Anti-Duitsche uitlatingen en gedragingen berecht Vakverbondleiders over hun ervaringen in Duitschland Hazardspel in het hart van Amsterdam ZITTING VAN HET LANDESGERICHT IN ENSCHEDE Niet naar film journaal gekeken De Geldersche begrooting 1941 Heeft iemand? DE BESTRIJDING VAN WANDLUIZEN DE SOCIALE POSITIE DER ARBEIDERS IN HET RIJK NA 1933 Overeenkomsten met toestanden hier te lande De taak der nacht veiligheidsdienst Het laatste tunnel stuk is in de Maas gezonken Gevangenisstraf en boete voor croupier c.s. OOK Ir. MUSSERT ANTWOORDT NAT. HERSTEL Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 BINNENLAND Aanval op een ijssalon met gevolgen ENSCHEDE, 22 Nov. (A.N.P.). Het Deutsche Landcsgericht für das besetzte Niederlandische Gebiet heeft Donderdag een zitting gehou den in het gebouw van het kanton gerecht onder voorzitterschap van dr. Thier. Als eerste verdachte verscheen de fo tograaf J. H. uit Enschede, die in Augus tus van dit jaar des avonds met een fiets had gereden. De 48-jarige wed K., een Duitsche. had hem toegeroepen, dat hij zijn licht beter moest afschermen, waarop verdachte op haar was toeee- komen en in een woordenwisseling voor het Duitsche volk beleedigende uitdruk kingen had gebruikt. H verklaarde, dat hij niet van rot- Moffcn, maar slechts van Moffen had gesproken en daarmede niets belepdi- gends had bedoeld. Zijn fiets was. naar hij mededeplde. van volgens de voor schriften afgeschermd licht voorzien De beide getuigen verklaarden, dat II wel degelijk de geincrimineerde woor den had gebruikt in voor het Dui.tsrhe volk beleedigenden zin. waarna H. op nieuw verzekerde, dat hij niets beleedi- gends had bedoeld. „In dezen tijd geen Hetze meer" De Staatsanwalt achtte het ten laste gelegde bewezen en zeide, dat in het na deel van verdachte pleitte, dat hij zijn daad niet wilde erkennen. In zijn na deel pleit ook. dat hij de betrouwbaar heid der getuigen in twijfel tracht te trekken. Men kan echter in dezen tijd geen Hetze meer toe laten en men moet maar leeren. dat men niet alles kan zeg gen. wat men maar wil. Spreker eischte daarom een gevangenisstraf van vier maanden zonder aftrek van alle preven tieve hechtenis. Verdacjite herhaalde, dat hij zich niet schuldig gevoelde. Vonnis: vier maanden gevangenis straf met aftrek van twee weken pre ventief en veroordeeling van verdachte In de kosten van het geding. Tegen werken in Duitsch land geadviseerd "LI IERNA stond terecht de grondwer- -1 A ker G. H. uit Enschede, die na ze ven jaar werkloos te zijn geweest, de zen zotper in Duitschland werk kreeg. Na vijf weken gaf hij er den brui aan en keerde terug. Te midden van een groep werkloozen voor de Enschedesche arbeidsbeurs ver klaarde hij op 9 September, dat zij niet naar Duitschland moesten gaan om te werken, omdat je daar niets te eten kreeg. Geen mensch kon in Duitschland volgens hem leven. Verdachte die geen erg pienteren in druk maakte, gaf toe dit te hebben ge zegd en verklaarde thans, dat het eten er goed was. De Staatsanwalt noemde de uitlatin gen van S. brutale Hetze, welke bewust heleedigend waren voor het Duitsche volk en het Duitsche Rijk. Te zwaarder weegt deze overtreding, daar de tewerk stelling van Nederlanders 'in Duitsch land «ook een Nedprlandsch belang is. In het voordeel van verdachte pleit slechts, dat hij zoo dom is en volmondig bekent. Daarom wilde spreker volstaan met den eïsch van acht maanden gevan genisstraf met aftrek van twee maanden preventief. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld. Beleedigingen van den Rijkscommissaris \7 ERVOLGENS stond terecht de 36-ja- v rige banketbakker- G. H. S. uit Zwolle. Verdachte had dezen zomer de portretten van leden van het Koninklijk Huis in zijn ijssalon hangen. Op 3 Aug hoorde hij, dat er leden van een politip ke partij zouden komen om deze por tretten tp verwijderen. Hii geloofde dit niet. maar toen des avonds een groep van veertien persoTen zijn zaak nader- de. had hij zelf de Portretten verwijderd en de deur on slot gedaan om vernie lingen te voorkomen. De deur was toen ingetrapt. De menscben builen hadden een dreigende houding aangenomen Men had hem toegeroepen, dat hii een verordening van Rijkscommissaris Sevss ïnquart had overtreden, waarna ver dachte een beleedigende uitdrukking over dien hoogstpn vertegenwoordiger van het Duitsche Riik in Nederland had gebruikt, zulks in zijn drift en veront waardiging over het gebeurde. Verdachte hekende. De Staatsanwalt zeide. dat vele ver zachtende omstandigheden voor ver dachte pleitten, maar dat toch een daad als deze niet kon worden toegelaten Spreker eisrhte daarom tegen verdach te., die reeds sedert 3 Augustus in pre ventieve hechtenis zit. een gevangenis straf van vier mapnden met aftrek van de geheele nrevpntieve hechtenis. Vonnis conform. De 36-jarige joodscbe slager M. C. 'uit Enschede stond terecht, omdat hij tijdens het bezoek van rijkscom missaris Seyss Inquart dezen zomer aan Enschede, scheldwoorden had uitgesproken aan het adres van deze autoriteit. Dit was geschied voor den winkel van zijn vader. Twee van zijn knechts hadden hem deze uit drukkingen kwalijk genomen en een van hen had later werk van de zaak gemaakt. Verdachte zeide niet gescholden te hebben. De bedienden B. en D. verklaar den echter, dat zij wel degelijk de scheld woorden hadden gehoord. Tevens zou verdachte den wensch hebben uitge sproken. dat de Rijkscommissaris zich te pletter zou rijden door de ruiten van een hoekpand. Drie andere getuigen, twee knechts en de winkeljuffrouw uit de slagerij, door den verdediger adécharge gedagvaard, deelden mede, niets te hebben gehoord van de beleedigende woorden. De Staatsanwalt meende evenwel, dat het geheugen der drie getuigen a dé charge hen in den steek had gelaten..Hij vorderde tegen verdachte C.. die als jood een vijand is van het Duitsche volk en dien dit volk zich ook niet als vriend wenscht, een gevangenisstraf van zes maanden zonder aftrek van pre ventief. De verdediger, mr. Paehlig uit den Haag. meende, dat vrijspraak zou moe ten volgen, omdat het bewijs toch wel zeer zwak is.'Wordt echter toch aange nomen. dat bet bewijs is geleverd, dan zou pleiter willen aandringen op cle mentie, ook al uit medelijden met ver dachte. Het vonnis luidde zes maanden ge vangenisstraf. echter met aftrek van een maand preventief, omdat buiten zijn schuld om de zitting van het Lan- desgericht hier niet eerder kon worden gehouden Niet naar journaal gekeken LT IERNA stonden terecht de heer B. J. 11 de B-. 52 laar. fabrieksdirecteur te Enschede ziin zeventienjarige zoon Fde B zijn zestienjarige zoon M. J. de B.. de 16-jarige H.B.S-er H. G. uit Oldenzaal en de twintigjarige student H. Th. S uit Hengelo Toen op 30 Augustus van dit jaar in een der Enschedesche bioscopen in het journaal opnamen werden vertoond van dr. Seyss Inauart, terwijl deze een groep leden van den Arbeidsdienst inspecteerde, hadden deze personen zich demonstratief van het witte doek afgewend. Verdachte de B. zeide dit filmpje reeds voor den tweeden keer te heb ben gezien en zich daarom te hebben omgedraaid. Anderen deden dat ook. Demonstratief deed hij het echter niet. Ook bedoelde hij het niet als een protest. Maar men behoeft, zoo zeide verd.. zijn eigen schande toch niet tweemaal te zien en men kan toch ook wel impulsief zijn. De voorzitter merkte in dit ver band op. dat een inspectie van den Arbeidsdienst geen schande is en Sluitend zonder belasting- verhooging ARNHEM. 