Vergemakkelijking van het betalingsverkeer met Duitschland VOOR HET KIND Boudewijn s verjaardag RUBRIEK VAN OOM BOB I) Ned. belasting op onrechtmatige winsten Als distributie-kaarten zoek zijn Een regeling voor de aflevering van dekens Eerlijk duurt het langst ,UIT EIGEN PEN BRIEFWISSELING 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 's-GRAVENHAGE. I Nov. Bij Runderlass van den rijksminister van économische zaken ziin met in pang van 1 November de Neder- landsche vermogenshelepèineen in Duitschland in beginsel vriigége ven. In het bijzonder kunnen in de toekomst renten, opbrengsten, winst aandeelen. huur- en pachtgelden zoomede overeenkomstige règelma tig terugkeerende betalingen uit vermogensheleegingen van in hei bezette Nederlandsche gebied zete lende personen in het Duitsche ge bied ten volle zonder sepcialè goed keuring naar het bezette Nederland sche gebied worden overgemaakt. Daarmede zijn in zooverre alle be perkingen, die vroeger op grond van deviezen-politiek werden gemaakt, ver vallen. Over de genoemde vermogens beleggingen zelf kan bovendien in het Duitsche rijksgebied vrijelijk worden beschikt. Het overmaken van de uit de vervreemding of terugbetaling dezer vermogensbeleggingen voortvloeiende bedragen naar het bezette Nederland sche gebied is op grond van een desbe treffende goedkeuring, die op verzoek steeds zal worden verstrekt, eveneens mogelijk. Teneinde te vermijden, dat bij de overmaking van de uit de vervreem ding of terugbetaling van bedragen uit vermogensbeleggingen voortvloeiende bedragen onrechtmatige winsten wor den gemaakt, is bij verordening van den secretaris-generaal van het depar tement van financiën te 'e-Gravenhage een evenredge belasting ingevoerd. Deze belasting wordt slechts geheven, indien opbrengsten uit de verzilvering of amortisatie van zulke waarden uit het Duitsche riik naar het bezette Ne derlandsche gebied uiterlijk 31 Decern ber 1944 worden overgemaakt. Zij be draagt tot en met 31 December 1941 70%. in het jaar 1942 60 in h.et jaar 1943 40 en in het jaar 1944 20 en zij wordt bij de overdracht afgehouden. Vermindering of kwijtschelding dezer belasting kan in economisch gerecht vaardigde gevallen worden toegestaan, wanneer aannemelijk wordt gemaakt, dat de waarden voor de inwerkingtre ding van deze verordening tot een boo ger bedrag dan de na aftrek der belas ting resteerenjle bedragen zijn ver kregen. Bovendien worden voor het betalings verkeer van Duitschland naar het bezette Nederlandsche eebied verdere faciliteiten gegeven, die een opruiming van tot nu toe bestaande ongewenschte technische hin dernissen beteekcnen. Dit geldt in het bij zonder voor betalingen on het gebied van het warenverkeer. Daarenboven wordt voor overmakingen naar het bezette Ne derlandsche eebied en voor verrekeningen en betalingen in het Duitsche rijksgebied een maandelijksche vrije grens van 5000 rijksmark per persoon ingevoerd. Naar evenredigheid wordt op het gebied van het reizigersverkeer een vrije grens van 1000 rijksmark of f 750 en voor het grensver keer een daeelüksche som van 100 riiks- marks of f 75 don wel maandelijks 1000 rijksmark of f 750 ingesteld- Daarmee overeenkomend is het. in- Nieuwe exemplaren worden onder bepaalde voorwaar- den uitgereikt 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. Het Cen traal Distributiekantoor heeft aan de distrihutiediensten een rondschrijven gezonden, waarin ten