HOU-NIET-VAN EGYPTISCHE PREMIER OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL PLOTSELING OVERLEDEN BEROERING IN HET LAND BOTERTEKORT IN ZWEDEN Bullitt vraagt ontslag Het Italiaansche weermachts- bericht SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: M RECEPTEN Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 Sabri was bezig te bepleiten, dat Egypte buiten den oorlog moet blijven Politieke achtergrond? LONDEN, 14 Nov. (D.N.B.). - Naar Reuter meldt, is heden de minister-president van Egypte, Hassan Sabri Pasja, overleden. Sabri was juist begonnen met de voor lezing der troonrede. Plotseling zakte hij voor de voeten van koning Faroek ineen. De troonrede werd later verdei voorgelezen door den voorzitter van den senaat. Zij zegt. dat Egypte het En- gelsdh—Egyptische verdrag op dezelfde wijze wil blijven nakomen, hetgeen zou beteekenen, dat de regeering haar poli tiek handhaaft en het Egyptische volk huiten den oorlog tusschen Italië en Engeland wil houden. Zijn plotselinge dood heeft in Egypte en de Arabische landen ontzaglijk op zien gewekt, daar men groote heteeke- nis voor de toekomst van Egypte toe kent aan de parlementszitting, die van daag begint. Men verwacht daarvan een nieuwe poging van de Anglophiele Sa distenpartij onder leiding van Ali Ma har om Egypte aan de zijde van En geland in den oorlog te brengen. Hassan Sabri Pasja, die zich hij zijn aanvaarding van het, bewind op 27 Juni j.l. solidair verklaarde met de door zijn voorganger, Ali Malier Pasja, gevoerde politiek van niet-oorlogvoering. heeft het verstaan ondanks sterken Engel- schen druk dezen kners te handhaven: Nog kort geleden poogde de Engelsche minister van oorlog, Eden. tijdens zijn verblijf te Cairo door nieuwe dreigemen ten en beloften wijziging in de Egypti sche politiek te brengen. Ook deze po ging strandde op de houding van den Koning en zijn minister-president. Het tijdstip van overlijden van Has san Sabri Pasja, die zich gisteravond nog in de beste gezondheid verheugde, heeft groote verontrusting in de Arabi sche wereld teweeg gebracht. Deze plot selinge dood herinnert, zoo verklaart men, aan overeenkomstige geheimzin nige sterfgevallen in het nabije Oosten, die reeds toegeschreven konden worden OPPOSITIE TEGEN DE HONGAARSCHE REGEERING BOEDAPEST, 14 Nov. (D.N.B.). In zijn reeds vermelde rede voor het huis van afgevaardigden wees de minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky o.a. er ook op. dat het Berlijnsühe drie- mogendheden pact evenals in Hongarije ook in Roemenië met voldoening is ont vangen. Dit schijnt de veronderstelling te wettigen, dat Roemenië van zijn stre ven naar revisie heeft afgezien, TIet'ver- zoek van Roemenië aan Duitschland, opleidingstroenen te sturen, is een vei lig onderpand, dat Roemenië een steun punt der orde in Zuidoost-Europa wil worden. De begrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken is door het huis van afgevaardigden, met de 'stemmen der pijlkruisers en de Imredygroep te gen aangenomen. De voornaamste sprekers dezer beide rechtsche oppositioneels groepen ver klaarden, dat zij weliswaar accoord gin gen met, de lijn, waarlangs de Hongaar- sche buitenlandsche politiek gevoerd wordt, maar dat zij tegen de begrooting van buitenlandsche zaken stemden om uitdrukking te geven aan hun zeer ster- kè wantrouwen in de regeering. aan gekonkel van de Intelligence Ser vice. Deze pleegden zich steeds voor te doen. als deze persoonlijkheden voor be: langrijke beslissingen stonden, die En- gelands belangen raakten. Volgens berichten uit Cairo heerscht er in de Egyptische hoofdstad tusschen de