Winterhulp Nederland OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Bekendmaking betreffende het uitgaansverbod DE BURGEMEESTERS BENOEMD TOT PLAATSELIJKE DIRECTEUREN „Vóór Nederlanders dóór Nederlanders" KETTINGHANDEL IN KOFFIE EN THEE ONTDEKT Mengelbergnaai het buitenland Distributie van brandstoffen Radio-Programma's "Mr. STEVENS UIT DETROIT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 De heer C. Piek over de 's-GRAVENHAGE, 30 October. De nieuwbenoemde directeur-generaal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, heeft in een persconferentie mededeelingen gedaan over de Win terhulp Nederland. De organisatie van de Winterhulp Nederland is in den vorm van een stichting vastgelegd. Zooals bekend is. zal het hoofdbureau in Den Haag ge vestigd zijn. Provinciale kantoren zul len in elke provincie worden inge richt, terwijl de plaatselijke organen gevormd worden door de „plaatse lijke bureaux". Aan het hoofd van de provinciale organisaties zullen provin ciale directeuren staan en aan het hoofd der plaatselijke organisaties plaatselijke directeuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Piek het, dat reeds thans een stroom van aanmeldingen is binnenge komen van menschen die zich aanbie den om mede te werken. Dit enthou siasme wil de heer Piek zoo gauw mo gelijk opvangen. Het is daarom van be lang dat zoo spoedig mogelijk de plaat selijke organisaties in werking treden en daarom heeft de directeur-generaal bepaald, dat voorloopig de burgemees ters der gemeenten zullen optreden als plaatselijke directeuren. ER zal een oproep uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij worden aangespoord de plaatselijke zorg op zich te nemen of met toestemming van den directeur-generaal plaats vervangers daarmede te belasten. Het is de bedoeling dat het leeu wendeel van den arbeid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatselijke directeuren zullen zich de medewerking moeten verzekeren van personen uit alle geledingen van het volk. Immers, het moet helder vaststaan dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbéid voor allen door allen moet zijn. Het noodige- geld zal de Winterhulp trachten te verkrijgen door huis- en straatcollecten. Ook giften in natura zijn welkom, terwijl overschrijvingen op postgiro 5553 natuurlijk eveneens wor den toegejuicht. Aangezien de opbouw van de provin ciale en landelijke organisaties slechts geleidelijk zal geschieden zij zijn nu eenmaal niet uit den grond te stam pen zullen de plaatselijke organisa ties vooral aanvankelijk de belangstel ling van het pnbliek moeten opvangen. Het is de bedoeling dat bij de op bouw der geheel nieuwe organisatie van de sociale verzorging wordt uitge gaan van den bestaanden toestand. De heer Piek wil dan ook reeds bij den aanvang den z.i. juisten weg volgen door raad in te winnen bij Maatschap pelijk Hulpbetoon en Armenzorg. Er wordt dus niet los van de bestaande organisaties gewerkt. Wel is het de be doeling dat de uitkeeringen door Win terhulp geschieden, en wel door de plaatselijke bureaux, doch de bronnen van informaties over voorkomende noodtoestanden zullen voor een groot deel gevonden worden in Maatschappe lijk Hulpbetoon en Armenzorg. De „stille armen De heer Piek heeft echter gevoeld dat dan toch een groote groep van menschen, juist de stille armen, onbe- reikt btiffi. Daarom zal Winterhulp Nederland aan ieder gezinshoofd de vraag voorleggen welke nooden hij heeft. Over de bestaande instanties heen zal iedere Nederlander aldus zijn omstandigheden kunnen uiteenzetten. Zij, die niet in aanmerking