Millioenen bieten leveren thans millioenen kg. suiker STADSNIEUWS De Post heeft het moeilijk Suikerfabrieken werken op volle toeren Een zwarte Bontmantel MAISON de PARIS Aanlegkosten van het Valleikanaal Burgerlijke Stand Waarschuwingen hielpen niet Hoogere gasprijs Buziau en Kaart brengen Jolijt Vakbekwaamheid Van biet tot suiker Iets van U bij? kleedt altijd en flatteert altijd PERSIANER-PATTES EN ARABISCHE-BREITTSCHWANZ-MANTELS 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 De post op begrooting -1939 moet met f67.450.13 verhoogd worden r\E Gedeputeerde, Staten van Utrecht maken melding van het feit, dat. de buitengewone uitgaaf post van de begrooting voor 1030, waaruit de aanlegkosten van het. Valleikanaal worden betaald, ver hoogd moet worden. Bij de vaststel ling van genoemde begrooting werd hiervoor een bedra.g van f 260.000 uitgetrokken, tenviji in werkelijk heid een bedrag van f 327.4o0.-13 werd uitgegeven. Daarom stellen Gedeputeerden voor, dezen post met f 67.450,13 te verlioogen. Dit kan gedekt worden door den bui tengewonen ontvangpost, waarop de bijdragen van het rijk en de provincie Gelderland alsmede andere ontvangsten in verband met de uitvoering van het werk worden verantwoord, niet eenzelf de bedrag te verhoogen. Bedoelde ontvangstpost werd destijds geraamd op f 174.516,50, in welk bedrag is inbegrepen f 174.200,— wegens bij dragen van rijk en provincie Gelder land. In totaal werd echter een bedrag van f 294.807,79 ontvangen, dus f 120.291)20 meer dan de raming. Deze hoogtere ont vangst is ontstaan, doordat het rijk van bepaalde onderdeelen van het werk de kosten volledig aan de provincie heeft terugbetaald. Uit de gegeven cij fers volgt dus. dat voor 1939 een bedrag van f 32.642,34 (zijnde f 327.450.13— f 294.807,79) ten laste van de provincie Utrecht blijft in verband met de aanleg kosten van bedoeld kanaal. Gedeputeerde Staten 'hebben betref fende deze begrootingswjjziging een be sluit ontworpen, dat aan de leden van de Staten der provincie Utrecht ter vaststelling wordt aangeboden. Het tijdstip der laatste NAAR aanleiding van mededeelingen. ons ter bevoegder plaatse verstrekt, meldden we gisteren in ons blad, dat sinds verleden week op de stadsbrie- venbussen een bericht is aangebracht, waarop men lezen kan. op welk uur de laatste lichting geschiedt, Gebleken is echter, dat dit niet'met de feiten over eenstemt. Bij controle van een aantal bussen moesten wc althans vaststellen, dat bedoeld bericht, óf door een of an dere oorzaak verdwenen is öf nimmer is aangebracht. Nu is het voor vele stadgenooten geenszins van belang ontbloot, dat op duidelijke wijze wordt aangege ven op welk tijdstip bedoelde lich ting geschiedt. Deze overweging x leidde# ertoe, dat -we ons gewend hebben tot het. bureau der P.T.T. te dezer stede. We vernamen, dat er zeer spoedig hopenlijk van daag reeds maatregelen zullen - worden getroffen, opdat in de toe komst het juiste tijdstip, waarop de laalste lichting zal geschieden, op de .brievenbussen te lezen zal zijn. Men deelde ons voorts mede, dat deze lichting op het oogenblik geschiedt tus- schen 8 en 9 uur. Post van deze lich ting, welke bestemd is voor de stad, zal als regel des anderen daags met de eerste bestelling bezorgd kunnen wor den. Juiste gegevens omtrent postbestel ling buiten de stad zijn, in verband met het uitvallen der nachtposttreinen en ook wegens bepaalde andere ongewis heden, niet te geven. Boven de brieven bus van het hoofdpostkantoor is een lijstje aangebracht, waarop men kan le zen. hoe laaf men uiterlijk kan posten om nog verbinding te hebben met den laatsten posttrein. Of dit beteekent. dat deze post den geadresseerde den ande ren dag met de eerste bestelling