Nieuw fiasco voor de politiek van Londen Aardschokken wekten Moskou uit den slaap Engeland gereed voor invasie in Ierland? MOLOTOFS BEZOEK AAN BERLIJN „Duitsch-Russisch pact en drielandenpact beschermen Eurasische landen tegen vreemden druk" Men verwacht uitvoerige besprekingen Londen is zeer verrast over Molotofs reis De Duitsche pers over Chamberlain Ook schade in Rusland De Valera houdt inspectie De Britsche aanval op Muenchen LUCHTALARM IN ZUID-SLAVIE Grieksche linie aan het wankelen? KENNEDY IS PESSIMIST EEN ZONDERLINGE TROPHEE Weer honderden vliegtuigen boven Londen POLEMIEK OVER VRIJGELEIDE Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 BERLIJN. II NovVan semi officieele zijde wordt medege deeld: In politieke kringen te Berlijn verklaart men ten aanzien van de heteekenis van het bezoek van den Sovjet-Russischen com missaris van buitenlandsche za ken. Molofof. aan Berlijndat deze gelegen is zoowel in het feit zelf sis ook in de huidige begeleidende omstandigheden. Zoowel de Duitsche als de Sovjet-Rus sische politiek, zoo verklaart men verder streven er op grond van historische erva ringen naar de wederz,{dsche betrekkin gen on een goede en veilige basis te plaat sen. Dat is de grondslag welke vnorhan den was hii het sluiten van het nietaan- valspact van verleden laar en die door hei bezoek van Mnlolof aan Duitschland in strijd met anders luidende doorzichtige geruchten der Fngelsche propaganda voor de openbare wereldmeening wordt beves tigd. Het feit. dat de Sovlet-Russische minis ter van buitenlandsche zaken vergezeld wordt door een groot aantal prominente mannen der politiek en der economie van de Sovjet-Unie. doet de conclusie aan de hand. dat de hesprckineen zich zullen uit strekken tot de meest verschillende gebie den der Duitsch-Sovlet-Rnssische betrek kingen. T-J ET Duitsche tijdschrift „Berlin 1 Rom-Tokio" dat nauw contact on derhoudt met de Wilhelmstrasse. wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan de Duifsch-Russische verhouding en begint met te herinneren aan de nieuwe uit gave van Bismarrks „Gedachten en her inneringen", welke zoojuist te Moskou 'in de Russische taal verschenen is. Tiet hlad'Vergeliikt de. politiek van Bismarck met de huidige politiek en verklaart vervolgens: Wanneer men thans in Moskou wan het tijdperk van Bismarck herinnert, dan vloeit daaruit een vergelijking met. het huidige tijd perk voort. ITot politieke beeld der we reld is sindsdien sterk gewijzigd, maar de constellatie van de groote mogend heden is weer dezelfde. De Oosten- rijksch-Honeaarsche monarchie bestaat evenwel niet meer, en daarmede is de Duffsch-Russis'-he verhouding gemak- kelüker geworden. Evenals toen berust de Duitsoh-Rus- «isrhe verhouding on de behoefte aan wederkeerige aanvulling. Met de reis van den Du it ach eb rijks minister van buitenlandsche zaken naar Moskou, een jaa.- geleden, met de handelsbesprekingen en met het Duifsch-Russisehe verdrag van vriend schap. is in het Westen een wereld van illusies ineengestort. Men sprak van schijn vriendschap" of „gemeenschap uit nood" en ondprnam tenslotte aan houdende pogingen om deze vriend schap te verstoren, verdacht te maken en .te ondermijnen. Zou de on 2fi Augus tus 1030 vernieuwde vriendschap tus- echen heide staten in het verloop der laatste maanden inderdaad aan proef- sc—!:-g?n om haar uiteen te scheuren ztfn- blootgesteld, dan constateert hel blad zou zij die glansrijk hebben overwonnen. Waar de belangen der heide rijken elkaar raakten, ziin zii zuiver afgeba- ktnd po prkend geworden. Bii het beeld past ook het betrekken van het Duitseh- Russische