Grootscheepsche benzine-zwendel ontmaskerd Twee nieuwe departementen opgericht AMBTENAAR DER RIJKSVERKEERS INSPECTIE SCHREEF VALSCHE BONNEN 20.000 Liter verstrekt AANMANING VAN DE UNIE Concentratie van Politievakbonden De distributie van vaste brandstoffen Opvoeding,wetenschap en cultuurbescherming Zeepfabrikant bekommerde zich niet om de bonnen Zevenduizend stukken in beslag genomen V erzekeringswezen BUSSUM HEEFT 30.000 INWONERS Mondelinge pacht overeenkomsten DE BROCHURE VAN Dr. POSTHUMA 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 ROTTERDAM. 26 Nov. De recherche is een grootsch opge zette zwendel in machtigingen voor aankoop van benzine en ben- zinedistributiebóns op het spoor gekomen. Behalve menschen uit den autohandel, is hierbij ook een ambtenaar van de Rijksverkeers inspectie te Rotterdam betrokken. Volgens een voorloopige raming konden niet minder dan 20.000 li ter benzine door valsche machti gingen worden bemachtigd. Het was de pojnie reeds langen tijd bekend, dat. vooral in de omgeving van de marktplaatsen te Rotterdam, een drukke handel werd gedreven in hen- zinedistrihuMebons. Door een toeval kwam haar ter oore. dat op zekeren dag ten name van een èpeditiefirma in het westelijk stadsdeel een z.g. benzine- machtigine door de Rijksverkeersinspec tie was afgegeven, die echter gAfingëèrd was uitgeschreven. De machtiging, waarvan hierboven sprake is, moest door de politie worden opgezocht bij den distrihu tiedienst.. Het bleek een machtiging te zijnvoor een hoeveelheid van 1500 liter benzine. De politie speurde nog even verder en er kwam een gelijksoortig papier te voorschijn, waarmede het niét in orde bleek te zijn. Het ging hier om een hoeveel heid van 2400 liter, uitgeschreven ten name van een ander expeditie bedrijf in Rotterdam. Bij de expedï- tiefirma in het Westelijk stads deel werd eens geinformeerd en hier heerschte de grootste verbazing toen de politie medèdeèling deed van het feit, dat het met deze machtiging niet in orde was. De laatstgevonden machtiging leidde de politie naar Overschie. Deze machtiging bleèk te zijn aange boden aan het distributiekantoor door een jongmensch, die monteur was in dienst van e n autoslöODerij gevestigd aan den Rijksweg te Overschie. Dit jongmensch werd naar het hoofdbureau aan het Haagscheveer overgebracht. Het onderzoek wees uit, dat de monteur niet als schuldig kon worden aange merkt. De politie ging daarop over tot ar restatie van den patroon. Dat was de 39-jarige directeur van de autosloópêrij te Overschie. W. G. H. J. H.. die werd ingesloten. Tijdens de verhooren zweeg hij angstvallig en halsstarrig. Een on derzoek in de familiepapieren wees uit, dat de directeur een neef had. de 54- jarige W. J. H., die werkzaam was op het bureau van de Rijksverkeersinspec tie te Rotterdam. Hij werd aangèhou den. maar ontkende iets met deze zaak te maken te hebben. Toen hij aan den lijve gefouilleerd werd, kwam een papiertje te voorschijn, waarop naam en adres stonden vermeld van de expe ditiefirma in het Westen, alsmede na men en adressen van twee andere dêrge lijke bedrijven. De recherche toog daarop naar het bureau van de Rijksverkeersinspec tie, waar men de boeken ging na snuffelen. Het kwam uit, dat in totaal op eenzelfde expeditiefirma waren uitgegeven drie machtigingen resp. ter grootte van 2400. 