VOOR HET KIND Een leeuwenjacht Het schoenmakertje en de goede geest RUBRIEK VAN OOM BOB Nederland en Vlaanderen Groningers gaven gul Radio-Programma's ,UIT EIGEN PEN BRIEFWISSELING De magnetische wijsvinger BEWONERS VAN DE DIEPTE Je BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 De „Nederlandsche Unie" spreekt zich duidelijk uit Volks- en staatsgrenzen IN het jongste nummer van het Week blad van De Nederlandsche Unie wordt een duidelijke uitspraak gedaan ten aanzien van de betrekkingen van Nederland tot Vlaanderen. Het volgende is daaraan ontleend: „Ook wat Nederland betreft vallen de staatkundige grenzen niet samen met de volkskundige. Want ook de Vlamin gen zijn Nederlanders, al wonen zij bui ten de huidige staatkundige grenzen. Het zijn kinderen van eenzelfde volk, één met ons door afstamming en taal. historie en cultuur. De grenzen, die de Vlamingen van ons- scheiden, beant woorden in geen enkel opzicht aan te genstellingen in het volksleven. Door politiek en wapengeweld zijn deze gren zen tamelijk willekeurig getrokken en hebben de oude Nederlandsche gewesten Limburg. Brabant en Vlaanderen ver deeld in een deel dat tot do.n Belgischen, een ander deel dat tot den Nederland- schen staat is gaan behooren. „De Vlamingen en de bewoners van Noord-Nederland vormen dus samen het ééne. Nederlandsche volk. De Neder landsche Unie erkent en belijdt, dat Vlaanderen, evenzeer als b.v, Groningen, behoort tot de Nederlandsche volksge meenschap. Wii vinden er de geweste lijke gestalte van den éénen Nederland- schen aard, zooals die ook gevonden wordt in b.v. Holland en Limburg en in alle andere gewestelijke deelen van het Nederlandsche gemeenehest. „Uit de constateering. dat in feite ergens staats- en volksgrenzen niet samenvallen, kan niet de gevolg trekking worden gemaakt, dat die grenzen nu ook maar op staanden voet moeten worden veranderd. Voor een ordelijke en harmonische samen leving der volken is het niet nood zakelijk dat volks- en staatsgren zen samenvallen. Wel moet dit het meest natuurlijk genoemd worden en dus gewenscht en nastrevens waard." En verder wordt nog o.m. opgemerkt: „Slechts zoodra er bij de beide deelen van ons Volk een wilsovereenstemming tot samengaan zou bestaan zou er sprake kunnen zijn van een staatkundige her- eeniging. De Nederlandsche Unie is er zich grondig van bewust dat een derge lijk samengaan slechts dan tot heil van ons Volk kan strekken indien men de vele uiterst belangrijke economische vraagstukken die hiermee samenhangen tot een oplossing weet te brengen." Tenslotte wijst het artikel er nog op, dat wij onze verhouding tot Vlaanderen niet in een staatkundig, maar in een volksch verband moeten zien en dat de Nederlandsche Unie wil streven naar een grootere bekendheid van ons volk met Vlaanderen en naar een beter be grip van de nationale waarden. Recordresultaat der winter- kleeding-actie GRONINGEN, 17 October. De actie voor winterkleedinghulp heeft in Gro ningen een record-resultaat opgeleverd De Groningers, voorzien van een oud costuum, een dilo jas of wollen deken, meldden zich gedurende de geheele vo rige week bij het kleedingcomité, dat in het Brokkenhuis zitting hield, in zoo groote getale aan, dat de inleverings termijn met drie dagen moest worden .verlengd. Gisteren was het evenwel onherroepe lijk de laatste dag. Toen ,om vijf uur de laatste gegadigde was verdwenen, waren niet minder dan ruim 4000 klee- dingstukken ingeleverd. Binnenkort zal met de uitreiking de zer kleedingstukken aan- de daarvoor in aanmerking komende personen worden begonnen. ZATERDAG 19 OCTOBER JAARSVELD. 414,4 m. KRO-Uitiending. 