DE BIJBEL Houdt U aan distributie- en prijs voorschriften ^Akkertje) ONTDUIKING Geen vrachtauto's naar het buitenland HET LIJK VAN EEN Engelschen piloot beroofd Valsche voorwendsels bij de vordering van een auto DE GOUVERNEUR DER TANGER-ZONE De centralisatie in de melkvoorziening HET PUBLIEK EN DE OVERHEIDS MAATREGELEN ITALIAANSCHE ECONOMISCHE DELEGATIE De rivieren vallen reeds weer Dr°B. WIELINGA f 6.90 SOEST WIL HET NATUURSCHOON VERH00GEN 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940 ONSOCIALE DAAD! 's-GRAVÊNHAGE. 9 NovemberMen schrijft ons van bevoegde zijde: Het is in vele gevallen niet gemakkelijk zich, staande op een bepaalde plaats in het economische leven, een juist oordeel te vormen omtrent hitgeen zich op andere gebieden van dat leven afspeelt. En dit is ongetwijfeld thans in bijzondere mate het gevat, nu de overheid zich op ver schillende onderdeden moet laten gelden en tot het nemen van meer of minder itep ingrijpende maatregelen m<fet overgaan Onder de huidige omstandigheden ziet de overheid zich dikwijls genoodzaakt zeer verstrekkende beslissingen te nemen, die in hoofdzaak betreffen een rantsoeneering van het verbruik van een groot aantal ar tikelen benevens het stellen van maximum prijzen, of in elk geval het afhankelijk ma ken van prijsverhooging van een speciale vergunning. Aan velen ontgaan in de mees te gevallen uiteraard achtergrond en doel van deze maatregelen. Het algemeene doel der distributie- en prijspolitiek kan kort en scherp als volgt worden geformuleerdeen waarborg te scheppen, dat de geheele bevolking voor een te overzien tijdvak*— in het bezit kan komen van die goederen, wel ke noodie'zijn ter voorziening in de eer ste levensbehoeften, en wel tegen prij zen. die ook de minder koopkrachtigen in staat stellen zich het noodige aan te schaffen. Een der criteria van een goede distri butie- en prijspolitiek is. dat zij met de toekomst rekening houdt. Zij moet erop ingesteld zijn. dat de toestand van goe derenschaarschte, zooals deze'door de oorlogsomstandigheden is ontstaan-, zich over een tijdvak van een dusdanige lengte kan uitstrekken, dat alleen door een bijzonder ingrijpen van overheids wege het ontstaan van gebrek aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften kan voorkomen worden. Het laat zich oppervlakkig be schouwd verstaan, dat de neiging op komt de door de overheid getroffen maatregelen te omzeilen. Ook in den wereldoorlog 19141918 viel dit ver schijnsel zelfs op groote schaal waar te nemen. En wie zal het looche nen. dat deze ontduiking een .oogén blikkelijk" voordeel kan brengen: aan den kooper. doordat hij in het bezit komt van goederen, waaraan hij op het betrokken moment in meer of minder sterke mate behoefte- gevoelt, en aan den verkooper, doordat hij zich een winst kan toeëigencn. welke hem anders geheel zou zijn ontgaan, of die in elk ge val van aanzienlijk kleinere proporties zou "zijn geweest? Nadeelen Niet zonder bedoeling werd echter de toevoeging „oogenblikkelijk" tus- schen aanl\alingsteekens geplaatst. Bij ecnig nader overwegen zal men toch tot dè conclusie moeten komen, dat hier slechts sprake kan zijn van een inci- dcnteele. een oogenhlikkelijke bevoor deeling van, zichzelf; op langeren ter mijn gezien springen immers de nadee len direct in het oog. Zij kunnen als volgt worden samengevat: bemoeilijking van de overheid in haar streven om voor een langer tijdvak een garantie te scheppen, dat de voorziening in de eer ste levensbehoeften der bevolking ver zekerd is; het in de hand werken van prijsstijgende tendenzen. welke uiter aard op den duur sfeeds ten nadeele van de minder gesitueerden moeten werken, en