Beroepsgoederenvervoer in dienst der gemeenschap DRIE ZEEUWSCHE BURGEMEESTERS NAAR DE N.S.B. Amateurtooneel in de ^aredageti, AKKERTJE* ZELFVERDEDIGING had noodlottige gevolgen AMSTERDAMSCHE UITBREKERS INGEREKEND Ongewone vraag op een spreekuur Naar nauwere samenwerking Doel en taak van de nieuwe organisatie voor het vervoer langs den weg Een centrale bevrachtings- dienst VERENIGING VAN AMERSFOORTSE TANDARTSEN Motor vloog tegen wagen op (De Spin 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 Hoofden der gemeenten Oude- lande, Driewegen en Elle- woutsdijk 's-GRAVENHAGE. 18 Oct. De pers dienst van de N.S.B. meldt: Naar wij vernemen hebben de burge meesters der aan elkaar grenzende Zeeuwsche gemeenten Oudelande, Drie wegen en Ellewoutsdijk zich met een ge zamenlijk onderteekend rondschrijven gewend.tot allo burgemeesters in de pro vincie Zeeland, alsmede tot de leden dei- Provinciale en Gedeputeerde Staten dier provincie, waarin zij mededeelen, dat zij, na ernstige overweging en grondige bestudeering van het programma en de bronnen der N.S.B.. meenen hun krach ten te moeten geven bij den herophouw van ons land. door zich aan te sluiten bij deze beweging. Zij verklaren nadrukkelijk de in de bronnen van het nationaal-socialisme vastgelegde punten (Godsvertrouwen liefde voor volk en vaderland eerbied voor den arbeid) te erkennen als den juisten opbouw van den staat. Zij wijzen voorts op het bewezen feit. dat de eenige man. die ons volk in het verleden den waren toestand heeft voorgehouden, ir A. A. Mussert is. De burgemeester van Ellewoutsdijk. die in de oorlogsdagen getuige is geweest van het interneeren van 200 N.S.B.-ers in zijn gemeente en de hurgemecster van Oudelande. die gedurende dien tijd met bet doorzenden van de correspondentie dier volksgenooten was belast, erkennen dat tegen de bevolkingsgroep der N.S.B boon noch laster is gespaard. De drie onderteekenaars verwachten van de N.S.B. een gelukkige toekomst voor volk en vaderland. Het rondschrijven is onderteekend door de heeren A. W. Nieuwenhuize. burgemeester der gemeente Oudelande. G. M. C. Ort. burgemeester der gemeente Driewegen en P. M. Smallegange. burge meester der gemeente Ellewoutsdijk. Noordelijke provincies Studieconferentie te Bakkeveen op komst BAKKEVEEN. 18 Oct. Op 2 en 3 November a.s. zal op de Volkshooge- school „Allardsoog" bij Bakkeveen (Fr.) een tooneelweekeinde gehouden wor den. De bedoeling van deze samenkomst is om eens te spreken over de deugden, de tekorten en de mogelijkheden in de naaste toekomst van het amateurstoo- neel in het. Noorden. Voor Groningen zal dit. geschieden door den dicliter-schrijver Jan Boer uit Groningen, voor Friesland door den schrijver Douwe Kiestra uit Akmarijp en voor Drente door den regisseur Jurry Sweers. Het weekeinde is opgezet in nauwe samenwerking met de Nederlandsche Amateur Tooneel Unie (NATU). De plannen voor deze samenkomst, welke reeds lang bestonden, doch tenge volge van den oorlog en van de daarop volgende onzekerheid eerst thans tot verwezenlijking konden komen, zijn in gegeven door dezelfde gedachte als die. welke leidden tot oprichting der N A. T.U., de gedachten nl.. dat een waarlijk volkseigen tooneel van groote waarde kan zijn voor de.geheele levenshouding van een volk "en dat dus ook het ama teurtooneel een groote cult ure èl e taak te vervullen heeft. „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheidI Tegen jongeman wegens dood slag drie jaar geëischt MIDDELBURG. 