mcenen te komen, behoeven het antwoordformu lier natuurlijk niet in te zenden. Op deze wijze hoopt de heer Piek een bron van gegevens te verkrijgen, waarop hij kan verder bouwen. Het ls het plan. bij de jonge organi satie een eigen stijl te volgen en een eigen controle in te voeren en ook ver zorging te brengen voor die gezinnen, die hun armoede verbergen. Vanzelf zal zich de behoefte voordoen gedurende de Winterhulpactie de an dere collectes zooveel mogelijk te be perken. Er wordt wel eens te veel ge collecteerd. Het gevend publiek moet weten waar het aan toe is en in vreug de en overtuiging kunnen geven. Dat ook de bedelarij, die tot aanstootelijke tooneelen en tevens tot onbillijke ver deeling aanleiding geeft, moet worden tegengegaan is wel duidelijk. Insignes van blijvende waarde P EN bijzonderheid van de Win- terhulpcollectes is hierin gele gen, dat de te verkoopen insignes van blijvende waarde zullen zijn: zij zullen n.l. bestaan in molentjes van lichtgevende stof, met het op schrift „Winterhulp Nederland" met welke molentjes men tijdens de donkere uren met veel genoegen zal kunnen loopen. Met bijzonderen nadruk legde de heer Piek het doel van de actie der Winter hulp vast. Het deed hem leed te hebben moeten vaststellen dat reeds thans twij fel omtrent dit doel is geuit. De Win terhulp Nederland is een verzorging van Nederlanders door Nederlanders. Het heeft geen nut daar veel over te praten, want wie niet gelooven wil, zal daardoor niet overtuigd worden. Veel eer is er aan gedacht, het onmogelijk te maken dat iemand zich van. zijn ver antwoordelijkheid tegenover het Neder- landsche volk kan afmaken door val- sche voorwendsels. Er zijn waarborgen te over geschapen om een goede beste ding van de verkregen gelden te verze keren. In het eerecomité hebben zitting de secretarissen-generaal van Algcmee ne en Buitenlandsche Zaken, van Bin- nenlandsche Zaken en van Sociale Za ken, de commissarissen der provincies en een groot aantal vooraanstaande mannen. In de financieele commissie, welke het toezicht op financieel gebied houdt en welke recht heeft op accoun tantsonderzoek. zitten de secretaris generaal van Financiën mr. Trip, wel licht. ook de voorzijter der Algcmeene Rekenkamer en vier of zes vooraan staande figuren uit de bankwereld. Voorts is opzettelijk vermeden, dat de Winterhulp zelf inkoopen doet en is be sloten waardebons in te voeren, welke zullen worden uitgereikt aan behoefti gen, die er gedurende de geldigheidsduur dezer bonnen de daarop genoemde goe deren en hoeveelheden kunnen krijgen. Het verstrekken van deze waardebons heeft natuurlijk psychologische bezwa ren, juist met, het oog op de stille ar men, doch juist om verdachtmakingen af te snijden, zijn deze nadeelen op den koop toe genomen. Niemand mag zich onttrekken WANNEER er in Nederland, aldus de. heer Piek, onverhoopt tóch men schen mochten zijn die zich verschuilen achter het voorwendsel niet te weten aar het geld naar toe gaat, dan wil hij opmerken dat niemand zich, onder welke omstandigheden ook, zal mogen onttrekken aan den plicht voor de volksgemeenschap te zorgen. Als het schip in nood is. kan de reddingsboot niet tot betere tijden wachten met uit te varen. Daarom moet thans een ieder zijn beste krachten geven. Laat er geen misverstand zijn omtrent het doel: Het doel is het verstrekken van extra hulp in de winter maanden. De winterhulp Neder land raakt niet aan de bestaande organisaties op weldadigheidsge- bied. Alle vormen van sociale ver zorging gaan hun eigen weg ver der. Nederland is inderdaad voor zien van een groot aantal prachti