aanzien vin in het ongereede geraakte distributiebe scheiden (uitgezonderd distributie stamkaarten) wordt medegedeeld, dat bij het verloren gaan van distributie kaarten voor levensmiddelen en brand stoffen (waaronder petroleum) tegen het uitreiken van nieuwe exempliren in het algemeen geen bezwaar behoeft te bestaan, mits van de vermissing aangifte is gèdaan bij de plaatselijke polifie-autoriteiten. Elk geval dient echter te voren ter goedkeuring aan het Centraal Distributiekantoor te wor den voorgelegd. Voor ils verloren opgegeven textiel- kaarten en toeslagkaarten voor textiel, benevens voor de extra bonnenkaarten voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, zullen in geen geval nieuwe exemplaren mogen worden uitgereikt. Voor verloren gegane toewijzingen kunnen duplicaten worden verstrekt, eveneens uitsluitend na machtiging van het Centraal Distributiekantoor. Ten einde het zoek raken van toewij zingen zooveel mogeliik te voorkomen, wordt aan detaillisten enz. de raad ge geven, toewijzingen enz. aan grossiers aangeteekend ie verzenden. Het even tueel verstrekken van bedoelde dupli caten kan door het Centraal Distribu tiekantoor eerst in overweging wor den genomen, indien uit het toegezon den politierapport levens blijkt, dat de verloren toewijzingen aangeteekend en verzegeld zijn verzonden geweest. Voor tijdens het vervoer verloren ge pane goederen kunnen, wanneer van dit verlies een verklaring van de assu rantie lanfwerig is en nadat daarvan aangifte bij de politie is gedaan, aan stonds nieuwe toewijzingen worden verstrekt, in afwachting van het resul taat van het politioneel onderzoek, waarvan aan het Centrail Distributie kantoor dé uitslag steeds moet worden toegezonden. zondèrheid geoorloofd, afgezien van de mogelijkheid der overmaking in het raam van de maandelijksche vrije grens van 5000 rijksmark de loonen van de in Duitschland werkzame Nederlandsche arbeiders en employe's zonder speciale eoedkeuring in baar geld naar het be zétte Nederlandschp gebied over te brengen. Evenals tot dusverre moeten alle overmakingen van Duitschland naai hét hezétle Nederlandsche gebied, ook indien Ji in de toèkomst zonder spe ciale goedkeuring kunnen geschieden door storting van het daarmee over eenstemmende riiksriiarkhedrag bij do Duitsche verrekenineskas ter verrpke ning worden behandeld. Voor vermogenswaarden van emi granten en voor bepaalde openbare lee ningpn gelden hiizondere bepalingen Eerst moet voor geteisterde gebieden, vooral Rotter dam, worden gezorgd In verband met de voorziening van dekens van de geteisterde gebieden, meer speciaal van Rotterdam, heeft het Rijksbureau voor wol en lompen den dekenfabrikanten geschreven, dat het verboden is dekens te verkoopen, af te leveren en te vervoeren. Het is duidelijk, zoo deelt genoemd rijksbureau verder mede, dat het voor- ai bij de beperking, welke de dekenpro- ductie ten gevolge van de quoteering van het grondstoffenverbruik onder ging, ten zeerste gewenscht is, dat deze biokkade zoo kort mogelijk duurt en zoo gauw mogelijk weer opgeheven kan worden Dit hebben de dekenfabri kanten zelf voor een groot gedeelte in hun hand. Indien mede door hun hulp wordt bereikt, dat er op korten termijn het noodige aantal dekens voor de geteis terde gebieden geschikbaar komt, dan kan direct diarna deze blokkade weer opgeheven worden. De dekenfabrikanten dienen alle bij hen op dit oogenblik voorradige dekens