rgij Banket, biscuit, taart en derg. „op de bon" Nederlandsche jongens OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Katwijksche motorlogger op een mijn geloop en en vergaan Distributie met behulp van de broodkaart Oproep van Haagschen Hoofdcommissaris Distributie van eieren Kinderbijslag wet en haar toepassing in de S.S.-Standarte Westland Distributie van grutterswaren Vier of vijf dooden 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 •'s-GRAVENHAGE, 1 Nov. De secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van Landbouw en Visseherii deelt mede. dat mei ingang van Zater dag 2 November 1940 een aanvang wordt gemaakt-met de distributie van de zen hakkeriinroducten. d.w.z. alle voor men scholiike-consumptie geschikte artikelen welke geheel of ten deele ziin gehakken uit tarwemeel, tarwebloem roggemeel roggebloem, rijstemeel. rijstebloem, hoek weitmeel öf' gruttenméel (gêmeriecl meel). Onder deze distributie vallen der halve o.a! alle soorten koek. alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, bis cuits en wafels, taart en gehakies. be schuit. cake alsmede alle soorten groot en klein korstgebak. zooals bijvoorbeeld boterletter' en amandelbroodies. De distributie van deze artikelen geschiedt in de eerste plaats met be hulp van de broodkaart. Tot dusver re gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarover zii geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bon nen der broodkaart gedurende be doeld tijdvak naar keuze recht op het-koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de op gesomde bakkerij producten. Dit rant soen. kortheidshalve te noemen: „een rantsoen gebak", zal voor de verschillende soorten bakkerijpro- ducten verschillend zijn. aangezien het overeenstemt .met de hoeveelheid bloem of meel. die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Teneinde pok. degenen, die de bonnen van hun broodkaart-niet of moeilijk kun nen missen voor het koopen van koek jes e.d., in de gelegenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts beslo ten. dat oök het nieelrantsoen. hetwelk tot dusverre eens .per vier weken op een bon van. .het algemeen distributiebon boekje beschikbaar werd gesteld, desge- wenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek. koekjes, biscuits, gehakies enz. Aangezien het échter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenko mende hoeveelheid koekjes e.d. in één maal te betrekken, zullen meel en bloem in-.den vervolge niet meer worden gedis tribueerd op.de bonnen van het alge meen .distributiebonhoekje. doch op een spe.ciaal daarvoor, uit te geven „bloem- kaart". Bovendien is. ten einde den consu ment een zoo groot mogelijke vrij heid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koopen vari brood. Aflevering van meel of bloem op de bonnen va.n de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was verboden. De bloemkagrten, die door de distribu tiediensten worden uitgereikt, zullen be staan uit 8 met „1" genummerde bonnen. 8 met „2" genummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewe zen voor hét konpen van meel en bloem öf brood óf koekje? ed.. Men heeft dus telkens gedurende de vier weken de be schikking over 8 bonnen. Twee van deze bonnen staan gelijk met één bon van de broodkaart. Aangezien één bon van de broodkaart recht geeft op 100 gram brood of l rantsoen ..gebak", geeft dus één bon van de bloemkaart recht op 50 gram brood of V2 rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koonen van 1 rant soen me?.l of. bloem. d.i. 280 gram. Elk der 8 bonnen geeft derhalve recht op Vs rantsoen meel of bloem 35 gram. Aangezien de rantsoenen voor koeltjes e.d. („gebak") zijn afgestemd op de in hef product verwerkte hoeveelheid meel j of bloem, en uiteraard niet alle fabrikan- i ten en banketbak-kers precies hetzelfde percentage meel en bloem in hun arti kelen. verwferken. is voor de diverse ..ge- bak"-rantsoenen een. niinimum-hoeveel- heid vastgesteld. De minimum-hoe veelheid is'die. waaron de consument ten minste aanspraak