22 Nov. De Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de be grooting voor 1941 ingediend, welke be grooting een eindcijfer van f12.988.450 geeft. De begrooting is sluitend gemaakt zonder bplastingverhooging door in Ie ze begrooting van het batig e-aldo van den gewonen dienst der rekening 1938 ad. 4-68.705 een bedrag van 349 705 op te nemen. Gedeputeerde Staten wijzen in een toelichtende nota er op, dat de provincie Gelderland on het oogenblik een reserve van f 300.000 heeft en dat bovendien in de begrooting 1941 'n post van onvoorziene uitgaven is uilgetrok ken van een bedrag van ƒ146.543 en daarmede is gerekend op een bijzondere reserve in verband met de buitengewone omstandigheden. Kasgeldleening Gedeputeerde Staten van Gelderland vragen aan de Staten machtiging om tot voorziening in de behoefte aan kas gelden zoo noodie tijdelijk geld op te nemen tot een maximum van ƒ4.500.000 tegen een rente van ten hoogste 1 pet. hoven het promesserdisconto der Nedcr- landsche Bank. lost van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzou! De betrouwbare 'en aangename werking hiervan' is een weldaad voor hqt geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. dat Nederland den oorlog nu een maal heeft verloren. De andere verdachten gaven zonder meer hun daad toe, zonder deze te kun nen motiveeren. Verdachte B. J. de B. verklaarde steeds een vriend van Duitschland te zijn geweest, na den wereldoorlog Duit sche kinderen te hebben verpleegd, za ken te hebben gedaan met Duitschland enz. Van een moedwillig schelden of beleedigen was geen sprake geweest De president wees hem er echter op. dat voorzichtigheid nu eenmaal is ge boden. De Staatsanwalt achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg tegen de jeug dige verdachten drie weken gevange nisstraf met aftrek van preventief. Al deze verdachten hadden twee weken preventief gezeten. Tegen verd. B. .T. de B., die zeer goed wist wat hij deed. re- quireerde spr. een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van twee maan den preventieve hechtenis. Verdachte vroeg een voorwaardelijke vernordeeling. Het vonnis luidde tegen B. J. de B. vier maanden en 21 dagen 'gevangenis straf met aftrek van preventief, tegen verdachte S. drie weken, tegen verdach te M. de B. en tegen verdachte G. twee weken, mot aftrek van de preventieve hechtenis. Verdachte F. de B.. die in te genstelling met zijn verklaringen voor de politie thans ter zitting mededeelde, dat hij niet had meegedaan, werd vrij- ge-soroken. Maatregelen van den G.G. en G.D. in Amsterdam Een belang van de Volksgezondheid AMSTERDAM. 22 Nov. Hot N.V.V. heeft zich, zooals wij een de zer dagen melden, met eenige desi derata inzake de bestrijding van wandluizen gewend tot het departe ment van Binnenlandsche Zaken. Het N.V.V. vraagt le. onderzoek van alle woningen op zuiverheid voor zij opnieuw worden betrokken; 2. cyaneering van de besmette wo ningen; 3e. zuivering van inboedels, verplichte lichamelijke reiniging met het oog op hoofd- en kleerlui- zen. Naar aanleiding van deze wenschen, waarvan de vervulling van het grootste belang is voor de volksgezondheid, heeft het A.N.P zich gewend tot dr. II. Peetere, leider van de afdeeling Volksgezondheid van den G.G. en G,D„ welke afdeeling zich reeds jaren intensief bezig houdt met de bestrijding van dit in groote steden nog vrij veel voorkomende euvel. De toestand in Amsterdam, vertelde dr. Peeters. is op het oogenblik zoo, dat de woningdienst all.e gemeentewonin- gen inspecteert. Worden ergens wand luizen aangetroffen, dan komt de G.G. en G D. in actie. Het huis wordt gezui verd en ook worden de inboedels van adspirant-huurders nagekeken en waar dit noodie is. gezuiverd. De G.G. en G.D beperkt zich tot gerpeentewonlngen en onderzoekt op verzoek van eigenaar of bewoner. De bestrijding van alle particuliere woningen is in handen van z.g. zuive raars. Een onderzoek van alle woningen, zooals het N.V.V. wenscht. zou aldus dr. Peeters prachtig zijn. maar het zou zeer veel personeel ei6chen en bovendien zou het onderzoek betaald moeten worden. Nu wat de bestrijding van de wandlui zen betreft: Cyaneering is iirecn groote stad niet mogelijk. Wanneer wij in een