HITLER EN PETAIN ZIJN HET EENS OVER SAMENWERKING OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Verkiezingscampagne in V S nadert hoogtepunt Accoord in beginsel over streven naar herstel van den vrede in Europa Brief van koning George aan Italiaansche weermachts- berichten Redevoering van Lewis wekt veel opzien Duitsche weermachts- berichter "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 28 OCTOBER 1940 GENEVE, 27 Oct. (D.N.B.). De Fransche bladen publiceerden Zaterdag een officieel communiqué van het vice-presidium, dat den volgenden inhoud heeft: „De bespreking, die 24 October plaats gevonden heeft tusschen rijkskanselier Hitier en maarschalk Pétain, in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop, en vice-president Laval, heeft zich in een sfeer van de grootste hof felijkheid afgespeeld De maarschalk is ontvangen met.de eerbéwij zen. die strooken met zijn rang. De bespreking van de beide leiders, die hierop volgde, heeft gele genheid gegeven tot een algemeene behandeling van de situatie en inzonderheid van de middelen tot herstel van den vrede in Europa. De beide deelnemers aan de bespreking zijn het eens geworden over de beginselen van een samenwerking. De uitvoeringsmodaliteiten zullen later onderzocht wo-den de Fransche regeering Op de persconferentie van Za terdag gaf de minister van buiten landsche zaken. Huil, omtrent de politieke ontwikkeling in Europa te kennen, dat de koning van En geland een brief gericht heeft tot de Fransche regeering over de „vreedzame betrekkingen tus schen Engeland en Frankrijk". Over bijzonderheden kon hij zich niet uitlaten. Het beeld van de Fransche ochtend bladen in het onbezette gebied werd Za terdag boheeracht. door de ontmoeting tusschen den Fuehrer en maarschalk Pétain. Op twee factoren wordt de aan dacht gevestigd- (.1) De attentie en hoog achting. welke maarschalk Pétain bij ziin ontmoeting met den Fuehrer onder vonden heef» on f21 het verschil tus schen de methoden van 1M8 en 1910. welke de overwinnaar gebruikt. De Monlteur noemt het begin van het binnen- en buitenlanrfsche politieke her stel van Frankrijk na ziin zware neder laag hef werk van Pétain en Laval. Men moet zich hoeden voor ongeduldige nieuwsgierigheid, maar men moet we ten. dat het crontondéels van alle Fran sehen zal afhangen of dit uur in het belang van een werkeliikpn vrede en een vruchtbare toekomst zal rijn. PARIJS. 26 October. (D.NB.L Dp ontzaglijke spanning, die hij de be kendmnking der bijeenkomst van den Fuehrer me» maarschalk 'Pétain te Pa rijs ontstond, is ietwat geluwd De Fransohe, pprs gppft de gebeurtenissen van de laatste tSi uur zeer zwaar opge werkt en spreekt daarbij van een begin van sa men wérk in g. De Petit Parisien schrijft, dat de toekomst van Frankrijk in aanzien lijke mate afhangt van de histori sche ontmoeting van den Fuehrer met het staatshoofd Pétain. De Fuehrer heeft bewezen, dat hij een nphouwenden vrede wil scheppen. Maarschalk Pétain heeft besloten den weg der samenwerking in te slaan. Het zou voor Frankrijk ge makkelijker en minder pijnlijk ge weest zijn, dezen weg vóór den oor- lig en vóór de nederlaag te bewan delen Omtrent de ontmoeting zelve schrijft het blad. dat bij het einde van den We reldoorlog in 1918. den overwonnene nimmer een dergelijke gelegenheid ge boden is. In de geheele geschiedenis be staat daarvan geen enkel voorbeeld. Het Fransche volk en de openbare mee» ning moeten begrijpen, dat met het ver leden gebroken is en dat de weg tot een vrede zonder daarop volgenden oor log open staat. ..La France au Travail" verklaart, dat