het scheppen van een sfeer van onderling wantrouwen en afgunst. In het ontduiken van de distribu tie- en prijsvoorsehriften kan dan ook in dit licht beschouwd, niet anders worden gezien dan een scherp af te keuren onsociale han deling. Door zich er van te onthou den, voorkomt men het voortwoeke ren van allerlei invloeden, die op den duur groote schade aan dé volkshuishouding moeten betrokke nen. Een ieder is dan ook uit so ciale overwegingen verplicht zich te verzetten tegen ontduiking der overheidsmaatregelen. Niet alleen'echter, dat hier sprake is van een anti-sociale daad. men stelt zich bovendien bloot aan scherpe straf maatregelen, zelfs gevangenisstraf, en deze treffen niet alleen deri verkooper, doch tevens den kooper. Aan het over treden van overheidsmaatregelen op het gebied der distributie en der prijzen zijn gevoelige strafsanctie, verbonden. En de overheid is zeker niet voornemens de strafmaat ten opzichte van deze de licten te verzachten. Integendeel, in de volle overtuiging dat haar maatregelen onder de nu eenmaal gegeven verhou dingen alleen en uitsluitend het belang van onze volksgemeenschap on het oog hebben, zal zij ook zoo noodig niet terugdeinzen voor het in belangrijke mate verscherpen der strafhepalingen. Zij vertrouwt echter nog dat dit niet noodig zal zijn. Een ieder, op welke plaats hij ook staaf, hetzij op die van verbruiker, hetzij op die van groot- of kleinhande laar. hetzij op die van producent, ont- houde zich dan ook er van de maatre gelen te ontduiken, die de overheid heeft genomen of nog zal nemen voor een rechtvaardige verdeeling van de ter beschikking komende verhruiksar- tikelen. Hierin reiken op langen termijn gezien eigen belang en alge meen belang elkander de hand. REIS VAN VAKVEREENIGINGS- LEIDERS NAAR ^UITSCHLAND VGRAVENHAGE, 9 Nov. Zaterdag zal een gezelschap vakvereenlgineslei- ders van alle richtingen naar Duitsch land vertrekken, waar rii nnd- --'-•ui dice 1 een aantal bedrijven, so ciale instellingen en de werkkampen zullen bezichtigen. Het verbod om de wagens langer dan vijf dagen buiten normaal bedrijf te houden 's GRAVENHAGE, 9 Nov. Bü be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat van 5 Augustus 1940 werd verboden om vracht wagens met een groote laadvermogen dap 1 ton. welke aan natuurlijke en rechtspersonen van Nederlandsche na fionaliteit toebehooren. zonder vergun ning van den bevoegden rijksverkeers inspecteur langer dan 5 dagen buiten de tot het normale bedrijf hehoorende standplaats te doen verblijven. In den laatsten tijd werd herhaal delijk geconstateerd, dat In strijd met deze verordening gehandeld wordt en zelfs getracht wordt be middeling te verleenen bij het ver huren of verkoopen van vrachtwa gens naar België of Frankrijk zon der bovengenoemde vergunning. De bepalingen van bovengenoemde verordening worden bij dezen nogmaals uitdrukkelijk ep'n ieder in herinnering gebracht. Personen, die bij dergelijke verboden transacties bun bemiddeling verleenen. worden, evenals de houders der vrachtwagens, die aan dergelijke aanbiedingen gevolg geven, onverbidde lijk vervolgd terwijl de betrokken vrachtwagens in beslag worden geno men. Met betrokkine tot overtreding van de voorschriften, hij of krachtens hooger- eenoemd besluit gegeven, is het bepaal de in de artikelen 3. 4. 