Nieuw Parijs Grocte hoeveelheden bonnen gestolen Niet alleen mooi, ook goed Op bon 19: pond boter, margarine, of 2 ons vet Boter- of vetbonnen ook in de restaurants Inbraak in Distributiekantoor „De schrik van Amsterdam" en zijn kornuiten voor den rechter Ir. WIGERSMA UIT DEN POLITIEKEN STRIJD MAXIMUMPRIJZEN VOOR TURF F 6600.- te Groningen Waarom is er zoo weinig vleesch? GIFTEN VOOR DE WINTERHULP Bon 21 zal weldra recht geven op een halve flesch sla-olie Wisselbonnen verkrijgbaar Wintercompetitie Nederlandsche Historische Bibliotheek J. H. ITTMANN 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 AMSTERDAM, 29 Nov. - In den nacht van op 8 September hebben inbrekers het distributiekantoor aan den Laanweg te Amsterdam-Noord, vrijwel volledig uitgeplunderd. Duizenden en nogmaals duizenden bonnen vielen in handen van de nachtelijke bezoekers. Alleen reeds werden 75.000 L. benzinebonrien en 11.000 L. petroleumhonnen vermist. Voorts waren ook de bonnen voor de andere gedistribueerde goederen textiel, rijst, boter, zeep. tarwe bloem etc. gestolen. Twee jongemannen, een 19-jarige fietsjongen en een 20-jarige timmer man bleken de daders te zijn. De poli tie, onder leiding van commissaris Van der Heul had hem spoedig te pakken. Behalve deze twee dieven arresteerde de politie nog zes helers, want de bon nen waren binnen een minimum van tijd van hand tot hand gegaan! Het bleek, dat de eene inbreker, de jeugdige fietsjongen. nog heel wat meer op zijn kerfstok had. Terecht kon hij de schrik van Amsterdam-Noord worden genoemd. Hij brak niet in om het ge win. maar in de eerste plaats om an deren te benadeelen. 7oo brak hij op Hemelvaartsdag in in een naamplaten- fabriek aan den Nieuwendammerdijk. waar hij alles overhoop haajde en waar hij alleen een micrometer en een En gelsche sleutel stal. In het gebouw van den G.G.D. nam hijniets weg, maar besmeurde hij de muren en vemieldde hij, wat hij kon. Op 27 Mei stal hij uit een kasregister in een winkel in de Meeuwenlaan 129.48. Het clublokaal van een voethalclub «an de Buiksloter meer voorzag hem van bier. limonade en chocolade. Zijn methode was vrijwel steeds gelijk:- hij wist binnen te komen door tuimelramen. Het denkbeeld om in het distributie kantoor in te breken, was van hem uit gegaan, hij wist den timmerman over te halen, mee te doen. Door opschuiving van een raam kwam het tweetal bin nen. Erg veel kregen zij niet voor de pakken bonnen. De eerste kooper. een poeliers knecht betaalde aan de dieven f 50. Dc poeliersknecht verdiende er heel wat meet aanHij wist voor de bonnen f 1000 te incusseeren van twee broers, een kantoor bediende en een manufacturer De ketting- handel was ook voor dit tweetal niet on- voordeelig, zij wisten er f 1750 voor te maken. Dat was het slot want de politie was de zaak op het spoor. Een deel was weer doorverkocht en de politie wist zoo wel de inbrekers als de helers te arrestee ren en de bonnen te rechercheeren Een deel werd bij een rijwielhandelaar teruz- gevonden. een ander-kwantum was in de Nieuwe Vaart geworpen, waar de politie het opdrezde. De twee dieven en zes helers ston den vandaag terecht voor de vierde kamer der Arr.-rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon. De jongens legden een volledige be kentenis af, zoodat het bewijs voor den officier van justitie mr. A. S. de Muirick Keizer geen moeilijkheden opleverde. De officier van justitie wees er op, dat het tweetal zich' niet heeft bekom merd omtrent den aard van hun mis drijf, dat- zeer anti-sociaal was. De ernst van deze misdrijven dient in de straf maat tot uiting te komen. Tegen den hoofddader, den 19-jarigen fietsjongen, requireerde spreker, mede voor de andere misdrijven, ander half jaar gevangenisstraf: tegen den timmerman eisente hij één laar gevangenisstraf. Tegen de meeste helers vorderde het O.M. gevangenisstraffen van acht maan den: in de eerste plaats tegen den eer sten opkooper, die 50 uitgaf om 1000 terug te krijgen, vervolgens tegen de twee broers, die f 1000 betaalden en f 1750 ontvingen. De expeditieknecht, die 1750 had betaald, hoorde ook 8 maanden eischen. Tegen den houder van de rijwielstalling, in wiens zaak een deel der bonnen werd teruggevon den. eischte de officier een jaar gevan genisstraf. omdat zijn strafregister niet blanco was. De rechtbank zal in deze strafzaak 13 December vonnis wijzen. „Wie niet voor ons is, is tegen ons" De stichter van De Waag, ir. B. Wi- germa, die de leiding reeds had over gegeven en bet hoofdredacteurschap van het blad dezer beweging, heeft nu ook het redacteurschap neergelegd Hij doet dit met een artikel waarin hij zegt: Intusschon is gekomen, wat komen knoest, als gevolg van het verzet der lei dende politici, tegen den geest van on zen tijd. Het lot. dat daardoor ons volk ïs geworden is bitter, maar niet onver diend en het zal wellicht nog bitterder worden, indien de strijd meer en meer uit de sfeer van het welwillende en wel doordachte qverleg wordt gerukt en sen timent en hartstocht 'haar gaan bepa len. Aan dezen vorm van den politie- ken strijd kan ik niet deelnemen en het zou ook niet baten, indien ik dit zou doen, omdat naar opbouwende kritiek dan niet meer geluisterd wordt. Thans geldt aan beide zijden het „Wie niet vóór mij is. is tégen mij", omdat beide zich gedreven voe len door den tijdgeest, de eene zijde door dien van het verleden, de an dere door dien van de toekomst. En hoewel alle twee uit het zich in zichzelf onderscheidende heden voort komen. wordt juist dit door beiden ver waarloosd. 't zij ter wille van de door bet voorgeslacht overgedragen traditie of den z.g, ..zonningen tijd" van het verleden, 'f rij ter wille van het voor gestelde heil van het nageslacht. Dat het echter altijd en uitsluitend gaat om het worden van een eeuwig anders he den. waarin vonr- én nageslacht, traditie én heilsiaat. het gewordene én het wor dende elkander doordringen dat willen de uitersten, die in tiiden van geeste lijke revolutie naar voren komen, niet aannemen. Het is on grond van deze overweging, daf ik reeds vroeger heslont mij uit de leiding thans onfr besloten heb mil uit de redactie van ..De Waag" terug te trekken. Mijn wensch Is het. dat ons Ne- derlandsche volk met behoud zijner vrijhart (die door onzelfstandigheid en afhankelijkheid niet wordt uit gesloten: immers geen enkele natie staat op zichzelf of is onafhankelijk van de andere) op eervolle wijze uit deze historische hoogst belangrijke tijden te voorsohiin moge komen. Alles kunnen wij verliezen, behalve onze eer en onze vrijheid. Weten wii deze te behouden, dan kan ook een arm en klein Nederland ziin cultureele ro' In het nieuwe F.urnna blijven vervullen een Europa daf onze flinke en bekwa me mannen niet zal kunnen missen. Naar wij vernemen zijn met in gang van heden officieele maxi mumprijzen voor turf van kracht geworden. Bij verkoop door verve- ners aan handelaren varieeren deze van 4tot f 5.50 per 1000 stuks, naar de verschillende productiege bieden in Nederland (met uitzonde ring van de Peel) en naar de ver schillende soorten. Voor turf uit de Peel zijn de prijzen vastgesteld op een basis van ongeveer f 9.