zal be reiken, is echter in verhand met ver schillende moeilijkheden zeer de vraag. Men neme als regel aan, ieder poststuk zoo vroeg mogelijk in de bus te werpen. OVERLEDEN: Johannes Snijder», oud 18 jaar, ongehuwd. W ielrijders, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein. Vereeniging voor Veilig Verkeer Vele verkeerszondaren P) F, dag van gisteren heeft weer een massa stof voor het kan tongerecht opgeleverd. Het is en blijft een raadsel, dat er nog altijd zooveel burgers en burgeressen zijn, die maar niet weten willen, dat men in het avondlijk duister uit sluitend mag fietsen met een be hoorlijke verlichting. Men stapt lustig op de fiets, zonder zich er van te voren van te vergewissen of het achterlicht al of niet brandt en of de electrische lantaarn wel naar behooren afgeschermd is. Gister avond vielen er weer acht slacht offers, wier verlichting niet in orde was. Het is ons opgevallen, dat niet alleen in de avonduren tegen de verlichting gezondigd wordt, maar misschien ook in nog sterkere mate in de ochtenduren, tusschen half acht en half negen. Men kan dan vele burgers naar hun werk zien fietsen zonder ecnige verlichting, waardoor het gevaar vöor onverwach te botsingen en plotseling uit het duis ter oprijzende schimmen verhoogd wordt. Bij velen bestaat blijkbaar de verkeerde meening. dat de ochtend, ge lijk vroeger, gratis licht brengt. Laat men er aan denken, dat pas tegen ne gen uur hij onbewolkte lucht zonder licht gefietst kan worden. Waagt men het er eerder op, dan is men een gevaar op den weg, voor zichzelf en voor an deren. Twee wielrijders, die ter zake van een verkeersovertreding aangehouden wer den, konden ook hun identiteitspapie ren niet. toonen, zoodat het dubbele be keuringen werden. Een bewoner van de Dollardstraat ging op de bon, omdat hij'zijn woning onvoldoende verduisterd had. Verder heeft de politie nog proces verbaal opgemaakt tegen een zevental wielrijders, dat hij verandering van richting geen teeken gif, tegen twee fietsers, die zonder bel reden, tegen een wielrijder, die genoegelijk naast twee anderen fietste en tenslotte tegen iemand, die liever op de B.W.laan, dan op het rijwielpad naast den rijweg reed. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de politie, vooral de laatste weken krichtig optreedt tegen elke verkeersovertreding. De slachtoffers kunnen onmoge lijk zeggen, dat zjj niet voldoende gewaarschuwd zijn. Gewaarschuwd is er jarenlang, dag ip dag uit... B. en W. maken bekend, dat, met ingang van de meteropneming in November de gasprijs hier met een halven cent per M3 verhoogd wordt. Als Buziau komt. behoeven wij ons niet in te spannen tot het schrijven van langademige aankondigingen. De naam Buziau werkt als een magneet en is op zichzelf voldoende in de plaat een waar hij optreedt, de zaal tc doen volstroom en. Buus heeft zijn reputatie steeds gehandhaafd en hij zil dat blij ven doen, zoolang hij op de planken staat. Onze nationale komiek, die tevens onze grootste clown is, zal bij de voorstellingen op a.s. Dinsdag en Woensdag in het Grand Theatre weer terzijde gest lan worden door dien anderen goeden komiek, Johan Kaart en door de sinds jaren beproefde be zetting van de Bouwmeester Revue. Het schouwspel van mevrouw Bouw meester brengt, bovendien weer de kleur en fleur van groote balletten, een rijke monteering der finales, als steeds een weelde voor het oog en een keur van fraaie -costumes, waarin deze revue altijd uitmunt Als bijzondere aanwin-, sten van het gezelschap vermelden wij het mondaine danspaar Gloria en Hesco cn de Amerikaansche stepdansers Rodney en Bradv, die als SölónuTnmiélje in de balletten optreden. Het aanvangsmir is voor bpide voor stellingen op