dichtbebouwde stad een woning met cyaangas zouden behandelen, zouden de boven- en onder gelegen perceelen en bovendien de be lendende woningen moeten worden ont ruimd. Alle buren zouden voor minstens 24 uur elders onderdak moeten zoeken of hun zou onderdak moeten worden verschaft, een termijn, die voor dë be woners van het te zuiveren huis nog aanmerkelijk langer zou moeten zijn. Maar er zün eenige doeltreffende me thoden voor wandluizenbestrijding. Met succes hebben wii gcruimen tijd o-a de methode van mevrouw dr- Wibaut stoomapparaat. waarbii als verwarmings bron propaangas werd gebruikt ge volgd. Voorts is doelmatig het gebruik van een 10 procent zeepoplossing. Nu propaan en zeep schanrsch ziin. ziin wii overgegaan tot het zuiveren met detmolin. een prae- paraat. dat in den handel is en den in druk maakt dat het gopd werkt. Een de finitief oordeel is moeilijk te geven, om dat we nog niets van een eventueele reci dive weten. Bij de bestrijding dient in de eerste plaats reinheid te worden betracht: ge regelde schoonmaak en onderhoud van meubelen, heddegoed en woning. Zeep water is een uitstekend bestrijdingsmid del. Ontdekking van wandluizen moet zoo spoedig mogelijk aan den gemeente lijken woningdienst en aan den huis eigenaar worden.gemeld In de bouwver ordening komen bepalingen voor op grond waarvan de eigenaar verplicht kan worden, rlc woning zoo noodig tc laten' zuiveren. Ook hij den houw van woningen kan men reeds maatregelen nemen om den wandluis het verblijf onmogelijk te ma ken: r t. door het vermiiden van plinten, betegelde, muren, bedsteden, houten kast jes enz. NAAMSVERANDERING VAN HET PLEIN GEVRAAGD VGRAVENHAGE, 22 Nov. Up ki-inü Den Haag van de N.S.N.A.P. leider dr. E. H. van Rappard, heeft een verzoek gericht tot den gemeenteraad van Deji Haag om het „Plein" in den vervolge te doen heeten „Adolf Hitier Plein". In het verzoek voert de kring eenige gronden «an, waarop dit steunt 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. (A.N.P.) In een persconferentie van de Pres- scabteilung im Am te des Reichs- kommissars hebben de deelnemers aan de reis van vertegenwoordigers van vakbonden naar Duitschland eenige inededeelingen gedaan over hun indrukken. De heer Stapelkamp van het Christe lijk Vakverbond vertelde dat hij zich vooral had geïnteresseerd voor de loo- nen en voor de sociale positie van de Nederlandsche arbeiders. Voor zoover het ons gelukt is. zoo zeide hij, met Ne derlandsche arbeiders in aanraking tc komen was mijn indruk dat de loo- nen in het algemeen zeker niet ongun stiger zijn dan in Nederland Vooral de weekloonen zijn er hoog. aangezien er per week meer arbeidsuren worden ge maakt. De heer Stapelkamp heeft o.a. met leden van zijn organisatie gespro ken, die zeer tevreden waren. Ook de legering in de barakkenkampen was zeker niet minder dan in Nederland het geval is. De Duitsche regeering doet in derdaad nlles om het den menschen, die uiteraard veel moeten missen, zoo prettig mogelijk te maken. Saamhoorigheid binnen het bedrijf De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond en zijn reisgenooten hadden tot taak een over zicht te verkrijgen over de sociale posi tie van den arbeider in het nieuwe Duitschland. Dit was voor hen eeniger- mate moeilijk omdat de verhoudingen in het eigen land geheel anders zijn ge groeid dan in het Duitschland van na 1933. Als wij b.v in Nederland spreken over bedrijfsorganisatie dan denken wij vanzelf aan de organisaties van de ar beiders en van de werkgevers, welke el kander in de bedrijfsorganisatie vinden In Duitschland is aan dat woord een ander beeld verbonden: de solidariteit, die men daar aankweekt., d.f. de geest van saamhoorigheid binnen het bedrijf tusschen werkgever cn werknemers. Wat wij. aldus de heer De Bruijn. aan modelbedrijven gezien hebben, is inder daad prima. De verstandhouding werk geversarbeiders was. voor