Plaatsingsverordening overheids- en semi-overheidspersoneel Uitbreiding van den steun der V.St. aan Engeland? DE EEMLANDER Woensdag 27 November 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 129 Tekst der beschikking Afstand der Engelsche koloniën als betaling voor oorlogsleveranties voorgesteld Britsche luchtaanval op Berlijn Verklaring van Kennedy Na tachtig dagen Duitsche luchtaanvallen AMERSFÖORTSGH DAEBIAD ABONNLMEHTSF rijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummert f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVtRlEhliEN vanli regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. De staatscourant van hedenavond bevat de volgende beschikking van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, regelende de wijze van aanvulling van het personeel bij de diensten, bedrijven en instellingen van het rijk, de provinciën, de gemeenten en de Neder- landsche Spoorwegen: TN overeenstemming met par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 en op grond der verordening no. 137/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, bepaal ik: ARTIKEL 1 In d? behoefte aan personeel bij de diensten, bedrijven en instellingen, in den ruimsten zin genomen, zoowel van het rijk als van de provinciën, de ge meenten en de Nederlandsche Spoor wegen, zal worden voorzien door aan- wijzing van daarvoor geschikte krach ten uit de volgende categorieën van per sonen: a. Zij, die op 15 Mei 1940 rechtstreeks of middellijk bij het rijk in dienstbe trekking waren, hetzij in burgerlijken dienst, hetzij als beroepsmilitair, dan wel als dienstplichtig onderofficier in den zin van artikel 1 van het capitu- lantenregiement 1P35, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen hekleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te verrichten, alsmede zij, die als eervol ontslagen militair van het Ne- derlandsch-Indisch leger op 15 Mei 1940 aanspraken konden ontleënen aan het bepaalde bij artikel 2 van voormeld re glement. b. zij, die op 15 Mei 1940 in het ge not. waren van wachtgeld of z.g. wacht- geldvervangend pensioen ter zake ven vroegeren dienst als burgerlijk of mili tair rijksambtenaar (hieronder begrepen zij, die in het genot zijn van een uit- keering als omschreven in artikel 99 van het algemeen rijksambtenarenregle ment); c. Zij, die op 15 Mei 1940 recht streeks of middellijk bij een provincie, bij een gemeente of bij de Nederland sche Spoorwegen in dienstbetrekking waren, voor zoover voor hen in de laat stelijk door hen bekleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te verrich ten; d. Zij, die op 15 Mei 1940 in het ge not waren van wachtgeld ter zake van vroegeren dienst als ambtenaar hij een provincie, hij een gemeente of bij de Nederlandsche Spoorwegen: e. Zij, die ten gevolge van in en door den militairen dienst bekomen letsel uit dien dienst zijn ontslagen onder toeken ning van pensioen, doch die niet uitslui tend met dit pensioen in hun levensonder houd kunnen voorzien. f. „Belanghebbenden" en „zoons van belanghebbenden", in den zin der Züi- derzeesteunwet 1925: g. Houders der akte van bekwaam heid. als onderwijzer, hedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878. (staatsblad no. 127), die op 15 Mei 1940 reeds werden aangemerkt als gegadigde voor een plaatsing in overheidsdienst. ARTIKEL 2 (1) Alle personen, behoorende tot de categorieën, genoemd onder a. tot en met g. van het voorgaand artikel, wor den bij do afdeeling „overheidsperso- neelvoorziening" van het departement van binnenlandsche zaken groepsgewij ze ingeschreven als candidaat ter plaat sing in den nverhrids- en semi-over- heidsdienst. (2) Indien bij een van de