halfacht. gesteld, men zorge dus tijdig aanwezig te zijn. kantoorboekhandel 'Gedurende vier dagen zijn hier mondelin ge examens gehouden ter verkrijging van het diploma „Vakbekwaamheid Kantoor boekhandel". Ook ditmaal was de belang stelling bevredigend te noemen: er ihadden zich n.l. 60 candidaten voor het examer aangemeld, w.o. 9 dames. Van doze 60 ge gadigden hebben 51 candidaten l.et diplo ma verworven, waarvan één met lof: candidaten moesten worden afgewezen. Zoowel het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, als verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken heb ben een afgevaardigde gezonden, terwijl ook uit vakkringen belangstelling voor het verloop der examens is getoond. Tot de geslaagde candidaten behooren onze stadgenooten H. Elzenaar en J. L. M Njjburg. Te Amsterdam slaagde voor het. di ploma Apothekersassistent onze stad- genoote mej. Ph. Gauw. 1 (Van onzen specialen verslaggever Tl/WACHT1GE grijpers graven zich diep in scheepsladingen suiker- bieten; hoog zweven zij door de lucht en storten dan hun vracht in de enorme betonnen bak, waar reeds millioenen K.G. bieten ge reed liggen voor de bewerking. Vrachtauto's boordevol met modderi ge bieten, rijden de fabriekspoort binnen, worden gewogen, en lossen hun lading eveneens in de bak. Maar lang blijft ze daar niet liggen want hoe eerder de biet verwerkt wordt, hoe beter het is. Even vlug als de voorraad aangroeit, zoo snel mindert ze weer; holderdebolder vliegen de bieten de schudgoot in, waar het bruisende, schuimende warme water ze meevoert naar de fabriek. De suikerbiet is op weg, bevorderd te worden tot suiker, tot melasse, tot pulp, tot schuimaar de, tot spiritusletterlijk elk onderdeeltje van de wortel is te ge bruiken! \\7 U bevinden ons in een van de fabrieken van de Centrale Suikermaatschappfj, waar op het oogenblik de campagne in vollen gang is. Ruim negen maanden van het jaar staat de fabriek stil. 2 a 3 maanden is zij dag en nacht in bedrijf, dan dreu nen er de raderen, laaien de vlammen in de geweldige ovens, sist er de stoom door de veiligheidskleppen, borrelt het koolzuurgas door de geweldige vaten met siroop achtige massa's, kortom... dan doorloopt de suikerbiet zijn weg door goten, mo lens, bakken, ketels cn centrifuges, totdat hij al zijn suiker heeft afgestaan.' Veel tijd om een leek rond te leiden is er op zoo'n in vol bedrijf zijnde suiker fabriek niet, maar dank zij de welwillendheid van de directie der Centrale Suiker- maatschappij werd ons dezer dagen toegestaan een rondgang tc maken door een harer fabrieken, en een der assistenten diende ons als gids door den doolhof van gangen, portalen, zolders,' machinekamers, overloopjes en trappen, waarin wij an ders hopeloos zouden zijn verdwaald. DEEDS vertelden wij, dat de bieten hals D-ovcr kop terecht komen in de schudgoot en door het warme water worden meege voerd naar de fabriek. Onderweg duikelen zij nog door een bladvanger die het grove vuil en de bladeren tegenhoudt. Venml- gens komen ze terecht op een geweldig groot rad, dat ze mee omhoog voert en ze vervolgens stort in een al even gigantische waschmolen, waarin het water steeds in heftige beroering is, dank zij het roer- werk, dat er in ronddraait. Na deze groote schoonmaak voert een jacobsladder de bieten verder omhoog tot ze terecht komen op de z.g. bascule, welke automatisch na elke zevenhon derd kg. toeklapt, omkiept en zijn in houdt stort op een naar beneden leidend vlak."De suikerbiet ondergaat dan zijn eerste kunstbewerking. Hij komt n.l. te recht in den z.g. 6riijdselmolen, waarin dakvormige messen ronddraaien die de bieten aan reepen snijden. Deze dak- vorm is met opzei gekozen omdat daar door het product een