STADSNIEUWS De belastingen brachten 54 mille meer op Uitgaven voor het onderwijs Geschenk aan Schoorl Vergadering van „De Hanze" Arrestatie wegens diefstal Leed van anderen misbruikt Weder opgebouwd Concerten door het U.S.O. Te veel licht in de duisternis Van het een kwam het ander kalenders 1941: G. G. Veenendaal Burgerlijke Stand Opening van de nieuwe Swift-fabrieken 2e B1.AD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1 940 Gemeentereining 1939 Ondersteuning aan werkloozen geeft een voordeelig verschil van f 18.579.36 \7 ERVOLGENS wordt een verge lijking gegeven van de uitkom sten per hoofdstuk c.q. paragraaf volgens de gemeenterekening 1939 met de cijfers volgens de oorspron kelijk vastgestelde begrooting 1939. Aan de toelichting der voornaamste verschillen ontleenen we het vol gende. Het nadeelig verschil van 1S.737.13 van „Algemeen Beheer" is in hoofdzaak ontstaan door te rugstorting te veel ontvangen uit keering uit het gemeentefonds ad 17.601.02. „Openbare veiligheid" heeft een voordeelig verschil van ,f 9513.61. in hoofdzaak ontstaan door minder kosten: onderhoud lantaarns en open bare verlichting f 11.880. belooning politiepersoneel 1400; kleeding en uitrusting 700-en bureaubehoeften 300; hoogere ontvangst bijdrage van liet rijk 850.waartegenover 6000 hoogere kosten luchtbescher mingsdienst. „Volkshuisvesting" toont een voor deelig verschil *Van 3.1983.87 ten gevolge van minder te betalen bij dragen aan bouwvereenigingen. „Openbare Werken" toont een nadee lig verschil van 75.931.88. in hoofdzaak ontstaan doordat de vergoeding van het grondbedrijf ad 10.737.50 voor rente en aflossing van voor blijvend bosch en plantsoen bestemde gronden vanaf 1939 niet meer ontvangen; de marktgelden 1800.minder opbrachten en de vol gende uitgaven meer vroegen dan de ra ming bedroeg: onderhoud markten, beur zen en hallen 1400.onderhoud pom pen en riolen 1450.onderhoud en/., begraafplaatsen 725.rente van geld- leeninecn f 23.000...aflossing goldlcc* ningen f 40.500.—. hijdrkeren aan den ka- pifaalclienst. 4000: totaal 71.075. Bovendien werd minder uitgegeven voor onderhoud straten pleinen en we gen f 2500.kosten gemeentereiniging ten laste van Op.- Werken 5000.— en biidrage onderhoud Eem f 2115; totaal 9615.—. Het nadeelig verschil onenb. uitgebr. la?er onderwijs is 2.573.71. in hoofd zaak ontstaan door minder opbrengst: schoolgelden 1000.— en Riiksbijdrace 1800.—, hoogere uitgaven voor kwee- kelingen nipt akte f 900.kosten in standhouding f 470.—. rente van geld- leeningen f 200.— en bijdragen aan den kapitaaldienst 400.waartegenover stond een hoogere opbrengst wegens In eebruikneminc van schoollokalen f 1760.— en minder kosten jaarwedden 500. Openb. buitengewoon lager onder wijs toont, een voordeelig verschil van 1941.30 in hoofdzaak ontstaan door de ontvangst wegens in ge- bruikgeving van schoollokalen 1564.50. Het voordeelig verschil van 11,990.39 bij bijzonder gewoon la ger onderwijs is in hoofdzaak het ge volg van minder uitgaven 17.887.— vergoedingkosten instandhouding van bijz. scholen bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920. doordat de afreke ning dienst 1937 niet meer ten laste van 1939 kon worden gebracht. Hiertegenover stonden minder ont-. vangsten bijv. uitkeering van ge meenten ingevolge art. 86 der L.O. wet 1920 6500.—. Het nadeelig verschil van 1884.87 van bijz. uitgebreid lager onderwijs is iri hoofdzaak het gevolg van een min der ontvangst, uitkeering van ge meenten ingevolge art. 86 der L.O.-wet 1920 1850.—. Bijzonder buitengew. lager onderwijs toont, een nadeelig verschil van f 1390.27 tengevolge van d? Chr. school voor bui tengewoon lager onderwijs; waarmede bij de oorspronkelijke begrooting geen rekening was gehouden. Andere uitgaven voor lager onderwijs geven een voordeelig verschil van 1183.06 in hoofdzaak het. gevolg van minder uitgaven voor school voeding en kleeding 800.