Pessimist en optimist De definitieve sluiting van den Beerschen Overlaat DE HEER PIEK OVER DE WINTERHULP Een kwestie van terreinkennis Werkzaamheden reeds eenige maanden aan den gang Eennoodkeering voor den winter Geen étalage- en reclame-verlichting overdag Geen wijzigingen in het bedrijfsleven op eigen initiatief SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER De houders van evacuatie-vee moeten aangifte doen Uit Twenteland v UW KINDJE VERKOUDEN DAMPO MEDEWERKING MAAR OOK TEGENWERKING WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: HET BETALINGS VERKEER RECEPTEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 's-HERTOGENBOSCH. 19 Novem ber. Bij beschikking van den mi nister van Waterstaat van 9 April 1940 werd aan hef waterschap ..De Maaskant" vergunnine verleend tot het ophoogen van dp Beersche Over- laatkade tot bandijksihoogte. De voor de ophooging van den Éeerschen Overlaat benoodigde wer ken moeten worden geacht te behoo- ren tot de dijkswerken. welke voor het waterschap ..De Maaskant" zul len worden uitgevoerd door den pro vincialen waterstaatsdienst Daar het werk der ophooging naar het oordeel van Ged. Staten in aanmer king komt om in werkverschaffing te worden uitgevoerd, hebben zij den rijks dienst voor de werkverruiming verzocht een zoo hoog mogelijke subsidie in de arbeidsloonen toe te kennen. De kosten der ophoogingswerken zijn door de Nederlandsche Heidemaatschap pij hpgroot op f 162.000.— waarvan 120.000.—. aan arbeidsloonen en f 42.000.aan overige kosten. Voor dit werk is uit het werkloos heidssuhsidiefonds toegekend een sub sidie van ten hoogste f 96.000.—. zijnde SO in de arbeidsloonen, zoodat ten laste van de provincie en het water schap ..De Maaskant" overblijft een be drag van 66.000.— Het subsidie is toegekend o.m. onder voorwaarde, dat van de niet door sub sidie gedekte kosten X gedeelte ten las te van de provincie en X gedeelte ten laste van het waterschap ..De Maaskant'" komt. Met het oog op de belangrijkheid en de urgentie van het werk. hebben Ged. Staten gemeend de bij de toe kenning van het rijkssubsidie ge stelde voorwaarde omtrent, de kos- tenverdeeling te moeten aanvaar den, waardoor reeds op 9 Septem ber j.l. met de werkzaamheden een aanvang kon worden gemaakt. Op erond van het vorenstaande stellen Gèd. Staten aan provinciale staten vooi ten behoeve van het ophoogen der Beer sche Overlaatkadp op de hegrooting vooi het-dienstjaar 1940 te brengen een be drag van f 66.000.— waarvan te zijner tijd een bedrag van f 22.000.— zal wor den terugbetaald door het waterschap „De Maaskant". Noodkeering In geval in den komenden winter de overlaat nog zou werken, zou de schade uitermate groot zijn, zoowel voor de tot landbouw ingerichte terreinen, als voor de in dit gebied gelegen dorpskommen. De mogelijkheid, dat de overlaat in den komenden winter zal werken, moet daarom zooveel mogelijk worden be perkt. Daartoe zou. als noodkeering, op den overlaat een kade zijn te maken, met een hoogte van plus minus 0.50 M. Aan de rivierzijde zullen tegen uitspoe ling eenvoudige voorzieningen zijn te treffen, in de eerste plaats van graszo den en. van door ijzerdraad bevestigd stroo. van zakken, planken, rijshout enz. Deze noodkeerine zou kunnen worden gemaakt door de arbeiders die ter plaat se voor den aanleg van den dijk zijn te werk gesteld. Evenals voor den dijk kan de uitvoering en het toezicht geschieden door de Heide Maatschappij en door den provincialen waterstaat. De kosten van deze noodkeering rijn door de Nederlandsche Heidemaatschap pij begroot op f 8000-—. waarvan f 6000 aan arbeidsloonen en 2000— aan ove rige kosten. Door den rijksdienst voor de werkver ruiming is inmiddels een subsidie toe gekend van 100 in de arbeidsloonen zoodat ten laste van de provincie en het waterschap „De Maaskant" 2000.zul len komen. Ged. Staten stellen ook voor de kosten dezer noodkeering voor rekening der provincie te nemen, van welke kosten te zijner tijd door het waterschap „De Maaskant", daf met het maken der nood kcering heeft ingestemd. X- gedeelte zal worden terugbetaald OVERTREDING VAN VER ORDENINGEN 's-GRAVENHAGE. 