diensten, bedrijven of instellingen, hetzij van het rijk, dan wel van eene provincie, een gemeente of van de Nederlandsche Spoorwegen, in de behoefte aan een werkkracht moet worden voorzien, dient het in deze tot benoemen of tot indienst- stellen hevopgd gezag aan het departe ment. van binnenlandsche zaken een aanvraag in tot aanwijzing van een ge- schikten candidaat. (3) Kan gpon geschikte candidaat worden aangpwezen, dan mag in de be staande vacature worden voorzien door keuze uit vrije sollicitanten. (4) Overigens is het in het tweede lid aangeduid gpzag verplicht, den aange wezen candidaat in dienst te stellen. ARTIKEL 3 Aan de in artikel 1 aangegeven can didaten. die ter vervulling van eeniger- lei functie worden aangewezen en hun dienst moeten verrichten huiten hun 1e genvvoordige woonplaats, kan indien het hoofd'van het departement van bin nenlandsche zaken verhuizing mar r^e nieuwe standplaats redelijk acht door en ten laste van het gezag, in wiens dienst zij werkzaam worden gesteld, een tegemoetkoming in de kosten van die verhuizing worden verleend, althans voor zoover zij gehuwd zijn of geweest zijn en in het bezit zijn van een volsla gen eigen inboedel. ARTIKEL 4 Candidaten, als in art. 1 genoemd, die ter vervulling van eenigerlei func tie zijn aangewezen en die weigeren om deze functie te aanvaarden, wor den onverminderd hetgeen in de ter zake betrekkelijke wachtgeld- en pen sioenregelingen voor dergelijke geval len is bepaald niet meer ter ver vulling van een andere vacature be stemd. ARTIKEL 5 (1) Tenzij door het hoofd van het de partement van Binnenlandsche Zaken anders wordt bepaald, is de chef van de in artikel 2, eerste lid, aangeduide af deeling bevoegd om over de aangelegen heden, rakende de inschrijving en de plaatsing van de in art. 1 aangegeven candidaten, voor zoover zich daarbij geen principieele of gezagskwesties voordoen, namens dat hoofd, in brief wisseling te treden met alle Nederland sche autoriteiten en met de^directie der Nederlandsche Spoorwegen. Bedoelde autoriteiten en die directie zijn ver plicht, aan genoemden chef alle ge vraagde inlichtingen nopens bedoelde aangelegenheden te verstrekken. (2) Omgekeerd is voormelde afdee- lingschef gehouden, alle daarover van hem gevraagde inlichtingen te verschaf fen aan de Nederlandsche autoriteiten en aan de dir?ctie der Nederlandsche Spoorwegen. ARTIKEL 6 De regeling ter bevordering van de benoeming in betrekkingen in dienst van het rijk als ambtenaar in den zin der pensioenwet 1922 (staatsblad no. 240) van houders der' akte van bekwaamheid als on derwijs ?r. bedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (staats blad no. 127), zooals die regeling onder dagteekening van 30 Juni 1937, no. 241, kabinet m.r., is vast gesteld, wordt bij deze ingetrokken. ARTIKEL 7 Ten gevolge van het gestelde in arti kel 3 blijft het bepaalde in de onder scheiden wachtgeldregelingen nopens toekenning van een tegemoetkoming in de korten etner verhuizing buiten verdere toepassing. ARTIKEL 8 (1) Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Augustus 1940. (2) Zij wordt ter algemeene kennis gebracht door plaatsing in de Neder landsche staatscourant en kan worden aangehaarl als „plaatsingsverordening overheids- en semi-overheidspersoneel 1940". Bij den Duitschen Rijksarbeidsdienst in Elzas Lotharingen. puinresten gebruikt voor het vullen van granaattrechters Bij de wederopbouw worden (Foto Weltbild) WASHINGTON, 27 Nov. (D. N.B.) De voorzitter van de bui- tenlandsche politieke commissie van den Senaat, George, heeft ver klaard, dat het onpractisch en voorbarig zou zijn, het Congres thans reeds lastig te vallen met de kwestie van