OOK DONDERDAG GEEN RUST VOOR LONDEN DE BRITSCHE POSITIE OP DEN BALKAN OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL De Birma-weg weer open Wie? Men bestudeert thans de mogelijkheid eener evacuatie der bevolking naar het land GEEN ENGELSCHEN NAAR DUITSCHLAND Home fleet krijgt nieuwen commandant EDEN OOK NAAR DEN BALKAN? Onderlinge besprekingen van de Britsche gezanten te Istanboel Betoogingen in Palestina INCIDENTEN MET ANTI-BRITSCH EN ANTI-JOODSCH KARAKTER AMERIKA HOORT DE CANDIDATEN Men verwacht binnen enkele dagen een belangrijke verklaring van Japansche zijde DUITSCHLAND RUSLAND EN KENNEDY MOEST WEG UIT LONDEN Riccardi was te Berlijn Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 STOCKHOLM. 18 October. (D.N.B.). - Londen is Donderdag nauwelijks tot rust gekomen. Zoowel des morgens als des middags werd er luchtalarm gemaakt. In een officieel Engelsch communiqué werd Donderdagavond bevestigd, dat vooral des middags de Britsche hoofdstad aan zeer hevige aanvallen was blootgesteld. In dit Engel- sche bericht wordt van een regelrecht offensief in grooten stijl op Londen gesproken. Talrijke bommen zijn in verscheidene stadswijken en voorsteden van Londen ingeslagen. Voorts zijn aangevallen een stad aan de Zuidoostkust en bovendien Canterbury. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Duitsche vliegers hun bomaanvallen op de Britsche hoofdstad en omgeving voortgezet. Volgens tot dusver ontvangen Engelsche berichten moeten belangrijke militaire doelen in de Londensche voorsteden aan zeer krachtige aanvallen zijn bloot gesteld geweest en door tallooze brandbommen getroffen zijn. Ook Liverpool en verscheidene andere nietgenoemde steden in Noord- West-Engeland hebben aanvallen te verduren gehad. De Londensche autoriteiten, zoo meldt Dagens Nyheter. overwegen thans ern stig de kwestie eener gedwongen evacu atie van alle Londenaren die niet abso Juut noodig zijn voor de oorlogsproductie in de Britsche hoofdstad en omgeving. De Zweedsclie correspondent wijst er op. dat de Engelsche overheid uit noodzaak handelt. Hii schrijft dat een uitgebreide evacuatie tevens ook het smartelijke vraagstuk van de schuilplaatsen zou op lossen. Het groote program der regeering voor het aanleggen van schuilplaatsen kan niet zoo snel worden uitgevoerd om in den komenden winter allen Londena ren bescherming te kunnen bieden. In middels is gebleken, dat in de platte landsgebieden waarheen de meeste ge evacueerden uit de groote steden gezon den worden, de prijzen voor onderdak en verzorging geweldig omhoog gegaan zijn De Engelsche pers heeft zich de laatste dagen zeer uitvoerig met dit nieuwe eva cuatieschandaal bezig gehouden en eischt van de reeeering dat zij krachtige maatregelen neemt. Geen Britten naar Duit schl and In den nacht van 1? op 18 October heeft het Britsche, luchtwapen geen vluchten ondernomen naar Duitsch Rijksgebied. Het Duitsche luchtwapen daarentegen zette zijn aanvallen op Lon den voort. Er vlogen weer eenige hon derden vliegtuigen over de Britsche hoofdstad, die aanzienlijke hoeveelheden bommen neerwierpen. Doelen van den aanval waren in de eerste plaats indtt: trie-installaties in de stadsdeelen ten Noorden van de Theemshorhf en in het Oosten van de stad. Verscheidene groote en vele kleine branden werden waarge nomen. Naar nog hekend wordt, zijn behalve de 17 vijandelijke toestellen, waarvan reeds melding is gemaakt, nog een ka belballon en drie versperringsballons neergeschoten. Vier Duitsche vliegtuigen gingen verloren. Donderdagavond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben eenheden van het Britsche luchtwapen in totaal acht aanvallen gedaan op het gebied van de Fransche Kanaalkust. Aangezien de vijandelijke vliegtuigen in het heldere maanlicht duidelijk zichthaar waren werden zij door het Duitsche afweerge schut doeltreffend onder vuur genomen De Britsche vliegtuigen keerden daarop om. zonder bommen te hebben neerge worpen. Op de Noordzee werd op 17 Octobei een Duitsche patrouilleboot door twee Britsche torpedovliegtuigen aangevallen. Het effectieve luchtafweervuur van de Duitsche patrouilleboot verhinderde de Britsche vliegtuigen de boot on de goede wijze te naderen, zoodat zij hun torpe do's op grooten afstand neerwierpen. Door handig manoeuvreeren kon de pa trouillebnot zich aan deze torpedo-aan vallen onttrekken. ZUID-SLWISCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD MADRID. 