nolitieke partijen aan den vooravond der opening van het parlement een sterke spanning. Onder den zwaren En- gelschen druk heeft Achmed Maher de laatste dagen verscheidene betoogingen op touw gezet om den Egyptischen po litici en de regeering, die zich tegen de Britsche eischen verzetten, moeilijkhe den te bereiden. De Engelsche autoritei ten hebben talrijke arrestaties verricht. Ook afgevaardigden zijn in hechtenis genomen om, naar men te Cairo consta teert. op deze wijze een meerderheid ten gunste van de oppositie te verhinderen STOCKHOLM. 14 Nov. (D.N.B.) De door het hamsteren van boter in Zwe den ontstane toestand heeft zulke vor men aangenomen, dat sinds ongeveer twee weken geen boter voor particuliere huishoudens meer beschikbaar is. Voor al doordat Zweden tot dusver groote hoeveelheden boter exporteerde, heeft dit feit tot scherpe aanvallen in de pers geleid. In Stockholm worden z.g. boter- dagen ingevoerd, waarop de verkoop van boter vrij is. Men hoopt aldus een meer billijke verdeeling van den boter- voorraad te verkrijgen. DEMOBILISATIE IN ROEMENIE BOEKAREST, 14 Nov. (D.N.B.) Krachtens een door generaal Anto- nescu nog vóór zijnvertrek naar Rome onderteekeride en thans ge publiceerde wet wordt de geheele Roemeensche weermacht te land, te water en in de lucht gedemobili seerd. De demobilisatie begint op 15 Novem ber 1940, des middags om 2 uur.. Het ministerie van landsverdediging heeft echter de bevoegdheid om zoo noodig reservisten op te roepen en tot opvorde ringen over te gaan. Tot de mobilisatie van het Roemeen sche leger werd. zooals bekend, overge gaan ter gelegenheid van het afstaan van Bessarabië en de Noordelijke Boe- kowina aan de Sovjet-Unie, einde Juni van dit jaar. NEW YORK, 14 Nov. (D.N.B.) De New York Times meldt uit Washington, dat fle ambassadeur der Vereenigde Staten in Frank rijk, Bullitt, zijn ontslag uit die functie heeft aangevraagd en dat Roosevelt dit zal aanvaarden. Bullitt heeft echter vandaag be kend gemaakt, dat president Roose velt zijn verzoek om ontslag afgewe- zen heeft. HET EFFECTENBEZIT VAN EX-KONING CAROL BOEKAREST. 14 Nov. (D.N.B De minister van justitie heeft gelast, dat alle. aandeelen, obligaties en andere ef fecten, die eigendom zijn van ex-koning Carol, door de huidige bezitters of be heerders bij de Roemeensche crediet bank moeten worden gedeponeerd. Tot beheerder van dit vermogen is de hof- maarsdhalk kolonel Romminceanu be noemd. ERGENS IN ITALIË, 14 Nov. (Stefa- ni). Het 160e Weermachtsbericht luidt: In Epirus (hebben onze plaatselijke acties, gesteund door bombardementen door de luchtmacht, zich in het gebied van Kalibaki gunstig ontwikkeld. Eeni ge vijandelijke aanvallen in het gebied van Korciano werden volkomen afgesla gen met medewerking van de lucht macht, die vijandelijke troepen in het gebied van het Presbameer bestookte. Onze luchtmacht bombardeerde de luchthavens Papas, bij Argosfoli. cn Preveza. waarbij militaire doelen wer den getroffen, terwijl zij bovendien vij andelijke colonnes met mitrailleurvuur bestookte. Vijandelijke vliegtuigen wier pen bommen op Valona, waarbij zes personen gedood en 30 gewond werden, en op Durazza, waar geen schade werd aangericht en geen slachtoffers vielen. Twee vliegtuigen van het type Blen heim werden in de omgeving van Pan- tellaria door onze jachtvliegtuigen neer gehaald. Een ander vliegtuig van het zelfde type werd ter hoogte van Cag- liari neergehaald. In 't oostelijk deel vn de Middelland- sche Zee hebben onze zeeverkennings vliegtuigen, die door vijandelijke jagers werden-aangevallen, twee hiervan neer gehaald en waarschijnlijk nog twee