19 Nov. - Dézer dagen werden ter terechtzitting van het Kantongerecht, te Zevenbergen 20 over tredingen berecht van de Verordening betreffende verkeersheperkingen: er werden hoeten opgelegd, varieerende van ƒ1,50 subs. één dag hechtenis tot 15.— subs. 10 dagen hechtenis. Op dezelfde zitting stonden 15 over treders terecht van de Verordening be treffende den identificatieplicht; er wer den hoetcn opgelegd van twee, drie en vier gulden. Tenslotte stonden terecht twee over treders van de Verordening betreffende beperking van het al reizende uitoefe nen van een bedrijf Zij zagen zich een boete van vier gulden opgelegd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN 's-GRAVENHAGE. 19 Nov. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Fncelsche luchtaanv Hen hier te lan de geep noemenswaardige schade aan gericht. OVERSCHIE EN IJSSELMONDE TELEFONISCH BIJ ROTTERDAM •s-GRAVENHAGE. 19 Nov. - Met in gang van 1 Januari a.s. zullen de rijks- telefoonnetten Overschie en TJsselmon de opgenomen worden in het net Rot terdam. Maatregelen der Haagsche politie 's-GRAVENHAGE. 19 Nov. - Zoo- als reeds gemeld, mogen ook gedu rende den dag de étalage-verlichting van winkels, alsmede in de étalage of aan den gevel aanwezige lichtre clames niet, worden ingeschakeld Naar het A.N.P. verneemt, zal de Haagsche politie in geval van over treding ingrijpen en proces-verbaal opmaken. Het verkrijgen van een overzicht is anders voor organisatie commissie ondoenlijk 's-GRAVENHAGE. 19 Nov. De organisatie-commissie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven deelt me de: Het is de commissie hekend. dat momenteel in het bedrijfsleven zelf allerlei plannen bestaan tot con centratie. tot het oprichten van nieuwe vereenigineen. enz. Hoe be grijpelijk dit initiatief on zich zelf ook mnze ziïn. het kan thans slechts tot verwarring leiden en de werke lijk niet. lichte taak der commissie slechts bemoeilijken. De commissie wènscht zich een over zicht te verschaffen van dat wat bestaat en zal zich derhalve systematisch tof het bedrijfsleven wenden, teneinde zoo spoedig mogelijk de noodige gegevens te verzamelen. Tn afwachting hiervan moet de orga nisatie-commissie het bedrijfsleven met nadruk verzoeken reorganisatieplannen tot nader order geen vasten vorm te la- tpn aannemen. De commissie neemt aan. dat het be drijfsleven zal hegrijpen, dat een over zicht als bovenbedoeld voor de commis sie noodzakelijk is en niet te verkrijgen is, indien voortdurend veranderingen bliiven voorkomen. De commissie wenscht derhalve voor alles volkomen rust in den bestaanden organisatie-vorm van het bedrijfsleven: de bestaande organisaties en hare be sturen blijven derhalve voorloopig hun werkzaamheden als tot dusverre voort zetten. Een dief die een situatieschets „verzon" van het gebouw waar hij zijn slag sloeg AMSTERDAM, 19 November. Voor het gerechtshof, dat door mr. M. Jolles gepresideerd werd, stond heden terecht een 25-jarige gedetineerde, woonachtig te Hilversum, onder de verdenking van diefstal van een geldkistje, inhoudende ongeveer