Berlijn's conclusies uit Britsche redevoeringen PHUtPf Industriecentra wederom aangevallen De steunpuntenkwestie en Uruguay De oorlog ter zee Italiaansche grenstroepen Men constateert, dat Londen steeds dringender om Amerikaansche hulp vraagt HET VRAAGSTUK DER HYGIENE Moekai vertrekt uit Batavia t*t de&e&f'cCeH vcut itkoom&espallHg IAMP£/V Italiaansche vlieg tuigen boven Engeland „MIJNHARDTJES' WAPEN- EN MUNITIEFABRIEKEN WAREN DOEL WITTEN Het aftreden van den minister van Buitenl. Zaken aanstaande? Britsche schepen van Martinique terug getrokken VAN DE WACHT KAMER IN DE CEL! HULPVERLEENING NA DE AARD BEVING Het Duitsche weermachts- bericht achter Korka teruggetrokken Na hardnekkige gevechten met de Grieken Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 BERLIJN. 22 Nov. (D.N.B.). Met groot(j voldoening heeft men in Duitschland de laatste dogen ken nis genomen van de steeds nerveu ze,- wordende redevoeringen der En gelsche staatslieden, die min of meer openlijk wijzen op de steeds ernstiger wordende situatie van En geland en steeds luider vragen om Amerikaansche hulp. Met bijzondere belangstelling heeft men in Berlijn kennis genomen van door Amery. Eden, Morrison. Butler en Grigh uitgesproken redevoeringen. Deze bevestigen den hier sedert eenigen tijd bestaande» olgemeenen indruk, dat de toestand van Engeland van dag tot dag slechter wordt en dat vooral de laatste slagen der Duitsche marine en van hét Duitsche lucht wapen een schier wan hopige stemming hebben doen ontstaan. Bijzonder belangwekkend vindt men in dit verhand het feit. dat de laatste li dagen de vrienden van F.nspland in de Vfcreenigde Stoten bijzondere zenuw achtigheid aan den dag leggen en het Amerikaansche volk onroepen niet al leen de tot dusverre verstrekte hulp aan Engeland te bespoedigen, maar" boven dien belangrijke offers te brengen, op financieel gebied. Met speciale voldoe ning heeft men in Berlijn de redevoe ring van den Amerjknnnschon journa list William Allan White ontvangen. Deze journalist, die voorzitter is van de Amerikaansche huipcommissic voor Engeland, snrak over de taken der com missie en lecdo er meer dan ooit den nadruk op. dat Engeland hulp noodig beeft. Een zoodanige uitlating Uit een zoo bevoegden mond en van een per soonlijkheid. die in zoo nauw contact staat met Engeland, dat men -baar nau welijks kon onderscheiden van een on derdaan van Koning George, is bijzon der waardevol. Zii bevestigt meer dan alle overige berichten, dat Engeland bij na uitgespeeld heeft. De hygiëne in Londen In een bericht over de ellende, die dc Londensche vluchtelingen door maken. citeert de correspondent van de „ABC" een uitlating van Lord Horder. den lijforts van den Koning, die in het Engelsche Hoogerhuis verklaarde: „Het is.niet alleen ver keerd, doch zelfs misdadig te bewe-, ren. dat een oplossing van het vraagstuk der hygiëne, welk vraag stuk is opgeworpen door het vlucht telingcnproblcem..in de naaste toe komst gevonden zal. worden". Lord Horder, die door de regeering met een onderzoek naar de evacuatie mogelijkheden is hekist, heeft aan de regeering een uitvoerig rapport gezon den over den gezondheidstoestand in verband met de evacuatie. De regeering wenscht echter dit rapbort niet te publi- ceeren. hoewel de schrijver van dit rap port cn vele andere autoriteiten aan dringen op een zoo groot mogelijke ver spreiding van de conclusies en aanbeve lingen van Horder. De parlementaire secretaris van het ministerie van gezondheid heeft n.l., al dus schrijft de correspondent, in het La gerhuis verklaard, dat men het rapport van Lord IJorder niet wil publiceeren. omdat men dpn vijand niet alle inlich tingen wil