andere. Onze torpedovliegtuigen, opge stegen-voor een aanval op een vijande lijk convooi, eveneens in. het oostelijk deel der Middel landsche Zee, torpedeer den, twee mailbooten, waarvan er een, zooals later door een van onze zee-ver kenningsvliegtuigen werd gecontro leerd, zonk. Een andere vliegtuigformatie bestook te een kruiser in de haven van Alexan- driëë in Egypte, welks vlootbasis in den nacht het doel was van andere met suc ces ondernomen luchtacties. De spoor wegen van Foeka naar El Daba en Maa ien Bagoesih waren eveneens het doel van een luchtaanval, die branden ver oorzaakte. Het kamp van Maaten Ba- goesh werd met mitrailleurs beschoten: een vijenandelijk bombardementsvlieg tuig geraakte in brand en drie andere werden ernstig beschadigd. Al onze vliegtuigen, welke aan bo vengenoemde acties deelnamen, zijn op hun bases teruggekeerd ondanks den vijandelijken luchtafweer, die overal zeer hevig was. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Bardia, Derna en Benghazi, waarbij lichte schade aange richt en een Mohammedaan gewond werd. In Oost-Afrika deden zich schermut selingen voor tusschen patrouilles, die voor ons gunstig verliepen, o.a. nabij Lakitaoene (Rodolfmeer) en Joebdn (ten Zuiden van Mega). De vijand heeft gistere?)' onze stellingen te GSHab'at zón der succes met ^artillerie beschoten. Luchtaanvallen op Assab en Diredaoea veroorzaakten zeer geringe sphade en geen slachtoffers. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen een aanval op Crotone, waar de bom men in zee vielen en np Tarente, waar onder de burgerbevolking een doode en drie gewonden vielen en onder de mili tairen 2 dooden en 9 gewonden,, terwijl eenige schade aan woonhuizen werd veroorzaakt. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden waarschijnlijk neerge haald LUCHTVERBINDING LONDEN—LISSABON LISSABON, li Nov. (D.N.B.). Naar de Diario di Noticias meldt* zullen tus schen Londen en Lissabon geen land- vliegtuigen meer vliegen. De dienst zal worden onderhouden door watervlieg tuigen van de British Overseas Airways. MINISTER VAN OORLOG VAN NICARAGUA AFGETREDEN MEXICO, 15 Nov. (D.N.B.) Volgens berichten uit Managua is de minister van oorlog van Nicaragua, generaal Reyes, op verlangen van den president der republiek, Somoza, afgetreden, om dat, naar verluidt, bij hem wapens en munitie gevonden zijn. Reyes is onlangs reeds afgezet als chef v&n den generalen staf. KINDERHOfclGE 727- Kobusje vroeg dus raad aan de wachters langs de spoorbaanEen van hen heette Dikkie Daarkomikan. Die gaf dezen raad. „Zoek ie het liefste meisje in den trein tot bruid. En als haar nog iets mbclit ontbreken, dan toover ie dat cr eenvoudig bij." 122. Dat was nog niet zoo dom bedacht„Gommenikkeltje zei Kobusje. Dat ik daar nog niet aan gedacht heb." Hij ging eerst naar de diligence. Daar zaten veel deftige dames. Hij werd opeens een beetje verlegen en durfde niemand aan te kijken. Dat was erg dom van hem. per kruik f 3.45 Lij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 9.9 ja. Utr.str. 17 'Fel. 3450 Ao 1<37S H n DAAR is een categorie menschen kleine menschjes voor hef grootste deel. die ik in deze dagen van distributie werkelijk te beklagen vind. Dat zijn de nog niet volwassen en de reeds korter of langer als „groot" beschouwde kinderen, wier tiioe- uda ueqqzq pjoettiwjzdzz umj s'j*p verschillende voedingsmiddelen niet te houden. Dat is een luxe. waarvoor zij nu dubbel en dwars moeten betalen. Men versta mij wel. ik heb hier niet het oog op den soms merkwaardigen tegen zin, die kinderen tegen een bepaald voedsel aan den dag kunnen leggen. Gewoonlijk zijn dat