negenhonderd gulden. De dief stal was eeplepgd in 1988 in een cafe taria te Hilversum. Via een brandladder en door het openschuiven van een raam had de dief zich toegang verschaft tot een gang .welke woonruimte en zalen gedeelte van hetilnerceel scheidt. In de zen gang stond een geldkistje. De eige naar van de zaak had de gewoonte dit kistie met de ontvangsten van den dag in den gang te zetten en 'het bij hef naar hed gaan in de brandkast te plaat sen. On zekeren dag was de kist echter uit den gan? verdwenen. Eerst in Februari van dit jaar kwam eenig licht in de zaak door een gesprek tusschen twee dienstplichtigen in een militair hospitaal in Den Haag. De mi litaire politie werd met het onderzoek belast en reeds direct hii bet. verhoor door den majoor der militaire politie legde de man. die thans voor het ge rechtshof stond, een bekentenis af. Tn de cel bevestigde hij deze door alles uitvoerig op papier te zetten, daarbij op verzoek een teekening van het huis overleggend. Ook bij het nader onderzoek had de verdachte voor den rechter-com- missaris hekend. volgens zijn ver klaring in de verwachting vrij te komen. Van 23 Februari tot 1 Mei had de politie hem echter vastgehou den. Toen had hij deze bekentenis plotseling herroepen en verklaard alles maar gefantaseerd te hebben. Hij had het interieur van de cafe taria zoo maar geschetst, toen pres sie op hem was uitgeoefend. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg zeide in zijn requisitoir, dat de recht bank te Utrecht, die den man tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis veroor deeld had, vonnis gewezen had op de bekentenis tegenover den rechter-com- missaris en terecht de herroeping van den verdachte niet aannemelijk had ge acht.. Van pressie kon z.i. geen sprake zijn. Daar verdachte in staat was een inwendige teekening van het huis te vervaardigen, terwijl hij beweerd had het niet te kennen, sloot de procureur- generaal zich bij het vonnis van de rechtbank aan en vroeg bevestiging er- van. De verdediger, mr. Sprenger, gaf als zijn indruk te kennen, dat verdachte aan wien hij was toegevoegd, tihans ge acht kan worden de waarheid te spre ken wat betreft zijn ontkenning van schuld. Hij bracht de mogelijkheid naar voren van een tekortkoming bij het politioneel onderzoek. De beschrijving van het huis was verdachte wellicht ge geven door den werkelijken dader. Toen daarop echter de verdachte ver klaarde het huis niet te kennen, zag de verdediger van verder pleidooi af en legde hij zich neer bij de beslissing van het Hof. Uitspraak over 14 dagen. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr, a f 3.15 99 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 's-GRAVENHAGE. 19 Nov. Aan gezien blijkt, dat verschillende per sonen tot nu toe verzuimd hebben, opgave te doen van runderen, paar den en ander vee, dat gedurende de oorlogsdagen of daarna is komen aanloopen of werd opgevangen, wordt men verzocht hiervan alsnog ten spoedigste opgave te doen aan het Bureau Ontruiming. Laan van Meerdervoort 51 te's-Gravenhage. Dit betreft alle vee in en rondom de evacuatie gebieden, dat niet door toe wijzing vanwege het Bureau Ontrui ming of op andere reeelmatiee wijze bij den houder is terechtgekomen. Den gemeentebesturen wordt hierbij mertewerkinsr verzocht, hun bekende ge vallen als hier bedoeld ter kennis te willen brengen van het Bureau Ontrui ming. Houders van toegelnopen vee' die ver zuimen hiervan aangifte te doen stellen zich uiteraard aan vervoleine bloot.. Ook degenen, die notr eelden of op brengsten onder zich hehbpn als gevolg van de vee-ontruiming dienen hiervan ten spoedigste kennis te geven aan het Bureau Ontruiming. RIJWIELEN VERDUISTERD AMSTERDAM. 