ten verkoop aan te bieden aan de cen trale commissie Voorziening Rotter dam, Beursgebouw (3e verdieping), Rotterdam. Dat dient, zoolang de blok kade nog niet is opgeheven, elke week opnieuw te" geschieden ten aanzien van de bijgepruduceerde dekens. Deze laatste aanwijzing treedt in werking op Zondag 3 November, zoó- dat iedere dekenfabrikant die dan zijn voorraad nog niet aan de centrale commissie zal hebben geoffreerd, van dat oogenblik af elke bedrijfshande- ling zal moeten staken. Op gelijke wij ze zal het verboden zijn eenige bedrijfs- handeling te stellen, wanneer niet uiterlijk Maandagavond de wekelijk- sche offerte 'betreffende de in de afge- loopen week gereedgekomen dekens plaats vond. Geen offerte behoeft te worden ge daan ten aanzien van de dekens, waar van de verkoop, de aflevering en het vervoer reeds werd verboden: de zgn. ziekenhuisdekens, de dekens, welke voldoen aan de in dat schrijven gestel de gegevens Deze dekens blijven ook verder uitsluitend voor de ziekenhui zen gereserveerd. (N. R. Crt) Groningen's reinigings auto's op lichtgas GRONINGEN, 1 Nov. Verschenen is een voordracht van B. en W. hiertoe strekkende, dat de auto's van den rei nigingsdienst in de gemeente Groningen zullen gaan rijden op lichtgas, in ver band met de benzineschaarschte. Voor gesteld wordt een hoogdrukpersgasin- stallatie aan te schaften, een aantal drukvaten alsmede het ombouwen van een zestiei.ta! auto's van den reinigings dienst. teneinde deze geschikt te maken voor het rijden op lichtgas. In totaal zul len de kosten 47.000 bedragen. RIJKSVISCH AFSLAG TE IJMUIDEN IJMLTDEN, 1 Nov. De omzet van den rijksvischafslag te IJmuiden be droeg over de maand October 1940 1S8.788.17, tegenover 342.731.72 in de zelfde maand van het vorige jaar. In da tien afgeloopen maanden van 1940 was de on zet 2.805.-103.85. tegenover 5.090.075.85 in de correspondeerende maanden van 1939. DOOR DUISTERNIS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN ROOSENDAAL. 1 Nov. Gisteroch tend om zeven uur is alhier de 71-jarige A. Zacharias. op weg naar zijn werk aan de Coöperatieve Suikerfabriek, door de duisternis misleid, in de haven geraakt en verdronken. Omwonenden hoorden hulpgeroep, doch konden den man niet meer redden. Om negen uur heeft men het lijk van den ongelukkige opgehaald Gisteravond is te Middelburg een 32-iarige koopman door de duisternis misleid in het voormalige dok geloopen. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht hebben twee dokters getracht de levensgeesten weer op te wekken echter zonder het gewenschte resultaat Een man. die een stuk verderop in het water liep. kon hij tijds worden gered. Te Groningen zijn gisteravond niet minder dan zeven personen tengevolge van de duisternis en het slechte weer te water geraakt. Eén hunner is verdron ken. m- Boudewijn's' verjaardag was heerlijk' geweest. Zijn wensen waren allemaal vervuld; ja, hij had zelfs nog meer ge kregen dan hij gevraagd had. Van zijn vader en moeder had hij een prachtige zeilboot gekregen en van opa en oma een echt locomotiefje met een aanhang wagen. Boudewijn wist namelijk nog niet of hij later machinist of kapitein zou worden. Het leek hem allebei fijn, maar sinds zijn verjaardag wist hij niet of hij wel een van deze beroepen zou kiezen. En dat kwam omdat tante Phien he meen vliegmachine had ge geven. Een koene vlieger te zijn was ook niet gek! Toen Boudewijn 's-avonds naar bed