2100 en 2000 liter benzine. De machtigings- boeken. waaruit deze machtigingen waren gescheurd, werden aan een onderzoek onderworpen en toen deed de politie een interessante ont dekking. Een inferessante ontdekking De Rijksverkeersinspectie pleegt na melijk van de uitgegeven machtigingen doorslagen in het boek te bewaren en ook deze doorslagen waren in verschil lende gevallen spoorloos verdwenen. Ge wapend met de nummers van overige ontbrekende doorslagen werd een be zoek gébracht aan den Distrihutiedienst. waar men gemakkelijk kon nazien, bij welke machtigingen deze doorslagen hadden behoord. Zoo bleken in totaal op een zui velfabriek te Rotterdam vier machtigingen te zijn uitgeschre ven, elk ter waarde van 3000 liter benzine! In totaal kwam de politie hier mede aan een totaal van circa 20.000 liter benzine. Hiermede had de recherche genoeg materiaal in handen om over te gaan tot het in beslagnemen van alle machticings- boeken bij dé Rijksverkeersinspec tie. Stuk voor stuk worden deze thans op het hoofdbureau van politie onderzocht en het is te verwachten, dat nog meer interessante dingen aan het licht zullen komen. Een merkwaardige overeenkomst werd vastgesteld tusschen het hand schrift van H. te Overschie en dat, voor komende op de machtigingen. Drie amb tenaren van den distrihutiedienst her kenden bij confrontatie dezen directeur als dengene, die de machtigingen ter inwisseling aan hun loket had aange boden. De directeur verklaarde, dat hij deze machtigingen inderdaad van een familielid dat hij niet nader wenschte aan te duiden, had ontvangen. Hij werd ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Het was niet moeilijk, deze verklaring te combineeren met de aanwezigheid van den neef op het hureau van de Rijksverkeerinspectie. Deze kon terzake van valschheid in geschrifte worden ge arresteerd. Zoo kwam de politie terecht bij het beginpunt van deze uitgebreide zaak. den verkoop van benzinebonnen en te dezer zake konden daarop vrij ge makkelijk verschillende onderdeelen van de affaire worden opgehelderd. Nog meer pröcessèn-verbaal Proces-verbaal kon toen worden opge maakt tegèn den 44-jarigen autohande laar N. A. E., tegen den 31-jarigen auto handelaar F. W. V., wonende te Hilli- gersherg èn tegen den 34-jarigen chauf feur W., eveneens wonende te Hilligers- berg, die allen bonnen van den direc teur H. hadden gekocht- Deze bónnen zijn in verschillende hoeveelheden van hand tot hand gegaan. H. rekende per bon het bedrag van 0.25, hetgeen hem een zoet winstje op leverde en dit bedrag liep na verschil lende transacties op tot ,f 0.60 en 0.80 per bon. Dit beteekent. dat dus de ben zine 1 en meer per liter kostte! Geen demonstraties! 's-GRAVENHAGE. 26 November. De Nederlandsche Unie heeft tot haar leed wezen ervaren, dat in een enkel geval Jon geren. waaronder ook leden der Neder landsche Unie. gemeend hebben op eigen manier door eigen demonstraties politiek werkzaam te moeten zijn. Ofschoon de Nederlandsche Unie reeds herhaaldelijk heeft bekend gemaakt, dat zü zoo een handelwiize ten zeerste in strijd acht met ons volksbelang en met de plichten van de leden der Nederlandsche Unie. heeft zii dit thans ten overvloede aan de betrokke nen nogmaals duidelijk doen weten. Het kan nimmer tot heil van het Nederland sche volk strekken, wanneer een groot of klein deel van het Nederlandsche volk in bezettingstijd door demonstraties de poli tiek tracht te beïnvloeden. Bijéénkomst van alle vakorganisaties 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Eehige dagen geleden had, in tegenwoordig heid van den directeur-generaal van po litie, mr. A. Brants en den inspecteur- generaal der Nederlandsche politie, den kolonel der marechaussee A. W. de Ko- ningh. ten departemente van justitie een bijeenkomst plaats waar alle landelijke politievakorganisaties vertegenwoordigd waren. Het wnd. hoofd van genoemd depar tement, mr. J. C. Tentink, die deze ver gadering persoonlijk leidde, sprak er zijn groote tevredenheid