kan maken. De mini- munvboeveelheden zijn voor de diverse artikelen .a.Hj. volgt vastgesteld: Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaande lijst voorkomen, geldt, dat, 1 rantsoen een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. Zoo zal bijv. in een restaurant voor een pannekoek, waarin 70 gram bloem is verwerkt., een broodbon (even tueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden ingeleverd. De thans toppende, met „12" gemerk te bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood tevens desgewenscht. recht op 1 rantsoen „gebak" (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" ge merkte bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram roggebrood öf 100 gram ander brood öf 1 rantsoen „gebak" (zie boven). De op 10 Novem ber nog niet ingeleverde b'onnen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 Novemhber worden gebruikt, met dien verstande, dat. zij gedurende laatstgenoemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's, broodjeswin kels e. d. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van 2 dagen nog 7 dagen na afloop.van ■de week. voor welke zij zijn aangewezen, hun geldigheidsduur behouden. Gedurende het tijdvak van 4 Novem ber tot en met 1 December geeft voorts elke der met, „1" genummerde bonnen van de bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood öf 50 gram ander brood öf rantsoen „gebak" (zie boven) of 35 gram meel of bloem (dat is tarwebloem, tarwemeel. roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boek- weitmeel). Wisselbonnen Zooals bekend, zijn destijds in ver band met de brood distributie wissel bonnen ter beschikking van de ex ploitanten van hotels, restaurants, café's, lunchrooms, broodjeswinkels e. d. gesteld. Deze wisselbonnen, welke uitsluitend gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde inrichtingen, geven elk recht op het koopen van een half rantsoen brood. Uiteraard kun nen deze bonnen in den vervolge te vens gebruikt worden voor het koo pen van een half rantsoen gebak e.d. in de genoemde inrichtingen. Aangezien echter gebak e. d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden verstrekt, worden thans ook bonnen voor een kwart rantsoen brood of gebak ingevoerd. De exploitanten der inrichtingen kunnen zich met ingang van 4 November voor het verkrijgen van deze „y& rantsoen"-wisselbonnen tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbakkers of' andere winkeliers in ontvangst mogen worden genomen. Extra broodrantsoen voor de jeugd Het invoeren van de distributie van hakkerijproducten houdt verband met de gebleken wenschelijkheid om aan jon gens en meisjes, die in de ontwikke lingsperiode verkeeren, een extra-brood rantsoen toe te kennen. De door de distributie van bakkerijproducten te be sparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrekken van een extra-broodrantsoen van 400 gram per week aan jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, te gelijk met de uitreiking van de bloem kaart. op vertoon van de stamkaarten van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra-broodkaart worden uitgereikt, waarop van elk nummer 4 bonnen voor komen. Ook deze bonnen kunnen desge wenscht worden gebruikt voor bet koo pen van koekjes e. d. In een officieele publicatie worden nadere bijzonderheden, welke voor bak kers. winkeliers e. d. en voor exploita ties van hotels, restaurants e. d. van be lang zijn. bekend gemaakt. Rantsoen Minimum. gebak" voor koek (ontbijtkoek) 160 gram voor speculaas 140 voor andere koekjes 200 vóór biscuits en wafels 90 voor beschuit 75 voor cake 300 voor taart. 600 voor gebakjes 600 voor gevuld groot, korstgebak (boterletter e.d.) 500 voor gevuld kl. korstgebak (amandelbroodjes e.d.) 400 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. - De hoofd commissaris van politie te 's-Graven- hage heeft den volgenden oproep tot de Haagsche burgerij gericht: „ïn herinnering wordt gehracht. dat de W.A. der N.S.B. als zoodanig door den Rijkscommissaris.is erkpnd. en dat door deze hoogpte autoriteit mede ver dunning is verleend om door de stad m.arschen te houden. Tegenover de W.A. zal ppn ieder zich rustig behooren te gedragen.'Samenscholingen dienen te worden vermeden en men mag vooral niet op hoeken van de straten blijven stilstaan. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van scheldwoorden, daar deze het begin van relletjes zouden kunnen zijn. Ouders en onderwijzend personeel worden uitganoodigd de onder hun verantwoording staande jeugd ern stig te wijzen op de gevaren aan onorde lijk gedrag verbonden en alles achter wege te laten wat provoceerend zou kunnen werken. DE ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. De Engel- sche bomaanvallen op Nederland heb ben in den afeeloopen nacht één doode en twee gewonden geëischt. De aange richte materieele schade is gering. Het rantsoen bepaald op één ei per persoon per week 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. De se cretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij. deelt mede dat met in gang van Maandag 4 November een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen beteekent. 'dat de verkoop van eieren aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren wor den begrepen kippen- en eenden eieren. in of uit de schaal, versch zoowel als geconserveerd. Het rant soen zal voorshands één ei per persoon per week bedragen. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 No vember a.s. is de verkoop van eieren geheel verboden. Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 4 Novem ber tot en met Zondag 17 November a.s. zal nader een bon van het alge meen distributiebonboekje worden aangewezen ter verkrijging van één ei. Personen, die op medische gron den behoefte hebben aan een extra rantsoen eieren, zullen hiertoe op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten bonnen kunnen krijgen. De gasten van hotels, restaurants e.d. zullen voor de eieren, welke afzonderlijk worden verstrekt dus bijv. gekookte of gebakken eieren bonnen dienen af te geven. Voor een toewijzing voor de eieren, welke de hotels restaurants e.d. in de maaltijden verwerken, dienen deze instellingen zich op nader te bepalen dagen te wenden tot de plaatselijke dis tributiediensten. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen toewijzingen ontvangen volgens een af zonderlijke regeling. De directies van deze instellingen kunnen zich daartoe wenden tot de plaatselijke distributie- diensten. Aan de eierverwerkende industrieën, daaronder bijv. ook begrepen de banket bakkers zullen zoo noodig door de Ni derlandsche meelcentrale, Riouwstraat 174180. te 's-Gravenhage. toewijzingen worden verstrekt. Belanghebbenden die nen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. In een officieele publicatie worden re gelingen. welke voor detaillisten, gros siers. handelaren en pluimveehouders van belang zijn. bekend gemaakt. 's-GRAVENHAGE. 1 Nov. De waar nemend secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft het volgende bepaald: Artikel- 1. 1. In loondienst zijnde personen, die niet in dienst ziin van een onderneming en die, indien zij wel in dienst van een onderneming waren, op grond van ar tikel 2 der Kinderbijslagwet als arbei der zouden worden aangemerkt, wor den voor de toepassing van de kinder bijslagwet als arbeider beschouwd in de volgende gevallen: Indien zij in loondienst werkzaam zijn aan inrichtingen, staande onder be heer van een natuurlijk of een rechts persoon; b. Indien zij in loondienst werkzaam zijn bij personen, die een vrij beroep uitoefenen, zooals advocaten, procu reurs. zaakwaarnemers, geneesheeren, notarissen, architecten, accountants, ten behoeve van de uitoefening van dat beroep; Indien zij in loondienst werkzaam zijn bii rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of stichtingen; d. Indien zij in loondienst werkzaam zijn als tuinman, boschwachter of in een soortgelijke betrekking; Indien zij in loondienst werkzaam zijn voor de verzorging van dieren of voor de bediening van rijtuigen, motor rijtuigen. vliegtuigen en pleziervaartui gen; f. Indien zij in loondienst werkzaam zijn bij in aanbouw, aanleg, onderhoud, herstelling of slooping zijnde bouw-, water- of grondwerken, uitgevoerd in eigen beheer. 