19 Nov. De politie heeft een 30-jarigen man gearresteerd, verdacht van verduistering van rijwie len. welke hij in huurkoop had. De man is voorloopig opgesloten in het bureau aan het Leidscheplcin en zal voorgeleid worden voor den officier van justitie. „DANK VAN ONS VOLK VERDIEND" Voor de rechtbank te Arnhèm is be handeld de zaak tegen een 35-jarigen fabrikant te Nijmegen, oud-lid van den gemeenteraad en gouwleider van Na tionaal Front, wien ten laste werd ge legd, dat hij op 5 September in een vergadering te Nijmegen naar aanlei ding van een vraag hoe Nationaal Front stond tegenover personen als Van Rappard en Kruyt heeft geant woord: „Onze Nederlandsche eer en Nederlandsche trots, die ook door dén Duitschen bezetter worden ontzien, worden dagelijks gekwetst en besmeurd door lieden als Van Rappard en Kruyt, die openlijk de algehèele inlijving van Nederland bij het Duiteche Rijk propa- geeren. Een dergelijk streven kan niet anders wórden genoemd dan een land- verraderlijk streven." Dr. E. H. Ridder van Rappard had naar aanleiding van deze woorden een klacht ingediend bij den officier vèn justitie. Verdachte gaf toe dat hij de geïncri mineerde woorden had gebezigd. De subst. officier van justitie mr. Baron Speyart van Woerden wees er in zijn requisitoir o.a. op, dat menschèn die inlijving hij Duitsehland propagee ren. daarmede te kennen geven, dat onze soldaten beschouwd moeten wor den als zinneloozen. die weerstand heb ben geboden voor niets. Men mag. zeide spr.. in het huiten- land niet denken, dat het Nederland sche volk instemming betuigt met men- schen als van Rappard en Kruvt, men schen die alle willen verloochenen en straks toch ten hoogste imitatie-Duit- schers kunnen zijn. De verdachte heeft het buitenland willen doen vernemen, dat hpt Nederlandsche volk niet aan de zijde staat van de heeren Van Rap pard en Kruyt en daarvoor verdient hij den dank van het Nederlandsche volk. Spr. recruireerde vrijspraak. Uitspraak 3 December. (Alg. Hbld.) Twee opnamen uit de nieuwe Neder landsche film „Oud en Nieuw uit Twenteland". Boven; de voorwaarden voor het klootschietenworden voor gelezen. Onder: Sunt Jóapiksdracht. (Foto's Delta-film) L~f T Wrijf dan keel. rug en borstje in met 1 Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! .Pot 50 ct Tube 40 ct. Doos 30 ct. VERKEERSSTREMMING IN DE OUDE MAAS TE SPIJKENISSE 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie benedenrivie ren maakt bekend, dat in verband met werkzaamheden tusschen de pijlers van de hefbrug in de brug over de Oude Maas te Spijkenisse genoemde hefbrug niet zal worden geheven van Maandag 25 November tot en met Maandag 2 De cember d.a.v. of zooveel langer of korter als noodig. is. 's GRAVENHAGE. 19 Nov. In een persconferentie heeft de heer C. Piek, directeur-generaal van de Winterhulp Nederlind gesproken over eenig© onderwerpen, die in verband met deze actie actueel zijn. In de eerste plaats behandeld© hij de kwestie van het collècteeren. D' verordening 109 bevat een algemeen verbod, waarop uitzonderingen moge lijk zijn. In den beginne zijn die uit zonderingen door. de procureurs-gene raal vrij veelvuldig toegestaan, maar in de afgeloopen weken is men de ver ordening straffer gaan toepassen. Na tuurlijk hebben de betrokkenen leven dig gereageerd, en om nu den stroom van aanvragen op het hoofdkantoor van Winterhulp nu eenigszins te stui ten deelde de heer Piek alvast mede. dat er eerlang een verduidelijking offi cieel zal worden bekend gemaakt, waar