8,00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wjj begin nen den dag. 8.80 Gram.muziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Gram.muziek. 12,15 Rococo-octet. 12,45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1,00 Gram.muziek. 1,15 Musi- quette en gram.muziek, 2,00 Voor de jeugd. 3,00 Bont programma (4,004,30 Gram.mu ziek)). 5,15 Nieuws- en economische beridh- ten ANP. 5,30 Reportage. 6,00 Gram.muziek. 6,30 VPRO: Bgbelvertellingen. 6,45 Actueele reportage of gram.muziek. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 „Laat de gids u leiden, juist in deze tijden!" propaganda-toespraak. 7.25 Gram.muziek. 7.45 Sportpraatje. 8,00 Nieuwsberichten ANP. 8,10 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8,30 Gram.muziek. 8.45 „Het onvergankelijke Rijk", voordracht. 8.55. Wij sluiten den dag. 9.00 Nieuwsberich ten ANP., sluiting. KOOTWIJK. 1875 m. AVRO-Uitzending. 7,00 Berichten (Duitsch). 7,15 Berichten (Engelsch). 7,30 Gram.muziek. (Om 8,00 Nieuwsberichten ANP. 9,009,15 Berichten Duitsch). 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gram muziek. 10,30 Omroeporkest (11,1511,30 Be richten Engelsch). 12,00 Berichten en gram. muziek. 12,15 Gram.muziek (12,30 Berichten Duitsclh).- 12,45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1,00 AVRO-Amusementsorkest. 2,00 Berichten (Duitsch). 2,15 Verkorte opera „Don Paseiuale" (gr.pl.). 3,00 Gram.muziek. S.10 Radiotonneel. 3,30 Berichten (Engelsch). 3,45 Concertgebouw-orkest en solist (opn.). 6,00 Berichten (Duitsch5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5,30 Omroep orkest (6,156,30 Berichten Engelsch). 6.45 Berichten. 7,00 Vragen van den dag (ANP). 7,15 Gram.muziek (7.30—7,45 Berichten En gelsch). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gram.muziek. 8.30 Berichten' (Engelsch). 8,45 ^Gram.muziek. 9,00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. door WIL BOKHORST Peter was een 'ann schoenmakertje, De hele dag zat hij te kloppen en te hameren, naaien en plakken. En het leer was zo hard. Z'n handen deden soms pijn. Maar het was allemaal niet zo erg geweest als hij maar wat ver diend had, maar elke dag werd zijn portie brood en vlees minder. Er kwam nu eenmaal geen geld binnen en Peter bleef een arme schoenmaker, die meer honger zag dan geld. Toch was het zijn eigen schuld, want als iemand z'n schoe nen kwam halen en hem wou betalen zei Peter: „Ik hoop 'dat ze goed zitten en het kost niets!" De hoeren van het 'dorp spraken dik wijls over hun schoenmaker die geen loon wilde hebben en daar ze zagen dal hij zo weinig te eten had, hadden ze al meer dan eens het plan gehad om hem een grote zak meel te geven. Maar boe ren zijn altijd een beetje langzaam en de zak meel verscheen nooit in het huisje van Peter. Op een goede dag kwam er een vreemdeling bij Peter die vroeg: „Och schoenmaker, wil je alsjeblieft mijn schoenen bezolen, ik kan niet meer lo pen". Peter was een man van de daad. „Ga maar zitten", zei hij gemoedelijk, „en trek je schoenen uit" De vreemde ling zei wat hem gezegd was en Peter begon ijverig te werken. Intussen keek de vreemdeling het armoedige kamertje rond. „Die jongen schijnt niet veel geld te hebben", dacht hij bij zichzelf. „Ziezoo, uw schoenen zijn klaar", zei Peter. De vreemdeling was erg verbaasd dat hij dat zo gauw gedaan had en vroeg hoeveel hij betalen moest. „Och, dat kost niets, ik hoop dat u er goed op lopen kunt", luidde het antwoord. De vreemdeling was erg tevreden over het werk, groette en ging weg. Toen Peter een tijdje had gewerkt, keek hij op en zag op de stoel waarop de vreemdeling gezeten had, een blin kend voorwerp liggen. Het was een oude schoengesp. Peter pakte hem op en legde hem in een la