eventueele credie- tien aan Engeland. George legde deze verklaring af nadat hij be zoeken had gebracht aan het de partement van buitenlandsche za ken en aan het Witte Huis. De Republikeinsche tegencandi- daat van president. Roosevelt bij de president6yerkieingen in 1936, Lan don, heeft in een rede te New York gewaarschuwd voor een over drijving van de Amerikaansche hulpverleening aan Engeland, om dat Amerika daardoor in den oorlog zou kunnen geraken. Amerika, 'al- duo Landon, is bij de hulpverlee ning aan Engeland reeds tot. aan de grens van het mogelijke gegaan, af gezien van de actieve deelneming aan den oorlog. Landon zeide geen voorstander te zijn van nieuwe wijzigingen in de neutrali- teistwet. Wanneer Amerika schepen naar de oologszöne stuurt, zou het even goed den oorlog kunnen verklaren en een expeditiecorps naar Europa kunnen sturen, want indien er een Ameri- kaansch schip tot zinken zou worden gebracht, of eenig dergelijk incident zou gebeuren, zou Amerika bij den oorlog betrokken geraken. Tenelotte keerde Landon zich te gen degenen, die pleiten voor een wijziging der Johnson-act en ver klaarde hij, dat dezelfde menschen, die steeds critiek geoefend hadden dat Amerika ter beveiliging van de Generualveldmaarschalk Sperrle inspect eert de manschappen van een gevechts eskader op een vliegveld aan de Kanaalkust. Verscheidene dezer vliegers, die deelnamen aan de jongste aanvallen op Coventry en Birmingham, werden on derscheiden met het IJzeren Kruis(Foto Scherl) verleende credieten en om eigen voordeel aan den Wereldoorlog had meegedaan, thans voorstanders er van zijn, óm Engeland weer credie ten te verleenen. In een interview heeft de Republi keinsche senator Johnson verklaard, dal hij de naar hem genoemde wet, die lee ningen verbiedt aan landen, die achter stallige schulden hebben, tegen iedere poging om hierin een verandering te brengen, zal verdedigen. De isolationnis- ten in den Senaat zulen alles zeer he vig bestrijden, dat er toe zou kunnen leiden, dat de Ver. Staten in een of an deren oorlog, behalve voor de verdedi ging van het eigen land, worden gewik keld. De New York World Telegram doet het denkbeeld aan de hand de Engel sche bezittingen op het Westelijke half rond aan te koopen als tegenprestatie voor de leveringen van oorlogsmate riaal. Het meest practische zou zijn. al dus dit blad, dat de Ver. Staten alle bezittingen in de Caraibische zee als mede de Bermuda-eilanden verkregen. Het bezit van deze koloniën zou in het belang zijn van alle Amerikaansche republieken, aangezien na afloop van het pact, van 99 jaren de kwestie der souvereiniteit dan niet weer ter spra ke zou komen. Alle Amerikaansche sta ten wenschen, dat de Europeesche vlag gen op het Westelijk halfrond voor eens en altijd zullen worden ingehaald. Engeland zou zich daarmede credieten verschaffen en ongestoorde levering van oorlogsmateriaal verzekeren. Citrine over schade der Britsche industrie De Engelsche vakvereenigingsleider Sir Walter Citrine, die een propaganda- reis in de Ver. Staten maakt, heeft op een vergadering van Amerikaansche vakvereenigingen onder meer ver klaard, dat de Duitsche bombardemen ten in het bijzonder de Britsche pro ductie hebben getroffen. Snelle hulp is* noodiger dan ooit. Tengevolge van de bombardementen kan men de productie van Engeland niet op het voorgenomen peil houden. De New York Sun publiceert onder het opschrift „Engeland richt zich in zijn zwaarste uren sinds de ineenstor ting vin Frankrijk tot Amerika om hulp" een bericht uit Londen van de Associated Press, waarin de toestand in Engeland uiterst ernstig genoemd wordt. Terwijl Engelands eigen initia tief onder de Duitsche