essentieel is. dat een overeenkomst 'tot stand eekomen is. Indien de volken van het vasteland van Europa zich tot een gemeenschappelijk bestaan vereenigen en daarom gaat het zal er ook een betere toekomst voor de werkende, be volking komen. Het blad bericht ten- slofte. dat maarschalk Pétain. toen hij de demarcatielijn weer overschreed, ge zegd heeft: ..Ik ben tevreden". De Oeuvre merkt op. dat de histori sche bijeenkomst van 24 October het uit gangspunt, van een nieuwe aera in de bestemming van het vasteland van Europa kan worden Adolf Hitler wil niet verwoesting, doch samenwerking. Marcel Déat wendt, zich vooral tot de Franschen en tegen het gekuip van de Engelsche radio, waarbij hij verklaart, dat het er voor de Engelschen om ging. de Fransche openbare meening in op winding te brengen en tegen de Fran sche regeering. tegen iedere discussie en tegen alle overeenstemming op te sto ken. De Franschen mogen niet vergeten, dat Frankrijk den oorlog verloren hééft. De overleggingen van den overwonnene strekken zich echter verder dan de ne derlaag uit. de overwinnaar denkt ver der dan slechts aan zijn zege. Niefs bekend over nieuwe besprekingen Ten aanzien van de geruchten over nieuwe besprekingen, die óf wel reeds zouden zijn gevoerd, öf wel nog gevoerd zouden worden, wordt in politieke Ita liaansche kringen verklaard, dat daar- an niets hekend is. Vastgesteld kan echter worden, dat een ontmoeting tus schen Ciano-en Laval niet plaats heeft gevonden en vooreerst ook niet te ver achten is. Bij alle terughoudendheid, die juist in tijd van oorlog volkomen natuurlijk is. kan er echter op gewezen worden, dat de laatste gebeurtenissen schakels van pén enkelen keten vormen, die met de laatste bespreking tusschen den Duce en den Fuehrer is begonnen. Bij de be- oordeeline van den huidigen toestand moeten voornamelijk twee gezichtspun ten in het oog worden gehouden. (1) Het geheele politieke, diploma tieke en militaire initiatief is en blijft volkomen in handen van de asmogend heden, en (2) Terwijl hef Engelsche volk zich overgeeft aan fantastische en tegenstrij dige hypothesen en verwachtingen, voe ren de spilvolken rustig en met vertrou wen de politiek hunner leideis waarbij zij hun geheele aandacht richten op d- voortzetting van den oorlog en er zekpr van zijn. dat vooral door de oorlogsope raties de eindoverwinning kan worden bevochten. In politieke kiineen van Vichv sprak men Zondag van het mogelijke aftreden van dpn Franschen minister van bui tenlandsche zaken. Baudoin. Het bericht van een Amerikaansch telegraafagent schap, volgens hetwelk de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken. Bau doin reeds gisteren in deh loop van den avond zou zijn afgetreden, is Zondae middag door den-chef-de cabinet van vice-president Laval op desbetreffende vragen niet bevestigd. Zaterdagavond werd reeds gemeld, dat een aftreden van Baudoin eventueel in den loop van Zondag zou geschieden. ERGENS IN ITALIë, 27 Oct. (Ste- fani). r-T Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in zijn 142ste communiqué be kend: Ëen vijandelijk'vliegtuig, waar van gemeld was dat het vermoedelijk neergeschoten was door luchtafweerge schut van de marine tijdens de lucht aanval op Tohroek, is inderdaad neer geschoten. In Oost Afrika hebben onze vliegtui gen een troepenconcentratie van den vijand aan de heek Dhirghir op 40 KM. ten Noorden van Kassala gebombar deerd. Een sterke vijandelijke patrouille viel'een onzer pos'tep te El Ducana aan. maar werd volkomen teruggeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen zonder suc