Belangrijk werk in het laboratorium van Prof. Sprenger Peulvruchten - cultuur in Nederland Verwerking van groenten en fruit Bereiding van mosten Nieuwe regeling der arbeidsbemiddeling Uiteenzetting van ir. R. A. Verwey DE AUTO-SNELWEG AMSTERDAM- UTRECHT U rgentie-programma wordt opgesteld Na 22 uur niet op straat! VERENIGING VAN AMERSFOORTSE TANDARTSEN ONTSLAG OPBOUW- DIENST 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 I (Van ónien specialen verslaggever) IN de uiteenzetting, wélke dé inspectéur voor den tuinbouw, Ir. A. W. van de Plassché, dezer dagén in een radioréde heeft gegeven over dezen tak van bodemproductie in Nederland, wérd géwag ge maakt van de onderzoekingen op het gébied van de verwerking van tuinbouwproducten, welke te Wageningen worden verricht. Hiérin vonden wij aanleiding om ons tér plaatse eéns nader ovér dén aard dézer werkzaamheden op de hoogte te gaan stéllen. ACTUEELER werk, dan er verricht wordt in het instituut voor onderzoek op het gebied van verwerking van fruit en groenten té Wageningen, onder de leiding van Prof. Ir. A. M. Sprénger, kan men zich moéilijk indenken. Reeds verscheidene jaren is men er bezig met de vervaardiging van de langzamerhand bekend géwordén „zoete most", mét de bereiding van wijn, met het onderzoek naar het vitaminegehalte bij groenten en fruit, naar de mogelijkheid van het drógén van fruit, en vooral dén laatsten tijd is zéér belangrijk het onderzoek ilaar dé mogelijkheid van hét verwerken van tuinbouwproducten bij hét maken van surrogaten, en dan met namé de surrogaten voor thee en koffie, wélke op het oogenblik wel in het brandpunt van de belangstelling staan. Wij stélden het dus zeer op prijs, dat Prof. Sprenger, ondanks zijn drukke werkzaamheden, gelegenheid vónd, ons iets te toonen van het veelzijdige werk. dat op dit gebied te Wageningen wordt verricht. staat zijn uitsluitend luxe fruit te koopèn. Maar ts een scheiding, die desnoods elk laar opnieuw getrokken zou kunnen wor den. eenmaal gemaakt, dan moet alles wat beneden de grens ligt als fabrieksfrait wórden verkocht. In dit tabrieksfruit zou óók nog een onderscheid kunnen worden gemaakt al haar gelang van de produc ten. welke er van kunnen worden gefabri ceerd. Zóo zou er bij de appels en peren verschil kunnen zijn in fruit, geschikt voor veevoer, wijnberèiding, pectineberéiding stroop en sommige droge producten en in fruit, geschikt voor hét vervaardigen van zoeten most en van prima gedroogde waar. De C-mosten VOOROP staat het strevén, te zoe ken naar córioerveeririgemethó dén, die eenvoudig zijn uit té voéren en wiarbij dé natuurlijke béstarid- deelen ongerept worden bewaard. In het algemeen is de toestand in óns land zoo, dat Ongeveer 50.000 Ha. met vruchtboomén zijn beplant, maar nóg niet overal staat de fruittéelt op een hoog plan. Mschóón er de laatste jaren een aanmerkelijke ver betering is ingetreden dóór betere bemesting, bestrijding van plantéri- ziekten en in het algeniéen eeri bete re behandeling van dé vruchtbóó- men. Wil het Nederlandöche fruit ingang vinden bij het publiek, dan moet hét iri een goeden vorré aangeboden worden en gelukkig wordt er inderdaad den laat sten tijd meer zorg dan vroeger besteed aan goed plukken, zorgvuldig sorteeren en verpakken. Als dit gebeurt kan men komen met een kwaliteitsfruit waarme de men alle concurrentie op dit gebied kan weerstaan. Neemt men echter deze maatregelen, dan wordt tegelijkertijd een groote hoe veelheid fruit uitgeschoten omdat het riiet van eerste kwaliteit is, en dit fruit kan niet meer op de markt gébracht wor den omdat het dan het betere fruit zou beconcurreeren, waardoor de maatrege len, genomen om de fruitteelt op hóóger peil te brengen, weer onmogelijk zouden worden gemaakt Men moet dus dit fruit dat te goed is voor veevoeder, op een bepaalde wijze bij het publiek