Duitsch - Italiaansch - Hongaarsche conferentie De Amerikaansche marine controleert scheepvaart Zware Duitsche bomaanval op Birmingham abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per DE EEMLANDER Woensdag 20 November 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 123 Bulgaarsche belangstelling De luchtaanval op Tarente Versterking van defensie der Philippijnen De strijd in de Egyptische woestijn Actie voor haven plaats Tampico in Mexico Britsche ambassadeur te Moskou actief Griekenland wil in de Ver. St. wapens koopen Golven van 80 tot 100 Duitsche bommenwerpers 4000 opvarenden van „Lancastria" verdronken? De Amerikaansche vliegtuig-productie ARRESTATIES IN ROEMENIE AMERSFOORTSQi DAGBLAD week f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 285. Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AOVthïErtliEN van rc2cls 1<05 met inbeitriP van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regel» 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 NAAR NIEUWE COALITIE Zuid- Oost - Europeesche problemen thans op den voorgrond BOEDAPEST, 20 Nov. (D.N.B.). De Hongaarsche minister-pre sident graaf Teleki en de Hon. gaarsche minister van buitenland- sche zaken graaf Csaky. die door de Rijksregeering tot een bezoek aan Weenen zijn uitgenoodigd. zijn vannacht in gezelschap van deri Duitschen gezant te Boeda pest, Erdmannsdorff, uit de hoofdstad vertrokken. Op het sta tion waren bij het afscheid aanwe zig behalve eenige Bulgaarsche personen ook de Italiaansche ge zant te Boedapest en de Duitsche zaakgelastigde aldaar. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken, Serrano Surier. heeft na zijn bespreking op den Obersalzbërz Duitschland weer verlaten. Een offi- cieele mededeeline over het resultaat van rim bezoek is Uitgebleven. Maar in de Wilhelmstrasse definieert men de si tuatie aldus, dat Spanje lijn plaats aan de zijde van de spil gekozen beeft, zon der zich „rebus sic stantibus" met En geland in oorlog te bevinden. Hiermede schijnen de besprekingen over Zuid-West-Eurnpeescbe problemen voorloopig weer afgesloten te zijn. even1 als eenige dagen geleden met het ver trek van Molotof die over Oost-Europa. Daartegenover is thans bet Zuid-Oosten weer op den voorgrond gekomen. Deze nieuwe besprekingen zijn door de ont vangst van koning Boris van Bulgarije door Adolf Hitler ingeleid. W.anneer thans wordt medegedeeld, dat de beide ministers van buitenland sche zaken der spilmogendheden. naar Weenen zijn vertrokken en daar een bij eenkomst met den Hongaarschen minis ter-president. graaf Teleki, en den Hon gaarschen minister van buitenlandsche zaken. Csaky, zullen hebben, dan kan men een "voortzetting van de behande ling der Zuid-Oost-Europeesöhe proble men rekenen. Bij al deze ontmoetingen en be sprekingen is er niet meer sprake van een algemeen contact, doch van gebeurtenissen, die nieuwe politieke feiten ten gevolge zullen hebben, welke niet zoozeer 'het oorlogsbelang van de spilmogendheden als wel de nieuwe Europeesche vredesordening zullen dienen. Het gaat hier om een groeiende samenwerking tusschen alle Europeesche volkeren „behalve Griekenland" ter verkrijging van een, ..Engeland vrij-continent". In verhand met deze nieuwe feiten wijst de Duitsche pers op de politieke, betcekeni? van hPt driemogen ibeden pact te Berlijn. Vooral verdient de aan dacht. wat de Essener National Zeitung schrijft, nl. ..dat er een coalitie gevormd wordt, die het continent van Engeland zal bevrijden". Het. begrip coalitie zal men in een moderne zin. aan de hana van 'het driemogendhedenpact, moeten verstaan. Spanje en Frankrijk De Duitsche pers heeft nog steeds geen aandacht geschonken aan de ont moeting te Parijs van Serrano Suner mei Pierre Laval Dat men echter aan Duit sche zijde wel degelijk belang stelt in de ontwikkeling van dp Spaansch Fransche betrekkingen, blijkt uit een correspondentie uit Madrid in de Deut sche Allgemeine Zeitung, waarin de hui dige verhouding