in het kerkelijk leven in breeden om vang za.1 worden vrijgelaten op het punt van collecteeren. Ook wordt bij wijze van algemeene dispensatie voor de St. Nicolaasfeestjes de verordening buiten werking gesteld. Deze feesten kunnen naar vast gebruik doorgaan, zij worden daarbij veronder steld onder de auspiciën van Winter hulp te worden gehouden. De organisa toren van dergelijke feestjes kunnen dus op den gewonen voet hun gang gaan, alleen zal de heer Piek de toe zending van eien beknopt verslag op prijs stellen. Voor het overige moeten allen, die in twijfel verkeeren of de verordening 109 op hen van toepassing is, zich wenden tot den secretaris-gene raal van het département van justitie, dus niet tot Winterhulp. Tot het hoofdbureau van Winterhulp te 's-Gravenhage kunnen zich de organi saties óp charitatièf gèbied wenden, die op de eigen wijze binnen het raam van Winterhulp willen verder werken. Het is niet de bedoeling, dat de acti© dezer or ganisaties wordt afgèknakt. Coördinee- ren. niet opruimen of beconcurrèeren is de taak van Winterhulp, zooals de heer Piek die ziet. Dergelijke aanvragen kun nen echter eerst na 25 November worden ingezonden. Wat het wérk van Winterhulp Neder land zelf betreft, kon de heer Piek ge wagen van de groot© medewerking, welke hij van de zijde der secretarissen- generaal en van de commissarissen der provincies ondèrvindt. Ook het contact met de burgèmèesters verloopt aange naam. De heer Piek reist het land rond en houdt in elke provincie besprekingen in vergadèringen van telkens 60 tot 80 burgemeesters. De organisatie groeit in- tusschen en wordt uitgebouwd over alle groepen der Nederlandsche samenleving. Geen groep, welke dan ook," wordt daar bij uitgeschakeld. De publieke opinie echter is nog niet wat zij wezen moet. De heer Piek moest daar over bittere woorden zeggen. Is het geen kwaiongenswerk. wanneer in het land 60 tot 70 procent van de plakkaten van Win terhulp worden afgescheurd? Dit getuigt van een geest, die tegengesteld is aan het ware volksbelang. Hetzelfde geldt voor de verspreiding van allerlei dwaze geruchten. Er is ge zegd. dat het geld naar Duitsehland zou gaan. Alsof Duitsehland hier niet op veel eenvoudiger wijze geld zou kunnen krij gen als het dat wilde. Heeft de heer Piek dan in ziin financieele commissie, in de accountantscontrole en in de samenstel ling van den staf van medewerkers dan nog niet genoeg waarborgen geschapen tegen dergelijke praatjes? Zelfs komt het voor. dat hii voor een Duitscher wordt aangezien. „Hii spreekt goed Neder- landsch", zegt men dan verwonderd Nog maals. aldus de heer Piek, de Winter hulp Nederland werkt alleen ten gunste van het Nederlandsche volk zooals de rijkscommissaris en anderen toch afdoen de duidelijk hebben verklaard- Ons volk leeft in een toestand van passiviteit. Daar wil de heer Piek niet over oordeelen, als deze mentaliteit maar niet de belangen van het eigen volk schaadt. Het Nederlandsche volk moet zijn krachten bijeenrapen en sterk worden. Tegen hen, die zich in deze dagen tegen de gemeenschapsge dachte meenen te moetèn verzetten, zal de heer Piek den handschoen op nemen. In de arbeid van Winterhulp ziet hij een middel om te komen tot een orga nisatie der liefdadigheid in breeder ver band, tot een coördinatie van d© vele met de beste bedoelingen opgezette particuliere acties, waardoor een groot© vereenvoudiging en efficiency zil wor den verkregen. Indien men weet dat in 1939 in Nederland 9400 collectes zijn gehouden en men vergelijkt daarbij de sociale nooden die toch ongedekt ble ven. dan ziet men toch wel in, dat op