bomaanvallen en de Duitsche blokkade ëen pijnlijk vraagstuk, is geworden, ziet het in toe nemende mate op naar Amerika. De En gelsche bekwaamheid om de ziken als onbeteekenend voor te stellen werkt on der hoogen druk. Deze zelfgenoegzame propaganda, zoo meent de correspondent., is wellicht even gevaarlijk voor de Britsche zaak als de nachtelijke bomaanvallen. Daar helpen geen middelen tegen, afgezien van de heerschappij in de lucht en daarom kijkt Engeland op dit gebied openlijk naar Amerika. De Duitsche bommenwerpers hebben hun bommen uit duizenden machines in tienduizen den tonnen omlaag geworpen en toch wil men het. zoo voorstellen, alsof aan fabrieken en belangrijke inrichtingen slechts geringe schade is berokkend. Naast het gebouw van de Associated Press in Londen bevindt zich sinds den 24en September een bomkrater, welke nog steeds open is. De jongste verliezen aan scheeps- ruimte, zoo vervolgt het bericht, zijn toegeschreven aan het gebrek aan convooien. fVanneer Engeland geen nieuwe Amerikaansche torpe dojagers krijgt, zouden de scheeps- verliezen waarschijnlijk hoog blij ven. Met het gebrek aan torpedo jagers gaat het verlies aan koop vaardijschepen hand in hand. Waarschijnlijk zal dit verlies door - den duikbootoorlog nog toenemen. De correspondent schildert vervolgens de levensomstandigheden in de schuil plaatsen, die eenvoudig afscshuwelijk zijn.- De ziekten beteekenen een bijna nog grooter gevaar dan de bommen. De sanitaire inrichtingen in de schuilplaat sen zijn zeer onvoldoende, ondanks de verzekeringen, dat maatregelen voor verbetering zullen worden getroffen. De bevolking in de gebombar deerde industrie-steden is zeer ter neergeslagen. Men is ontevreden, dat Londen meer bescherming te gen luchtaanvallen biedt dan de belangrijke industriecentra elders in het land. De bevolking onder vindt een bitter gevoel, wanneer zij leest, dat de verliezen „zeer gering" zijn. Zij wil liever de naakte waar heid hooren dan de berichten der bladen en van de radio. BERLIJN, 27 Nov. (D.N.B.). In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben verscheidene Britsche vliegtuigen geprobeerd de Rijkshoofdstad aan te vallen. Als gevolg van het zware lucht doelgeschut lukte het hun echter niet, over de versperringszone heen te vliegen. Zij moesten terugkeeren alvorens de stad bereikt te hebben, na eenige bom men te hebben laten vallen aan den uitersten rand van de stad. Er werd slechts geringe schade aan huizen en landerijen aangericht. NEW YORK, 27 Nov. (D.N.B.) Naar de New York Daily Mirror meldt, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, tegenover de leiders van de Ameri kaansche filmindustrie verklaard, dat het Britsche rijk voor onover komelijke moeilijkheden staat.Ame- moet inzien, dat Engeland zoo goed als verslagen is. De Amerikaansche filmindustrie zou er goed aan doen de vervaardiging van ophitsende films tegen de autoritaire staten te staken. Goeteborgposten meldt uit Londen, dat het daar uitgesloten geacht wordt, dat de Amerikaansche ambassadeur Kennedy weer naar zijn post. zal terug keeren. Hij heeft door zijn verklaringen voor de pers zichzelf in Londen vol komen onmogelijk gemaakt. Dit wordt nog geloofwaardig doordat thans reeds als opvolger van Kennedy Marshall Fields wordt genoemd. ADMIRAAL LEAH.Y AMERIKAANSCH AMBASSADEUR TE VICHY WASHINGTON, 27 Nov. (D.N.B.) Admiraal William Leahy is Dinsdag officieel door president Roosevelt tot ambassadeur in Frankrijk benoemd. GENERAAL ABE NAAR TERUG NANKING NANKING, 27 Nov. (D.N.B.). Gene raal Abe de Japansche ambassadeur in Nanking, is Dinsdagmiddag na een af wezigheid van een maaand per vlieg tuig in Nanking teruggekeerd. BERLIJN, 