RADIO ZENDTIJD DUITSCHLUCHTWAPEN BESCHIKT OVER GROOTERESER VES Critische stemmen in Londensche pers AMÉRSFOORTSCHE RADIO CENTRALE Bezoek van gen. Antoneseu aan Rome aangekondigd DE Woensdag 23 October 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 99 De Amerikaansche verkiezingen Himmler te Madrid Bommen op het Westland Kantoor: Bergstraat 13 Tel. 4600 Rust's verblijf in Bulgarije DOODVONNISSEN IN MADRID Nachtelijke bom aanvallen voortgezet Een ,PooIsche legatie' in Zwitserland De Duitsch-Russische handelsbetrekkingen ,Achtjarenplan' voor Duitsche jeugd AMERSFOORTSOi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS 3 Am.rsloort 1.95. pet m.and 065; pt> .«t 1015 Bmoenland trance pet post per 3 maanden 2 85 Afaonderlijke nummers f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG. 4620 i ÜJS DER Aj«w.»lt iitN van 1—4 regels 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer i 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prij». - Kleine Advertentiên „KEITJES bij vooruitbetaling 15 regel* 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 Positie aan Kanaal heeft beslissende beteekenis BERLIJN, 22 Oct. (V.P.B.) 7AN bevoegde militaire zijde werd ons een antwoord verstrekt- op de vraag, hoe het eigenlijk staat met de personeel-reserve van het Duitsche luchtwapen. Sinds September 1939 zijn aan het ménschelijk materiaal van dit wapen buitengewoon hooge eischen ge steld. Is men in staat voor voldoende reserve te zorgen, om het peil van kwa liteit en kwantiteit van het' Duitsche luchtwapen te handhaven? Is men in 6taat de onvermijdelijke verliezen te vervangen? De grondslag voor deze reserve-vorming, zoo luidde het ant woord, ligt in de eerste plaats in den bevolkingsrijkdóm van Duitschland. Volgens de volkstelling van 1939 telde het Duitsche Rijk, zonder het protecto raat, 80 millioen inwoners. Met den terugkeer van de Oostelijke gebieden en van de D.uitschers uit Bessarabië en de Baltische staten is dit aantal zeker tot 85 millioen aangegroeid. Groot-Brittan- nië heeft daarentegen 45 millioen inwo ners en 20 millioen blanken in de kolo niën (10 millioen in Canada. 8 millioen in Australië en 2 millioen in Zuid- Afrika) Men kan voorop stellen, dat deze laat ste 20 millioen niet voor het moederland in aanmerking komen, zoodat de ver houding der bevolkingsaantallen tus- schen Duitschland en Engeland. 85 45 of 2 1 is. Van nog grootere beteekenis is echter de grondige vóór-militaire opleiding, die de Duitsche jeugd in de Hitlerjugend, den arbeidsdienst en in de fabrieken krijgt, waardoor-,oen zeer groot aantal jonge menschen ontstaat, waaruit vóór de directe vliegeropleiding een keuze gemaakt kan worden. De vorming van deze reserve ge schiedt op de basis van vrijwillige aan melding. En deze vrijwillige aanmel ding overtreft nog altijd verre de be hoeften aan reservepersoneel. Als voor beeld deelde onze zegsman ons mede, dat onlangs voor een nieuwen cursus 1000 mah noodig waren en dat zich toeji 4000 man aanmeldden, zoodat er 8000 afgewezen moesten worden. Verliezen blijven beneden verwachting NATUURLIJK is van het begin van den oorlog af op verliezen aan per soneel van bet luchtwapen gerekend. Er zijn ook schattingswijze berekenin gen gemaakt, doch achteraf verheugt men zich over het feit,, dat deze bere keningen onjuist zijn geweest. De wer kelijke verliezen zijn. zoowel in Polen als Noorwegen en in Frankrijk, \er be neden de ramingen gebleven en ook bij den strijd tegen Engeland is dit voor zoover thans nagegaan kan worden, het geval. Zoo behoefde de vorming der nieuwe vliegers niet verhaast te wor den. De duur van de opleiding werd in tegendeel nog verlengd. Hetzelfde is met de aanmelding voor de opleiding tot parachutist het geval. Zoodoende kunnen aan 'de candidaten de hoogste eischen gesteld worden, ten einde een voor treffelijke selectie te verkrijgen. Als kenmerken voor de