ging, zette hij zijn cadeaux naast zijn bed, kroop onder de dekens en sliep in. Door het wijdopenstaande raam keek de maan in Boudewijn's kamertje. Hij las de gedachten van het jongetje van zijn gezicht af en mompelde bij zichzelf: „Ik kan jou helpen. Ik zal droompapa even waarschuwen; die kan jou alles laten worden en je van je twijfel ver lossen." Zo gebeurde het. Even later was Bou dewijn machinist geworden en bestuur de de locomotief van de sneltrein, nr. 1. die de reizigers in een hoop grote wagens naar de hoofdstad bracht. En hoe deed hij dat! De trein vloog over de rails en Boudewijn dacht: Mijn kunst schaatsen zijn er niets bij. Ik heb 't mooiste beroep van de wereld gekozen!" Ja, maar wat was dat? Ze moesten hem nog eens vertellen dat snelheid hekse rij was. De locomotief was plotseling een licht scheepje geworden, dat de zee wind in de zeilen liet blazen. Hè, wat een heerlijke tocht! Boudewijn rookte zijn pijpje, schoof de matrozenpet scheef op zijn hoofd en neuriede een zeemans liedje. Honderd gedachten warrelden door zijn hoofd. Wat zouden de mensen zeggen als hij net als Columbus een nieuw land ontdekte? Misschien wel een luilekkerland waar de gebraden duifjes in je mond vlogen; waar je al les kon eten wat je wou, zonder er voor hoeven te betalen. „Dat doe ik!" zei Boudewijn, spoog als een echte, ruwe zeeman in de zee en mompelde: „Nee, machinist, daar vind i'K nu niets meer aan. Een zeeman die de wind om zijn hoofd voelt is toch iet6 heel anders dan zoo'n landrot die bang voor water is! Er gaat toch niets boven het beroep van zeeman. Met een loco motief kun je geen werelddelen ont dekken. Je kunt er alleen maar van het ene bekende land naar het andere rijden. Maara met zo'n fijne zeilboot kun je dat wel. Dat heeft Columbus bewezen Toen Boudewijn dat gezegd had ge beurde er weer. iets ongelooflijks: Opeens vloog hij niet meer over de blauwe zee, maar door de blauwe lucht en wel in een vliegtuig. Nee maar! Het prachtige vliegtuig was juist opgestegen. Boude wijn zwaaide met zijn zakdoek naar zijn vader, zijn moeder, zijn zusje en zijn vrienden die op het vliegveld stonden. „Tot ziens!" schreeuwde Boudewijn, „ik zal de zon en de maan en de sterren voor jullie meebrengen." En daar ging hij. hoger en hoger. De vogels konden niet eens meer mee en tie steden op aarde leken wel speelgoed dingetjes. Maar de zon werd hoe langei hoe groter en stralender. Beneden zi^h zag Boudewijn iets blauws, iets gri.s. Dat moest die grote zee zijn, waarover je naar Amerika vloog. En jawel, Bou dewijn zag plotseling wolkenkrabber-s en het vrijheidsbeeld voor New-Worx. Hij kon dat alles natuurlijk niet goed zien, maar met z'n reusachtige venekij ker kon hij wel iets onderscheiden. Nu daalde het vliegtuig en nu zag Boudewijn mensen met zakdoeken die naar hem zwaaiden en geestdriftig stonden te roepen en te zingen en bloe men in hun hand hielden om hem te begroeten „Boudewijn! Boudewijn!" zou je niet eens opstaan? Je moet naar school!" Boudewijn wreef zijn oogen uit. Wat was dat nu? Waar waren al die men sen gebleven? Daar stond alleen moe der. En van het vliegtuig was niets te bekennen; hij lag in zijn bed. met z'n cadeaux er omheen. Nu begreep Boudewijn dat hij maar gedroomd had. Teleurgesteld keek hij rond. maar ineens klaarde zijn gezicht op en zei hij tegen moeder: „Weet je wat ik later worden wil. moeder? Ik weet 't nu heel zeker; ik wil vlieger