IERLAND VREEST EEN INVAL V on Papens onderhoud met Inoenu mm Opnieuw ontvangen Wol 100% Tokio sluit een verdrag met Nanking - regeering DE EEMLANDER Zaterdag 30 November 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arniiemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 132 Vrije keuze van woonplaats en vrije handelsmogelijkheden toegezegd voor Japanners in China REDDINGSCELLEN OP ZEE Alle bedreigde punten aan de kust staan onder bewaking Het geheele volk achter kabinet- de Valera Nauwer contact met Joegoslavië Medische Hulp Onderteekening van het verdrag te Nanking Behoedt Uw voet- zo oa/s het wioetl Bijzetting van Codreanu's overschot Japonnen, Deux-pièces, rokken, blouses, alles Fa. DUIM BURGER tricot 100% wol. Nuttige St. Nicolaas geschenken Dames- en Kinderconfectie - Arnh.weg 26 AMERSFOORÏSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 ®aandeD voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week I 0 15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2-85. Afzonderlijke nummert f 005 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 RIJS DER AOVERïElVUEN vanl4 regels 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, - elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijt. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TOKIO, 30 Nov. (D.N.B.). Ale ge volg van de tu66chen Nanking en Tokio inzake de liquidatie van het Chineesche conflict gevoerde besprekingen is een verdrag tot stand gekomen, dal heden onderteckend wordt en daarmede te vens in werking treedt. Dit verdrag be staat naar uit betrokken perskringen verluidt uit een inleiding en negen korte paragrafen, terwijl de bij het ver drag behoorende twee aanvullende over éénkomsten elk vijf artikelen beslaan. Overeenkomstig de verklaring van prins Konoje over het gemeenschappelijke doel van een nieuwe ordening in Oost- Azië spreken beide mogendheden in de inleiding den wensch uit naar vrede in Wang Tsjing Wei, leider der Chinèe- sche Nanking-regeering. (Foto% Archief U.D-) 0ö6t-Azië en daarmede tevens naar den wereldvrede. In de volgende artikelen beloven de beide verdragsluitende mogendheden el kaar wederkeerig respect voor de souve- reiniteit en onschendbaarheid van hun gebied, alsmede verdieping der vriend schap en der cultureele betrekkingen en beloven zij de daartoe noodige maatre gelen te nemen. Zij willen elkaar we derkeerig bii.de bestrijding van commu nistische actie van eiken aard steunen. Daartoe zullen Janansche troepen gele gerd worden in Binnen-Mongolië en op bepaalde punten van Noord-China. Tij-, dens den duur der bezetting zal worden samengewerkt om rust en orde te hand haven. China zegt Japan het recht toe, doelen van de vlonf te stationeeercn in bepaalde Chineesche havens met het oog op den tegen woord i gen toestand. Een ander artikel betreft de nauwe economische samenwerking volgens d,e beginselen der gelijkgerechtigdheid en wederzijdsch nut alsmede de nauwste Japansche medewerking bij het ont- sluiten van de bodemschatten vooral in Noord-China en Mongolië, voorts hij de ontwikkeling van don handel in het he- nedendal van de Yangste. Japan be looft, na de versterking d,cr wederziid- sche hetrekkingen. de afschaffing dsr exterritorialiteit en liet teruggeven der nederzettingen in overweging te nemen, waartegenover Ghina vrijheid van ves tiging en vrije handelsmogelijkheden aan de Japanners in China toezegt. D? aanvullende overeenkomsten be treffen den toestand, welke een gevolg js van de nog bestaande vijandelijkhe den, waarbij de