OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Morfinediefstal opgehelderd Groningen heeft tekort van li millioen Goedkoope editie van Dr. A. J. Cronin DE CITADEL f 2.50 wordt niet meer herdrukt Kettinghandel in zeep Helden der zee geëerd Overtreding van de wet op prijsopdrijving Doodelijk ongeluk op Texel WINTERHULP NEDERLAND Prijzen minerale smeer oliën en vetten SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Beëediging van Duitsche marine-soldaten Radio-Programma's 'Mr. STEVENS UIT DETROIT u'l!" Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 Dertig ampullen morfine en een injectiespuit in een kachel gevonden 's-GRAVENHAGE. 11 Nov. De Haagsche politie is dezer dagen op. het spoor gekomen van een belang rijke morfinediefstal. Vrijdag 24 October stond in de "Emantsstraat in Den Haag een transportlij wiel onbeheerd, waarop eenige doozen met kleeding. inhou dende heerencostuums. winterjassen en een- dames-bontmantel. Het rij wiel was toen ontvreemd ten nadee- le van een kleedinefirma in de Hoogstraat alhier. Aangifte hij de politie volgde en al speurende kwa men de politiemannen tot de con clusie dat een oude bekende, n.I. de 21-iarige bloemist H. van T.. wel meer van deze affaire zou afweten. Van T werd geschaduwd en verleden week Maandag zag de politie hem naar een familielid in de van Bassenstraat gaan. n 1. den 32-jarigen schipper B 1 B. Terwijl hii hier op visite was. ver scheen ai snoedie de 33-iarige grond werker C S.. die hekend stond als de vroegere compagnon van van T. Dezp vprdween eveneens in de woning. De po litie achtte het raadzaam een inval in de woning te doen en dit had in zoo verre geen resultaat, dat de gezochte klpeding niet werd gevonden. Men deed echter wel een andere ontdekking. In pen niet-hrandende kachel werd eeri doos gevonden welke 30 ampullen mor fine bpvatte en bovendien een injectie spuit. Geen van het drietal verklaarde iets van de hPrknmst van deze artikelen af te weten, dndh-de politie vond aan leiding hen te arresteeren. Bovendien werd nog aangehouden de 19-jarige dienstbode mej. F- W. die een kennis van van T. bleek te zijn en eveneens in de woning aanwezig was. Na lang zoeken leidde het spoor van de ontvreemde morfine naar Eindhoven, waar hlepk' dat van T. de morfine ge kocht bad van een zekere S.. vprpleeer aldaar S. werd door de politie in F.ind hoven gearresteerd en vast kwam te staan, dat -dp morfine en dp injectie spuit inderdaad in Eindhoven waren gestolen. GRONINGEN, 11 Nov. Het. door B. en VV. bij den gemeenteraad ingediende ontwerp-gémeen; ooting voor 19*1 wijst, wat den gewonen dienst betreft, een tekort aan van 1.580.000, welk re sultaat nagenoeg geheel is te wijten nan de buitengewone omstandigheden. Aan gezien reeds gedurende tal van jaren op de gemeentelijke huishouding zoo veel mogelijk werd bezuinigd en alle hron- nen van inkomsten tot het uiterste wer den benut, was elke speling reeds lang uit. de begrooting verdwenen. Het is dan ook ondoenlijk gebleken aan de nieuwe ongunstige factoren het hoofd te bieden. ie opbrengst van de verschillende be lastingen is in totaal 225.000 lager ge raamd. VLASBEIJRS WEER TE ROTTERDAM ROTTERDAM. 11 Nov. Vanmorgen is de vlas- en lijnzaadheurs in de groote beurshal van het nieuwe beursgebouw geopend Na de gebeurtenissen in Mei was deze beurs naar Dordrecht ver plaatst, maar met ingang van heden is zij te Rotterdam teruggekeerd. NEUS EN HOOFD VERSTOPT/ <>ooooc<^<xx><><><>oo<xx>c><><>c><>c>o<> J.H. ITTMANN Boekhandel Utrechtschestraat 46 Tel. 6608 <xxk>O<X><>C<>O<X>OO<XX>O<X><X><X><X> Beslag gelegd op partij* huis houdzeep ter waarde van 1000.