spijzen met een sterk geprononceerden reuk of smaak, spijzen, die men moet „leeren eten"; vaak ook zijn het spijzen, waarvoor bij den patiënt een allergische ge voeligheid blijkt te bestaan, zoodat de weerzin instinctief is en een soort van zelfver dediging. Bij zoo'nwcrkelijken..weerzin die heel gynakkelijk en snel te onderken nen is van het verwende, dreinerige, pruilerige: hou-niet-van moeten we wel consi deratie gebruiken, er als het ware ongemerkt rekening mee houden. Uien. tuinboonen. Brusselsch lof, mosselen en nog andere voedingsmiddelen wekken bij sommige groote en kleine kinderen een soort griezel op en slechts met geduld en tact en dan van beide heel veel zijn ze daar overheen te brengenSoms ook niet; dan is de afkeer wel zoo diep geworteld, dat er geen vechten tegen is. ET „hou-niet-van" is- het iets liefderijkheid, die geen tranen kan zien? Ik geloof het niet. Uit een stille hoo- vaardij, die redeneert, dat het kind, im mers wel iets anders krijgen kan, als het een bepaald gerecht niet verkiest te eten? Misschien. Hoe het zij, het aantal met eten ver wende kinderen is legio. Men vindt ze in alle kringen, onder alle omstandig heden en in alle leeftijden. Hou niet van dit en hou niet van dat. Niet van andijvie, want die is zoo groen. Niet van stamppot, want die is zoo zwaar. Niet van bruine boonen, want daar hou ik niet van.. Niet van pap, want die is niet lekker. Niet van schapevleesch, want dat eet niemand (dat was vóór de vleeschdistributie). Niet van kaas. want die is zoo algemeen (ook voor de distributie). Niet van spek. want dat is zoo vet. Niet van dit of dat, want dat heb ik nog nooit gegeten. anders. Al (heeft de moeder ook hier geduld en tact noodig, als zij ver zuimd heeft te bedenken, dat de op voeding van het kind, óók wat betreft het rustig eten wat het wordt voorge zet, reeds in de wieg begint Ook zijn er kinderen, die aan alle opvoeding maling hebben en die koppig van iets niet houden, omdat ze er niet van hou den. En daarmee basta, wat hun betreft. Kinderen zijn, kleine bureaucraatjes. Zij vinden bijna alles wat vreemd is onaangenaam: een vreemd gezicht, een vreemde smaak, een vreemde omgeving. Wat de vreemde gezichten betreft, daar mee heeft moeder gewoonlijk niet veel consideratie. Daar moeten ze maar aan wennen. Een kind mag niet verlegen zijn. Wat zouden de menschen dóór wel van zeggen, als ze zoo schuw doen! Met. de vreemde omgeving gaat het niet veel anders. Je zoudt nergens meer kunnen komen, als je daaraan toegaf! Een moeder moet flink zijn! Niet altijd maar toegeven. Best. Prachtig. Maar waarom wordt die flinkheid dan ook niet eens toege past bij het eten? Waarom dan wèl toe gegeven? Uit een verkeerd begrepen ALs de huisvrouw nu maar goedig alles wilde schrappen wat niet in den smaak viel, dan bleef er een be perkt aantal voedingsmiddelen over. Er waren tijden, dat dit kon. Dat de patiënt zelf weinig last. had van zijn hebbelijkheden. Nu is (het opeens an ders geworden. Er kan niet eenvoudig geschrapt worden wat niet in den smaak valt. Er is door de distributie^ maatregelen zelf al voldoende ge schrapt. Dadr mag misschien een en ander bij zijn, waarvan gezucht wordt: „Gelukkig, nu kan niemand me dat voorwetten!" Er zal nog veel meer bij zijn. wat hartgrondig betreurd wordt. Bij de samenstelling van het dagelijk- sche menu zal de huisvrouw er in de allereerste plaats rekening mee moeten houden, dat de maaltijd te voldoen heeft aan zekere eischen van voedings waarde; eerst daarna is er gelegenheid om te denken aan de verschillende.in- öividueele wenschen en al dan niet concessies te doen. Het spreekt vanzelf