Nog voortdurend aard schokken in Roemenië Een Duitsche waarschuwing aan Griekenland Buitenlandsche studenten aan Duitsche Academies DE Dinsdag 26 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 128 Verklaring van gen. Metaxas wekt opzien Von Papen's reis naar Ankara Lord Lothian bij Roosevelt Chiappe naar Syrië Een oproep van Staf de Clercq Gen. Antonescu teruggekeerd in Boekarest Fransch-Japansch contact in Indo-China WEER EVENVEEL ALS VOOR DEN OORLOG Zwitserland en de Európeesche revolutie Arbeidscompagnieen in Algerije AMERSFOQRTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maandcD voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week -f 0 15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AOVERTENTIEN van 1—4 regels 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES"' bij vooruitbetaling 15 regels 50 eent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen 1.Bewijsnummer extra f 0.05 BERLIJN, 26 Nov. (V.P.B.). - In krin gen der Wilhelmstrasse wordt op de rede, die de Grieksche minister-presi dent Metaxas heeft gehouden, naar aan leiding van plaatselijke militaire succes sen, opmerkelijke commentaar gegeven Be verklaring, dat de Grieken „niet al leen voor hun land strijden, doch ook vöor de andere Balkan-staten en voor de bevrijding van Albanië" is volgens die kringen buitengewoon gewaagd en ge vaarlijk, daar zij door den Griekschen minister-president werd afgelegd op het oogenblik. waarop een reeks van volke ren van het. Európeesche Zuid-Oosten hun lotsverbondenheid met de spilmo- gendheden onderstreept heeft en tot het driemogèndhedenpact is toegetreden. Men vraagt zich te Berlijn af. welke aanleiding er yo°ï" Metaxas bestaat om als heraut voor de andere volken van het Zuid-Oosten op te treden. Door zijn •verklaring en door zijn bewering, dat zijn land „tezamen met onzen Britschen bondgenoot" zal overwinnen, heeft Metaxas zich openlijk als werktuig doen kennen van die politiek tot uitbreiding van het oorlogstooneel, welke sinds jaar en dag door Londen uitgeoefend wordt. De Grieksche minister-president heeft 'dit standpunt nog aangedikt door te spreken over „den strijd voor een deel, waarvan de beteekenis verder dan onze grenzen, verder dan de Balkan, ja, zelfs verder dan Europa reikt." In de oogen van hen, die met alle kracht en onder alle omstandigheden een nieuwe orde in Europa willen ves tigen, is deze poging om militaire suc cessen op ander gebied te willen over brengen. verbijsterend. Verbetering in Japansch- Amerikaansche betrekkingen? TOKIO, 26 Nov. (D.NA). Volgens Dömei koestert men in Tokio groote ver wachtingen van een verbetering in de gespannen betrekkingen tusschen Japan en de Ver. Staten, in verband met de verandering in de post van Japanschen ambassadeur te Washington. Dezer da gen wordt de officieele benoeming van den nieuwen ambassadeur, Nomoera, verwacht. Men wijst erop, dat men met het oog op het critieke stadium van de verhouding tusschen Japan en de Ver eenigde Staten, als opvolger van den af tredenden ambassadeur Horinoetsji een man van groot kaliber heeft uitgezocht Daarom heeft men Nomoera benoemd. SOFIA, 26 Nov. (Transkontinent Press.) De Bulgaarsche pers heeft veel aandacht gewijd aan de aankomst van den Duitschen ambassadeur in Tur kije, von Papen, te Sofia: Het blad Zora wijst er in het bijzonder op. dat von Papen met een particulier vliegtuig naar Ankara terugkeerde en dat Turkije voor het eerst verlof heeft gegeven voor het- vliegen over zijn gebied door een parti culier toestel. De Turksche It.