Nieuwe branden in de Engelsche hoofdstad Eden naar Ankara Poolsche oud-minister Beek gearresteerd Dover weer onder vuur Aardschok in Roemenië De onderhandelingen met Japan Hitier ontving Laval Het Italiaansche legerbericht De nieuwe koers in Roemenië Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 Duitsche legerbericht BERLIJN, 22 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den loop van 21 October hebben gevechtsvliegers Londen en andere voor de oorlog voering belangrijke doelen in midden- en Zuid-Engeland met bommen aangevallen. In Londen ontstonden talrijke nieuwe bran den. In de vliegtuigmotorenfabrie ken te Leyland ten Noorden van Liverpool en in twee andere fabrie ken der wapenindustrie werden belangrijke montage- en machine hallen verwoest. Door treffers op troepenkampen en vliegvelden ge lukte het hangers en op den bega nen grond staande vliegtuigen te vernielen Andere doeltreffende aanvallen gol den verscheidene groota opslagplaatsen van benzine en havenwerken. Bii den aanval op een konvooi aan de Oostkust van Engeland kreeg een koopvaardij schip van 3.0D0 b.r.t. midscheeps epn zoo zwaren treffer, dat het als verloren beschouwd moet worden. In den naelii van 21 op 22 October werden de vergel dingsvluchten naar Engeland en de aanvallen op andere steden van Groot Brittannië voortgezet. Tn voor de oor log voering helansrriike inrichtingen in Birmingham. Covenfrv en Liverpool kondpn hrandon en ontploffingen wor den waargenomen. Het leggen van mijnen voor Brit sche havens werd zonder stagnatie voortgezet. Artillerie van de marine nam opnieuw Dover onder vuur. Zooals reeds gemeld beschoten ver scheidene Engelsche motortorpedo- booten een patrouillevaartuig met machinegeweren. De patrouilleboot beantwoordde het vuur. gesteund loor kustbatterijen van de marine. Een vijandelijke motortorpedoboot word tot zinken gebracht. De ove rige keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen welke des nachts Duitschland binnenvlogen wier pen eenige bommen uit zonder schade te doen aan militaire doelen. De vijand verloor gisteren twee vliegtuigen, waar van een door luchtdoelartillerie. Twee Duitsche toestellen worden vermist. De aanvallen op Londen Do New-York Times verklaart in een bericht uit Londen, dat „de Duit sche vliegtuigen gedurende de aan vallen van gisteren werkelijk boven dc Britsche hoofdstad parkeerden." Tijdens, den ochtend en den namid- dae was het geronk der Duitsche toestellen voortdurend te hooren en de machines wierpen genoeg bom men om ieder bezig te houden. Des nachts keerden zii steeds terug en bombardeerden zii industriecentra in het geheele lamd. In alle steden aan den mond van de Theems, in de havens langs de West kust en in het industriegebied in Zuid Schotland en Midden-Engeland werd alarm gemaakt. In het algemeen waren de aanvallen on Londen weliswaar minder intensief, doch zij duurden lang De Duitsche vliegtuigen bevonden zich het grootste deel van den tijd van 11 tot na middernacht boven Londen. Verscherping van Brit sche censuur STOCKHOLM 22 Oct. (D.N.B.). - De Britsche censuur over neutral* berichten in zake de voortgezette actie van het Duitsche luchtwapen tegen militaire doelen in Engeland is de laatste 58 uur weer verscherpi Terwijl vroegpr door dp Britsche ra dio een kort bericht over de nacli lelijke aanvallen op Londen werd uitgegeven, waarin nipt meer gezegit werd. dan dat de hoofdstad en bp paalde deelen des lands nachts wa ren aangevallen, is men er thans toe overgegaan, dit bericht nog korter te maken Voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog vermeldt radio Londen, dat de