tusschen Spanje en Frankrijk geschilderd wordt zonder overigens de ontmoeting.te Parijs hierin te betrekken. De berichtgever wijst eerst op de historische tegenstelling tusscher Spanje en Frankriik. die in het bewust zijn van het Snaansche volk veel dieper geworteld is dan de historische viiand schap ten opzichte van Engeland Vervolgens stelt htj vast. dat Spanje tegenover „het nog niet tot rijpiheid ge komen fenomeen van het huidige Franki ijk" tusschen twee tegenstrijdige gevoelens wordt heen en weer geslin gerd Aan de eené zijde staan de tradi tioneele en ook op materiéel gebied lig gende tegenstellingen aan de andere zijde staat het steeds meer veld winnen de inzicht, dat de niet-oorjogvoerende evengoed als de overwinnaars en di overwonnenen het hunné ertóë móetén bijdragen, om een duurzamen en éen rechtvaardigen vréde tot stand te doen komen. In het teeken van de nieuwe conti nentale ontwikkeling ondergaat dus ook de Fransch-Spaansche verihouding eeri verandering, die echter nog menige uit eenzetting zal vereischen voordat het evolutinpnaire ordebeginsel in het F.uropeesch-Afrikaansche Westen even diep heeft wortel geschoten als in het Europeesche Midden. Voor Frankrijk heeft immer slechts de keus bestaan, schëidine of schakel tusschen Spanje en het vasteland te zijn Daar het eerste riiet meer mogelijk is. zal hét naar de meeriing van vele Spanjaarden het tweede thans nastreven. Dat het ook in dit gedeelte van West Europa mogelijk is om tot de bevredi gende regelingen te komen, bewijst naar de meening van het Berlijnsche blad het ooeven opgeloste vraagstuk van de 'oormaliee internationale zóne van Tanger. Frankriik 'heeft de mogelijkheid om formeel te protesteeren. waar even op gezinspeeld is. niet aangegrepen en daarmede getoond, dat het zich niet langer verzétten kan tegen dat geogra fisch politiek en economisch verstand, hetwelk in de toekomst ook in het Europe'esch-Afrikaansché Westen in nieuwe organische verhoudingen zijn uitdrukking zal vinden. f - Parade van de Japansche luchtmacht tijdens de leesten te Yokohama ter gelegenheid van het 2600-larig be staan van het Japansche keizerriik- (Foto Weltbild) ROME, 20 Nov. (D.N.B.) - Het door r zekeren buitenlandschen radiozender1 verspreide bericht, dat de Italiaansche autoriteiten een commissie zouden heb ben benoemd om een onderzoek in te stellen naar het slechte functionneeren van den Italiaanschen luchtafweer bij den nachtelijken Engelschen aanval op Tarente, wordi van bevoegde Italiaan sche zijd# categorisch tegengesproken. De Italiaansche. luchtdnelartillerie. die bij dezen aanval zes Engelsche vlieg tuigen heeft neergeschoten, heeft, naar uit dit feit alleen al blijkt, schitterend gewerkt. AMERIKAANSCHE JOURNALIST OMGEKOMEN IN BRITSCHEN BOMMENWERPER WASHINGTON. 20 Nov. (D.N.B.). Het ministerie van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat op 18 November in de huurt van Baniloverad (Montene gro) een Britsche bommenwerper is verongelukt. Hierbij is de correspondent an de New York Herald Tribune orti het leven gekomen. Het toestel had bo- vendien nog drie inzittenden en een groot aantal bommen aan boord. Het was een Blenheim machine. De lijken der inzittenden werden 3Q0 meter van het neergestorte toestel gevonden. BRITSCHE DUIKBOOT ALS VERLOREN BESCHOUWD LONDEN. 20 Nov. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit deelt mode. dat de duikboot ..Rainbow" over tiid.is en als verloren beschouwd, moet worden. De naaste bloed venvan ten van de .op varenden zijn hiervan in kennis gesteld. SJANGHAI, 20 Nov. (D.N.B.). Te gen de 200 Amerikaansche vliégers zijn, naar de Shanghai Evening Post meldt. Sjanghai gepasseerd onderweg naar de Philippijnen. Volgens verslagen van oog getuigen uit Manilla worden daar talrij ke vliegvelden aangelegd. In kringen, die in nauw contact staan mét dé Ame rikaansche militaire instanties, ziét men in de uitbreiding van de vliegtuigsteun- nunten op de Philippijnen eën deel van het Engelsch-Arherikaansche plan. dat de oprichting inhoudt van een gordel van steunpunten van de Philippijnen via Borneo en Malakka naar1 Thailand ter bescherming van Indië én Australië. ADMIRAAL NOMOERA NAAR WASHINGTON? WASHINGTON. 