brengen en dat kan alleen in geconoervéerden vorm. Wat geldt voor het fruit geldt noodzakelijkerwijze ook voor de groen ten. Er wordt wél reeds veel fruit gecon serveerd doch dit kan nóg in grootere m ite geschieden, en op eéh andere ma nier. De zoeie most Het bereiden van zoeten most is een niiddél waardóór men groote hoe veelheden fruit kan conserveeren, en waarmee men dus de fruitteéltop be langrijke wijze ondersteunt, terwijl bovendien hét product op zichzelf ook zeer groote waarde heeft, omdat het fruit geconserveerd is op een wij ze waardoor het aan waarde «Hijgt. Dit komt. omdat alle onverteerbare stoffen die de appel zelf bevat, verwij derd wordén en daarom heeft deze zoete most een groote waarde voor zieken en sportbeoefenaars omdat het product ge makkelijk door het lichaam wórdt opge nomen. Het feit, dat de zoete most een uitstekend gezondheidsmiddel is, is in ons land nog lang niet genoeg doorge drongen; het kan niet genoeg herhaald worden dat het in het belang van het Nederlandsche publiek is om zoeten most bij het menu op te nemen. Inderdaad vertoont de omzet van zoeten most sinds 1933 een stijgende lijn. maar die lijn kan nog veel sterker stijgen; wanneer het publiek door een grootér verbruik de he raiding van zoeten most steunt dan zou oók de prijs aanmérkélijk lager kunnen worden gesteld. Voor de fabrikatie van zoeten most heeft men den laatsten tijd hoofdzakelijk benut de Brabantsche bellefleur, de Ossekop en de Goudreinei. waarhij bleek dat goed behandelde appels ook den besten zoeten most gevén. Het zou onjuist zijn om bij het koopen van pérsmateriaal in de eerste plaats op den prijs te letten omdat over het algemeen appels van den laagstén prijs oók rie slechtste appels zijn. Önriipe appels kan men heter niet voor grondstof van zoeten most gebruiken en beter is die appels te nemen wélke zich alléén dóór schóón heidsfouten van het corisumptiefruit onderscheiden. In het algemeen zóu het gewenscht 2iin bij den verkoop van fruit andere richtlijnen te volgen dan de tot nu toe ge bruikelijke. Zoo zou er een strenge schei ding moe'en plaats vinden tassrhcn het fruit dat vóór de consumptie kan worden verkocht en het fruit, dat moet worden verwerkt. Het spreekt vanzelf, dat Cr hij het trekken van deze scheiding aan moet worden geaacht. dat niet alle beurzen in Daar standaardiseeririg van 't gehalte aan vitamine C in den zoeten most ver krijgt men ten slótte de C-mosten, die voornamelijk waarde hebben als genees middel. Daarvóór worden gebruikt ojn. de zwarte bessen, die een zeer hoog vi tamine C gehalte hebben en verder ook de rozebottels. Door andere methoden van cónserveering krijgt men ook ande re producten van therapeutische waar- dé. zooals b.v. de rozebotteljam, welke een vitamine C gehalte kan hebben van 5000 milligram oer kg. Wanneer men niet let op een bijzonder lekkeren sniaak kan men ook verschillende an dere jams met hoog gehalte maken die als vitamine C bron gebruikt kunnen worden. Tenslotte wordt nog nagegaan de mogelijkheid om natuurlijk ascorbine- zuur (vitamine C) te cónserveerén in tabléttén. DE RUILVERKAVELING EEMNES. Het plan van ruilverka veling van den Eemnesser Polders is wederom tot 31 Oct. a.s. tor gemeente secretarie ter visie gelegd. De wegen en waterloooen »u den Zuidpolder zijn reeds zoover gevorderd dat deze in December a.s. gereed zullen zijn. De werkzaamheden in den Noord polder zijn thans met kracht aangepakt, ongeveer 400 arbeiders zijn thans bij de werkzaamheden in de ruilverkaveling tewerkgesteld. Bouwden onze voorouders reeds schuilkelders Een groote wijnkelder in Arnhem's oinnenstad is tot toevluchtsoord bij luchtaanvallen ingericht, omdat tengevolge van ■>et drukke voetgangersverkeer ter plaatse geen schuilloopgraven gebouwd kunnen worden (Foto Pax Holland) HET ARBEIDSBOEKJE ALS GIDS DOOR HET ECONOMISCHE