worden! Dan word ik een beroemd man en dan. mogen vader en jii voor niets met, mijn vliegtuig meevliegen. Vind je dat niet fijn?" „Pas maar op dat Je niet valt met je vliegtuig!" zei moeder, „en nu naar school, want je komt te laat!" (Nadruk verboden). Er was eens een rijke heer die een koe kocht, die de volgende dag op zijn kasteel bezorgd moest worden. De heer, die vroeg opstond, zag den jongen met de koe al in de verte aankomen, maar hij zag ook dat de jongen vergeefse moeite deed om het beest vooruit te krijgen. De jongen, die den rijken heer, die er heel eenvoudig uitzag, niet herkende, riep luidkeels: „Hei daar, baas! Kom eens hier en help me een handje! dat beest is zoo koppig en wil niet vooruit." Eerst stapte de heer kalmpjes door, maar toen de jongen nog eens riep en op 't laatst zelfs boos uitriep: „Kom dan toch baas! Je ziet toch dat ik die koe niet vooruit kan krijgen! Ik wil de fooi die ik krijg, graag met je delen." Toen lachte da heer en pakte het touw waaraan de koe vastzat, terwijl de jongen er achter liep om het beest voort te drijven. Toen ze zo een eindje voort iiepen, zei de heer: „Dat is allemaal goed en wel, jongen, maar wat krijg ik nu voor dit karweitje?" „Ja baas. dat weet i'K niet." zei de jon gen. „maar iets zal ik toch wel krijgen. De mensen op het kasteel zijn heel goed voor de armen." Toen ze de koe veilig en wel op de boerderij van het kasteel gekregen had den, verdween de heer door een zijdeur in het kasteel. Daar gaf hij een tientje aan den bediende en zei: „Geef dat aan dien jongen, die de koe hier gebracht heeft." Toen ging hij weer naar buiten, waar de jongen al naar hem stond te zoeken. „Nu hoeveel heb je gekregen?" vroeg de heer. „Een gulden en hier heb je de helft," zei de jongen, terwijl hij hem twee kwartjes gaf. „Maar je hebt toch zeker meer ge kregen!" zei de heer. „Man! Denk je dat ik je bedrieg! Ik hen een eerlijk mens en heb de waarheid gezegd. Het is wel niet veel, maar toch beter dan niets." „Nee, dat is toch te weinig," zei de heer weer, „dat moet een vergissing zijn. Als je met mij terug wilt gaan, ik ken den heer van het kasteel, en denk wel dat ik je meer kan bezorgen." Eerste wilde de jongen niet, maar ten slotte gaf hij toch toe. In de grote vesti bule aangekomen, liet de heer alle dienstboden bij elkaar komen. „Nu," zei de heer tot den verbaasden iongen. die nu be~on te begrijpen dat do heer zelf de heer van 't kastep] was. „wijs mij den bediende aan die jou een gulden heeft gegeven." „Die daar", zei de jongen en wees op een bediende. Deze bediende viel op zijn knieën en bezwoer den heer dat dit niet waar was. Maar het was wel waar. „Niet alleen verlies je je geld en je eer" zei de heer, maar ook je hetrelcKii'c. Onthoudt dit: ..Eerlijk duurt het langst" De heer had in den eerlijken jongen zoveel plezier, dat hij hem bij zich aan huis nam en hem iets liet leren, zodat hij later een goede betrekking kreeg. r~ Beste nichten en neven. JULLIE opstellen handelen allemaal over de zomervacantie, doch het is al flink winter geworden. Maar als we nu lezen over fietsen en zeilen (en intussen heerlijk bij de warme kachel zitten) denken we er met plezier aan terug en lijkt het nog niet zu lang geleden. Deze week is de beurt aan Tom. Mix om jullie van een prettige dag te ver- te'len. EEN DAG OP DE LOOSDRECHTSE PLASSEN DES morgens om 6 uur gingen we op weg. M'n vader, moeder, zusje en ik. De dauw lag nog over de weilanden. De koeien stonden of lagen als grijze schimmen in het gras. 