-generaal Ali Riza, de bevelhebber van de gebieden, waar de uitzonderingstoestand is afgekondigd, is met zijn staf in Istanboel aangekomen. Gisteren is in Adrianopel een herden kingsplechtigheid gehouden ter viering van de bevrijding der stad. Er werd een troepenparade gehóuden. WASHINGTON, 26 Növ. (D.N.B.). De Britsche ambassadeur in de Ver. Staten, lord Lothian, heeft gis teren een langdurige bespreking ge had met president Roosevelt. In aan sluiting daarop herhaalde Lothian zijn reeds Zaterdag afgelegde verkla ring, dat Engeland vliegtuigen, mu nitie, schepen en financieele hulp noodig heeft. Hij onderstreepte even wel, dat tijdens zijn onderhoud met president Roosevelt de kwestie eener financieele'hulpverleening van En geland door de Ver. Staten niet ter sprake is geweest. Na zijn bezoeik aan het Witte Hnis heeft d,s Engel6che, abassadeur, Lothian, met minister van buitenlandsche zaken Huil een onderhoud van een uur gehad. Na deze bespreking verklaarde Lothian, dat niet gesproken was over een finan cieele hulp van Amerika voor Engeland. De financieele hulp, d«ie Engeland noodig heeft, is in de Ver. Staten ge noegzaam bekend. Wat betreft het vraag stuk van credieten heeft in de eerste plaats de regeering der Ver. Staten te beslissen. Bij de besprekingen zijn ook (ia scheepsverliezen van Engeland, als mede het nadeel van het ontbreken van Engelsche steunpunten aan da Iersche kust ter sprake gekomen. Van Ameri- kaanscihe zijd-a echter zijn geen bepaal de voorstellen gedaan. GENèVE, 26 Nov. (D.N.B.) De Fran- sche staatscourant publiceerde gisteren de benoeming van den vroegeren parij- schen prefect van politie, Chiappe, tot hooge commissaris voor Syrië en den Libanon met den rang van ambassadeur. Zijn voorganger, hooge commissaris Puaux, zal naar Vichy terugkeeren en ter beschikking blijven. Chiappe is gis teren ontvangen door den minister van buitenlandsche zaken, Laval. Hij begeeft zich heden naar Marseille en zal van daar per eerste gelegenheid naar zijn post reizen. Voorloopig zoo goed mogelijk gestut wacht een door de aardbeving geteisterd huis in Boekarest op het begin der herstelwerkzaamheden- (Foto Scherl) BRUSSEL (A.N.P.). De algemeene leider van het Vlaamsch Nationale Ver bond, Staf de Clerccr, heeft, naar wij in ,Volk en Staat lezen, den volgenden op roep uitgevaardigd: Aan alle V.N.V. kameraden. Ik heb er reeds den nadruk op gelegd, dat de uit breiding van de beweging op gezonde en zuivere basis dient te geschieden, en dat f;een elementen mogen worden toege- aten, die aan den natïonaal-socialisten geest onzer kampformatie afbreuk doen. Ik bevestig andermaal: dat de V.N.V.- leden zich, op straf van uitsluiting, moe ten onthouden van elke daad, die tegen den geest van volksgebondenheid, volks- solidariteit en dienende kameraadschap ingaat. Integendeel, van elk wordt gc- eischt dat. hij. met de middelen en den invloed die hem gegeven zijn, een daad werkelijk en offervaardig voorbeeld zal 2ijn. Ik beveel tevens, dat alle leden stipt en gewetensvol hun bijdrage en belas ting aan Winterhulp zullen storten. Dat allen hun volled'ge en toegewijde mede werking zullen verleenen aan de orga nisatie en actie van Winterhulp. In de laatste maanden werden sommige onzer kameraden geroepen om mede te wer ken aan de herordening of beter aan de ordening van het sociaal-economisch leven. Zij zullen zich van hun taak kwij ten met de stiptheid en de trouw, waar mede men een plicht vervult. Van hen wordt geëischt al de inspanning, die er noodig is om de heerschende wanorde te overwinnen. Aan alle kameraden wordt gevraagd de moeilijkheden van het oogenblik te helpen bestrijden en mede te werken aan het tot stand bren gen eener rechtvaardige orde. Het V.N.V. hou zee." OPLEIDING VAN MARINEVLIEGERS IN MEXICO MEXICO, 26 Nov. D.N.B.)De pre sident der republiek, generaal Cardenas, heeft een decreet geteekend, waarbij per I Januari 1941 een school voor de op leiding van marinevliegers wordt opge richt, naast de reeds bestaande inrich ting voor marinevliegers te Vera Cruz. ONDERHOUD CHURCHILL DE GAULLE RF.RLMN. 26 Nov ID N B.) Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de pre mier. Churchill, gisteren in Downing- street een bespreking van drie kwar tier gehad met. den gewezen Franschen generaal de Gaulle. BOEKAREST, 26 Nov. (D.N.B.). De Staatsleider generaal Antonescu is Maandag met zijn gezelschap weer in Boekarest aangekomen. Op het feeste lijk versierde station waren ter verwel koming aanwezig de leden van de regee ring, de Duitsche zaakgelastigde, de chefs der Duitsche weermachtsmissie in Roemenië, de Italiaansche gezant en de zaakgelastigden van Japan en Spanje. Op het perron stond een eerecompagnie van de Roëmeensche weermacht opge steld. Toen generaal Antonescu uit den trein stapte, werd hij door den plaatsvervan- genden minister president Horia Sima begroet. Antonescu antwoordde hierop, dat hij met het vertrouwen van het Roe- meensche volk uit Boekarest was ver trokken en thans uit Berlijn terugkeert met het vertrouwen van den Führer en van het Duitsche volk. Daarna inspec teerde hij de eerecompagnie. Voor het station stonden ruim duizend legion- nairs opgesteld, die den generaal geest driftig toejuichten. Van het station tot het gebouw van den minister-president, over een afstand van ruim drie kilome ter, stonden duizenden legionnairs in gelid opgesteld. Koning Michael heeft het. telegram, dat de Führer ter gelegenheid van Roemenië's toetreding tot het drie- mogendhedenpact hem gezonden had, op de volgende wijze beant woord: „Ik dank U voor de geluk- wenschen, uitgesproken ter gelegen heid van Roemenië's toetreding tot het driemogendhedenpact. Ik ben overtuigd van de gelukkige toe komst, die U voor dit land in het verschiet ziet. Tevens wensch ik Uwe Excellentie en het Duitsche' volk de vervulling van alle wenr schen". Het Roemeensche ministerie van on derwijs heeft den bekenden Duitschen seismoloog professor dr. Siebert van de universiteit te Jena uitgenoodigd naar Roemenië te komen om de oorzaken van de steeds weer voorkomende aardbevin gen ter plaatse te onderzoeken. De aard bevingspsychose houdt aan en leidt bij lichte aardschokken tot een paniek. In een groote bioscoop te Boekarest werd een paniek veroorzaakt, toen een onbe kend persoon begon te schreeuwen „Aardbeving". In Craijova is een huis ingestort, dat door de aardbeving bescha digd en daarna ontruimd was. Hierdoor stortte ook het belendende perceel in, waarin zich vier personen bevonden, die zwaar gewond werden. Fransche en Japansche officieren in opgewekt gesprek in Hayfong, de door de Japanners bezette stad in Fransch Indo-China. CFoto Scherl) BERLIJN. 26 Nov. (V.P.B.). Het studeeren van buitenlanders aan de Duitsche hoogescholen is reeds weer zoo veelvuldig als vóór den oorlog, en ieder studie-halfjaar groeit ook het aan tal ingeschreven buitenlanders. Volgens een statistiek van het buitenlandsc.h bu reau der rijksstudentenleiding hebben zich op het oogenblik meer dan 3300 bui tenlanders van beiderlei kunne als hoor ders aan Duitsche universiteiten, tech nische hoogescholen en academies laten inschrijven. Niet minder dan 65 staten der wereld hebben deputaties van hun studeerende jeugd naar Duitschland ge zonden om daar te studeeren. Het grootste contingent daarvan komt natuurlijk, in verband met den omkeer van het politiek overwicht in Europa, uit de Zuid-Oostelijke staten. Wanneer het kleine, maar uiterst leergrage Bul gaarsche volk in dezen oorlogswinter aan niet minder dan 825 mannelijke en vrouwelijke studenten verlof heeft ge geven, om in Groot-Duitschland te stu deeren, dan ligt dat zeker aan de veel jarige vriendschap, die in het bijzonder ook de academische jeugd van beide na ties vereenigt. Deze vriendschappelijke betrekkingen, die bereids vruchtbare arbeidsresultaten hadden, waarborgen ook voor de toekomst het belang van de Bulgaarsche jeugd om hun dorst naar kennis in Duitschland te lesschen. Uit Roemenië studeeren eveneens meer dan driehonderd