het gebied der liefdadigheid nog wel een en ander te. doen is. De inzameling van 29 en 30 November wordt gehouden ónder de directe verant woordelijkheid van de burgemeèsters. Dezen doèn hun best. Moge de bevol king. aldus de heer Piek, hen in hun ar beid steunen, opdat deze een succes wor de. De datums 29' en 30 November zijn ge kozen omdat op die dagen de meeste menschen wél over hun loon kunnen be- schikkèn en omdat andere data moeilijk waren. Mochten er menschen zijn die liever later een gift zenden, dan wordt hii dezen herinnerd aan het gironummer 5553. en aan de mógèliikheid om hii elke bank op de rekening van Winterhulp bij de Kasvereeniging te Amsterdam bijdra gen te storten. pij zaten ieder aan een kant van den haard, die brandde mét „dè allermodernste eierkolen, rèuk- en stofvrij", te weten papierballen. Öp het tafelt je tusschèn hen beiden in lag een stapeltje kookboeken en daartusschèn stonden twee kopjeshet eene leeg. het andere driekwart vol- Met fhee, die geen thee was en die de pessimiste na het eerste kleine proefslokje met een lichte rilling had neergezet en niet meer aange roerd. De optimist dronk haar kopje gretig leeg omdat zij dorst had en zei. dat het goed smaakte, al was 't geen thee. Kwijnend strekte de pessimiste de hand uit naar een van de kookboeken. „Let terlijk niets meer heb je aan die dingen, klaagde ze. Ik weet niet meer wat ik begin nen moet. want ik kan niet. koken zónder kookboek en mèt eèh kookboek is hèt tegenwoordig heelemaal onmogelijk. Je kunt letterlijk geen enkel recept meer klaar maken. Kom, kom. troostte de optimiste. Je overdrijft Zóór erg is hét hu tóch ook niet. Als antwoord sloeg de andere de in houdsopgave van een kookboek op. Hier, noem jij dat maar niet érg „Slaatjes". Ja. wel. Hoe kan ik slaatjes maken als ik gèen olie heb? En geen mayonnaise en niets. Verder. „Voorge rechtjes". Van alles wat er staat is niets te krijgen. Geen blikjes, of je moet kapi talen willen geven, geen eieren, geen visch. geen niets. Er is tafelzuur, mompèlde de opti miste. en er is- weer leverpastei en er zijn 6chijfje6 worst, al zijn ze wèl wat duur en een enkele garnaal is er óók nog wel Van alle aardappelgerèchten kan je niets meer maken dan gèwonè ge kookte aardappelen, met of zónder schil. Je kunt ze niet hakken en geen patates frites maken en geen chips en geen koekjes en geen balletjes, want je hebt e-oen vèt. Maar wèl puree en wèl plakjes aardappel in éen sausje èn dat sausje kan je tot in het oneindige variëeren, ook al is er weinig kaas. Je kunt bruine saus makèn en witte, hamsaus en een enkel keertje kaassaus en kruidensaus en peterseliesaus en uiensaus en nog meer. Maar er is geen begon de pessi miste weer. Toen ging de ander rechtop zitten en ze zei streng: Er is een heeleboel. allèen je moet niet met alle geweld datgene willen hebben wvat je nu eenmaal niet krijgen kunt, Ik geef toe, dat er verschillende dingen niét zijn. Die 6chrap je van je wenschen en je waardeert ze zoó veel te meer als zij er weer wèl zijn. Van heel veel andere dingen is er een be paalde hoeveelheid. Minder dan wij het gewend waren, misschien meer dan vele anderen ooit hebben kunnen koo- pen. Die hoeveelhedèn kunnen we uit buiten. En el6 je me nu zegt, dat je het zoo naar vindt maar eenmaal in de week zuurkool met spek te kunnen eten, dan ahtwóórd ik. dat je in gewo ne omstandigheden nooit mèer dan eens in de veertien dagen dien schotel op ta fel wilde zién. Néem dan nu eens zuur kool met variatie in plaats van met spek. Dat is ook lékker. En tenslotte zijn er massa'©- dingen in zoo voldoen den voorraad, dat we