Scholen moeten zuinig zijn met kolen Aardappelmeel en erwten geen veevoeder KAASBESCHOUWINGEN LAATSTE BERICHTEN De Japansche pers vermoedt „Engelsch-Amerikaansche storingsacties" Aantal maatregelen om de school zoo lang mogelijk gaande te kunnen houden AUTODIEVEN VEROORDEELD Verdediger was het niet eens met eisch tot vrijspraak Nauwlettende controle SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER NED. AMBULANCE TERUG UIT FRANKRIJK Afdeeling Utrecht N.V.B. UIT DEN U.P.D.B. UitdenG.U.K.B. WILLY PÉTILLON schrijft voor onze^j lezeressen over: RECEPTEN Het Duitsche weer- machtsbericht Het Italiaansche weermachts- bericht DE ONTMOETING HITLER EN LAVAL Nederlandsche winterhulp organisatie Nieuw station voor Zwolle? Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 DE waarnemend secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft aan de gemeente besturen, de besturen van bijzon dere scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onderwijs, aan de directeu ren der rijkskweekscholen en aan de besturen van bijzondere kweek scholen voor onderwijzers en on derwijzeressen bij rondschrijven medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid dat het niet ze ker is, dat er voldoende brandstof zal zijn om gedurende den gehee- len winter de schoollokalen nor maal te verwarmen, hij van mee ning is, dat er bij het begin van het stookseizoen reeds maatregelen genomen moeten worden om te bereiken, dat met de aanwezige voorraden de school zoo lang en zoo regelmatig mogelijk gaande gehouden kan worden. Als algemeene maal regelen, waaruit zoo noodig naar plaatselijke omstandig- den een keuze kan worden gedaan, noemt gemelde secretarisgeneraal: 1. Niet stoken vóór t November; 2. Concentratie van het onderwüs in een kleiner aantal gebouwen door twee.scholen gebruik te laten maken van één gebouw: 3. Enkele dagen per week geen onderwijs geven. Hiervóór komen in de eerste plaats de Zaterdag en Maandag in aanmerking. Het ge bouw behoeft dan op drie achtereen volgende dagen niet verwarmd te worden. 4. De Kerstvacantie in ieder geval verlengen tot twee weken. 5. Den schooldag te stellen van b.v. 9 tot 1 uur. De inspecteur van het betrokken on derwijs dient tijdig bericht te ontvangen van de maatregelen, welke zijn getrof fen. Wanneer afwijking van éenige wet telijke bepaling noodzakelijk is. verzoekt gemelde secretaris-generaal van te voren overleg te plegen met den inspector. ARNHEM. 22 October. Eind Mei en begin Juni maakten de 30-jarige chauf feur T. B. v. d. H. en de 28-jarige chauf feur A. J. M.. beiden uit Vcenendaal. zich schuldig aan diefstal van twee vrachtauto's, resp. te Scherpenzeel en 1e Rhenen. Deze warén na de capitulatie langsden weg blijven staan, doch de eigenaars wisten-nog wel degelijk, waar zij stonden. De chauffeurs hadden een der wagens verkocht voor f 75.—. De rechtbank te Arnhem veroordeelde bei den vandaag tot één jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hechte nis. De eisch luidde (wee jaar met aftrek. Moet voor assistent-accountant arbeidslijst in te controleeren ondernemingen aanwezig zijn? AMSTERDAM. 