Duitsche en Italiaansche perscommentaren SPAANSCHE OPROEPEN TOT URUGUAY „Lange voorbereidingen korte offensieven" DE EEMLANDER Dinsdag 19 November 1940 Uitgave; VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 122 Verzekerdheid van overwinning der as Koning Boris van Bulgarije bij Hitier Astra Romana en Steaua Romana smelten samen Tegen afstand van vlootbasis aan Ver. St. Dr. Goebbels over den strijd tegen het Britsche Empire Botsingen aan grens van Thailand en Fransch Indo-China Verhuizing van Lotharingers Gen. Antonescu in Boekarest Pétain te Lyon Groote onlusten in Br.-Indië Britsch parlement komt bijeen AMERSFOORTSCM DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f 0 15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 GRIJS DER AQVtrtïÈulifcN van 1—4 rc2eIs 1,05 met inlïCi£riP vaa CCD bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de beift van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES'' bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 De rede van Mussolini ROME, 19 Nov. (Stefani). In zijn commentaar op de gisteren door Muesolini gehouden rede welke onze lezers uitvoerig ver meld vinden op pag. 2, schrijft de Popoio di Roma dat de Duce alle valsche voorstellingen heeft weggenomen, wiarmede de Britsche propaganda de wereld sindo Augustus 1939 heeft over stroomd, en dat hij duidelijk heeft aangetoond, hoe zeer Engeland vol komen de schuld draagt aan den oorlog. Van de Noordzee tot de Middelland- sche Zee, van West tot Oost, is Europa bezig zich te scharen rondom de As in een nieuwe organisatie overeenkomstig de behoeften en ispiraties der verschil lende volkeren. Terwijl de nieuwe Euro peesche organisatie steeds hechter wordt, blijven de wapenen van de As beuken op het verzet, dat Engeland nog biedt Na er op gewezen te hebben dat een vrede door compromis niet mo gelijk zal zijn en dat den vijand geen respijt verleend zal worden zoo Ta na hij niet volkomen ter neer ligt. onder streept het blad de volledige samenwer king der heide Almogendheden, dip verhonden zijn door de banden van twee roemvolle revoluties. De Messaggero wijst er op. dat de op rechtheid waarmede de Duce de werke lijke draagwijdte zoowel, van de gunsti ge als de ongunstige gebeurtenissen aangaf, een demonstratie is voor het feit, dat Italië niet behoeft te liegen om zich sterk te gevoelen. De leugen liat Italië over aan zijn vijanden, die haar noodig hebben, want alleen de leugen kan een volk tot verzet brengen, dat reed6 sinds maanden zich tevergeefs weert. Vervolgens herinnert het blad aan de door Mussolini aangegane verplichting om Griekenland „den nek te breken'" en wijst er op, dat welke natuurlijke hinderpalen Italië op zrn marechroute ook zal ontmoeten, de^ Grieken versla gen zullen worden, en Griekenland on schadelijk gemaakt. Tenslotte betoogt het blad. dat ook de Engelsehen verslagen zullen worden en dat Groot-Brittannië zal ineenstor ten, in zijn val meesleepend de oude orde en de hegemonie der plutocratieën. Indien de Duce zegt. dat de As de over winning in de hand heeft, -heteekent dat. dat niemand ter wereld in f»taat is hiar die to ontrukken. De Corriere della Sera schrijft, dat de rede van Mussolini een speciale be- teekenis heeft, want dat zij opnieuw be vestigt. dat de militaire en politieke overwinning reeds stevig in handen is van de as. Een vijand als Groot-Brittan nië. die van groote hulpbronnen is voor zien, moet verscheidene slagen incassee- ren, alvorens hij. doodelijk getroffen pphoudt te strijden. Engeland moet men zien als een draak met zeven koppen, die weer aangroeien als zij zijn afge slagen. Desondanks weten te Engelschen het zelf reeds -thans, dat zij verloren zijn. De gisteren door Mussolini gehou den rede wordt door de Duitsche ochtendbladen in volledigen tekst gepubliceerd. De kern der rede zien de bladen in zijn bevestiging van de zekerheid der overwinning en van de absolute samenwerking der asmogendheden. De bladen be- toogen, dat de uiteenzettingen van den Duce voor zich zelf spreken en door uitvoerige commentaren slechts verzwakt kunnen