20 Nov. (D.N.B.). - De' benoeming van admiraal Nomoera tot Japanschen ambassadeur te Was hington wórdt in politieke kringen al hier aan een feit aanvaard. Naar in de zelfde kringen verluidt, ovérwëegt de Japansche regeering,'aan Nomoera deri bekenden buitenlandschéri politieken deskundige Soeriia mét dèri rang van gezant als adviseur toe te voegen.' Een vooruitgeschoven stelling van de Italiaansche weermacht, gereed voor den aanval (Foto weltbili) MEXICO, 20 Nov. (D.N.B.) De Uni versal meldt uit Tampico: -De bemanning van het Mexicaansche tankschip „Merro Azul" en dié van den Hondureéschen koopvaarder „Cëiva", die uit New Orleans afkomstig was, be richten beide, dat de Amerikaansche kruiser „Plunkett" en de torpedoja gers nr. 210 en 233 alle vreemde scha pen, die de Mexicaansche havenplaats Tampico binnenloopen of vandaar ver trekken, aanhouden eri onderzoeken. Ook beide genoemde schepen zijn door de Amerikanen aangehouden. Deze con troleerden de scheepspapieren en ston den daarna den schepen toe door te va ren. De Amerikaansche schepen krui sen omstreeks zes tot acht mijl voor Tampico. Deze maatregel "der V.S. trekt hier ten sterkste de aandacht, vooral omdat 'eveneens Mexicaansche schepen voor Tampico liggen en de neutralitPits- bescherming verzorgen. De vice-minister van buitenlandsche zaken. Welles, heeft in de persconferen tie van gisteren alle vragen betreffende het optreden van Amerikaansche tor pedojagers voor de haai van Tampico naar de marirre-autoriteiten venvezen. Hij sprak evenwel de bewering tégen, dat de Amerikaansche regeering met de Mexicaansche regeering samenwerkt om het binnensmokkelen van onge- wenschte vreemdelingen naar Mexico te verhinderen. De correspondent van de New York' Times te Washington neemt aan. dat de reis van den vice-president, Wallace, naar Mexico, waar deze de installatie van dén Mexicaanschéri president Ca macho, zal bijwonen, ook politieke be doelingen heeft. Belangrijke vraagstukken, aldus de correspondent, wachten nog steeds op een oplossing. Daartoe behooren de ont eigening van het Amerikaansche petro leumbezit, de definitieve regeling der agrarische aanspraken en een overeen komst betreffende onteigende spoorwe gen. In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat met de regeling dezer vraagstukken de weg voor éen leening aan Mexico gebaand zal zijn. Onderhandelingen ArgentiniëVer. Staten Dé Argentijnsche financieels delega tie heeft, naar uit Washington gemeld Nvordt, na grondig contact met de be voegde instanties aan het Amerikaan sche ministerie van financiën een me morandum over den economischen toe stand van haar land doen toekomen. Voor hef voeren van de onderhandelin gen. die thans in een acuut stadium ko men, is een Amerikaansche commissie gevormd, waartoe o.a. de leenincsexpert Clayton en de president van de import en exportbank. Pierson. behooren. Laatstgenoemde heeft, naar men wéét eenigen tijd geleden op een reis door Zuid-Amerika ook Argentinië bezocht om financieels besprekingen tusschen beide landen te entameeren. Uit uitingen van gezaghebbende Ame rikaansche kringen valt op te maken, dat óp langdurige ónderhandelingen ge rekend kan worden. Roosevelt zal hier aan éérst deelnemen, zoodra deze ver der gevorderd zijn. De Prensa spreekt in een hoofdarti kel dé opvatting uit, dat het land niet zoozeer behoefte heeft aan leeningen als wel aan verlichting der voorwaar den voor uitbreiding van den goederen- ruil. MOSKOU, 20 Nov. (D.N.B.) Naar verluidt is d6 Britsche am bassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, gisteren door den plaats- vervangeriden volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Wysjinski. ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Van den kant der Britsche ambassade werd aan vertegenwoordigers dér neutrale pers medegedeeld, dat dit onder houd betrekking had op „loopende zakelijke aangelegériheden". WASHINGTON. 20 Nov. (D.N.B.). De vice-minister van buitenlandsche za ken, Welles, heeft gisteren in de pers conferentie medegedeeld, dat de Griek- sche regeering zich tot de regeering der Ver. Staten heeft gericht met het ver zoek haar vliegtuigen en ander oorlogs materiaal te willen verkoopen. Het de partement van buitenlandsche zaken tc Washington hééft geantwoord het voor stel met volledige sympathie te zullen onderzoeken, dat voor de beslissing over deze kwestie evenwel andere autoritei ten bevoegd ziin. wier oordeel men ter stond zal vraeen. Het gaat hier om de z.g. priori teitscomroisie. die telkens be paalt. weljce hoeveelheden oorlogsmate riaal kunnen worden afgeleverd en aan wien. GEEN VERKLARING OVER OORLOGS DOELEINDEN VAN ENGELAND NEW YORK. 20 Nov. (D.N.B.). Uit Londen wordt gemeld, dat in het Lagerhuis aan den minister-pre sident Churchill de vraag gesteld is of hii een verklaring kon afleggen over de oorlctgsdoeleinden van En geland. Churchill antwoordde, dat de tijd nog niet rijp was om verkla ringen over de oorlogsdoeleinden van Engeland af te leggen. BERLIJN. 20 Nov. (D.N.B.) Daar het weer boven het Britsche eiland in den loop van Dinsdagivond steeds be ter werd, ging het Duitsche luchtwapen met sterke krachten tot den aanval op belangrijke militaire doelen in Birming ham over. Sinds hét invallen van de duisternis stegen Duitsche gevechts vliegtuigen van hun vliegvelden in Noord-Frankrijk, België en Nederland op. Later melde het D.N.B.: De Dins dag voor een grootschen aanval op Birmingham opgestegen eskaders van het Duitsche luchtwapen. heb ben bij hélder weer hun doelen be reikt. Evenals bij den aanval op Coventry werden duizenden bom men van allerlei kaliher op wapen fabrieken en andere bedrijven dér stad geworpen, welke zeer groote uitwerking hadden. Terstond ont stonden meer dan twintig groote en zeer groote branden, welke hun spookachtig licht over Birmingham wierpen. De achterop komende vliegtuigen had den het gemakkelijk, daar de branden hun den weg wezen, Het afweergeschut was zwak. De Engelsche luchtdoelbat teriien waren niet in staat de Duitsche aanvalsgolven op eenigerlei wijze té verstoren of te verhinderen, daar de Duitschers concentrisch en in grooten getale op verscheidene hoogten aanvie len. Verdere bijzonderheden ontbreken nog, doch vast staat, dat het Duitsche luchtwapen weer een groot succes heelt behaald. Duitsche verliezen zijn tot dus ver niet gemeld. Bovendien werden ook militaire doelen in andere stéden van Engeland, in Londen en in de Zuide lijke graafschappen met succes aange vallen. In den nacht van Dinsdag on Woens dag hebben eenige Britsche vliegtuigen tweemaal geprobeerd de Rijkshoofdstad aan te vallen. Door den sjerken lucht afweer werden de meeste toestellen Noordwaarts en Zuidwaarts verdreven Slechts een machine slaagde er in boven de stad te vliegen en eenige brand- en brisantbommen te laten vallen. Daarbij werden ziekenhuizen, klinieken en eenige woonhuizen getroffen. Er ont stonden dakbranden, welke snel ge bluscht konden worden. Bij elk der beide aanvallen werd een bombarde mentsvliegtuig door de luchtdoelartil lerie omlaag gehaald. In golven van tachtig tot honderd toestellen verschenen Dinsdagavond na het invallen van de duisternis, naar Associated Press meldt. Duitsche vlieg tuigen hoven Engeland. Groote schade is aangericht door hun bommen in de belangrijke industriegebieden der Mid lands. Het bombardement heeft ruim een uur zonder oponthoud geduurd. Ook in Londen hebben de Duitsche vliegers hun doelen met bommen be stookt. De andere aanvallen wiren ge richt op Oostelijk Schotland, Liverpool. Noord-West-Engeland. East-Anglia Kent en Wales. Het Amerikaansche persbureau meldt, dat de Britsche luehtmaarschalk Joubert op de vraag naar een werkelijk doeltreffenden af