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939 van overeenkomstige toepassing. Twee verdachten voor de Groningsche rechtbank GRONINGEN, 9 Nov. Door de Groninger rechtbank hebben giste ren terecht gestaan de 53-jarige landbouwer J. S. B. te Uithuizen en de 18-jarige, thans gedetineerde bor stelmaker J. W., eveneens aldaar, beschuldigd van diefstal van een armbandhorloge en van een gouden ring, tochehoorende aan een Engel schen vliegenier, 'wiens lijk in de tweede helft van Augustus in den kwelder onder Uithuizen is aange spoeld. De eerste verdachte ontkende het hor loge van het lijk te hebben genomen. Hij zou het gevonden hebben op een _meter afstand daarvan en het zonder er verder hij te denkon in zijn zak hebben gesto ken. Het O.M., waargenomen door mr. Zijl stra. wees erop, dat lijkberooving een buitengewoon 'ernstig feit is. Intusschen wilde spreker de juistheid van verdach te's verklaring aannemen, ook al om dat er een zeer gunstig rapport over hem is uitgebracht. Dit neemt echter niet weg, dat verdachte, zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal, althans aan verduistering. De officier eischte tenslotte een ge- va nerenisstraf van 3 maanden, voorwaar delijk meteen proeftijd van 3 iaren. en een geldboete van ƒ50.subs. 25 dagen hechtenis tegen dezen verdachte. Verdachte's raadsman, mr. Hesse. meende, dat bier hoogstens van nalatig heid o£ slordigheid wat betreft, bet niet doen van aangifte van het vinden van hpt. horloge kan worden gesproken en dat vrijspraak zal moeten volgen. De tweede verdachte erkende den ring van een vinger van bet lijk te hebben afgetrokken, zonder echter de ernst van zijn daad te beseffen. ï.ater heeft, hij den ring in een en veloppe in de bus bij den postkan toorhouder gegooid. De officier zeide niet te kunnen ge lonven. dat verdachte niets van bet ver schrikkelijke van zijn daad zou hebben berrrepen. Noch in verdachte's ïeuerd noch in bet cunsfiee reclasseeringsraonort kon mr Ziilstra bier aanleiding vindpn voor een voorwaardelijke straf. De piseh luidde 6 maanden onvoor- waordeliivp q-evaneenisstmf De verdediger, mr. Polak, van Win choten. nlpifte vriispraak terwiil hii nhsidiair aandronij on onio<yering van een voorwaardelijke straf. Voorts vrnet» h?' de onmiddellijke invriibeidstellinf en den verdachte. De reehfbank wees. na raadVdme" dtt laatctp ver7o»k af en be««aidp de litsnraak in beide zak mop 21 dezer. GEEN BEZORGDHEID OVER HET PRIJSNIVEAU 's-GRAVENHAGE. 9 Nov. Tn ver band met. ongemotiveerde ongerustheid over het. prijsniveau hier te lande wordt er ons op gewezen, dat de statistieken voor de voornaamste artikelen slechls een matisrp prijsverhooging aanwijzen Bovendien vernemen wli dat binnenkort een nauwkeurige regeling zal worden ingevoerd welke het priisnlvpau zoo zal heheprschen. dat catastrophale verhoo gingen uitgesloten zijn. Tegen tuinbouwkundige maximumstraf gerequi- reerd ROTTERDAM. 9 Nov. „Verdachte is een internationale oplichter en een zwendelaar, die een strenge straf moei hebben", aldus uitte de officier van justitie mr. Meischke. zich voor de rechtbank, toen de 35-jarige tuin bouwkundige J. J. A. te Den Haag te recht stond. In Juni had verdachte onder valsche voorwendsels een Rotterdammer tot af gifte van diens auto bewogen. Verdachtes auto was defect geraakt en omdat de garagehouder, waar hij zijn wagen had gebracht, de herstelling niet kon verrichten, had hij dezen gevraagd ot hij niet een auto van iemand anders kon leenen. De garagehouder had het adres van een koopman opgegeven, waarheen verdachte zich had begeven Verdachte was gekleed in een uni form van de partij Schouten, en had een hakenkruis op den arm. Hij be diende zich van de Duitschè taal en had den indruk gewékt, alsof hij veel macht had. Hij zeide gouwlei der van de N.S.N.A.P. te zijn en in Nederland evenveel macht te be zitten als dr. Goebbels in Duiisch- land. De koopman had zijn auto te gen een ontvangstbewijs voor den tijd van veertien dagen afgestaan. Uit het verhoor bleek, dat verdachte reeds een groot aantal: malen is veroor deeld in Nederland. Duitschland en Zwitserland, o.a. wegens oplichterij en bedelarij. Dr E. A. van Rappard. leider van de N.S.N.A.P., zeide. dat hij ver dachte niet als gouwleider van een der heide N.S.N.A.P.