worden. De Voelk. Beohachter schrijft, dat Mussolini het standpunt van Italië ten aanzien van den Europeeschen oorlog voor de eerste maal heeft uiteengezet op een duidelijke en overzichtelijke wijze, welke in de geschiedenis zal we den geboekstaafd. BERLIJN, 19 Nov. (D.N.B.). - Ter gelegenheid van een particu lier verblijf in Duitschland heeft Koning Boris van Bulgarije een bezoek gebracht aan den Fuehrer. Het bezoek, dat koning Boris aan den Fuehrer heeft gebracht, heeft in Bulgarije de grootste verrassing en tevredenheid gewekt. In het ge- heele Bulgaarsche openbare leven wordt dit feit beschouwd als een be wijs van de beproefde vriendschap tusschen de heide volken. Ook wordt er op gewezen, dat dit bezoek in den tegenwoordigen politieken toestand de werkelijke stemming onder het volk tot uitdrukking brengt en den nadruk legt op de positie van het land od het gebied van de buiten- landsche politiek. Britsche bommenwerper op Joegoslavisch gebied neergestort BELGRADO, 19 Nov. (D.N.B.). Een tweemotorig vliegtuig van het type Blenheim is Maandagmorgen 4 uur. naar het bureau Avala meldt, tegen een berg bij Danilovgrad in de Banaat Zetska gevlogen. Het toestel ontplofte en geraakte in brand. Tot dusver zijn vier lijken gevonden, waarvan er twee ge ïdentificeerd konden worden, t.w. de be stuurder Benet Crapord en een zekere Frederic Savage. Toen het toestel neer viel, zijn alle bommen, uitgezonderd een. geexplodeerd. Bij Bitolj (Manostir) zijn gisteren drie jachtvliegtuigen, die uit Lerin kwamen en wier onderscheidingsteekenen over- geverfd waren, opnieuw over de Joego slavische grens gevlogen. De toestellen, die waarschijnlijk van Grieksch-Engel- scbe nationaliteit waren, cirkelden eeniee malen boven Joegoslavisch ge bied en bogen toen weer in Zuidelijke richting af. De Joegoslavische grens is in den loop van het Italiaansch-Griek sche conflict tot dusver tegen de zestig maal door buitenlandsche vliegtuigen geschonden. WEENEN. 19 Nov. (Transconticnnt Press). Uit Boekarest wordt gemeld, dat binnenkort groote fusies in cte Roe- meensche petroleumindustrie te ver wachten zijn. De fusie van de Astra Ro mana met de Steaua Romana zal waar schijnlijk een begin zijn van de te ver wachten samensmeltingen. De Astra Romana is. wat productie en' kapitaal betreft, verreweg de belangrijkste onder neming van de Romeensche petroleum industrie. Zij werd. in 1910 opgericht en bezit thans een aandeelenkapitaal van 2034 millioen lei. Het grootste gedeelte van dit ka pitaal bevond zich tot dusver in het bezit van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. een dochtermaat schappij van het Nederlandsch- Engels'che Shellconcern. Van de to tale Roemeensche petroleumproduc- tie, zijnde 4.52 millioen ton, produ ceerde de Astra Romana alleen al» 933.000 ton. De maatschappij bezit in Ploesti eeri van de grootste raffinaderijen van het land, waarin per jaar ongeveer 2 mil lioen ton ruwe olie venverkt kunnen worden. De in 1895 opgerichte Steaua Romana bezit op het oogenblik een aan deelenkapitaal van een milliard lei, dat voor 51% in Roemeensche handen is. ALLE BURGERS WORDEN UIT GIBRALTAR VERWIJDERD ALGEC1RAS. 19 Nov. (D.N.B.). Te Gibraltar worden, naar het Spaansche agentschap Cifra mededeelt, voorberei dingen getroffen voor de evacuatie van de laatste nog aanwezige burgers. Slechts militairen en bii de hulpdiensten werkzame burgers blijven nog te Gibral tar. Het-laatste transport zal zoo spoedig moeelijk vertrekken. Men wacht nog slechts op het bericht van aankomst van het voorgaande transport van geëva cueerden in zijn haven van bestemming DOODVONNISSEN IN SPANJE GEVELD VALENCIA. 