dat de hou-niet-vanners daarbij in het gedrang komen. Zij moeten éten of hon gerig van tafel gaan. Zij komen dus nu wel bij een harden meester in de leer. Het moge tot hun welzijn strek ken wat ontegenzeggelijk het geval zal zijn, prettig is het alles behalve. Niet daarom heb ik medelijden met ze, maar omdat deze plotselinge hard heid hun bespaard had kunnen wor den, indien zij van de beginne hadden geleerd van alles te eten wat hun ge geven werd. Te groote toegevendheid, die het hen zoo prettig mogelijk wilde maken, bleek hun grootste vijand. Zij hebben het nu veel moeilijker, groot en klein, dan de kinderen, die thuis leerden dat er zonder commentaren ge geten wordt wat op tafel verschijnt. Restschotel Benoodigdheden: een rest vleesch of visch, te klein of te onoogelijk of beide om afzonderlijk op tafel gebracht te worden. Ongeveer een halve liter melk of bouillon, die van blokjes gemaakt worden; een stukje boter, wat bloem of maizena om te bin.den. Kerrie of kokskruiden. Aardappelpuree. Bereiding: Maak zooveel aardappel puree, dat ze in den vuurvasten scho tel die gebruikt zal"worden een flinke dikke laae vormt. Snijd het vleesch of de visch in nette kleine stukjes en leg ze op den bodem van een vuurvasten schotel. Maak van de melk met ds bloem of maizena en de boter met de kerrie een dikke gladde 6aus. Hoog stens een halve liter, het is echter mo gelijk,- dat minder noodig is en dan moet niet de volle hoeveelheid worden gebruikt. Er moet zooveel saus zijn, dat ze de laag resten in den schotel volko men bedekt Het moet dus een dikke saus wezen, anders vloeit ze weg. Giet de saus over het vleesch of de visch, nadat ze op smaak af is gemaakt Leg hierop voorzichtig de aardappelpuree, zoodat de saus niet boven komt Maak met een vork strepen of figuurtjes in de puree, leg hier en daar een klontje boter cn laat den schotel heet en 7.00 mogelijk in den oven even bruin wor den. Is de oven niet beschikbaar. dan, kan men den inhoud óp het vuur heet laten worden zonder korstje. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 22) HOOFDSTUK XVIII Eenige dagen waren verstreken. Pe ters had vermeden, Edna te ontmoeten. Peters was nu zelf tot de overtuiging gekomen, dat de filmspeler hem niet oVer boord geworpen had. Hij had er lang over nagedacht. Don Alvarez was niet bijzonder sterk. Hij was weliswaar groot van gestalte, maar er ontbraken hem toch veel dingen om voor een be hoorlijken tegenstander te kunnen doorgaan Zijn breede schouders ban hij in de eerste plaats aan zijn kleer maker te danken. Peters kreeg eens een keer de gelegenheid, den Don In het zwembasin te aanschouwen, er toen stond dadelijk voor hem vast. dat de Don niet de noodige bedrevenhei I kon hebben om die handige greep toe te passen, waarmee hij. Peters, over de verschansing was gegooid. Dat had een man gedaan, die van zulke dingen ver stand had, die zeker van zijn zaak was en die een zekere routine van dergelij ke handtastelijkheden had. Nu bleef dus de vraag, wie het dan wel was ge weest. Grizzard was aan het biljarten. Grizzard was geen oogenblik weg ge- wewest, de menschen, die dat ver klaard hadden, waren boven eiken twijfel verheven geweest. Wannee- Grizzard en Don Alvarez werden uitge schakeld, dan werd de zaak onplezie rig. Een tegenstander te hebben, dien j men niet kent, met wien men geheel 1 zonder erg een gesprek voert, met wien men in de bar een glas whisky zit te drinken en die dan misschien vergif in het glas giet dat was een ver schrikkelijk onaangename geschiede nis. Daarbij was het moeilijk, iemand te verdenken, maar er moest iemand verdacht worden, dat was