof fen en oude materialen een regeling zal worden getroffen. Geen reductie op boterprijs bij afgifte van. een vetbon 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt het navolgende bekend met betrekking tot de distributie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie: De nieuwe distributieperiode voor bo ter, margarine, en spijsvet zal niet. ge lijk de vorige, acht weken duren. In den vervolge zal iedere week een bon van de boterkaart en van de vetkaart worden aangewezen. De geldigheidsduur van deze bonnen zal, evenals het geval is met de bonnen \an de vleeschkaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „13" genummerde bon van de Boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de Vet kaart geeft gedurende genoemd tijd vak de met „13" genummerde bon recht op het koopen van een half pond mar garine of boter. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 1 November, a.s. Reductie op den prijs van boter bij af gifte van bepaalde bonnen der vetkaar ten zal in den vervolge niet meer wor den verleend. Deze tegemoetkoming komt geheel te vervallen. Hiertegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen geven op boter of marga rine naar keuze. De houders van vet kaarten. voor wie de boterprijs een be zwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uitsluitend recht op het koopen van bo ter, terwijl de toewijzingen voor „mar garine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een gezamenlijke hoeveelheid, als aangegeven op het toe wijzingsformulier. De onderlinge ver houding der hoeveelheid boter en mar garine staat geheel ter keuze van den detaillist. Tenslotte wordt er op gewezen, dat binnenkort een bon der vetkaart zal worden aangewezen voor het verkrijgen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of margarine. Van de boterkaart zal dan een bon wor den aangewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen binnenkort worden gepubliceerd. 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. In tachtigjarigen ouderdom is te de zer stede in den afgeloopen nacht, na een kortstondige ongesteld heid, overleden de heer Gerard van Hulzen, bekend letterkundige en schrijver van vele romans en no vellen. Van Hulzen, die zijn tachtigsten jaar dag op 1 Februari j.l. in goede gezond heid mocht herdenken, zij het ook, dat hij zich op dien dag met zijn echtge- noote door "erblijf buitenaf had mee- nen te moeten onttrekken aan een openlijke huldiging, was een van de laatsten van de Nieuwe-Gidsbeweging. Hij werd in letterkundigen zin de va der van het realisme in Nederland ge noemd, waarvan zoovele zijner werken getuigden. Men kon hem zijn jarental niet aanzien, veeleer zou men denken met iemand van twintig jaren jonger dan hij inderdaad was, te doen te heb ben en nog op zeer hoogen leeftijd was hij een getrouwe deelnemer aan- excur sies en andere samenkomsten waarin het volle leven kon worden genoten. Van de journalisten was hij eveneens een getrouwe comparant. Hij begon zijn maatschappelijke loop baan als meubelmaker en leidde inder tijd te Amsterdam een stoffeerder!] Doch reeds als jong soldaat had hij t»- Utrecht blijken gegeven van zijn schrijverstalent, toen zijn leeraar J Spruyt aan diens leerlingen het schrij ven van een schets over een zelf te kiezen onderwerp had opgedragen. De wijze, waarop hij dio opdracht vervul de, deed van Hulzen een bijzondere on derscheiding deelachtig worden. Zijn eerste roman verscheen echter vele ja ren later, toen hij inmiddels tot d*> journalistiek was overgegaan. Sinds dien heeft hij de wereld bereisd. Een