van zijn tafel. De \olgcnde dag deed Peter de la open en wat, was dat? Iets gouds lag daar. de oude gesp was in goud ver anderd! Een ogenblik stond de jongen verpletterd te kijken. Die meneer moest een tovenaar geweest zijn, een goede geest! Ja, vast en zeker... er was een goede geest, bij hem geweest. Maar zou de goede geest de gesp niet missen? Hij moest hem direct terugbrengen. Die morgen vroeg Peter overal in het dorp of ze ook een vreemde heer gezien had den die een goede geest was. De boeren schudden meewarig hun hoofd. Nu was die arme jongen nog gek geworden ook! dachten ze. Toen Peter merkte dat de goede geest niet in het dorp was, trok hij de wijde wereld in. In het, eerste stadje waar hij kwam vroeg hjj weer naar de goede geest, maar overal dachten de mensen dat hij gek was. Hij ging van plaats tot plaats, van stad tot stad. Eindelijk raakte al zijn geld op: trouwens zo'n grote som had hij niet bij zich gehad Wat nu? Hij moest gaan.werken. Toen hij hij een schoenmaker kwam. \roeg hij of de man geen hulp nodig had. „Eigenlijk wel zei de schoenma ker, „maar ik heb geen geld. De laatste tijd kopen de mensen geen schoenen meer en dus is er niets te maken ook. Maar ik wil je wel een paar dagen on derdak geven, want ik zie dat je dood moe en half verhongerd bent."' Dat ge beurde. Maar Peter was niet lui. De eerste dag ging hij al bij den schoen maker in de kamer zitten en klopte en hamerde, alsof hij thuis was. Zo deed hij ook op de tweede en derde dag. Op de avond van de derde dag ging Peter de stad in. Terwijl hij een beetje rond slenterde. kwam hij langs een goudsmit en plotseling moest hij weer aan 'de gouden gesp denken. De volgende mor gen Ring Peter met de gesp naar den goudsmid toe. „Jongen", zei de man ver baasd. „Hoe kom je daar aan? Weet je wel wat die waard is? Ik kan je zoveel geld geven, dat je nooit meer hoeft tc werken". Even kwam Peter in de ver leiding de gesp te verkopen, maar toen zei hij flink: „Nee. ik verkoop hem niet, want, hij is van een goede geest!" De goudsmid keek hem aan of hij 't in Keu len hoorde donderen. „Dan maar niet", zei hij en loodste. Peter gauw de deur uit. want je kon nooit weten of zo'n gek gevaarlijk was. Toen Peter 's avonds naar Bed ging haalde hij de gesp nog eens te voor schijn. De volgende dag ging hij weer ijverig aan 't werk. En zo deed hij elke dag. Langzamerhand werd het in de stad bekend dat schoenmaker Beers, zo'n goede hulp had en dat die zo goed schoenen kon lappen. Toen kwamen alle mensen van de stad bij Peter, zelfs keizers en koningen reisden van andere landen naar Peter toe, om hun schoe nen te laten maken. Zo werd Peter een rijk man. Maar geen mens wist, dat hij elke avond de gesp te voorschijn haal de en dat dus elke avond een goede geest bij hem was. En de goede geest bleef bij hem. ook toen hii rijk was en de dochter van schoenmaker Beers tot vrouw kreeg. (Nadruk verboden). Beste nichten en neven, ONS aller nichtje Sijsje blijkt niet alleen een zangvogeltje te zijn. Zü weet ook aardig te vertellen, daarom zwyg ik verder en laat haar aan het woord. n EEN DAGJE UIT ZO was dan eindelijk de lang verwach te dag aangebroken dat wg uit zou den gaan. Al vroeg was ik wakker en toen het zes uur was stonden wij op. De Zondag se kleren werden aangetrokken en na een kopje thee te hebben gedronken en eer de boterhammen ingepakt waren, was het zeven uur geworden en ver trokken wg naar de tram. Waar de reis heen was? Nu, dat be loofde heel wat! Wg gingen naar Arnhem. Wat duurde het lang eer de tram vertrok. Ging zij nu nog niet? Ja hoor, de conduc teur gaf het sein van vertrek, daar gingen wij. Dat was een mooie reis hoor, die vergeet ik nooit