— en toelagen aan nage laten betrekkingen van overleden 'on derwijzers 330.—. Middelbaar onder wijs geeft een voordeelig verschil van f -4291.47. is ontstaan door betaalde bij dragen in de kosten van rijks hoogere burgerscholen. De Handelsschool heeft een nadeelig verschil van 1165.08 in hoofdzaak ont staan door hoogere kosten jaarwedden en salarissen 2200.en minder op brengst subsidies f 4300.—. waartegen over minder kosten pensipnneering f 3000 en hooger opbrengst schoolgelden 2000. De TTnndelsavondschool geeft een na- dccl'g verschil van 2S93.39 in hoofd zaak het, gevolg van hoogere kosten jaarwedden en salarissen f 3000.—. Het voordeelig verschil van f 5020.56 van het Hooger Onderwijs is in hoofdzaak ontstaan door min der kosten: jaarwedden 1600.—. aanschaffing en onderhouden van schoolmeubelen e.d. ,f 300.pen- sionneering 250.— en rente van geldleeningen tengevolge van con versie 600.meerdere ontvang sten gebruik gymnasium 1170. en bijdragen van andere gemeenten f1800.waartegenover minder op brengst schoolgelden 800. - Het Nijverheidsonderwijs dankt, een voordeelig verschil van 7076.48 in hoofdzaak aan een hoogere opbrengst, bijdragen van gemeenten 3600.— en minder te betalen subsidie van 25*0.— en bijdragen aan gemeente van 900.—. Ondersteuning aan behoeftigen toont een nadeelig verschil van 25.341.16. in hoofdzaak ontstaan door 21.590.91 hoo ger subsidie Maatsch. Hulpbetoon en f 4000.hooger aandeel van rijk en provincie in de biidracen van particulie ren in de verpleegkosten van arme krankzinnigen. Ondersteuning aan werkloozen geeft een voordeelig verschil van 18.579.36, in hoofdzaak ontstaan door minder^ uit gaven voor: gemeentelijke werkver schaffing f 104.000, werkverschaffing jeugdige werkloozen 14000. extra hulp en spaarregeling werkloozen 2000. cullureele zorg werkloozen 7.400. crisis regeling Ziekenfonds contributie werk loozen f 2400: totaal 129.800. Voor crisissteun was oorspronke lijk geraamd 468.000. terwijl hier voor is uitgegeven 126.792.83, en voor particuliere en centrale werk verschaffing werd uitgegeven 342.337.11. d.i. samen 469.129.94 of 1.129.94 meer dan geraamd. Minder ontvangsten: uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds 92.262.voor controle op werk loozen 1000.voor bijdrage jeug dige werkloozen 6200.voor B- steun en spaarregeling werkloozen f 6000 en voor cultureele zorg werk loozen 5.500.totaal 110.962. Bovendien werd aan jaarwedden 2300.minder uitgegeven. Het. voordeelig verschil van 5279.91 van Handel en Nijverheid is in hoofd zaak ontstaan door minder subsidie erkloozenkassen f 3280.minder jaar wedden 1500 en meer terugontvangen kosten exploitatie arbeidsbeurs 900. .Belastingen" geeft een voordeelig verschil van 54.707.64. De volgende belastingen hebben in ronde sommen meer opgebracht dan ge raamd: opcenten hoofdsom pers. belas ting 44.300.—, hoofdsom personeele belasting f 500.—. opcenten hoofdsom gemeentefondsbelastine 6000.—uit keering uit gemeentefonds per aange- lagene 1300.—. hondenbelasting 1300 en vermakelijkheidsbelasting f 4SÖ0; to taal 57600. Minder brachten op: Opeenten hoofdsom grondbelasting (gebouwde eigendommen) 2500.en opcenten vermogensbelasting 3400.