— AMSTERDAM, 11 Nov. De af- deeling Handelsrecherche van het hoofdbureau van politie heeft in de afgeloopen dagen de hand weten te legcen op een partij van ongeveer 6000 dubbele stukken huishoudzeep ter waarde van ongeveer 1000. Het was deze afdeeling ter oore ge komen, dat aan een pakhuis in de bin- nenstad door een vrachtauto een partij zeep was afgeleverd. Een nader onder zoek bracht, aan het licht, dat men hier e doen had met. een kettinghandel in zeep. In het pakhuis werden twee per sonen aangetroffen, afkomstig uit de Zaanstreek. Deze bleken de partij zeep gekocht te hebben van twee Amster dammers, doch haar reeds te hebben doorverkocht aan een man in Hilver sum. Niet alleen werden door de Amster- damsche politie de Zaankanters en de Amsterdammers gearresteerd, doch ook de Hilversummer werd in arrest gesteld. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze man een nog grootere partij zeep had willen knopen en dat hij daar toe reeds een bedrag van 500Ö ter be schikking van een der Zaankanters ge steld had. Deze had toegezegd de zeep hijeen te krijgen en haar in het pakhuis in de Amsferdamsche binnenstad te zul len opslaan. Het onderzoek, dat door den brigadier- rechercheur Doll en de rechercheurs van Schaik, Eecon en Regtien ingesteld was. werd voortgezet. Hierbij bleek, dat een deel der partij afkomstig was uit de huurt van Hoorn. Twee rechercheurs gingen naar Noord-Holland en resteerden daar den man, die de zeen naar Amsterdam vervoerd heeft, terwijl men in den loop van vandaag tevens een bezoek zal brengen aan den grossier in zeepartikelen, die de waar geleverd heeft. Moi gen zullen de twee Zaankanters. dg beide Amsterdammers en de Hilver summer voor den officier van justitie geleid worden. De vervoerder en de grossier uit West-Friesland zullen voor het verflere onderzoek naar Amsterdam op transport gesteld worden. Het is niet uitgesloten, dat nog nadere arrestaties zullen volgen. Brand in carosseriefabriek 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. Van ochtend omstreeks tien uur ontdekten schaftende arbeiders brand in een ke telhuis van de carosseriefabriek Pen- nock aan de Weteringkade. In een hoop fijne houtkrullen, houtwol en ander af val. waarmede de verwarmingsketel ge stookt wordt, was door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Met drie mo torspuiten was de brandweer spoedig ter plaatse, dodh slechts één behoefde dienst te doen. Een hevige rookontwik keling belemmerde het blusschingswerk. dat onder leiding stond van hoofdin specteur Otten: de brandweerlieden moesten van rookmnaskers gebruik ma ken. Het verwijderen van het smeulende afval en de nablussching vorderden nog langen tijd. Onderscheidingen uitgereikt aan de bemanning van de „Neeltje Jacoba" IJMUIDEN, 11 November. He denmorgen heeft de voorzitter der Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Mij. in tegenwoordigheid van enkele bestuursleden, de commissie van plaatselijk bestuur der N. Z. H. R. M. te IJmuiden en de bemannin gen der reddingsbooten van dit sta- - tion onderscheidingen uitgereikt aan de bemanning van de motorred- dinghoot „Neeltje Jacoba" nr de moeilijke en gevaarlijke reddingen .->rricht te IJmuiden, toen o.a. IS opvarenden van het onder Neder- landsche vlag varende hospitaal schip Laz. 47 werden gered. De 6chipper van de „Neeltje Jacoba", J. v. d. Meulen, kreeg de kleine gouden medaille van de N.Z.H.R.M. met getuig schrift, terwijl de bemanning, bestaan de uit G. Stam, stuurman, F. Varkevis- ser, motordrijver, A. Y. Kramer, K. Veld man en J. v. d. Oever, de groote zilveren medaille van de N.Z.H.R.M. ontvingen met getuigschrift. Tevens werd de vorige schipper van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba", P. J. A. Kramer, die 1 Augustus 1940 werd gepensionneerd, bedankt voor zijn langdurige en zeer goede diensten aan het reddingwezen. Hem werd een bi nocle overhandigd. De opstapper, S. Smit, van de „Neel tje Jacoba", die op 3 Augustus 1940 werd gepensionneerd, ontving de kleine bronzen medaille voor langdurige dien sten met getuigschrift. Een distributie-ambtenaar als kooper van een partij thee AMSTERDAM. 