al is het al een tgd geleden, dat ik haar maakte. Door bosrijke streken, langs een grote ri vier, en een hoge berg, rolden wij tegen elf uur Arnhem binnen. Eerst gingen wij een kijkje nemen in de bazar. Verder hebben wij wat door Arnhem gedwaald, eenige stadsgezichten gepost en toen ging het naar de bedriegertjes. Neen maar, dat was om nooit te vergeten! Wat hebben wg" daar genoten, mijn zusters en vader en nog meer vacantiegangers ston den allen dé bezienswaardigheden te bekij ken, de juffrouw vertelde het een en ander en daar opeens,een gegil en geschreeuw, wg stonden rondom in het water. Je kon niet voor- of achteruit. Het water droop van onze kleren af. Wat hebben wjj daarom gelachen. De tram bracht ons weer terug naar Arn hem, na nog wat gewinkeld te hebben zoch ten wij de tram weer op en na een mooie rit kwamen wij, wel wat moe, maar zee voldaan in Amersfoort terug. Het was een prachtige, heerlijke vacantiedag geweest. SIJSJE. Tom Mix. De boeken van Tarzan vond ik ook prachtig, al is het lang geleden, dat ik ze las. Je bent inderdaad nieuwsgie- Door een kolonist in de Kaapkolonie Op een nacht, kwam er een leeuw, die al een schaap van me geroofd had, in ons dorp en doode mijn rijpaard op nog geen honderd pas afstand van mijn hut. Omdat, ik wist, dat een leeuw, als hij zijn prooi niet wegsleept, in de buurt blijft, besloot ik hem direct, ach terna te gaan, hem te zoeken en dan tc doden of weg te jagen. Ik stuurde dus iemand het dorp in en liet hem een hoop mensen hij elkaar roepen, die mee op jacht wilden gaan. Binnen een uur waren alle deelaemers met paard en wapens, aanwezig. We wer den nog versterkt door een troepje Hot ten tot ten. Eerst moesten we het spoor van de leeuw tot in zijn leger volgen. Dit werd gedaan door een paar Hottentotten. Het spoor leidde naar een kreupelbosje, dat nog geen half uur ver lag. Toen moesten we den leeuw uit z'n schuilhoek opjagen, om hem daarna aan te vallen. De beste manier is om de honden op hem los te laten, zodat de leeuw uit z'n hol komt en het open veld op gaat. Dan naderen de jagers en schieten voorzichtig één voor één. Als de leeuw niet gauw geraakt wordt, of niet gauw dodelijk gewond wordt en hij zijn aanvallers „te lijf wil", moeten di jagers in een kring gaan staan en dl paarden omdraaien, zodat de koppen van de paarden achteruit staan. Som mige jagers houden zich aan de tomen vast, anderen knielen om beter te kun nen mikken op het wilde beest, dat zich vaak tot. vlak voor de hoeven der paarden waagt. Als de leeuw dan nog niet goed geraakt wordt en de paarden schichtig worden, wordt de. zaak be denkelijk. Maar in dit geval gingen we niet zo te werk. De Hottentotten verde.elden zich in drie groepen en schoten herhaal delijk naar de plek waar de honden om den leeuw blaffen. Maar ze raakten niets. Nadat ze. zo een uur verprutst hadden, zeiden drie mannen van ons dat ze in het hol van den leeuw wilden doordrin gen en hem er uit op jagen, onder voor waarde. dat de Hottentotten hen zou den helpen en zouden schieten als de leeuw een aanval mocht doen. Het liep echter anders af dan afge sproken. De drie mannen liepen op den leeuw af en vuurden, zonder hem ech ter te raken. Toen de Hottentotten dat zagen, sloegen ze, inplaats van te hel pen,zo als afgesproken was, op de vlucht. In hun haast om weg te komen strui kelden de drie mannen en wij keken in doodsangst toe, elk ogenblik ver wachtend dat onze makkers door de klauwen van het dier zouden worden verscheurd. Een van hem lag onder de klauw van (jen leeuw. Gelukkig scheen het heest, nadat het ons een paar se conden onbeweeglijk had aangekeken, geen zin te hebben om met ons te onder handelen en liep