18 Oct. (D.N.B.) Naar uit Algeciras gemeld wordt, heeft een Brit sche torpedohor.''ager in Gibraltar de bemanning aan land gebracht van het Züidslavische vrachtschip Orao. dat op 12 October door een Italiaansche duik boot op 250 mijl ten Zuidoosten van Gi braltar tot zinken is gebracht. NEW YORK. 18 October. (D.N.B.) Volgens Associated Press meldt de Daily Express onder het opschrift „Sensationeele mutaties bij de Home Fleet" dat admiraal Sir Charles For bes is afgetreden als opperbevelheb ber van de Home Fleet en wordt op gevolgd door admiraal Tovey. De 55-jarige Tovev is de jongste admi raal der vloot. Hij zou voornemens zijn van Egypte naar Turkije en Griekenland te gaan ATHENE, 18 Oct. (D.N.B) Volgens Grieksche berichten uit Egypte heeft de Britsche minister Eden zijn reis naar Egypte gemaakt, onder meer wegens de voortdurende toenemende ontstem ming in het Egyptische volk tegen En geland. De bevolking is vastberaden te gen deelneming aan den oorlog gekant Dit feit heeft tot groote ongerustheid in Engeland geleid. Voorts zou de ge zondheidstnestand van het Engelsche bezettingsleger in Egypte door het slechte drinkwater deels sterk geleden en tot verspreiding van epidemieën hebben hijgedragen. Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat de Britsche minister van oorlog, Eden. zich van Egypte naar Turkije en Griekenland zal hegeven, om. na het mislukken der Britsche Balkan- politiek. een laatste poging te onder nemen nog iets te redden. Wat Bulgarije betreft verneemt men, dat Engeland door zijn vertegenwoordi ger te Sofia, die zich naar Istanhoel heeft begeven om een bespreking met zijn ambtgenoot in die stad te hebben, uiting heeft gegeven aan zijn ernstige afkeuring voor de houding der Bulgaar- sche regeering jegens de spilmogend- heden. Hij heeft de bedreiging geuit, dat daarmede rekening zal worden ge houden na de „uiteindelijke overwin ning van Engeland". In Bulgaarsche po litieke kringen verklaart men, aldus Stefani verder, dat een land als Enge land niet behoeft te verwachten, door dergelijke manoeuvres resultaten te be reiken. HULL EN WELLES BIJ ROOSEVELT WASHINGTON, 18 Oct. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken Huil, en zijn plaatsvervanger Sumner Welles zijn gisteren tezamen met den voorzitter van het Amerikaansche Roo- de Kruis. Norman Davis, voor een be spreking naar het Witte Huis ontboden, In politieke kringen verluidt dat hierbij de kwestie besproken is. of en hoe men België en Frankrijk den komenden win ter van levensmiddelen kan voorzien. ROME, 18 October (Stefani); De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft het volgende: Roemenië heeft de agenten van den Brifschen geheimen dienst uit bet land gezet. De Roemeensche minister, Ma- nolescu, is belast met een missie te Rome. De Bulgaarsche minister van landbouw verblijft in de Italiaansche hoofdstad. De Spaansche minister Ser rano Suner, die kort geleden belang rijke besprekingen heef! gevoerd te Ber lijn en Rome, heeft de leiding van het ministerie van buitenlandsche zaken op zich genomen. Deze benoeming heeft in Britsche politieke kringen een zeer levendige teleurstelling gewekt, daar men zeer terecht van meening is, dat hierdoor de solidariteit tusschen Spanje en de spilmogendheden versterkt is. Aan den anderen kant blijkt uit de reis van den Britschen minister van oorlog. Eden, naar Cairo, dat men in Engeland zeer ongerust is