11 Nov. De politie van het bureau Marnixstraat heeft van daag een mooie vangst gedaan. Dank zij haar speurderszin bevinden zich op het oogenblik twee Limburgers en drie Am sterdammers in verzekerde bewaring, die zich schuldig gemaakt hebben aan overtreding van de wet op de prijsop drijving. Recherdheur Blonk had er lucht van gekregen, dat er een partij thee te koop was aangehoden en had met de hande laren een afspraak gemaakt op den hoek van de Utrechtsehestraat en het Frederiksplein. Een distributie-ambte naar trad op als kooper. Op het afgesproken tijdstip kwamen de partijen vanochtend bijeen. liet gc- heele gezelschap toog naar een pakhuis in de Willibrordusstraat. waar de aan geboden partij van 40 kisten tlhee, 4.000 nond.'opgeslagen lag. Deze kon de koo- ner overnemen voor een bedrag van f 15.000.—. Hierop ontnopten zich de belangstel lenden als zijnde van de recherche. De viif handelaren werden opgebracht, de geheele voorraad thee werd in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. COMMISSIE VERGUNNINGEN PER SONENVERVOER 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. Bij be schikking van den 6ecretarifr-generoal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, zijn benoemd tot. leden van de commissie, bedoeld in artikel 10 dei- wet autovervoer personen (commissie vergunningen personenvervoer) de hee- ren mr. H. J. Silvergieter Hoogs to cl, oud-chef van de afdeeling vervoer- en mijnwezen van het departement van Waterstaat, te Tiel, en ir. J. Zijderlaan, rijkshoofdinspecteur van het verkeer te 's-Ghflvenhage, onder vcrlcening van ge lijktijdig eervol ontslag aan laatstge noemde als rijkshoofdinspecteur van het verkeer. KINDERHOEKJE 115Toen vroeg Kobusje raad bii de wachters aan de spoorbaan tusschen Amsterdam en Haarlem. In dien ouden tijd stonden er wel een en twintig wachters langs de baan. Die deden toen denzelfden dienst, als nu de seinpalen doen. Ze hadden vlaggen in hun hand. 116. Die vlaggen waren wit. groen of roodIedere vlag had zijn eigen beteekenis. Zoo wist de machinist van den naderenden trein precies aan de kleur van de vlaggen, waar mee gezwaaid werd. wat hij doen moest: doorrijden, stop pen of langzaam rijden. Raak geen projectielen aan! DEN BURG. 11 Nov. Heden middag is een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden, een jong echtpaar, zijn te betreuren, De man had op het strand achter de Westermient een projectiel gevon den en dit mede naar huis geno men. Hier heeft hij het waarschijn lijk willen bekijken, waardoor het projectiel plotseling tot ontploffing kwam. De man en zijn vrouw wa ren vrijwel op slag gedood. Nogmaals wijzen wij erop, hoe gevaar lijk het is een projectiel aan te raken Indien men zoo iets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf op een afstand. 's-GRAVENIIAGE, 11 Nov. De acti viteit van de Winterhulp Nederland be gint zich overal in den lande af te tee kenen. Hét voorbereidende werk gaat gestadig voort. De plaatselijke en pro vinciale comité's worden overal snel ge vormd, waarbij personen van alle rich tingen worden betrokken. Overigens kan worden vastgesteld dat de autori teiten in het bijzonder de commissaris sen der provincies en de burgemeesters, alle medewerking verleenen. De thans ontwikkelde activiteit laat. voor de toe komst een gunstig resultaat verwachten Evenals in België wordt thans ook in Frankrijk een Wintedhulpactie in groo- ten stijl opgezet. 