strengheid, waarmede deze selectie wordt toege past, werd ons medegedeeld, dat een volledig opgeleide valschermsprin ger onverbiddelijk wordt uitgescha keld, wanneer hij bij den tweeden oefensprong langer dan een seconde aarzelt. Typisch is dat de grootste voorkeui voor de jageropleiding bestaat, omdat deze iets. korter duurt en een groot deel van de Duitsche jeugd popelt om aan den grooten slag tegen Engeland deel te nemen. De opleiding voor de andere vliegtuigen duurt in alle gevallen min stens een jaar. Ook voor de opleiding in vliegtuigtechniek, welke in talrijke bij de luchtvaart-industrie aangesloten leerlingen-werkplaatsen geschiedt, he staat groote belangstelling. De toestand is dan ook zoo. dat het Duitsche lucht wapen, zoowel voor de aanvulling der vliegtuigbemanningen als voor het technisch personeel, over reserves be schikt, die tot dusverre nog nauwelijks zijn aangesproken en dat er bij de vlie gers. die naar Engeland gezonden wor den, vrijwel nog geen enkele is, die eerst tijdens den oorlog tot hpt luchtwapen is toegetreden. De Duitsche positie aan het Kanaal '"TERWIJL de 125st« verjaardag van den slag van Trafalgar Maandag in Engeland aanleiding was tot de opvat ting, dat de door Nelson gegrondveste Britsche zeemacht ook in dezen oorlog louter door de aanwezigheid van de Britsche vloot gewaarborgd zoii zijn, wordt aan Duitsche zijde een balans van het verloop van den oorlog opge maakt, waarbij de eindoverwinning van het Duitsche Rijk reeds als zekere actief- post geboekt is. De beslissende factor in deze beschouwingen vormt de Duitsche machtspositie aan het Kanaal, waarom trent verklaard wordt, dat zij alléén reeds de overwinning beteekent. De actueele beteekenis van dit feit wordt ook met historische overwegingen gesteund, met name met de vaststel ling, dat het altijd een grondvest van de Britsche wereldpolitiek is geweest, geen vijandelijke groote mogendheid aan de kust van het Kanaal vasten voet te doen verkrijgen. Baldwin's woord over Engeland's erenzen aan den Rijn" is de laatste klassieke uitdruk king van deze grondwet geweest. De veranderde werkelijkheid wordt hier gekenmerkt door de verklaring, dat Engelands grootste en sterkste vijand thans rotsvast tegenover de Engelsche kust staat en dat Engeland daarmede een nederlaag geledén heeft, die hert steeds het meeste vreesde. Men is er in Duitschland van over tuigd. dat dit feit alle mogelijkheden voor toekomstige, beslissende gebeurte nissen in zich draagt, waaraan Enge land zich reeds hierdoor niet zou kun nen onttrekken. daar het in geen geval in staat zou zijn het continentale voor terrein van de Britsche eilandpositie terug te winnen. In het licht van dit feit zijn alle vra gen naar de aanvalsmethode en naar den termijn van den aanval, voor de Duit sche beoordeeling van het verdere ver loop van den oorlog slechts van secun daire beteekenis. Het Engelsche vragen naar het tijdstip der invasie, het specu- leeren met termijnen en de hoop op slecht weer. mist en winter, beschouwt men te Berlijn als een bewijs, dat men in Engeland zelf zich er van bewust is. dat het op geen andere winst dan op tijdwinst, meer rekenen kan. Daarbij is echtér de Duitsche landing niet het eenige gevaar, dat Engeland bedreigt. Deze zal de greep naar de keel van den Britschen leeuw zijn. welks li chaam reeds op vele plaatsen kwets baar is geworden. Aldus drukt de Voei- kische Beobachter zich uit. De Duitsche tegenblokkade beschikt thans over een reusachtige front en is slechts weinig verwijderd van de zee wegen en havens van Engeland. Zij wordt door de activiteit van het Duit sche luchtwapen verscherpt, die in de vroegere onbereikbare Engelsche ha vens zelf de vernietiging van de Brit sche voorziening voortzet. Terwijl het Britsche. Empire als ge heel en ten deele in den Wereldoorlog geen oogenblik in gevaar heeft ver keerd. is thans de zeeweg door de Mid- dellandsche