21 October. Van daag is opnieuw aan het Hof voorge legd de principieele vraag of assis tent-accountants. die elders controle werkzaamheden verrichten, in dienst van het accountantskantoor, waar aan zij zijn verbonden, onder de be palingen van de Arbeidswet vallen, in het bijzonder of de voorschriften omtrent de aanwezigheid van de ar beidslijst ook gelden voor de kan toorlokalen behoorende tot de dooi hen te conlroleeren bedrijven. Deze zaak is eerst behandeld door den kantonrechter te Hilversum, voor wien een proefproces is gevoerd tegen een ac countant. wiens assistent zonder arbeids lijst controleerde in een bedrijf te Nij- kerk. De kantonrechter ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. De rechtbank wees een veroórdeelend vonnis, hetwelk dooi den Hoogen Raad wegens een vormge brek werd vernietigd. De zaak wérd ver wezen naar het Hof te Amsterdam, het welk de inleidende dagvaarding nietig verklaarde. Dit arrest werd gecasseerd door den Hoogen Raad en teruggewezen naar het Hof alhier, welk college de zaak behandelde: De procureur-generaal mr. .T.- Versteeg vorderde thans vrijspraak, omdat hit van oordeel was. dat de assistent-accountant zijn werkzaamheden had verricht ten be hoeve van de onderneming, waar hij zijn controlewerkzaamheden uitoefent. Dus had die firma in Niikerk gedagvaard moeten worden en niet de accountant. Het zal zelden voorkomen, dat de ver dediger zich niet ijlings aansluit bij een eisch tot vrijspraak, doch in dit geval was mr. J. T.oonstiin het. niet met het O.M. eens. Do verdediger bepleitte de stelling.dat hier ontslag van rechtsvervol ging moet volgen, omdat de arbeid van den assislent-accounlant verricht buiten de kantoorlokalen van zijn patroon, geen arbeid in den zin der Arbeidswet is. zoodat ook de bepalingen omtrent de arbeidslijst jn dat geval niet van toe nassing zijn. Subs, bepleitte hij de stel ling. dat ook als bedoelde arbeid wel als arbeid in den zin der wet zou moeten worden beschouwd, er niettemin geen verplichting zou bestaan om een arbeids lijst op te hangen in alle kantoren dei- ondernemingen. waar de assistent zijn werk verricht. Arrest 5 November. Geen seringen meer naar Duitschland AALSMEER. 23 Oct. (A.N.P.). Om te respecteeren redenen heeft Duit6chland den invoer van seringen verboden. Als een gelukkige omstandigheid velt aan te merken, dat de Duitsche regeering zoo groolmoedig is geweest, het invoer verbod voor anjelieren op te heffen.. Er vall dan ook een levendige export in deze bloemen te constateeren. 's-GRAVENHAGE, 22 October Aangezien gedurende den laatsten tijd herhaaldelijk is gebleken, dat door veehouders aardappelmeel en groene erwten in onbewerkten toe stand als veevoeder worden aan gewend, wordt door den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, nog eens met nadruk de aandacht van belanghëbbenden erop gevestigd, dat zulks ingevolge het bepaalde in het Veevoederbe- sluit 1939 is verboden. Teneinde de naleving Van dit verbod te verzekeren, is aan de met het toezicht hierop belaste ambtenaren opgedragen nauwlettend daarop toe fe zien. Tevens is eenigé malen geconstateerd, dat aard annelmeel en .groene, erwten door han delaren zijn vervoerd en afgeleverd me' bestemming voor veevoeder. Daarom wordt thans onnieuw het volgende ter kennis van belanghebbenden gebracht- Van aardannelmoel is het 'vervoer naar en de aflevering aan uiteinde lijke verbruikers slechts toegestaan in een hoeveelheid van ten hoogste 1 k.g.. zoodat een handelaar, die een grootere hoeveelheid aan ^.en veehou der aflevert, een strafbaar feit pleegt, terwijl ook de veehouder die deze hoeveelheid in ontvangst neemt als 52 zieken naar Nederland 's-GRAVENHAGE. 