's-GRAVENHAGE. 11 Nov. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, heeft bepaald, dat in afwijking van art. 1, 2 en 3 der nrijzenheschikking 1940 no. 1 de prijzen voor de uiteindelijke verbruikers van •ille soorten minerale 6-meer-oliën en vetten voorloopig met maximaal 9.— per 100 kg. mogen worden ver hoogd. Deze verhooging geldt van 12 No vember 1940 af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij vermeld, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag worden op de prijzen, welke de handelaren hereken- den of notperden voor het meerpndeel hunner transacties op 9 Mei 1910 of. wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de pe riode 9 April 1910—9 Mei 1940. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 JlAX Lftr.str. 17 l el. 345Ü Ao 1878 Indrukwekkende plechtigheid Zaterdagmorgen had „ergens in. Ne derland" opnieuw een plechtige eed-af legging door Duitsche marine-soldaten plaats. Bijna 1500 recruten legden in handen van een admiraal den eed van trouw aaji den' Fuehrer en vaderland af. Om half elf betrad de admiraal het terrein en inspecteerde de troepen, die op het groote binnenplein stonden opge steld. Begeleid door de marinekapel zon gen de recruten vervolgens het lied: „ïch habe mich ergeben". Voor de microfoon hield de bataljons-comman dant vervolgens een toespraak tot de recruten. Hij sprak over de wapenfeiten van de Duitsche weermacht, die zonder twijfel tot de beste ter wereld behoort. Bij alle overwinningen was de geest, die de soldaten bezielde van beslissende be leekenis. Na erop to hebben gewezen, dat al deze recruten vrijwillig tot de marine zijn toegetreden, wees de com mandant op de groote beteekenis van .den eed, die ieder den plicht oplegt in het uur van de beslissing niet te aarze len. Vervolgens had de plechtige eedsaf legging plaats. De drager van de vlag betrad het plankier. Een achttal recru ten legde de linkerhand op het vaandel, toen allen de eedsformule uitspraken. Hierna sprak de admiraal de recruten toe. Hij herinnerde aan de harde jaren van het verleden voor het Duitsche volk. aan de wederopstanding en aan de ge meenschapszin, en wees ook op do naaste toekomst, waarin de strijd tegen Engeland moet worden voortgezet tot aan de eindoverwinning. De soldaat mag niets voor zich doen ..doch altos voor de toekomst van het volk. Hij eindigde zijn toesrvraak met een driewerf Sieg Heil op den Fuehrer. De kapel speelde vervolgens tot be sluit der plechtigheid Duitsche nationale liederen. Na afloop had een défilé plaats. CREMATIE PROF. MR. A. S. DE BLECOURT WESTERVELD. 11 November. On der groote. belangstelling vond vandaag in het crematorium dé "crematie plaats van wijlen prof. mr. A. S. de Blecourt, oud-hoogleeraar aan de universiteit te Leiden. Nadat de baar in de aula was neer- WOENSDAG 13 NOVEMBER HILVERSUM I, 415 M. NCRV-Uitzem ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en Meditatie. 8.25 Cewjjde muziek (opn.). 8.35 Gram.muziek. 9.30 Fluit, piano en gram.muziek. 10.10 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.50 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.30 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische be;ichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Marcan- do-ensemble cn gram.muziek. 3.00 Clhrist. lectuur. 3.30 Gram.muziek. 3.50 Viool, piano en gram.muziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gram.muziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.S5 Hartvelt-kwartet (opn.). 