Chineesche regeering, door dien overeenkomstige maatregelen, zal aanpassen Zii behelzen d.e Japan 6che toezegging, dat de Japansche troe pen zich hinnen twee jaar 'na herstel van den vrede, uit heel China zullen te rugtrekken alsmede de Chineesche ver plichting schadevergoeding aan Japan sche burgers uit te keeren. Voorts is er nog een overeenkomst, waarbij aan Chini het recht van be lastingheffing en de controle op den buitenlandschen handel wordt terug getrokken in het kader van de Chi- meesch-Japansche samenwerking, en waarbij voorts de onvoorwaardelijke tp- rugkeer van de Chineesche f i'hripks- oomplexen en mijnen alsmede een nieuwe ordening van het verkeerswe zen in uitzicht wordt gesteld. Uit Sjanhai wordt gemeld, dat de in bovenstaand verdrag principieel vastgelegde beloften der regeering van Nanking om den Jap innen» voortaan vrije keuze van woonplaats en vrije handelsmogelijkheden in China te verleenen, sterk de aan dacht van buitenlandsche kringen te Sjanghii heeft getrokken, omdat tot dusver het verblijf en de moge lijkheden om handel te drijven in China voor buitenlanders rechtèns tót bepaalde gebieden en verdrags havens beperkt was. Dit gold tot dusver voor burgero van die lap- den, die van hun exterritorialitèits- r°chtèn hadden afgezien. In Angelsaksische kringen vreest men dat hun bij het drijven van handel voor het eerst nadeelen üit de exterritoriali teit zullen ontstaan en dat de vermelde verdragsclausule het uitgangspunt zal zijn van een actieve politiek der regee ring van Nanking in den zin der af schaffing van de exterritorialiteit. Het Japansche blad „Tsjoegi Sjogyo Sjimpo" schrijft in een hoofdartikel, zoo meldt Domei uit Tokio, dat de regeering van Tsjoengking thans voor de vraae gesteld wordt den strijd tegen Japan voort te zetten of vrede te sluiten- Tsjang Kai Sjek is echter volkomen af hankelijk van de verdere hulp van de Vereenigde Staten, Gront-Brittannië eri Sovjet Rusland. De Japansche regeering volgt de ontwikkeling der internationa le gebeurtenissen nauwlettend, met het oog op de regeling van de geheele Chi neesche kwestie. Koor in nood verkeerende vliegers BERLIJN. 30 Nov. (A.N.P.) Be halve de reddingsvliegtuigen gébruikt men thans van Duitsche züde liog èen ander reddingsmiddel voor in hood verkeerende vliegers dat door zün oorspronkelijkheid belangwekkend is- Het bestaat uit een van het Roodè Kruis voorziene boei. welker bovenge deelte eenigszins doet denken aan eèn telefooncel. Rondom de boei zijn lijnen uitgelegd, waardoor zii gemakkelijker kan worden bereikt. Langs een wentel trapje komt men in een betrekkelijk groote ruimte, die slaapgelegenheid biedt .voor vier personen en voorzien is van wollen dekens, trainingspakken warme schoenen, proviand, drinkwa ter kookgerei, een apotheek en gezel schapsspelen. Doör vlaggen of rook- seinen kan worden aangegeven, dat een cel bezet is. De boeien worden da gelijks gecontroleerd, ook ter aanvul ling van de voorraden. (Bijzondere correspondentie) DUBLIN, eind November HET wordt met den dag duide lijker, dat Ierland aan den vooravond staat van groote ge beurtenissen, die hun schaduwen ver vooruitwerpen. Men bereidt zich voor op alle mogelijke even tualiteiten. Het Iersche volk is be reid om met de wapenen in de hand zijn vrijheid en neutraliteit te verdedigen, waar en wanneer dit ook noodig zou mogen blijken. Volgens de jongste berichten is de Iersche regeering, met de Valera aan het hoofd, vastbesloten de neutraliteit des lands ook in de toekomst te blijven ver dedigen. Zij heeft