ces op Assab. Gherille en Rassala. Te Mèfemma twee dooden, onder wie een inheemsche vrouw, acht gewonden en zware beschadiging aan de katholieke kérk. Te Boéna en Debet (Kenya) 8 As- kari's gewond. Te Mersa Teclai vier gewonden. Tijdens het vijandelijke luchtbombardement op Assab van den 20sten dezer werd een ziekenhuis ge troffen, waarbij de kraamvrouwafdee- line en het*verblijf der verpleegsters en nonnen beschadigd werd. Het weermachtsbericht van Zaterdag Dl zijn weermachtsbericht no. 141 maakte het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Th Noord-Afrika heeft onze lucht macht de spoorwpgwerken van Mersa Maïroe gebombardeerd, alsmede Foeka en El Daba, waarbij schade werd aan gericht en branden ontstonden. Vijan delijke marine-strijdkrachten hebben des nachts onze stellingen in de zóne an- Maktila ten Oosten van Sidi el Barrani zonder eenige .schade aan te richten, gebomhardeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft To hroek gebombardeerd, waarbij zeer lichte maferieele schade werd aange richt. doch geen menschenlevens verlo ren gingen. F.en vijandelijk vliegtuig van het .type-Blenheim' is door onze iaeers neergehaald. Twee andere vijan delijke toestellen zijn waarschijnlijk neergehaald. Een daarvan was getrof fen door bet vuur van de luchtdoelar- tillerie der marine. In Oost-Afrika heeft een van onze luchtformaties het vijandelijke vlieg-' eld van Malindi (Kenya) gebombar deerd. De vijandelijke luchtmacht deed een aanval op Gorra (Kenya), waarbij twee Du bat? gewond werden, op Assab. waar lichfp schade werd aangericht op den torpedojager <Nullo". Korvetten- kapitein Cnnstantjno Borsini is met zijn schip gezonken, na zich er van nverttiied te hebben, dat bijna de ge heele. bemanning gered was. KINDERHOEKJE 89. Na twee aar vond meneer van der Oaag het éindelijk goed en reed de trein dwars door het laantje, zoo den rechten weg nemend. Kobusje bleef maarverdrietig. Hii vond er nu geen aardigheid meer aan, hoven op de loco motief te zitten zonder zijn tooverstok. 90. Er was m dien tijd een Rijswijksche boer, die bang was, dat zijn melk, boter en room' besmeurd zou wórden door den stoom van de locomotief. Hij wilde een héél hooge schutting hebben rondom zijn boerderij en hij kreeg die. Daar kon zelfs geen giraffe overheen kijken. WASHINGTON. 27 Oct. (D.N.B.). - De Amerikaansche vakvereenigingsleider Lewis verklaarde in zijn radiorede, dat de oorlog de beweegreden en het doel van president Roosevelt is. Een herkie zing van Roosevelt zou een nationaal kwaad van den eersten rang zijn. Hij verzocht den leiders van zijn.vakorga nisatie hem öf wel te steunen ófwel te verlaten. Ook deed hij een beroep op de mijnwerkers der Ver. Staten, waar van Lewis jarenlang voorzitter -geweest is. alsmede op de werklieden in de staal-, automobiel-, scheepsbouw-, hout en textielindustrie. In een beroep op de Amerikaansohe vrouwen zeide Lewis: Ik hoop. dat de moeders van onze zoons op den verkiezingsdag met het stembil jet haar verzet zullen uiten tegen den candidaat, die een spel speelt, dat van de zoons kanonnenvleesch maakt". Naar uit talrijke commentaren uit alle deelen des lands blijkt, heeft het feit, dat de Amerikaansche vakvereenigings leider Lewis zich aan den kant van den Republikeinschen candidaat voor het presidentschap Willkie. heeft geschaard, in Amerikaansohe arbeiderskringen de hoogste opwinding teweeg gebracht. De ruim 4 millioen leden tellende vakver- eeniging is verdeeld van meening. Eeni ge arbeidersleiders hebben zich aange sloten bij de opvattingen van -Willkie. Inmiddels ontvangen