over uit, dat door het tot stand komèn van de Cen trale Politie Federatie een concentratie van het politievakleven is tot stand ge komen. Tevens werd medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om over de vraagstukken, welke vakorganisa- torisch gezien voor de politie van be lang zijn. regelmatig overleg met de C.P.F. te plegen, zoodat een raadplegen van de afzonderlijke organisaties niet meer zal plaats vinden. Op deze wijze wordt, mede via nader te treffen voor zieningen bereikt, dat de politie, meer den tot dusver, los zal komèn te staan van de andere groepeeringen van per soneel in overheidsdienst, hetgeen in verband met de bijzondere positie van het politieambt wenschelijk is te ach ten. Ook de directèur-generaal en de in specteur-generaal 6praken woorden van weardeering en drongen aan op een steeds hechter eenheid in de politiege- lederen. Tenslotte betuigde mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist, en voorzitter der Centrale Politie Fèderatie, zijn dank aan de betrokken autoriteiten vóór den steun, welke hij in zoo ruime mate had mogen ondervinden bij zijn streven inzake een meerdere eenhèid in de pó- litievakorganisaties. Hebt u het juiste aantal kamers opgegeven? 's-GRAVENHAGE, 26 Nóv. Hét is gëblèken, dat in enkele gevallén op hét aanvraagformulier voor vaste brand stoffen de aanvragere 6lechts die ver trekken hébben vermeld, welke inder daad verwarmd kunnen worden, of die, welke zij in vorige jaren hebben ver warmd. Het was echter de bedoeling, dat voor de vaststelling van het aantal uit te rei ken brandstoffenbonnen het totaal aantal vertrekken werd opgegeven. Ten gevolge van dit misverstand zijn sommige brandstofverbruikers in de groepen van 1 tot en met 4 vertrekken (voor haarden en kachels) of in de groep 1 tot en met 6 vertrekken (voor centrale verwarming) gèrangschikt, ter wijl zij in de betreffende hoogere groep thuis behooren. Aan hen wordt nog tot uiterlijk 7 De cember a.s. de gelegenheid gegèven een nieuw z.g. A-formulier bij den plaatse lijken distrihutiedienst aan te vragen en na invulling bij dezen dienst in te leveren. Vanzelfsprekend zullen de distributie diensten slechts overgaan tot uitreiking van het aanvullend aantal brandstof fenbonnen, nadat zij van de juistheid van de opgave overtuigd zijn. Een departement van Volks voorlichting en Kunsten 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot instelling van departementen van al gemeen bestuur, welke den naam zullen dragen van departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuur bescherming en van departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Hierin is bepaald, dat in de plaats van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen worden in gesteld het departement, van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming, alsmede het departement van Volks voorlichting en Kunsten. Aan het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming is opgedragen de zorg voor al hetgeen met inrichtingen van openhaar en hijzonder onderwijs en opvoeding samenhangt, met inbegrip van de inrichtingen van hooeer onderwijs: de opleiding van on derwijzers. het school film wezen, de lichamelijke oovoeding: de jeugdleiding en de culiureele verzoreing der jeugd: de ontwikkeling van volwassenen, mpf inbegrip van de bibliotheken, inrichtin gen en vereenigingen van wetenschap- nelijken aard. van de wetenschappelijke literatuur, alsmede van opgravingen: de onenbare en niet openbare musea en an dere collecties, de monumentenzorg en de zorg yoór het archiefwezen, alsmede de natuurbescherming en de Heem schut. Aan het departement van Volksvoor lichting en