hij kalmpjes weg, het bos in. Nadat we onze vrienden onderzocht hadden, die een paar ongevaarlijke wonden hadden opgeloopen. zetten we de jacht voort en slaagden er eindelijk in den leeuw dood te schieten. Het was een volwassen leeuw, tus sen de 5 en 6 jaar oud en bijna vier meter lang. rig, zo zie je, dat het niet alleen een eigen schap van meisjes is. Zelfs een flinke cow boy heeft er nog last van. Tot je geruststel ling moet ik je zeggen, dat ik het niet ge weest ben, dus nu ben je nog even wgs. Juffrouw Snap. Hst doet mg ge noegen, dat je zo van het gewonnen boek ge niet. Je vergat mg te schrijven hoe het heet. Een zo goed voornemen als het wekelijks inzenden van de raadsels, kan ik niet anders dan toejuichen. Juffrouw Snip zal het fcoek wel van je lenen vermoed ik. Madeliefje. Je hebt het zo druk gehad met het maken van de raadsels ver leden week, dat het ten volle verdiend is, dat je ze deze keer alleen had up te schrij ven. Succes met de verdere repetities. Je maakte ze tot nu toe niet slecht. Een krant van 9 Oct. lean Je broer aan het loket afha len, ik zal er op zetten voor Madeliefje, dan kan hg daar naar vragen. Poppenmoeke. Mooi zo nichtje, jij denkt tenminste niet alleen aan je zelf. Ik geloof graag, dat het een hele zorg voor je 13, al die poppen wam en doelmatig te kle den voor de winter. Heb je nog een warm hapje gevonden? S p e e n k r u i d j e. Al die drukte ver klaart dan het uitblijven van je wekelijkse brief. Wat heb ik lange tijd niets van je gehoord. Het gaat geloof ik wel goed op school en een waarschuwingsrapport zal mis schien niet eens nodig zijn. Fijn, die warme pantoffeltjes, vooral nu ze grotendeels ge kocht zijn van zelf verdiend geld. Boefje. Je hebt de zaak zo duidelgk uitgelegd, dat het mij zo helder werd als kristal. Het zit allemaal grappig in elkaar, dat^huis zal er wel aardig uitzien denjt ik. Mopperen is een bezigheid, die je nog steeds niet hebt verleerd Boef. Het lijken helemaal geen onprettige schooltijden. Ik hoop dat de algebra-repetitie een succes is geworden. B u i t e n k i n d. Dat is al erg verve lend neef, met zulk mooi weer in bed te moeten blijven. Hebben de poeders goed ge holpen? De vrucht, gevraagd in het raadsel is een niet zoveel voorkomende, dus is wel te begrijpen, dat je de naam niet kon vin den. Als je dit leest, mag je misschien al weer buiten, ik hoop het voor je. Viooltje. Een gelukje bfa' een on geluk trof jou. Je hebt nu natuurlijk dubbel genoten van het boek. Bij de Boschvijver staan prachtige paddestoelen, ik heb ze er dikwijls gezien. Heb je er bakjes mee ge vuld! Ze staan erg aardig met mos ertussen. Nufje. We kunnen onze schade inha len wat hét slechte weer van deze zomer be treft. Het is de" laatste tijd prachtig geweest voor grote wandelingen. Verstandig dat je er nog eens van profiteerde. Zo vindt je hier en daar nog veel verdwaalde bloemen, die prachtig zijn om een herfstboeket van te maken. Die film moet wel mooi geweest zijn. Leergraag. Wat je eerste vraag be treft moet ik je teleurstellen, de postzegel- voorraad is nog steeds niet aangevuld. Ik vind het een geweldige prestatie, dat je zon der hindernissen naar Hilversum bent ge wandeld, ik had het niet gedacht en neem dan ook m'n hoed voor je af. Het is begrij pelijk, dat je stijf was. Groet Klaproos van mij. Pinguïn. Jullie hebben pas een op stellenwedstrijd gehad en daarom wacht ik nog een poosje met een tekenwedstrijd. Toch zal ik ér wel weer eens een houden. Was de film' mooi? Gelukkig, dat Brüinoog nóg wel mee blijft doen, ja ik geloof graag, dat ze veel huiswerk heeft. S ij s j e. Je hebt wat te stellen met je patiënten. Gelukkig, dat er weer twee van beter