23 Oct. De Ne derlandsche Roode ruis ambulance naar Frankrijk is dezer dagen na een zware reis met 52 ernstig zieke Nederlanders van haar derden tocht naar het Zuiden van Frankrijk in het vaderland terugge keerd. Slechts 9 van deze Nederlanders wa ren in België woonachtig, de overigen hoorden allen in Nederland zelf thuis. Deze reis was wel de moeilijkste .van de drie welke men tot nu toe gemaakt heeft. Vri.jwel alle patiënten moesten lig gend vervoerd worden. Het ligt voor de hand. dat het onderbrengen in hotels van deze 52 zieken en de 10 leden van het ambulance-personeel, de leiding der ambulance voor groote moeilijkheden plaatste. Men heeft de zieken uit Mar seille, Nice. Cannes. Juan les Pins, Lyon (12 personen j enz. gehaald en op den terugweg van Marseille naar Neder land niet minder dan zeven keer moe ien overnachten. Groote moeilijkheden leverde ook .de voeding der patiënten op. De ambulance voert levensmiddelen en kookgereedschap mede voor het be reiden van warme maaltijden. Doch om brood te verkrijgen voor 62 menschen voor 2 maal lijden per dag moet men zich broodkaaiten bij.de gemeentelijke instanlies zien te verschaffen, wat in Frankrijk geen gemakkelijke taak is. Doch hoé het ook zij, de ambulance heeft zich er dapper doorheen geslagen en haar groote transport zwaar-zieken thuisgebraf ht, Naar wij vernemen, bestaat bij het Nederlandsche Roode ruis het voorne men om nog meer tochten door de am bulance te laten maken. - medeplichtige aan dit feit gestraft kan worden. Groene erwten mogen aan uiteindelij ke verbruikers slechts afgeleverd worden voor menschelijke 'consumptie, terwijl deze aflevering bovendien niet in strijd mag zijn met het krachtens de prijsop- drijvings- en hamsterwet 1939 bepaalde Dit houdt in. dat het afleveren en het in ontvangst nemen binnen een kalen derweek van een hoeveelheid groene erwten, welke grooter.is dan de hoeveel heid. welke de ontvanger met de bij hem inwonende personen gedurende een week ■pleegt té verbruiken, verboden is. 'Aan handelaren en veehouders; die in strijd niet bovenstaande bepalingen heb hen gehandeld, wordt thans in hun eigen belang dringend aangeraden de tusschen hen geslóten transacties ongedaan fi naken en er zorg voor"te dragen, dat ho' onrechtmatig afgeleverde en in önt vangst genomen producten wederom naar den handelaar worden terugge voerd. TTiertoe dient bïï den nlaatsèliiken hureauhonder een geleidebiljet te wnr den .aangevraagd. Aangezien de betreffende personen er zich wellicht niet geheel van be wust waren met de bestaande voor schriften in overtreding te ziin. mag worden aangenomen, dat. mits ge handeld wordt als hierboven om schreven. door do justitieele autori teiten hiermede rekening zal wor den gehouden. Met ingang van 19 October zal echter indien aan het bovenstaande geen gevolg is gegeven, tegen handelaren en veehou ders. van wie geconstateerd wordt, dai zii handelen dan wel gehandeld hebber in strijd met de desbetreffende bepalin een. met de grootste gestrengheid wor i den oneetreden. per kruik if 3.45 Lij ókr.af i.25 Lij 12 kr. a f 3.15 Utr.str. 17 J el. 3450 Ao 11878 SPORT EN SPEL Het programma voor a.s. Zondag luidt: u klasse A. VV'OG—Minerva. RUCGroen-Zwart, Utr. oysGodiscHe Boys. StichtenarenSper eer, NUenrodeaMaarssen. Ie klasse B. HDSFAK, Soesterberg—IJFC, DEV— WA, VreeswijkOranje-Wit, CDNWijk bij Duurstede. 2e klasse D. Avance-.Spoor vogels, Hilv. BoysDOSV, Kaarden—VBO, GooivogelsKV VA. Reserve 2e klasse B. Amsvorde 2CDN 2, Zeist 3Quick 3, FAK 2—SEC 3. Reserve 3e klasse F. Olympia 3AW 3, Spoorvogels 2HVC 4. Deze winter een nood- competitie Behoudens goedkeuring van het N..D. B.