6.00 Gram.muziek. 6.15 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.45 Ac- tueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuws berichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. VAR A-Uit* zending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 8.30 Orgelspel. 9.00 Gram.muziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Contimibeddrijven. 12.00 Esmeralda en solist, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Orgelspel. .1.30 Gram.mu ziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5,00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP. 5.30 Es meralda, solist en gram.muziek. 6.30 Gram. muziek. 6.45 Gram.muziek. 7.007.15 Bra bants praatje en nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitseh). 7.15 Wjj begin nen den dag. 7.30 Berichten {Engelsch). 7.45 Geestelijke muziek (gr.pl.). 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 8.15 Gram.muziek (9.009.15 Berichten—Duitseh. 11.3011.45 Berichten— Engelsch). 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Me- lodisten. 12.30 Berichten (Duitseh). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Musiquette (1.301.45 BerichtenEngelsch) 2.00 Berichten (Duitseh). 2.15 Gram.muziek (2.302.45 Berichten—Engelsch). 3.80 Be richten (Engelsch). 3.45 Rococo-octet. 4.15 Gram.muziek. 4.30 Musipuette. 5.00 Berich ten (Duitseh). 5.15 Nieuws-, economisohe- en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en cyclus „De waterwegen in West-Europa". 6.00 KRO-Me- lodisten. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gram.muziek. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP en sluiting. gezet, hield prof. dr. F. W. A. Korff, hoogleeraar te Leiden en oud-predikant der Nederlandsch Hervormde Gemeente te Heemstede een gedachtenispredike- lie, welke hij besloot met het „Onze Va der". De oudste zoon van den overledene dankte tenslotte voor de belangstelling. tEUlLLETON DOOR R. ARDEN 19 „Onbegrijpelijk. Laten we nu maar weggaan." „Tk moet me laten verbinden", ver klaarde Peters. „Die lummel heeft me haast te pakken gehad." ..Dan naar het ziekenhuis, daar heeft altijd een dokter nachtdienst." Geëscorteerd door de heide ordebe waarders marcheerden Edna en l'etors weg. NV» tien minuten hadden ze het gewirwar, van de inboorlingenwijk ach ter zich en vonden ze een taxi, die hen snel naar het F.uropeesche ziekenhuis bracht. Een helper werd uit zijn slui mer wakker gerukt, bracht hen naar de behandelkamer, wierp verliefde blikken op Edna en vroeg tenslotte aan Peters of hij hem in zijn broekspijp mocht knip pen. Peters vond dat goed. waarop de medicijnman aan het, werk ging, de schram hekeek. de wond glimlachend met alcohol hette en steeds weer ver liefde blikken op Edna werpend, ver klaarde, dat het niets van beteekenis wos. Monsieur moest alleen het heen wat ontzien en niet meer al te veel loo pen. Peters keek verachtelijk naar zijn verwonding, zeide „hm" en dacht er niet aan. de raadgevingen van den man precieö op te volgen. Intusschen fluié-terden de politie-amh- teneren wat met elkaar. Eon van hen toonde Peters een patroonhul's. Mon sieur moest met een revolver van een weinig hekend fabrikaat, waarschijnlijk een Duitseh merk, beschoten zijn. In derdaad. de patroon kwam uit Neu renberg, dat stond erop. Als dat maar een echte inhoorling geweest was! Een wijde Marokkaansche mantel kon ieder een koopen. het was de mooiste ver momming! in ieder geval kon de polPie morgen haar onderzoek nog eens voort zetten en als hei- eenig resultaat had waaraan de, politiemannen overigens zelf niet geloofden, dan zou