ge organisaties. Waarom thans dan dit nieuwe? Omdat de Winterhulp van anderen aard is: zij wil extra- hulpverleening geven, die den menschen niet alleen het strikt noodige verstrekt, maar hun het leven vreugdevoller maakt. Groot aantal arrestaties in Groningen GRONINGEN, 30 October. Naar aan leiding van de ontdekking van een groo- te hoeveelheid koffie in een café te Delf zijl, stelde de hamsterbrigade van de po litie te Groningen een onderzoek in. waarbij tal van onregelmatigheden aan het licht kwamen. Het bleek, dat men te doen had met een grooten kettinghandel in koffie en thee. Een spoor leidde naar een belang rijken diefstal van koffie uit een der grootste bedrijven te Groningen. Een an dere firma te Groningen bleek een flin ke partij koffie niet te hebben aange meld. Deze beide partijen werden tegen zeer hooge prijzen verhandeld, en ge lijk te verwachten viel verleende daar bij 'n reeks van tusschenpersonen, onder wie tal van bekenden uit de smokkelwe- reld, tegen hooge winsten hun tusschen- komst De caféhouder R. de G. te Groningen Werd in verband met deze zaak gearres teerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Verder werden aangehouden dp 28-jarige fahriekschef G. D.. de 44-jarige winkelier H. S.. de 47-jarige G. van V„ de 29-jarige H. S. van beroep grossier in gloeilampen, en de 26-jarige L. K, allen te Groningen. Een gewezen agent van nolitie, D.. die sedert jaren met pensioen is, werd aangehouden wegens heling. Hij kocht n.l. gestolen koffie en thee van den 22-jarigen J. K„ die als expeditie knecht in de gelegenheid was diefstal te plegen ten nadeele van zijn patroon. Voorts zijn nog eenige andere perso nen aangehouden, in verband waarmede het onderzoek wordt voortgezet. Eenige honderden kilo's koffie en thee zijn in beslag genomen. EXAMEN APOTHEKERS- ADSISTENT LEIDEN, 30 Oct. Geslaagd de dames E. Herweyer, Oud-Beierland; S. Suve- rein, Rotterdam en E. J. Treurniet, Rot terdam, en de heer H. A. Huibers, Was senaar. KINDÉRHOEKJE 95. Hoe wist Kobusje, dat hij dien tooverstok verstopt had. Hij krabde verlegen achter zijn rechter oor, kreeg daarna een vreeselijke niesbui en toen werd hij verschrikkelijk kwaad. Hij werd zoo rood als een biet. kobusje deinsde van schrik achteruit. 96. Zijn hoofd bonsde toen tegen het hoofd van mevrouw de gravin van Schuddebol tot Schuddebol aan, die juist uit de diligence stapte. Het was verschrikkelijk voor die deftige dame, want nu schudde haar hoofd nog veel erger dan tevoren. Ze gilde het uit. Concerten in Stockholm, Duitsch- land, Weenen, Budapest, Italië en Kopenhagen AMSTERDAM, 30 Oct. Prof. dr. Willem Mengelberg zal in de volgen de maand een viertal concerten der Konsertfoereningen in Stockholm di- rigeeren en wel op 20,22,24 en 27 No vember a.s. Oorspronkelijk was het aantal dezer concerten op drie ge steld, doch gezien de groote belang stelling moest op de" dringende aan vrage van Konsertfoereningen nog een extra avond worden toegevoegd. Op 14 November zal Mengelberg naar Berlijn vertrekken en vandaar per .vlieg tuig naar Stockholm. Op 1 en 2 December a.s. volgen dan twee concerten met de Berliner Philhar- monie, waarop o.a. zal worden uitge voerd het Requiem voor bariton en or kest van Rudolf Mengelberg, met mede werking van Karl Schmitt-Walter. Na deze concerten zal Willem Men gelberg in December weer in Nederland dirigeeren. In Januari, na de Kerstvacantie, be geeft hij zich naar Budapest, alwaar hij een Beethoven-cyclus van zes concerten zal leiden. In dezelfde periode vinden vier concerten met de Wiener Philhar- moniker in Weenen plaats. In