Zee, die vóór het Empire van vitaal belang is. afgesloten door Italië, dat tegelijkertijd het Britsche be zit in deze zee en in Noord-Afrika ern stig bedreigt. Men gevoelt zich dan ook in Duitsch land van de eindoverwinning even ze ker als van een onherroepelijk vast staand feit en verklaart, dat het slechts van de leiders der spilmogendheden zal afhangen, wanneer, waar en hoe aan Engeland de doodelijke wonde zal wor den toegebracht. WASHINGTON, 23 Oct. (D.N.B.). John Lewis, de meest markante per soonlijkheid in de wereld der georga niseerde Amerikaansche arbeiders en en leider van de ongeveer 4 milloen le den tellende vakvereenigingen van de Commissie voor Industrieele Organisa tie, de C.I.O.* zal Vrijdagavond voor alle drie de groote zenders van de Ver- eenigde Staren een politieke redevoe ring van een uur houden. Lewis is zoowel gekant tegen een dvelneming van de VR-eenigde Staten aan den oorlog als tegen een derde ambtsperiode voor Roosevelt Naar men algemeen aanneemt heeft Roose velt hem in een onderhoud, dat de vo rige week plaats vond. niet kunnen ompraten.- De republikeinsche partij leiding gelooft vol vertrouwen, dat' deelneming van den radicalen vakver eenigingsleider aan den verkiezings strijd de conservatieve aanhangers van Willkie niet zou verdrieten. MADRID, 23 October. (D.N.B.). De Duitsche ambassadeur in Spanje, von Stohrer, heeft gisteravond in het Ritz ho hel alhier een receptie gegeven ter eere van den rijksleider der SS. Himmler Aan deze receptie namen van Spaansche zijde deel. de minister van buitenland- sche zaken. Serrano Suner. de minister voor de marine, admiraal Moreno, mi nister Gamero, alsmede verscheidene op- perofficieren. Verder waren aanwezig de Italiaansche ambassadeur, de Japansche zaakgelastigde en de Japansche mili taire attaché. Ook de leiders der Phalanx en talrijke andere vooraanstaande Span jaarden waren od deze receptie. Na af loop van deze receptie gaven talrijke Spaansche politici, alsmede de vertegen woordigers van .de bevriende natie en nog talrijke andere persoonlijkheden ge hoor aan een uitnoodiging van de Duit sche ambassade. Na half zeven als de zenders sluiten geven alleen de Radio Centrales Nieuwsberichten en Muziek in Nederland door tot 's avonds 11 uur. Nu is het tijd om U aan te sluiten bij de BOEKAREST, 23 Oct. (Stefani). De chef van den Roemeenscheri staat, generaal Antoneseu, zal zich binnen kort op uitnoodiging van den .Duce naar Rome begeven. De mededeeling, dat de reis zal worden ondernomen, is door generaal Antoneseu zelve gedaan tegenover Italiaansche journalisten, wien hij het volgende verklaarde: „Het >4 Engelsche vliegers hebben bommen geworpen op het Westland. Zes per sonen werden eedood terwijl verschil lende huizen zwaar beschadigd zijn. Op den voorgrond van de bovenste foto het in den grond geslagen gat. waarbij de rioleering werd vernield. Op de onderste foto ziet men eenige warenhuizen met groente en fruit, die door de afgeworpen bom men werden vernield of gehavend- (Foto's Schimmelpenningh) MADRID, 23 Oct. (D.N,B.) De mili taire rechtbank heeft de volgende Spaansche socialisten en leiders van het volksfront ter dood veroordeeld: Zugazagoitia (directeur van „El So- cialieta" en oudminister),. Cruz Salido (marxistisch schrijver), Carlos Montilla (beheerder van de Spaansche kunstschatten), Riva Scherif (zwager van den expre- sident Azana), Miguel Salvador (socialistisch leider en diplomaat), Menendez, socialistisch leider en di recteur van de staatspolitie onder de volksfrontregeering, kreeg dertig jaar zware kerkerstraf. NEW-YORK. 23 Oct. (D.N.B.). Ame rikaansche correspondenten melden uit Londen, dat gisteren bij de beschieting van Dover door het Duitsche verdragen de geschut over het Kanaal heen een reeks gebouwen in het gebied van Do ver getroffen is. Bij de Duitsche lucht aanvallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag is een reeks gebouwen van een industriestad in de Midlands vol gens uit Londen ontvangen berichten door bommen verwoest. Brisant- en brandbommen zijn ook in Zuid--Wal.es gevallen. Sinds het. invallen van de duisternis gisteravond heeft her Britsche eiland Ook in den nacht, van Dinsdag op Woens dag weer de vernietigende kracht van nachtelijke Duitsche luchtaanvallen on verminderd over zich heen moeten laten gaan. Even nadat het donker geworden was, werd er in Londen weer lucht alarm gemaakt. Het station Deal in Midden-Engeland en een snoorliin bii Bexhill hebben Dins dag krachtige homtreffers gekregen, waardoor de treinverbindingen aldaar gestagneerd zijn. Voorts werden ook spoorlijnen in Folkestone vernield en pakhuizen in brand geschoten. Eert Duitsch vliegtuig heeft met verscheidene bommen de havenpier van Dover ge troffen. Critiek van de Daily Mail In een hoofdartikel critiseert de Daily 'Mail de communiqué's van het Britsche ministerie van luchtvaart en schrijft, dat het voor menschen, wier buurt zwaar getroffen is. een schrale troost is den volgenden morgen te lezen: ,JDe to tale schade aan woonhuizen en industri eele installaties is niet groot." Zij kun nen zelf zien, wat er gebeurd is en ze zijn niet zoo kortzichtig, dat zij zich van dergelijke taalkundige spitsvondigheden iets aantrekken. De Daily Herald schrijft: „Het Engel sche volk leeft op het oogenblik als een groote gemeenschap van krankzinnigen. Een nominal leven is niet meer mogelijk tengevolge van de hevige bombardemen ten. De meeste menschen in ons land brengen een groot deel van hun leven door onder den grond, in de schuilkel ders en de geïmproviseerde hotels in de ondergrondsche. Bovendien moeten tien duizenden het zonder warm eten stel len." De staatssecretaris in het Engel sche ministerie van oorlog, Groft. verklaarde volgens de Associated Press, dat Engeland den oorlog zon der een militaire 'beslissing in het Oosten of in het Westen of op beide oorlogstooneelen niet kan winnen. Nieuwe ziekten in Engeland Naar de News Chronicle meldt, hebben Engelsche medische deskundigen de aanwezigheid van een aantal nieuwe ziekten geconstateerd, die inzonderheid teweeggebracht worden door het leven in de schuilkelders. Zoo beschrijft een geneesheer in het bekende medische tijdschrift „Lancet" verlammingsver schijnselen. die door het voortdurende slapen op den cementen vloer van de schuilgelegenheden veroorzaakt worden. Een andere medicus, oor- en keelspecia- list, schrijft een andere ziekte aan de plotseling gewijzigde levensomstandig heden toe, waaronder vooral jeugdige geevacueerden verkeeren. BERLIJN, 23 Oct. (D.N.B.). Naar aanleiding van een polemiek in het Journaal de Genève, waaraan werd deel genomen door een ambtenaar van de „Poolsche legatie" in Bern. schrijft de Berliner Boersenzeitung: ..Het is onbe grijpelijk. dat de Zwitsersche bondsre- geering thans nog de mogelijkheid ver schaft aan een „Poolsche legatie" om zich in de Zwitsersche pers te uiten. Er bestaat geen Poolsche staat meer en er zal er nooit meer een komen. Daar om heeft ook een „Poolsche legatie", geen recht van bestaan meer. Men mag wel verwachten, dat Zwitserland de consequenties uit dit incident trekt." Zij ontwikkelen zich op een "*oor beide partijen bevre digende wijze BERLIJN. 23 Oct. (D.N.B.). Van deskundige economische zijde ver neemt het D.N.B.. dat de Duitsch- Russische handelsbetrekkingen zich op een voor beide partijen bevre digende wijze ontwikkelen. De geruchten over meeningsverschil- len op het terrein der handelspolitiek, die in den laatsten tijd door de Engel sche propaganda zijn verspreid, missen eiken grondslag. Zoowel voor Duitsch land als voor Rusland, biedt de weder- zijdsche handel aanzienliike voordeden wegens de groote aanvullingsmogelijk heden. Tot de goederen, die Duitschland tot dusverre van de Sovjet-Unie heeft be trokken, behooren