— per duizend stuks. Bij verkoop aan verhruikers bedragen de maximumprijzen de prijzen af veen derij. hierboven bedoeld, vermeerderd met de gebruikelijke vrachtkosten en een winstopslag van in totaal ten hoog ste 50 net. In de vrachtkosten mogen de gebruikelijke bezorgkosten van den detailhandel niet worden begrepen. WINTERHULP GRONINGEN, 29 Nov. De col lecte voor de Winterhulp heeft ruim 6.600 gulden opgebracht. De gewone collecte's brengen in deze stad onge veer 1600 gulden op, zoodat de eer ste Winterhulp collecte een goed re sultaat heeft opgeleverd. UIT DE STAATSCOURANT Bij besluit van 29 November van den wnd. secretaris-generaal van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is voor hel tijdvak van 1 October 1940 tot 1 Juli 19-41 mej. dr. L. E. Baehrens te Gronin gen opdracht verleend aan de Rijks universiteit te Groningen onderwijs te geven in de nieuwe Engelsche taal en letterkunde, alsmede aan J. Veldkamp tp Witteveen (Dr.) om onderwijs te geven in de propaedeutische natuur kunde. Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemnd hoofd van hel departement van Waterstaat, is aan den scheepsmeter bij den scheepsmetines-- dienst le Groningen. A. Kielema. op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrek king verleend. Bij beschikking van den secretaris generaal vari het departement van Waterstaat is benoemd tot lid van den eleetricifeitsraad ir. H. Lohr. oud-.iirec teur van de Prov. Geldersche Electrici- feits-Maatschappij. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. zijn aan de Rijks Ho-igtrc Burgerschool te Assen weder tij'piük benoemd tot leeraar: A. J van Gelder J. de Bruyn. T Homan en G. P On.e na. en zlfn tijdelijk benoemd to' le-rn ts mej. A. A. N. H. R'oknoel wonende te 4sPnn. mei. F. IJ. M. Ruding. .<-one' dp te Hoovezand en mej. C. Bitter, wonen de te Groningen. Het slachtvee wordt niet aan de markt gebracht 's GRAVENHAGE, 29 Nov. Waarom is er zoo weinig vleesch verkrijgbaar? Op deze vraag is ons van bevoeg de Duitsche zijde medegedeeld dat blijkbaar tal van veehouders op het oogenblik hun slachtvee aanhouden instede van het ais eewoonlijk aan de markt te brengen In plaats van het gewone aantal van 10.000 stuks worden er-thans slechts 1600 stuks vee per week aan de markt gebraoht. Voorzoover de redenen daarvoor na speurbaar ziin. schijnen zjj te zijn gelegen in de vrees voor devaluatie en voor ingrijpende maatregelen ten aanzien van den veestapel. Beide verwachtingen zijn ongegrond. De mogelijkheid van devaluatie behoort tot het rijk der fantasie. Ten hoogste zou er sprake van kunnen zijn. dat de gulden in een bepaalde verhouding tot de mark zou worden gebracht, maar ook dit zou niet tot diep ingrijpende gevolgen leiden. De vrees voor een reconstructie vari den veestapel, in verband waarmede bet voordeelig zou zijn het vee voorals nog aan te houden, of van andere maat- regelen van dezelfde strekking, werd eveneens ongeerond verklaard. Het kwaadwillige gerucht, aldus onze zegsman, wil weer, dat de Duitschers de sdhuld van de vleeschschaarscbte zijn Daarop moet worden geantwoord, dat er vee genoeg is en dat deze materie geheel in handen van Nederlandsche in stanties is. De schuld ligt naar de mee ning van bevoegde Duitsche kringen ook niet zoozeer bii het Bureau Voedsel voorziening in oorlogstijd maar bij de centrale landbouworganisaties, welker onvoldoende voorlichting waandenk beelden bij de veetelers heeft laten ont staan. Indien in deze onvoldoende voor lichting geen wijziging ten goede komt, zal. zoo zeide men ons, naar andere middelen moeten worden gegrepen. 