een verklaring uitge geven, volgens welke onvoonvaardeliik moet worden vermeden dat Ierland de arena wordt, waarin de oorlogvoerenden hun geschil uitvechten. Ierland zal met geweld van wapenen elke poging keeren om zijn neutraliteit aan te randen. De regeering hoont dat deze verkla ring voldoende zal blijken om de beidé strijdende partijen er van te weerhou den, te trachten den oorlog over te bren gen naar de kusten van Ierland, daar dit noodzakelijkerwijze het land in de ar men van de tegenpartij zou drijven. Om echter den noodigen nadruk te verleenen aan het standpunt, dat Ierland inneemt, is hef leger versterkt, en bovendien is den afeelnonén zomer e,en groote forma tie ..plaatselijke veiligheidstroepen" in het leven geroepen, die in geval van oor log en in overeenstemming met het vol kenrecht onmiddellijk aan den strijd zou deelnemen. De bevolking is eensgezind r^OORDAT men een aanvang maakte 1 met. het recruteeren van deze .„vei ligheidstroepen" telde, het Iersche leger, met inbegrip van zijn reserven, 25.000 man. Thans echer. wordt de sterkte van het leger, met inbegrip van de ..veilig heidstroepen". geschat op 184.000 man Hoeveel man hiervan tot het eigenlijke leger belmoren, staat niet vast- Men schat echter dat het leger, te zamen met het militaire deel van de. „veiligheids troepen" 100.000 man sterk is. Naar de Valera verklaarde is de verdedieing van de Iersche neutrali teit de politiek, waarin het geheele volk achter de regeéring staat. Zii heeft niet alleen' de goedkeuring van de regeering, doch ook van de oppo sitie onder Cosgrave en van dö La- bourparty. Zij kan dus rekenen op onvoorwaardelijken steun van de drie voornaamste politieke partijen van Ierland. De eenige partij, die er afwijzend te genover staat, is de I.R.A., de Irish Repu blican Army, die de onmiddellijke aan sluiting van Ulster bij Eire eischt. Er wordt levendig van gedachten gewisséld over de vraag, of het mogelijk zou zijn. dat Engeland afstand deed van Ulster, indien Eire te -bewegen was om de zijde van Groot-Brittannië te kiezen of het al thans machtigde, gebruik te maken van de begeerde steunpunten voor zijn vloot. Hiertegenover verklaren echter Iersche politieke kringen, dat Ier land alleen door een vijandelijke in vasie of door een desbetreffend be sluit van de Dail in den oorlog zou kunnen worden medegesleept. Ove- rigéns zouden de Ieren ook niet door een dergelijk verleidelijk aan bod te bewegen zijn om de strijdbijl tegen Engeland te begraven ook niet, als het voorstel aan de Dail werd voorgelegd. Overigens zijn de eerste verdedigings maatregelen ^aanmerkelijk bespoedigd na de ineenstorting van Nederland en België. En al heeft de Iersche leger macht niet veel te beteekenen, wan neer men ze vergelijkt met de andere Europeesche legers toch moet er op worden gewezen, dat een invasie van Ierland gepaard gaat met moeilijkheden van buitengewonen aard. In elk geval echter staan de Iersche strijdkrachten bereid om "het hoofd te bieden aan een eventueelen aanvaller. Het leger kan op elk gewenscht oogenblik en op elk gewenscht punt sterke, gemotoriseerde strijdkrachten in het gevecht werpen. En alle kusten, havens en gebieden, die blootstaan aan een inval door vijande lijke troepen, staan onder voortdurende bewaking. Het is zeker niet te houd gesproken van de Valera, wanneer hij beweert, dat het transche volk achter de regeering staat. Iedereen kent de fanatieke geest drift. welke de Ieren bezielt, wanneer dé vrijheid van hun land in gevaar ver keert. Ongetwijfeld zullen zij in de ure des gevaars als één man naar de wa nenen griinen, om den aanvaller te lijf le gaan. 1-Tet vechten is den Ier tot een tweede natuur geworden vooral in de- afgelnopen jaren van revolutie, op standen en verdere onlusten. Het is niet alleen met het leger, dal een in valler rekening heeft te houden, doch met het eehëele Iersche volk. Berlijnsche politieke kringen beoordeelen de ontwikkeling in Zuid-Oost-Europa met rustig vertrouwen ANKARA, 30 Nov. (D.RB.) - De president der Turksche repu bliek, Is?