jongelui aan Duitsche uni versiteiten, uit Joegoslavië ruim 120 studenten. •Het spreekt vanzelf, dat ook het fas cistische Italië een zoo groot mogelijk aantal studenten naar Duitsche hooge scholen zendt om de vruchtbare gedach ten wisseling, die op politiek gebied tot een zoo nauwe vriendschap en strijdge meenschap heeft geleid, ook in de we tenschap te onderhouden. Misschien schijnt 'het aantal van ongeveer honderd in Duitschland studeerende Italianen gering, maar men moet in het oog hou- Onlangs werd te Tokio een luchtbe schermingsoef ening gehouden, waaraan de geheele bevolking moest deelnemen. Men ziet een aantal vrouwelijke em ployés van een filmmaatschappij bezig met het graven van een schuilloop- graat. (Foto Scherl) den. dat Italië zelf over uitstekende uni versiteiten beschikt, wier roem terug gaat tot de Middeleeuwen en buitendien doceeren heden in Italië vele Duitsche geleerden en ook een reeks jonge beoefe naars der wetenschap. Ook het Verre Oosten heeft zijn stu dentendeputaties naar Duitschland ge zonden en in weerwil van den oorlog studeeren ruim honderd Chineezen en ongeveer dertig Japanners aan Duitsche hoogescholen. Onmogelijk, de uitzonder lijke landen en de cijfers met betrekking tot de studie der buitenlanders in Duitschland hier mede te deelen. Ver melden wij nog, dat ook de Ibero-Ame- rikaansche landen evenals de Vereenig- de Staten nog steeds een groot aantal studenten van beiderlei sexe naar Duit sche universiteiten zenden. Moeilijkhe den op het gebied van verkeer en beta lingstechniek zijn in alle gevallen door oordeelkundige samenwerking der be voegde autoriteiten uit een weg ge ruimd. Vele van deze studenten hebben van de mogelijkheid om in Duitschland te studeeren. alleen gebruik kunnen ma ken, doorda zij zich htot de Humboldt- stiftung hebben gewend. Deze stichting ten behoeve van de studie van buiten landers aan Duitsche hoogescholen is vooral gedurende dezen oorlog een ze gen gebleken voor de instandhouding van wetenschappelijke betrekkingen. Wat de keuze der studievakken be treft, de studie der techniek komt op de eerste plaats. Meer dan twintig percent van alle buitenlandsche studenten zijn aan technische hoogescholen in Duitsch land ingeschreven en beijveren zich om de volle opleiding tot ingenieur, archi tect, machineconstructeur, natuur- of scheikundige te verwerven en met de beste kennis toegerust naar hun vader land terug te keeren. Op de tweede plaats volgen de medische wetenschap pen, algemeene geneeskunde, tandheel kunde, veeartsenijkunde alsmede de op leiding tot. specialiteit als vrouwenarts, chirurg, oog- of oorarts. Alle overige be roepen zijn in bonte mengeling verdeeld over de vele wetenschappelijke vakken van een Duitsche hoogeschool. De Essener National Zeitung voegt aan deze mededeelingen toe, dat volgens een Noorsche krant het aantal buiten landsche studenten in Oxford en Cam bridge evenals aan de Schotsche weten schappelijke bakermatten schrikbarend •heeft afgenomen. De oorzaak van die achteruitgang ligt wel in het feit, dat vele buitenlandsche studenten en man nen der wetenschap het niet meer ge raden vinden om het gevaarlijke eiland ter wille van de studie op te zoeken, Daartegenover bewijst de studie van de talrijke buitenlanders aan Duitsche hoo gescholen juist nu gedurende den oor log, hoezeer deze buitenlanders vertrou wen op den hoogen stand van de Duit sche wetenschap. Belgisch Senator te Londen bi.i bombardement gedood BRUSSEL, 26 Nov. (A.N.P.) In scheepvaartkringen heeft men verno men, dat de Britsohp reeder Léon Dens, liberaal senator voor Antwerpen en lid van de „regeeringscoornmissie", te Londen gevormd door Marcel-Henri Jaspar, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tijdens de Duitsche luchtaan vallen op Londen werd gedood. Men meent te weten, dat een bom van groot kaliber het hotel