19 Nov. (D.N.B.). Vijf tien November ziin te Valencia 21 dood vonnissen oti 17 uitspraken van dertig jaar gevangenisstraf elk geveld tegen vroegere leden van de spionnaeeorgani- satie Siepp. Dit vonnis is thans beves tigd en men houdt rekening met spoe dige voltrekking De agenten van de Sienn werkten-tijdens den burgeroorlog tegen Franco. Italiaansche artillerie beschiet de Grieksche stellingen in Epirus. Foto Scherl) MADRID, 19 Nov. (D.N.B.) De kwestie der oprichting van steunpunten in Uruguay blijft onder de Spaansch.» openbare meen in g groote bezorgdheid verwekken. Onder de studenten, de pers. de Falanx, en andere corporaties is een terke ongerustheid ontstaan. De ver tegenwoordiging der Spaansche sfuden ten heeft een boodschap gezonden aan de jeugd van Uruguay waarin gezegd wordt, dat de regeering van Uruguay souvereiniteit en vaderladsliefde vei ge- ten zou. indien zij de hoogste onver' vreenidbare goederen des voiks tot koop waar zou maken en aan een vreemde mogendheid zou verknopen. In de boodschap wordt verder ge zegd dat een vloot- en luchtbases te Punta del Este. welke aan de Ver. Staten zou worden afgestaan, een „eerste Amerikaansche Gibraltar' zou heteekenen. De Spaansche stu denten beslo'en hun boodschap met den zin; „Het Spaansche moeder land is van diepen smart vervuld ten aanzien van een schande, welke de jeugd van Uruguay niet mag toestaan." De komende dagen zullen vooraan staande Spanjaarden via den Spaan- schen kortcgolf-zender tot Zuid-Amerika spreken, o.a. de hoofdredacteur van het tijdschrift „Verticé" Samuel Ross. de hoofdredacteur van het bekende dag-1 blad „Informaciones", Victor de Ia Serne, de studentenleider Gitarte en de rector der Madrileensche universiteit Pio Zahala. Dè Spaansche Academie zal een oproep richten tot alle landen der wereld en het Spaansche persverbond oen oproep tot de Zuid-Amerikaansche pers. Naar de Argentijneche bladen mel den, heeft de ambassadeur van Uru- guav te Buenos Aires, Martinez Thedy. een nieuw onderhond gehad met den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken. Roca. Over den aard der bespreking is van officieele zijde niets bekend ge maakt. Men verneemt evenwel, dat de ambassadeur van Europa de re geering van Argentinië officieel op de hoogte heeft gebracht van den stand der onderhandelingen in de kwestie van de steunpunten. Bii een bespreking, welke tusschen de zelfde personen dezer dagen gehouden werd. zou de ambassadeur van Uruguay den Argentijnschen minister van buiten landsche zaken verzekerd hebben, dat zijn receerine geen positieve stappen zal ondernemen zonder Argentinië daarvan te verwittigen. Koning Michaël en koningin moeder Helena te Jassg Koning Michael van Roemenië en komnginmoeder Helena schrijden op den verjaardag van den jeugdigen koning tijdens feestelijkheden te Jassy langs een afdeeling Hitier-Jugend, welke dezer dagen een reis door Roemenië maakt. (Foto Scherl) Hitler's grondbeginsel NEURENBERG, 19 Nov. (D.N.B.). Rijksminister dr. Goebbels heeft gister avond voor partijfunctionarissen in Neu renberg een groote rede gehouden over de politieke en militaire successen, die Duitschland dit jaar heeft behaald. Hü gaf eerst een overzicht van het verloop van den veldtocht in het Oosten en Wes ten. Daarbij wees hij op de schitterende samenwerking van luchtwapen, marine en leger, die een uitnemend meesterstuk vormt. Ten aanzien van het Z.O. van Europa wees dr. Goebbels er op, dat daar de oude grensonrechtvaardigheden door middel van arbitrage weggenomen zijn. De trotsche overwinningen van de weermacht, zeide dr. Goebbels verder, hebben het Duitsche volk het bewijs ge leverd. dat het Duitsche volksleger van thans het beste militaire instrument ter wereld is. Dat geldt in het bijzonder voor de militaire leiding van het Duit sche Rijk. die den tegenstanders het initiatief ontnomen heeft. Duitschland, zoo .vervolgde de minister, hééft in dit jaar van het grootste militaire succes geleerd, te wachten op den dag, waarop na uiterst grondige voorbereiding de vernietigende slagen op den tegenstan der neerkomen. De Fuehrer handelt vol gens het grondbeginsellange voorberei dingen korte offensieven. Het Duitsche volk weet uit de ge schiedenis, dat verbitterde tegen standers zich niet na den eersten slag gewonnen geven. Ook de strijd om de definitieve vrijheid van het Duitsche Rijk en de bevrijding van Europa van de Engelsche voogdij eischt van het Duitsche volk de uiterste inspanning. Een wereldrijk verlaat het tooneel der geschiedenis