-partijen kende. De officier, mr. Mei.-chke. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte de maximum straf van drie jaren. Mr. J. A. Roest, van Limburg, pleitte uiterste clementie. Uitspraak 21 Novem ber a.s. Links op de foto: Kolonel Yuste, die tot gouverneur van de Tangerzone is be noemd, nadat het gebied van Tanger door Spaansche troepen was bezet. Men ziet hem in gesprek met den vroeger en Spaanschen gezant in Tanger, Don Manuel Amieva (rechts) (Foto Scherl) Vergadering van den Bond van Melkveehouders AMSTERDAM. 9 Noy. In hotel Krasnapölsky werd een vergadering van den Bond van Melkveehouders gehouden onder voorzitterschap -s van den heer J. van Meerveld. Op deze bijeenkomst werden de a.s. centralisatie in de melkvoorzie- ningen. de standaardisatie behan deld in verband waarmee ook de heer Kortlever, directeur van de consumptiemelkcentrale aanwezig was. Uit de vergadering werden tal van vragen over de centralisatie enz. gesteld, speciaal ten aanzien van de betaling naar vetgehalte, controle van het mon steren en wegen in de^melkstations en hét vervoer. Ter beantwoording van deze vragen hield de heer Kortlever een uitvoerig be-, toog, waarbij hij uitging van het feit, dat na 14 Mei veel veranderd is. Een radicale wijziging is gekomen in de eischen aan 'den landbouw en de vee teelt. De omstandigheden zijn veel gun stiger ten aanzien van een landelijken prijs, terwijl thans, in tegenstelling met voorheen, ook tot de grootst mogelijke productie wordt aangezet. Dit is echter moeilijk tengevolge van het feit. dat niet voldoende krachtvoeder beschik baar is. Aan alle kanten bestaat echter een afzetmogelijkheid, omdat ons land inge schakeld is in het productieproces van geheel Europa, hetgeen ons, verplicht ook voor andere landen zooveel mogelijk te produceeren. Dit brengt mee. dat een prijsstijging niet uitgesloten. Wij moeten ons zelve dan ook den plicht opleggen de productie op te voeren ten hate van het algemeen, ondanks de groote moei lijkheden. Het terugloopen der melkproduc tie heeft geleid tot standaardisatie met ingang van 24 November a.s., vervolgde spr. zijn betoog. De bedoe ling hiervan is duidelijk: Men wil dat zooveel mogelijk vet vrij komt voor de consumptie. De standaardi satie brengt ook mede, dat de vee houders hun melk betaald zullen krijgen naar vetgehalte. De kwestie van het vervoer van den producent naar de ontvangststations doemt gelijk op doch voorloopig moet deze zaak blijven rusten. Het belang rijkste is echter, dat de bepaling van >het vetgehalte en hej wegen en het monsteren dingen brengen, waarhij zoo wel de handelaar als de veehouder groot belang heeft. De C.M.G stelt zich op het standpunt, dat hierbij controle moet worden gehou den door onpartijdige controleurs van de Melkcontrólestations. en zij stelt dit als eisch. Op de vraag hoe er zal-worden be taald is nog geen antwoord te eoven. De C.M.C. heeft de standsorganisaties om haar oordeel gevraagd en alle antwoor den zijn nog niet binnen. Spr. stelde den hoer evenwel een melknriisverhooginc van VA cent in het vooruitzicht. Ten sjotte ried hit hen aan voorzichtig te ziin met het betalen van hooge prijzen voor veevoeder. Na deze uiteenzetting voerden nog ver schillende afgevaardigden het woord. De Nederlandsche Pijnstiller EEN NEDERLANDSCH IMKERSGILDE Een resultaat van den sterken groei van het Nederlandsch Boerenfront 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. De