-bestuur zal de wedstrijd-commissie van den U.P.D.B. een z.g. nood-competi tie organiseeren, welke in de week van 4—9 November eoi» aanvang zal nemen. Het kampioensteam zal geen aan spraak maken op deelname aan het lournooi om het landskampioenschap, terwijl ook geen enkel tiental als gevolg van het resultaat in deze Competitie zal promoveeren of degradeeren. De hoofdklassers en 1ste klassers van verleden jaar zijn in één groep samen gebracht, terwijl de oude 2de pii 3de klassers eveneens In één afdeeling zijn geplaatst. In verband met de verdnisteringsmaat regelen zullen vereenigingen die dit wenschen ook 's Zaterdags en 's Zondags kunnen spelen. In de hoofd- en 1ste klasse komen zeer vermoedelijk uit: Ons Genoegen 1 en II (Utrecht 1. U.D.G. I (Utrecht), H.D.G. I en TT (Hilversum), Ons Genoegen I en II (éZist), Breiikelen I. Damlust I en Zwart-Wit I (heide Utrecht). Maarssen I Rllthoven I. H.C.D. I (Hilversum) en A. D.V. I (Amersfoort). In de 2de en 3de klasse komen-uit: Driebergen. Vriendenkring (Zuilen), Doorn. Tuindorp (Baartensdiik), De Bilt. H.C.D. II (Hilversum) en O.D.G. (Soest). Wie er uiteindelijk kampioen der eer ste klasse zal worden, is door de uitsla gen van Zondag jl. moeilijk te voorspel len. tenminste wanneer we- Al t ins, de specifieke Zaterdagmiddagclub even buiten beschouwing laten. Immers.;<het sterke Soesterkwartier uit. Amersfoort kreeg van de Stichtsche K.V. een ge duchte nederlaag te slikken, waardoor laatstgenoemde club haar kansen be hield. Altius bleef intusschen ongesla gen. dóór nu de Zwaluwen reserve's- in eigen huis te kloppen. Ook Tovers 2 won weer, nu ten koste, van Saanos 3. zoodat de spanning in deze aardige klasse er steeds meer in komt. De tweede klasse ondervindt nogal wat moeilijkheden met de vaststelling van wedstrijden, waardoor er ook "nu slechts twee ontmoétingen plaats von den. De uitslagen luiden als volgt: Klasse I: Samns 3Tovers 2 02;'St. K.V. I Soest I S—2; Olympia 2Biltho- ven 2 n.d.; Zwaluwen 2Altius 1 3—5; Klasse II: Olvmpia 3Altius 2 1i Tovers 4—S.K.V. 2 5—1. Adspirantenklasse: Olympia—Biltho- ven n.d.-; S.K.V.Soest 0—4; Zwaluwen Samos 01. ,\/i ET het opnemen van de kaas in het distributiestelsel is der huisvrouw opnieuw een hulpmiddel ontnomen, een wapen, waarmee zij zich verdedigde tegen de moeilijkheden en problemen, is haar uit de hand geslagen. Want de toewijzing per week en pér persoon van één ons is wel zoo gering, dat er niet veel mee uit te rich ten valt. Wü hebben weer een nieuwe rekensom opgekregen en het is ook nu een eerezaak om die zoo goed mogelijk op te lossen. In elk gezin zal die oplossing anders uitval len. want verschillende menschen hebben nu eenmaal verschillende cischen.Daarbii komt. dat de verhouding in een gezin met kleine kinderen anders is en bovendien vertoonen zoowel kinderen als volwassenen vaak (en aanzien van kaas allergische gevoeligheden, zoodat hun dit voedingsmiddel verboden is- Al deze omstandigheden kunnen de kaassituatie in een huishouden grondig wijzigen. WAT kunnen we nu in een normaal gezin met ons stukje kaas doen, als we er zoo veel mogelijk mee willen woe keren? Het ligt voor de hand, dat het in iéder geval aanbeveling verdient steeds een zoo groot mogelijk stuk in één keer te koopen. omdat men dan naar verhouding minder korst heef». Ook koopen we de kaas liefst niét ge sneden, daar we met een enkele groote korst nog iets kunnen beginnen, terwijl de kleine dunne randjes in de keuken niet anders bruikbaar zijn dan in het eten van den hond of de poes. Overigens is voor hen in deze dagen een kaas korstje eveneens meer voedingsmiddel rlan luxe. Al dergelijke afvalletjes moe ten hen helpen hun dieet aan te vullen. Wij kunnen ons stukje kaas eenvoudig op tafel brengen en er van gebruiken tot hel op is. Dat is een simpele metho de die verder eeon overleg eischt. Als het op is. merkt iedereen het wel. We kunnen een termijn stellen en zeggen: zoo lang moet het mee. We kunnen ieder en dit is speciaal