óver de hou ding van Egypte, waarvan de leiders tot dusvprre krachtig weerstand heb ben geboden aan den Britschen druk. Als gevolg hiervan hebben vier minis ters. die gecompromitteerd waren door hun Engelsch gezinde en oorlogszuch tige politiek, ontslag genomen. Enge land ziet dus zijn posities in Roemenië, Bulgarije en Spanje ineenstorten en is zelfs niet zeker van Egypte. De Londensche bladen erkennen, dat Engeland thans geheel alleen slaat en zelfs Churchill ziet zich gedwongen te verklaren, dat Engeland vecht voor zijn bestaan. Bij dezen stand van zaken is het volkomen te begrijpen, dat de re geering Churchill haar onrustzaaiende propaganda vooral in Griekenland en Turkije versterkt. Men kan zelfs voor zien. dat deze propaganda overal ver sterkt zal worden, naarmate Engeland de dreigende aanvallen van zijn mach tige vijanden dichter voelt naderen. Het A.N.P. verneemt uit Ankara: De in Turkije aangekomen leden van het Britsche gezantschap te Boekarest heb ben naar Transocean meldt in ge sprekken laten doorschemeren, dat zij rekening houden met de mogelijkheid, dat de Britsche gezant volgende week uit Roemenië vertrekt. Zij hebben ge meld. dat tijdens hun reis de antl-F.n- gelsche stemming in Roemenië zich ROME. 18 Oct. (D.N.B.). In Palestina is het de laatste dagen, volgens berich ten, die hier uit Beiroet en Athene zijn ontvangen, tot ernstige anti-Engelsche en anti-joodsche demonstraties der Arabische bevolking gekomen. De incidenten begon nen, toen enkele dagen geleden de Mohammedoansche moefti van Jeruzalem door Joden in een straat tn Jeruzalem met steencn werd bekogeld en daarbij zwaar werd gewnnd. De Engelsche politie greep niet in. Denzelfden avond werd een groote anti- joodsche cn anti-Engelsche betooging gehouden door de Arabieren voor de Joodsche universiteit van Jeruzalem en voor de Engelsche prefectuur. Botsingen tusschen Arabieren en Joden zouden zich ook hebben voorgedaan voor het joodsche technologische instituut in Haifar waar gewapende Joodsche studenten optraden tegen de Arabische menigte. Ook uit verschillende andere steden in Palestina komen berichten over nieuwe anti- Engelsche en anti-joodsche demonstraties der Arabieren. In verschillende gevallen zijn Engelsche troepen en politie met pantserwagens en bajonetten opgetreden tegen d" b-tnaernde menigte. Er zijn nog geen berichten ontvangen, die melding maken van slachtoffers bij deze incidenten. dikwerf in vijandige demonstraties uit; te. De omgeving van den Britschen ambassadeur te Ankara verklaarde, dat men van Britsche zijde rekening houdt met de mógelijkheid, dat de Engelschen in Bulgarije en Joego slavië binnenkort het voorbeeld van hun landgenooten in Roemenië zullen volgen, omdat hun positie heel moeilijk is geworden. De Engelsche gezant te Sofia, George W. Rendel, is gistermiddag te Istanboel aangekomen, waar hij den Engelschen ambassadeur te Ankara, Sir Hugh Montgomery Knatchbull Hugessen, zal ontmoeten. De Engelsche gezant te Boe karest is, naar seeds gemeld,' hier even eens aangekomen, terwijl de gezant te Belgrado binnen enkele uren venvacht wordt. Een dergelijke ontmoeting van Engel sche diplomatieke vertegenwoordigers op den Balkan is reeds eenige maan den geleden te Istanboel gehouden. Wel ingelichte kringen nemen aan, dat de komende besprekingen zich op den ne- teligen toestand der Engelschen op den Balkan zullen concentreeren. Verkiezingsredevoeringen van Willkie en Roosevelt NEW YORK, 18 October. (D.N.B.), In tegenstelling tot de veelvuldig ver spreide meening. dat Roosevelt bij de komende verkiezingen voor het presi dentschap zal overwinnen, verklaarde de uitgever van het Washingtonsche tijd schrift Pathfinder. Emil Hurja, dat Roo- sevelts republikeinsche tegencandidaat Willkie met een meerderheid van lVz tot 3 millioen stemmen zal zegevieren. Emil Hurja heeft door zijn rake voorspellin een over de verkiezingsuitslagen van 1932 en 1936 