18 Oct. (A.N.P.) Op Zondag 1 September begaven en kele jongelui uit Nisse zich Van Kwadendamme huiswaarts. Zij ontmoetten de twee gebrs. Z. uit Baarland, met wie zij een woor dentwist kregen, welke met het mes werd beslecht. Een 24-jarige bewo ner van Nisse liep daarbij een steek in de borst op en kort daarna over leed hij aan verbloeding. Vandaag stond de 24-jarige J. M. Z. uit Baarland voor de rechtbank te Mid delburg terecht wegens doodslag subs, mishandeling den dood tengevolge heb bend. Na het getuigenverhoor eischte de of ficier van justitie mr. J. C. v. 9. Minne wegens doodslag drie jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse. wees er op, dat verd. en zijn broer door zeven jongens werden aangevallen. Het betrof hier dus een geval van zelfver dediging. Pleiter vroeg uiterste clemen tie. Uitspraak 28 October. ABATTOIR AANGELEGENHEDEN Nederlandsch Boerenfront wenscht verduistering van het gebouw AMSTERDAM, IS Oct. Zooals wij gisteren meldden, had de directie van het abattoir drie vleeschrijders den toe gang tot de terreinencomplexen ont zegd, naar aanleiding van een mee- ningsverschil, dat ontstaan was. De streek Amsterdam van het Nfeder- landsch Boerenfront heeft zich met het geval bemoeid en de vleeschrijders zijn weer toegelaten. De hoofdzaak van het conflict is gelegen in het feit, dat het abattoir niet verduisterd kan worden, waar door de vleeschvoorziening van Am sterdam ernstig gevaar loopt. De leiding van de streek Amsterdam van het Nederlandsch Boerenfront heeft een onderhoud gehad met de directie van het abattoir om te be spreken, of het mogelijk zou zijn, het abattoir te verduisteren, zoodat de werkzaamheden vroeger kunnen aanvangen. Deze verduistering stuit, naar de mee ning van de directie, echter af op tech-, nische moeilijkheden. Ook met den wet houder, den heer van Meurs, zijn over dit onderwerp besprekingen gevoerd, Tot een resultaat betreffende de ver duistering is men echter nog niet ge komen. Het Boerenfront wijst erop, dat wel de Apollohal verduisterd is en dat zulks toch even goed mogelijk zal moeten zijn bij. het abattoir. Dit zou herhaling van ongeregeldheden voorkomen en tengevolge hebben, dat de vleeschvoor ziening van Amsterdam normaal voort gang kan hebben. DIAMANTBESCHIKKING 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. De staatscourant van hedenavond bevat een „diamantbeschikking", waarbij een rijksbureau voor diamant te Amster dam. onder directie van dr. ir. A. H. W. Hacke, wordt ingesteld, waarbij de verwerkers, importeurs en handelaars van ruwe en bewerkte diamant, dia mantpoeder, boort en industriediamant zich moeten laten inschrijven. Een kortstondig en felbewogen vrijheid ZUTPHEN, 18 Oct. Gisternacht zijn te Deventer twee inbrekers, die op hei politiebureau in bewaring zèten, in ver band met een diefstal met braak in het 'schoenenmagazijn Bata. er in geslaagd te vluchten. Eerst had de een zich weten te bevrijden en deze heeft den andei naar buiten geholpen. Het was een stormachtige nacht met regen, zoodat de politiewacht niets van de uitbrekers heeft gemerkt. Beide mannen hebben slechts kortstondig van hun vrijheid ge profiteerd. want toen zij vanmiddag per tram van Deventer in Zutphen aankwa men, werden zij door een politie agent herkend en naar het politiebureau ge bracht. Bij het bureau zetten de mannen het plotseling op een loopen. Zij vlucht ten een huis binnen en verstopten zich daar. Zij werden echter spoedig gegre pen en geboeid. Een van hen had een bedrag van 70 op zak, van welk bedrag de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. Medicus wegens beleediging van een lid der N.S.B. voor de Haagsche rechtbank 's-GRAVENHAGE, 17 October. (A.N.P.)Een Haagsche medi cus kreeg in de nadagen van Mei een patiënt, van wien hij wist, dat deze lid was van de N.S.B., op het spreekuur en stelde hem de vraag: „Heb jij ook op de Hollandsche sol daten geschoten?" De nationaal- socialist antwoordde: „Er is geen enkele N.S.B.