van zijn eerste groote romans was hef in 1900 verschenen boek onder den titel „Getrouwd" dat een bijzon dere populariteit mocht genieten Voor dien waren novellonbundels van zijn hand verschenen en in den loop van deze eeuw is het aantal van zijn wer ken tot ettelijke tientallen gegroeid. Nog in het voorjaar was hij aan zijn laatsten roman en zeer onlangs nog aan het schrijven van memoires bezig" Nederland verliest in van Hulzen een hoogst begaafd en sociaal-voelend kunstenaar. De toenemende benzineschaarschte, en haar drastische invloed op het aantal rijvergunningen, en de per rijvergunning toegewezen benzinehoeveelheid, hebben bij het publiek een stijgende behoefte aan deskundig advies op het gebied van vervangingsbrandstoffen doen ontstaan. Zooals bekend, wordt het aantal motor rijtuigen, in hoofdzaak bedrijfsauto's, dat met gasgeneratoren voor het versto ken van vaste brandstoffen (anthraciet. hout. enz.) is uitgerust, met den dag grooter. Daarnaast bestaat de mogelijk heid tot het gebruik van samengeperst stadsgas, methaan, of nog enkele andere gassen, welke onder hoogen druk in sta len, meestal cylindervormige reservoirs („gasflesschen") worden meegevoerd. Beide methoden waarbij nog de toe passing van gasballons boven op de wa gens als derde alternatief moet worden genoemd hebben haar voor- en haar nadeelen. Dat de toepassing van pers- gas, welke in het buitenland gedurende de laatste jaren reeds zekere afmetingen heeft aangenomen, hier te lande nog in het allereerste stadium verkeert, berust wel in hoofdzaak hierop, dat de ermee verbonden financieele. organisatorische en industrieele problemen lastiger op te lossen zijn dan. bijvoorbeeld, met de in voering Van generatoren het geval is, vooral onder de tegenwoordige bijzon dere omstandigheden. Aangezien het zeer wenschelijk moet worden geacht, dat de persgas-tractie haar deel bijdraagt tot een zoo goed mogelijke instandhouding van het eco nomisch en maatschappelijk belangrijke motorverkeer in ons land, dienen alle bestaande en eventueel nog te scheppen mogelijkheden in deze richting te wor den bestudeerd en voor zoover doel matig de practische toepassingen er van te worden bevorderd. Op grond van deze overweging werd een „Contactcommissie voor Tankgastractie" gevormd door tech nisch deskundige vertegenwoordi gers van een aantal belanghebbende organisaties en bedrijven, Hiertoe behooren de gas-industrie, appara ten-industrie, automobielbedrijfsorga- nisaties, verkeersbonden, benevens enkele, uit nog anderen hoofde bij het onderwerp geïnteresseerde be drijven, terwijl voorts de vertegen woordigers van eenige overheids instanties zitting hebben, in de Com missie. Deze hoopt, door onderling contact en overleg harer leden, in het streven naar het beoogde doel de zoo gewenschte samenwerking en eenheid te brengen, en zoo doenlijk op korten termijn tot een oplossing van de verschillende proble men op dit gebied te geraken. Zij heeft zich tot eerste taak gesteld het uitbren gen van een uitvoerig, ter voorlichting bestemd rapport over de technische en economische mogelijkheden van tank gastractie, en meent goed te doen, met er op fe wijzen, dat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, dit rapport in de eerste helft van November in druk zal verschijnen. Het Secretariaat der Commissie is ge vestigd ten kantore der K.N.A.C., Lange. Vijverberg 10, 's-Gravenhage. ADRESSEN VAN DE FAMILIE VAN GEÏNTERNEERDEN 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. Fa miliebetrekkingen van Nederland- sche geïnterneerden in Buchenwalde, wordt verzocht voor zoover zulks nog niet heeft plaats gehad hun adres in Nederland, schriftelijk op te geven aan het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis (4e afdeeling), Zwarteweg 75, Den Haag. DE MELKVOORZIENING VAN DE HOOFDSTAD AMSTERDAM. 