telegrammen en officieele verklaringen bewijzen echter, dat de meerderheid van belangrijke aangesloten vakvereenigingen zich uit spreekt voor steun aan Roosevelt. De minister van buitenlandsche za ken. Cordell Huil. heeft op de perscon ferentie van gisteren, scherp stelling ge nomen tegen de verklaring van den vak vereenigingsleider Lewis dat Roosevelt op een oorlog zou afsturen. Huil noem de deze verklaring een „ongegronde be schuldiging". De minister van buitenlandsche za ken. Cordell Huil, heeft in de persclub te Washington een verkiezingsreefte ge houden, waarin hij -voortzetting van de tot dusver gevoerde buitenlandsche po litiek bepleitte. Huil verklaarde, dat het gevaar voor Amerika nooit zoo groot ge weest is als thans. Na een overzicht van de ontwikkeling der buitenlandsche politiek sinds 1931 beweerde Cordell Huil. dat de vredelie vende naties niet te rechter tijd de doel einden van andere mogendheden, die zich zwaar bewapenden, onderkend en zich ten onrechte aanbeen gevoel van veiligheid overgegeven hadden. De mi nister sprak in dit verband van de min achting voor vreedzame internationale betrekkingen en verstoutte zich tot de bewering, dat de „veroveraars" de ge- .heele wereld zouden willen hervormen en een verhouding van heeren en slaven invoeren. Het zou gevaarlijk zijn aan te némen, dat deze „lawine" onder geen voorwaar de essentieele deelen van het Ameri kaansche halfrond zou kunnen berei ken. Ook oceanen bieden geen duurzame veiligheid. Onder deze omstandigheden heeft de regeerine van de V.S. verschil lende afweermaatregelen genomen, die zij voornemens is voort te zetten: (1) Zoo groot mogelijke bewapening te land, te watèr en in de lucht. (2) Meedoogenlooze uitroeiing van alle ondergrondsch gedoe in het land (3) Versterking der inter-Amerikaan- sche solidariteit. (4) Een overeenkomst met. Engeland over steunpunten en besprekingen met Canada en Latijnsch-Amerika omtrent gemeenschappelijke verdediging. (5) Weigering tot erkenning van ge welddadige souvereiniteitswijzigingen en beslag op vorderingen van „onder worpen landen". (6) Levering van oorlogsmateriaal aan landen, wier weerstand ook voor Amerika e.en bescherming vormt. BERLIJN, 27 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt be- keifd: Onze lichte en zware gevechts vliegtuigenformaties hebben gisteren gedeeltelijk onder escorte van jagers hun aanvallen op Londen en andere plaatsen in Zuid- en Middeq-Engeland voortgezet. Ondanks plaatselijk krach- tigen tegenstand van jagers en lucht doelartillerie gelukte het voor den oorlog belangrijke doelen succesvol met bommen te bestoken. Bijzonder hevige ontploffingen konden in een chemische fabriek te Birmingham waargenomen worden. Naar reeds gemeld, heeft het 42000 br.' ton metende Britsche transportschip „Empress of Britain" 100 K.M. ten Westen van Ierland een zoo zwaren treffer van een bom gekregen, dat het in brand geraak te en de bemanning in de booten moest gaan. Des nachts hebben onze formaties ge vechtsvliegtuigen ononderbroken hun aanvallen op de Britsche hoofdstad voortgezet. Talrijke bommen werden voorts op' industrieele installaties te Birmingham en Coventry alsmede op de haven van Liverpool geworpen. Zwakkere eenheden gevechtsvliegtuigen bestookten weer Britsche luchthavens in Noord-Schotland in stoutmoedig uitge voerde duikaanvallen met bommen en schoten loodsen en onderkomens in brand. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht Duitschland binnen en poogde steden en industrieele installa ties in Noord- en Midden-Duitschland aan te vallen. Op een plaats werd een treffer op een fabriek geplaatst, waarbij een arbeider gedood en schade aan het gebouw veroorzaakt werd. Een vijande lijk vliegtuig wierp ook borqmen op de Rijkshoofdstad, die hier evenals in an dere groote steden slechts woonhuizen beschadigden. In België werden verschèidene bur gers door brisantbommen gedood, als mede verscheidene woonhuizen getrof fen. De tegenstander verloor gisteren ne gen vliegtuigen. Vier Duitsche toestel len worden venniet. Het opperbevel der weermacht, deelde Zaterdag mede, Lichte gevechtsvliegtui gen van generaal-veldmaarschalk Kes- selring, hebben den geheele'n dag de Britsche hoofdstad en belangrijke doe len in Zuid-Oost-Engeland met bommen aangevallen. Talrijke treffers konden geplaatst worden op rails en op fabrie ken van het ravitailleeringsgebied ten Oosten van Batterseapark en op andere deelen van Londen. Aan de Oostkust van Engeland wer den twee convooien uit de lucht aange- vallen en uiteengedreven. Op een koop vaardijschip werd een voltreffer ge plaatst. zoodat venvacht moet worden, dat het schip geheel -verloren is. Be schermd door de duisternis naderde een ander vijandelijk convooi dicht onder de Engelsche kust in het Nauw van Calais. Het werd doeltreffend door de marine-artillerie en zwaar leeergeschut onder vuur genomen. Ook dit convooi werd uiteengedreven. Een deel der schepen vluchtte de haven van Dover in, waar het opnieuw door onze zware batterijen werd aangepakt. In de nacht .deden zware gevechts vliegtuigen in opeenvolgende groepen met succes aanvallen op Londen, Liver pool, Birmingham en haveninstallaties aan de Britsche West en Zuidkust en op vliegvelden in midden-Engeland. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den nacht van 25 op 26 October naar Duitsch gebied en wierpen op -verschei dene plaatsen bommen, die echter bijna alle op open terrein vielen. Slechts op één plaats ontstond brand op een zol derverdieping. In den loop van de luchtgevechten van gisteren schoten onze jagers 17 vij andelijke iachttoestellen neer. Daarbij behaalde de lt.kol. Moelders zijn 52ste en 53ste luchtoverwinning. Negen eigen vliegtuigen worden vermist. FEUILLETON DOOI? R. ARDEN 6. „Heel goed. mijnheer.' zei hij adem loos. „U gebruikt uw linker voorbeel dig. Engelsche school. Uw rechter moet alleen nog wat meer trefzekerheid krij gen. En dan uw volgen: het vernieti- gincsstreven van de Amerikaansche school mag hij u nog wel wat ontwik keld worden. Zal ik u hipr noc meer moeen zien? Het is voor mii een groot genoegen, een geliikwaardigen tegen stander »o mogen trainen". „Ik zal graag iederen dag komen," zei Petprs. dip er evpnppns plpzipr in had gekregen. Hij wilde juist ziin hand schoenen uittrekken, toon er oen groote krachtig gebouwde man op hem toe kwam. Tl'f was door en door getraind en maakte lichamelijk ^en prachtigen Indruk. Maar dat was hef niet alleen. De man had een schern genrononceerd en fnterpeennt cerichf Hard' trekken een sterk nntw-ikVetde kin eji donkere 5rb:*teron(ie -i«-*en. „Pardon, mijnheer Stevens, zoudt u mij ook het genoegen willen doen, een paar ronden met mii te boksen?" Peters keek zijn nieuwen tegenstan der even aan. ..Heel graag. Hoe kent u overigens mijn naam?" „Ik heb u," antwoordde de ander glimlachend, „een paar maal in New York of Boston ontmoet. Mijn naam is Grizzard." Peters keek snel even naar Stevens. Deze was echter aan het rondwandelen, alsof hem de heele zaak niets aanging, en volgde een schermpartij tusschen een paar stumnprige dames „Natuurlijk wil ik graag met u bok sen." zei Peters. Grizzard knikte. „Dat doet