verschaffen, die Ix>rd Hordei geeft Men moet hieruit concludeeren, dat de democratie en het economische liberalisme dergelijke groote klaf*scnver- schillen hebben geschapen, dat Chester ton ze niet ten onrechte vergelijkt met den ergstcn vorm van het feodalisme. Wanneer echter in tijden van crises de sociale verschillen, die voorheen talent geweest zijn, aan het daglicht komen, overschrijdt het vraagstuk de grenzen der politiek en wordt het een vraagstuk der men6chelijkheid. Alle kinderen, die uren en uren in de rij staan voor de schuilkelders om voor hun ouders een toevluchtsoord voor den nacht te be machtigen, maken onmiddellijke dicta toriale maatregelen voor het oplossen van het vluchtelingenvraagstuk drin gend noodzakelijk. De eJlendc van deze kinderen heeft, naar zelfs de bisschop van Winchester toegeeft, het langzame tempo van de bureaucratie niet kunnen versnellen. TOKIO, 22 Nov. (Domei). Tadaha- rne Moekai. de leider van het concern Mitsoei Boessan Kaisja. een der groot ste Japansche handelsorganisaties, die naar Nederlandseh-Indië was afgevaar digd. vertrekt op 23 November uit Bata via met het s.s. Awajisan Maroe, om naar Tokio terug te -kceren en aan de betrokken Janansche handelskringen een tusschentijdsch ranoort uit tc bren gen over de besprekingen te Batavia Men zal zich herinneren, dat Moekai onlangs jnet petroleumondernemingen in Batavia een overeenkomst heeft go sloten. Hij deed dit als vertegenwoordi ger van Japansche zakenhelangen. Teneinde de onderhandelingen mei Nederlandseh Indië voort te zetten ge durende de afwezigheid van Moekai. die Zaterdag uit Batavia naar Japan ver trekt, heeft de Mitsoei 'Roessan besloten zijn directeur Yosaboero binnenkort naar Batavia te zenden. De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd VAN EEN LUCHTBASIS AAN HET KANAAL, 22 Nov. (Stefanï). In weer wil van het slechte weer hebben Itali aansche jagers op 20 November vluoh- tpn boven het Kanaal en de Noordzee gemaakt. In den nacht van den 21en hebban Italiaansche bommenwerpers in opeenvolgende golven militaire instal laties en havenwerken aan de kust van Norfolk bestookt met bommen van zwaar en middelkaliber. Het hevige af- weervuur kon niet verhinderen, dat do vliegtuigen al hun opdrachten ten uit voer legden. en alle andere pijnen verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks SOct. Proef dposje 2 stuks lOct. BERLIJN, 22 November. (D.N.B) In den loop van den 21 sten November hebben de Duitsche gevechtsvliegtuigen aanvallen ondernomen op Londen en ver schillende doelen in Zuid- en middqn-Engeland. De City en een groot rangeer station ten Zuid-Oosten van Wimbledon Parit werden met succes aangevallenTe Cambridge, Ipswich cn Eastbourne werden treffers geplaatst op spoorwegwerken Bommen van middelkaliber zijn met succes geworpen op verscheidene fabrieks- installaties in de nabijheid van Brighton en Southend aan de Zuidkust. Dc - aanvallen der Duitsche gevechtsvliegtuigen in den atgcloopen nacht waren gericht op Londen en de industrie- en wapeningscentra in de Midlands en aan de Westkust. Talrijke bommen van alle kalibers werden geworpen op Londen. Bir mingham. Coventry, Bristol cn SouthamptonDe uitwerking bleek uit vérsclieidene branden in deze steden. Verdere medcdeelingen over de vernietigde objecten zijn nog niet ontvangen. Gisteren gingen twee Duitsche vliegtuigen verloren. Als het weermachtbericht van zware en zeer zware aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland spréékt, zoo luidt een aanvullend rapport, dat het D.N.B. onlvangcn heeft, dan duiken in do voorstellingswereld van den lezer slechts de groote. bekende fabrieken van de Engelsche