18 October. De melk- voorziening van de hoofdstad ondervond groote moeilijkheden, doordat benzine gebrek een groot aantal vrachtauto's uitschakelde. De afdeeling Amsterdam van het Boe- renfront heeft zich met deze zaak bezig -gehouden en een noodcombinatie van grossiers werd opgericht, wat tot gevolg had. dat thans een belangrijk deel van de melk, voor de hoofdstad bestemd, met schuiten aan den Amstel wordt ge bracht, zoodat thans stagnatie van melkaanvoer uitgesloten is. Van de bevrachtingscommissie onder leiding van den heer Van Dam werd bij deze regeling de volle medewerking on dervonden. KOLENDAMPVERGIFTIGING OOSTERBEEK, 18 October. In den Meihof", de woning van den bekenden folklorist D. J. van der Ven. heeft zich vannacht een geval van kolendampver- eiftiging voorgedaan. Omstreeks halfvier hoorden buren een luid geschreeuw en toen zij gingen kij ken, vonden rij het echtpaar Van der Ven bewusteloos in den tuin. Kort daar op arriveerden een dokter en de politie, die. nog voor de heer Van der Ven het huis uit liep, door hem werden gewaar schuwd. De toestand van het echtpaar is redelijk wel. Men vermoedt, dat voor het zich ter ruste begeven de haard te veel werd ge temperd. waardoor de kolendamp door een lek in het rookkanaal kon ontsnap pen. VAN DE TRAP GEVALLEN ROTTERDAM. 18 Oct Woensdag avond is een 89-jarige vrouw in haar woning aan de Dortschelaan alhier van de trap gevallen. De vrouw bleef in be wusteloozen toestand liggen en werd door. buren opgenomen en te bed gelegd, waarna geneeskundige hulp werd inge roepen. De verwondingen, die de oude vrouw had opgeloopen. waren echter zoo ernstig, dat zij er gisteravond aan is overleden. Een rede van den Rijks commissaris 's-GRAVENHAGE, 18 October. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Rijksminis ter Seys-Inquart. die het initiatief nam om de Weensche Opera en het Weensch Philharmonisch Orkest naar ons land te doen komen, heeft gistermiddag in het kasteel Oud- Wassenaar aan zijn oud-stadgenoo- ten een thee aangeboden. Behalve de leden van de Weensche Opera en het Philharmonisch Orkest wa ren hiervoor uitgenoodigd vooraan staande Duitsche persoonlijkheden, militairen en vertegenwoordigers uit Nederlandsche cultureele kringen. Nadat men zich korten tijd onderling had onderhouden, nam de Rijkscommis saris het woord en zeide o.m. het vol gende tot de aanwezigen: Het is een bewijs \oor den cultureelen wil en de cultureele kracht van het Duitsche volk. dat nu, op een oogenblik, waarop ook wij den beslissenden strijd strijden, het mogelijk is over de enge vaderlandsche grenzen heen, zulke mu ziekfeesten te organiseeren. Ik zal niet uitwijden maar wij allen zijn doordrongen van de kunstzinnige prestaties van den Nederlander, voor alles van de onvergankelijke waarden van de Hollandsche schilderkunst. Juist echter op het gebied van artistieke uit voeringen, waarmede wij ons thans be zig houden, namelijk muziekuitvoerin gen, weten wij, dat hier een hoog cul- tuurpeil bereikt is en dat hier de hoog ste prestaties verricht worden. Toen ik dan ook het besluit nam, een Weensche kunstweek te arrangeeren. kon ik dit slechts doen in de overtuiging, dat er bij u. dames en heeren uit Nederland, evenals bij ons. menschen zijn, die hecht verbonden zijn met de zedelijke waarden der kunst, die in onze