Kunsten is opgedragen de zorg voor het pers- en radiowezen en: onverminderd het bepaalde in de Bioscoopwet 1926 (artikel 1 der Véror dening no. 160/1940), het filmwezen; de niet-wetenschappelijke literatuur, de muziek, de beeldende kupsten, met in begrip van de architectuur en de kunst nijverheid, het theaterwezen, de kunst dans en het tentoonstellingswezen; de bestrijding van al hetgeen in strijd is met de openbare orde en de goede zeden, alsmede al hetgeen samenhangt met propaganda en met bekendmakingen ten behoeve van doeleinden, die niet op het maken van winst gericht zijn. Aan beide denartementen is opgedra gen de zorg voor de instandhouding van den volksaard: ieder van hen oefent zijn hevoegdheden dienaangaande zelf standig uit, voor zooveel het de aan zijn zorg toevertrouwde onderwerpen aan gaat, doch in onderling overleg, waar zulks noodzakelijk is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de uitwisseling van cul- tureele waarden. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. BELANGRIJKE AANBESTEDING 's GRAVENHAGE. 26 Nov. Vanwege den rijkswaterstaat is heden aanbesteed het aanbrengen van verhardingen van cementbeton en van klinkers en het uitvoeren van de hiermede verband houdende grond- en bijkomende wer ken. op een gedeelte van weg no. 43 van het rijkswegenplan 1938 (Groningen BeesterzwaagHeerenveenSneek Afsluitdijk), onder de gemeenten Bols- ward. Wljmhritseradeel en Sneek. Laagste inschrijver was de X.V. p. C. Zanen te Heemstede, voor 589.000.—. Rotterdamsche recherche slaat een goeden slag ROTTERDAM, 26 Nov. Door een toéval i* dé recherche eèn uit- gebreiden ongeoorloofden handel in zeep op het spoor gekomen. Men veronderstelde op het hoofdbureau van politie, dat een zekere J. B., een 49-jarige groentenhandelaar, eenige zaken in huis zou kunnen hebbèn, die weinig mét zijn groen- tenzaak te maken zouden hebben. Men doorzocht dien6 woning en den winkel en op de vreemdste plaatsen vond men o.a. 7 pond thee, 30 pond koffie, 40 pond gesmolten vét in twee bussèn én 104 flesschen slaolie. De herkomst van deze zakèn was vrij duister. Voort6 vond men toen hoeveèlheden scheer- en foilètzeep. Op de vraag van de politie gaf de groentenhandelaar te kénnen, dat hij van de zeep de herkomst niet kon opgeven. Zij kwam er evenwel achter, dat deze doozen geleverd waren door een fabriek aan een vertegenwoordiger wiens naam men al spoedig had achterhaald. Een bezoek te zijnen huize leverde het ver rassende resultaat op, dat de aanwezig heid van een buitensporige hoeveelheid scheer- -en toiletzeep, alsmede medici nale teerzeep en carbolzeep, welke laat ste soorten sléchts worden afgegeven tegen speciale, door het departement uit te geven vergunningen, werden ge constateerd. Deze vertegenwoordiger was de 33- jarige J. R. wonendè te Hilligersberg, die werd gearresteerd en haar hét hoofdbureau ovèrgebracht. Bovendien kwam aan het licht, dat deze heer nog nimmèr persoonlijk vóór deze fabriek had verkocht, hetgeen de zaak des te opmerkelijker maakte. In den lóóp van h.et onderzoek bleek ver der, dat de fabriek getracht had de zeep in Rotterdam en omgeving „kwijt te ra ken", omdat men meende, dat hier veel afzet te vinden zou zijn. De bepalingen van toewijzingen voor zeep en zeepbon- nen waren echter niet in acht genomen. De vertegenwoordiger R. had een tus- schenpersoon in zijn dienst genomen, de 44-jarige Rotterdammer Ab. L. even eens vertegenwoordiger van beroep, die de zeep aan den groentenhandelaar had verkocht. Deze zaak was vrij lastig uit te zoeken, daar bij deze transacties veel al gebruik werd geniaakt van de pos terijen en dè telefoon. Pèreóonlijk inter mediair werd