monsieur er wel meer van hooren. Eindelijk zaten Peters en Edna weer in de taxi en reden ze naar de haVon. Een oogenblik heerschte er een stil zwijgen tusschen hen, dan zei Edna: „Dat was zonder tw(jfel weer die film ster. Denk eens aan, hij heeft al een paar rollen als Arabisch opperhoofd ge speeld. hij weet. hoe hij zich vermom men moet." In Edna's stem was om strijd spot en bezorgdheid te hooren. „11; wed. dat Don Alvarez het schip in het geheel niet verlaten heeft, hij ligt in zijn hut en neemt pijnstillende tablet- ren. Je heht hem werkelijk nogal toe getakeld. Ik zou me echt-er wel kunnen vooratpllen. dat deze aanslag niet ie zakelijke transacties ief« te maken heeft. Ze hebben je overboord gegooid -n nu hehben ze genrobéerd je dood te schieten. Als die twijfelachtige MaroK- kaan beter licht had gehad, dan zou al les misschien uit geweest zijn. Je moet heslist tegenmaatregelen nemen!" Peters dacht >an Stevens' woorden: Je hebt niets anders te doen, dan op je eigen huid te passen! Je moet je niet in gevaar begeven! Zoo, dat was- het Uns. Waarom ging hij ook les nachts naar de inboorlingenwijk"7 Als hij nu in het ziekenhuis zou liggen, dan was flat zijn eigen schuld. Hij behoorde toch op zichzelf te letten. Door deze geschie denis was het bewijs geleverd, hoezeer het leven van een mr. Stevens gevaar liep. Nogal duidelijk, dat de man on der deze omstandigheden zijn zaken niet behoorlijk kon afdoen. Overal loer den moordenaars om hem een kaartje naar het hiernamaals te overhandigen. En nu was hij, Pctem, mr. Stevens. Vijfhonderd dollar werden niet zoo ge makkelijk verdiend, hij moest werkelijk wat doen voor 't geld, anders zou hij toch nog het slachtoffer van een aanslag worden. Mocht hij ook Edna in gevaar brengen? Neen, daartoe had hij zeker het. recht niet! En hoe gemakkelijk kon Edna in gevaar komen, als die akelige tegenslanders te weten kwamen, dat Edna iets voor mr. SteVcns beteekende. „Edna". zei Peters na een oogenblik laten we toch maar wachten, totdat we in New York zijn. Dan vertel ik ie alles en je zult alles hegrijpen en goed vinden. Tot aan New York, of betor, tot mijn contract is afgeloopen, zullen we on6 niet meer met elkaar bemoeien" Hij narn haar hand. „Je hebt. geen re den, mij eenig verwijt te maken. Ik doe heusch niets verkeerds". Edna was niet boo*, meer. Ze '.egde haar hoofd tegen Peters' schouder. „Ik geloof ie. Hpnry. maar ik geloof nog iets: Je heht ie in een reuzen-dom avontuur gestoken." „Hoe kom ie daar bij?" „Dat voel ik." „Je gevoelens zijn me absoluut heilig, als het de liefde betreft," zei Pet°rs. „maar in dit geval, lieve kind..." „Wat wij vrouwen vaak aan logica tekort komen", zei Edna, „wordt in ieder geval vergoed door on6 beter ont wikkelde instinct, vergeet dat niet! En mijn instinct waarschuwt me. Als ik maar wist, wat jij weet, dan zou ik ook wel een middel vinden om eruit te ko men, maar ik weet niets en kan alleen maar iets vermoeden." „En wat vermoed je dan?" „Dat zeg ik je niet!" Edna boog zich wat voorover en gaf Peters een zoen. Eindelijk kon hij verder gaan met zijn vragen. „Waarom wil je mij je vermoedens niet zeggen?" „Och, dat wil ik niet. Als ik da waar heid vermoed, dan hen je er kwaad over, dat een meisje de zaak heeft door zien, en als ik me vergis, dan lach je me uit Ik wil nu eenmaal niet graag uitgelachen worden en aan den anderen kant wil ik je nu niet kwaad maken. Over één ding alleen ben ik blij!" „Waarover dan?" „Dat die mysterieuse Marokkaan op je geschoten heeft!" „Edna!" Peters stem werd heftig van •verontwaardiging. „Ben je gek ge worden?" „Daar heb je het weer", zei Edna. Jullie mannen zijn toch vaak verschrik