zgn. Zo'n oorontsteking valt ook niet mee, heeft het kleine ding erge pijn? Het doet me plezier, dat het boek zo in je smaak valt. Ik weet wel hoe het er uit ziet. Vrolijk en fleurig, en zo is de inhoud dus ook. Oranjepop. Gelukkig, dat je weer zelf een briefje kon schrijven. Je hebt het geloof ik flink te pakken gehad. Is Svisje nogal een aardig verpleegstertje? Zo'n kleine zieke heeft meestal niet veel geduld, alzo bleef je niet anders over dan de brief kort te maken, dat is té begrijpen. Tarzan. Wel neef, je hebt er geen gras over laten groeien. Ik zal het raadsel goed bekijken en als het goed is, plaats ik het de volgende week. Heeft Lilliputter je er mee geholpen? Je leest zeker wel graag? Je moet dan maar eens gauw kijken wie deze week de prijs gewonnen heeft. Lilliputter. Je opstel vind ik heel aardig en het komt beslist in de krant. Als ik kinderen op rolschaatsen zie, krg'g ik ook zin om het te doen, het lijkt mg erg leuk Ik vond je briefje absoluut niet raar, het geeft de stemming waarin je was goed weer. Een echte Zondagmiddagstem uing. Zonnebloempje. Om te beginnen heb ik een kleine bemerking over het op stel te maken. Ik vind het aardig maar je moet het gedeelte, dat je aan de achter kant schreef even op een nieuw blaadje o\ schrijven. Je kriigt dan twee blaadjes. Je moet weten, dat de zetter vreeselgk opspeelt als wg het papier aan twee kanten beschre ven naar de drukkerij sturen. Het ligt voor je klaar aan ,het loket, dus kan je het ko men halen en dan krg'g ik het weer verbe terd van je terug. Het is erg netjes en dui delijk geschreven. Juffrouw Snip. In plaats van big te zijn, dat je nu eens niet zo vroeg hoeft op te staan, is er nu weer iets anders, dat de dames niet bevalt. Het is moeilgk om het jullie naar de zin te maken. Als je om halfvier vrg bent, heb je toch nog een mooie, lange middag, dus niet meer mooperen zeg. Ik geloof dat je een beetje slaperig was toen jc schreef. Pikkie Nougat. De werkjes die je opsomde lijken mij leuk. Doe je dat allemaal zonder er van te Snoepen? Een reuze pech had je met je fiets, het is veel geld maar het is zoals je zegt, treuren helpt niet. Ge lukkig. dat je met de beukennoten nogal verdiende. Je legt twee lucifers kruislings op ta- fe.l. Dan wrijf je je wijsvinger flink te gen ie mouw om ..wriivingselectrieiteit" op te wekken en laat voorts je wijsvin ger voorzichtig de kop van de bovenste lucifer naderen. Je vraagt de toeschou wers van te voren of ze er vooral op willen letten, dat, je de lucifers op geen enkele manier aanraakt. En warempel, als we onze wijsvinger dicht, genoeg bij de lucifer hebben, begint hij plotseling t? draaien en volgt met de kop de bewe ging van je wijsvinger. Hoe kan dat? Nu, dat van die wrijvingselectriciteit is natuurlijk onzin, daarmee, trekken we de blikken van de toeschouwers naar je vinger. A's iedereen gespannen naar ie vinger kijkt, blazen we voorzichtig te gen het andere einde van de lucifer. En dan begint de lucifer te draaien onze wijsvinger is magnetisch! DE OPLOSSINGEN I De naam van het familielid is Leer graag, nvet de woorden; pen, klein, moerbei, Leergraag, loerend, klaar, pan. II Hlet spreekwoord luidt: Twaalf am bachten» dertien ongelukken, gevormd door de wocvrden: acht, Mien, lang, water, bal., kuiken, fout, deeg. De prgs is gewonnen door: Tarzan. DE RAADSELS j' (Ingezonden door een nichtje) i i X Elk woord (tot aan de 5e zg), bestaat uit de letters van het XX vorige woord 4- 1 letter. Van de 5e rg af, telkens 1 letter XXX minder. 