heeft vernield, waarin de heer Dens verblijf hield. BERLIJN, 26 Nov. (V.P.B.). In po litieke kringen te Berlijn hecht, men bij zondere beteekenis aan een artikel in de Voelkischer Beobachfer over de verhou ding van Zwitserland ten opzichte van de huidige Európeesche evolutie, te meer door dit artikel op de behande ling ingaat, die de „Nationale Bewegung der Schweiz" den laatsten tijd heeft on dervonden. Het artikel houdt zich bezig met de vraag, of Zwitserland inderdaad een onaantastbaar eiland is, zooals de Zwit sers schijnen te meenen. De geschiede nis geeft hierop het antwoord: Zwitser land is telkens weer door de gebeurte nissen van den tijd gelouterd en ge vormd. In dit verband herinnert het eartikel aan de hervorming, de Fransche revolutie, de restauratie na 1815 en de liberale tegenbeweging, voorts aan de Kulturkampf, die in Duitschland en in Zwitserland tegelijkertijd werd gestre den. Kortom, de geschiedkundige ont wikkeling in Zwitserland is altijd door het algemeen Európeesche gebeuren be paald. Thans treedt men tegen een „Natio nale Bewegung der Schweiz" op met het argument der „vijfde colonne", al dus de Voelkische, en men meent zich op deze wijze aan een eerlijken strijd en aan de nieuwe ideeën te kunnen ont trekken. De argumenten, zoo gaat het Duitsche blad verder, die op het. oogen blik in Zwitserland opgeld doen en de slagwoorden, die vroeger in Rome, in Berlijn, in Weenen en in Praag en el ders in Europa werden aangevoerd, ge lijken op elkander als twee druppels wa ter. Een Chineesche muur tusschen <je Duitschers aan deze en aan gene zijde van de grens op te richten zou volko men onzin zijn in een Europa, dat strijdt om eenheid te bereiken. Tegenover de stelling, dat het hier een binnênlandsche aangelegenheid van Zwitserland betreft, wijst de Voelkische Beobachter er op, dat men zich te Bazel en te Zürich steeds er toe gerechtigd heeft ge acht, om over de binnenlandsche aan gelegenheden van het Duitsche Rijk mee te praten en besluit dan: „Wij volgen geenszins deze slechte ge woonte, wanneer wij ons een voor stelling maken van den geestelijken strijd, die thans in Zwitserland ge voerd wordt, daar ook deze slechts door de algemeene Európeesche ont wikkeling bepaald wordt en deze moet volgen." GENEVE, 26 Nov. (D.N.B.) De Fran sche regeering heeft den autoriteiten in Algerije, naar uit Vichy gemeld wordt, machtiging verleend zgn. arbeidscom- pagnieën op te richten. Daarin kunnen, wanneer de algemeene arbeidstoestand dat noodig doet schijnen, werkloozen en inboorlingen of vreemdelingen, opgeno men worden, wanneer onbemiddelde buitenlanders weigeren opgenomen te worden in de arbeidscompagnie kunnen zij gedwongen worden Algerije te ver laten. De arbeidscompagnieen zullen voor doeleinden van algemeen belang aan het werk worden gesteld. TIJDELIJK PREMIER IN NOORD- IERLAND BERLIJN, 26 Nov. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Belfast is daar officieel bekend gemaakt, dat de minister van financiën van Noord-ïerland. Andrews, na de kabinetszitting gisteren tijdelijk de functies van den premier overgeno men heeft. Hij blijft minister van finan ciën en zal als premier optreden tot de raad van de conservatieven in Ulster een nieuwen partijleider gekozen heeft MISTLER FRANSCH GEZANT IN ATHENE? GENEVE, 26 Nov. (D.N.B.). Uit Vi chy wordt gemeld, dat in welingelichte kringen vernomen wordt, dat de Fran sche regeering het voornemen heeft den voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken, Mistier, te 'benoe men tot gezant in Athene. DE VERDUISTERING I Vandaag gaat de zon om 17.32 uur onder. Zonsopkomst op Woensdag o om 9-22 uur. Gedurende den tussghenliggendcn O tijd moet verduisterd worden. Y De maan komt op om 3-30 uur en x gaat om 14-30 uur onder. <x>o<x>o<x><x><><x><xxxxx><x><^^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1