heusch niet ver legen hoeven te zittèn om wat afwisse ling mogelijk te maken. Integendèel, juist door vèel afwisseling, door telkèn6 èens iéts ander© toè te passen, komen we rond met dè rantsoenen. Ik geef toe, dat de kookboêken zich niet bezig hou- dèn nóg niét met de bijzóndére moeilijkheid van de tegenwoordige om standigheden. Dat komt misschien nog wel. Voorloopig kunnen we zoèt zijn met wat wè zélf wètèn té verzinnèri of wat we hier en daar hooren, zien en lezen. Overigèns zóu ik wel graag wil len weten waar jè nu zóo speciaal on gelukkig over bent. Je geèft toch gèen diner? Ik heb niets tóè, zuchtte de pessi miste. Ik dacht ér te konien niet èen rést van gisterèn. Maar nu lijkt het zoo weinig en hét is al zoó laat en ik weet niét De optimièté lachte, stónd op en knoop tè haar mantèl dicht. Lieve kind, maak je gèen zorg. Er is een melkwïnkel óp dén hóek en in hèt voorbijgaan zal ik eén flesch pao voor je bestèllen. Die hoéf je alleen maar op te warm én. Hoeveel? Eén flesch? Twee flèsschèn? Of -drie? Je kindèren hóuden ven pap, dat weet ik. Neem er twèe. En wee© blij, dat je dat geen bonnen kÓ6t en geen gas en dat het kant en klaar is. Jij hebt makkelijk praten, zuchtte dè pessimiste. Hèt zal niét lang meèr durèh óf diè pap komt oók ih distribu tie en dan Toen stopte de ODtimiste haar ©oren dicht en vluchtte. En bestelde de pap. Tusschen Noorwegen, Neder land, België èn Luxem burg OSLO, 19 Nov. (A.N.P.). Ter verge makkelijking van het betalingsverkeer tusschen Noorwegen, Nederland, België en Luxemburg heeft Rijkscommissaris 1 erboven een regeling getroffen, waarbij een aantal uitzonderingen op een vroe gere verordening over de behandeling van vijandelijke vermogens in het beta lingsverkeer der genoemde landen wordt gemaakt. Eveneens zijn verzachtende bepalingen ingevoerd met betrekking tot het in Noorwegen liggende vermo gen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche rechthebbenden. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 19 November. Koersen voor stortingen op 20 Novembe* 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36: Belga's 30.1432: Zwitsersche francs 43.56: Lires 9.87: Deensche kronen 36.40: Noorsche kronen 42.80: Zwéedsche kronen 44.S5: Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Dinar (óude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schulden) 4.23; Turksche poridén 1.45X Stroopbollen Benoodigdheden: een half pond zelf rijzend bakmèel, eèn snuifje zout, der tig gram botèr of margarine; twee thee lepels suiker, een eetlepel beste stroop, èen halve theelepel gemengdè kruiden, bestaande uit nootmuscaat, kaneel, ee- stampte kruidnagelen; van dit laatste zeer weinig; in plaats van deze kruiden kan gemberpoeder ook dien6t doen; zu re melk óm het deeg aan te mengen. Bereiding: Meng de droge bestanddee- len goed doöreeen. Doe er de boter bij en hak deze met twee messen er door, totdat de massa kruimig is. Voeg er de stroop bij en zoo veel zure melk, dat er éen vrij stijf deeg ontstaat. Leg dit op eèn met meel bestrooide plank en kneed het luchtig met koele, handen. Rol het uit op de plank, zonder op de deégrol te drukken en doe het zéér vlug. Snijd het deeg in vierkantjes of rondjes of in langwerpige stukken, al naar verkie zing, mits niet al te klein. Bestrooi een bakblik met wat bloem, neem de stuk ken deeg met een pannekoekmes van de plank, leg ze op het blik en bak ze vijftien tot twintie minuten in een war men oven. Zie of de bollen gaar zijn door er met een breinaald in te prik ken, die er droog" moét uitkomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6