verdrag van vriendschap hij het onlangs gesloten pact van drie tus schen Duitschland. Ttalië cn Japan. Nog voordat de henalingen hiervan hekpnd waren, meenden degenen die voordepl denken te halen uit alle tegenstellingen in dp wprpldnolitipk. te kunnen verkla ren. dat het tegen Rusland gericht was Toen pen la'«r communiqué hun mee deelde, dot Rusland van de onderhan delingen on de hoogte was gestpld. was het met hun uolitiek voorstellingsver mogen jt-nlnf.no-) Het Duitsch-Rnssische verdrag van vriendschap cn het drielandenpact heffen elkaar niet on. betoogt het blad. veeleer grijpen zii in elknar om als een haak groo te deelen der F.urasische landen tegen vreemden drtik te beveiligen. F.en verge lijk tnsschen Rusland cn lanan is even te gengesteld aan de Rritsehe helangen als de Daitsch-Russische vriendschap Reide mogendheden zün in Azië de natuurlijke tegenstanders van Engeland die slechts verslagen zonden hunnen worden, wan neer zij gescheiden werden. T-TET bezoek van Molotof aan Berlijn wordt in Italiaansche politieke krin gen als een gebeurtenis van buitenge wone heteekenis beschouwd. Dit blijkt reeds daaruit, zoo verklaart men. dat Molotof voor het eprst naar het buiten land gaaf om een officiepj bezoek af te leggen. Men herinnert in dit verband in leze Italiaansche kringen eraan, dat met de onderteekening van het Duitsch- Russischö nictaanvalspact en de later in overleg met Duitschland door de Sovjets onderriemen bezetting van een deel van Polen. ...oskou duidelijk ge toond heeft, dat het zijn politieke helan gen ziet aan dp ziide van Duitschland pn rn>t aan de ziide van Engeland en Fr .ikrijk. De reis van Molotof naar Berliin wordt hier als een nieuwe ont goocheling voor Engeland en als een nieuw fiasco voor de Londensche po iPfv„. .„n PPT,,jpr, van MoskOU he- uwd, waarhii men vooral herinnert •an het jongste streven van den Engel- ■schei ambassadeur In Moskou. Bovendien valt de ontmoeting te Ber lijn on pen tijdstip, waarin ook de Ja- nansch-Bussische en de Ttaliaansch- incfici-hn hf-trpVtfirtgpn een verbetering vertoonen. Ten slotte mag niet over het hoofd gezien worden, dat het bezoek van Molotof aan Rprlijn geschiedt na de heenrekingen tnsschen den Dtice en den Fiihrer aan den Brenner en te Florence en na dp helangriiksle rede van Hitier te Mflnchen, waaruit de duidelijke en vastberaden wil bliikt den oorlog tot. de overwinning definitief voort te zetten OOK de Japan6che pers wijdt veel aandacht aan de reis van Molotof naar Berlijn. Onder het opschrift „De betrekkingen van de Sovjet-Unie met Duitschland en Italië worden nauwer" schrijft de Kokoemin Sjimbocn, dat men kan spreken van een succes der Duitsche diplomatie. De laatste'twintig jaar der Russische buitenlandsche po litiek hebben aangetoond, dat de Sov- iet-Unie niets onderneemt zonder gron dige voorbereiding en zonder vertrou wen in succes. Het bezoek van Molotof aan Berliin moet dan ook uit dit oog punt worden bezien. Ook de Mijako Shimboen en andere bladen wijzen in dit verband op de goe de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland. Het Zuid-Slavische blad Vreme merkt op, dat deze reis bewijst, dat alle hoop op een verkoeling of storing in de Duitsch-Russische betrekkingen, welke men in Londen en Washington voedt, hedriegeliik is. Het bezoek van Molotof aan Berliin vormt een belangrijk feit in de nieuwste ontwikkeling der ge beurtenissen. De Politika schrijft, dat men nog niet kan zeggen, waarover in Berlijn zal worden gesproken. Reeds thans staat echter vast, aldus het blad, dat de komende week het lot zal bepa len van de halve wereld. ;,THANKGIVINGSDAY" EEN WEEK VERVROEGD WASHINGTON. 