oorlogs- en bewape ningsindustrie op. Behalve deze zijn van groot belang de industrieën voor onderdeden en vooral de wapen- cn munitiefabrieken. Hiervan zijn er juist in Birmingham, dat immers de laatste dagen vernieti gend aangevallen is. hijzonder veel. Zon vervaardigt B.S.A. (Birmingham Small Arms) b.v. geweren en mitrailleurs (om streeks 350 zware machinegeweren cn 150 luchtdoelmitrailleurs per maand). Elf groote munitiefabrieken maken vele ipillinencn patronen voor de munitie voorziening en alle soorten wapenen. F.r zijn hier fabrieken met een personeel van duizenden marr en de capaciteit be draagt tusschen een half en vijf mil- lioen per jaar en ner fabriek. Onderdee- lenfabrieken als Chance Bros. SS Joseph Sucos. Dunlop Rubber e-a bevinden zich hier eveneens. Een bijzonderheid van de Engelsche weermacht zijn de z.g. baby-tanks, kleine, heel lage eenper conns gevechtswagens, waarmee de mu nitie naar den troep gebracht wordt Behalve deze habv-tanks worden ook "ewonc en zware gevechtswagens in de fabrieken van Lord Nuffield vervaar digd. Naar men hieruit kan zien, beteeke- nen de massale aanvallen van vele hon derden Duitsche gevechtsvliegtuigen op een dergelijk hewapeningscentrum niet slechts de vernietiging van vervaardig de strijdmiddelen, doch ook van de be langrijkste onderdeden en de munitie fabrieken. die onmisbaar zijn voor de trijclmiddelen. MONTEVIDEO, 22 November. <D N.B.) Na een stormachtige en 'tot in de vroege ochtenduren durende zitting heeft de Senaat na een interpellatie van den minister van buitenlandsche zaken. dr. Guani. in de kwestie der militaire steun punten een verklaring opgesteld, welke met 25 van de 26 stemmen werd aangeno men en waarin gezegd wordt. ..De Senaat zal in geen geval goedkeuring hechten aan verdragen of conventies, welke machtiging geven tot de vorming van luclit- of 'vlootsteunpunten in het land. die een servituut van eenigeriei aard voor de natie of een vermindering der souvereiniteit van den staat beteekent". Met 20 van de 26 stemmen gaf de Senaat voorts uitdrukking aan een diep misnoegen ten aanzien van de door den minister van buitenlandsche zaken uitgesproken opvatting, waarin den Senaat klaarbliiheilik ten onrechte lage motieven toegeschreven jverden. Met luiden bijval en den roep: „Leve het vaderland"eindigde de senaat zijn zitting. De Associated Press meldt, dat welingelichte politieke kringen van meening zijn. dat de minister van buitenlandsche zaken. Guani, waar schijnlijk zal aftreden od grond van de interpellatie in den Senaat, aan gezien ook een aantal leden zijner nartij zijn houding ten opzichte van het defensieprngraim hadden aange vallen, vooral op grond van de be sprekingen ten behoeve van het in richten van steunpunten met behulp van de Vereenigde Staten. Guani, die vanochtend gesproken heeft met den president, zou zijn beslis sing over aftreden hebben uitgesteld tot na de zitting van Maandag. NEW YORK. 22 Nov. (D.N.B.) Naar hier verluidt, zijn de Britsche zeestrijd krachten, die zich sinds eenigen tijd in de wateren rondom het eiland Marti nique opgehouden hebben, teruggetrok ken. Zij hadden tot taak de daar aan wezige Fransche zeestrijdkrachten te blokkecren en alle verbindingen van het eiland met de buitenwereld te ver breken. Men meent hier. dat Groot- Brittannië. zich als gevolg van de Duit sche, aanvallen op konvooien in den Atlantische» Oceaan gedwongen ziet ook de in genoemde wateren gestation- neerde zeestrijdkrachten ter bescher ming van de Atlantische konvooien te bezigen. V De Hagenaar die ie laat op straat was en het geheu gen der politie 's-GRAVENHAGE. 