in de Ver. Staten een natio nale bekendheid verworven. In een verkiezingsrede te St. Louis (Missouri) verklaarde de republikein sche candidaat voor het presidentschap. Willkie: „Amerika kan en mag niet pro bóeren den Europeeschen vrede met ge weid van wapenen te handhaven". In verband met zijn eisch van grootere le eringen van materiaal aan Engeland beweerde 'Willkie, dat de New Deal de capaciteit der wapenproductie van de Ver. Staten zoowel voor eigen land als voor Groot-Brittannië sterk heeft bena deeld. De democratische partijleiding maakt bekend, dat president Roosevelt aan den vooravond der verkiezingen toch nog vier redevoeringen zal houden, die alle over de Amerikaansche radio \erspréid zullen worden. De data voor de redevoe ringen zijn: 23 October in Philadelfia. 28 October in Madison Souare Garden (New York). 30 October in Washington en 1 November in Cleveland. KINDERHOEKJE 75Dan kon hij de verleiding niet weerstaan, om op den rug van de locomotief een dutje te gaan doen. Eens legde hij zijn jasje opgevouwen tegen de pijp en hobbeldebobbelde zoo in slaap. Maar toen hij wakker werd, was, o schrik, zijn tooverstok spoorloos verdwenen. 76. Zijn hart bonsde van schrik zóó hard, dat de .Arend" het heelemaal kon hooren. Die keek om. wat of er aan de hand was. Maar dat moet een locomotief nooit doen, want daar ontspoorde bijna de geheele treinDe wielen vlogen dwars over de rails. „Hulp, hulp!!" werd er geroepen. TSJOENGKING, 18 Oct. (D.N.B.). Naar aanleiding van het openstel len van den weg door Birma heeft de plaatsvervangende minister voor verkeer der regeering Tsjiang Kai Sjek, Peng Hsoeeh Pei, verklaard, dat voor het beschermen van dezen weg door Birma tegen Japansche bomaanvallen door de regeering van Tsjang Kai Sjek voorzorgs maatregelen zijn getroffen. Langs den weg liggen reservemateriaal voor het bouwen van bruggen en ijzeren balken. Voor geval van nood is langs dezen weg luchtdoelgeschut opgesteld. Het ministerie van verkeer heeft gelden ter beschikking gesteld voor het verhoogen der vervoersmogelijkheden. Tegenwoordig is de weg in alle jaar getijden ook in den regentijd, voor dub bel verkeer te gebruiken. Een vrachtauto doet gemiddeld over den afstand van 1146 kilometer, van Lasjio naar Koenming, vijf a zes dagen. Volgens een bericht uit Londen wacht men in toonaangevende kringen der Britsche regeering met een gevoel van onbehagen af, welke politieke gevolgen de heropening van den weg door Birma zal hebben. Londen heeft slechts onder zeer zwaren druk van de Vereenigde Staten tot de heropening besloten, daai men van meening is, dat de hulp, wel ke de Chineesche regeering hierdoor krijgt, in geen verhouding staat tot de mogelijke gevolgen voor den algemee nen toestand in het verre oosten. Die toestand is ook zonder dat voor Enge land reeds gevaarlijk en moeilijk ge noeg met het oog op het feit, dat in Britsch-Indië een nieuwe campagne van lijdelijk verzet is begonnen, die zeer hinderlijk kan zijn voor de plannen, volgens welke men Indië tot een groot oorlogsarsenaal wil maken. Ook in Bur ma wordt de ondergrondsche gisting sterker. Volgens dit bericht moet de opvat ting van belangrijke personen op het Foreign Office in sterke tegenstelling staan tot re uitdagende houding, door verschillende Engelsche en Amerikaan sche bladen jegens Japan aangenomen. Het A.N.P. meldt nog uit Tokio: Over het algemeen goed ingelichte kringen, al dus Associated Press, zijn van meeniitg, dat Japan misschien geweld zal gebrui ken en wel niet alleen op het Chineesche gedeelte van den weg door Birma, doch ook tegen de Britsche kolonie Hongkong voor het geval weer een begin zou wor den gemaakt met de wapenleveranties aan China via Honghonk. Beide wegen zijn voor de Japansche bommenwerpers ge makkelijk te bereiken, de eene vanuit het Westen en de andere vanuit hef Oosten. Kringen, die in nauw contact staan met de Japansche regeering, zijn van meening, dat binnen enkele dagen een „belangrijke verklaring" is te verwachten. In vriendschappelijke betrek kingen geen wijziging BERLIJN. 