11 Nov. (Reuter). - President Roosevelt heeft „Thanksgi ving Day" f21 November) met een week vervroegd. „Wij moeten er dankbaar voor zijn," zoo zeidc hij. „dat wij in dezen noodlot- tigen tijd gespaard zijn gebleven voor de ellende, welke de rest der wereld te verduren heeft." Dit is de tweede maal, dat Roosevelt dezen grooten nationalen feestdag een week eerder laat vieren. In verscheidene staten, die de verschuiving van het feest niet willen erkennen, zal hij tweemaal gevierd worden STOCKHOLM. 11 Nov. (A N.P.). - Naar Transocean meldt is de reis van den Sovjet-Russischen volks commissaris van buitenlandsche za ken, Molotof. naar Berlijn voor Lon den als een volslagen verrassing gekomen, aldus schrijft Dagens Nyheter. Het blad verklaart dat zelfs de officieele Londensche in stanties geenerlei inlichtingen had den over de diplomatieke gebeurte nissen tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland. Het Londensche Foreign Office heeft in het verleden meermalen in contact gestaan met de Russische ambassade om Russi sche bezwaren uit den weg te rui men. Bij al deze gelegenheden is een enkele maal gesproken over de mogelijkheid van een reis van lei dende Russische staatslieden naar Berlijn. Groot opzien in Amerika Het bezoek van Molotof en het gelijk tijdig te Berlijn en Moskou gepubliceer de communiqué heeft in diplomatieke kringen te Washington, ondanks hei weekend, groot opzien gebaard, daar deze reis algemeen wordt beschouwd als het einde van het Angelsaksische op trekken met Moskou. BERLIJN. 11 Nov. (D.N.B.) Bij het overlijden van den vroegeren Britschen minister-president Chamberlain wijzen de Berlijnsche bladen eenstemmig op de groote schuld, die Chamberlain had aan het uitbreken van den oorlog. De som van zijn noi5'! ke actie.'aldus de Lokal Anzeiger. is een bankroet iu den vorm van het ph^sieke en geeste lijke ineenzinken onder de slagen der Duitsche wapenen. Het blad herinnert nog eens aan de rol. die Chamberlain te Muenchen heeft gespeeld en aan zijn uitlating onmiddel lijk na zijn oorlogsverklaring aan Duitschland: „Ik heb nog dezen eenen wensch, de vernietiging van Adölf Hitier te beleven." In dit verband wijst het blad er ook op. dat Chamberlain de auctor intellectualis was van den aan slag te Muenchen on Hitier gepleegd. De Boersenzeitung schrijft: „Het in teresseert ons niet, of Chamberlain zelf tot oorlog heeft tredreven, of dat hij slechts een werktuig was in de 'handen der duistere krachten, die thans mei Churchill op den voorgrond zijn getre den. De grootte van zijn schuld wordl alleen gemeten aan het bloed van de honderdduizenden, die als slachtoffers van zijn oorlog vallen, en aan de tranen der rriillioenen. die deze dooden bewee- nen. Daarom kunnen wij zijn dood slechts betreuren, omdat het hem niel vergund was. het einde van zijn cata sfrofale politiek te beleven en zoo neg de volle straf der aardsche gerechtig heid te ontvangen." ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN IN BOTSING ALGECIRAS, 11 Nov. (D.N.B.) In de straat van Gibraltar zijn vandaag een Engelsche torpedoboot jager en een Engelsche duikboot met elkander in aanvaring geweest. Beide schepen moes ten met zware averij de haven van Gi braltar worden binnengesleept. MOSKOU. 