2. In afwijking van het bepaalde in het vorige lid worden voor de toepassing van de kinderbijslagwet echter niet als arbeider beschouwd: Personen, die uitsluitend of in hoofdzaak belast zijn niet het verrichten in de huishouding van private personen van huiselijke of persoonlijke diensten; b. Personen, voor wie een regeling in zake de toekenning van kinderbijslag geldt, als bedoeld in artikel 5 der Kin derbijslagwet. welke als bijzondere rege ling is erkend. Artikel 2. 1. Een regeling inzake de toekenning van kinderbijslag, getroffen voor perso nen. als bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder a. en r... kan door den secretaris generaal van het departement van So ciale Zaken als bijzondere regeling wor den erkend, indien naar zijn oordeel door de afzonderlijke voorziening de be langen dezer personen niet worden ge schaad. 2. Personen, als bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder a. en c„ voor wie in de KINDERHOEKJE 99„Haal vlug mijn tooverstok," riep hij. zoo hard hij kon. „Vlug watH" De conducteur liep wat hij loopen kon. om het ding te halen. Kobusje lachte, dat zijn buikje ervan schudde. Daar had hij zijn geliefd stokje weerom. Hij zwaai de het door de lucht. 100Nu voelde hij zich weer dapper. Hij tikte met den stok op het bloote hoofd van den conducteur en zei: „tikke- takke-tok. jij leefijke ouwe sok. Je plaagde mij den heelen tijd, je petje blijf ie eeuwig kwijt." Toen draaide hij zich om en liep hard weg. 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. (A.N.P.) De Ergaenzungstelle Nordwest, Don Haag, Koninginnegracht 60, schrijft het volgende: Wanneer gij, lezer, over eenigen tijd een flinken jongeman in de bekende S.S.-uniformen ziet rondloopen, dan be staat de mogelijkheid, dat deze u op een gegeven oogenblik in onvervalscht Amsterdamsch den weg vraagt, of een praatje met u aanknoopt in een van de sappige dialecten, waaraan ons landje zoo rijk is. Aanvankelijk zult gij dan wellicht denken met een mystificatie te doen te hebben, maar de vergissing is in dit geval aan uw kant. Want deze jongeman maakt deel uit van de S.S.-Standarte Westland, die uitsluitend gevormd wordt door Neder landers en Vlamingen en haar zetel heeft in München. Het doel van dez3 S.S. is, dat de beide Germaansche vol keren elkaar leeren begrijpen en leeren kennen, opdat daaruit op den duur een nauwere samenwerking op elk gebied kan voortvloeien. Voor plaatsing als vrijwilliger komen in aanmerking: ongehuwde Nederlan ders in den leeftijd van 17 tot 25 jaar, die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn. De vrijwilliger kan zich verplichten voor een dienst tijd van een half jaar, twee jaar of vici jaar. Kiest hij het eerste, dan wordt hij na afloop van den diensttijd ontslagen en kan hij zijn oorspronkelijk beroep weer opvatten. Teekent hij voor twee jaar, dan krijgt hij naast zijn Neder landsche nationaliteit het Duiische bur gcrrecht, zonder dat daardoor echter zijn Nederlanderschap verloren gaai. En tenslotte krijgen zij, die een dienst tijd van vier jaar volbrengen en daar voor animo hebben, een boerderij mei 25 a 30 hectaren vruchtbaren grond toegewezen. Gaat hun streven in een andere richting," dan staat voor hen plaatsing bij de politie of bij een bur gerlijken dienst open. Echter geldt voor alle gevallen en dit is van belang met het oog op vrees voor werkloos heid dat de vrijwilliger na het vol brengen van zijn diensttijd bij het op nemen van een beroep wordt ondex steund. Dit zijn in het kort de voor waarden voor de deelneming. Waaruit bestaat de opleiding? zal men zich afvragen. Wel, naast het ne- hoorlijk leeren excerceeren is de hoofd schotel sport. Sport in alle mogelijke vormen: zwemmen, hardloopen, motor rijden, om maar iets te noemen. Daaren boven enkele malen per week lessen, die ten doel hebben, den jongens den achtergrond van de wereldgebeurtenis sen te leeren kennen. Als ontspanning gaan ze eenmaal per week de stad be zichtigen en brengen dan den verderen tijd door met het bezoeken van een bioscoop of andere vermakelijkheid. Hieruit moet men echter niet den in druk krijgen, dat deelneming aan de S.S. een leventje van vroolijken Frans beteekent. De dienst is zwaar en hel parool luidt: vroeg opstaan en vroeg naar bed. Gedurende den laatsten tijd hebben zich weer veel Nederlandsche jongelui tusschen de 17 en de 25 jaar aange meld voor opneming in de S.S.