daar waar geen klPine kinderen zijn ieder 'het hem nf haar toekomend brokje geven en zeggen: zie zelf maar wat je er mee dnct. Ook kunnen we hepaalde kaas dagen ofkaaslobz'e dagen instellen. Of hiivnnrheeld de kans geven niet aan het ontbijt, maar aan de lunch of omge keerd of we kunnen ze reserveeren voor het dessert en ze eenvoudig als boter hamheleeging laten verdwijnen. Dat zijn alle punten, die élke huisvrouw voor rich moeten uitmaken, omdat zii alleen den srh'nak van'haar huisgenooten ken' Bij het konpen van kaas kunnen wii nog enkele punten in gedachten houden fn het algemeen snijdt zoogenaamde komiinekaas heter uit dan zoefp veertig oliis beter dan volvette." dus Edammer 'ie sltiid veertig n'us is. vnordeeliger lan Gou'dsche Smeerkaas kan boter vervangen'en dus heeft ook haar sne '-'.ale voorrleelen. Kaa= zonder korst i{ bijna te cehvir'-pn ,a's smeerkaas en ic ''oor hef'óntbrpVr'i ver» de korci ook iet' vbordeeligër dan de re-.v'one kaas. maar rlnf.« r-n- ie mnniliiV en de korst heeft toch ook zijn eigen aardige voordeelen. Om die te benutten schrappen we ze flink af en raspen ze dan niet, maar malen ze door den vleeschmolen. Op die manier gaat er geen stukje verloren. Geraspte kaas op de boterham is zeer smakeliik en „deelt meer uit" dan ge sneden kaas. Misschien zullen welen dus niet alleen de korst, maar een zeker percentage van het rantsoen malen, om zoo het rantsoen nog'wat te rekken en toch nog nu en dan een kaasschoteltje te serveeren. Het ons macaroni, met het korstje kaas. het plakie ham. dat we sparen van het vleeschrantsoen en een stuke kostbare boter, wordt op die manier een feestschotel éénmaal in de maand! Persoonlijk voel ik het. meest voor de regeling om de helft van het rantsoen als hoterhamhelegging en de andere helft voor stamppot e. d. te gebruiken. Jagersmaal (Lunchscbotei) Benoodigdheden: Berekend voor vier personen: Twee ons smalle bloedworst; twee groote uien; twee flinke zure ap pelen; vijf of zes aardappelen of als ze klein zijn een paar meer. Een-stukje vet of hot er. Bereiding: Maak de uien sehóoh en snijd ze in dunne schijven. Schil en hoor de apoelen en snijd ze eveneens aan schijven. Snijd de aardappelen aan plakjes. Snijd de bloedworst in niet te Ijmne. plakjes. T.aat de hoter in een niet (p kleine pan lichtbruin worden. Doe er de plakjes blopdworst ln en laat ze bruin en knappend bakken. Neem ze er uit en houd ze goed warm. Bak nu in bet overgebleven vet de annelen. uien en aardappelen tot de annelen en uien -aar en de aardannelen licht bruin zijn. Vor-r dan de bloedworst weer bii-en laat hrt reheel even doorbakken. Dien het gerecht zoo heet mogelijk op in een De besprekingen te Batavia TOKIO. 23 Oct. (D.N.B.). In ver band met den terugkeer van den Ja- panschen minister van handel Ko- bajasji uit Batavia is de kwestie van de Japansche handelsbesprekin gen met Nederigndsclvlndiè in de Japansche bladen opnieuw eterk op den voorgrond getreden. Dr Asahi Sjimboen zegt het onbegrij- péJijk te achten, waarom Kohajasji voor een tusschentijdsch rapport en voor deelneming aan de feestelijkheden van hef 2600-jarig hést-aaan van het keizer rijk naar Tokio moet terugkfeeren, ter wijl de onderhandelingen met Neder- landsch-Indië voor Japan toch belang rijker zijn. liet wordt steeds duidelijker, betoogt het blad. dat Engeland en de Yereenig- de Staten hun economisch offensief te gen" Japan steeds meer verscherpen Uiteraard .heeft dit offensief grooten in vloed op de onderhandelingen met Ne- derlandsch-Indië. Om Nederlandsch-Indië voor Ja pan te v innen, moet Japan dit land inlichten over de