't Was nog koud, ik huiverder nu en dan, maar ik genoot van de stilte op de weg. Na een uurtje fietsen trok de nevel op en brak de zon door. Nu werd 't lekkerder, dus trokken we onze jassen uit. Tegen 8 uur kwamen we in Loosdrecht aan. We zagen al verschillende bootjes op de plassen. En kele lui zaten te vissen. We stapten bij een botenverhuurder af en stalden daar onze fietsen. De wind werd onderwijl al wat ster ker en deed de zeilen van de boten, die aan de steiger lagen, klapperen. We kozen een mooie lichte boot. Noor en ik hadden nog nooit gezeild, maar m'n vader en moeder wel eens meer. De boot werd losgegooid en we staken van wal. Een flinke bries bolde de zeilen en daar gingen we. We schoten door 't water dat voor de boeg opspatte, de zon deed de druppels glinsteren als dia manten. Af en toe moesten we helemaal overhangen om de boot in evenwicht te hou den. Het werd al drukker op de plassen. We zeilden nog een uurtje heen en weer en legden toen aan bij een eilandje. Hier ston den mooie rietpluimen. lie wou er een pak ken, maar ik stond op een smal steigertje en omdat ik hard trok schoot ik opeens ach terover het water in. Gelukkig had ik alleen m'n broek en blouse over m'n zwempak aan en was het dus niet zo erg. De kleren wer den over een struik gehangen om te drogen. Ondertussen had m'n vader z'n hengel, die hij had meegebracht, in orde gemaakt. Ik ging naast hem zitten, maar stond na 10 mi nuten al weer op. Ik ging op zoek naar bramen, maar er stond niets en dus ging ik maar weer terug. M'n vader ,had net beet en zat gespannen naar z'n dobber te turen. Toen hij ophaalde was de haak schoon ge vreten. Even later haalde hy een mooie grote blei op, maar omdat hij het te haastig deed werkte de vis zich van de haak los en kwam weer in 't water terug. M'n vader had er genoeg van en toen gingen we maar wat eten. Na 't eten maakten we de boot los en gingen we verder. Midden op de plas hoor den we hulpgeroep. We zagen een meisje op een omgeslagen zeilkano zitten. Ze werd opgepikt en aan land gezet. De kano werd op sleeptouw genomen door een motorboot. Opeens schuurden we over een onzichtbare veenbodem en zaten we vast. Wij allemaal eruit en na een kwartiertje ploeteren waren we los. In de verte kwamen jammer genoeg donderkoppen opzetten. Zo vlug mogelijk zeilden we dus naar de haven terug, betaal den en reden met vaartje naar huis. Bijna waren we thuis, toen de bui losbarstte, 't Water werd als bij bakken uit de hemel geworpen. We schuilden onder een afdakje en gingen verder toen het droog was. On danks alle ongelukjes hadden we een pret tige dag gehad. TOM MIX Juffrouw Snap. De raad, die je me geeft wat het boek betreft vind ik niet erg menslievend. Ik voel er niets voor om my ziek te lachen. Maar gelukkig over dreef je een beetje, want ik heb het boek gelezen, zonder er ziek van te worden. Leuk is het zeer zeker, ik heb er tenvolle van genoten. Tom Mix. Jullie krijgt een luxe schoolleventje vind ik. Naar de bios ben ik in maanden niet geweest. Ik vind hat erg verstandig, dat je niet dikwijls naar de bioscoop mag. Al die spannende films bren gen je het hoofd maar op hol. Jullie hebt vacantie of krijgt het juist, dus over ver velende repetities wil ik niet horen. Viooltje. Foei zeg, ik had nooit ge dacht, dat jij zo kon foppen. Je vader vloog er niet in en dat is maar