zoover we konden nagaan, goed. Natuurlijk kon den we niet vaststellen of het over de geheele lijn zoo is. De geest van kame raadschap. die he.t reisgezelschap heeft, kunnen vaststellen, achtte de heer De Bruijn het mooie in tiet Duitschland van na 1033 en wel juist omdat hier te lande steeds betzelfde ideaal is nagestreefd. Natuurlijk'was niet alles volmaakt, ook het D.A.F. is nog niet geheel tevreden. Doch een vergelijking tusschen de beide landen interesseert spreker betrekkelijk weinig. Ongetwijfeld zullên de vertegen woordigers van het D.A.F. bij het tegenbezoek, waartoe de Nederlan ders hen hebben uitgenóodigd, nok hier tc lande heel wat goede sociale instellingen en modelbedrijven kun nen zien. Het interesseert spreker vooral, dat er een gemeenschappe lijke basis bestaat, waarop heide partijen die geestelijke ruil kunnen aangaan, n-1. de geest, van kame raadschap. welke in beide landen wordt nagestreefd Met een dergelijk gemeenschappelijk element voor handen zullen beide landen ontegen zeggelijk veel van elkander kunnen leeren. De heer Landman van het N.V.V. heeft zioh bijzonder voor de metaalindustrie geïnteresseerd. De sociale verzorging in de fabrieken, bijv. de waschgelegenlieid voor de arbeiders, was in de bezochte fabrieken zeer goed, zoonis hier te lande in do groote fabrieken trouwens ook. Over den vrouwenarbeid heeft spre ker vragen kunnen stellen aan diegenen die daarvoor aangesteld waren. nml. de Sozialarbeiierinnen. die belast zijn met de zorg voor de arbeidsters in de on dernemingen. Spreker achtte dit een zeer belangrijk instituut. Hij vernam bij die gelegenheid, dat de vrouwen niet mogen werken in de zware industrie en des Zaterdagsmiddags, des Zondags en des nachts geen arbeid mogen verrich ten. Het werk van Kraft durch F reude P) E heer Bakker van het N.V V was bijzonder getroffen door het werk van de organisatie Kraft durch Freude Deze is er in geslaagd het arhefderspu bliek aan theaterbezoek te gewonnen Het reisgezelschap heeft tijdens zijn ver blijf van zes dagen te Berlijn op week dagen-driemaal K.D.F.-theators bezocht waar het een onera. een 'operette en een variéte-voorstelling heeft bijgewoond. Er was telkens zeer veel arheiderspu bliek. Dezelfde gunstige indrukken deed het gezelschnn op in een kleine plaats hii Neurenberg waar een reizend gezel schan een variété avond van zeer goed gehalte gaf en ook hij ppii opvoering io de Loewi'nbraukeller te Miionchen voor een nuhliek van bouwarbeiders. Ook heeft het gezelschap gelegenheil eehad turn- en sportdemnnstraties van Betriehsnorfgrunnen" hii te wonen. Ook hiervan heeft het bijzonder goede in drukken mee naar huis genomen. Nog iets nnders had den heer Bakker sterk getroffen: Op een Zondagmorgen bracht hef gezelschap een bezoek aan hel Haus der Deutschen Kunst te Muen- clicn en het was treffend te zien, dat op dit vroege uur zooveel eenvoudige arbei ders en soldaten zich in het museum op hielden. Op dit punt vult zeker iets van de Duitsche toestanden te leeren Men heeft er de menschen toe gebracht om musea te bezoeken door in de propagan da hierop nadruk te leggen en door de entreeprijzen zeer laag te stellen. AMSTERDAM. 22 Nov. - I)e taak der nachtveiligheidsdiensten is in verband met de vcrduisteringsmaatrcgelen veel belangrijker geworden dan zij reeds was. Het aantal inbraken en diefstallen van opgeslagen goederen is n.l. aanmer kelijk gestegen. De taak der nachtwa kers is tevens zwaarder geworden. Voor al door de beperking van het gebruik van licht, zijn de bewakers nogal gedu peerd. omdat zij nu tuimelramen cn der gelijke moeilijk kunnen inspecteeren. Wat boven gezichtshoogte ligt is in feite voor hen niet zichtbaar, terwijl zij op straat op sommige avonden en zeker bij de weersgesteldheid van dit jaargetijde, niet verder dan 10 meter kunnen zien. Het is dan ook zeer belangrijk, dat het publiek zelf meer aandacht schenkt aan de veiligheid, al is daarmede in het ge heel niet gezegd, dat de nachtveilig-- heidsrfiensten niet meer voor hun taak berekend zouden ziin. De nauwe samen werking met politie, luchtbescherming en brandweer is een waarborg. OVERTREDINGEN VAN VEROR DENINGEN 's-GRAVENHAGE. 