nachtelijke aanval op den gewo nen tijd bpgonnen is. Voor middernachi hadden slechts enkele vliegtuigen Lon den met hommen bestookt en over wat daarna gebeurd is bad men nog geen berichien ontvangen. Sterke aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren ge richt geweest op bepaalde provincie plaatsen in Engeland en Wales. Maai ook over deze aanvallen waren nog geen berichten aanwezig De Engelsche minister van gezond heid kondigde, gisteren aan. dat de eva cupering uit Londen met kracht zal worden doorgezet. Volgens Zweedsche berichten uit Londen blijven de toestan den in de openbare schuilkelders on houdbaar en is er ondanks de regee ringsmaatregelen niets veranderd. De nieuwe minister voor de binnenlanrisch* veiligheid. Morrison, beloofde gisteren weer. dat de regeering alles «al. doen om dit dringende vraagstuk op te lossen Toch staan er. naar Svenska Dagbladei meldt, reeds in den vroegen ochtend weer vrouwen, kinderen en ouden van dagen in lange rijen voor de openbare schuilplaatsen om zich een slaapplaats voor den nacht te veroveren. Ook hepft Morrison gisteren bekend gemaakt, dat terstond een systeem van toegangskaar ten voor de openbare schuilkelders moet worden ingevoerd. Vooral in Moldavië aanzien lijke schade BOEKAREST, 22 October (D.N.B.). Volgens de berichten, die uit verschei dene deelen van het land worden ont vangen. heeft een aardschok, die van ochtend omstreeks 8.40 uur ook in Boe karest werd gevoeld, vooral in Moldavië aanzienlijke gevolgen gehad. In verscheidene gebieden zijn de felefoonleidingen verbroken. In Bu- zau en Jassy zijn kerken en verschei dene huizen ingestort, in Barlad stortte het gymnasium en het post kantoor in, terwijl in Vaslui even eens het postkantoor werd vernield. Naar geemld wordt, is in verschei dene andere steden een soortgelijke schade aangericht. In Braila werden twee havenarbeiders zwaar gewond door goederen, die tijdens de aardbeving uit de hijschkraaninstal- latie op het haventerrein vielen. Volgens de waarnemingen van het observato rium te Boekarest heeft de aardbeving bijna een uur geduurd. De bevolking werd door een dusdani ge paniek bevangen, dat zij als een man pronte huurkazernes en administratiege bouwen begon te ontruimen, omdat het gerucht de ronde deed, dat omstreeks het middaguur een tweede aardschok was tc verwachten. Britsch overleg in Istamboel ANKARA, 22 Oct. (D.N.B.) - In het midden van deze week ver wacht men de aankomst van den Britschen minister van oorlog, Eden, in Ankara, zoo wordt ver nomen uit kringen der Britsche legatie. De Engelsche ambassadeur. Knatch buil Hugessen. confereert op het oogen blik in IstanboeJ met leden der Engel sche legatie, die uit, Boekarest zijn aan gekomen. Tevoren heeft hij besprekin gen gevoerd met zijn collega uit Sofia. Rendell, die intusschen weer naar Sofia is teruggekeerd. Vandaag wordt de En gelsche gezant te Belgrado, Camphell. in Istanhoel verwacht. Sir Knatchbull Hugessen vertrekt morgen weer naar Ankara, waar. zooals reeds is gemeld, de minister van oorlog. Eden, word' verwacht ATHENE, 22 Oct. (D.N.B.L Van be voegde officieele zijde wordt een de menti gegeven van het bericht van hel Amerikaansche nieuwsbureau Interna tional News Service, dat een Griek6ch- Turksche militaire overeenkomst geslo ten zou zijn. FRANSCH INDO CHINA EN JAPAN GENEVE, 22 October (D.N.B.). Vol gens een bericht uit Vichv, zal in No vember Tokio door gedelegeerden van Fran?ch Indo-China en de Japansche re geering een economische overeenkomst worden gesloten. Tot deze overeenkomst werd besloten naar aanleiding van het Fransch-Japansche accoord van 22 Sep