pers dienst van d<e N.S.B meldt: Als vrucht van den sterken groei van het Neder landsch Boerenfront is het mogelijk geworden liet initiatief te nemen tot de stichting van „Het: Nederlandsche Ini- kersgilde". Inmiddels hebben ziclh reeds drie bonden van bijenhouders hierbij aangesloten. Een verder gevolg van de groote be langstelling, die het Nederlandsche Boe renfront geniet in allerlei kringen en uit allerlei bedrijven die betrokken zijn bij de voedselvoorziening van het Ne derlandsche volk, is.voorts de opening van het kantoor vobr de streek Amster dam, aan de Heerengracht 538 aldaar, waarvan dezer dagen is kennis gegeven. Deze belangstelling maakt het mogelijk met steeds grooler kracht den arbeid aan de organisatie tot voorbereiding van een rijksvoedingsstand voor* te be reiden. Voor inlichtingen wende men zich in de eerste plaats tot de daarvoor in aanmerking komende K. v. K. 's-GRAVENHAGE. 9 Nov. De secre taris-generaal. wnd. hoofd van het De partement van Binnenlandsche Zaken, schrijft in een circulaire aan de burge meesterso.m. het volgende: Met de uitbreiding van het aantal over heidsmaatregelen waarmede het publiek rechtstreeks te maken heeft, wordt onge tyvijfeld de behoefte om concrete inlich tingen te verkrijgen aangaande over heidsmaatregelen od economisch gebied (waarbij in de eerste plaats wordt ge dacht aan de distributiemaatregelen) grooter. Gebleken is. dat men zich om voor lichting dikwijls wendt tot de burge meesters. die. voorzoover een inlichting niet direct kan worden gegeven, de vra gers veelal verwijzen naar het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart. De secretaris-generaal wiist er in dit verband op dat voor inlichtingen inzake overheidsmaatregelen op economisch ge bied in eerste instantie moet worden ver wezen naar de daarvoor in aanmerking komende Kamer van Koophandel en Fa brieken. aangezien deze kamers omtrent bedoelde maatregelen van volledige do cumentatie ziin voorzien. Het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart bliift bereid die ge vallen in behandeling te nemen, welke naar het inzicht der burgemeesters niet in aanmerking komen voor verwijzing naar een Kamer van Koophandel en Fa brieken. Verzoeken om inlichtingen, van de burgemeesters zelf uitgaande, kunnen eveneens aan genoemd departement wor den gericht. Alle verzoeken om inlich tingen moeten worden geadresseerd aan den Economischen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24. 's-Gravenhage; Tweedaagsch bezoek van: ARNHEM, 9 Nov. De groote rivie ren hebben gisteren haar hoogsten stand bereikt, die nogal blijkt mee te vallen. Sedert gisteren bedroeg de was van den Rijn hij Arnhem nog 23 c.M. en ook elders bleef het water nog wassen, maar in dén loop van den dag trad een stilstand in, welke al spoedig door een. zij het geringen, val gevolgd werd. aldus de Telegr. Op de Waal bij Nijmegen zakte, het water reeds 7 tot 8 c.M. en waar vooral aan den bovenloop der rivieren een vrij aanzienlijke val geconstateerd wordt Keulen meldde 73 c.M. val ziet het er naar uit. dat deze eerste hoogwater perinde even spoedig tot het verleden zal bethooren. als zij gekomen is. Intusschen heeft het hooge water, zonder een abnormalen stand te berei ken. toch al veel overlast gebracht. Bp halve, dat op de meeste plaatsen de ka den ondcrgeloopen zijn en het lossen en laden van schepen met de grootste moei lijkheden gepaard gaat. hebben ook de 'eerponten veel hinder ondervonden, doordat do aanlegsteigers onder water stonden en wijzigingen noodzakelijk waren. Het overzetten gaat onder deze om- tandigheden met veel vertraging ge naard. terwijl hier en daar