de pro- 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied maakt bekend, dat hij, teneinde storingen in het economische leven te vermijden en den voortgang van de vitale bedrij ven ook des nachts te waarborgen, aan de Nederlandsche politie- organen de volgende aanwijzingen heeft gegeven: Aan diegenen, die verbonden zijn aan vitale bedrijven (zooals spoor wegen, binnenvaart, sluiswerken, mijnen, gas- en electriciteitsfabrie- ken, wapenindustrie en dergelijke) in het Nederlandsche gebied, waar voor ingevolge de verordening no 151 van den Rijkscommissaris (Verordeningenblad blz. 460) nog niet de daarin genoemde verkeers- beperkingen golden, doch waarvoor ingevolge de Verordening no 188 van den Rijkscommissaris (Verordeningenblad blz. 542) wel het uitgaansverbod van kracht is geworden, moet tot en met 15 Novem ber 1940 stilzwijgend ook in den tijd tusschen 24 en 4 uur worden toegestaan zich zonder speciale vergunning buitenshuis te bevinden Na 15 November 1940 moeten ook de aan bovenbedoelde bedrijven en ondernemingen verbonden personen in het bezit van zulk een bijzondere vergunning (Sonderausweis) zijn. gramma's hiervan is o.a. een eerste uit voering van de variaties van Henk Ba- dings opgenomen. Daarna volgt een tournee met de Ber liner Philharmonic, waarin o.a. twee concerten in Berlijn, Potsdam, Ham burg, Maagdenburg, Braunschweig, Hannover, vervolgens een concertreis in Italië, waar Mengelberg een aantal con certen in Rome, Florence, Turijn en Triest za] leiden. Vanuit Italië keert Mengelberg naar Nederland terug om hier zijn zeventigsten verjaardag te vie- rn, ter gelegenheid waarvan twee feest concrten van het Concertgebouworkest op het programma staan, waarop hij de Negende Symphonie van Beethoven zal dirigeeren en voor de pauze Nederland sche composities. In de maand April zal Mengelberg eenige concerten in Kopenhagen diri geeren. De geldige bonnen 's-GRAiVENHAGE, 30 Oct. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt het volgende mede: Gedurende de maand November gege ven de met 04, 05, 06 en 07 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", alsmede de met 07, 08, 09, 10, 11, '12, 13 en 14 gemerkte' bonnen van de „bon nenkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, een eenheid, tweede periode", en de rnet „cokes, een eenheid, tweede periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Verder geven gedurende de maand November de met 08 09, 10 en 11 ge merkte bonnen van de „honnenkaart distributie vaste brandstoffen haar den, kachels" elk recht op het koopen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat de met OS, 09, 10 en 11 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus, om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrek ken. De geldigheidsduur van de met 01, 02, 03 gemerkte bonnen van de „bonnen- kaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", van de met 01, 02, 03, 04. 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie centrale verwarming", en van de met „brand stoffen, één eenheid, lste periode", als mede de met „cokes, één eenheid, 1ste periode" gemerkte bonnen wordt ver lengd tot en met 14 November 1910. De geldigheidsduur der met „brandstoffen" of „cokes" gemerkte toewijzingen, welke tot 13 November of een vroegeren datum zijn geldig verklaard, wordt VRIJDAG 1 NOVEMBER JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Confcertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.mu ziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Trio Hoog- Brederode-Röntgen. 11.15 Cyclus „In de schijnwerper". 