18 Oct. (D.N.B.) Op vragen van buitenlandsche zijde over Duitsche persstemmen betreffende de Duitsch-Russische betrekkingen, heeft de woordvoerder van het de partement van buitenlandsche za ken in de conferentie met de bui tenlandsche persvertegenwoordi gers verklaard, dat in de vriend schappelijke betrekkingen van bei de staten jegens elkander geenerlei wijziging is gekomen. Het betreft hier een hechte, duurza me stabiele verhouding in verband waarmede combinaties ijdel ?ijn. In dit verband gaat men in de Wil- helmstrasse ook in op een verdere vraag van buitenlandsche zijde, die be trekking had op een bepaalde persuit lating ten aanzien van een z.g. ophan den zijnde viprmogendheden-conferentie in Moskou. Men verklaart, dat deze nersstem een der cebruikebike bloemp jes aan den hemel der politieke conihi- naties vormt. Tn Berliin is van derge lijke diplomatieke acties niets bekend. De Amerikaansche ambassadeur was persona ingrata geworden CHICAGO, 18 Oct. (A.N.P.) Naar Transocean meldt is de ambassadeur der V. S. te Londen, Joseph Kennedy, onder pressie van Engeland door Roosevelt naar Washington teruggeroepen, zoo meldt de Chicago Tribune in een bericht uit Washington. Dit bericht vervolgt, dat Kennedy het Britsche rijk verloren acht en zich ten heftigste verzet tegen koppe ling van het Amerikaansche lot met het zinkende Engelsche schip. Het blad con stateert, dat. de ambassadeur Frankrijks ineenstorting voorzien heeft en aan En geland hetzelfde lot voorspelt, hetgeen Churchill uiteraard op de zenuwen werkt. Engeland wil een Amerikaan- schen ambassadeur van het slag van Walter Hinew Page, dié de V. S."tijdens den wereldoorlog te Londen vertegen woordigde en zijn instructies niet van het Amerikaansche, maar van het En gelsche departement van buitenlandsche zaken in ontvangst nam. Londen hoopt op vervanging van Kennedy door Bul- lett, die in tegenstelling tot Kennedy een verwoed interventionist is. Besprekingen met dr. Funk over de te voeren econo mische politiek Arbeid grondslag der valuta's BERLIJN. 18 Oct. (D.N.B.) Het be- zoek van den Italiaanschen minister van buitenlandschen. handel, die zich sedert een week in de Rijkshoofdstad bevond als gast van de Duitsche regee ring, is vandaag geëindigd. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt zijn minister Riccardi en Rijksminister Funk overeengekomen, dit contact, evenals dat geschiedt op andere gebieden tusschen Duitschland en Italië, ook tusschen de verantwoor delijke persoonlijkheden van de Duit sche en de Italiaansche economie regel matig voort te zetten. Bij de gemeenschappelijke besprekin gen werd vastgesteld, dat de opvattin gen der beide ministers over de binnen het kader van de door de verbonden landen gemeenschappelijk gevoerde buitenlandsche politiek, gedurende den oorlog en na den oorlog te voeren eco nomische politiek, volkomen met elkan der in overeenstemming zijn. Men is het er over eens, dat het clearingver- keer binnen Europa na den oorlog ver der moet worden uitgebreid, maar te vens elastischer gemaakt moet worden. De rijksmark en de lire zullen in het dan in het leven te roepen verrekenings systeem van doorslag gevende beteeke- nis zijn. Overeenkomstig de fundamenteele opvatting der beide nauw verbon den revolutionnaire bewegingen moet de stabiliteit der valuta's niet meer worden bepaald door het per centage van het voor dekking aan wezige goud, maar door de in de nationale arbeidskracht liggende prestatiecapaciteit van ieder volk. Het moet een der .essentieele doel stellingen der Europeesche samenwer king na den oorlog zijn de levensstan daard der volkeren op het hoogste peil te brengen, dat bereikbaar is. De nieu we Europeesche samenwerking in den zin van het nationaal socialisme en het fascisme beteekent dus de