/3t Inoenu, heeft Vrijdag middag den Duitschen ambassa deur Von Papen ontvangen. De Turksche minister van buiten landsche zaken, Saradjogloe, was' bij het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, tegenwoordig. Van welingelichte zijde wordt om trent het onderhoud tusschen den Duitschen ambassadeur Von Pa pen en den president der Turk sche republiek, Inoenu, vernomen, dat alle kwèstiès besproken zijn welke voör beide landen van be lang zijn. De hoofdredacteur van hét grootste Turksche dagbl. Cumhuriyet, publiceert Donderdag in zijn blad een klaarblijke lijk van officieuze zijde geinspireerde informatie uit Ankara, waarin de te genwoordige houding van Turkije wordt gekarakteriseerd en waaruit tegelijker tijd blijkt, in welke mate de toestand van Turksche zijde als ontspannen wordt beschouwd. In de genoemde informatie wordt ge zegd: Turkije heeft zich er van over tuigd, dat Rusland en Duitschland het er over eens zijn den vrede op den Bal kan te behouden en dat dit een voor- nemén is, dat ook den steun van Tur kije waardig is. Verder, zoo wordt hierin gezegd, heeft men in Ankara de overtuiging gekre gen, dat men van den kant van Bulga rije, dank zij aandrang van Duitschland en Rusland in Sofia, geen politiek van avonturèn te verwachten! heeft. Joegoslavisch contact met de asmogendheden Van bevoegde Duitsche zijde zijn nog geen verklaringen afgelegd over de ge ruchten, dat te Berlijn een bezoek van Joegoslavische staatslieden te verwach ten zou zijn. Alleen Europapress meent te weten. dat. men van Joego-Slavische zijde met de spilmogendheden in nau wer contact getreden is en dat dit con tact de laatste dagen belangrijk inten siever is geworden. In dit bericht wordt er verder op gewezen, dat er binnen kort bezoeken te verwachten zouden zijn, waaraan in het kader van den alge- meenen politieken toestand groote hetee- kenis zou kunnen worden toegekend. In dit verhand trekt een verklaring van den Italiaanschen gezant in Joego slavië. Namelly, dpn aandacht, die er zoo juist in epn onderhoud met journa listen op wees. dat de economische poli tieke en cultureele hetrekkingen tus schen Italië en Joego-Sla\ië van den besten aard zijn en zich steeds sterker ontwikkelen. De regeeringen van heide landen streven er naar hun vri»«d schappelijke betrekkingen te versterken en te verdiepen. Voorts schijnt het feit van belang, dat volgens berichten uit Zuid-Oost- Europa de bezorgdheid tengevolge van het Italiaanseh-Grieksehe con flict. die door vele geruchten bèvor- derd werd, intusschen voor een \eel rustiger beoordeeling heeft, plaats gemaakt, zoodat in de landen, die er het meest hij geïnteresseerd zijn- van een ontspanning gesproken wordt. De besprekingen, die de Duitsche ge zant te Ankara. Von Papen, na terne- keer op zijn post mei vooraanstaande Turksche staatslieden gevoerd heeft, hebben in het Zuid-Oosten in verband met de tegenwoordige ontwikkeling sterk de aandacht getrokken en vormen klaarblijkelijk een belangrijk element in de beoordeeling van den toestand De