's-GRAVEXHAGE, 29 Nov. Voor de Winterhulp Nederland kwamen de vol gende giften binnen: C. en A. Brenninkmey'er, Amsterdam, 50.000; Vroom en Dreesmann, Amster dam, f 6000; Schiffstam Abteilung, Bre da, 2769,44; Robaver, Rotterdam, 25.000; Schiffstam Abteilung Breda, 922,15; van Gelder Papierfabriek, Am sterdam, 10.000; II. L. Den Ilaag, f 1000; N.V. Nederl. Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen, Den Haag, 1000: P. N„ Bilthoven. 1000; de Maas bode, Rotterdam, 1000; de Prov. Geld. Elec. Mij. 1000; Heck's Lunchrooms 1000; Vroom en Dreesmann, Den I-Iaag, 5000; Aviolanda Vliegtuigbouw f 200Ö: Spaarbank „De Toekomst" f 1000; N.V. Lotisico f 1000; N.V. Gebrs. K„ Amsterdam, 1000; Dcli Batavia Mij., Amsterdam, 1000; Telegraaf, Am sterdam, 1000; dr. H. L. M. van S„ Wassenaar, 1000; N.V, Eternit, Am sterdam, f i000; M. J. O., Den Haag, 1000; Bontekoning en Aukes, Amster dam 500; Douair. jhr. v. L„ Amstre- dam, 500; Nieuwenkamps Handel Mij. Amsterdam, 500; N. v. L., Utrecht. 's-QRAVENHAGE. 29 Nov. - De secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet bet volgen de bekend: Gedurende het tijdvak van Za terdag 30 November 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geeft de met „19" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine o f twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig De aan de bonnen „17" en „18" der boterkaart verbonden facili teit, dat deze desgewenscht ook 500; Nederlandsche officieren ln krijgsgevangenschap, 375.94; ur. F. E. P., Den Haag, 500; LI. T. M„ Den Haag, 500; mevr. v. d. C.-M., Den Haag, 500; Nederl. Oost-Friesche Hypotneek- bank, Groningen, 500; N. V. W., Den Haag 500; A. Schroder en Co., Den Haag, 600; Peek en Cloppenburg, Haarlem, 400; Centr. Verg. personeel in Rijksdienst, Den Hang, f 500: Auto Palace, Den Haag, 500; N.V. Handel Mij. v.h. Hulshoff en Co.. Amsterdam. 100; Ilijcnga-fonds, Leeuwarden, 100; Bierbrouwerij De Leeuw N.V. Houthem, 100; J. LI., Apeldoorn, 125; N.N., Den Haag, 100; Tiedeman en van Kerchem, Amsterdam, 100;, de Cultuur Mij. Waringin, Amsterdam, f 100; Cul tuur Mij. Simbang Sari, f 100; J B. v. d. IL V. O., Den Haag, f 100; N.V Perlak Petroleum, Den Haag, 100; W. R. U., Den Haag, 100: G. M., Den Haag, 100; N.N., Den Haag, f 250; ir J. F. de V., Den Haag, 100; N.V. Sted. Hypo theek Bank, Den Haag, 100; F. J. J. C, Scheveningen, 100; mevr. H. G., Gro ningen, 100; E. W. W. V. T. V. S., Den Haag, 100; W. A. S. M., Zeis.t, 100; F. L. W., Wassenaar, 100; M. van T. de G., Den Haag, 250; mr. A. F. V. V. Den Haag, 200; A. F. de B. Amster dam, 100; Ilout Import v.h. fa. J. H. Küuhn, Amsterdam, 100; W. A. M. K., Rotterdam, 100; W. Slotboom en Zn., Den Haag 250; A. C. v. B,, Ileelsum, 100; N. B.. Den Haag, 100; N.V v.h. J. S. Hooghiemstra, Utrecht, f 100; C. J. L. de G., Den Haag, 100; N. R. V., Den Haag, 100; fa. A. J. Merken, Den Haag, 250; N.V. Hollandsche Buiten!. Bank 250; Textiel Syndicaat E. Haan, Amsterdam, f 100; mr. J. B.. HMversum, f 100; dr. J. 