ontwikkeling van een gezonde autarkie die Duitsch land en Italië beschouwen als basis van de toekomstige economische politiek en die tevens de voorwaarde vormt voor een hloeienden handel en de goederen- uitwisseling met de andere economische centra ter wereld. verstopping, overmatig vet wil doen ver dwijnen en de schadelijke gevolgen: aam beien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en inge wanden met Dr. Schieffer's Stotwisselingzoui Het resultaat is verrassend I Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. HET JODENSTATUUT IN FRANKRIJK De voornaamste bepalingen uit de nieuwe wet O.m. uitzondering voor oudstrijders GENEVE, IS October. (D.N.B.). Het Jodenstatuut van Frankrijk is vandaag in het Staatsblad verschenen, waarmede het van kracht geworden is. Het omvat tien artikelen, welke de uitzonderings bepalingen opsommen, die in Frankrijk, Algerije., de Fransche koloniën, protecto raten en mandaatsgebieden tegen de Jo den zullen worden toegepast. Joden kunnen geen staatsbetrekkingen en openbare ambten bekleeden. De vrije beroepen mogen door Joden nog slechts worden uitgeoefend onder zekere voor waarden en volgens een verhoudingsge tal. Als Jood wordt hij beschouwd, die van drie Joodsche grootouders afstamt of van twee Joodsche grootouders, wan neer de echtgenoot Jood is. (Art. 1). Artikel 2 somt de openbare functies op, waarvan Joden uitgesloten zijn, van het ambt van staatshoofd af tot het be roep van onderwijzer, bedrijfsleider, di recteur of secretaris-generaal in alle mo nopolie bedrijven of bedrijven met staatsconcessie. Volgens artikel 3 staan alle overige ambten voor Joden slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog hebben gevochten, in den oorlog 1939-'40 onderscheiden zijn of in het Legioen van Eer voor militaire verdiensten zijn op genomen. In art. 5 worden echter de vol gende beroepen onvoorwaardelijk voor Joden verboden: Directeur, hoofdredacteur en redacteur van dagbladen, tijdschriften, persagent schappen en periodieken met uitzonde ring van zuiver wetenschappelijke publi caties. directeur, administrateur en be drijfsleider bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, ver huren en vertoonen van films, regisseur, opnameleider, spelleider, directeur, ad ministrateur en bedrijfsleider in schouw burgen en bioscooptheaters. Dezelfde be paling geldt voor den radio-omroep. In artikel 7 wordt gezegd, dat de Jo den, die onder de artikelen 2 en 3 vallen, binnen twee maanden na de publicatie van het Jodenstatuut. de uitoefening van hun beroep moeten staken. Een in de Fransche Staatscourant ge publiceerde wet bepaalt voorts, dat. bui tenlandsche onderdanen van Joodsch ras terstond op besluit van de bevoegde prefecten in concentratiekampen kun nen worden ondergebracht. Een speciale commissie, die is toegevoegd aan het mi nisterie van binnenlandsche zaken, wordt belast met de organisatie van en het beheer over deze concentratiekam pen. Buitenlandsche Joden, die niet in concentratiekampen worden onderge bracht kunnen een gedwongen' verblijf toegewezen krijgen. WEER EERBETOON VOOR KONING LEOPOLD VAN BELGIE NEW YORK. 18 Oct. (D.N.B.). In het Belgische gebouw der wereldten toonstelling in New York zal het borst beeld van koning Leopold, dat. na de capitulatie van België was verwijderd, weer opgesteld worden. De New York Herald Tribune verneemt in dit ver band. dat Belgische kringen alhier hun opvatting over de capitulatie van den koning hehhen gewijzigd. FRANSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN AANGEHOUDEN ALGECIRAS, 18 Oct. .D.N.B.), In de Straal van Gibraltar zijn twee Fran sche koopvaardijschepen door een En gelsch oorlogsschip aangehouden en ge noodzaakt Gibraltar hinuen te loopen. Het Britsche oorlogsschip. dat in het droogdok van Gibraltar is opgenomen, is het slagschip „Rariuun", dat blijk baar zwa*r beschadigd is-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2