22 Nov. I? EN 43-jarige Hagenaar, die zich gisteravond na het middernach telijk uur nog op straat bevond en prompt werd aangehouden, zal van deze overtreding van het uitgaans verbod veel spijt hebben. Worden nachtwandelaars in den regel om 4 uur in den morgen vrij gelaten, deze Hugenaar moest in het politicbureau blijven en verhuisde zelfs van Ae wachtkamer naar de cel. Het bleek namelijk, dat hij gesignaleerd stond in een Frdnsch politieblad van 1936, waarbij zijn opsporing en voorgelei ding gevraagd werd wegens onlich- ting. De man zou in Mei 1936 bii een hank in Pariis eenongedekte cheque hebben aangeboden. In afwachting van het onderzoek, dat de Huagsche politie thans instelt, is hij in voorloopige bewaring ge steld. Allerlei maatregelen te Boekarest BOEKAREST. 22 Nov. (Transconti nent). De minister van justitie heeft aan den ministerraad een verordenine voorgelegd over de hulpverleening aan de slachtoffers van de aardbeving. Het innen van schulden moet gestaakt en de credietverlecning alsmede de huis vesting van dakloozen georganiseerd worden. De ministerraad beslont. dat het ministerie voor openbare werken hef herstel van de openbare gehouwen zal ter hand nemen, terwijl de hulp organisatie van de legionnairs zich zal wijden aan het herstel der woningen van de onbemiddelde bevolking De re geering zal daartoe dn noodige midde Ion ter beschikking stellen. Generaal Antonescu heeft na zijn terugkeer uit Rome de plek des onheils bezocht, waar voor de aardbeving de Carltonwolken krabber stond. Eenige leiders van de onderneming ..Constructio Urbana", die in Boekarest talrijke hooge huizen ge bouwd heeft, zijn over de grens ge vlucht. Weer aanvallen op schepen bij de Britsche kust BERLIJN. 22 Nov. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, van middag Britsche stoomschepen ontdekt in de nabijheid van de Engelsche Oost kust. Terstond violen zij ze met bommen aan. Naar tot dusver kon worden vast gesteld is bij Harwich een 2000 ton me tend stoomschip door twee bommen in het achterschip getroffen, zoodat het stil bleef liggen. Verwacht moet worden, dat dit schip- verloren is. Duitsche duikbommenwerpers van 't fyne JU 87 deden een aanval op een convooi. Nadere bijzonderheden hier omtrent zijn op het oogenblik nog niet bekend. BERLIJN. 22 Nov. fD.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Het luchtwapen ondernam ook in den nacht van 20 op 21 November suc cesvolle verceldingsnanvallen op Lon den. Birmincham rn andere wapenfa brieken in Midden-Engeland. alsmede on havencomnlexen en bedrijven in Zuid-Engpland. Talrijke hranden waren de uitwerking. On 21 November werden in het kader van de bewapende ver kenning Londen en voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Zuid- en Zuid-Oost-Engeland met bommen be stookt. SnoorPjnen on fabriekscom plexen ontvingen treffers. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den nacht van 21 op 22 November vlogen geen vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duit sche Rijk binnen. Twee eigen toestellen worden vermist ERGENS IN ITALIË, 22 Nov. (Stefani). In zijn weermachtsbe- richt no. 168 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Onze dekkingstroepen, be staande uit twee divisies, die bii het begin der vijandelijkheden in de fensieve positie waren opgesteld langs de grens tusschen Grieken; land en Albanië, hebben ziöh na elf dagen strijd teruggetrokken tot een lijn ten Westen van de stad Korka. welke ontruimd is. In dit tijdvak hebben zich hardnek kige gevechten afgespeeld. Onze ver liezen zijn aanzienlijk, doch die van den vijand eveneens en wellicht in erger mate. Onze versterkingen concentreeren zich on een nieuwe linie Ondanks de zeer slechte