gemeen schappelijke Germaansche basis worte len. Ik meen, dat dit van onze zijde een beantwoording is van de uitnoodiging, die prof. Snijder tot ons gericht heeft tot gezamenlijken cultureelen arbeid. Wij hebben met deze kunstweek onze bijdrage geleverd. Ik ben er zeker van dat deze kunstzinnige belevenis ons tot elkander zal brengen daar ik overtuigd ben, dat wij een gemeenschappelijken weg kunnen gaan en dat bij een juiste beoordeeling van alle moeilijkheden, wij tot een gemeenschappelijk cultuur leven en een gemeenschappelijke cul tuuruitwisseling zullen komen. Generalintendant H. K. Strohm be dankte hierna den Rijkscommissaris en wees erop hoe gaarne zijn gezelschap aan de uitnoodiging om naar Holland te komen, gehoor had gegeven. f ENGELAND heeft in Roemenië een gevoelige nederlaag geleden. Instede" van bastion der anti-Duitsche politiek is Roemenië onder zijn nieuwe regeering een basis voor de a s-m ogendheden in Zuid-Oost-Europa ge worden. Deze ommekeer werd door bepaalde Britsche kringen reeds lang geleden voorzien. Lord Beaverbrook's blad de Daily Express bijv. protesteerde indertijd tegen het. verleenen van groote credie- ten aan Roemenie, omdat het vreesde..dat dergelijke be dragen vroeg of laat afgeschreven zouden moeten worden. ddQ OPIS Het hlaf* van den huidigen Britschen minister heeft gelijk gekregen. Het feit op zich zelf is een bevestiging van de juistheid der reeds vele jaren van Duitsche zijde aan dn Britten voorgehouden stelling, dat het een verkeerde poli tiek is door credieten strategischen invloed te willen er- werven in gebieden buiten het eigen militaire machtsbereik en in de „levens ruimte" van andere groote mogendheden. UIT DE STAATSCOURANT Ontslag mil. dienst Bij besluit van 16 October 1940 van den géneraal-majoor N. T. Carstens, daartoe eemachtigd door den bevelheb ber van de Duitsche Weermacht in Ne derland. is met ingang van 16 October 1940 een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kolo nel G. A. de Braun, van het wapen der infanterie. OVERTREDING VAN HET MAAL- VERBOD TOLDIJK, 18 October. Wegens over treding van het maalverbod is de maal derij en mengerij van de coöperatie ..De Toldijk" bij Steenderen door den voed sel commissaris verzegeld. LANDAUER MET PAARD GESTOLEN AMSTERDAM, 1 Oct. Op het politie bureau Leidscheplein is in den afgeloo pen nacht, aangifte gedaan van diefstal van een 4-persoons landauer met een zwart paard ervoor. FAM. BERICHTEN* UIT ANDERE BLADEN Verloofd: Martha Wjjler en Elja Vega, RotterdamUtrecht. Ondertrouwd: Dr. J. Groen en Elisabeth Privé, Amsterdam. Getrouwd: F. A. "M. Rahms en E. A. v. d. Meer, Rijswijk. CERKNIEUWS NEDERLANDSCHE HERVORMDE KERK Beroepen te Broek op Langendijk ds. J. van der Velden te Nijega-Elahuizen, te Tholen ds. J. Batelaan te Stavenisse. Bedankt voor Vleuten ds. C. A. van Harten te Zevenhoven. DS. T. V. VIITASAARI Ds. T. V. Viitasaari, de Finsche predi kant die te Rotterdam in de Finsche zee liedenzending heeft gearbeid, is naar zijn vaderland teruggekeerd, met her doel zich voor gewonen pastoralen rbeid aan een gemeente te verbinden. Tijdens het Russisch-Finsche conflict heeft ds. Viitasaari zich in ons land door zijn lezingen bekendheid verworven. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK In het bisdom Bréda zijn benoemd: tot. pastoor te Halsteren C. Leyten. tot kapelaan te Breda J. Wijnen, te Ossen- drecht H. de Kroon. ROEMENIË ie thans een troefkaart in handen der ae-mogendheden. De legionnaire beweging, welke onder lei ding van den nieuwen premier generaal Antonescu het bewind in handen heeft genomen, staat geheel op n«tionaal-so- eialistischen grondslag. Een reeds; langen tijd dreigend con flict vond zijn oplossing in de staats- crisis, waarbij koning Carol aftrad ten gunste van zijn zoon Michael, en gene raal Antonescu het bewind in handen naam. zich daarbij aan het hoofd stel lend der Roemeensche nationaal-socia- lietische beweging, de huidige legionnai re beweging, welke de voortzetting vormt, der voormalige IJzeren Garde van wijlen kapitein Codreanu. Opvolger van dezen in gevangenschap venmoor- den Roemeen werd Horia Sima. die de algemeene leiding van den legionnai- ren 6taat heeft overgedragen aan gene raal Antonescu, in wiens regeering Ho ria Sima echter een voorname plaats in neemt. LONDEN 'heeft in de gebeurtenissen van den laatsten tijd aanleiding ge vonden de handelsbetrekkingen met Roemenië te verbreken, terwijl de po litieke betrekkingen in hartelijkheid tot beneden het vriespunt zijn gedaald. Het feit, dat Duitsche militaire formaties de Roemeensche bodemschatten bewaken, en dat in feite Roemenië thans een ac tie-basis vormt voor de as-mogendhe- den, beteekent dan ook een strepp door de Britsche berekeningen. Niet alleen de aanvoer der Roemeen sche petroleum, doch ook die der Rus sische uit het Kaukasus-gebied wordt door de jongste militaire 'gebeurtenissen in Zuid-Oost-Europa op een voor Duitschland en Italië veel veiliger ba sis geplaatst. Tevens zijn de Duit6che troepén aanzienlijk dichter gekomen hij den Britschen bondgenoot in het Nabije Oosten, Turkije, die overigens tot dus verre weinig neieing vertoont om van buitenstaander te evolueeren tot deelnemer aan den Europeeschen oorlog. Griekenland en Turkije zijn de laatste pionnen, welke Engeland in beweging zou kunnen brengen in Zuid-Oost-Eu ropa. De diplomatie der as-mogendhe- den, steunend op een militaire over macht ter plaatse, zal naar alle waar schiinliikheid in Zuid-Oost-Europa uit eindelijk evenzeer tegen de Britsche po- eineen tot werving van medestanders opgewassen blijken, als elders dusverre het geval bleek. Al is het natuurlijk zoo, dat eerst de feiten ons zullen toonen. hoe de ontwikkeling verloopt. ROME. 18 Oct, (D.N.B.). Om trent de benoeming van Serrano Suner tot minister van buitenland- sche zaken meldt de vertegenwoor diger van de Messagero uit Madrid, dat men zich in Spanje er van be wust is, dat een nieuwe politieke phase is begonnen, en dat nieuwe benoemingen op eenige belangrijke commandoposten de inleiding zullen vormen voor beslissende gebeurte nissen, waardoor Spanje zijn doel stellingen zal bereiken. De benoeming van Serrano Suner tot minister van buitenlandsche zaken is de logische consequentie van de recente di plomatieke activiteit van Madrid in Ro me en Berlijn. De Caudille heeft, door Serrano Suner te belasten met het mi nisterie van buitenlandsche zaken, de positie van Spanje in de huidige stor men ondubbelzinnig vast willen leggen. Met Serrano Suner in het ministerie van ouitenlandsche zaken is iedere twijfel on mogelijk en ieder ziet zonder meer. wel ken weg Spanje heeft gekozen op dit voor het land zoo belangrijke oogenblik. troffen en langs den weg van Mersa- Mïtroeh naar El D'aba vijandelijke in stallaties en autocolonnes. Al onze vlieg tuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtui gen het vliegveld en de haven van Aden gebombardeerd, waarbij in heide doelen groote branden ontstonden. De vijande lijke luchtmacht bombardeerde woon huizen in Neghelli, waarbij lichte schade werd veroorzaakt. MINISTER RUST BIJ KONING BORIS SOFIA, 18 Oct. (D.N.B.) - Koning Boris