duidelijk. Peters keek van nu af aan alle passa giers met andere oogen aan maar hij kon niet tot eenig resultaat komen. Hij sprak met Stevens alleen nog maar over deze geheimzinnige geschie denis. Stevens gaf goeden raad. Hij zou. in Peters' plaats, niet meer van boord gaan. Liever vijf minuten laf dan het heele leven dood! Peters beschouwde dat bijna als een persoonlijke beleediging. Wat, hij zou zich door een of anderen proleet zoo laten intimideeren, dat hij in geen ha ven meer aan land zou gaan? Dat zou nog mooier zijn! Dat kon men met een millionnairszoontje doen. maar niet met hem. Jurgen Peters. Wat was de vol gende haven? Dakar! Goed, in Dakar zou.hij aan land gaan, al zou hij voort durend zijn revolver klaar om te schi° ten met zich mee móeten slepen. Nu zeker! Stevens maakte een afwerend gebaar. Wat een dwaasheid! Dakar was een snertplaatsje. overdag was er niet veel te zien, hoogstens 'sn<achtë als de witte mannen de bars bevolkten, kon het interessant zijn. Of ook wel overdag, maar dan moest men een paard huren en een eindweegs het bin nenland inrijden. Dat waren echter al lebei dingen, die Peters nu eenmaal niet waren aan te -aden. „Blijf maar netjes op het schip", be sloot Stevens, „en laat je niet tot avon turen verleiden. Of je nu dat beetje Afri- kaansc'hen grond ziet of niet, dat is toch hetzelfde. Je hebt er toch niets aan, als je. voortdurend bang moet zijn voor je leven!" „Ik ben niet bang", zei Peters woe dend. „Bovendien wil ik er juist achter zien te komen, wie mij zooveel eer. be wijst. Ik ga aan land!" „Dit keer dan zeker zonder dat meis je". raadde Stevens hem. „Ik bedoel, dat je het recht niet hebt, de sohermleerares mee te nemen, als er gevaar bestaat. Dat kun je niet op je verantwoording nemen!" „Neen, ik bemoei me ook niet meer met haar", zei Petere. „Het kind is me veel te lief om haar in gevaarlijke 6itua ties te brengen." Daarmede was het vraagstuk, of Pe ters in Dekar aan land zou-gaan, defini tief opgelost. Stevens had hem te ver staan gegeven, dat hij zaken te doen had. Hij moest aan land. Maar daar Pe ters niet in die noodzakelijkheid ver keerde. was het in ieder geval onver standig het gevaar qp te roepen. Peters wilde er niets van hooren. Ycror Peters stond het vast, dat het met een neder laag gelijk zou staan, als hij het gevaar ontweek. Edna Bosch had een onderhoud met mevrouw Cowler, de chef-stewardess. Ze vertelde haar alles; ze moest bij iemand haar hart uitstorten. „Laat hem toch met rust," zei me vrouw Cowler. „Het is volkomen dwaas- heid om mannen iets te- willen zeggen. Misschien houdt hij ook heelemaal niet van je. Die rijke imannen hebben vaak kuren net als de vrouwen. Ze hebben het te goed, moet je weten „Dat komt allemaal hij hem niet uit," beweerde Edna. „Hij ?s niet rijk, dat heeft, hij me zelf gezegd. Hij houdt van me. dat. voel ik heel zeker. Hij wil alleen voorloopig niets van me wéten, omdat hij zich tegenover gevaren gesteld ziet, rife hij niet kent. Maar ik ga aan land en zal op hem passen, wanneer liii \t erop waagt, het schip te verlaten." Edna lag in bed, terwijl zij deze woorden sprak. Nu sloeg ze woedend op de dekens. ..Wat die mannen zich toch altijd verbeelden: een zwak meisje en zoo! Alsof ik een nufje ben. dat bij het eerste stootje, om valt. Ik zal het hem wel eens laten zien! Ik zou alleen vooraf nog iets wil len weten!" „Wat zou je dan willen -weten?" vroeg mrs. Cowler geeuwend. „Of hij van je houdt?" „Neen." zei Edna, „dat weet ik wel Ik zou alleen willen weten, of dat. wat ik vermoed, werkelijk zoo i9." „Wat vermoed je dan?" „Een heel duistere geschiedenis, zoo als