zoo wéinig mogelijk toe gepast. Enkele groote firma's maaktén eveneens van deze gelegenheid ge bruik om op gemakkelijke wijze aan zeep te komèn. De fabriek huldigde namelijk het standpunt: „Eerst zeep en, zoo mogelijk, komen later de bonnen wel eens." Tot de relaties behoordèn een 47-ja- rige grossier in koloniale waren, D. B. P., wonende te Rotterdam en de 64- jarige heer C. H. van B., directeur oener N.V. tè Rotterdam, die in Wassenaar woont. Vervolgens kwam vast te staan, dat van B. en D. B. P. via R. in contact wa ren gekomen met den procuratiehouder van de zeepfabriek. Deze had recht streeks de transacties met deze twee N.V.'s tot stand gebracht en had zich daarbij niet om bonnen bekommerd. Het waren groote kwanta, waarvan de politie nog een deel in beslag heeft kunnen nemen. Deze procuratiehouder, de 41-jarige C. P., wonende te Bloomen- daal, is door de politie gearresteerd en op het hoofdbureau ingesloten. Daarna is hij, tezamen met den eersten verte genwoordiger, die zich ook schuldig had gemaakt aan prijsopdrijving vooral inzake de medicinale teerzeep en de carbolzeep, die hij zonder speciale ver gunning verkocht, overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschik king gesteld van den officier van jus titie. Voorts werd proces-verhaal opgemaakt tegen den 41-jarigen reiziger D. V. wo nende te Hillegersherg, die de teer- en carbolzeep had gekocht en deze zonder bonnen tegen veel te hoogen prijs van de hand had gedaan. In deze zaak wer den verder zeven kooplieden geverba liseerd. Een onderzoek in de boeken van dén Wa6sènaarschen dirècteur wees uit, dat de aangekochte zeep niet was vermeld. Wel stond er een aan zienlijke partij tandpasta genoteerd, die niet aanwezig bleek te zijn, zoo dat men deze „tandpasta" in ver band bracht met de zeep. In het ge heel kon de politie ruim 7.000 stuk ken zeep van het totaal aantal, dat eenige tienduizenden moet hebben bedragen, in beslag nemen. In deze affaire is tegen een aantal personen proces-verbaal opgemaakt, terwijl een onderzoek in de fabriek aan het licht bracht dat hier gehandeld was tegen het inventarisatiebesluit. De dossiers- zijn voor zoover het de fabriek betreft, overgegeven aan de po litie in het arrondissement Haarlem, die het onderzoek tegen den directeur van deze fabriek zal voortzetten. Bijzondere maatregélèn afgekondigd 's-GRAVENHAGE, 26 Nóv. In het verordeningenblad van heden is opgenomen een besluit van de secre tarissen-generaal van de departe menten van financiën en van justi tie betreffende bijzondere maatrege len op het gebied van het verzeke ringswezen. Het is van toepassing op ondernemingen, die het verzeke ringsbedrijf uitoefenen en haar hóofdkahtoór hébben in: het Ver- eenigde Koninkrijk van Groót-Brit- tannië en Nóórd-Ierland met" de overzeesöhe bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebiedén of in de dominions Canada. Austra lische Bond, Nieuw-Zeéland en Zuid-Afrikaanséhe Unie met hun mandaatègebiedcn. in Frankrijk, met inbegrip van zijn bezittingen, kólóniên. protectoraten en man- daatsgehieden. in de landén, door den secretaris-generaal van het de- partemertt van financiën aan te wijzen. Het besluit bepaalt o.m., dat op ver zoek van een agent of van een schuld- eischer de rechtbank te Amsterdam met inachtneming van de -bepalingen van dit besluit bij beschikking verkla ren kan, daf de voldoening aan de ver plichtingen van een verzekeringsmaat Wachtend op buit. Terwijl de drijvers het wild opjagen, staat de jager gereed, om de prooi op te vangen (Foto Het Zuiden) schappij, als boven bedoeld, jegens rechthebbenden uit overeenkomsten van verzekering en jegens tusschenpersonen geheel