van Bulgarije heeft gisteren den Duitsche Rijksminister van onderwijs, Rust, in audiëntie ontvangen. Schichtige viervoeter Gisternamiddag is in de Ufrechtsche- straat het paard van een melkslijter voor een aulo geschrokken en het trot toir opgesprongen. Dit had ten gevolge, dat het rijwiel van de 18 jarige mej. van N. bescha digd werd. Zij zelve kwam met. den schrik vrij. De schade is geregeld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paul Rudolf, z. van Woutaz Wiertz en Christina Margaretha Post: Jan Casper, z. van Peter Groenhuizen en Doro- théa Gertruda Maria Sehatorjé; Hendrika, an Hendrikus Bloemendal en Aartje Dop- penberg. Ondertrouwd: Bastiaan Onderwater en Everdina Petronella Jacobs Kok; Jacobua Hendrikus Zegwaart en Tonia van Vulpen; Joseph Alexander Beers en Jacobs van der Wees; Jacob van de Pol en Wubbigje Rin- genier. Getrouwd: Frederik Kielder en Maria La- gerwjj; Evert. Willem van der Horst en Jan- netta Elisabeth Tak. Overleden: Pieternella van der Graaff, oud 71 jaar, weduwe van Hendrik van der Graaf. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 18 Oct. Appelen 8—10 peren 1015 per H.L.hoendereieren 7.40 7.60, eendeneieren 5.506 per 100 stuk»; kippen 0.701.20, hanen 0.700.90, tamme konijnen 34.50, wilde konijnen 0.901.10, jonge konijnen 0.500.75, hazen 3—3.75, fa zanten 11.25 per stuk; tamme duiven 0.20 0.25 per paar; zeugen drachtige 7080, biggen 510 per stak. Aangevoerd waren ongeveer 5 H.L. appe len. 5 H.L. peren. 140.000 stuks hoendereie- 300 stuks eendeneieren, 4 zeugen drach tige, 65 biggen. KORFBAL De Stiehtsche K.V. behaalde Zaterdag een groote overwinning op Samos 3, waarbij vooral de heeren over schotvaardigheid be schikten. Tover» 2 behaalde een veelzeg gende 40 overwinning op de Zwaluwen re serve's. Altius en Bilthoven 2 speelden een goeda edstrvjd in Hilversum. De gastheeren won nen tenslotte met 6-3. nadat z\j een 20 achterstand hadden ingeloopen. De stand is hier: Altius I 3 3 0 0 21— 8 6 S K.V. I 4 2 11 15— 8 5 Tover» 2 4 112 11—19 8 Soesterkw. 1 1 1 0 0 73 2 Bilthoven 2 2 10 1 57 2 Zwaluwen 2 3 1 0 2 36 2 Samos 3 10 0 1 2—9 0 Olympia 2 2002 4—90 In de tweede klasse valt de overwinning van Soesterkwartier 2 te vermelden, terwijl Samos 4 het klaar speelde om S.K.V. 2 te kloppen. De volledige uitslagen luiden: Klasse I To vers 2Zwaluwen 2 40 Voetgangers, bij oversteken naar links en dan naar rechts gekeken Vereeniging voor Veilig Verkeer HET ITALLAANSCHE WEER- MACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIË, 18 Oct. (Stefani). Ir zijn weermachtsbericht nr. 133 maaki het Itiliaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: De commandant van het torpedovliegtuig, dat den Engelschen kruiser „Liverpool" torpedeerde, is de bestuurder kapitein Massimiliano Erasi. In Noord-Afrika hebben onze luchtfor- maties, ondanks de ongunstige weers gesteldheid, met succee haar bombarde menten hervat op de vliegvelden van El Daba en Mersa Matroeh. Zij hebben het vliegveld El Dikheila (Alexandrië) ge- S.K.V. 1Samos 3 Altius 1Bilthoven 2 Klasse II Soest. 2Altius 2 S.K.V. 2Samos 4 Tovers 3Tovers 4 Adspirantenklasse ToversZwaluwen S.K.V.Samos Excelsior AAlympia B 9—2 4—0 0—7 9-0 KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Koersen voor stortingen op 18 October 1940 tegen verplichtingen Iuider.de in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30,14 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kroneu (oude schulden) 1,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45^4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3