—, totaal 5900.'Blijft meer opbrengst 51700. Daarbij komt nog een min dere terugbetaling van 2700 dan ge raamd aan het rijks, in verband met de eindafrekening van belastinggel den; zoodat het totaal is 54.400. D« helpende ha"hd in den vorm van den „wit-verduisterden" reddings baak, dia de hoed van den voorbijganger, welke in het water van •en der Amsterdamsche grachten was gewaaid, weer op het droge gebracht (Foto Pax Holland) (3o^hac-c^Xo<i? Cognac HARDY ii i CCA HAVIK41 MAO 9A Tel. 4523 Door een slooper is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een. autoradiator, een partij zinken regenpijpen en een paar koolzuur- flesschen. In verband daarmede is een zekere S. alhier aangehouden en ter beschikking van den pfficier van Justitie te Utrecht gesteld. Een strenge straf'heeft de Amsterdam sche recht bank gisteren opgelegd èan den twintigjarigen banketbakker, die, na bij de evacuatie uit het Rijks-opvoe dingsgesticht te:zijn gevlucht,, zijn vrij heid misbruikte, door families van ge- mobiliseerden op te lichten. Hij deed het voorkomen als of hij, komende na mens de zoons, die als oorlogsgewon- den Ie Rotterdam werden verpleegd, deze jongelingen naar huis kon helpen. De gelukkige familieleden gaven den man, die zich uitgaf voor broeder-zie- kcnvetpleger van „Het Roode Kruis", dan kleeren en geld. waarna zij niéts meer van hem hoprden. Dp rechtbank veroordeelde hem gis teren. aldus de Telegraaf, tot een ge vangenisstraf voor den 1iid van ander half jaar. gevolgd door terbeschikking stelling der rege'ering. De eisch was twee jaar. Bovendien heeft hij nog straffen te boeten van vijf maanden en negeti maanden, hem respectievelijk opgelegd door de rechtbanken in Rotterdam en Den Haag. Ondanks de verduistering zal men doorgaan met vergaderen IN de Wapenroerii heeft De Hanze gis teravond vergaderd onder leiding van den heer L. A. A. v. Hamersveld. In zijn openingswoord wees deze op de moeilijkheden om thans te vergaderen, nu door de verduistering, velen de voor keur er aan geven om 's avonds thuis, te blijven. Het bestuur zal echter door gaan met vergaderen in dezen winter, vertrouwende, dat de leden deze verga deringen trouw zullen bezoeken. Het woord werd hierna gegeven aan kapelaan J. v. d. Anker, die een rede heeft gehouden over „Gods Voorzienig heid. bezien in het licht van onzen tijd." Van den heer U. Booy was een schrij ven binnengekomen, wa'arin deze be dankte als üd van het bestuur. De heer Ca&sander gaf een uitvoerig verslag over het Middenstandsoffcr. dat f 1200 heeft opgebracht. De termijn zal binnenkort worden gesloten, zoodat er nog een beroep werd gedaan op hen, die nog niet hebben geofferd. De bloempjesdag voor Santos bracht f 130.op. Bij de rondvraag werd door één der leden opgemerkt, dat thans door over koepeling de middenstandsorganisaties in één hand zijn gelegd. Door oprichting van kamers, zooals reeds is geschied, zijn ze ondergebracht in het corporatie ve stelsel. De .vrees, dat de midden standsbonden zouden verdwijnen, is ge heel en al ongegrond. Op den dag voor St. Nicolaas zal te Hoogland aan de Kerklaan de bakkerij van den heer Evers ge opend worden. We vermelden deze gebeWtenis, omdat zij het eerste woon-winkelhuis betreft, dat in het kader van den wederopbouw herre zen i6. De bouw gesphiedde onder leiding van den architect Joh. H. Blom uit onze staij. Morgenmiddag 3 uur wordt in Tivoli te Utrecht door het U.S.O. onder leiding van W; Otterloo een concert gegeven. Medewerking verleent Jo Vincent, zang. ITel programma vermeldt: Ouverture Rosamunde. Schubert; Eine kleine Nachtmusik, Mozart; Kxsultate Jubilate, Mozart; Symphonie. Franck. Zondagmiddag a.s. 2.15 uur heeft, in Tivoli een abonnementsconcert van het U.S.O. plaats onder leiding van Willem van Otterloo en met medewerking van Theo van der Pas. piano. Het programma luidt: Sinfonia in Bes gr. t., .1. Chr. Bach; Fantasie in f kl. i., ppus 103. Fr. Schubert; Concert no. 2 voor piano en orkest in f kl. t., opus 21, Fr. Chopin: Ouverture tot de oproa „Tgnnhaüser", R. Wagner. MARKTBERICHT AMERSFOORT. 25 Nov. Hoenden- eieren .f 1.07 per K.G., eendeneieren 6 7 per 100 stuks. Kippen 11.40. tamme konijnen 2—4. wilde konijnen f 1.20— 1.40. hazen 3.504. per stuk. Tamme duiven 0.35-^0.40 per paar. Biggen 10 16, zeugen guste 6575 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 50.000 stuks hoendereieren. 