-er, die op onze solda ten heeft geschoten" en hij diende daarna een aanklacht wegens belee diging tegen den medicus in. Vandaag kwam de geneesheer zich verantwoorden voor de Haagsche recht bank met de opmerking, dat hij niet bedoeld had zijn cliënt te beleedigen, doch slechts beoogd had inlichtingen van hem te verkrijgen over de geruch ten, die in die dagen de ronde hadden gedaan. De als getuige gehoorde nationaal- socialist een 59-jarige metselaar gaf op de vraag van den president, waardoor hij zich beleedigd achtte, ten antwoord, dat een ontwikkeld man, zoo als men een medicus mag beschouwen, woorden als de gewraakte weloverwo gen moest hebben gebezigd en dat hij derhalve die woorden als een beleedi ging'heeft ppgenomen, De officier van justitie; mr. Hoek stra, 'sloot zich bij de opvatting van den getuige aan. Indien, aldus de offi cier, deze medicus geen andere bedoe ling zou hebben gehad dan het vragen om inlichtingen, dan had hij moeten vragen: „Weet je er iets van, dat Ne derlanders op Nederlandsche soldaten hebben geschoten?", althans op derge lijke wijze zijn vraag kunnen stellen. De medicus kon door de vraag te doen op de wijze als hij inderdaad had ge daan, nooit hebben verwacht, dat ge tuige hem zou inlichten. Spreker kwa lificeerde het feit als een eenvoudige beleediging en hij eischte een geldboete van f 50— subs .25 dagen hechtenis. Het laatste woord was aan den medi cus, die nog aanvoerde, dat vragen als de bedoelde in die dagen niet onge woon, men mag wel zeggen gebruike lijk waren, en dat hij den metselaar al jaren kende De medicus hoopte, dat de rechtbank daarmede rekening zou houden. Op 31 October zal uitspraak worden gedaan. RIJKS VELDWACHTBRIGADE UITGEBREID VIANEN. De alhier gestationneer- de brigade der rijksveldwacht is thans met 2 leden uitgebreid, wegens de be noeming tot rijksveldwachter alhier van de heeren M. v. d. Giessen en B. ,T. Kui per, voorheen ingedeeld bij de militaire politietroepen. Van organisatiedwang tot dwangorganisatie 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. (A.N.P.) ^7 OOALS bekend, is bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat van 1 October, op genomen in het verordeningenblad van 5 October, opgericht de rechtspersoonlijk heid bezittende organisatie „Nederland sche Organisatie van het Beroepsgoede renvervoer langs den weg" (N.O.B7). Te voren bestond, ook krachtens besluit van den secretaris-generaal, een centrale com missie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (C.C.B.), gevormd uit den Bond van Bedrijfsautoverkeer in Neder land (B.B.NJ en de centrale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (C.O.B.). Oorspronkelijk moest men, om een rijvergunning te verkrijgen, lid zijn van een dezer organisaties (er be stond organisatiedwangthans is er dwangorganisatie: iedere beroepsgoederen vervoerder is lid van de N.O.B. In verband met deze reorganisatie heb ben wij een onderhoud gehad mei eenige leden van het bestuur van de N.O.B. Wij vernamen, dat de secretaris generaal van het departement van Wa terstaat dezer dagen tot leden van het dagelijksch bestuur van de N.O.B. heeft aangewezen de heeren mr J. Nolen, Am sterdam, voorzitter; G. C. Buijs, Vlaar dingen; W. J. Kersken, Amsterdam; ir A. J. Kuiper, Rotterdam; F. van Wezel Hengelo, en tot secretaris mr. J. M. Fuchs. Tot plaatsvervangend voorzittei is benoemd C. Beekenkamp, Leiden. Toi leden van het hoofdbestuur zijn be noemd de heeren mr. J. Nolen, voorzit ter; dr. C. Beekenkamp, vice-voorzitter; O. Bekedam, Rotterdam; G. C. Buys, Vlaardingen; W. J. Kersken, Amster dam; ir. A. J. Kuiper, Rotterdam; E. Saint Martin. Rotterdam; Joh. Sindram 's-Gravenhage; dr. J. G. Stridiron, Utrecht; W. Vogtschmidt, Amsterdam en F. van Wezel, Hengelo en tot secretaris mr. J. M. Fuchs, 's-Gravenhage. Een eerste stap om tot nauwere sa menwerking tusschen de verschillende takken van het vervoerwezen te komen, wérd reeds half Juni van dit jaar geno men, toen de Rijkscommissaris voor hef bezette Nederlandsche gebied op 17 Juni een verordening uitvaardigde betreffen de het vervoer van personen en goede ren. waarbij werd bepaald dat de secre taris-generaal van het departement van Waterstaat gemachtigd was voorschrif ten betreffende het vervoer van perso nen en goederen uit te vaardigen en in verband daarmede de noodige maatre gelen te treffen. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris is door den secretaris generaal op 18 Juni een drietal uitvoe ringsbesluiten uitgevaardigd. Een onderscheid werd gemaakt tus schen het „eigen vervoer" en het beroepsgoederenvervoer, waar onder „eigen vervoer" werd verstaan .„het ver voeren van eigen goederen in eigen voer tuigen en, indien met behulp van perso neel, met eigen personeel". Voor den an deren vorm van het wegvervoer het beroepsgoederenvervoer werd in deze uitvoeringsbesluiten, zooals hierboven reeds medegedeeld, een verplicht lid maatschap bij de reeds bestaande orga nisaties de B.B.N, cn C.O.B. voorgeschre ven. Uit deze beide vereenigingen was de centrale commissie voor het beroeps goederenvervoer (de C.C.B.) gevormd, die met haar districtscommissies als ad- viseerend lichaam optrad bij het ver strekken van rijvergunningen aan de beroepsgoederenvervoerders. Op deze wijze was reeds een basis gelegd voor nauwere samenwerking. Om een verdere afdoende reorganisa tie te kunnen bereiken, Is de Nederland sche organisatie voor het heroepsgoede- renvoer langs den weg (N.O.B.) opge richt, welke ten doel heeft medewerking te verleenen aan de door den secretaris generaal van het departement, van Wa terstaat te nemen maatregelen op het gc bied van het beroepsgoederenvervoer langs den weg. zoomede het bevorderen van de bij deze verordeningen beoogde doeleinden. Het bestuur van de N.O.B. werd ge deeltelijk aangewezen door den secreta ris-generaal van het departement van Waterstaat, gedeeltelijk door de leden van de N.O.B. gekozen. Leden van de N.O.B. zijn alle beroepsgoederenvervoer ders die in het bezit zijn van een rijver gunning. Centrale bevrachfings- dienst /V LS een der voornaamste maatre gelen om tot een nauwere samen werking te komen tusschen de ver voerders zal de N.O.B. een'centrale bevrachtingsdienst. instellen, geves tigd te 's-Gravenhage. Deze dienst (C.B.D.) heeft ten doel zorg te dragen, dat het vervoer van goederen per vrachtauto naar den eisch der omstandigheden op de meest economische wijze plaats heeft. In wezen zal de taak van den centralen bevrachtingsdienst van de N.O.B., die zijn van een vervoercen- trale. In ieder district van een rijksinspec teur van het verkeer zal tenminste één hoofdagent van den C.B.D. ter stand plaats van dien rijksinspecteur zijn ge vestigd. De hoofdagenten verrichten hun arbeid onder de directe leiding en vol gens de aanwijzingen van den C.B.D. in samenwerking met den rijksinspecteur van het verkeer in hun district en met de betrokken bevrachtingscommissarissen. Onder de deskundige leiding van ter zake kundige vervoerexperts zal het ver- voerapparaat in Nederland binnen afzien- baren lijd zoo economisch mogelijk wor den benut. Het vervoerbedrijf is er ten al- genieenen nutte en mag niet worden af hankelijk gemaakt van het belang der eigenaren. De voorziening van de bevol king en industrie stelt aan hef vervoer onder de huidige omstandigheden zware eischen. Om hieraan het hoofd te bieden is een vergaande samenwerking tusschen alle takken van vervoer een eerste ver- eischte. In de Nederlandsche organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg beschikt men thans over het mid del om het vervoer in banen te leiden, die dienstig zijn aan de economische constel latie van ons land. De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat wenscht den N.O.B. als een voortzetting te zien van den C.C.B. Dit komt ook tot, uitdrukking in de keuze van de hierboven reeds ge noemde leden van het dagelijksch be stuur van de N.O.B., waarin men beken de figuren uit den C.C.B. terugvindt. Ontstaan uit particulier initiatief T JIT het voorgaande blijkt dus. dat de y N.O.B. van onder af is opgekomen en niet is opgelegd. Zij dankt haar ontstaan aan het particulier initiatief en haar tot standkoming sluit, dus geheel aan bij de Nederlandsche