11 Nov. (D.N.B.). Met betrekking tot de aardbeving in Roemenië deelt de directeur van het seismologisch instituut te Moskou mede, dat dit de brachtigste aardbe ving is geweest, die men sinds men- schenheugenis ooit te Moskou heeft gevoeld. Vele inwoners van Moskou zijn door de schokken uit den slaap gewekt In den loop van den Zondag zijn hij het instituut honderden mededeelingen binnengekomen over waarnemingen tij dens de aardschokken. Naar de direc teur verder .verklaart, had de anrdhp ving in Roemenië een radius van 1.800 lot 2 000 km. wat daérdoor te verklaren is. dat de haard van de aardbeving zeer diep. ongeveer 100 km. onder het aard onnervlak moet hebben gelegen Intusschen zijn uit noe meer steden in de Sovjet-Unie herirhten binnen ge komen over de waarnemingen tiidens de aardbeving, zooals Odessa. Pnltawa Dnenropetrowsk, Akkerman en andere steden. Te Kisjinew werden verscheide ne woonhuizen en ononbare gebouwen aanzienlijk beschadigd. De raad van volkscommissarissen der Moldausche Sovjetrepubliek heeft ten behoeve van de door de aardbeving getroffen personen een commissie tot hulpverleening ingesteld. Te Odessa, waar eveneens enkele gebouwen zijn besohadigd. renden talrijke inwoners uit artgst de straat op. Deze aardbeving, die zich om 4 uur 42 Moskouschen tijd heeft voorgedaan, was een echo van de geweldige aardbe- vingscatastrophe, die om 4 uur 31 minu ten en 7 seconden in de Karpathen was ontstaan. Het epicentrum was ongeveer op 150 km. ten Noorden van Boekarest gelegen en op 200 km. ten Zuidwesten van Klsjinef. In Moskou werd de heving 2 minuten 52 pemnden na den aanvang in het epi centrum geregistreerd. Seismische gol yen passeerden Moskou gedurtmdc ruim 2 uur. Tn Kisjinef bereikten de schokken een sterkte van 8 tot 0 punten, aan den rechteroever van de Dnjepr een sterkte van 0 tot 7 punten Het gebied der Karpathische hergen vormt een natuurlijk laboratorium voor aardbevingen op een groote diepte- In dit gphied hebben zich in dp afgeloo nen acht maanden zps aardbevingen voorgedaan. Daarom heeft het besluit van de Snviptreeperine om epn netwerk van seismologische stations op te rich ten in de Karpathen een buitengewoon gmote heteekenis. Na de aardhevinesramp In Roemenië heeft Paus Pius XII den koning van Roemenië en de Roemeensche regeering zijn medegevoel betuigd. NEW YORK. 11 Nov. (D-N.B.). De Engelsche voorbereidingen voor een aanval op en de bezetting van Ierland zijn voltooid, zoo meldt het invloedrijke Arrterikaansche Zon dagsblad New York Enquirer op grond van inlichtingen van pèrso- nen. die in diplomatieke kringen verkeeren. Engeland is volgens het blad voor nemens tegelijkertijd te land en in (ie luoht een aanval te ondernemen. Dublin alsmede de versterkingen van Cork en Lough Swilly zullen door oorlogsschepen worden bescho ten. Tegelijkertijd zullen honderd duizend man uit Noord-Ierland bin nenrukken. De Valera inspecteert burgerwacht LONDEN. 11 Nov. (Reuter). De Va lera heeft bij een troepenrevue zesdui den leden van de plaatselijke burger wacht te Castlebar in het graafschap Mavo geïnspecteerd. Hierbij verklaarde de Valera, dat de tijd gekomen is, waar op alle mannen tusschen 25 en 30 jaar zier bij deze burgerwacht moeten aan melden. Hij vermaande de recruten niel langer te wachten niet het voltooien van hun opleiding. De Valera zeide. dal het niet noodzakelijk was de bewoners van Ierland opmerkzaam te maken op de gevaren die hen omringen, doch wan neer de beproeving mocht komen, zullen zij de vrijheid die zij verkregen hebben, verdedigen. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.) De En gelsche beweringen over de zoogenaam de successen van de Royal Air Force hij haar aanval op Muenchen worden in welingelichte Duitsche kringen gekarak teriseerd als in ieder opzicht onjuist en in tegenspraak met de feiten. Men wijst er hier op, dat de volgens de bewering zwaar getroffep, spoorweg installaties van Muenchen in het geheel geen sporen van vernieling vertoonen. De Britsche beweringen over bomtref- fers op den Buergerbraeukcller missen eveneens iederen grond. Deze inrichting is volkomen onbeschadigd. Slechts ar- beidsrswijken te Muenchen zijn door den bomaanval getroffen. Ook de Engelsche bewering, dat de Britsche vliegers reeds tijdens de rede van Adolf Hitler hoven Muenchen ver schenen zijn, wordt hier gedementeerd. De rede van den Fuehrer en de reünie van de oude garde der nationaal-socia- listische beweging waren reeds lang voorbij, toen de Engelsche toestellen boven de stad verschenen. BELGRADO, 11 Nov. (Stefani). Vanochtend hebben opnieuw vreem de vliegtuigen boven Zuidslavisch gebied gevlogen. De nationaliteit was niet te herkennen, doch aan de richting, waaruit de toestellen kwa men. kon men gemakkelijk zien. dat het Grieksche of Engelsche waren. Te Monastir cn te Veles werd alarm gemaakt. De toestellen vlogen op groote hoogte, ze kwamen van Sa- loniki en zetten koers naar Albanië. Het afweergeschut bleef zwijgen. Italiaansche luchtwapen is voor de Grieken noodlottig BELGRADO, 11 Nov. (Transkonti nent Press). De Italiaansche suc cessen in Griekenland worden dooi de bladen groot opgemaakt. Het blad „Jutarnis List" concludeert uit de jongste berichten, dat de Griek sche linie aan het wankelen is ge raakt. .Dit is voor alles het resullaat van de ononderbroken zware Italiaansche luchtaanvallen, waartegen de Grieksche luchtafweer niet is opgewassen. Ook de militaire deskundige van de Hravatsk! Dvenik constateert een langzaam doch zeker bezwijken van de Grieksche ver dedielngslinies. Het terrein is moeilijk, de verdediging naar verhouding gemak kelijk. doch het Italiaansche luchtwa pen is voor de Grieken noodlottig. F.i is noe niets te merken van een invloed van de Engelsche hulp. Vereenigde Staten kunnen zich volgens den gezant nog buiten den oorlog houden Democratie in Engeland is afgeloopen NEW YORK. 11 November. (D.N.B.). De op het oogenblik in Amerika vertoe vende Amerikaansche ambassadeur te Londen. Kennedy, heeft in een inter view. dat hij heeft verleend aan de New York Journal American, een niet deel nemen van Amerika aan den oorlog be pleit. doch kwam aan den anderen kant op voor alle mogelijke hulp aan Enge land. De democratie, aldus Kennedy, is in Engeland afgeloopen. Op de vraag, wat of hij dacht over de kansen van Amerika, om buiten den oorlog te blijven, antwoordde Kennedy: de kansen zijn op het oogenblik beter dan drie maanden geleden. De ambassa deur herinnerde er aan, dat de Engel sche scheepsverliezen in dezen oorlog veel grooter z'ijn dan in den wereldoor log, daar Engeland niet zooveel torpedo- lagers heeft als toen. Bovendien moet de Engelsche vloot gebruikt worden voor cnnvooidoeleinden. voor de verdediging van F.ngeland zelf en in dp Middelland- sohe Zee. De 'Duitsdhe duikhnnthases lig gen dit keer veel dichter bii de scheeps- routes. Men mag nooit vergeten, dat Hitier alle Europeescbe havens in zijn hozit. heeft. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, dan. aldus verklaarde Kennedy, zal de democratie nok in de Vereenigde Staten afgeloopen ziin. Eneeland strijdt niet voor de demo cratie. dat is klinklare onzin. Engeland strijdt,voor zijn eigen bestaan. De vraag is alleen, hoe lang Engeland het kan volhouden. Wanneer de Vereenigde Sta ten aan den oorlog zouden gaan deelne men. zouden zij de zwaarste last te dra gen krijgen. De Vereenigde Staten moe ten. met betrekking tot de bewapening, al het mogelijke doen. Wanneer de Ver. Staten koel, realis tisch en zuiver Amerikaansch