11.30 Enesmble Jonny Kroon, soliste en gram.muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Jonge Acht en soliste. 1.30 Gram.muziek. 2.00 En semble Pali. 2.40 Declamatie. 3.00 Orgel spel en zang. 3.45 Radiotooneel (opn.). 4.15 Omroeporkest (opn.). 5.00 VPRO: Gesprek ken met luisteraars. 5.15 Economische be richten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.15 Omroeporkest (opn.). 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.00 7.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Wij begin nen den dag. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gram.muziek (8.008.15 Nieuwsberichten ANP. 9.00—9.15 Berichten Duitsch. 11.30 11.45 Berichten Engelsch). 12.00 Be richten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- cn economische berichten ANP. 1.00 KRO-orkest (1.30—1.45 Berichten Engelsch). 200 Berichten (Duitsch). 2.15 Zang met pianobegeleiding. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Gram.mu ziek (3.303.45 Berichten Engelsch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Economische berichten ANP. 5.30 SS-koor. 6.00 Gram.mu ziek (6.306.45 Berichten Engelsch). 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. eveneens verlengd -tot en met 14 Novem ber 1940. Zooals reeds eerder is bekend ge maakt, wordt onder één eenheid vaste brandstoffen verstaan, hetzij 1 H.L. an- thraciet of steen kolen, of industrie of eierbriketten (maximum 75 K.G.), hetzij 110 K.G. bruinkoolbriketten, hetzij 2 H.L. cokes, hetzij 175 K.G. fabrieksturf, hetzij 195 K.G. persturf (300 stuks), hetzij 200 K.G. baggerturf (450 stuks) hetzij 200 K.G. overige soorten turf. DE ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND 's-GRAVENHAGE. 30 October. De Engelsche bomaanvallen van den afgeloope'n nacht hebben in verschillende plaatsen van ons land in het geheel 15 dooden geëischt. HONDEN- EN KATTENBROOD 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt hekend, dat van i tot en met 30 November 1940 op lion no. 6 van de voederkaart voor honden be schikbaar wordt gesteld voor: groep 1 10 kg. hondenbrood groep 2 10 kg. hondenbrood groep 3 8 kg. hondenbrood groep 4 5 kg. honden brood groep 5 4 kg. hondenbrood groep 6 3 kg. hondenbrood Op bon 6 van de, voederkaaart voor katten wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 November 1940 is bon 6 van be doelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. FEUILLETON DOOR R. ARDEN Het werd een oogenblik stil en de drie mannen hoorden slechts het ver wijderde stampen van de machine. In het gezejschap scheen radeloosheid te heerschen. Toen werd er schuchter aan de deur geklopt, de kapitein vloeg drif tig op en brulde: „Binnen!" Hij had na melijk bij den aanvang van de hijeen- komst uitdrukkelijk bevolen, dat hij niet gestoord mocht worden, wanneer het niet iets zeer dringends betrof. Daar het weer van uur tot uur heter werd. kon het naar zijn meening niet iets zeer dringends betreffen, en daarom wond hij zich dadelijk vreeselijk op. De steward stak zijn hoofd naar bin nen, overzag niet één blik de situatie en werd bleek. „Meneer, neemt -u me niet kwalijk, maar mr. Grizzard wil niet weggaan!" „Mr. Grizzard! Heb ik ie niet gezegd drommels wat wil hij dan?" „Hij wil u spreken, meneer. Hij zegt, dat het nipt uiieesteld kan worden!" Kapitein Sherman snoof een paar maal luidruchtig. Daarna bedwong hij zijn toorn. „Goed. Laat hem binnen." „Heel goed. meneer," zei de steward opgelucht. Een halve minuut later trad Jim Griz zard de kapiteinshut binnen. „Kapitein, ik moet u in verhand met de zaak Norton spreken." „Zoo," zei Sherman terwijl hij een