'L. A. P., Den Haag, 200; N.S.B. (W.F.M.) Utrecht, 100: Cultuur Mij. Wonolankan, Den Haag, f 150, jhr. mr. dr. H. A. v. K., Den Haag. 100; ir. D. M„ Rotterdam, 100; L. S„ Am sterdam, 100. Aan giften beneden de 100 kwam een bedrag binnen- van 2451.09. Voorts werden toezeggingen ontvan gen van: Vroom en Dreesmann. Amster dam. 50.000; Concern P. en C 5400 Gerzon 5500. B. van Opstal, eigenaar van de „Ijs beer" in de Keizerstraat te So'ievenin- gen deelt ons mede. dat hij 10 pet. van zijn omzet op Zaterdag 30 November en Zondag 1 December zal afstaan ten bate van de W. H. N. Het personeel van de N.V. F. van der Valks Automobiel Mij. te Den Haag (importeurs Opel automobielen) deelt ons mede. dat gedurende 12 weken 2 pet. van het weekloon zal worden afge staan ten bate van W. H. N. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt het vol gende bekend: Met ingang van Dinsdag 3 December a.s. zullen in hotels, restaurants e.d. geen maal tijden, samengesteld met gebruik making van boter, margarine of vet, meer aan de gasten mogen worden verstrekt, zonder dat daarvoor bonnen van de boter- of vetkaart worden ingeleverd. In verband'met de hoeveelheid boter of margarine, welke op één bon kan worden gekocht (250 gram), verstrekken de distributiediensten aan de genoemde instellingen z.g. „wisselhonkaarten". be staande uit 50 wisselbonnen, elke wis selbon geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoenen boter of .margarine (5 gram). Deze wisselbonnen mogen, evenals is bepaald met betrekking tot de wisseibonnen voor brood, vleesch en kaas, uitsluitend gebruikt worden in ho tels, restaurants e.d D" distributiedien sten stellen deze wisselhonkaarten van af heden in beperkte hoeveelheid ver- krimbaar voor hotels, restaurants e.d. In afwiiking van de voor de wissclhon- non voor brood, vipoQrti Pn kaas eelden- de regeling kunnen voorts ook particu lieren tegen inwisseling van bonnen der boter- of vetkaart wisseibonnen bij de distributiediensten verkiijgen, hetgeen vooral van belang is voor hen. die re gelmatig maaltijden buitenshuis gebrui ken. De wisseibonnen hebben een on- beperkten geldigheidsduur. Ten einde te voorkomen. Hat zij, die een bon van de boterkaart of van de vetkaart inruilen voor wis selbonnen. niet zouden beschikken over een bon voor het aanschaffen van boter of margarine voor huis houdelijk gebruik, kan gedurende de eerstvolgende distributieperiode (Zaterdag 30 November tot en met Vrijdag 6 December) niet slechts de voor die periode geldig verklaarde bon 19. doch desgewenscht ook reeds bon 20 hij do plaatselijke dis- tributiedienstcn en met ingang van Dinsdag 3 December bij de hotels, restaurants, rafé's e.d. worden inge ruild voor wisselbonnen. Dit komt er dus op neer, dat bon 20 vanaf Dinsdag 3 December a.s. desge wenscht reerls gebruikt kan worden bij gebruik van boter of margarine in ho tels e.d. Men bedenke echter, rlat deze bon in de naaste toekomst alsnog zal worden aangewezen voor het koopen van de genoemde artikelen bij den win kelicr. Tenslotte wordt er de aandacht on ge vestigd. dat de voor boter, margarine, vet. vleesch. vleeschwarön en kaas aan gewezen bonnen in den vervolge ook gedurende de tweede week van hun gel djgheidsduur in hotels reo'aurants e. 1 gebruikt zullen mn^en worden nit laat ste geldt erhtep niet voor dp bonnen welke recht goven op het koopen van bood. gebak en eieren. recht geven op margarine, blijft derhalve ook voor bon 19 gehand haafd, terwijl „bovendien op dien bon naar keuze vet beschikbaar wordt gesteld, zulks met