goed ook, want levertraan is uitstekend. Maar niet lekker zal jij zuchten. Buitenkind. Ik heb het er dan maar op gewaagd, met het raadsel, misschien valt de slimheid van onze nichten en neven nog wel mee. Je vindt het geloof ik wel leuk, dat het nog een beetje donker is als je naar school gaat. Krullekopje. Natuurlijk mag je de brief altijd insturen, ook zonder raad sels. Ik dacht, dat je dat wel wist. Je naam heb ik prompt geraden, dat was niet moei lijk, doch de voornaam weet ik niet. Nu heb jij rnjj eens een raadseltje opgegeven en ik kan het niet eens helemaal oplossen, dom van Oom Bob zal je zeggen. Dat is ook een mooi grapje met de school, wat zullen jullie toch dom blijven! Leergraag. Wat zal jij toch lenig worden van alle gymnastiek die je doet. Ge zond is het in ieder geval. We waren een beetje verwend, door het mooie zachte herfstweer, daarom lijkt het nu zo koud. De dikke wanten zullen weer goede dienst doen. Rozeknopje. Leuk dat je mee gaat doen aan de briefwisseling en de raadsels. Je hebt de laatste al dadelijk goed opgelost. Daar is een mooi spreekwoord van te ma ken. Je moet zelf maar raden wat ik bedoel. Zul je mij geregeld schrijven? Lobelia. Ook jij bent hartelijk wel kom. Ik heb er deze week ineens twee bloe- mennichtjes bij gekregen. Jullie weet zeker, dat ik erg vepl van bloemen houd? Lilliput ter schrijft mij ook altijd gezellige briefjes. Met Üe raadsels maakte je een goed figuur. Tarzan. Geheimzinnig al die te kens. Je kunt al die geheimen natuurlijk niet verklappen, want dan ziin het geen ge heimen meer. Ik geloof, dat jij het hele maal niet erg vind om niet zo geleerd te worden. Schaatsenrijden is erg prettig, maar ik wil er liever nog wat mee wach ten. Zou je het nog kunnen, denk je? Lilliputter. Ik denk, dat je het wel een beetje koud gehad zult Ihebben. Dat het een mooie tocht is, ben ik volko men met je eens. De weg is nooit mooier dan in de herfst. Het is een van de wegen, die ik het liefste fiets. Je had een behoor lijke portie huiswerk, was je er nogal vlug door heen? Madeliefje. Verkade-bonnen krijg ik altijd rijkelijk toegestuurd, daar hoef ik nooit karig mee te zyn. Een mooi vacantie- pretje bezorg je jezelf, maar natuurlijk is het verstandig van je- bedaciht. Zonnebloempje. Nu nichtje, wat ben jij streng. Het ergste is, dat ik mij dat aan moet treken, want ik was zelf de schul dige. De zetter gaat deze week vrij uit. Paula bonnen zijn helaas uitverkocht. De 'ekening vond ik buitengewoon leuk, alleèn kon ik er met de beste wil van de wereld -reen foxen uit maken. Gezellig, dat je vrien dinnetje ook lid van de familie is gewór den. Je moét maar trouw meedoen aan de raadsels, dan win je vast .wel vlug een prijs. Boefje. Nu vraag ik je Boef, wat heb je toch weinig vertrouwen in mij. Ik heb gewoon lopen „snakken" naar een ge pofte appel. Wat een interessant avontuur hebben jullie beleefd maar wel éen beetje „eng" om in jullie taaltje te vervallen. Ik denk ook,, dat het tweede verhoor wel uit zal blijven. Wat zal er weer een jolijt ge maakt zjjn in de poffertjes-kraam. Ik Iheb vroeger ook vaak plezier in „de bedstee" (zo noemen wij die tentjes) beleefd. Zó'n doch poffers-vind ik nog steeds een tracta- Juffrouw Snip. Jij valt in ieder geval buiten de nieuwe verordening, daar je de leeftijd nog niet bereikt hebt, waarop je midden in de nacht naar huis terug mag keren. Jullie zullen steeds minder in de schoolbanken