grootcre aanra kingsoppervlakte krijgt. De uit den mo len komende suikerbieten, welke nu den vorm hebben gekregen van grove zuur kool gaan in onafgebroken stroom naai de diffusieketels: groote ruimten met een inhoud van 75 ihl. Door toevoeging van groote hoeveelheden water wordt het bietensnijdsel uitgeloogd. Hier nu ontstaat het eerste bij product van de suikerbiet, n.l. de pulp. De pulp ontstaat De uitgeloogde snijdsels worden van onderen uit de diffusieketels ge lost en gaan na uitgeperst te zijn als pulp de fabriek uit. De uit de diffuseurs komende suikerhouden de vloeistof wordt „ruw sap" ge noemd en wordt, na voorverwarmd te zijn, in aanraking gebracht met ongebluschte kalk. dat een bacte- riën-doodende werking beeft en bo vendien de plantenzuren en orga nische zuren doet neerslaan. Het aldus „gekalkte" ruw sap gaat naar groote ketels waarin er CO 2 (kool zuur) doorgevoerd wordt., dat de over maat van kalk weer wegneemt. Nu ont staat weer een nieuw bijproduct. Door den toevoer \an koolzuur krijgt men groote hoeveelheden calciumcarbnnaat en om rt.it. te verwijderen wordt 'het sap door filterpersen gevoerd, waarna op de filters een koek achterblijft welke schuimaarde wordt genoemd, en die als Een handgreep van den kraandrijver, en de grijper stort zijn last in den enor- men bak met suikerbieten. (Foto Pax-Holland) kunstmest, voor kalkarme gronden haar waarde heeft. Dit doorvoeren van koolzuurgas noemt men de carbonatatie: 't geschiedt tweemaal, en men houdt dan over het z.g. dunsap, da* bijna geen kalk meet bevat en sterk suikerhoudend is. Op nieuw gaat het sap in geweldige ketels waarin een hooge temperatuur heerscht en waarin het wordt ingedikt tot „dik sap". Dit dik sap wordt getransporteerd n3ar het kookstation waar het gekookl wordt, en wtfar de kristalvorming be gint, door het inbrengen van poeier suiker, het z.g. greinen. Traag vloeit ten slotte uit de kook ketels een dikke, donkerbruine, korre lige stroop in de koeltroggen, waar ze langzaam wordt rondgeroerd, en op aanzienlijk lager temperatuur komt. Suiker en stroop gescheiden En dan krijgen we de eerste suiker! Want tot dusverre hebben we niets an ders gezien, dan een eindclooze golf van voorts!roomende „zuurkool", dan geweldige ketels vol met borrelende, ko kende vloeistof, met ruw sap, met dun sap en dik sap. Maar nu tapt men uit de koel troggen dp stroop im de centrifuges, open bakken, die eerst langzaam, dan steeds sneller en sneller rond gaan draaien. En wat eerst bruin Onafgebroken werken thans de suikerfabrieken aan den oogst J940. Met vracht wagens en per schip worden enorme hoeveel heden suikerbie ten aangevoerd, en geweldige grij pers hevelen de scheepsladingen over naar de enorme bietenbak, waar millioenen K.G. suikerbieten op verwerking tot suiker, pulp of melasse liggen te wachten. (Foto Pax-Holland) was, wordt steeds helderder en wit ter, totdat na enkele minuten de wanden van de centrifuge volkomen helder wit zijn geworden: door de middelpuntvliedende kraoht zijn de stroop en de suiker gescheiden. Te gen de wanden zit de suiker, de stroop wordt onderaan afgetapt, op nieuw gekookt, en voor de tweede maal gecentrifugeerd, maar nu veel langer dan de eerste maal, n.l. on geveer een (half uur. Wat men na de tweede centrifugeering overhoudt aan stroop is de zoogpnaamde melasse, welke als veevoeder dient, en ook als grondstof voor de spiritusfabri cage. De suiker, welke bij de eerste centrifu geering ontstaat, heet eerste product sui ker, ter onderscheiding van de tweede product suiker, die na de tweede centrifu geering gewonnen wordt, en die veel donkerder is. Beide suikers echter worden in de fabriek gemengd tot één product, dat in zakken van 100 Kg. naar de