dien ver stande. dat het vetrantsoen geen half pond, doch twee ons be draagt, aangezien het vetgehalte en dus de voedingswaarde van vel grooter is dan die van boter en van margarine. De met „19" genummerde bonnen, die op Vrijdag 6 December nog niet ge bruikt zijn. blijven voorts nog geldix tot en met Vrijdag 13 December. In verband met de vaststelling van het vetrantsoen op 2 ons, zul len de producenten in den vervolge uitsluitend vet in verpakking van 200 gram of veelvouden daarvan vervaardigen. De op 29 November 1940 reeds bil de producenten of in den handel aanwezige voorraden in verpakking van 250 gram mogen te gen inlevering van één met „19" genummerde bon van boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aangezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 De cember 1940 tot en met Vrijdag 13 D cembcr 1940 zal wederom een bon van de boterkaart en van de vetkaart vooi hét koopen van boter of margarine of vet aangewezen worden. Gedurende het tijdvak van Zater dag 14 December 1940 tot en met Vrijdag 20 December 1940 zal voorts de met „21" genummerde bon van de boterkaart on van de vetkaart recht geven op het koopen van naar keuze een half pond boter óf een half pond margarine óf een halve fiesch slaolie. De met „21" genummerde bonnen, die op Vrijdag 20 December nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940. Is de bon gebruikt voor het koopen van slaolie, dan mag de slaolie ook nog in het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 worden afgeleverd. Aangezien de detaillisten momenteel over geen of zeer geringe voorraden slaolie beschikken, dienen de consu menten, die te zijner tijd de met „21" genummerde bon vvcnschen te gebrui ken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den winkelier in te le veren. Deze zal dan in hot tijdvak van 14 December tot en met 31 Januari 1941 aan de klanten, van wie hij één "f meer bonnen 21 heeft, ontvangen, sla olie afleveren. Met nadruk wordt er do aandacht op gevestigd, dat het detail listen verboden is vóór Zaterdag 14 De cember a.s. slaolie op de ingeleverde bonnen 21 aan het publiek af te leve ren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de detaillisten aan de klanten, die een of meer met ..21" genummerde bonnen bij hen inleveren, teneinde daarvoor t.z.t. sla-olie te ontvangen, een ontvangbe wijs afgeven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 De cember 1940 een bon voor boter o f mar garine en voor het tijdvak van 28 De cember 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter of margarine of vet naar keuze, voorzoover voorradig aan te wijzen. Resumeerende zal dus de distribu tie van boter, margarine en vet gedu rende het tijdvak van 30 N'ovemher 1940 tot en met 3 Januari 1941 verloopen vol gens onderstaand schema: 30 Nov. t.e.m. 6 Dec. (bon blijft geldig t.e>m. 13 Dec.), bon 19. 250 gr. boter of 250 gr. magrarine of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet). 7 Dec. t.e.m- 13 Dec. (bon blijft geldig t.e.m. 20 Dec.), bon 250 gr. boter of 250 gr. margarine of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet). 14 Dec. t.e.m. 20 Dec. (bon blijft gel dig t.e.m. 27 Dec., sla-olie mag worden afgeleverd t.e.m. 31 Januari), bon 21, 250 gr. boter of 250 gr. margarine, of Y* flesch slaolie. 21 Dec. t.e.m. 27 Dec. (bon blijft geldig t.e.m. 3 Jan.). bon 250 gr. boter of 250 gr. margarine. 