Southampton brandt nog steeds Een Amerikaansch oordeel over Engeland DE EEMLANDER Maandsg 2 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 133 Ook Londen is in de afgeioopen nachten weer heftig gebombardeerd- Kennedy afgetreden WINTERHULP-INZAMELING IN PARIJS Niet alleen strategisch, maar ook finan cieel zijn er geweldige moeilijk heden ontstaan TIMES OEFENT CRITIEK OP REGEERING DE SLAG DER TORPEDOJAGERS DE NIEUWE ORDE IN OOSTAZIE DE TOESTAND LONDEN IN Britsche duikboot vergaan Na den zeeslag bij Sardinië AMERIKA EN DE SCHEPEN AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pcr 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week f0 15 Binnenland trance per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummer» f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AÜVtklEillitN van 1—4 regels f l.OS met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor da helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regel* 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 BERLIJN, 2 December. (D.N.B) Duitsche vliegtuigen hebben in het kader der gewapende verkenning Zondagavond boven Zuid-Engeland vastgesteld, dat te South ampton nog steeds talrijke branden woeden. Boven dè stad hangen machtige rookwol ken, die tot ver boven het kanaal drijvenNaar tot nu toe kon worden geconstateerd, is de in den afgeioopen nacht aangerichte schade buitengewoon groot wat verband houdt met het feit, dat als gevolg van den steeds meer achterwege blijvende afweer dè Duitsche vliegtuigen zeer lahg kunnen vliegen. Nader meldt D.N.B. uit Berlijn. Söutphamptón is Zondag sedert het invallèn der duisternis opnieuw dóór een ononderbroken reèks Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Na middernacht, duurden de aanvallen nóg voort. Op deze voor den invoer van vitale góederen bijzondèr be langrijke havgn werden wéder bom men van elk kaliber geworpen. De havenstad Southampton bièdt een bijzonder gunstig doel. daar zij aan de grnote en breede samenvloeiing van de rivieren Itchen en Test ligt, Op de belangrijk ste doelen, den hoofd spoorweg Londen— Southampton, de droogdokken en de fa brieken. werden bom men geworpen. Terwijl eén deel der Duitsche gevechtsmachines de stad Southampton bombardeerde, is een andere aanvalsgroep onderweg naar Lon- dën, om ook daar het werk der vernietiging tégen de Britsche ver zorging voort te zetten. Het weer is dezén nacht voor de Duit- schers bijzonder gun stig, daar het met ziin half bedekten hemel de nadering vergemak kelijkt en tegelijkertijd een goed richten der bommen mogelijk maakt. Over de Duitsche luchtaanvallen op En geland van Zondag wordt, uit Londen.ee- meld. dat Duitsche bommenwerpers boven de zuidkust brand- en brisantbommen heb ben laten vallen, tei wijl liet opruimines- werk nog gaande was in de pninhoopen van de haven van Southampton na den geconcentreerdèn luchtaanval die pas Zondagmórgèn eindig de. De Duitsche bommenwerpers, aldus dit bericht, gebruikten weer de „Coven try-tèchniek". Londen is in den nacht van Zaterdag op Zondag tweemaal aan gevallen. Oök uit zuidwest-Engeland Zuid-Wales. de Midlands. Liverpool en andere déelen des lands komen berich ten over luchtaanvallen binnen. Duit sche formaties vlogen Zondag hoven de kust. Van Engelsc.hé zijde wordt tha.ru- toegegeven, dat in Southampton zeer zware schade is aangericht. De groote haven, zoo wordt hier over van Amerikaansche zijde ge rneict. was blootgesteld aan den he- vigstén luchtaanval sinds het uitbre ken van den oorlög. De langdurige en geconcenreérde aanval eindigde pas in de eerste uren van Zondag morgen. Talriike brandende ruïnes en eroote verliezen ziin de uitwer king van dezen aanval. Britsch communiqué BERLIJN. 1 December (D.N.B). Volgens een bericht uit Londen, is daar een officieel communiqué uitgegeven dat bijzonderheden over dp jongste nach telijke Duitsche aanvallen bevat. Vol gpns het communiqué hebben de Duit sc.he aanvallen zich in den nacht van Zaterdag op Zondag hoofdzakelijk tói Southampton bepaald Deze aanvaller zijn. aldus het communirmé. huilenge woon hevig geweest en de Duitscheis- hebben daarbij van een zeer aanzienlijk aantal machines gebruik eèmaakt Vooral het centrum dér stad heeft hii zóndér ernstig geléden. Het schijn' echtér, dat het aantal slachtoffers van dezen nachtélijkën aanval ..niet zoo hooi» is als oorsnronkëlijk werd aangénomén" Alle luchtbeschermingsorganisaties heb ben hii hét heschprmen der bevolking volop werk féhad. doch haar taak werd