zelfs reeds een nont uit da vaart genomen moeit worden. Dp algerneene verwachting is dat de val krarhtie zal doorzetten, zoo dat de ernstigste stoornissen dan achter den rug zullen zijn. Handelsbesprekingen met cfe Duitsche autoriteiten In Den Haag is een Italiaansche handelsdelegatie aangekomen, welke onder leiding etond van dr. Molfino president van de fascistische han delsconferentie. De delegatie heeft op uitnoodiging van de Rijksgroep Handel te Berlijn, waarvan S»S. Oberführer dr. Hayler de le'ider is, een reis door Duitschland gemaakt, aldus ontleenen. wij aan de Deutsche Zeitung in den Niederlanden. Na een begroeting op het station door vertegenwoordigers van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden en het Italiaansche consulaat- generaal is de delegatie ontvangen door minister dr. Fischböck, commiSsaris- generaal voor financiën en oeconomie. In aansluiting hierop legden dr. Molfino en dr. Hayler een bezoek af bij Rijks commissaris, rijksminister Scyss Inquart. In den namiddag werden vraagstukken betreffende den handel in het bezette Nederlandsche gebied bsproken. Daarbij kwam in 't bijzonder de huidige situatie van handel en buitenlandsche handel aan de orde. Den tweeden dag van het verblijf in Nederland bezocht de delegatie Rotter Jam waar Dr.'VöIckers, de gevolmach tigde voor die stad. van voorlichting diende inzake de problemen van den wederopbouw, welke de bijzondere be langstelling hadden. Ter eere van de delegatie heeft de Rijksgroep Handel Woensdag in" De Oud Doelen te 's-Gravenhage een re ceptie gehouden waarbij ook de Rijks commissaris en dr. Fischböck aanwezig waren. Van Italiaansche zijde waren er gezantschapsraad Ambroèetti en han- delsraad dr. Pietrabissa. Voor de afdee- 'ling buitenlandsche handel, groep groot-, in- en uitvoerhandel was staatsraad Helfferich aanwezig. Van het bureau van den rijkscommissaris waren er Ministerialrat von Boeckh. §.S. Stan- dartenführer Kranefuss. dr. Leinert en legatiesecretaris dr. Kühn. De Duitsche kamer van koophandel voor Nederland was vertegenwoordigd door haar presi dent Flesche en dr. Herbig. Des avonds gaf minister dr. Fischböck ter eere van de Italiaansche gasten een diner in kasteel Oud Wassenaar, waar aan vooraanstaande personen van het bureau van den Rijkscommissaris.' ver tegenwoordigers van het Italiaansche consulaat-generaal en van Nederland sche oeconomische kringen deelnamen. als boek van Letterkundige Schoonheid J.H.ITTMANN Boekhandel Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 OMTREK Een werkplan voor 1941 ingediend SOEST. Hët uitgestrekte bosch- en Iheidebezit van de gemeente Soest heeft steeds de bijzondere zorg van het gemeentebestuur. In de af- geloopen jaren is veel gedaan om dit bezit in zoo goed mogelijken staat te houden, het voor ontspan ningsdoeleinden geschikt te maken, het brandgevaar te reduceeren, de mogelijke houtopbrengst te verhoo- gen en ook het aanzien te verfaaien een en ander onder leiding van den dienst van het &taatsboschbeheer. Deze werkzaamheden waren en zijn inderdaad noodig. want het terrein be staat uit woeste gronden, stuifduinen, heidevelden met vliegdennen en andere bebosschingen van minderwaardige kwaliteit. Opvallende verbeteringen zijn reeds te constateeren: afwisselende onder plantingen. de opgroeiende nieuwe be- bossohing geven het landschap, dat voornamelijk in een wijden cirkel om Soestd.uinen is gelegen, reeds een veel aantrekkelijker aanzien. Deze werk zaamheden vonden in werkverechaf- fingsverband plaats en geschiedde in afgeronde deelen, in de vorm van z.g. jaarplannen. Het gemeentebestuur heeft het voor nemen ook in 1941 met deze verbeterin gen