traditie op het gebied van de bedrijfsorganisatie. Zij is de eer ste corporatieve bedrijfsorganisatie in Nederland, n.l. eenige dagen ouder dan de Nederlandsche Bioscoop Bond. Een De Polikliniek van boven genoemde vereniging ge vestigd Bergstraat 40, zal met ingang van 21 Oct. geopend zijn: alle werkda gen van 11—12, 3—5 en 7—8 Zaterdag alleen 1112. HET BESTUUR. verschil met dien bond is, dat de N.O.B. niet steunt op het éénmansprincipe en dat de voorzitter van de N.O.B. niet iemand is van het vak. De N.O.B. wordt geleid door een klein dagelijksch be stuur met een .buitenstaander als voor zitter. Op deze wijze hoopt mén de be hartiging van het algemeene belang te kunnen waarborgen. Deze behartiging is hier nog noodzakelijker dan bij andere (bedrijfstakken, daar het goederenvervoer een dienende functie heeft. De N.O.B. is niet bedoeld als crisis- organisatie. doch als een blijvende organisatie, die als een van haar eerste doeleinden heeft voorziening in de vervoersbehoeften met zoo wei nig mogelijk gebruik van brandstof fen. De benzine zal voortaan niet aan de bedrijven worden toegewezen, doch voor de uitvoering van ritten door den C.B.D. opgedragen. Het adres van de N.O.B. en van deri C.B.D. zal met ingang van'Maandag 21 October zijn: Benoorden hou tscheweg 6, 's-Gravenhage, lel. 180070. Verkeersongeluk met een doode en een gewonde AMSTERDAM, 18 Oct. Van avond omstreeks kwart over zes ge beurde op den hoek van den Am- stelveenscheweg en den Zuidelijken Wandelweg een zeer ernstig ver keersongeluk, dat één doode en één zwaar gewonde heeft geëischt. Van den Zuidelijken Wandelweg na derde een gespan, dat den Amstelveen- scheweg in de richting Amstelveen wil de inslaan. Ten einde dit gespan voorrang te ver leenen, stopte een auto. komende uit Amstelveen. Hierdoor werd. vermoede lijk het uitzicht van een uit dezelfde richting naderenden motorrijder, belem merd. Deze .zag den vrachtwagen nieti Hij reed in snelle vaart- langs de auto en botste met kracht tegen den wagen op. De gevolgen waren zeer ernstig. De motorrijder sloeg tegen den wagen en was vrijwel op slag dood. Zijn duopas sagier vloog over den wagen heen en kreeg zeer ernstige verwondingen, o.a. een schedelfractuur, een kaakfractuur en eqn linkerelleboogfractuur. Per ambulance-auto van den G.G. en G.D. werd hij naar de. afdeeling van prof. Noordenbos van het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het stoffelijk overschot van den mo torrijder werd eveneens naar dit zieken huis overgebracht. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM AMSTERDAM, 18 Oct. De- burge meester noodigt de. leden van den raad uit tot het bijwonen der raadsvergade ring. welke op 23 October a.s. zal wor den gehouden. DE AUTOBUSRAMP BIJ BAFLO GRONINGEN, 18 Oct. In het zieken huis te Groningen is de 61-jarige J. Funcke uit Groningen, die hij de auto busramp bij Baflo ernstig werd gewond, vandaag overleden. Hij is het dertiende slachtoffer. Twee andere zwaar gewonde arbeiders verkeeren in hopeloozen toe stand. - FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 35) Drie mannen liepen hem haastig voorbij naar de straat toe. Degenen, die den anderen kant waren uitgegaan, waren nu ook uit het gezicht verdwe nen. Warwik ^iroop uit zijn schuil plaats. Hij was nog altijd in avond- costuum én het was bijna dag gewor den. Hij haastte zich naar de zijdeur van het huis en trad er met den revol ver in de hand binnen. Er was niemand in de benedengang en hij ging onge stoord de trap op. Hij ging dé kamer binnen, waar de door hem vastgebon den man nog op bed lag. „Ik móet een jas en een pet van je te leen hebben, ouwe jongen", fluisterde Warwik- „Ik zal ze niet van je stelen. Hier liet een bankbiljet, dat wel meer dan voldoende zal zijn. Lig je niet ge makkelijk? Ja. dat spijt mè, maar dat komt. ervan, als je in zoo'n boevenhuis woont., beste kerel". In een hoek vond hij een jas hangen en een pet. Hij