mededeeling. dat de Duitsche ->r zant te Boekarest. Fabricius. in a'lerijl naar Berliin gereisd is. is overigens niet itiist. De Dui'sehe gezant bevindt zich op zijn post te Boekarest. Alle teekenen wiizen er on. dat men oók te Berlijn de verdere ontwikkeling Van den toestand in Zuid-Oost-Europa met rustig vertrouwen beoordeelt. Caritza slechts een episode Wat de militaire situatie in het Grièksch-Italiaanschè conflict betreft, is men er te Berlijn van overtuigd, dat Caritza slechts een episode beteekent, waarover, zoo als een Duitsch blad schrijft, niemand meer spreken zal, wanneer de ItaliaanschEngelsche strijd opi de heerschappij in de Mid-' dellandsche Zee eens in zijn beslissend stadium gekomen is. Voor de-beoordccling van de politieke situatie in het licht van het Grieksch— Italiaansch conflict is een artikel van liet Neue Wiener Tageblatt interessant, dat de traditie getrouw veel aandacht aan de problemen van het Zuid-Oosten wijdt. De Grieksche verklaring, flat Griekenland „niet alleen voor zichzelf, doch ook voor de vrijheid van de an dere Balkanvolkeren strijd", beant woordt het blad, met vast te stellen, dat Griekenland niet voor de andere Bal- kanvölkeren strijdt „die'dank zij de po litiek van de spilmogendheden en van Rusland den diepsl.cn vrede genieten", doch voor Engeland. Het blad verge lijkt de tegenwoordige positie van Grie kenland met die van die staten in het Zuid-Oosten, die onlangs tot het drie- mogendhedenpact zijn toegetreden, of die zónder deze formeele toetreding vriendschappelijke betrekkingen met de spilmogendheden of met Rusland onderhouden. Zij genieten den vrede, die Griekenland verspeeld heeft. Zondag hebben dienst de volgend© geneesheeren: Breed veld. Kon. Wilhelminastraat 5; tel. 5625. Linschoten, v. Perseynstr. 27; tel. 6808< Hulp wordt alleen verstrekt voor ziek tegevallen, die medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van: Jos. Haan. Julianaplein 3; tel. 4600. Kraan. Oude Soesterweg 89; tel. 4893. Zondag hebben dienst de vroedvrou- wen: Mei v. d. Grient. Breestraat 8b; tel. 6830. Mej. de Leuw. Soesterweg 15: tel. 4973. NANKING, 30 Nov. (Domei) Gene raal Noboejoeki Abe, de buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd gezant vin Japan, en Wang Tsjing Wei, de president der nationale regeering van China, hebben Zaterdagmorgen formeel hun handteekening geplaatst onder het verdrag, dat de grondslagen vastlegt voor de betrekkingen tussch.en heide landen, en waarmede de normale be trekkingen hersteld worden, die verbro ken werden op 7 Juli 1937. toen het eerste schot weerklonk op de Marco Polo-burg nabij Peking, dat het begin beteekende van de vijandelijkheden tus- echen' Japan en China. De historische plechtigheid van de onderteekening der stukken had plaats in de hoofdzaal vin het regeerlngsge- bouw te Nanking, in de schaduw van den purperen berg, waar het gedenk- teeken voor Soen Yat Sen, den stichter van *de Chineesche republiek, hoog op rees tegen den onbewolkten blauwen hemel. Er heerschte een druk verkeer van officieele en militaire auto's op de Tsjoengsjanl lan, den hoofdverkeers- wég van Nanking. Het eerst arriveerde Wang Tsjing Wei, de president van de nationale re geering. met zijn minister van finan ciën, zijn minister van pers en propa ganda en zijn minister van handel. Tien minuten later arriveerde de Japanschp ambassadeur generaal Abe, met een ambtenaar van de Jlpansche ambas sade, den directeur van de afdeeling verdragen van het Japansche departe ment van buitenl indsche zaken, gene raal