weersgesteldheid werkte onze luchtmacht samen met de troepen -en bombardeerde eënige vijandelijke doelen. In Noord-Afrika hebben onze lucht formaties spoorwegwerken en andere vijandelijke installaties te Mersa Matröe gebombardeerd. Volgens later ontvan gen inlichtingen blijkt, dat tijdens het gevecht, dat zich op 19 November heeft afgespeeld, een tiental vijandelijke pantserwagens vernield is. waarvan vier'van een gemiddeld type. en dat een twintigtal auto's beschadigd is. De aan den vijand toegebrachte verliezen aan mmisehenlovens waren aanzienlijk. De vijand heeft luchtaanvallen onder nomen on Sollnem Rardia. Tnbrnpk en Benghazi. Dp aangerichte materieele schade is onbptppkenend Vijandelijke schepen bomhard eer d/m rï" zóne ten Oosten van-Sidi el Bari'ani alsmede on ze stellingen te Ouadi Maktila. Er vie len geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. In dé F.giische zee wiemen vnanricliike vliegtuigen op goed geluk bommen op hef eiland Leros. Het grootste deel daarvan viel in zee Er vie len geen slachtoffers en er werd geen schade berokkend-, In Oost-Afrika hebben onze vliegtui gen het vliegveld Roseires gebombar deerd cn een brand veroorzaakt. Tijdens den door orize luchtmacht ondernomen aanval op de haven van Aden. waarvan melding gemankt is in het weermachts- bericht van gisteren, blijken een schip en installaties van hst vliegveld getrof fen te zon. Vijandelijke toestellen heb ben Assab gebombardeerd, zonder slachtoffers te maken. Er werd ernstige schade toegebracht eni het inlandsche dorp. Te Massaopa. Decamere, Asmara werd geen schade aangericht. Evenmin vielen er slachtoffers. Te Hargeisa werd eet) persoon gedood en werden vijf men- schen gewond Te Asosa ten Zuid-Oosten van, Koermoek werden acht personen gewond. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 20) „Vraag toch niet zulke stomme din gen. drommels nog au toe!-Je moet een foto van me maken en die aan 'de firma sturen, waar ik jarenlang gewerkt hel). Gelijkty.iig win ie informaties in. die je zullen bevestigen, dat deze firma werke lijk lederwaren verhandelt en geen gangsters verhuurt! Begrijp >e dat. me neer de detective? En. laat ik u nu den raad geven, een» in Dakar na te gaan. waar de fameuse Peters alias Stevens, naar toe gegaan is. Die gaat er name lijk maar dood.gemoedereerd vandoor, terwijl jullie hier maar zitten en neem het me niet kwalijk ie tijd ver knoeit." Ren Beverly bewees, dat hij ook zijn kalmte kon verliezen. Hij. sloeg op de tafel, dat het dreunde. „Waarom zeg ie me dat nu eerst0 Waarom zit ie' de raak to rekken? 7al ik liet ie eens zeggen? Omdat ie t'»d wilt winnen Vonr 'dien schooier' Om dat io waarscbünliik alles wel wi«t en ons expres bij dc neus genomen hebt! Of je liegt cn je bent toch Stevens. Het zal alles wel aan het licht komen en zoo waarlijk ik Ben Beverly heet. ik iireng jullie beiden waar je hoort! Ka pitein Legrand! Welke mogelijkheden bestaan er om Dakar te verlaten? Is er vandaag een schip vertrokken? Als dat zoo is. welk schip was dat dan en waar ging het heen?" Kapitein Legrand draaide glimlachend aan zijn snorretje. „Mon Dieu. een schip om tien uur vanavond is het gewone vliegtuig van de lijn op Zuid-Amerika vertrokken." Vijf menschep koken naar dc klok. „Het is nu middernacht," zei Ben Be verly geërgerd, „wnar zou Stevens of Peters nu zijn?" „Dat hangt ervan af." meende Lc grand. „Hij heeft al om halftien een machine kunnen nemen, die naar Euro pa vliegt, eerste landingsp'aats Ins Palmas. dan Lissabon. De machine, die om tien uur in tegenovergestelde rich ting is vertrokken, is al lnng in Brit- hurst in Britsch Gambia geweest en vliegt nu waarschijnlijk in de