trok de jas aan en stoeg den gerafelden kraag omhoog, zoodnt zijn witte front bedekt was. Hij zette de vettige pet. op en griezelde er een oogenblik van. maar trok haar toch diep in zijn oogen. „Nou zie ik er ivel als een echte boef uit, wat? Hier ouwe jongen, dat is voor je kleeren. Ik zal je een beetje los maken, dan kun je met een half uurtje heelemaal vrij zijn. Doe er je best maar voor." Warwik maakte een deel van de ban den los, liet zijn licht nog eens op het nijdige gezicht van den man schijnen, knipte het. uit en liep naar de deur. „glaijmaeujJ fzikEkc, ba emfemf cm „Dag ouwe jongen," zei hij. „Huur gauw een andere kamer in een nettere omgeving hoor. Dag!" Hij opende de deur en keek de gang in. De petroleumlamp was weer aange stoken en in het flauwe licht kon hij zien, dat er iemand in de gang was. Met de handen in zijn zakken, één ervan om zijn revolver geklemd, sloop War wik de gang door. heimelijk doende als wilde hij niet herkend worden. Hij was halverwege de trap gekomen, toen er een man naar hoven stommelde. War wik deed, of hij hem niet zag, maar zijn hart stond een oogenhlik stil. Het' was de jonge man. die Sylvia van de. documenten beroofd had. De jonge man keek even naar Warwik en ging zijn kamer binnen. Warwik aarzelde geen moment. Voordat de jonge man de deur op slót kon doen, duwde hij die open en hield hem zijn revolver voor. „Ziezoo, daar zijn we weer!" zei hij. de deur achter zich dicht doende. Hij liet het licht van zijn lantaarn op den jongen man vallen en nam hem scherp op. ..Steek je lamp aan," zei hij. De jonge man gehoorzaamde bevend. Daarna trok hij zich zoover mogelijk van Warwik terug en staarde hem ang stig aan. Warwik gooide zijn pet af en ging rechtop staan. „Maak ie niet ongerust zei hij. Ik hoor niet bij dat boeventuig. Ik ben niet van zins je aan te vallen of te mishan delen. Ga zitten en beef niet zoo. Ik wou je heel even spreken." De jonge man ging zitten en Warwik nam een stoel tegenover hem aan ta fel. Hij slak zijn lantaarntje in zijn zak. maar hield den loop van zijn revolver op den jongen man gericht, „Geef hier die papieren, die je van die jonge dame afgenomen hebt," heva' hij kortaf. „Geen denken aan!'* „Zoo! Dus je hebt ze wel bij je. Ik had gehoopt, dat dit het geval zou zijn. Dus je wilt ze me niet geven? Drommels, wat een vastbesloten jongmensch ben je toch! Vertel me dan maar... waar om hecht je zooveel waarde aan die pa pieren?" „Waarom hecht jij er waarde aan?" vroeg de jonge man op zijn beurt. „Neem me niet kwalijk, maar ik hel) de vraag het eerst gesteld en behoor dus het eerst antwoord te krijgen". Opeens zag hij tranen in de oogen van den jongen man. „Ze zijn voor jou niets waard, dan misschien een beetje geld, dat je iemand er moe kunt afpersen", zei hij, bijna snikkend. „En voor mij beteekenen ze alles". „Hoe komt dat?" „Dat is... dat gaat je niets aan". „Zoo. krijg je wat meer moed?" zei Warwik. „Ik veronderstel, dat je er zelf iemand geld mee wilt afpersen. Is dat het geval?" „Ik heb niets meer te zeggen", ant woordde de jonge man. „Ik geef ze niet óver... aan niemand!" „Dus zal ik op slot van zaken nog ge weld moeten gebruiken?" zei Warwik zuchtend. „Verdraaid vervelend zeg. Ik heb er een hekel aan, iemand hard aan te pakken en zoo meer. Geloof je niet, dat het beter voor je zou zijn, van meening te veranderen? De jonge man sprong op en ging te gen den, muur staan zonder zich te sto ren aan den revolver, dien Warwik op hem had gericht. „Ik zal er voor vechten", zei hij. „Geef me die papieren over, of ik zal verplicht zijn te schieten". „Dan kom je op den electrischen StOPl". „Beste jongen, er is hier in het laat ste uur heel wat herrne in huis ge weest, Als je hier dood gevonden wordt, zal de politie vermoedelijk den huis baas en alle bewoners gevangen nemen en al het mogelijke doen, een van hen die misdaad aan te wrijven. Ik kan je de verzekering geven, dat de