niet zonder verbitterden tegenstand. Het is voor de geheele wereld duidelijk, dat de nachtelijke vluchten van B>it- sche bommenwerpers boven Duitsch Rijksgebied geen militair nut hebben. Zij hebben slechts ten doel, den dakloozen in Londen de althans voor een oogenblik geruststellende, doch bedriegelijke over tuiging te schenken, dat Berlijn evenzeer té" lijden heeft als Londen. Dit is ronduit een absurditeit. Berlijn heeft nauwelijks een paar schrammen, doch Londen bloedt reeds uit geopende polsaders. Het is een treurige waarheid, dat de Britsche soldaat zich in dienst van de Churchilliaansehe bluff-propaaanda heeft moeten stellen om de wereld een volkomen onjuist beeld van den fcite- lijken toestand te geven. Met den leugen van den onheslisten luchtoorlog tracht Churchill de massa's te Londen ten aan zien van de bittere werkelijkheid zand in de oogen te strooien. Deze groteske propagandaleugen is op klassieke wijze aan den vooravond van den 9en November ontzenuwd. Volgens een Reuterbericht heeft de Royal Air Force te Muenchen de traditioneele ver zamelplaats van de oude garde tot puin gebombardeerd. In werkelijkheid is. toen de Fuehrer zijn rede hield, geen Britsch vliegtuig boven Muenchen geweest. De groote aanval van de Duitsche luchtmacht op Coventry daarentegen heeft den Londenschen oorlogsstokers terdege geleerd, hoe gevaarlijk het. is. het Duitsche Rijg te provoceeren. Op alle onmachtige leugens van de Londensche plutocratie, zoo besloot dr. Goebbels. zal ook voortaan de Duitsche luchtmacht antwoord geven. TOKIO, 19 Nov. Aan de grens tusschen Thailand en Indo-China. vooral in het grensgebied van Laos, zijn, naar Domei meldt, nieuwe hot singen tusschen Thailandsche en Indo-Chineesche troepen ontstaan. Thailandsche vliegtuigen zouden de grens opnieuw geschonden héb ben. Volgens berichten uit Hanoi is de Fran sche gezant te Bangkok (Thai land) per vliegtuig in Hanoi (Fransch Indo-China) aangekomen, om bespre kingen te voeren met den Franschen •gouverneur-generaal Decoux. In poli tieke kringen te Tokio neemt men aan, dat deze besprekingen vooral betrek king hebben op de gebiedseischen van Thailand. De Fransche gouverneur, Decoux, heeft Maandag een diner aan gericht, waaraan de Fransche gezant te Bangkok, leider van de Japansche con trolecommissie in Fransch-Indo-China, generaal-majoor Soeniita. en andere vooraanstaande Japansche personen hebben deelgonien. Het gezantschap van Thailand te Tokio heeft naar aanleiding van zekere persberichten medegedeeld, dat nog geen enkele maal Thailandsche strijd krachten zijn doorgedrongen op Indo- Chineesch gebied. De reeepring van Thailand wil de grenskwesties langs vredelievenden weg regelen. Volgens een bericht van de Jomioeri Sjimboen uit Bangkok zijn twee officieren der Thailand sche marine naar Singapore ver trokken om deel te nemen aan een Britsche conferentie voor de verde diging in het Verre Oosten. BERLIJN, 19 Nov. (V.P.B.) Naar wij van bevoegde Duitsche zijde verne men. heeft de verhuizing van Fransch sprekende bewoners van Lotharingen naar Frankrijk lot het midden van de vorige week* ongeveer 16.000 personen omvat. Duitsche instanties verklaren, dat de maatregel ten doel heeft, de Duitsche bevolking van de verwoeste dorpen in het gebied van den West wall en de Maginot-linie zoo spoedig moge lijk weer een normale levens- en ar beidsomstandigheden te verzekeren, Door de verwoestingen, die voorna melijk aan Fransch geschutvuur en aan den Geallieerden terugtocht te wij ten zijn, zijn 3500 huizen volkomen ver nield en 17.000 ernstig beschadigd. Hier door zijn 210.000 menschen dakloos go- worden. Voor de helft hunner wordt door de verhuizing van Franschspre- kende Lotharingers naar Frankrijk plaats'gemaakt, terwijl voor de andere helft Duitschland direct zorg draagt. Duitschland en Frankrijk hebben de schade dus in zekere mate gedeeld. Bovendien past deze volksverhuizing in het kader van de afbakening van volks- en taalgrenzen, die Duitschland zelf. hiiv. in Zuid-Tirol. in praktijk heeft gebracht Men is er in Duitschland van