4O0 stuks eenden eieren, 65 bigtfen. 8 zeugen guste. KANTONGERECHT En een paling-historie P 21 Augustus j.l. werd' de heer L. er des avonds omstreeks kwart over tien op betrapt, dat hij zijn woning 6lecht verduisterd had. Het huis stond in den avond als een baken van louter licht, zoo meen den de twee leden van de luchtbe scherming, die proces-verbaal tegen hem opmaakten. Verdachte was liet met hun opinie niet'eens. Volgens hem scheen er slechte, eenig licht door een kelder raam, do.ch dit kon niet naar boven stralen, daar een luifel dit belette. Kortom, de héér. L. voelde zich aller onschuldigst. Getuige D„ die het feit geconsta teerd had, vertelde heel iets anders. Er brandden letterlijk overal lich ten, zei hij. Hij had den indruk ge kregen, dat er in 't geheel niet aan verduistering gedacht was. Hij he- sloot den man, te gaan waarschu wen .en hij werd allerminst harte lijk ontvangen. De ondere luchtbescherniingsman, ge tuige de V., legde een soortgelijke ver klaring af. Toen we weggingen .zagen we nog juist, dat ach!er in het huis een licht vier of vijf maal achtereen wej'd aan- en uitgedraaid, zei hij. De getuigen hadden dit»Us een soort van „onhebbe lijkheid ten «fscheid" opgevat: Maar verdachte ontkende ook dit. Ilij bleef ei- bij, dat slccliis in de kelder een onverduisterd licht had gebrand en met zijn handen in z'n zakken ging hij ae getuigen eens even een paar vragen, stel len. Mr. Muller Massis vond dit hcele- maal niet beleefd, en zei iets in dié rich- ting. Mag ik m'n honden niet in. m'n zakken steken? vroeg de heer. L. Ja zeker, dat mag U, zei.de kanton rechter, maar het pleit toch niet voor Uw opvoeding.- De ambtenaar van het O.M., mr. Al barda, had er aanvankelijk over - ge- dachl, deze zaak in handen van de Duit- he oorlogsrecht bank te geven, want het knipperen met het licht leek heusch wel iels op een spionnagétruc. Ter zit ting kreeg hij echter den indruk, dut het niet moer dan een flauwe aardig heid was geweekt. In ieder geval vond hij het zeer onverantwoordelijk van verdachte. Voorts rekening houdend met. verdachte's houding op het. kanton gerecht, eischte hij een Übele van 40, De kantonrechter mankte er 30,— van. Dure paling HET aantal ondermaatsche palingen, dat T. II. uit Spakenburg op 5 Oc tober aan- den man heeft willen bren gen, was niet klein. Het waren er niet minder dan 1350, in bosjes van 25 stuk. Maar volgens II. werd het geval vrecsc- lijk overdreven. Ze waren missthien at Ie klein, maar dat was nog niet eens bewezen. En toen werd T. II. lis tig: palingen moeten, volgens het wet boek althans, een bepaalde, maat heb ben „van kop lot staart"... Ëilacc: dit artikel kon niet gelden voor zijn pa ling, nademaal de arme beest jee geen kon meer hadden. Doch dit listigheid je ging niet op. Bo vendien waren toevallig alleen de bo venliggende palinkjes koploos, hetgeen op z'n minsj heel eigenaardig mag heetcn. Ja maar luister nou 'ns edelachtb're, wilde de .palingboer zeggen. Er werd hcelemaul niet geluisterd, zoodat er een bedroefde trek op 't ge laat des visehboers- kwam. En de ambtenaar van het O.M. natn liet woord. Om 10.boete te eischen. Waarop de verdachte vertelde, dat hij er heusch niets aan kon doen. De kop pen waren cr vanzelf afgebroken... Ja, zei de kantonrechter, liet waren net palingen van porselein, als je er een beetje onvoorzichtig naar keek. bra ken de koppen er af. Enfin: de paling boer werd veroordeeld tot 25.