verden king nooit of nimmer op mij zal val len Wil je me dus die papieren geven?" „Neen!" Warwik stond bedaard op, stak den revolver in zijn zak en kwam naar den jonge man toe. „Wil je ze nu geven of niet?" vroeg hij. „Ik wil je niet graag mishandelen, joncmensch, maar ik moet die papieren hebben". „Wat moet je er mee doen?" „Dat is mijn zaak. Goef ze over". „Neen!" Plotseling sprong Warwik vooruit en greep den jonge man bij zijn armen en duwde hem tegen den muur. De jonge man vocht zoo goed hij maar kon, sloeg en schopte en gebruikte zijn hoofd als een stormram. Maar Warwik deed zelfs geen poging hem te slaan. Hij hield hem met een hand vast en doorvoelde met de andere zijn zakken. Daar vond hij niets, maar ontdekte eindelijk het pakje tusschen zijn overhemd. „Aha, daar heb ik ze!" riep hij uit. „Ik hoop, dat ik je niet al te hard heb aangepakt. Dat had je trouwens kun nen vermijden, door ze me dadelijk te geven, toen ik er om vroeg". „Toe, neem ze me niet af!" riep de jonge man. „Ik heb ze al", antwoordde Warwik epn stap achteruit gaande. Hij pakte zijn pet op, trok die ver over zijn oogen en ging naar de deur. De jonge man stiet een wanhoopskreet uit en wierp zich op Warwik. Hij vocht als een wilde kat, bijtend en krabbend. Uit de gang kwamen twee mannen naar binnen gehold. Warwik herkende hen terstond en zij hem. Ze hadden al in de andere kamer met elkaar gevoch ten. Ze vielen hem terstond weer aan. Warwik trachtte den jongen man van zich af te schudden, maar die klemde zich met de kracht der wanhoop aan hem vast. Met een ruk maakte Warwik hem van zich los en gooide hem tegen de twee mannen op. Daarop trok hij zijn revolver en wist hen een oogenblik op een afstand te houden. Maar toen drongen nog twee andere boeven naar binner. met zoo'n vaart, dat ze zich niet eens konden inhouden op het gezicht van Warwik's revolver. Warvik sloeg er met zijn wapen en zijn vuist op los en week achteruit naar 't venster. Hij wist dat het boven den grond was en dat het bijna dag in het eteegje was. Maar hij kon niet aarzelen. Hij trapte het glas stuk en sprong er door heen. Achter hem knalde een revolver en een kogel vloog langs zijn ooren. Hij kwam met een smak op den grond terecht, krab belde overeind en holde weg. In het huis renden de boeven de trap af. de gang door en de steeg in. War wik had bijna de straat bereikt, maar hij verschool zich nogmaals tusschen het schuurtje en een huie en bleef daar staan, hijgend naar adem, terwijl de vier kerels met den Jongen man hom voorbij holden, in dé hoop hem op straat nog in t9 halen. Zoodra ze voor bij waren, rende hij de steeg in de te genovergestelde richting uit naar een andere straat. De dag begon aan te bre ken. De straatlantaarns werden gedoofd. Op -den eersten straathoek vond !hij reeds een taxi. De chauffeur zat achter het stuur te elapen. „Word eens wakker!" riep Warwik, hem bij zijn schouder schuddend. „Ik moet naar de binnenstad. Wie zit er nu achter het stuur te maffen?" De chauffeur slo'eg zijn oogen op en zag Warwik in de oude jas en met de vuile pet op voor zich staan. „Schiet op kerel", zei hij. „Het is nog veel te vroeg om grapjes uit te halen. Het kost geld om in deze rammelkast tc rijden". Warwik haalde een bankbiljet te voorschijn en gaf dat aan den chauf feur „Als je hard rijdt, krijg je er nog een" zei hij, het adres van de Spin opgevend. ••O!" zei de chauffeur, opeens klaar wakker. „Zit het zoo? Nou, stap dan maar in!" XXXIII De wrekende rechtvaardigheid Toen Warwik in de taxi bij het huis van de Spin aaii de American Boule vard aankwam, vond hij daar eenige vreemde mannen in den tuin. Bij den ingang stonden een paar politie-agenten en hij wilde juffe't aan den chauffeur he vel geven, door te rijden, toen een van hen op de auto toestapte. naar het por tier greep en dat opende. „Wat komt u hier doen?" vroeg hij. (Slot volgt) &V.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7