óf gedeeltelijk wordt opgeschort- Onder agenten worden verstaan alle binnen het bezette Nederlandsche gebied werkzame, gevolmachtigde vertegen woordigers van de bovengenoemde ver zekeringsmaatschappijen, onverschillig onder welke benaming deze vertegen woordigers optredenonder tusschen personen worden verstaan 'de makelaars in assurantiën en de assurantiehezor- gers. terwijl onder overeenkomsten van verzekering worden verstaan alle over eenkomsten van verzekering, met uit- zondering van overeenkom sten van levensverzekering in den zin van de. wet op het levensver zekeringsbedrijf 1922. Tegen de boven genoemde beslissing van de rechtbank is geènerlei voorziening toegelaten. Voorts bepaalt »het besluit o.m., dat de rechtbank de verklaring tot opschorting uitspreekt, wanneer aannemelijk is ge maakt, dat de geldmiddelen van de maatschappij niét toéreikehd zullen zijn om aan haar verplichtingen ten volle te voldoen. Bij gedeéltélijke opschorting wordt het percentage van dit gedeelte door de rechtbank bepaald. Zóólang de verklaring van kracht is. kunnen ver- plichtingén uit overeenkomsten van verzekering, aangegaan buiten het lie zette Nederlandsche gebied, in het ge heel niet worden voldaan. Andere dan de bovenbedoelde verplichtingen van de maatschappij worden voldaan. De agenten rijn verplicht aan de com missie waarmede hedóeld wordt, de commissie voor de in dit besluit bédóel- de verzekeringsmaatschappijen, bestaan de uit. drie leden en hef vereischte aan tal plaatsvervangende leden door de voorzitters van de Kamers van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam en voor Rotterdam gezamenlijk te be noemen alle hun bekénde verplich tingen, als iri dit besluit bedoeld, en geldmiddelen op te geven. Onder geld middelen worden verstaan alle vermo- genshestanddeelen. die binnen het be zette Nederlandsche gebied aanwezig zijn. met uitzondering van kantoorin ventaris. Het besluit omschrijft voorts de he- voegdhedén der commissie en bepaalt den inhoud van het door die commissie op te maken ontwerp van het plan van uifkeerine. De rechthank te Amsterdam stelt, het plan van uitkeerine vast na af loop van den termijn van nederlegging van ten minste twee weken. Verder be vat het besluit de technische uitwerking van deze beginselen, alsmede benalin een omtrent tusschenpersonen en straf- bepalineen. Bij de laatste is bepaald, dat vervolging van de als overtredingen of misdrijven aangewezen feiten slechts plaats heeft op verzoek van de commis sie. Dit besluit treedt in werking op den dag van ziin afkondiging dus heden met uitzondering van de bepalingen omtrent tusschenpersonen. die in wer king treden met terugwerkende kracht tot 30 Juni 1940. BUSSUM 26 Nov Vanochtend is het echtpaar Klinkenberg—De Leeuw. Eendrachtpark 62. verblijd met de geboorte van een tweeling- Bij het aangeven aan den burgerlij ken stand bleek de iongen. Harmen genaamd, die een half uur eerder was geboren dan ziin zusie Willie, de der- tigduizendste ingezetene te zijn. Morgen zal het gemeentebestuur een spaarbankboekje met honderd gulden aanbieden. Bussum telde op 1 Januari 1940 29.324 inwoners, op 1 Januari 1930 25105 en op 1 Januari 1920 19.116 in woners. Het aangaan van een schriftelijk contract geregeld 's GRAVENHAGE. 