1 Klinker X5KXX 2 slee 3 mannelijke bg 4 niet hier XXXX 5 plaats in West-Afrika niet mis XXX 7 vaartuig ,vv t 8 meisjesnaam 9 medeklinker X II Vertikaal komt op de kruislijn een bloem, horizontaal een soort vlees. xxxxx X X X XXXX X X X xxx Klinker meisjesnaam bloem op de knieën gaan liggen gevr. vleessoort meisjesnaam dient om op te schrijven medeklinker RUILHANDEL Boefje kan ik nog aan een paar hoeken- bonnen helpen. Pinguin. Droste bonnèn heb ik op het oogenblik niet voor je. Zonnebloempj e. Kom maar eens kij ken of er nog Paula bonnen zijn. Maandagmiddag na S uur komen jullie maar weer eens kijken wat er van je gading klaar ligt. Hartelijk gegroet van OOM BOB. Het is niet zo gemakkelijk om na gaan hoe vissen leven. Toch zijn ei* per sonen, die heel wat hebben onderzocht en die ons merkwaardige dingen kun nen vertellen. Natuurlijk bestaan er. ook verhalen die pure fantasie zijn. Hoe vaak hoor je niet van een wonderlijke zeeslang, wiens grootte vreselijk over dreven wordt. Het gekke verhaal van de „Mannhei- mer snook", waarvan verteld werd dat hij een halsband om had, waarop stond dat hij in 1230 door keizer Frederik II in een vijver was gezet; dat hij er in 1506 dus toen hij 276 jaar oud was werd uitgehaald en toen- 5V» meter lang en 175 kilo zwaar, zou zijn geWeeet, heeft Valenciennes, een bekend onderzoeker, onderzocht. Hij ontdekte dat het ver haal zeer twijfelachtig was. Hij merkte op dat volgens de berichten de snoek op verschillende plaatsen gevonden werd en dat de opschriften die op zijn kope ren halsband gegraveerd zouden zijn, niet met elkaar, overeen kwamen, ja, bij vond dat het geraamte dat ze hem lie- ten zien uit de graten van verschillende vissen in elkaar was gezet! Over de z.g. „vliegende vi6" hadden ze vroeger de raarste dingen te vertel len. Er was een Fransman die heus ge loofde dat de vogels vroeger eigenlijk vissen waren geweest en dat ze toeval lig op het strand waren gegooid (door wie, zegt hij niet) en langzamerhand pas veren hadden gekregen. J-a.'hij be weerde zelfs dat de mensen afstamme lingen waren van een soort, zeemonsters, wien het natte water begon tc vervelen en daarom op een zonnige dag tegen d© oever waren opgeklauterd en het' op 't land zo leuk vonden, dat ze er niet meer vandaan wilden. Maar wii zijn gelukkig niet zo dom dat we die gekke sprookjes geloven. Er bestaat een vis, de z.g, „schutter- vis", die volgens de onderzoekers zijn prooi met de juistheid van een scherp schutter dood t. De schuttervis voedt zich' met kleine watervliegen. Als hij er een ziet zitten, b.v. op een over 't water han gende tak, dan spuit hij een waterdrop pel zo precies op -hem &f, dat de vlieg in het. water valt en zo zijn prooi wordt. Hij kan zo'n vlieg raken op een afstand van 1 of 2 meter. De schuttervis- is on geveer 15 centimeter lang, heel mooi en wordt soms net als de goudvis, als sie raad in een kom gezet. Hij hoort thui6 in de rivieren van Indië en in de Rode Zee. DE BOND VAN POPPENMOEDERS Enige tijd geleden is in Spanje een bond voor poppenmoeders opgericht. Daarin worden meisjes van tien tot vijf tien jaar opgenomen. Zelfs het armste meisjes kan een prachtige pop krijgen, die ze kan verzorgen. De poppen hebben echt haar, echte wenkbrauwen en echte wimpers. Ze kunnen hun armen en be nen bewegen en hun ogen open en dicht doen; ook kunnen ze „mama"'zeg gen. Als een meisje lid van de bond wordt, krijgt ze een pop zonder kleren, die ze zelf mag aankleden. Het meisje moet de pop verzorgen alsof het. haar eigen broertje of zusje was. Iedere week komen de poppenmoedertjes bij elkaar. Alle poppen worden dan gecontroleerd door dames die de leiding van de club hebben. Ieder poppenmoedertje kan vragen stellen. Er zijn heel wat meisjes in Spanje die lid zijn van „de bond van poppenmoeders".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7