richting van Porf-Guinea. Als uw mannet'c een eerlijke kerel is. dan mnef hij zich op de route naar Eurona bevinden. Als dnt niet het geval is. dan heeft hij kunnen ontspannen als hii in Bathurst is uit gestapt en op een andere manier verder gereisd is." „Nu dan." ZPi Peters kalm. „Telegra feer maar. Revcrlv. naar Eurona is deze schurk heslist niet. daar gaat het voor i»ep) te orde'ijk toe. Ik wed; dat hij naar Bathurst is „Stevens." zeide Ben Reverlv, „je raadgevingen komen me nnnood'c voor Het spreekt vanzelf, dat ik jp secretaris cr niet zon maar van^or laat geen "«"•''til- Legrand, wilt u zoo goed ziin?" ï-eTand Vet'rto een blaadje papier uit zijn portefeuille. „De data, mijnheer Beverly?" „Jurgen Peters, geboren den 2Ssten October 1912 in Berlijn. Groot, slank, elegante verschijning." Legrand schreef het op. Daarna stond hij op. gaf Ben Beverly en den kapitein de hand, maar Peters en Edna scheen hij niet te zien. „Ik zal mijn best doen en alle in aan merking komende havens draadloos' la ten tclegrafoeren." „En nu wij", zei Ben Beverly, toen Legrand was vertrokken. ..O' u nu se cretaris bent of Stevens, dat komt er niet op aan, maar ik geloof dat u het schil) ppu tijdie maar niet moet verlaten. Ik zou het het prettigste vinden, wan neer u in uw hut zoudt blijven dat maakt een beteren indruk Ziet u. zelfs wanneer u werkelijk Peters bent en al leen maar de rol van Stevens gespeeld bobt dan blijft nog die kwestie van den moord!" „Welke /moord?" vroeg Peters. „De moord op Grizzard! Grizzard is vennoord gevonden en wel door u!" ,J)at klinkt als een slechte grap." antwoordde Peters. „Neemt u ecus aan, dat Grizzard door Stevens gedood is. Stevens zegt flati tot zichzelf dat men hem misschien gezien heeft, en hij geeft er in ieder geval de voorkeur aan ver warring te stichten en er vandoor te rvan Stevens zegt tot zichzelf: zoo als ik dozen defective ken. laat hii zich den eersten tijd op een dwaalspoor bren gen!" „Mijnheer!" stoof HLeverlv op. „wilt u mii nog voor den gek houden?" „Ja." zei Poters rustig, „dnt wilde ik iiiist. Ik vind 'p een reuze-idioot. Bever- lv. Jii behoort tot ri'o men^hen. dip alles nre.cies weten, of het uitkomt of niet. da* komt er niet on aan! Als ie oevoig- trpkkinceii maar niet »n de war loonei X" wacht eens even. ik zal ie perig ver tellen, wat me vandaag is overkomen." „Daar ben ik benieuwd naar." hoonde Beverly. Peters vertelde van zijn bedoeling, don man. die liet tweemaal op hem had voorzien, in den val te laten loppen. Daarna vertélde hij in korte woorden, hoe hij deze bedoeling tot uitvoering had gebracht, hoe hij later in slaap viel en door een schot gewekt, zich 'zonder wapens zag. Dat hij tenslotte zijn heil in de vlucht zocht, was zeker wel ho er rijpelijk. En dat er in het hosclije ach ter de inboorlingemviik van Dakar een gevecht plaats had. was zeker niet zijn schuld. „Komt u soms." besloot Peters, „na zulke ondervindingen rustig en zonder opwinding aan boord terug?" „Uw verklaringen kunnen nu moeilijk worden onderzocht," z.oi Ben Beverly. „Legrand laat den doode precies zoo lig gen. als hij hem gevonden heeft, dat heeft hij me beloofd. Morgenochtend, zoodra 't licht wordt, zal ik op de plaats van de misdaad gaan kijken. I! wilt wel zoo vriendelijk zijn. met me mee te gaan dan kunt u me meteen laten zien. waar u op uw eventueel en vervolger hebt zitten wachten cn waar u de re volver werd afgenomen. En dan zullen we verder zien. Ik zal u zeker wel niét nicer hoeven te zeggen, dat u niet meer bij de andere passagiers kunt verschij nen." „Neen, dat hoeft u niet," zei Peters. „Ik stel geen prijs, meer op hun gezel schap. Maar ik zou u er even aan