nadeelen eener toenadering tot Engeland en de Ver- eenigde Staten, of, wanneer dit geen succes heeft, zonder verdere woor den te verspillen de wapens laten spreken. De Yómióeri Sjimboen constateert, dat de Engelsch-Amerikaansche intriges in Nederlandsch-Indië een anti-Japan- sche stemming verwekt hebben. Het is voor de Japanners onbegrijpe lijk. waarom de Nederlandsch-Indische autoriteiten hiertegen en vooral tegen de anti-Japansche pers aldaar geen maatregelen nemen. Men kan aanne men, dat deze anti-Japansohe houding van Npderlandsch-Indië met de recente -beprekingen tusschen Huil en. den En- gelschen en Australischen ambassadeur te Washington in verhand staat. Vermoedelijk is er tijdens deze bespre kingen tusschen de belanghebbenden overeenstemming bereikt inzake het Nederlandsch-Indi6che probleem. Japan moét met nieuwe Engelsch-Amerikaan sche storingsactie6 rekening houden en daar,om dienovereenkomstig maatrege len nemen. TOKIO. 23 Oct. (Domei). Yakosjiro Soema, de woordvoerder van het Ja pansche departement van buitenland- 6Che zaken, heeft tegengesproken, dat dé besprekingen in Batavia zouden zijn -afgebroken. Soema voegde hier onmid dellijk aan toe, dat de delegaties van Japan en Nederlandsch-Indië geen over eenstemming hadden bereikt inzake Ja pansche aankoopen van Nederlandsch- Ipdische petroleum. De onderhandelingen, zoo verklaarde de woordvoerder, hebben een zeer vlot verloop en de besprekingen te Batavia worden voortgezet met verscheidene vraagstukken als onderwerp, o.a. de pe- trolenmkwestie. Ook onthulde Soema, dat Isjimio Kobajasji, de Japansche mi nister van handel en industrie, die de leider is van de Japansche delegatie te Batavia en thans weer op reis is naar Tokio, voornemens is na zijn bezoek aan Tokio naar Nederlandsch-Indië te rug te keeren. Op een vraag inzake een persbe richt, uit Londen, volgens hetwelk de Brit6chè regeering een contract met - Nederlandsch-Indië zou geslo ten hebben voor de uitsluitende aankoopen van vliegtuigbenzine, antwoordde de woordvoerder: „Wij weten daar niets van". Hij verwees evenwel, naar een bericht uit Bata via, dat een tegenspraak op de Lori- densche bewering door een Neder* landsch-Indisch regeerings-ambte- naar bevatte. Op een andere vraag, of de Japansche delegatie te Batavia met. Nederland sche firma's onderhandelt, antwoorddo de woordvoerder, dat de onderhandelin gen gevoerd worden met de Nedei-- landsch-Indische regeering, maar dat sorns de Nederlandsche petroleumfir ma's geraadpleegd worden. Soema gaf toe. dat hij perstelegrammen eezien had, waarin beweerd wordt, dat Engelsch- Amerikaansche petroleumhelangen aan de onderhandelingen te Batavia hinder nissen ,in den weg leggen. Hij weiger de évenwei hierop in te gaan. BERLIJN. 23 Oct. (D.N.B.). - Het op perbevel van.de weermacht maakt be kend: Lichte fromaties gevechtsvlieg tuigen hebben overdag Londen en an dere voor de oorlogvoering belangrijke doelen succesvol ;net bommen bestookt. Bij het invallen van de duisternis zet ten zware formaties de verge]dingsaan- vellen op de Britsche hoofdstad en op de centra der Engelsche wapenindustrie voort. Aen beide zijden van de Theems ontstonden nieuwe branden. In Coven try en Birmingham kregen voor de oor logvoering belangrijke bedrijven zware treffers. Vijandelijke vlurihten naar Duitsch land vonden gisteren niet plaats. Ma joor Moelders schoot, zooals reeds ge meld. in een luchtgevecht tegen vijande lijke jagers, die grooter in aantal wa ren, zijn 49en, 50en en 51en tegenstan der neer. Twee Duitsche toestellen wor den vermist DE REPATRIEERING DER DUIT- SCHERS UIT DE BOEKOWINA