raffi naderijen wordt getransporteerd. Dan heeft dus de biet zijn werk gedaan, veel is er, naar men ziet, aan afval niet overgebleven. Eigenlijk niefs, .want zelfs de modder, die men in de waschbakken van de bieten wascht, levert vaak nog weer een uitmuntende teelaarde op. In het ketelhuis Wanneer wij ten slotte nog even een blik in het gigantische ketel huis werpen, het hart van de fa briek, dan zien wij daar in de eer ste plaats de drie geweldige stoom ketels, die gevoed worden door De verscheidenheid onder de gevonden voorwerpen is groot D« verscheidenheid van de voorwer pen, die het slachtoffer zjjn geworden van mcnschelijke vergeetachtigheid, is ditmaal weer zeer groot. Ook de afdee- ling huiselijke viervoeters is goed ver tegenwoordigd, een paar fox-terriers, een zwarte poedel, een „ordinaire" hond en een bruin katje zijn hun baas kwijt geraakt en wachten met smart het oogenblik af, dat zij vreer in eere her steld zullen worden. Naast het stapeltje handschoenen, horloges, sleutels, r'tiwielbelastingmer- ken, armbpnden, tasschen. distributie bonnen, ligt ook een bagagetasch, in houdende eenige soepkippen op den eigenaar te wachten! Hieronder volgt de staalkaart in details* Blauwe regenjas, deel van een fietszadel (imitatie terry), grijze heeren vilthoed, licht bruin beige handschoen, rozenkrans in étui, stamkaart ten name van S. Ellcnbroek. tex- tielkaart no. 3491, paar glacé heerenhand- schoenen, hond, 1 ring West Wall, vleesch- kaart, linker beige dameshandschoen, bruine wollen damesceintuur, textielkaart no. 43404, beigp parapluic, bagagetasch inh. soepkip pen, bruin katje, bruine damesportcmonnaia met inh., bruinharige foxterrier, blauwe kin- dcrwant, een klein zwart hondje, kettinkje met twee beeltenissen, sleutel, kinderhand schoen rechter rood-wit band, zwarte poedel, vier textielbonnen, rechterwant, verchroomd polshorloge, dameshorloge, sleutel, riem van Duitsch militair, wollen das, rüwielhelasting- merk, 2 schorten, paar kinderhandschocntjea rood met blauw, bruine meisjesschoen maat 35, ceintuur met gesp, naamplaatje ten name van v. d. Meer, zwarte vulpen, armband, twee verschillende damesschoenen, motorhand- schocn, lorgnet, broodbonnen, fox met blau we halsband, paar heeren handschoenen, por- temonnaie met inh., schakelarmband, huls sleutels, bruin lederen actctasch, bakfiets, heerenrijwiel, belastingmerk. Van politi'ewege wordt verzocht niet per telefoon inlichtingen te vragen. vuren op kettingroosters. Dit zijn roosters, die aan den voorkant huii kolen uit de bunkers ontvangen, dan langzaam doordraaien tot in de verbrandingszöne. en aan het eind van'hun vurigen weg de resten, in den vorm van slakken en asch, over boord gooien. De gevormde stoom heeft een tweele dig doel; zij gaat naar de turbines, die aan de, electriciteit opwekkende, gene ratoren zijn gekoppeld, maar bovendien wordt de uit de turbines komendè stoom nog weer naar de fabriek gevoerd voor verwarmingsdoeleinden. Ten slotte nog eenige indruk wekkende cijfers; in de ketels wordt per etmaal 900.000 liter water verdampt waarvoor men noodig heeft 1800 mud steenkool of wel 12 13 normale spoorweg wagons, per dag, wel te verstaanlt, VOOR DE VROUW, Wij brengen U hier link s: Een vlotte persianer- pattes mantel, ruim los gesne den, wat van dit soepel bont prachtig valt. Op merkelijk is de snit van den man tel, vooral de mouwen welke raglan snit toch een breede schou der accentueert. Rechts: De droom en wensch van vele vrou wen: Een zwarte Arabische-Breitt- schwanz-mantel met zilvervos kraag. Deze man tel is klassiek ge sneden, aangeslo ten in de taille, vanaf de heup go- det. NIEUWSTE MODELLEN DRIFT 9 UTRECHT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5