Kagesa, admiraal Soega e.a. Precies om 10 uur traden heide dele gaties de zaal binnen, begroetten elkaar en nimen haar plaatsen in. Abe en Wang Tsjing Wei plaatsten hun hand teekening onder het. verdrag en vol tooiden daarmede de onderhandelingen die vijf maanden geduurd hebben. WALLACE IN MEXICO MEXICO-STAD. 30 Nov. (D.N.B.) De nieuwe vice-president der Vereenigde Staten. Henry Wallace, is in de hoofd stad van Mexico aangekomen. Hij wern plechtig door de autoriteiten ontvangen. Toen Wallace was aangekomen in de particuliere woning van den Amerikaan schen ambassadeur Daniels, trachtte een groep personen stecncn te gooien naar het ambassadegebouw, dat naast de wo ning van Daniels is gelegen. De betoo- gers riepen „Weg met de Vereenigde Staten" en „Leve Almazan". Veertig per sonen werden gearresteerd. De woning van den ambassadeur werd onder sterke bewaking gesteld. Laaf ze regelmatig behandelen dey lANGESTRAAT 56 TEL.3IIÖ PEDICURE MASSAGE BOEKAREST, 30 Nov. (D.N.B.i Van ochtend is in Boekarest het stoffelijk overschot van Codreanu en de tegelijk met hem vermoorde dertien legionnairs plechtig bijgezet in het groene huis, den zetel van de legionnnaire beweging in Boekarest, waar het een laatste rust plaats zal vinden. De plechtigheden begonnen met een godsdienstoefening in de legionnaire kerk in Boekarest, waar de kisten sinds drie dagen stonden opgebaard. Na de aankomst van den leider van den staat, generaal Antoncscu, legden rijksleider' Üaldur von Shirach den krans van den Führer en de leider der buitenlandsche organisatie van de N-S. D.A.P., gouwleider Bohle. den krans van den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf 1-Iess, bij de kist van Codreanu. De krans van den Führer was versierd met een lint. waarop de handteekening en de standaard van den Führer ston den. Na de Duitsche delegatie legden de Italiaansche gezant een krans van den Duce en een speciale afgezant een krans van de fascistische partij neer. Vervolgens werd een plechtige kerk dienst gehouden, waarbij aanwezig wa ren de leider van den staat, generaal Antonescu, de plaatsvervangende minis ter-president en leider der legionnaire beweging, Horia Sima. de vertegenwoor digers van den Führer en van Rudolf Hess. voorts de Duitsche en de Italiaan sche gezant, de Spaansche en Japansche zaakgelastigden, do generaals der Duit sche missie van leger en luchtwapen. be nevens leden van het corps diploma tique. Na den kerkdienst trok de rouwstoet dooi- de geheele stad naar het groene huis. HONGAARSCHE GEZANT IN AMERIKA TREEDT AT WASHINGTON. 30 Nov. (D.N.B.). De I-Iongaarsche gezant Peleyi heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken. Hull, en hem medegedeeld, dat hij uit den Hongaar- schcn dienst getreden is en als parti culier persoon in de Vereenigde Staten zal blijven. Naar verluidt, koesterde de bejaarde gezant reeds langen tijd het voornemen om af te treden. o<x>^<x>ooo<><xxx><x><>oooo<><><> DE VERDUISTERING Vandaag gaat de zon om 17.32 uur onderZonsopkomst op Zondag 9.34 uur. Zondag gaat de zon om 17-34 uur onder. Zorropkomst op Maandag 9 36 uur. Gedurende den tusschcnliggenden tijd moet verduisterd worden. De maan komt morgen op om 8.32 uur en gaat om 17-24 uur onder. In den nacht van Zondag op Maandag komt de maan op om 9 29 uur en gaat onder om 18-26 uur. oo<>óok>ooo<xxxxxxx><xx>o<><><>o<x> I MOOISTE WAf MEN GEVEN KAN U v n Parjpluie van SPIEKERMANN langestraal 31 Telefoon fiSS3 Tel. 3977 GEOPEND VAN 9—5-30 VUR N-M.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1