EN DE DOBROSDSJA BOEKAREST, 23 Oct. (D.N.B) Dins dag is te Boekarest het Duitsch—Roe- meensche.verdrag onderiee'-end betref fende de repatrïeering van de volksduit- schers uit het Zuiden der Bockowina en ERGENS IN ITALIË, 23 Oct. (Stefanl) Ia zijn weermachtsbericht. nr. 138 maakt het Italiaansche hooLlkwartier het voleende hekend: In Noord-Afriko deden vijande lijke vliegtuigen aanvallen op onze troepen tusschen Solloem en Sidi el Barrani. Een persoon werd gedood. Eenige pers men werden gewond. In de streek van Boeg heeft een van onze jagers na een aanval twee vijandelijke bommenwerpers van het type Welling ton op de vlucht gejaagd. Een ander vliegtuig werd ernstig getroffen en waarschijnlijk omlaag gestort. Onze luchtmacht bombardeerde de vloothasis van Port Said. Het. bombar dement op de vlooflmsis van Alexandrië waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren duur de twee uren en veroorzaakte hevige ontploffingen en zware branden in de haven-op6lagplaatsen. Al onze vliegtui gen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika deden onze vliegtuigen een aanval op het vliegveld van Boera aan de Tana-rivier. Zij bombardeerden en beschoten de benzine-reservoirs en het afweergeschut. De vijandelijke lucht macht ondernam zonder eenig succes aanvallen op Boergavo en op het vlieg veld van.Asmara en Goera. TUSSCHEN BERLIJN, 23 Oct. (D.NB.) Uit politieke kringen alhier zijn in het geheel geen uitlatingen ontvangen over de ontmoeting tusschen Laval en den Führer, welke opheldering kunnen geven over inhoud en karak ter van het onderhoud. Ook de Duit sche pers beperkt zich tot hét weer geven van het feït. als zoodanig, waarop deels door een -grooten op maak de aandacht gevestigd wordt. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. Naar het A.N.P. verneemt- worden er plannen ontworpen voer het stichten van een Nederlandsche Wintenhnlporganisatie. in denzelf den geest, zooals deze in Duitsch land reeds sinds eenigo jarea be staat. Deze plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Er zal een eereraad worden ge vormd, waarvan' - jhlv mr. A. M. Snouck Hurgronje, voorzitter zal zïjn. Alle groepeeringen der Neder landsche-bevolking zullen in dezen raad vertegenwoordigd zijn en zullen haar medewerking aan de organi satie geven, zoodat van een breed nationaal winterhulpwerk gespro ken kan worden. Ingrijpende wijziging in de situatie te wachten ZWOLLE, 22 Oct Naar wjj uit goede bron vernemen, zijn er op het oogenblJk plannen in voorbereiding, be vattende een ingrijpende wijziging in de situatie van het hoofdstation Zwolle. Reeds lang is het rangeerstation, lig gende tusschen de Assendorperhire en den IJsseldijk. niet meer berekend op de intensiteit van het goederenverkeer in drukke perioden. Het rangeerstation- Zwoije is een der ceptrale punten in dat verkeer. Het is de bedoelipg een nieuw goede- renemplacement aan te leggen. Dit zal komen tusschen de halte Herfte-Veld- hoefc en het station Dedemsvaart, en ook ongeveer de lengte van den afstand tusschen deze plaatsen krijgen. Men denkt over den aanleg vier of vijf jaren te zullen doen. Daar het terrein van het huidige ran geerstation dan grootendeels vrij zal komen, worden reeds thans voorzienin gen getroffen; Enkele kopsporen worden dedrge'.rokken naar bpt L olsche hoc.fd- emplacement. Ook voor dat emplace ment zijn verschillende veranderingen in overweging. Zelfs is de kans groot., dat Zwolle een geheel nieuw stations gebouw krijgt. Het houwen van een nieuw, station is al eens eerder aan da orde geweest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3