snellen blik met zijn officieren wissel de. „Neemt u me niet kwalijk dat ik het u vraag, maar wat had u met Nor ton te maken? „Ik kende Norton," sprak Grizzard rustig. „Ik heb me veroorloofd naar de tweede klas te gaan om een paar inlich tingen in te winnen. Kapitein, mr. Nor ton is het slachtoffer van een moord." Sherman glimlachte sluw. „Hoe weet u dat?" Hij keek Grizzard met zijn scherpe grijze oogen plotseling streng in het gezicht De heide officieren deden hetzelfde. Ilun gezichten drukten onverholen wantrouwen uit. Grizzard merkte dat. glimlachte spot tend, maar bleef volkomen rustig. „Dank u wel, dat u me dadelijk een stoel aanbiedt,' zei hij, terwijl hij een stoel nam en erop ging zitten Zijn bruine, harde gezicht verloor zijn spot tende uitdrukking niet „Waarom zou den we verstoppertje spelen, hoeren? Ik neem aan. dat u evenveel weet als ik. Of" Grizzard sprak plotseling op scherpen toon met een klemtoon op ieder woord „of weet u niets?" „Neen, antwoordde Sherman, „wij we ten niets. We nemen slechts aan. dat Norton zich op het achterdek heeft ge waagd, hetgeen in dien nacht verboden was. Daarbij zal hij overstag zijn ge gaan." Grizzard leunde een weinig achter over. stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest en zweeg. Hij keek naar den kapitein en vervolgens naar de twee officieren. Hij deed dat op een manier, zooals anders slechts chefs zich tegen over hun leerlingen veroorloven. „Het onderzoek heeft wel niet lang geduurd, hè? Norton is op het achter dek gegaan en in zee gevallen. Natuur lijk, hij moet wel in zee zijn gevallen, andere was hij nu nog op de „Santa Barbara". Blijft alleen de vraag: Is hij in ze.e gevallen of erin geworpen? Zal ik het u eens bewijzen?" „Graag," zei kapitein Sherman kortaf. „Tusschen het promenadedek en het open achterdek bevindt zich een deur. Deze deur heeft een klink..." „Dank u", zei de kapitein, „dat we ten wij ook. Op de deur zat een bordje met „Verboden toegang". En toch ging hij erdoor!" Grizzard stond op. Het bloed was-' hem naar het gezicht gestegen. „All right, het heeft geen zin. Ik dacht u te kunnen helpen maar inplaats daar van bent u er alleen maar op uit, alles in den doofpot te stoppen. Ik weet er alles van, mijnheer!" Nu sprong ook de kapitein op. „Een oogenblik, meneer Grizzard, ik zou u nu ook wel graag een paar vragen willen stellen!" Grizzard liet zich weer in zijn stoel vallen. ..Gaat uw gang." „Hoe kende u mijnheer Norton?" „Dat heeft", antwoordde Grizzard, zichtbaar verveeld, „met deze zaak op zichzelf niet te maken. Maar wanneer u denkt, dat u er verder mee komt: ik kende hem uit New York." „Zoomaar toevallig." „Zoomaar bij toeval." Kapitein Sherman begon plotseling zijn hut met lange stappen op en neer te loopen. „U bent tegelijk met Norton aan boord gekomen. Alles bij toeval. Ik weet noch van u, noch van Norton veel. Norton reisde in de tweede, u in de eerste klas se. Nu is Norton overboord." „Overboord gegooid," spotte Grizzard grimmig. „Is Norton althans verdwenen", ging de kapitein voort, zijn toorn bedwin gend, „en u bemoeit er zich mee. Vroe ger heeft u nooit een woord met hem gewisseld, wat?" „Nooit", verklaarde Grizzard koud. „We hadden niets met elkaar te ma ken." „Maar nu," merkte Sherman op, „hebt u er in eens- groote belangstelling voor. vast te stellen, hoe Norton aan zijn eind is gekomen. Is het u niet voldoende, dat de leiding van het schip er zich mee bemoeit?" Grizzard stond weer op, 6tak zijn ge weldige borstkas vooruit en balde zijn vuisten. „Ik zou den man, die het gedaan heeft, wel eens te pakken willen heb