tember over het toelaten van Japansche troepen in de Fransche kolonie. Een tegenspraak over Engelsche berichten TOKIO, 22 Oct. (Domei). Uit Lon den wordt, het volgende ,*emeld: Enge land onderneemt geen actie ten aanzien van de gemelde onderhandelingen tus schen de Japansche regeering en fir ma's in Ncderlandsch jndië over den verkoop van olie aan Ja'pan, zoo wordt van gezaghebbende zijde in I.onden me degedeeld. Men wijst er echter op, dat Engeland alle beschikbare leveranties vliegtuiirbpnzine met hoog octaangehal Ie uit Ncderlandsch Indië ontvangt en dat het niet doenlijk is in te grijpen in d- gewone commercieel® praeti.ik der oliefirma's, die beirokken zijn hij deze olieleveranties. Uil Batavia meldt Domei verder: De beweringen van Engelr-che zijde, volgens welke Nedcrlondscb Indië een ovërcenkoms' heeft aangegaan betref fende den verkoop van alle vliegtuig benzine met hoog octaangehalte aan Groot Rritannië. worden tegengesproken door den chef van de afneeling han delszaken wn het bureau voor econo mische zaken. J E. van Hoogstraten. Van Hoogstraten zeide, dat het be stuur van Nederlandsch Indië noch een overeenkomst eeWoto.il, noch onderhan delingen aangeknoopt had met Enge land, waarbij aan Engeland den uitslui tenden toegang tot vliegtuigbenzine zou zijn verleend. IN FRANKRIJK, 22 Oct. (D.N. B.) Tijdens een verblijf in Frankrijk heeft de Führer den vice- president van den Franschen mi nisterraad, Pierre Laval, ontvan gen. Bij deze bespreking was de Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, te genwoordig. Zeeslag om een convooi in de Roode Zee Britsche kruiser buiten gevecht ERGENS IN ITALIË. 22 Oct,. (Stelani) In zijn weermachtsbericht no. 13? maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den nacht van 20 op 21 October zijn onze torpedobooten in het zuidelijke deel van de Roode Zee uitgevaren om op zoek te gaan naar een groot vijan delijk konvooi dat krachtig beschermd werd doof kruisers en torpedojagers en tevoren door verkenningsvliegtuigen was waargenomen. Eenige van onze torpedobooten ont dekten het konvooi tegen middernacht en deden daarop met verscheidene tor pedo's een vastberaden aanval, ondanks het hevige afweervuur van de begelei dende vijandelijke kruisers en torpedo jagers. Kort na dit eerste gevecht deden andere torpedobooten een aanval op het konvooi en slaagden er eveneens in eenige schepen te torpedeeren. Als ge volg van dit optreden ontstond er een hevig nachtelijk gevecht tusschen onze torpedohootcn en de vijandelijke escorte- vaartuigen. die in de meerderheid wa ren. Het gevecht duurde tot den ochtend voort. Op dat oogenblik geraakte een der vijandelijke kruisers van het type Sydney van 8000 ton onder het vuur der kustverdediging van de Italiaan sche marine op de eilanden in het Zui delijke gedeelte van de Roode Zee. De kruiser werd herhaaldelijk getroffen en ernstig beschadigd, waarna hij genood zaakt was zich in zeer langzaam iempo terug te trekken. Vervolgens werd op- gemerkt, da' het vaartuig zich in open zee in moeilijkheden bevond. Het stopte en andere Engelsche sche pen snelden het te hulp. Tijdens dit optreden werden /.es koopvaa-dijsche- pen tot zinken gebracht en anderen ernstig beschadigd. Slechts e»n van onze ternedobooten werd door het vuur van een vijandelijken krui ;er getrof fen. Ondanks de opgeloopcn zware averij wist ('e torpe>-"oboot zich nog on der bescherming te stellen van de kustbatterijen der Italiaansche marine. De verliezen onder de beminning zijn gering. Den volgenden ochtend werd het vijandelijke convooi nog eens door da Italiaansche luchtmacht, aangevallen, die tot een gevecht overging met do vijandelijke jagers, waarbij vliegtuigen van ht type Gloster getroffen werden. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmaoht Foeka. Maatenbagush, ba rakken te Mersa-Matroe en El Daba als mede de vliegvelden van Hamman, ten Westen van Alexandrië, Heivan ten Zui den vin Cairo en de vlootsteunpunten van Alexandrië. Overal werden positieve resultaten verkregen ondanks het hevige afweer vuur. De vijandelijke luchtmacht ondernam aanvallen op onze troepen, waarbij eeni ge manschappen gewond werden alsme de op militaire hospitalen in de streek van Boeg, welke duidelijk herkenbaar waren, en trof acht gewonden. Is Oost-Afrika dreef een van onze pa trouilles nabij Liboi (Kenya) met ver- rassine vijandelijke gemechaniseerde eenheden op de vlucht. Onze luchtmacht bombardeerde de havenwerken van Aden, alsmede eenige vrachtauto's bii Loktang Kenya en te Garissa versterkingen en een vliegveld, waarbij vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernietigd werden en een jachtvliegtuig tijdens een gevecht werd neergehaald. Een van onze toe stellen is niet teruggekeerd. De vijande lijke luchtmacht deed aanvallen op Ais- cia, Goera, Decani ere en Massaóe zon der gevolgen, op Kassala, waar een per soon gewond werd en op Asmara waar drie gewonden, zijn en lichte schade werd aangericht. BOEKAREST, 22 Oct. (D.N.B.) - De vereeniging der „vrienden der legion- nairs". die al vier jaar bestaat, is gis teren in het legioen opgenomen. Naar aanleiding hiervan is in Boekarest; op de plaats waar op 21 September 10.10 ne gen Iegionnairs terechtgesteld werden, welke den minister-president Calinescu hadden doodgeschoten, een appèl ge houden. waarbij de commandant der le gionnaire hewegïng en vice-president van den ministerraad. Horia Sima, o.m. verklaarde, dat het legioen wist. dat zij, die Roemenië in het verderf hebben ge stort. blijven ageeren en hopen op een terugkeer, Het wéét ook, dat het ont zaglijke moeilijkheden heeft te ovenvin nen. De geest der legionnairs heeft ech ter ook tijdens- de felste vervolging en onderdrukking nooit gebukt voor moei lijkheden. Horia Sima heeft liet „kruisbroeder- schap" der legionaire jeugdorganisatie opdracht gegeven de geheele Roemeen- sche jeugd van 10 tot 18 jaar te orga- niseeren. MINISTER BECK De vroegere Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck is gisteren bij Snagov in de omgeving van Boekarest gearresteerd. Men had ontdekt, 'dat hij sinds twee we ken zijn vlucht voorbereidde. In Beck's koffer vond men een Engel sche pas. Het verdere onderzoek naar de ont vluchtingspogingen van den vroegeren Poolschen minister van buitenlandsche zaken. Beek. heeft het Britsche gezant schap te Boekarest steeds meer gecom promitteerd. Buiten den vervalschten Engel- schen diplomatieken pas, dien Beek bij zijn arrestatie toonde, heeft vol gens zijn eigen verklaringen de Britsche gezant hem twee millioen lei voor de tenuitvoerlegging der ontvluchtingsplannen gegeven met de opmerking „geld speelt in dit ge val geen rol". De eenige bagage, die Beek bij zich had. was een kof fer met een zend- en ontvangtoe stel. Ook dezen geheimen zender heeft hij van de Engelschen gekre gen. Beck had reeds sedert verscheidene weken naar mogelijkheden om te vluch ten gezocht. Daarom heeft hij den Roe- meenschen autoriteiten meermalen voorgesteld, hem grootere vrijheid van beweging te geven en hem vooral toe te staan, bootreizen te maken. Dit voor stel werd afgeslagen. De vroegere Pool sche kolonel Kaminski zorgde toen voor valsche papieren, doch die werden on toereikend geacht. Daarop organiseerden de Engelschen