LEVEN 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. In een persconferentie ten departemente van Sociale Zakén zijn nadere mededeelingen gedaan over de nieuwe bepalingen ten aanzien van de arbeidsbemiddeling. Zooals men weet is bij besluit van den secretaris-generaal van dit departement op grond van de verordening van den Rijkscommissaris eenige weken geleden als orgaan der openbare arbeidsbemiddeling het rijksarbeidsbureau ingesteld, op welk bureau de tot nu toe geldende rechten en verplichtingen van den rijksdienst der werkloosheidsverezkering en arbeidsbemiddeling zijn overgegaan, terwijl daarbij ook de zorg voor de openbare voorlichting bij beroepskeuze en de bemiddeling voor het verkrijgen van een gelegenheid om vakkennis op ie doen, zijn komen te berusten TR. R. A. VERWEY, wnd. secretaris- J- generaal van het departement van Sociale Zaken, tevens directeur-generaa] van genoemden rijksdienst, heeft in deze persconferentie een schets gegeven van de groote mogelijkheden, die het rijksarbeidsbureau biedt, nu voortaan alle draden van de arbeidsbemiddeling daar samenkomen. Het woord „arbeids beurs", dat zoo licht doet denken aan een handelstrancactie, is hiermede te vens uit het ambtelijke woordenboek ge schrapt. Maar al zijn nu deze „beurzen" verdwenen, het werk wordt in de histo rische lijn voortgezet, 'd.w.z. dat de over- (Archief A-V.W.B.) Op 5 November a.s. zal het zesde wegvak worden aanbesteed |)ÉN 5den November a.s., zoo schrijft de A.N.W.B.. zal door den Rijkswaterstaat te 's-Gravenha- ge wordéri aanbesteed de aanleg van de aardebaan met bijbehoorende werken van het gedeelte van den nieuw ontworpen autosnelweg Am sterdamUtrecht, tusschen den Amstel en de Ouderkerkerlaan in de gemeenten Amsterdam en Ouder Amstel. Dit is het zesde wegvak, dat zal worden aanbésteéd. De aanbesteding van de vijf andéré wégvakken is resp. op 12 Maart, 9, 16, 23 en 30 April j.l. reeds geschied. Door den oorlogstoestand is de uitvoering van dezé werken ver traagd. Zij zijn echter thans gèdéel- telijk in uitvoering of zullen spoedig in uitvoering kómen. De zés wegvakken hebben een ge zamenlijke lengte van ongevëer 22 K.M., terwijl het ontworpen weg tracé een totale lengte heeft van 33 K.M., zoodat binnenkort 2/s ge deelte van dezén autosnelweg in uit voering zal zijn. De normale kruinbréédte van de aardebaan bedraagt 28 M. Zij zal verdeeld worden in twee rijbarién. gescheiden door een middenberm. Het werk zal 600 dagen na den da tum van aanvang voltooid moeten zijn. heid haar zorg behoudt om behulpzaam te zijn bij de onderbrenging van arbeids krachten. Overigens gaat het hier niet alleen om bemiddeling, want ook de zorg voor goede voorlichting bij beroeps keuze is nu rijkszaak geworden. De groote beteekenis hiervan is, dat de menschen, die een beroep, een plaats in het maatschappelijke leven zoeken, zooveel mogelijk worden geholpen, om te verkrijgen wat zij wenschen en voor al om een ideale arbeidsverdeeling te bereiken voor de gemeenschap. De volkskracht van Nederland moet tot vol le ontplooiing komen ten bate van ons allen. De thans ingestelde céntralisatie, onder leiding van een directeur- generaal, zal er tevens toe bijdragen, dat de juiste krachten op de juiste plaats tot ontwikkeling komen en dat de documentatie en registratie tot meer eenheid worden gebracht. Men vergete niet, dat op deze wijze het arbeidsproces veel vlotter zal kunnen gaan. Wij. zullen hier veel moeten ophou wen wat verwoest was geworden. In de laatste tien jaren zijn gemiddeld twee honderdduizend werkkrachten tot werk loosheid gedoemd geweest, hetgeen te vens beteekende, dat zij met hun gezin nen door de overige gemeenschap moes ten worden onderhouden. Twee millioen anderen konden hun arbeid niet tot volledige ontplooiing brengen omdat de voorwaarden daartoe niet werden vervuld. De