blijven, zal Engeland de Vereenigde Staten niet in den oorlog kunnen betrekken. Boven dien zou Amerika troepen noch schepen kunnen zenden. Tpnslofte verklaarde Kennedy, dat een deelnemen van Amerika aan den oorlog slechts .over zijn lijk' mogelijk zou zijn». Hij zal alles doen om Amerika van den oorlog verre te houden. Dit interview heeft in politieke krin gen te Washington zeer groot opzien ge baard. Washington Post verneemt in dit ver band, dat. men in officieele kringen niet twijfelt aan de juistheid van het inter view. want men wist reeds lang. dat Kennedy de positie van Engeland pessi mistisch beoordeelde. Blijkbaar, zoo wordt in officieele kringen verklaard, heeft Kennedy thans dit verleend om zich definitief te diskwalificeeren voor een terugkeer op zijn post te Londen. GEWEZEN MINISTER STAAT TERECHT Verduisteringen en ambts misbruik onder het voor malige Oostenrijksche regime WEENEN. 11 Nov. (D.N.B.). het Landsgerecht is vandaag het proces begonnen tegen den vroege ren Oostenrijkschen minister Lud- wig en vijf andere beklaagden, die in verband met verduisteringen, ambtsmisbruik en medeplichtigheid aan frauduleuze handelingen terecht moeten staan. In het middelpunt van het proces staat de gepensionneerde ministerialrat Schier, die een aantal fondsen beheer de. waarvan de gelden ten behoeve van den toenmaligen bondspersdienst voor het grootste deel gebruikt werden voor het omkoopen van binnen- en buiten landsche nersonen. die door betalingen gunstig gestemd moesten worden voor het. Dol fuss- en Schuschnigg-regime. De gewezen buitengewone gezant en gevolmachtigde minister Ludwig. de leider van den fnpnmaligen bondspers- 'dienst. verduisterde tezamen met Schier in den loop der jaren een bedrag van meer dan 300 000 Schelling. In 1932 heeft bovendien den eveneens terecht staande Amtsrnt Hanisch een bedrag van 20.000 Schelling in een koeriersva- lios met ontduiking van de deviezen- bepalingen naar Parijs gebracht Schier. Hanisch en de vriendin van den Minis terialrat, de ambtenares Hermine Drzmisek, die van Schier contant geld en waardepanieren ten bedrage van 100.000 Schelling benevpns waardevolle geschenken kreeg, verhinderden door 'eknoei in de hoeken dat de omvang rijke fraude bekend werd. Schier, die dikwijls gast was in de woning van dpn vroegeren Oostenrijk- srhei^ hondspresident Miklas. gebruikte bovendien waardevolle meubelstukken uit het hofmeubeldepöt voor de inrich ting van zijn eigen woning 'en die van zijn vriendin. LI ET italiaansche persbureau Ste- fani meldt uit een der Italiaansche vloot bases het volgende: Een Italiaansch schip is terugge keerd met een zonderlinge oorlogs- trophee: een lange, groenachtige slang, bedekt met glibberige algen, weekdieren en koralen. Het was twin tig kilometer telegraafkabel. die diende voor het militaire verkeer tus schen Malta en Gibraltar. Een verkenningsvliegtuig had een Engelsch kabelschip ontdekt, dat be zig was met de herstelling van den kabel Malta—Gibraltar die de Italia nen bij het begin der viiandeliikheden doorgesneden haddenTerstond koos een Italiaansch schip zee om den En- gèlschen elke gelegenheid tot hervat ting van dezen arbeid te ontnemen Deze opdracht slaagde schitterend. Op enkele tientallen mijlen van het eiland Malta vischte het Italiaansche schip den kabel van den bodem der zee op en begon hem langzaam in te halen, hetgeen een geheelen nacht duurde. Bii het ochtendkrieken was twintig k.m. kabel op de spoelen ge rold en keerde het schip met het on betwistbaar bewiis van zijn succes terug. Talrijke en verschillende militaire objecten met bommen bestookt