weer tegen de nachtelijke bomaanval len nog geen antwoord gevonden heeft. NEW YORK, 20 November. (D.N.B.). Naar de meening van Amerikaanschen deskun dige zouden, volgens de New York Post, van de 6.000 Brit sche soldaten, die zich aan boord bevonden van het Brit sche transportschip „Lancas tria", dat in Juli van dit jaar in het Kanaal tot zinken is ge bracht, 4.000 man om het le ven gekomen zijn. Een deel der schipbreukelingen, van de „Lancastria" is Dinsdag in New York aangekómen. BERLIJN, 29 Nov. (V.P.B.) In Duitschland heeft een bericht omtrent een Amerikaansche vliegtuigfabriek North American Aviation Corporation de aandacht getrokken omdat er duide lijk uit blijkt, met welke moeilijkheden verhooging van de productie gepaard gaat. Het genoemde werk was een dei- eerste. dat opdrachten uit Engeland kreeg. Reeds midden 1938 werden bij vliegtuigen besteld en verdere opdrach ten volgden. Met de versnelling van de Amerikaan sche bewapening, kwamen de bestellin gen uit het eigen land daarbij. Hierdoor belepfde de North American Aviation Corporation aanvankelijk een snelle uit breiding van productie en winsten. Ter wijl de fabriek in de eerste helft van 1938 een omzet van 3 millioen dollar had. steeg deze in de tweede helft van dat jaar tot 7 millioen. In het eerste halfjaar van 1939 tot 13 millioen en in bet tweede halfjaar in een langzamer tempo honger gaande tot 15 millioen dollar. De winst steeg van 0.3 millioen in 1937 op 7,1 millioen dollar in 1939. Met. deze getallen schijnt echter de grootste grens bereikt te ziin, want in het eerste halfjaar van 194Ó trad geen stijging van den omzet meer in en de winst is zelfs teruggeloopen. Uit deze getallen kan men afleiden, dat de Ame rikaansche vliegtuigindustrie onder de invloed van de Engelsch-Amerikaan- sche en Fransche opdrachten de aanwe zige productiecapaciteit beter uitgebuit, daarna echter spoedig de grens bereikt heeft. Deze grens wordt bepaald door het aantal beschikbare fabrieken, de nood zakelijke vernieuwing van werktuigen en machines, de aanwezige materiaal- voorraden en nu op de laatste plaats door het aantal beschikbare vakarbei ders. Veredere verhooging der péoduc- tie kan na uitputting van de bestaande capaciteit slechts door den bouw van nieuwe fabrieken en door opleiding van nieuwe arbeidskrachten bereikt wor den. Voor deze beide dingpn is echter tijd rióodig. Het tegenwoordige presta tievermogen van de Amerikaansche fa brieken is er naar Duitsche opvatting niet toe in staat, naast de voorziening van eigen behoefte de fan tactische aan tallen de.r Britsche hestellingen te levo- ren. BOEKAREST. 19 Nov. (D.N.B.) De commissie, die is belast met het onder zoek naar de onder het regime van Carol gepleegde politieke delicten heeft bevel gegeven tot de arrestatie van den vroe- geren premier en minister van oorlog, Argescianu. den procureur-generaal Pas en en den vroegeren commandant van de militaire gevangenis te Jilava kolo nel Ghenovici. Deze menschen worden er van beschuldigd deel te hebben gehad in delicten tegen legionnairs en onwet tige bevelen fe'hebben opgevolgd Tevens is bepaald, dat het proces we ren? laster, dat profpssor Jorga inder tijd tegen C.odi-eanu aanhangig had ge maakt herzien zal worden. Codreanu was toen tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. - CHAUTEMPS NAAR AMERIKA LISSABON, 19 Nov. (D.N.B). On der de passagiers, die vandaag aan boord van het Noord-Amerikaansche stoomschip Excamhion uit Lissabon naar New York zijn vertrokken, bevindt zich ook de vroegere Fransche minister president, Camille Chautemps. die eeni- gp maanden als vluchteling in Portugal verblijf heeft gehouden. >o<xxx><><><x><x>c>o<><><k>o<xxxxxxxx> DE VERDUISTERING t Vandaag gaat de zon om 17-40 uur X onder. Zonsopkomst op Donderdag O 21 November is om 9-12 uur. Gcdu- x rende den tusschenliggenden lijd X moet worden verduisterd- O Vaan on 22-16 onder 13.45 d.a.v. X

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1