26 Nov. Het heden uitgegeven verordeningen blad bevat een besluit van de secre tarissen-generaal van de departe menten van justitie en van land bouw en visscjierij ten aanzien van mondelinge pachtovereenkomsten. Hierin wordt bepaald ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 No vember 1938 zijn aangegaan: indien vóór 1 November 1938 een pachtovereen komst is gesloten, welke niet schriftelijk is aangegaan, heeft iedere partij het recht van de wederpartij te verlangen, dat een-schriftelijk contract wordt op gemaakt. Wannéér partijen niet binnen een maand, nadat het verlangen daartoe bij exploot aan de wederpartij is kenbaar gemaakt, een schriftelijk contract heb ben opgemaakt, geschiedt dè schriftelij ke vastlegging der overeenkomst door den in pachtzaken bevoegden reöhter. op vordering van de meestgereede par tij. De rechter roept, beide partijen op en legt, zoovéél mogelijk in overleg met haar, de overeenkomst schriftelijk vast- Een vordering, als hierboven bedoeld, kan niet worden ingesteld, indien het gepachte in zijn geheel op regelmatige wijze door èen ander dan den pachter is in gebruik gènomen. Voor zoover op de hierbedoelde pacht overeenkomsten op 1 November 1940 in gevolge artikèl 62 van de pachtwet het nieuwe recht van toepassing is gewor den. zijn hiervan uitgezonderd de arti kelen 611 van de pachtwet. Deze arti kelen treden in werking, zoodra een schriftelijk contract door partijen of door den rechter is opgemaakt, doch niet later dan 1 Januari 1942. Ten aanzien van pachtovereenkom sten, welke na 31 October 1938 zijn aan gegaan. wordt bepaald: indien na 31 Oc tober 1938, doch vóór de inwerkingtre ding van dit besluit een pachtovereen komst, in strijd met het bepaalde in ar' fikel 6 der pachtwet, niet schriftelijk is aangegaan, heeft iedere partij het recht van de wederpartij te vorderen, dat een schriftelijk contract wordt opgemaakt. Iedere partij kan aan den in pachtza:- ken bevoegden rechter verzoeke de over eenkomst schriftelijk vast te leggen Zoodanig verzoek kan uitsluitend vóór 1 Mei 1941 worden gedaan. De rechter roept heide partijen op en legt de overeenkomst, zooveel mogelijk in overleg met haar. schriftelijk vast. fenzij de belangen van één der partijen daardoor aanzienlijk zouden worden ge schaad. Gaat de rechter niet, tot. schrif telijke vastlegging van de overeenkomst over. zoo spreekt hij de nietigheid daar van uit: indien daartoe aanleiding be staat, regelt hij bovendien de gevolgen voor beide partijen. Ook kan hier de vordering niet wor den ingesteld, indien het gepachte in zijn geheel op regelmatige wijze door een ander dan den pachter is in gebruik genomen. De artikelen 7 tof en met 11 van de narhtwef worden op pachtovereenkom sten, welke ingevolge het bovenstaande schriftelijk zijn vastgelegd, van toepas sing. zoodra een schriftelijke overeen komst, door partijen of do.or den rechter is ongemaakt,. Dit besluit treedt in werking op den dae zijner afkondiging met terugwer kende kracht tót 31 October 1940. Zij was binnen 14 dagen uitverkocht 's GRAVENHAGE. 26 Nov. De pers dienst van de N.S.B. meldt: Onlangs verscheen een brochure .,Een agrarisch front als landbouworganisa- fie" van de hand van dr. F. E- Posthu- ma, oud-minister van Landbouw. Dr Posthuma bepleit daarin de nauwe sa menwerking in één organisatie van al len, die werkzaam zijn op agrarisch ge bied en de daarmede verbonden indus trieën en handelaren, en concludeert, dat een dergelijk „front" moet uitgaan van de N.S.B.. omdat, de N.S.B. door haar verleden aangewezen is om de po litieke rol te vervullen bii de poging om Nederland met DuitSchland in de toe komst te doen samenwerken. De brouchre. die drie weken geleden verscheen in een oplaee van 10.000 exem nlaren. en in agrarische kringen werd aangeboden, was binnen 2 weken uitver kocht. Wel een bewijs hoe groot de he langstelling in deze kringen is voor den raad van een zoo bij uitstek be kwaam man als dr. Posthuma. Het 2e tienduizendtal der brochure is thans verschenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6