BERLIJN, 11 Nov% (D.N.B.). Vannacht bevonden zich. naar het D.N.B. verneemt, wederom verschei dene honderden Duitsdhe vliegtui gen boven Londen. Birmingham. Li verpool, Portsmouth en andere En gelsche steden. Alleen op Londen werd daarbij meer dan 200.000 kg bommen geworpen. In Londen is vanochtend vroeg, naar Associated Press uit de Britsche hoofd stad meldt, het eerste luchtalarm van den dag gemaakt. In den middag was reeds het vijfde luchtalarm van den dag gemaakt. Gedurende dit alarm werden zwaar afweervuur en hevige bomont ploffingen gehoord. Het legerbericht Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De vergeldingsvluchten naar Londen werden op 10 Novemher en. in den naoht van 10 op 11 November zonder onderbreking voortgezet. Bovendien werden in Zuid- en Oost-Engeland over dag talrijke aanvallen op milKaire doe len ondernomen. In de havens van Bexhill. Hastings. Dover. Clacton on Sea on Great-Yarmouth gelukte het pakhui zen en verkeerswerken, in Eastbourne, Margate en op verscheidene plekken van de spoorlijn Ipswich-Norwich de rails, en in Chatham een fabriek te tref fen. In de troepenkampen van Westlut- wortlh en Dungeness vernielden bom men verscheidene barakken en troepen- schuilplaatsen. Des nachts werden Bir mingham en Liverpool alsmede een wa penfabriek bij Granham met goed suc ces gebombardeerd. In het zeegebied ten Oosten van Middlesborough bracht een gevechts vliegtuig een koopvaardijschip van 8.000 b.r.t. tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 10 op 11 No vember bommen op verscheidene plaat sen in het Duitsche Rijksgebied, waarbij op een plek een houtopslagplaats in brand geraakte. In twee andere plaatsen werden hoogspanningsleidingen bescha digd. Voorts beschadigden vijandelijke hommenwerpers twee boerderijen en een woonhuis. Er werd een persoon gedood en een zwaar gewond. Voorts werden ne gen personen licht gewond. In rle luchtgevechten van gisteren wer den vier vijandelijke.vliegtuigen omlaag geschoten. Vijf Duitsche toestellen .wor den vermist. Stoomschip aangevallen Op den Atlantischen Oceaan. 450 km ten Westen van Ierland, is vandaag, naar het. D.N.B. verneemt, een Britsch stoomschip van oneeveer 2500 ton door een Duitsoh gevechtsvliegtuig aangeval len en zwaar getroffen. Het schip bleef na de bomontploffing liggen en begon te zinken. ROME. 11 Nov. (D.N.B.) Nopens de Duitsche weigering van het verzoek der V. S. om vrijgeleide voor een Ameri kaansch schip, waarmee een groot aan tal Amerikaansche burgers uit Enge land via Ierland wilde terugkeeren, be palen bevoegde Romeinsche kringen nng eenmaal duidelijk hun standpunt met de volgende verklaring: „Naar men weet heeft Berlijn zich in staat, geacht het verzoek in te willi gen. terwijl het antwoord van Rome toe stemmend is uitgevallen. Daarover is in de Amerikaansche en Engelsche pers een tendentieuze polemiek ontstaan. Daaromtrent valt op te merken, dat, hef om twee totaal gescheiden en volkomen verschillende gevallen gaat. Hef. Amerikaansche verzoek te Berlijn betrof een schip, dat. uit een Iersche haven zou vertrekken, dat te Rome een schip, dal de reis van een Tfaliaansrhe haven uit zou herinnen. Daar de En gelsche wateren, die als eevole van de mijnen, door Duitsche duikhonten en door het Duitsche luchtwapen dagelijks gelerd. volslagen nnhevaarbaar zijn ge worden. is het mogelijk noch toelaatbaar de heide antwoorden tegenover elkaar te stellen, geheel afgezien nog van het anfi-Duitsche gestook, dat ontketend zou worden, indien het. Amerikaansche schip op een mijn zou loopen."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2