overtuigd, dat. deze maatregel de FranschDuitsche betrekkingen gun BOEKAREST, 19 Nov. (D.N.B.). Ge neraal Antonescu en de minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, zijn bij hun terugkeer uit Italië op-het station Baneasa bij Boekarest op feestelijke wijze verwelkomd door de regeering en de legionnaire beweging. In den spe- cialen trein, waarmede zij gekomen wa ren, reisde ook de Italiaansche gezant, Chigi. Ter begroeting waren voorts aan- kezig de Italiaansche gezant, Chigi. Ter begroeting waren voorts aanwëzig de Italiaansche zaakgelastigde, de Duit sche gezant, de leider van de missie der Duitsche weermacht, generaal Hansen, de pauselijke nuntius en de diploma tieke vertegenwoordigers van Japan, Spanje. Zuidslavië en Turkije. Antonescu werd welkom geheeten door Horia Si ma, plaatsvervangend mi nister-president en commandant der le- gionnairs. Vervolgens schreed hij langs de eerecompagnie en de eeredelegatie van het legioen. De bevolking van Boe karest bereidde den minister-président een hartelijke ontvangst. GENEVE, 19 Nov. (D.N.B.). In het verdere verloop van zijn bezoek aan Lyon heeft maarschalk Pétain volgens berichten uit Vichy een receptie op het stadhuis bijgewoond. Tevoren had hij de leden van de Lvonneesche afdeeling van het pasgevormde frontstrijderslegi oen, die zich voor het stadhuis verza meld hadden, den eed van trouw afge nomen. Vervolgens legde hij een krans bij het gedenkteeken voor de gevallenen van 1870'71. 's Middags werd een troepenparade gehouden op de Place Bellecourt. Op de eeretribune bevonden zich behalve de maarschalk de ministers generaal Hunt- ziger en Baudoin. De maarschalk begaf zich daarop naar een plechtigheid, waar de eerste steen voor een nieuwe brug over de Rhone gelegd werd, die zijn naam zal dragen. Morgen, de tweede da? van het bezoek, zal een nieuwe reeks bezichtigingen brengen. TOKIO, 19 Nov. Domei méldt uit Bombay, dat daar als gevolg van de arrestatie van vooraanstaande per sonen uit het Indische nationale Congres door de Britsche overheid, groote onlusten zijn uitgebroken. Fabrieken, winkels en markten heb ben uit protest de zaken gesloten. Volgens een eigen bericht van het Rus sische persbureau Tass uit. Kaboel, meldt de in Britsch-lndië verschijnende „Civil and Military Gazette", dat de gouver neur van de provincie Pendsjaab de in voering eener controle op den koop en •verkoon van landbouwproducten, tarwe, rijst, gerst, suikerriet, katoen, enz. heeft gelast. Volgens een ander bericht van het genoemde Indische blad heeft de gouverneur van de provincie Madras in een vergadering van den oorlogsraad der provincie medegedeeld, !dat thans „overal in de steden en-dorpen van Indië een onafgebroken anti-oorlogspropagan- da gevoerd wordt". Tenslotte meldt de „Civil and Military Gazette", dat de reeeering van Britsch- Jndië maatregelen ter bescherming der voornaamste gebouwen in geval van luchtaanvallen overweegt Naar En- gelsch voorbeeld is men voornemens de hoofdgebouwen door zakken zand te be schermen. Redevoeringen van den Koning en van Churchill ver wacht STOCKHOLM .19 Nov. (D..N.B.) Naar de I.onden6che correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, zal de nieuwe zitting van het Britsche parle ment met een geheim debat over de oor logvoering worden begonnen. De zitting van dit jaar zal geopend worden zonder de traditioneele plechtigheden. De ko ning zal waarschijnlijk een belangrijke troonrede uitspreken. Verder wordt een groote openbare rede van Churchill ver wacht. ^oo<x>o<>c><><x><><><x><><><><x>o<xx><x>o DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.42 uur O onder. Zonsopkomst op Woensdag 20 November is om 9.10 uur. Gedurcn- de den tusschenliggenden tijd moet Y worden verduisterd- O l'aan on 21.46. onder 12.05 d-a.v. x stig zal beïnvloeden. He» gaat hier om een vriendschappelijke afbakening van volks- en taalgrenzen tusschen twee na buren. waarbij Duitschland van Frank rijk niets eischt. dat het niet te zijner tijd met menig offer van zichzelf gecischt heeft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1