volledige ontplooiing van de arbeidskrachten dezer twee millioen en de inschakeling van die tweehon derdduizend zal ertoe leiden, dat ons gezamenlijk productief vermogen met tweehonderd millioen gulden wordt ver hoogd. Ziedaar de groote waarde van het werk. dat voor ons ligt. Ons streven, aldus ir. Verwey, zal er dan ook op gericht zijn, de maatschap pelijke energie omhoog te brengen tot een zoo hoog mogelijk peil en wanneer dit slaagt, dan kunnen we zeggen, dat uit den nood ons volk naar boven zal zijn gekomen. Aller médewerking is daarvoor noodig, werkgevers en werk nemers. beoefenaren van vrije beroepen en studeerenden kunnen allen op hun wijze daartoe bijdragen. T R. H. J. MORREN, chef van de -*• afdeeling werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling, gaf óns hierna nog eenige aanvullende inlichtingen. Hij zeide o.a., dat in 1939 de bestaande organen der ar beidsbemiddeling 360.000 plaatsin gen tot stand hebben gebracht en dat de arbeidsboekjes, waarover reeds vroeger werd gesproken, over de geheele linie zullen worden in gesteld. Dit arbeidsboekje zal den werknemer op zijn verdere leven volgen en het zal hem tevens tot gids dienen door het economische leven der gemeenschap. Het zal een verplicht bezit voor iede- ren werknemer zijn, want. bij iedere plaatsingsaanvraag zal hij dat boekje moeten toonen als bewijs van zijn vaar digheid. staat van dienst enz. Niet alle gegevens zullen in het boekje wordén opgeteekend. want er zijn ook gegevens noodig, die alleen voor de centrale do cumentatie van belang zijn en die ge heim moeten blijven, voor concurrenten of collega's van den betrokkene. Zulke geheime gegevens zullen in liet centrale boek worden opgeteekend. dat uitslui tend op het departement zal berusten. De heer Th. van Lier, adviseur voor de arbeidsbemiddeling, voegde hieraan nog toe, cfat de gemeentebesturen niet ten volle gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid om werkloozen te plaat sen bij arbeidsobjecten in de verschil lénde deelen des lands. Zij zagen in den regel de zaak wel wat te klein cn lieten in véle gevallen hun werklóozen liever in den steun loopen dan hén te nópen in een andere gemeente aan dén loonenden arbeid te gaan. omdat zij nu éénmaal gemakke lijker van hén af waren door hen met de gelden der gemeenschap te onder houden dan het risico te loopen, dat uit zending naar élders eenigen last zou bezorgen en een gemeentelijk aandeel te nemen in de transportkosten aan zulk eéri uitzending verbonden. Moge de instelling van hét rijksar beidsbureau in alle opzichten beant woorden aan de hooge verwachtingen, welke men ervan koestert 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. - Het secretariaat van de peulvruchten stu die-combinatie schrijft ons: Er bestaan verschillende groepen van personen, die geïnteresseerd zijn bij de studie der peulvruchten. Daar zijn allereerst de kweekers van nieuwe ras sen. Het kweeken van een nieuw ras op zich zelf is geen kunst, doch wil hei nieuwe ras in eenigerlei opzicht een verbetering vormen boven het bestaan de rassen-sortiment, dan dient de kwee ker grondige kennis te bezitten van het gewas in kwestie en van de eischen. die de toekomstige gebruikers van het ras stellen. Als zoodanig noemen wij allereerst de boeren en tuinders, die peulvruchten telen. Willen zij dit met de meeste kans op succes doen, dan moeten zij nauwkeurig weten welke rassen en welke cultuurmethoden onder de op hun bedrijf geldende omstandig heden de beste zijn. Vragen als hoeveelheid zaaizaad, zaaitijd, bemesting, ziektenbestrijding, oogstmethode om maar enkele te noemen doen zich voor. Is het gewas geoogst, dan gaat een deel over in han den van den conservenfabrikant, die zijn bepaalde eischen omtrent de kwa liteit van het product stelt. Ten slotte koopt de consument het product en