22 Nov. Door het kantongerecht te Tilburg werden negen personen, die zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht hadden opgehouden, veroordeeld tot geldboeten van 10.— tot 25.terwijl negen personen we gens het niet vertoonen van een identi teitsbewijs werden veroordeeld tot geld boeten van 2.— tot 4.—. Het kantongerecht te 's-Hertogen- hosch veroordeelde 28 personen wegens het niet vertoonen van een identiteitsbe wijs tot geldboeten van 5.— tot 15.—. Het werk vordert snel ROTTERDAM. 22 November. De Maastunnel nadert haar voltooiing. Op een na het laatste stuk is nu ge zonken en de verbinding tusschen de stukken nrs. 9 en 8 is tot stand gebracht. In de Waalhaven is alle activiteit verdwenen. Het laatste stuk ligt thans geheel opgetuigd te wachten, tot dat 'het mogelijk zal zijn het naar zijn plaats van bestemming tc bren gen en te laten zinken. Te meer activiteit heerscht er in de gezonken tunnelstukken, waar met man en macht gewerkt wordt aan het aan brengen van de scheidingswanden tus schen de luchtkanalen en het leggen van den rijvloer en het monteeren van de vele buizen voor electrische kabels. In de voetgangerstunnel legt men de eroote eas- en waterleidinghuizen, wel ke de verbinding zullen vormen tus schen de buizennetten op den rechter- en op den linkeroever. Op den T.inker Maasoever wordt op het oogenblik nog gewerkt aan het aan brengen der tegels en het leggen van de bestrating in de overdekte landtun- nel. terwijl de riviertnnnel dreunt van het lawaai der pneumatische hamers, die bezig zijn de tijdelijke schotten, tus schen de tunnelstukken 9 en 8 te ver wijderen en men nog doende is de ver binding tusschen de stukken 8 en 7 on der verhoogden luchtdruk tot stand te brengen. Sinds eenige weken is een nieuw werk tuig op het terrein verschenen: de ge meentelijke duikerklok voor liet maken van den kademuur op den rechter oever Deze kademuur komt te rusten op zeer zware dennen heipalen.»welke niet een drijvende heistelling en een zwaar stoombloK ziin ingeheid en waarop de vloer voor den kademuur onder laag water moet worden gemaakt. Om dit werken onder normaal laag water mo gelijk te maken, wordt over de koppen der nalen een duikerklok geplaatst, zoo danig. dat door het inblazen van lucht de waterstand voldoende kan worden verlaagd, om den betonnen vloer in den droge te kunnen bouwen. Nadat de vloer gereed gekomen is. worden dnnr- on groote. van te voren klaargemaakte, stukken kademuur gezet- De politie speelde mee.... AMSTERDAM22 November. In Augustus kwamen er bij de politie her haaldelijk klachten binnen, dat er in een perceel in de Tweede Weteringdwars straat grol gespeeld werden Steuntrekkers en aankomende kantoorbedienden pleeg den op gezette tüden een deel van hun schamele inkomsten kwijt te raken in dit primitieve speelhol. De kunst was. om de spelers op heet er daad te betrappen, en daarvoor bedacht de recherche een truc. Op den avond van den 17en Augustus klopten twee keurig geklcede jongelui aan de verdachte woning, zij gaven zich uit voor kennissen van den baas en zonder moeite werden zii in het niet zeer mo dern ingerichte Weteringdwarsstraatsche casino binnengelaten. Het laaggezolderde rookerige sousterrain-vertrek had binnen ziin muren een aantal mannen verzameld dat met vuur bezig was met het leggen van een kaarde. Toen de beid# jongelui binnen waren, merkte een man, die zich later als dc croupier ontpopte, op, dat nu wel met het eigenlijke epel kon worden begon nen. Jetons en fiche* werden gekocht en weldra draaide de roulette lustig rond. De jongelui verloren, en juist toen de kansen keerden, werd