vertoeven als het zo door gaat, en daarom geen gemopper over huis werk. N.O. en Z.O. wind brengen vorst, wist je dat niet? Dan is het voor jou al hele maal niet goed, dat je zoveel vrij krijgt. Pikkie Naugat. De kater zal de botsing met de slaolie fles ook niet leuk gevonden hebben. Geen wonder, dat (h schrok toen hij zo uit z'n warm nestje ge jaagd werd. Ik geloof, dat ik vroeger dat boek ook eens gelezen heb. De boeken van Kieviet vond ik altijd leuk. Oranjepop. Grote vreugde heerste er dus by jullie, dat was ook weer eens nodig na alle ziektegevallen van de laatste tijd. Had je de Tit in het rijtuig niet een» graag mee willen maken? Ik vind het een vreemde gewaarwording in een rijtuig te zitten, het lijkt of je niet opschiet. Sijsje. Je had mij inderdaad al heel weinig te vertellen. Dat kan zo wel eens gebeuren, misschien schrijf je de volgende week wel weer een brief vol nieuws. P i n g u i n. Niettegenstaande de vele afwijkingen, die je „stamppot" tijdens je af wezigheid had opgelopen 'is er dus nog van gesmuld. Ik vermoed, dat je er aardig druk mee geweest bent. Zo heb je voor jezelf na tuurlijk kunnen concluderen, dat het niet meevalt om „huisvrouw" te zijn. Zo'n wijze les kan geen kwaad vind ik. iruin oogje. Heb je ook gesmuld van de poffertjes? Toen ik jullie brieven las, Boef schreef er ook al over, kreeg ik er ook wel. zin in. Wat zie ik tegenwoordig weinig brieven van je. Je bent niet meer de trouwe Bruinoog van vroeger. De schuld hiervan zoek ik in je drukke bezigheden. Nufje. Uit je brief he*b ik begrepen, dat je een ouderwetse krentenbaard hebt. Ik hoop voor jou, dat de zalf goed helpt, want het is niets voor een del nichtje om met zulke versieringen rond te moeten lopen. Poppenmoeke. Je gaat precies zo schryven als Speenkruidje. Ik kan nu niet meer zien welke brief van jou of van je zusje is als ik niet naar de naam kyk. Je bofte met de rode katoen, hob je nog ge noeg overgehouden voor een paar sokken voor oom Bob of heeft oom Niek de voor keur? Speenkruidje. Met jou is het al heel erg droevig gesteld. Het valt niet mee, als je doorlopend zoveel huiswerk hebt, maar ik zou het heel erg jammer vinden als je niet meer mee zou kunnen doen met de kinderkrant. Jullie krijgen binnenkort vanzelf meer vry, misschien gaat het dan weer beter, Speenkruid. DE OPLOSSINGEN I. Blaffende honden bijten niet, met de woorden: nee. by, tien, dof, en, den, lat, heen, 1jof. II. Smeedwerk, schryfinkt, werkezel, tar webrood. achtertuin, bovenaan, proefwerk, kwartetspel, negentien, zakmes, grootouders, sierlyn, stoomtram, strodpk. De prys is deze week voor Oranjepop. DE RAADSELS i. (Ingezonden door een neef) Gevraagd wordt een soort handwerk van 5, 10 is voedsel 7, 5, 12 vismand 3, 11, 6 ander woord voor loop "(kippen) 7, 8, 11, 2, 4 som. 1, 9, 10 steen. II. (Ingezonden door een neef) Op de kruisjesnlynen komt de naam van een familielid. X X X V X X X X X X X x X 1. Medeklinker 2. Deel van een vrucht 3. Peulvruchten 4. Gevraagde woord 5. Zit in een auto 6. Heeft een paard nodig 7. Medeklinker. RUILHANDEL Krullekopje aan buitenlandse post zegels kan ik je niet helpen. F. v. D. kan nog een paar Ringersbonnen komen halen. Boefje help ik aan boekenbonnen. Nufje voor jou geld hetzelfde als voor Boefje. Maandagmiddag na 3 uur liggen bonnen en prijs aan het bureau voor jullie gereed. Harteliik gegroet OOM BOB

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8