willen herinneren, dat u me nog zoudt laten fotografeeren, nrn hij mijn vroegere fir ma te informeren. „Stevens nf Peters, dat heb ik al ge daan". Ren Reverlv was ziin boosheid al weer vergelen. „Tk ben nu in het bezit van een paar foto's van u d'e u werkelijk laten zien z.ooals u bent zonder nose en mimiek. Tk l-.eh me veroorloofd u een paar maal tc kieken! Eenmaal zelfs te zamen niet juffrouw Bosch. „Ben Bever ly maakte een kleine buiging voor Ed na. „Ik zal u natuurlijk wegknippen, juffrouw Bosch." „Prachtig" zei Edna, „maar ik ben niet bang voor mijn goeden naam in dit gezelschap". Ben Beverly grijnsde. „Liefde maakt blind, juffrouw Bosch!" Peters "stond plotseling op. „Ik zou je nu willen vragen ie mond te houden, Beverly! Of ben je in wer kelijkheid erop uit; jonge meisjes de les te lezen? Stuur liever maar de foto's weg, dan kan er een einde komen aan deze poppenkast! En wees voorzichtig met wat je zegt, voordat je alles zeker weet!" Ben Beverlv lachte vroolijk. „Kijk eens aan, je kunt zelfs werke lijk kwaadaardig worden. Eindelijk eens een eerlijk gebaar! U ziet er nu precies uit als een man, die met een ongemak kclijken tegenstander, niet veel compli menten mankt!" Peters trok zijn schouders op. „Dat ziin niks dan vermoedens van je. vadertje!" HOOFDSTUK XXVI 1 Het moet tot eer van kqpitein Sher man worden gezegd, dat hij het zeer goed verstond, zich de passagiers van het lijf te houden. Hij gaf inlichtingen als: er is nog niets bewezen, dames en hoeren, bjijft u alstublieft kalm. Als het werkelijk uitkomt, dat Grizzard door Stevens werd doodgeschoten, dan is dat het slot geweest van een langen en ouden strijd. TT behoeft hee.lemanl niet ongerust tc zijn. ik heb al in Casablan ca voor alles gezorgd en ik heb een van de beste politiemannen uit Amerika la ten komen Voor uw veiligheid wordt gewaakt. We weten nog niet. of het Stevens was of zijn secretaris, maar in ieder geval is één ding zeker: Grizzard was geen onbeschreven blad papier; het vermoeden*is gewettigd, dat liij de aan valler geweest is. De passagiers waren gerust. De naam Ben Beverly was bij sommigen Aan hen bekend, ze herinnerden zich uit "kran- tenbericlitem dién naam vroeger wel eens gelezen te hebben. Zeker, Ben Be verly had eer. goeden naa/n. En boven dien had de maatschappij hem zelf uit gezocht. Hij zorgde nu voor de veilig heid aan boord en bracht licht in de zaak Stevens-Grizzard. Wat bad de ka pitein nog meer. gezegd? Hij zou het persoonlijk zeer op prijs stellen, wan neer men zich, van allq medcdeelingen aan Stevens onthield, onverschillig of ze van vriendschappelijken of van vii- andelijken aard waren. Want daardoor zou deze tamelijk pijnlijke aangelegen heid nog eenige verscherping ondergaan en dat was volkomen overbodig. D^ passagiers kalmeerden spoedig na deze uiteenzetting en eenigen van hen begonnen zelfs de zaak als een interes santé afwisseling te beschouwen. Don Alvarez was gerehabi'iteerd. Don Alvarez vertelde aan ieder, die liet maar hoeren wilde, dat hii al wel vermoed had, wat er gebeuren zou en alleen daarom had hii van verdere ruzie niet dezen herrieschopper afgezien. Hij wist. dat hij. wanneer hii Stevens tegen den grond sloeg, lief ergste zou kunnen vér- wachten. Don Alrvarez glimlachte vrco- se'ijk verachtoliik. om dadeliik daarop zeer nobel te kijken. Menschep als hij. Doft'Alvarez, die slechts gewend AA'ai'en met noen vizier te strijden, waren .na tuurlijk temm .zulke gangsters niet op- gpwacson. D°arom liever een nederlaag in hat onenhaar dan ellendig \-an een vergift:gria eigaret of iets dergelijks dood tc gaan. (Wordt vervolgd)',.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2