alleen heel duistere mannen van een twijfelachtige soort die kunnen be denken." ..Nu weet ik net zooveel als tevoren!" ..Ik kan er niet over spreken." ver klaarde Edna. „Je zou me uitlachen. Maar mij laat die gedachte geen rust. het mag dan nog zoo absurd zijn. Als lk een man was. zou ik er eens met den kapitein over spreken. Maar als meisje lachen ze je maar uit." HOOFDSTUK XIX „Kapitein," zei Ben Beverly ongeveer op jdenzelfden tijd, „wanneer we morgen voor Dakar het anker uitgooien, zal de heslissing komen. Ik ben benieuwd, of onze vrienden aan land gaan. AI* ze gaan, dan gebeurt er wat., dat kan ik u op een briefje geven." „Onze-vricncfen," bromde Sherman, „wie bedoelt u daarmee?" „Grizzard en Stevens „Waarom?" „Stevens wil Grizzard of Grizzard wil Stevens dood maken," zei Ben Beverly zegevierend. „Ik geloof, dat Grizzard Stevens wil dood maken. Dat wil zeg gen hij zou het doen. als ik er niet was, maar ik ben er en waar ik ben gebeu- ten geen rare dingen meer!" „Mijnheer," zei kapitein Sher;nan boos, „ik ben een oude zeeman en be grijp maar een heel klein beeije van uw vak. Ik weet niet. hoe een detective moet werken om succes te hebben. Van u weet ik tot nu toe alleen maar, dat u een voorliefde voor kreeft hebt. De offi cieren zeggen, dat u zich uitsluitend voor eten interesseert." „Dat. heb ik me in den loop der ja ren zoo aangewend, kapitein". Ben Beverly glimlachte. „Eten is hei geheim van miin succes geweest. Kunt u zich voorstellen, dat een mcnsch. die voort durend aan eten denkt, nog verstand heeft „Neen," zei Sherman met eerlijke over tuiging. „Nu dan." Ben Beverly stak ziju reus achtige handen in zijn zakken, „Dat denkt de gewone misdadiger altijd." „Mijnheer!" riep Sherman, terwijl hij rood werd van verontwaardiging. „Wat wilt u daarmee zeggen?" „Ik zei, dat uw meening door misda digers wordt gedeeld!" Beverly brak plotseling in lachen uit. „Och! U Leeft me verkeerd begrepen! Ik zal u uitleg gen, wat ik bedoel: Het is een oud, dom, maar wijdverbreid bakerpraatje, dat detectives steeds met scherpe, wantrou wige en doordringende oogen rondlóö- pen. Dat ze zich alleen bezig houden met het geval, dat ze probeeren op te lossen, alle menschen stiekum nagaan en verder aan de genoegens van het le ven zoolang ze in dienst zijn geen aandacht besteden. Er zijn er wei zoo maar dat zijn haast allemaal stumpers en kleine idioten van den opsporings dienst, kapitein. Een goede detective moet menschelijk zijn en dat beteekent ook: zijn zwakke zijden hebben." Sherman luisterde met aandacht. „Ik moest eens in Chicago een z iakje opknappen," ging Ben Beverly verder. „Daarvoor moest ik naar een van de ergste dansgelegenheden, waar ieder me wantrouwend bejegende. Een stumper zou zich dadelijk verraden hebben. Hij had een whisky of een glas jenever be steld, was gaan rooken en had getracht zoo min mogelijk op te vallen. Gang sters hebben echter Juist de zwakheid, goed te kijken naar die menschen, die het minst opvallen. Maar ik ik had den heelen dag niets gegeten. Expres niet Ik kom daar binnen, ga ergens, zit ten op de meest in het. oog loopende plaats, ik laat me de kaart geven en begin daar voor oogen van het heele ge zelschap te eten, zöodat ze alleen nog maar aandacht voor mij en mijn presta ties hebben. Nadat ik zoo anderhall uur gegeten heb. ga ik eens op mijn gemak zitten, bestel een halve flesch whisky, steek een goede sigaar op en pap wat aan met een van de meisjes. Zoo «aren ze allemaal tevreden met me. Ik wist zeker, dat ik me goed pciniroduceerd had, ze noemden me zelfs „de vreedzak." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3