—. „AMERSFOORTSCHE KRING" In het Gooi is een „Amersfoortsche Kring" gevórmd, welke len doel heeft het contact tusschen de leden en de vrienden van de School voor Wijsbegeer te alhier te bevorderen. Om de drie weken zullen bijeenkomsten gehouden worden. Een tegeltableau, voor stellende de Kamper binnenpoort P)E Raad van Schoorl kwam Woensdagmiddag ten gemeen tehuize onder leiding van burge meester baron van Fridagh in bui tengewone zitting bijeen voor 't aan vaarden van huldeblijken der Amers- foorlsohc geëvacueerdcn. Onder de aanwezigen merkten we naast wethouders en raadsleden, het 6ecretaric-personeel op, mevr. van Fridagh. den heer N. F. L. Ooster- hóff te Hilversum door wien het te- gelbtablcau gemaakt is, de leider^ van de wijken 13 en 14, de iheeren J. W. van Eist en I. Krijnen, de heer B. J. van Helsdirigeh kon wegens werkzaamheden elders niet aanwe zig zijn) en de zes wijkhoofden der evacuatie te Schoorl. Baron van Fidagjl sprak het welkom uit, waarna de heer van Etst. 'namens de heeren Krijnen en van Ilelsdingen en de 1500 Amersfoortsche geëvacueer- den 't woord voerde. Hij herinnerde aan de angstige Meidagen, besohreef de ge voelens der geëvacueerdcn toen zij hun stad, di? hun lief is, moesten verlaten, Als de trein dan weg rijdt, aldus spre ker, vraagt men zich af: Wat nu? Daarop heeft U, burgemeester, ging de heer van Eist voort, het antwoord gegeven en met U de bevolking dezer gemeente- Spreker zei geen woorden te kunnen vinden om de gulle ontvangst, tot uit drukking te brengen. Op een enkele uitzondering na waren de geëvacueèrden uit de wijken 13 en 14 menschen van een smalle beurs; bo vendien heeft, men de berooiden uit eigen kring gezamenlijk weer op de been gebracht. Daarbij wilde men de Nat. Collecte niet het gras voor de voe ten weg maaien, door gelden voor een geschenk aan Schoorl te verzamelen, Spreker vertelde dat de plannen tot het geven van een geschenk aan de bcvól king van Schoorl reeds in de dagen dei- evacuatie zjjn ontstaan. En toen een en ander was „bezonken", is men in de wijken 13 en 14 voor een geschenk rond gegaan. Na dank aan den heer Oostpr- lioff uit Hilversum, in wiens fabriek dit tableau tot stand is gekomen, verzocht spreker het geschenk, voorstellende de Kamperbinnenpoort te willen aanvaar den. De heer Krijnen sloot zich met een humoristisch woord bij dit gesprokene aan. Baron van Fridagh sprak hierop har telijke dankwoorden en wees er op hoe goed de geëvacueerdcn eii bewoners van Schoorl met elkaar konden op schieten. Spreker noemde het tableau eeit koninklijk geschenk en gaf de ver zekering dal. het bij de inwoners van Schoorl van nu en in de toekomst de herinnering zal doen voortleven aan een tij.d van leed en spanning, waarin de beste eigenschappen van den mensch naar voren traden. In de entree van 't raadhuis zal 't tableau een geschikte plaats krijgen. Wanneer dit gebouw zou moeten ver dwijnen, zoo zal het gescl^enk een plaats verkrijgen in het oude raadhuis an 1601 te Schoorl. Spreker verzocht z'n warmen dank aan de geëvacueerdcn te willen over brengen. Vervolgens heeft de heer van Eist van den hand van den heer van Helsdingen nog enkele gegevens over den Kamper- binnenpoort voorgelezen waaruit bleek, dat deze poort, door de bewoners van do wijken 13 cn 14 dagelijks wordt ge passeerd. Aan den burgemeester werd een schets in omlijsting van 't tableau aan geboden. Vervolgens werden tegels met een ver kleinde afbeelding van t' tableau ver strekt aan do heide wethouders van Schoorl, nicj; N. Keete, typiste ter secre taric Ie Schoorl en de zes wijkhoofden an de evacuatie te Schoorl. Gisteren werd door de politie een Amersfoortsche juffrouw aangehouden, omdat zij zich schuldig maakte aan een verkeersovertreding. Tevens kon zij geen identiteitsbewijs toonen. De politie is er ook achtergekomen dat zij bij het op maken van de twee processen-verbaal een valschen naam opgaf. Dat wordt dus een driedubbele boete! Elf wielrijders, die onvoldoende afge schermde lichten hadden, gingen op de bon. Hetzelfde lot trof vijf fietsers, die hun karretje ergens onbeheerd en onge- loten weggezet hadden. Omruiling kolenkaarten Het is gebleken, dat door sommige burgers het aantal vertrekken