graan, peulvruchten, petroleum, lijnkoeken, lijnolie, hout. lompen, paardehaar. katoen, vlas, man- gaanerts. asbest, glycerine, benzine, gas- olie. smeerolie, benzol, parafine. ruwe phosphaten. onbewerkte pelswaren, huiden, nelswaren, hedveeren, borstels platina, iridium, darmen, metalen, ge neeskrachtige kruiden, terpentijn, jo dium enz. Duitschland heeft krachtens de han delsovereenkomst aan de Sovjet-Unie de meest verschillende producten der Duit sche nijverheid geleverd, zooals machi nes. Men kan venvachten, dat de handels betrekkingen tusschen beidp groote mogendheden nog sterker zullen wor den. zal mij verheugen rechtstreeks uitdruk king te geven aan gevoelens van trouw en vertrouwen in de gemeenschappe lijke Romeinsche beschaving tegenover het Italiaansche volk en zijn grooten Condottiere, wanneer ik mij naar het eeuwige Rome zal begeven om trotsch gevolg te geven aan de eer. die uw Duce de Roemeensche natie cn mij zelf heeft bewezen door mij uit te noodigen tot een bezoek aan de stad der Caesaren." De Italiaansche Koning-Keizer, heeft den nieuwen Roemeenschen gezant, Victor Vojen. ter overhandiging van diens geloofsbrieven ontvangen. De generale staf deelt mede. dat in een Dinsdag gehouden vergadering be sloten is de demobilisatie thans in een sneller tempo uit te voeren. Door de vermindering der effectieven zullen er uiteraard officieren vrij komen, waartoe een kader gevormd zal worden waarover vrij beschikt kan worden. De Duitsche Rijksminister. Rust is na een verblijf van een week in Bulgarije Dinsdagavond van Sofia vertrokken om naar Berlijn terug, te kee.ren. Bij het af scheid waren aanwezig de Bulgaarsche ministerpresident professor Filoff, bijna alle ministers, vertegenwoordigers van het hof, leden der Duitsche legatie, de gezanten van Italië. Japan en Hongarije cn de zaakgelastigde van Slowakije. Vertegenwoordigers van de Bulgaarsche regeering en van de Duitsche legatie reisden tot de grens mede. Het Bulgaarsche departement van oor log maakt hekend, dat in November te Sofia luchtbeschermingsoefeningen met verduistering gehouden zullen worden. De daartoe noodige maatregelen wor den voorbereid. BERLIJN. 23 Oct. (D.N.B.), De Rijksjeugdleider Axmann heeft een „achtjarenplan" voor de geleidelijke scholing en opleiding van,de Duitsche jeugd aangekondigd. Axmann maakte deze geleidelijke scholing aanschouwe lijk door als voorbeeld te nemen de rei zen welke door de Hitlerjeugd, zooals bekend, bijzonder krachtig bevorderd worden. De tien- en elfjarigen züllen op hun reizen hun eigen omgeving door kruisen. De ouderen zullen reizen on dernemen naar verdere mooie en inte ressante streken van het Duitsche Rijk. Pas de 17- en 18-jarigen zullen op ge meenschappelijke reizen met hun ka meraden het buitenland leeren kennen. Vervolgens gaf de riiksjeugdleider bij zonderheden over de opleiding der lei ders van de Hitlerjeugd. De academie voor jeugdleiding die onlangs is opge richt. zal in de toekomst een belangrij ke rol spelen. De jeugdleider zal vooral reizen in Duitschland maken om zijn vaderland en zijn menschen te leeren kennen. Op herhaalde huitenlandsche reizen moet hij dé vaardigheid opdoen die noodig is om aan jonge menschen leiding te geven. WEYGAND'S INSPECTIEREIS GENEVE. 23 Oct. (D.NB.) Uit Vlchv wordt gemeld: de algemeen, ge delegeerde van de Fransche regeering in Noord-Afrika. generaal Weygand, verklaarde voor zijn vertrek uit Ma rokko aan een correspondent van Ha- vas, dat hij naar Marokko gekomen is om den Sultan een persoonlijke bood schap van vriendschap van maarschalk Pétain te overhandigen. oooooooooooooooooooooooooo<> DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 18-29 uurN onder. Zonsopgang op Donderdag 24 5 October is om 8.21 uur. Gedurende de$ tusschenliggende tijden moet verduls-' terd worden. Maanopkomst 23.54 uur, Maanondergang 15.10 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1