de deur open geworpen en rechercheurs, onder leidiri» van den politieman Blonk, verstoorden de feestvreugde. Drie mannen werden op aanwijzing van de beide jongelui, surnumerairs hij de politie, gearres teerd. n.l. de croupier, dien* vriend, die hem hij het werk, da» hem nog niet erg lag, had geassisteerd, en de bewoner van het huis. De croupier en de bewoner van het perceel verblijven sindsdien in voorar rest. de vriend van den croupier was een week na de arrestatie in vrijheid gesteld. Vandaag stond het drietal terecht voor de arr. rechtbank Ontkennen kon niet veel baten en het drietal legde dan ook een volledige bekentenis af. De croupier, een werklooze kellner, had op deze wijze zijn inkopisten wat willen vermeerderen. De huurder van het perceel hield vol. dat hij maar heel weinig gekregen had voor het gebruik van zijn kamer. Zoo nu en dan ontving hij een gulden voor het licht. De vriend van den croupier had slechts een bijrolletje gespeeld. Hij had de roulette aan den croupier geleend en uit nieuwsgierigheid was hij eens gaan kijken. Ziin vriend had hem wijsge maakt. dat het voor een huiselijk par tijtje was. Later had hii gemerkt, dat cr met vreemden gesneeld werd. Zoo nu en dan had hii den kellner, die weinig vorstand van het roulettespel had, go holnen en geïnstrueerd. Tevens had hij van de celegenheid cehruik gemaakt om ziin sveteem te bestudeeren en te ver volmaken. De officier van .justitie mr. Dyserinck eischte tegen den croupier vier maanden gevangenisstraf en tegen den bewoner van het huis zes maanden, in beide ge vallen met aftrek van voorarrest. Tegcnfden vriend van den croupier vorderde hij ƒ40.— boet^. Op verzoek van den verdediger mr. L. J. Frankenhuis, stelde de rechtbank de beide verdachten in vrijheid. De N.S.B. gaat niet aan de tafel zitten In Volk en Vaderland heeft Mussert als leider der N.S.B geantwoord op den open brief van Nat. Herstel, welks voor stel hij noemt „een afdoend bewijs voor liet volkomen gemis aan begrip voor hetgeen cr zich in ons land afspoelt: n.l. de grootste revolutie van alle tijden". „In de eerste plaats is de burgeroor log door dr. Coüjn in 1933 ontketend en is het onze taak om dien zoo spoedig mogelijk te beëindigen. Vermoedelijk wil dit niet lang meer duren. In de tweede plaats zou opheffing van de N.S.B. of het samenspannen met de Unie, wier eenige bestaansgrond is om het. nat.-sorialisme te bestrijden, een moordaanslag ziin op de toekomst van het Nederlandsche volk. omdat de N.S. B. daardoor zou bewijzen ongeschikt te zijn om draagster van het nat.-*ocialis- me te zijn. In de derde plaats is de naam nat.- socirilismo er borg voor. dat er ïYi den nieuwen staat werkelijk socialisme zal zijn, dat wil zeggen sociale gerechtig heid, geborgenheid in eigen volk. eer bied voor den arbeid. Van dit socialisme hegrilnt de Nederlandsche Unie, noch >1et v*'r,1°nd van Nationaal Herstel een lor. Zij behooren krachtens hun geheele wezen aan den kant van het kapitalis me, van de plutocratie en van het inter nationale Jodendom. In het eisen orgaan van Nationaal Herstel van 19 Mei 1939 staat als vetge drukte slagzin op de eerste bladzijde: „Weg met elk socialisme, want socia lisme brengt armoede". Daartegenover zeggen wij: weg met het kanitalisme, de uitbuiting, do hnerschzurht en de baatzucht van de plutocratie, de volksverdeeldheid, den klassenstrijd. Leve de nationaal-socialistische Ne derlandsche volkegemeenschap, leve de Rond der Germnansche volkeren, leve het nieuwe. Europa Wie niet vóór ons is, is tegen ons. Het landsbelang cischt. dat ieder waar achtig Vaderlander, dat ieder gemccn- schapsmensch medestriidt in onze ge lederen. Wij gaan niet aan deitafel zit ten, wii ziin bezig onn den eindstrijd en die strijd wordt gewonnen ook. want wij gelooven aan de overwinning van do goede geesten over de slechte".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7