de oritvluchtingspbgihg.' welke thans mislukt is. Oorspronkelijk wilde men Beek met een vliegtuig laten vluchten., In een auto, die vanmorgen de voor malige Poolsche ambassade verliet en kort daarna een aanrijding had, vond men bij het onderzoek een reeks belas tende documenten. Dit onderzoek is nog niet bpëindigd, evenmin als de verhooren van de Polen, die gearresteerd zijn wegens deelneming aan het Engelsche sahptageplan in het petroleumgèbied.en. onder wie zich even eens leden van de voormalige Poolsche ambassade bevinden. De zekerheid schijnt steeds grooter. dat de zoogenaam de Poolsche ambassade te dezer stede zich tot een uiterst actieve Engelsche spionnagecentrale ontwikkeld heeft. De moord op Codreanu Als juridische motiveering voor het verzoek tot uitlevering van den met, ex- koning Carel gevlucluen vroegeren hof maarschalk Urdareanu aan de Spaan- sche regeering werden de documenten- vervalsching en verduistering opgege ven. Urdareanu wordt na het hier gevoer de onderzoek als een der hoofdschuldi gen aan den moord op Codreanu be schouwd. Hetzelfde geldt van de jodin mevr. Lupescu, voor wie eveneens een verzoek tot uitlevering wordt voorbe reid. Volgens berichten uit Sevilla de verblijfplaats van ex-koning Carol zijn er tusschen den ex-vorst en zijn beide vertrouwden thans ernstige mee- ningsverschillen ontstaan, daar zij alle drie elkaar wederkeerig de schuld ge ven van liet mislukken hunner politieke Het weekblad Tribuna Moldavi meldt, dal het lijk van Codreanu en de andere tegelijk met hem doodgeschoten le gionairs in het crematorium van Boe karest zijn verbrand. De asch was in een zak op de binnenplaats van het crematorium begraven. Heimelijk zijn bovendien, aldus dit blad, nog talrijke legionairs in het crematorium ver brand. Hun asch is verstrooid. Het blad eischt een officieel onderzoek en de plechtige bijzetting van de asch, voor zoover die kan worden gevon den. KENNEDY NAAR LISSABON VERTRÓKKEN 1 NEW YORK. 22 October (D.N.B.). Volgens Associated Press is ambassa deur Kennedy van Londen naar Lissa bon vertrokken, vanwaar hij naar de Vereenigde Staten zal vliegen. Press As sociation is van meening, dat Kennedy niet meer als ambassadeur zal terugkee- ren. ooooooooöooooooooooo DM o AFD. BONN ET ERIE o O O O PEIGNOIRS o O O o ZIJDEN EN WOLLEN SHAWLS o O o O O o o CORSAGES, O OOK LICHTGEVENDEN o O o O o HANDSCHOENEN o o o O m O O O GARNEERINGEN o O O O O O O O O O 0 0 ooooooooooo FEUILLETON DOOR R. ARDEN 2) „Loslaten!" Ze lieten den man met het snorretje los. De snelle verdwijning van hun ka meraad in de sloot had hen respect voor Peters doen krijgen. De man met het snorretje greep in zijn zak en haalde een revolver te voor schijn „Zoo. nu kunnen we wegrijden!" „Hé, zeg! Wou li die drie Ze pro- heerden toch De man met het snorretje stapte ech ter in Peters' auto. steeds het wapen op de anderen gericht houdend. „Kom vooruit!" zei hii ongeduldig „Nou. mij goed!" bromde Peters. „Mii hebben zo niets gedaan. Maar als ze mij wat gedaan haddenHij zette zich aan het stuur en reed weg De beide elegante hoeren hieven achter, terwijl zij de auto een oogenblik zonder zich tp bewegen nastaarden Daarna gingen zij naar de sloot en trokken hun makker eruit. „Ik mag u van dit alles wel een ver klaring geven," zei de man met het snorretje twee kilometers verder. Hij sprak heel langzaam en moest eik woord zoeken. „Ik kan heel moeilijk kent u Engelsch?" „Yes." Peters kende Engelsch. Dat moest de man met het snorretje heel plezierig vinden. Hij toonde zich verheugd. Hij heette Henry Stevens. Hij had een exportzaak in Amerika, dat wil 'zeggen, zijn vader