hij stelt zijn eigen eischen. Tusschen dit alles door speelt de handel, in zaaizaden of in hét consumptie-product dat wordt geleverd in verschen. drogen of gecon- serveerden toestand, in het groot of in het klein, voor binnen- of buitenland- sche markten een rol van beteekenis. Het is met peulvruchten als met an dere soortgelijke product-en, dat de verschillende belangen groepen vaak te wéinig van elkaar af weten. De kwee- ker moet de eischen kennen, die teler, conservenfabrikant en consument stel len. De teler moet weten welke rassen er bestaan en aan welke markteischen ziin product zal moeten voldpen. De handelaar moet weten wélke vraag naar welke producten verwacht mag worden. Aan deze wederzijdsche kennis ontbreekt vaak veel en het is het be lang van alle groepen om hierin ver betering te brengen. Dit geldt zeer zeker in een tijd, nu met alle mogelijke mid delen gestreefd moet worden naar de grootst mogelijke doeltreffendheid op het gebied der voedselvoorziening. Naar analogie mét verschillende an dere organisaties is. op initiatief van wijlen prof. ir. C. Broekema in begin 1939 de peulvruchtenstudiecombinatie opgericht, die alle belangengroepen der peulvruchten bijeen wil brengen. Dit is weerspiegeld in de samenstelling van het bestuur: onder voorzitterschap van dén directeur van het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek, ir. G. Yeenstra. hebben vertegenwoordigers der kweekers, telers, conservenfabrikan ten en handelaars, van den voorlich tingsdienst en het onderzoek, van land bouw en tuinbouw, zitting in het be stuur. Wil de P.S.C. effectief werken, dan heeft zij werkkrachten noodig en deze moeten gesalarieerd worden. Geld om op eenigszins ruimere schaal te werken, kon echter aanvankelijk niet worden gevonden, zoodat van het be staan weinig naar buiten bleek. Hierin is thans eenige verbetering getreden dank zij enkele subsidies, waaronder genoemd mogen worden die vain liet centraal bureau, van f den bond van vereenigingen van zaadhandelaren, het bonds-keurings- instituut van zaaizaden en van het Nederlandsch landbouw comité, kon dr. C. van Dillewijn zij het ook voorloopig en tijdelijk te werk worden gesteld aan het opstel- len van een rapport over de peul vruchtencultuur in Nederland in 1 al haar geledingen, met de bedoe- ling dit rapport te laten dienen als basis voor het opstellen van een urgentieprogramma. Dit urgentieprogramma is thans ge reed en binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waarin van gedach ten zal worden gewisseld over dit pro gramma, dus feitelijk over het peul- vruchténvraagstuk in zijn geheelen om vang. Van tevcren zal het urgentie programma bekend worden gemaakt. Tot de genoemde vergadering wordt aan alle belangstellenden, die nog geen licï van de P.S.C. zijn, gaarne introductie verleend. Ieder, die in eeriig onderdeel van de peulvruchtenstudie belang stelt, kan zich voor het ontvangen van een uitnoodiging of voor nadere inlichtin gen richten tot den secretaris der P.S.C.t dr. ir. S. J. Wellensiek, instituut vooï plantenveredeling, te Wageningen. Velen blijft het nog moéilijk vallén 's-GRAVÉNHAGE, 23 Oct. Tér te rechtzitting van het kantongerecht te *s-Gravenhage zijn dezer dagen 49 per sonen veroordeeld ter zake van zich na 22 uur op straat bevinden. De opgelegde boeten varieerden van 2.— subs 1 dag hechtenis tot 25.subs 10 dagen hechtenis. In twee gevallen werd ver dachte schuldig verklaard zonder toe passing van straf. Het kantongerecht te Breda (heeft. 