voort te gaan en tihans terreinge deelten, die nog niet aan de beurt zijn geweest, aan de orde te stellen. Daartoe is door den dienst van het Staatsbosch- beheer een pian. het z.g. Bosohplan 1941 opgemaakt In het raam van dit plan zullen en kele terreinen worden onderplant met plantenmateriaal uit de voor eenige ja ren zelf aangelegde kweekerij, fietspa den worden afgemaakt en weder op nieuw aangelegd, waar deze tijdens de mobilisatie, waren vernield, tot een leng te van 5250 M.; ditzelfde geldt t.a.v. aan tn leggen wandelpaden ter lengte van 2750 M. en zandwegen, ter lengte van 2750 M. Verder bet slechten van stel- lingresten. het doorepitten van 3& h.a. bosch en het plaggen van 5 ih.a. bosch, benevens nog enkele kleinere werk zaamheden. De kosten zullen naar raming 32.800 bedragen, w.o. 27.100 aan arbeids- loonen. Het plan is thans, via de Inspectie Utrecht, bij de Directie van den Rijks dienst voor de Werkverruiming aanhan gig gemaakt, teneinde subsidie in een deel der kosten te verkrijgen. DELFTSCHE STUDENTEN GEWAARSCHUWD DELFT. 9 Nov. De rector magnifi cus der Technische Hoogeschool. prof. dr. ir. C. J. van Nieuwenburg. heeft de volgende mededeeling gericht tot de studenten: „Naar verluidt, zouden Delftsche stu denlen zich in den laatsten tijd hebben schuldig gemaakt aan onregelmatighe den met, politieken inslag op straat. Ik beschik niet over voldoende gegevens om na te gaan in hoeverre dit gerucht ibist is maar wil toch niet nalaten den studenten noemaals op het hart te druk ken zich van iedere politieke demon stratie en natuiirlllk van wanordelijkhe den. strikt te onthouden. Door inmen- Tina in zulke acties dienen zij noch het openhaar belane. norh dat van de Tech nische Hoogescihool." UITBREIDING POLITIE SOESTERBERG. Naar wij uit goede bron vernemen zal het gemeentelijk politiecorps te Soest, behalve der reeds te Soesterberg aangestelden adjunct inspecteur van politie, met nog een ne gental agenten worden uitgebreid, die gere'cruteerd zullen worden uit den Op- bouwdienst. Van dit aantal worden er eenigen te Soesterberg geplaatst. NEDERLANDSCHE POLITIE EN DE WINTERHULP 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. De inspec teur-generaal der Nederlandsche politie heeft zich per circulaire gewend tot alle geüniformeerde leden van de Nederland sche politie, waarin hij een beroep op hen doet. niet zoo zeer om hen aan te sporen tot het brengen van een offer, omdat hij overtuigd is. dat zij daarvoor geen aansporing noodig hebben, doch om hun medewerking te verleenen, op dat de geheele Nederlandsche politie op spontane wijze van haar offervaardig heid kan doen blijken. Daartoe zullen de door de politie-amhtenaren geofferde gelden centraal worden verzameld en verantwoord. GOUDEN DOCTORATEN LEIDEN, 9 Nov. Zondag 10 Novem ber a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. J. J. Hagen, wonende te 's-Gra- enhage, aan de Leidsche academie pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Hetzelfde feit zal op genoemden da tum worden herdacht door mr. D. W. K. de Roo de la Faille, oud-gouvernements- rnmmissaris in Nederland hii de Suri- naamsche bank, wonende te 's-Graven- haee. Maandag 11 November a.s. zal hetzelf de feit worden herdacht door mr. H. .T. Bool Jr,, oud-secretaris van het tabaks- bureau te Amsterdam, wonende te Hil versum. BEROOVING TIJDENS DE DUISTERNIS AMSTERDAM. 9 Nov. Een dezer dagen is een 68-jarige inwoner van Amersfoort in de avonduren' tijdens diepe duisternis on de Korte Gracht door een onbekenden man aangeraden en be roofd van een bedrae van 175 gulden. De politie stelt een onderzoek in.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6