28 Dec. t.e.m. 3 Jan. bon blijft geldig t.e.m. 12 Jan.). bon 250 gr. boter of 250 gr. margarine of 200 gr. vet. MATERIALEN VAN NEDERLAND SCHE VERSTERKINGSWERKEN 's-GRAVENHAGE 29 Nov. - De be vneede instanties der Duitsche weer macht in Nederland wijzen erop dat materialen, welke afkomstig zijn van de vroegere Nederlandsche versterking* werken, zooals hout. allerlei me'.ale.r enz. eigendom ziin van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland ••n niet elcenmnehMe in bezit kunnei. worden oenomen door de bevolking of N'eder'andsrhe ir>«tant'es Iedere dirfsta van materiaal nit de Nederlandsche ver sterkingsvverken wordt strafrechtelijk vervolgd en volgens de bestaande wet ten streng gesli aft. zijn onze moderne thee serviezen. Prachtige vormen en decor, dingen waar U jarenlang van geniet. Vele met b ij passend 5 ontbijt- en eetserviezen. U vindt ze in Langestraat 35 Telef. 4501 WATERPOLO Zondag zullen de laatste wedoüuden in 1940 vóór de wintercompetitie te Hilversum en Amersfoort worden gespeeld. De spelers en speelsters krjjgen na Zondag in verband met de feestdagen vacantie tot 12 Januari 1941. Op dien dag en de daarop volgende Zondagen zal tot Maart de competitie wor den afgewerkt. Het programma voor'den komenden Zon dag luidt als volgt; Heeren. le klasse. UZC 1Zian 1 (Amers foort); RZC 1DWR 1 (Rotterdam). Afd. A. Star 1Zwemlust 1 (Hilver sum); UZC 2Otter 2 (Amersfoort). Afd. B. GZV 1Zwemlust 2 (Hilversum). Afd. C. AZenPC 1—VZC 1 (Amersfoort.) Afd. D. Watertor 1UZC Comb. (Amers foort). Afd. E. GZV 2—de Vest 2 (Hilversum). - Dames, le klasse. UZC 1(A'*«ort). TENNIS Tennis voor beginners en leeken De Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam heeft in haar nieuwe reeks „Weten en Kunnen" een nieuwen druk doen verschijnen van liet boekje „Ten nis voor beginners en voor leeken." De schrijver is G. Vreedenburgh, redacteur van het officieel orgaan van den Ned. Lawn Tennis Bond en een der meest deskundige tennis-journalis- ten in ons land. Ongeveer twee jaar ge leden heeft Vreedenburgh eens in Utrecht een door de Utr. Sport Pers uitgeschreven en zeer druk bezochte lezing over tennis gehouden en een ieder deed daarbij de overtuiging van deskundigheid van hem op. Als warm tennis-enthousjast brengt Vreedenburgh in dit Kosmos boekje den leeken en be ginners het spel in regels, techniek en tactiek op de meest vlotte wijze bij en waar er zoo weinig literatuur op dit ge- bied bestaat, zal deze nieuwe uitgave ongetwijfeld met groot e interesse gele zen worden. Wij kunnen Vreedenburghs boekje een ieder ook den wat meer geroutineerden tennisspeler aanbe velen. D.H.C.'s KERSTVELDLOOPEN GAAN DOORI Ondanks de bijzondere tijdsomstandig heden en in tegenstelling met anderslui dende berichten, zal het Delftsche „D.H.C," ook dit jaar op 26 December (2den Kerstdag) haar traditioneele Kerstveldloopen houden. Een heuglijk bericht voor de Nederlandsche vcldloo- pers! Dit wordt dan de 14de „K.V.D.". In afwachting van nadere gegevens kunnen wij nu reeds melden, dat het deelnemen van niet-K.N.A.U.-leden ook nu weer toe gestaan is. onder leiding van Prof. Dr. H. Bru gmans verlaagd in prijs lot f 5.S9 per deel Boekhandel Utrechtschestraal 46 Tel. 6608 O<x»yovyoovoooo<xx>oooo<x>o<xx> Koersen voor stortingen op 30 November tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9.87 Teens&e kronen 36.40 "oorsche kronen 42.80 "weedaehe kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,4514 Lewa 2,30

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7