kelijk primitief. Als hij niet geschoten had, zou hef hpelemaal niet tot je door gedrongen zijn, in wat voor gevaar je leeft. Je zou verder net zoo onvoorzich tig geweest zijn als vanavond wie weet. of je er het de volgende maal nog zoo goed afbrengt. Maar nu heb je een waarschuwing gekregen: dto heeft zeker flink pijn gedaan, toen die man in het ziekenhuis, die zoo graag met me flirten wild", er alcohol op deed. Ileb je het gesnapt, mijn beste, groote jongen? Nu weet je tenminste, hoe ern stig de zaak is, waar je je mee ingela ten hebt. En dan nog iets! Nu laat ik je eerst, recht niet alleen. Want als ik erbij ben, moet je voor me oppassen. Manneer je voor mij oppast, moet je ook voor jezelf oppassen, en dan ben je vanzelf wat voorzichtiger, totdat de reis is afgeloopen." „Tk heb je toch net al gezegd, dat we daarmee zullen wachten tot New Yorkt" „Dat wil jij, maar dat wil Ik niet! Je zult je met me verloven!" „Neen, dat doe ik niet. Je moet eerst weten, wie ik ben!" „Dat komt er vooreerst niet zoo opaan. Ik ga in ieder geval morgen naar den kapitein en ik vertel hem, dat ik met jou verloofd ben. Dan kan ii< natuur lijk geen sehermleerares meer blijven, ik betaal mijn passage en heb den hee- lrn dag den tijd om op je te passen." Edna lachte, 's Avonds breng ik je naar je hut en sluit ik je on en 's morgens laat ik je er weer uit'1" „Daar denk ik niet aan!" antwoordde Peters hoos. „Na het gebeurde van van avond komt daar niets van in! Ik wil jou niet ook nog in gevaar brengen. Waarom stopt de chauffeur nu?" „Omdat wq er zijn," zei Edna. „Als je je niet mét mij wilt verloven, dan houd je niet van me. Dan trouw ik maar met een ander!" Peters stapte, uit. hielp Edna uit de auto en rekende af. Zijn besluit stond vast. Zijn been deed hem bovendien he vig nijn. „Trouw dan maar met een ander," zei hij hoos. „Vrouwen, die daar voortdu rend mee dreigen, hangen me de keel „Xaar.ing!" zei Edna bevend van woede. Ze gingen in de sloen zitten en lieten zich naar de „Santa Barbara" brengen. Ze spraken geen woord meer en aart boord gaven ze elkaar slechts vluchtig de hand. Waaruit men zien kan, dat de liefde de menschen heftiger ep harts tochtelijker maakt. zoowel in het goe de als in het booze. HOOFDSTUK XIV Peters of Stevens II wanneer men hem zoo noemen wil liet den volgen den morgen bij den kapitein belet vra gen en had een lang onderhoud met hem. Hij vertelde van den aanslag op zijn leven en wilde weten, of Grizzard dipn avond aan land geweest, was. Ka pitein Sherman 'moest daar bevestigend op antwoorden. Grizzard had beweerd, dat hij met den prefect, van politie in Casablanca moest spreken. Sherman trommelde woedend op de tafel. „Ik kon hem natuurlijk niet in ernst vasthouden, mr. Stevens, tk kon hem niet verhinderen aan land te gaan. Hij heeft me dat heel precies uitgelegd, hij heeft me gezegd; dat er maar twee mo gelijkheden zijn: politie of heelemaal niets. U kunt begrijpen wat politie op een tneristenschip heteckent. Er zijn verschillende passagiers, die incognito willen blijven en de maatschappij eer biedigt hun verlangens. Als ik nu ter- wille van dien man, van wien niemand, veel notitie nam ik bedoel Norton de politie in den arm neem. dan komt er misschien een groot schandaal van. Want de politie zal cm onderzoek in- stpllen; als ze wat bereiken wil. moet ze dat doen. mr. Stevens, den móet ze alle passagiers het hemd \an het lit vragen. Daarbij komen ratuurHIk pri- vé-aangei-genheden te vtorschüp. d'e niemand iets aangaan, maar di° voir de betrokkenen erg. pijnlük zijn. Zona's ik zeg, die Grizzard is een gekwiekste kerel. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3