von hun woonhuis niet juist is opgegeven, waar door aan hen een kolenkaart is uitge reikt met een kleiner aantal bonnen, dan waarop zij recht hadden. Deze fout kan nog tot 1 December «.s. hersteld wTorden. Een desbetreffende advertentie n rlit blad geeft daarover nadere gege- ens. NED. BUURTSPOORWEG Van de N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij. die o.m. de tram AmersfoortZeist— Utrecht exploiteert, ontvingen wij een nieuwe dienstregeling voor den dienst die met 1 November j.l. aanving. EXAMEN Te Amsterdam slaagde voor het di ploma apothekersassistente onze stad- genoote mej. M. H. Thien. ZATERDAGMARKT De Zaterdagmarkt vangt aan om 11 uur v.m. en eindigt 5 uur n.m. de toonkamer van Boekhandel Langestraat 33 Tel. 3232 Üqsunjda GRAND THè&TRE. Van Vriidae 22 t.m. Maandag 25 Nov. vertooning- van de film „Bel Ami". Voorstellingen: Vrijdag en 8: Zater dag 8 en 8.15 en om 2.30 familiemnfinée; Zondag 1.45, 4. 6.15 en 8.30; Maandag 8 uur. CITY THEATER. Van Vriidag 22 t.m. Donderdag 28 Nov. vertooning van de film „Butterfly". Voorstellingen: Zaterdag 8 en 8 15; Zon dag 1.45, 4, 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „De vierde komt niet." STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Geschenkententoon stelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K OPENBARE LEESZAAL. Wb'eri- straat 2. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hehben 's Zaterdags vrijen toegang). CHR. MILIT. TEHUIS. 23 Nov. Onderling concours van het tamboers- en pijper corps „Juliana". ZANDBERGEN. 23 Nov. Lezing van dr. J. Lubsen Nzn. over „Beroepskeuze en Ar beidspsychologie". 2.30 uur. AMICITIA. 25 Nov. Ver. v. Huisvr. Lezing van mr. Jaap Kunst. 2.30 uur n.m. GRAND THéaTRE. 26 en 27 Nov. Bouw- meester's schouwspel „Jolijt" met Bu- ziau en Kaart. 7.30 uur n.m. BAARNS LYCEUM. Tentoonst. van schil derijen van wjilen mevr. L. M. Bvoeck- man-van Zjjdveld. 18Nov. t/m. 8 Dec, ONZE ST. NICOLAAS TAFEL8 ZIJN GEREED! KOMT U VOORAL EENS KIJKEN? GEBOREN: Cornells, z. v. Jah Johan nes van Eeden en Jacoba van de Vlas akker; Gerarda Cecilia M-aria, d. v. Man- tinus Boon en Elisabeth Johanna Maria Vermunt. ONDERTROUWD: Jcobu* Hubertus Nuijten en Adriana van Zijl: Wouter van Essen en Dirkje Verwöerd; Heij- drik Volkers en Everdina Sophia. Jus- lina Smit: Heinrich de Jager en Hendri- ka Veeman. GETROUWD: Hendrik Smit en Jo hanna Moria Fasol; Adriaan Koenraad van Donsclaar en Antje Edgardina Was- sink. OVERLEDEN: Barendina Johanna Monné, oud 74 jaar, weduwe van Breu- nis Elzenaar, overleden op 13—1140 te Scherpenzeel; Peterneila Maria Kreffer, oud 70 jaar, weduwe van Johannes Hen- drikue Scholten. BINNENLAND Werkverschaffing aan 500 man personeel NIJMEGEN, 22 Nov. Dezer dagen is door de directie van de vernieuwde en vergroote Swift.-schoeiifabrieken het fa briekscomplex in de voormalige Drijia- gchouwen tc Nijmegen in gebruik geno men. Door deze inbcdrijfstclling wordt aan 500 man personeel «eregelden ar beid gegeven. Bij de plechtige opening voerden de directeuren de heeren H. Otten en F. Biesch het woord. Bii monde van eenige ertegenwoordigers van het personeel werd de directie als aandenken aan de zen dag de volledige aankleeding van laar kantoor aangeboden. Ook de Swift- vvinkeliers deden van hun belangstelling blijken en schonkpn fraaie bureaux be stemd voor de directiekamer. Als feest gave ontving het geheele personeel een week extra loon. Vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van Nijmegen alsmede van do Kamer van Koophandel en Fabrieken van het Land vah Maas en Waal gaven van hun belanestelline blijk en hielden toespraken tot de directie. liet geheel modern ingerichte bedrijf _s ingesteld op een jaarproductie van '50.000 paar luxe heeren- en damesschoe nen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5