22 overtredingen ter za.ke berecht, waarbij door den kanonréchter bóetéri zijn óp- gelegd varieerende tusschen 3.subs 2 dagen hechtenis en 25.subs 14 dagen hechtenis. Dierlijke haren onder de distributie - wét 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. De se- crétaris-generaal, wnd. hoofd vin hét departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt méde, dat diérlijke haren onder de dietributiéwet zijn ge bracht, Bij beschikking van 7 October 1940 is daartoe de wolbe6chikking 1939 no. 2, gewijzig in dien zin. dat dierlijke haren waaonder wordt verstaan var kenshaar, paardenhaar, koehaar, gei tenhaar, geitjeshaar en alle andere dierlijke haren, met uitzondering van schapenwol, alsmede afvallen van ge noemde haarsoorten onder genoemde beschikking zijn gébracht, waardoor ah le bepalingen van deze beschikking thans ook op bovenvermelde dierlijke haren van toepassing zijn gewórden. In een in de adverténtiekolómmen op genomen officieele publicatie zijn de voorschriften voor de handelaren in en verwerkers van dierlijke haren ver meld. Voor het verkrijgen van nadere in lichtingen kan men zich wenden tot het Rijksbureau voor wol en lompén. Wil- lemstraat 4749, Tilburg. CLEARING Koersen voor stortingen op 23 October tegen verplichtingen luidéridé in: Re'ichsmarkén 75.36. Belga's 30.14. Zwitser'sche francs 43.56. Lires 9.87. Deensche krónén 36.40. Nöorsché krónén 42 80.. Zweédsché kronén 4-4.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Tsjéchische kronen (niéuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. --•Turksche ponden 1.4514. HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER S. J. M. VAN GEUNS 's-GRAVÉNHAGE, 23 Och De óud- résidént. van Mena&ó de heer S. J. M. van Géuns, wiens overlijden is gehield, wérd 1 Febr. 1857 te Driebergen gébo rén. In 1876 werd hij ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Iridië gesteld als burgerlijk ambténaar. In 1891 wérd hij benoemd» tót secreta ris van de residentie Tapanoeli, in 1895 tot ass.-resident van de politie te Pa- De Polikliniek van boven genoemde vereniging ge vestigd Bergstraat 40, zal met ingang van 21 Oct* geopend zijn: alle werkda gen van 11—12, 3—5 en 7—8 Zaterdag alleen 1112. HET BESTUUR. Geeri wachtweek voor steun- en kasuitkeering AMSTERDAM. 23 Oct De pers dienst van het N.V.V. deelt mede: In het tijdvak van 915 October 1940, zijn zooals bekend een groot gedeelte van dé bij den opbouwdienst geplaatste personen uit dezen dienst ontslagen. De kostwinnersvergoeding en de vergoeding voor ongehuwden is aan alle ontslage nen tot en met 16 October doorbetaald. Mocht blijken dat. de ontslagene er niet in geslaagd is vóór of op 14 October loongevenden arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding en de vergoeding voor ongehuwden doorbe taald tot en mét 26 October. Zij, die na 26 October nog geeri loongevenden arbeid gevonden heb ben, zullen in de steunregeling worden opgenomen, ofwel in aan merking komen voor uitkeering uit de werkloozenkas. In heide gevallen rijst de vraag, of de z.g. „wacht week" moet worden doorgemaakt. Het N.V.V. heeft zich tot het depar tement van Sociale Zaken gewend met een gemotiveerd verzoek om hen, die reeds bij de mobilisatie steun-of kasuitkeéring genoten, nu vrij te stellen van de z.g. „wacht week". Het département heeft dit verzoek ingewilligd en dienovereen komstig de gemeente-besturen ge ïnstrueerd. Verder heeft het N.V.V. verzocht om hun. die bij de mobilisatie nog werk zaam waren en nu derhalve door hun ontslag uit den opbouwdienst werkloos worden, in gevallen van noodzaak, over dé wachtweek. zoowel voor de steun regeling als voor rle werkloozenkassen, toch steun uit te kéeren. Het departe ment van Sociale Zaken heeft dienover eenkomstig dit verzoek aan de gemeen tebesturen geadviseerd, de z.g. circulaire an 16 Februari 1937 soepel toe te pas sen. lemhang en drie jaar later tot ass.- resident van Lombok. Na een verloftijd in 1902 hi?r te lande g>"ng hij in 1903 weder naar Indië als resident van Me- nado, welke functie hij behield tot 1006. toen hem op ziin verzoek eervol ont slag werd verleend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6