27 Nov. (D.N.B.). Sedert op 7 September 1940 het Duitsche lucht- wapen voor de eerste maal overging tot intensieve vergeldingsaanvallen op het Britsche moederland zijn precies tachtig dagen verloopen. In dion langen tijd moest in Engeland alle hoop begraven worden, waarmede men zich in den aanvang van de groote aanvallen tracht te te troosten. Toentertijd geloofde men hoofdzake lijk op grond van drie argumenten te kunnen voorspellen, dat. de Duitscihe acties spoedig zouden verlammen. In de eerste plaats heeft de slijtage-theorie, volgens welke het verbruik van mate riaal en brandstoffen noodzakelijker wijs een verlichting voor Engeland moest brengen, schipbreuk geleden. Het Duitsche luchtwapen bewijst dagelijks door harde slagen, dat zijn strijdkracht, niets heeft geleden, zoodat het souve- rein op ieder oogenblik al naar de be staande omstandigheden, de kraoht en zwaarte van de aanvallen bepaalt, pre cies zooals een goede organist het re gister van ziin instrument beheerscht om de beste harmonieën te voorschijn te lokken. Ook het. Engelsche vertrouwen op het slechte weer van den herfst is bedrie- eelijk gebleken. Storm noch koude, mist noch regen, konden de gevechts vliegtuigen uit het Engelsche lucht ruim weg houden. In tegenstelling met de B A.F., die ziin actie vaak genoeg dagen lane stop zette, hebben de Duit sche vliegers te allen tijde bewezen on- gunstie weer te kunnen meester wor den. Ook deze illusoire wissel op de toekomst werd niet gehonoreerd. De Britsche afweer tenslotte is intus- srhen niet doeltreffender, maar zwak ker geworden. Steeds vaker faalt hij volkomen. Nooit is hij in staat gebleken den aanvallenden machines den weg naar hun doelen te versnerren. Na T en den, Coventry. Birmingham en South ampton is thans do groote haven- en industriestad Bristol door hot Duitsche luchtwapen uitgekozen voor massale aanvallen. De Amerikaansche pers heeft voor de laatstelijk toegepaste me thode van concentratie der hoofd zakelijke trefkracht., telkens op één bepaalde stad de uitdrukking „co- ventreeren" uitgedacht", omdat Co ventry het eerste voorbeeld hiervoor was. Op die wijze wordt de uitdruk king verbonden met een bepaalde daad, welker succes niet kan wor den ontkend, ja dat door de bladen van alle landen in talrijke ooggetui geverslagen uitdrukkelijk wordt be vestigd. De mededeelingen van het weer- machthericht van gisteren geven de on betwistbare waarnemingen wéér, ge daan uit de in den strijd geworpen vliegtuigen hoven Bristol. Deze waar nemingen vormen hij wijze van spre ken de groote 'penseelstreken voor het ontzaglijke schilderij der vernieling, ter wijl de in buitenlandsche bladen weer gegeven gedetailleerde waarnemingen op den grond reeds een effectieve schil dering gaven van de vrceselijke ver woestingen. Hieruit blijkt, dat er een diepgaande tegenstelling bestaat tus- schen deze feiten en de illusoire „ver pulvering" van Duitsche steden, waar mede de R.A-F. zich geblameerd heeft zoo goed als dat maar kon. RECHTSTREEKSCHE LUCHTDIENST CANADA-ENGELAND? NEW-YORK, 27 Nov. (AN.P.) Uit Ottawa wordt gemeld, dat er plannen bestaan om een geregelden luchtpost dienst op te richten tusschen Groot- Brittannië en Canada. Men acht een rechtstrceksche verbinding noodig. om dat zulk een dienst sneller zou zijn dan den Clipper-dienst via Lissabon en de Ver. Staten. DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.30 uur onder. Zonsopkomst op Donderdag om 9.24 uur. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet verduisterd worden. De maan komt op om 4.50 uur en gaat om 15-05 uur onder. <><><><><><><><><><><><><><><>o<><^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1