me genoegen, mijnheer. De strijd is de mooiste bPzigheid. die een man kan zoeken. Die dikke handschoe nen alleen die zijn wat lastig- Wie neemt nu handschoenen van twaalf <>ns? Twaalf ons is goed voor een da- mpspartijtje. Ik stel voor. wedstrijd- handschoenen tp nemen! Zes ons. maar zachle bandages." Peters rook onraad. Die wil me te pakken nemen, dacht hij. Die kerel schijnt een bokser van klasse te zijn en wil me een afstraffing geven, die mijn moreel den kop in moet drukken. Griz zard! Dat is toch de man. van wi«n StP- vons zei. dat hij een vreeselijke vent was. Stevens' tegenstander, dus mijn tegenstander, Hii heeft de rolVërwisse ling niet gemerkt, anders zou hij het niet op mii gemunt hebben. Dat alles bedacht Peters in een paar seconden. Hardop zei hij: „Met het grootste eenopgpn. mijnheer. Wat mii betreft, ziin harde bandages ook goed!" Pp hnfc<;ieeraar was de kluts heele- maal kwijt. „Toe. heeren. alstublieft," zei hij. „Waarom zoudt u de grap overdrijven? Waarom wedstrijdhan-dschoenen? U zult u niet meer in de .dinerzaal kun nen vertoonen, wanneer uw gezichten zoo toegetakeld zijn." Grizzard glimlachte. „Maakt u zich maar niet ongerust Laat ons die grap maar hebben." En zich tot Peters wendend" „Bent u bang?" Peters vertrok zijn gezicht tot den meest verachtelijken grijns, waarover hij beschikte. „Bah. Waarvoor' zou ik bang zijn?" Grizzard kreeg opeens argwaan. Ge durende een kort oogenblik was er iets als verrassing op zijn gezicht te lezen. „AU right," zei hij daarop. „Daar worden de handschoenen al gebracht." Misschien tien personen waren van dit gesprek getuigen geweest. Fluiste rend spraken ze met elkaar. Wat zou den die twee met elkaar hebben, dat ze elkaar dadelijk zoo ernstig te lijf wil den gaan? Het gerucht, dat ér een prn- stige strijd te verwachten was, ging door de zaal. De datnes namen de degens onder den arm en kwamen erbij staan pn ook Edna kwam naar hen toe. Een heer vertelde haar zachtjes, wat er was voorgevallen. Edna keek de twee tegenstanders eens aan, terwijl de ban dages om hun handen werden gewik keld. De hoksleeraar zou als scheids rechter fungceren. Peters keek verveeld rond en zag toen Edna staan. Ze glimlachte, hief haar bejde handen een Weinig op en lipt zien. dat ze voor hem „duimen" zou. Eer goede houding, zoo'dacht hij. is. nu het voornaamste. Deze kerel zal me waa**schf'nlijk een pak slaag geven rtn ik kan alleen maar roef vliegende laandels.. hef onderspit delven. Deze uitdaging kon een man evenwel niet afslaan. Nu komen de schaduwzijden van het'bestaan als mr. Stevens. Griz zard, de gentleman, die voor Stevens een vreeselijke vent is, heeft de vijan delijkheden geopend. Stevens, waar is die Stevens dan? Peters draaide zich om en ontdekte Stevens vlak achter zich. Stevens boóg zidh naar voren, als wilde hij zijn meester nog enkele aan wijzingen geven, waar hij zijn voordeel mee zou kunnen doen. „Dat is die kerel," fluisterde hij. „Hei spijt me, dat uw rol onder deze om standigheden begint, maar ik kon er niets aan doen. Ze hebben ons verder in het vizier gehouden, anders kon Grizzard hier niet zijn. Hii moet zich tegelijk met ons hebben ingescheept. Wees een waardige vertegenwoordiger van me. Peters. Grizzard heeft ons vroeger nooit gezien en is het slacht offer geworden van onze list, dat be wijst zijn optreden hier. Hij wil door zijn persoonlijk optreden Stevens angst aanjagen. Tja, het is geen sinecure om mijn rol te spelen." ..Zijn de heeren klaar?" vroeg de boksleeraar, wien het was aan te zien, dat hij in groote spanning \erkeerde. De heeren waren