had die, Hij had za ken in Europa te doen. Het was hier erg mooi. Peters, die zoo nu en dan in zijn spiegeltje den weg achter hem afkeek, om te zien. of de drie vreemde heeren soms weer zouden opduiken, werd onge duldig. ..Dat is alles goed en wel. mijnheer Stevens, maar wat wilden die drie ke reis van u?" Henry Peters nam een spiegeltje uit zijn zak. begon zichzelf uitvoerig te be kijken en trok zijn das rechf. „Niets van beteekenis, mijnheer mijnheer „Peters!" „Zoo, mijnheer Peters. Het was maar een onheteekenend incident. Die drie menschen wilden me maar een beetje ontvoeren." ..On'voeren?" vroeg Peters verbaasd. „Waarheen dan?" „Dat mag Joost weien", zei Stevens, zijn snorretje opstrijkend. „Joost mag weten waarheen." Korten tijd zwegen de beide mannen Daarop vroeg Peters tamelijk naief: „Bent n dan rijk?" „Tamelijk", antwoordde Henry Ste» vens penfonig. „En bent u Amerikaan?" ..Ja. Amerikaan." Peters' weetgierigheid was nog niet bevredigd. „Die drie kerels, die u in hun auto wilden meenemen, waren dat dan ook Amerikanen?" Stevens haalde zijn schouders op. „Geen idee. Misschien. In ieder geval zitten ze al een heelen tijd achter mij aan." Peters schudde zijn hoofd. „Ik begrijp u niet, mijnheer Stevens, Waarom heeft u die drie kerels niet bij den eersten den besten politiepost laten arresteeren?" Stevens wendde zijn hoofd om en keek Peters spottend aan. „En op welke beschuldiging dan? Om dat ze achter me aan zaten?" „Nu ja," zei Peters, „dat klopt. Maar nu dan, nu die lui gepoogd hebben u in hun auto te sleepen, nu kunt u met hen toch korte metten laten maken. In de eerstvolgende stad kunt u aangifte doen!" .Dat denkt u maar. Ze hebben me al leen maar uitgenoodigd, mijn tocht met hen te vervolgen. Mogelijk hebben ze het wat opdringerig gedaanEn wij zijn het slachtoffer van een misverstand we maken ons belachelijk." Peters sloeg met de vlakke hand op zijn stuurrad. „Nou, hoort u eens. U weet heel zeker, dat die kerels geweld tegen u wilden gebruiken, en ik weet het ook is dat, geen bewijs genoeg? Terwijl ik eerst een van hen een opstopper heb moeten geven om de krachtsverhouding duide lijk te maken?" „Dat is niet genoeg," zei Stevens ver veeld. „Die drie lui beweren natuurlijk het tegendeel en wie zal de politie dan golooven? De slag. die u aan een van hen hebt gegeven, was overigens goed. die moet u mij eens le.eren. Kunnen we in do eerstvolgende stad wat eten?" „Natuurlijk kunnen we dat," antwoord de Peters. „We moeten ook uw auto nog uit de sloot laten wegslecpen." „Goed. Wilt u dat voor mij in orde maken? Het kost mij zooveel moeite, alles precies uit te leggen." „Graag," zei Peters. „We zullen den wagen meteen hier laten repareeren; binnen acht of tien dagen kunt u er dan weer mee rijden." „Neen, zoo niet," zei Stevens. „Ik zal hem maar voor een kleinigheid verkoo- pen. ik kan niet wachten totdat hij klaar is. Tijd is geld en hij mij beleekcnt het tameiijk veel geld, meer dan de wagen waard is." Opscjiepper! Dat was het eerste, wat Peters "dacht. Hij wist, dat ook rijke lie den precies van de waarde van hun wagen op de hoogte zijn en zelfs, als ze hem verkoopen. tamelijk hooge cischen stellen. Zou deze Stevens daarop een uit zondering maken? Zouden zijn zaken werkelijk zoo omvangrijk zijn. dat een auto daarbij geen beteekenis was?" Stevens draaide met twee vingers aan zijn snorretje en sprak verder meer tot zichzelf dan tot Peters. „Als ik de auto daar laat liggen, ver liezen ze mijn spoor. Ze zullen aan den wagen blijven hangen en wachten, tot dat bij gerepareerd is. Ze durven eerst natuurlijk niet in het licht van de open haarheid