ben. Ik heb een bepaalde verdenking maar nu ja." Sherman spitste zijn ooren. „U heeft een bepaalde verdenking. Op wien?" „Dat zeg ik u niet", antwoordde Griz zard boos. „U rent er maar op los. neemt den man gevangen en u ver prutst alles." Dat werd Sherman te erg. „In de eerste plaats ren ik niet," riep hij wordend uit, „in de tweede plaats verpruts ik niets, ik ben al lang op zee en heb wel eenige ondervinding. In de derde plaats krijg ik het wel voor el kaar. Als ik het niet voor elkaar krijg, dan krijgt de havenpolitie te Casablanca het wel voor elkaar! Nu wee! u het!" „Halt!" sprak Grizzard. „Tot nu toe weet ik heelenfeal niets. Ik weet alleen, dat Norton om zeep gebracht is en dat niemand weet door wien. Maar ik kan u wel een goeden raad geven: laat u de havenpolitie van Casablanca erbuiten. Wanneer namelijk de havenautoriteiten hun onderzoek instellen, verlaten de meeste passagiers het schip, omdat het hun te bar wordt. Het geval-Norton moeten wij oplossen, kapitein, maar zoo, dat niemand reden heeft erin te snuf felen." „Waartoe mag niemand reden heb ben?' „Ik zie, dat we het wel eens zullen worden," zei Grizzard. „We moeten op onderzoek uitgaan, zonder dat iemand merkt, dat bij ons de lamp aan is!" „Mijnheer," zei de kapitein, „spreekt u asjeblieft niet in -die vreemde taal. U bedoelt dat niemand zal weten, dat wij wat weten." „Nou, juist", dat bedoel ik," zei Griz zard. „De zaak zit namelijk zoo, dat •men, na Norton vermoord te hebben ook mij wil vermoorden, en dan krijg ik er wel uit, wie dat doen wil!" „Als u dood bent?" Grizzard rekte zich uit, en haalde diep adem. „Ik ben Jim Grizzard, meneer. Mij vermoordt men niet zoo gemakkelijk. Vaak geprobeerd en nog hooit gelukt! Ik ben..." Grizzard kwam er niet toe. te zeggen, wat hij was. Er werd geklopt „Binnen!" riep Sherman, waarop weer het angstige gezicht van den ste ward verscheen. „Meneer, mr. Stevens en zijn secreta ris willen u dringend spreken!" „Hé!" zei Grizzard. „Laat ze maar binnen komen!" „Een oogenblik!" Kapitein Sherman zette zijn borst op en trok zijn uniform jas glad. „Meneer Grizzard. we spreken nog wel over deze zaak. Ik moet me alle maatregelen voorbehouden. Waar schijnlijk sluit ik me bij uw meening aan en onderzoek ik de zaak op éigen gelegenheid". „Samen met mij. niet waar?" „Misschien wel," zei de kapitein on geduldig. „Ik hoop, dat u me niet kwa lijk neemt; zooals u ziet heb ik nog wat te doen." „Ach!" zei Grizzard. „Ik moet nu weg?" „Er staat een' passagier buiten, die me wil spreken!" „Maar daar kan ik toch wel bij zijn! Misschien „Dat gaat niet," antwoordde Sher man met waardigheid. Grizzard stond op en ging naar de deur.* Om geheel onverklaarbare rede nen werd hij plotseling boos. Hij: draai de. zich om, tikte met zijn wijsvinger tegen zijn voorhoofd en zei zacht: „Jullie zullen het nooit voor elkaar brengen, jullie idioten. Nooit' zonder mij!" Daarna was hij huiten. „Lummel!" mompelde Sherman. „On beschaamde lummel!" En tot den ste ward: „Laat de heeren binnen komen," Dadelijk 'daarop traden Peters cn Ste vens binnen. HOOFDSTUK VI. „Mijnheer," zei Peters, „het zal u be kend zijn. dat mijn secretaris, mr. Pe tri's. in de tweede klasse reist." „Ja, dat weet ik." zei de kapitein. „Maar gaat u alstublieft' zitten." „Graag," zei de valsehe Stevens, ter wijl hij een stoel nam. „Nu, Peters, ver tel maar eens. wat je gezien hebt." De valsehe Peters of echte Stevens zette zich bescheiden op don rand van een stoel en begon: „Vannacht is iemand over boord ge vallen, heb ik gehoord." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6