klaar. De hoks leeraar liet ze in het midden van den ring samenkomen en' drukte ze op het hart, eerlijk te boksen, niet met de vlakke hand te slaan, niet aan elkaar te gaan hangen en niet met de ellebo gen of het hoofd te stooten. Daarna trad. hij terug drukte op de electrische londenklok. de gong sloeg en aan den drang tot daden der beide menschen waren de begrenzingen ontnomen. De strijd begon. De striid bpgon met een voorzichtig 'asten, als ging het erom. vijftigdui zend pond te winnen. Geen van beiden was ven plan. zich bloot te geven. Pc ters, die eerst vreeselijk zenuwachtig was geweest van het lange wachten, werd nu volkomen rustig. De lui van zijn boksclub thuis waren ook geen papkereltjes en toch had hij daar ook steeds behoorlijk partij gegeven. Zou die Grizzard soms de eigenschappen van een Dempsey bezitten? Dan werd het tijd. dat hij daarvan iets liet zien. Grizzard liet. iets zien. Hii liet plot seling zijn afwachtende verdedigings- politiek varen en ging tot den aanval over. Dat gebeurde onverwacht snel, maar Peters was erop voorbereid. Hij- ving dezen aanval precies met zijn lin kervuist op en plaatste een zekere en ongemeen krachtige slag op Grizzard's kin. Grizzard. die even een pijnlijk ge zicht trok, bleef echter rustig en koud en zei plotseling zachtjes, meer tot zichzelf dan tot zijn tegenstander: „Dit partijtje zul Ie verliezen en het andere ook. Dit hier is openlijk en on- ge%aarlijk. het andere wordt in het donker gegeven." „Wacht maar eens af." hoonde Pe ters, eveneens fluisterend. ..wacht maar eens af meneer de gangster. Het woord „gangster" bracht blijk baar Grizzard tot groote woede. Hij ging wild tot den aanval over en tracht te een wending te zijnen gunste te for- ceeren door er woest op los te slaan. He» gelukte hem echter niet. Peters dekte zich goed en hij voelde plotseling, dat hij zijn tegenstander de baas was. Dit besef versterkte nog zijn koele ver zekerdheid. Langzaam werd hij -van verdediger aanvaller. De als scheidsrechter fungeerende hoksleeraar moest zijn aanvankelijke oordeel corrigeeren. Peters bezat wel degeliik de vernietigingswil van de Amerikaansche school Het gelukte hem Grizzard in een hoek te dringen. Een hagel van slagen volgde, maar Grizzard legde een onverstoorbare hardheid aan den dag. Hij incasseerde alles, zonder eenige aandoening te la ten blijken. En toen, geheel onverwacht gelukte het hem, Peters een zwaren slag toe te brengen. Peters was onmid dellijk groggy, wankelde een paar se conden, hield zich met, al zijn energie op ,de been en toen klonk de gong. De beide strijders gingen ieder naar hun hoek. Geestdriftige sportliefhebbers namen de rol op zich van secondanten en hielpen Grizzard en Peters weer op hun verhaal te komen. Bij "t begin van de tweede ronde mompelde Grizzard zachtjes: „schoft". Peters fluisterde: „kidnapper". Toen waren er genoeg woorden gewisseld en wat daarop volgde was een formeele veldslag. De heide partijen waren vól komen gelijkwaardig. Nu waren zij werkelijk warm geworden, ze hadden beiden vergeten, waar ze zich bevonden en vochten met de -verbetenheid van twee woedende doggen. Geen van hei den hoorden ze de gong. die het einde van de tweede ronde aankondigde, en de scheidsrechter moest hen van elkaar halen. Het publiek, dat reeds lang bemerkt had, dat het niet epn zuiver sportieve kwestie betrof leefde geestdriftig mee. Het lawaai was zelfs op het promenade dek te hooren en trok steeds meer nieuwsgierigen naar zich toe. Er wer den zelfs reeds weddenschappen af gesloten. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2