te treden. Ze zullen trachten met mij voeling te houden en daartoe zal de auto hun van dienst kunnen zijn, Wat kunnen menschen toch dom zijn. Alsof het op die kar zou aankomen!" Stevens keek het raampje uit en zoo nu en dan schudde hij zijn hoofd. Peters bekeek hem eens van terzijde. Stevens zou naar zijn meening dertig jaar oud zijn. Hij droeg zijn donkere haar in het midden gescheiden en maak te een zeer verzorgden indruk. Men zou zich niet kunnen voorstellen, dat deze man ooit in nauwe aanraking met een oi anderen vorm van arbeid zou zijn ge weest. Zoon van rijke ouders, zorgeloos en een weinig blasé. Maar toen hij zijn hoofd plotseling omdraaide, was deze indruk verdwenen. Stevens glimlachte, maar het was geen vriendelijk glim lachje. In zijn donkere oogen straalde een wreede glans. „Ik had ze wel kunnen neerschieten, die drie kerels", zei hii. „Het wa* een gunstige gelegenheid. Bij ons had ik het waarschijnlijk gedaan, maar jullie in Europa zijn zoo verschrikkelijk zwaar op de hand, mijnheer Peters. Er zou een onderzoek worden ingesteld, dat wéken lang zou duren ik zou me weken lang hebben moeten laten verhooren. Het zou voor Grizzard een goed lesje geweest zijn maar het is beter zoo! Kunnen we in de volgende stad goed eten?" Peters, wien de gedachtengang van zijn reisgenoot wat vreemd toescheen, knikte. „Ja, dat kan. Wie is Grizzard?" „Grizzard?" Stevens bewoog zijn hoofd heen en weer. ..Iets ergs! Een vreeselijke vent. Persoonlijk heb ik nog nooit do eer gehad. Zee. dat bier bij jullie is eenvou dig heerlijk. Ik heb er bij eiken maaltijd een behoorlijke hoeveelheid van gedron ken en na afloop niets ervan gemerkt. Het doet je goed. Bent u getrouwd?" ..Neen," antwoordde Peters. „Er is r»og niemand geweest, die mijn innerlijke waarde ontdekt heeft. En u?" „Ook niet." Stevens glimlachte weer spottend. „Mijn waarde, ik bedoel de materieele heeft al menigeen ontdekt. Het was niet steeds gemakkelijk het hoofd uit den strop te trekken. Bij ons in Amerika is er een soort vrouwen, die daar speciaal op uit zijn, moe» u weten; pen compromiteerende situatie, twee om gekochte, getuigen, een aanklacht we gens trouwbreuk tien tot vijftigdui zend dollar schadevergoeding". „Dat is alleen maar de schuld van jullie eigen idiote wetgeving", zei Pe ters. „Bij ons bestaat zoo iets gelukkig niet. Dat daarginds, wat u daar ziet, daar kunnen we wat gaan eten." „Uw auto loopt tamelijk langzaam! Hii hoort eigenlijk al op het kerkhof, hè"? „Hij is zeven jaar oud," antwoordde Peters beleedigd. „Ik heb hem pas zes maanden, maar hij heeft me i\og nooit in den steek gelaten. Hij haalt nog al tijd de zeventig en dat is voor mij vol doende. Die van u haalt de honderd- itwintig en hit heeft daarbij zijn hoofd gestooton, Die van u is jong, dom en onervaren, die van mij daarentegen is in den loop van den tijd wijs en rusti ger geworden. Die van mij rijdt en brengt ons, waar we wezen willen, die van u ligt in de sloot langs den weg!" Stevens lachte.. „U heeft gelijk!" HOOFDSTUK II „Naar welk hotel zal ik u nu brengen?** vroeg- Peters drie uren later, toen zijn auto reeds het asphalt van de hoofd stad onder de wielen had. „Hotel?" vroeg Stevens lijzig. „Ik had me voorgesteld, dat u me zoudt uitnoo- digen bij u zelf." „Ik?" vroeg Peters eenigszins ver baasd. „Mijn heel e woning bestaat maar uit anderhalve kamer en is zeker niet toereikend voor de eischen van een Amerikaanschen dollamagnaat" „Maar ik hen heejemaal niet veel- eischend." antwoordde Stevens. „Ik heb zelfs wel eens in een kraal van een ne gerstam overnacht." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2