-Standar te Westland. Hoe teleurgesteld waren diegenen, die bij de strenge keuring om de een of andere lichamelijke tekort koming moesten worden afgewezen. La ten ook zij echter niet wanhopen, want voor iederen Nederlander, die in zijn hart den drang voelt om mee te werken aan de nieuwe toekomst, is werk. De S.S. is nu eenmaal altijd een keurkorps van de allerbesten geweest en moet dit ook blijven. Vandaar dan ook de vreug de bij hen. die wel werden goedgekeurd en die den dag van hun vertrek naai München nauwelijks konden afwach ten. Lang wordt overigens het geduld van hen, die niet te licht bevonden zijn, niet op de proef gesteld. Luttele dagen na de keuring kunnen zij als regel reeds de reis aanvaarden. De eerste weken zijn voor velen, door al het on gewone werk, wel zeer inspannend, maar als deze tijd voorbij is, blijkt iedereen op een enkele uitzondering na gewend te zijn. Ze hebben de standplaats, de omgeving en de Duit- sche kameraden leeren kennen. Zij zijn op elkaar aangewezen en de echte ka meraadschap wordt er geboren. Zorgen kennen ze verder niet: e,ten en drinken is rijkelijk, kleeding is vrij bovendien krijgen ze nog een zeer behoorlijk zakgeld, dat hen in staat daarbedoelde dienetverhouding een re geling inzake de toekenning van kinder bijslag is getroffen, welke als bijzondere regeling ia erkend, worden, voor zooveel die dienstverhouding betreft, niet als ar beider in den zin der Kinderbijslagwet aangemerkt. stelt hun vrije avonden gezellig door te brengen. De dienst geeft rijkelijk afwisseling. Er wordt geëxcerceerd, veel aan sport gedaan en dan zijn er de schooluren, waarin hun inzicht in de nieuwe we reldbeschouwing wordt verdiept. Een middag per week wordt vrij gehouden voor de bezichtiging van München en omgeving. Zoo is in korte trekken het leven van de Nederlandsche jongens in de S.S.- Standarte Westland. Deze jongens vor men in nauwe samenwerking met hun Duitsche vrienden, een keurkorps, dat later, als dit noodig mocht zijn, inge zet kan worden voor hun eigen land. In München maken ze een harde, maar gezonde leerschool door. Moeilijkheden blijven hun niet gespaard, maar als ze straks terugkomen in Nederland, zijn het kerels geworden. 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van hét departement van Landbouw en Vis scherij deelt het volgende mede: RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 29 Novem ber a.s. geeft de met „82" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 250 gram rijst öf rijstemeel öf rijstebloem öf grutte- meel (gemengd meel). Gruttenmeel zal n.l. niet meer op de bon voor tarwe bloem. maar in den vervolge op de bon voor rijst verkrijgbaar zijn. HAVERMOUT ENZ. Met betrekking tot havermout, haver vlokken. gort en grutten is een wijzi ging in de distributie gebracht. Deze producten zullen niet meer verkrijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt verklaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aangewezen, die elk acht weken geldig zullen zijn. Voorts zullen in den vervolge haver- bloem, gortmout en uit aardappelmeel bereide vlokken, welke bestemd zijn voor menschelijke consumptie, slechts tegen afgifte van een bon gékocht kun nen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 Decem ber a.s. geeft de met „83" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 250 gram havermout öf havervlokken óf haver- bloem öf aardappelmeelvlokken óf gort öf gortmout öf grutten. De met „88" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 Decem ber uitsluitend recht op het koo pen van 250 gram gort óf gortmout öf grutten. De met „88" genummerde bon zal derhalve i\i e t gebruikt kunnen worden voor het koopen van haver mout, havervlokken, haverbloem of aardappelmeelvlokken. De detaillisten zullen in verband met het voorgaande een voorschottoewijzing voor gort van de distributiediensten ont vangen. Deze toewijzingen zullen wor den berekend naar het aantal ingele verde bonnen, welke voor havermout zijn aangewezen. VERMICELLI ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 Decem ber a.s. geeft voorts de met ,,98" genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 100' gram vermicelli of maccaroni öf spa ghetti. MAÏZENA ENZ. Ook alle soorten sago en aardappel meel zullen in den vervolge uitsluitend tegen afgifte van een. bon gekocht kun nen worden. De met „93" genummerde bon van ■het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 2 November tot en met- 27 December a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena öf griesmeel öf sago öf aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder öf puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pudding poeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingsaus poeder, welke op één bon wordt ge kocht, mag ongeacht de samenstel ling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge alle soorten pud dingpoeders. dus ook de met behulp van aardappelzetmeel bereide pudding- poedei"? onder de distributie vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vei-vaardigd. Het verhaal van een ooggetuige SCHEVENINGEN. 1 Nov. Giste- ren is een Katwijksche motorlogger de K.W. 55, op een mijn geloonen. waarbij de bemanning, bestaande uit vier of vijf koppen, het leven ver loor. Het onigeval is te wijten aan het feit. dat de schipper, hoewel van de aanwezigheid van het mijnenveld op de hoogte, zoo onvoorzichtig was, zich in de gevaarlijke zóne te bege ven. De ramp werd gezien door de be manning van den Schcveningschen logger Sch. 69. die-in de nabijheid vischte. doch alle pogingen die in het werk werden gesteld om opva renden van de K.W. 55 te redden, bleven zonder resultaat. Wij spraken vanmorgen aan boord van zijn schip, dat weer gereed lag om uit te varen, schipper D. Pronk van de Sch. 69. die in eenvoudige woorden het relaas deed van deze ramp. Schipper Pronk vertelde, dat zii gistermiddag om ongeveer 12 uur 40 doende waren het vischtuig uit te zetten, toen op een af stand van ongeveer 400 meter de K.W. 55 in een mijnenveld terecht kwam. De bemanning van de K.W. 55 was benedendeks. Het schip had de boei gepasseerd, waardoor het mijnenveld wordt aangegeven. Dadelijk daarop weerklonk een ontzettende explosie. De voormast en het zeil. almede de achtermast van de K.W. 55 vlogen in de lucht'terwijl het schip totaal werd vernield. Onmiddellijk sneed de bemanning van de Sch. 69 het vischtujg af om. indien mogelijk, hulp te bieden. Dit kon echter niet meer haten. In anderhaivo minuut was alles gebeurd. En was op de plaats des onheils niets meer te zien. Slechts een groote olievlek getuigde van de ramp. die hier was geschied. De beman ning van de Sch. 69 stelde alles in het werk om nog te redden wat er te redden was. Ruim anderhalf uur bleef zii zoe ken. zonder acht,.te slaan op het gevaar dat zii hierbij zelf liep. Van de pogingen om een sloep uit te zetten mopst worden afgezien in verhand met de ruwe zee Tweemaal kwam de Sch. 69 nog terug op de plaats van de ramp doch alles was tevergeefs, van de bemanning van de verongelukte K.W. 55 werd niets meer gevonden- Een tragische bijzonderheid is nog. dat de K.W. 55. waarvan schipper was G. Guit uit Katwijk aan Zee. eerst een week geleden begon deel te nemen aan de vis scherij. Een lid van de bemanning, dat eenige dagen geleden tengevolge van een ongeval in een ziekenhuis werd opgeno men. heeft het hieraan te danken, dat ook hij niet het slachtoffer is geworden van deze ramp.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7