aanvallen ernstig bemoeilijkt, aldus het communiqué. Vrije jacht boven Zuid- Engeland Talrijkè Duitsche jachtvliegtuigen zijn in den loop van den Zondag opgestègén voor vluchten naar Zuid-Engeland. waar zij trachtten, in vrije jacht met dè En- gelsche jagers in contact té komen. De Duitschers schoten alle tegenstanders, die zij tegenkwamen, in totaal dertien, nèer. De overige onttrokken zich aan den strijd. De Duitsche verliezen bedroe gen twee vliegtuigen. Tijdens een der Duitsche bombardementen op Londen is ook het gebouw van het blad The Times getroffen. (Foto Scherl) Als Amerikaansche ambassa deur te Londèn WASHINGTON, 2 Dec. (D.N.B.). De Amerikaansche ambassadeur te Londen Kennedy, heeft gisteren bekend gè- maakt, dat hij president Roosevelt op G November zijn ontslagaanvrage heeft voorgelègd. Roosèvelt heeft hem ver zocht den titel van ambassadeur in Lon den te houden totdat ziin opvolger be noemd zal zijn. Kennedy zeide. dat hii in geen geval als ambassadèur naar Lon den zal terugkeeren. Al zijn aandacht zal er in de toekomst naar uitgaan, pre sident Roosevèlt behulpzaam te zijn om dè Vèreenigrle Staten buiten den oorlog te hóuden. Hij verklaarde dit voor het oogenblik hét belangrijkste të achten. ONGELUK IN ITALIAANSCHE MERGELGROEVE MILAAN. 1 Dec. (D.N.B.). In een mergelgroeve bij San Remo zijn drié ar beiders door het neèrstorten van onge veer 500 M3 grónd bedolvèn. Het onmid dellijk tèr hand genomen reddingswerk bleef zondèr resultaat, zoódat iedere hoop óp redding van de bëdólvènen is opgegèven. Ook in Parüs is een winterhulpactie op touw gezet. Vrijwillige helpers verzame len langs de huizen kleeren en gebruiksvoorwerpen. (Foto Scherl) NEW YORK, 2 December. (D N.B.) De onlangs uit. Lbnden naar New York teruggekeerde leider van het Londensche bureau der Associated Press. Thompson, schrijft in een artikel over den toestand in Engeand: Ret bombardement op de En- gelsche steden dringt langzaam maar voortdurend als een mes tot de levensorganen van Engeland door. Het hèèft geen zin de aan militaire doelen herokkende schade te verkleinen. De bombardementen op de Engelsche bewapeningsceiitra staan gelijk met een langzame wurging. Of de Britsche industrie het zal uithouden, hangt minder van het moreel der arbeidèrs dan wel van een voldoenden voorraad schepen en vlieg tuigen af. Hij heeft vernomen, dat Engeland minstens 715 torpedojagers noodig heeft, wil het zijn aanvoer beschermen. Ook in financieel opzicht zijn er geweldige moeilijkheden ontstaan, welke oplossing do totale oorlog zeer bezwaarlijk maakt Zij betreffen niet alleen de financiering van den oorlog, maar tevens de finan ciering van den wederopbouw der tal- looze door bommen verwoeste belang rijke installaties. Wellicht echter, zoo meent. Thompson, ligt. het kernpunt, van de Britsche zwakheid in hèt feit, dat En- celand zoo weinig vrienden meer heeft. Engeland heeft talrijke vrienden gehad, zoolang het dezen nuttig kon zijn. Thompson zegt evenwel in heel Europa geen volk te hebben ontmoet, dat Enge land om zich zelf höogacht. Groote bezorgdheid over de gevoerde economische politiek STOCKHOLM. 2 Dèc. (D.N.B.). De Londensthe Times schrijft, dat de Engelsche regeering tot, dusver gee- nerlei maatregelen heeft genomen om de vredeshuishouding te wijzi gen in een oorlogshuishouding. Mi nister Greenwood heeft in zijn rede voor het Lagerhuis van Woensdag j.l. 'niet eens aangeduid, hoe be grensd de toewijzing van grondstof fen aan de niet-vitale industrieën is en hoe de productieve krachten moe ten worden vrijgemaakt voor oor logsdoeleinden. Hij heeft niet verklaard, hoe de re geering een algemeene verwarring wil voorkomen, ook niet welke collectieve plannen de industrieën hebben om te kunnen ovprgaan tot een rechtstreek- se hen oorlogsarbeid met'de grootst mo gelijke arbeidscapacileil. Greenwood beeft ook niets aangeduid omtrent de ioon- en prijzenpolitiek. Men moei ern stige bezorgdheid gevoelen omtrent een dusdanige economische politiek. Deze bezorgdheid wordt erooler naarmate de goederen prijzen worden opgedreven tot een peil. dat reeds onbereikbaar is voor munitiearheiders met oorlogsloonen Deze tendentie wordt versterkt door de omzetbelasting, die de kosten van le vensonderhoud en de productiekosten verdér opschroeft. Daar komt dan nog le verhoogine hij van de spoorwegtarie ven. De vermindering van den export der laatste maanden moet toegeschreven worden aan de verhoogde productiekos ten. De grootste gevaren zijn echter ge- door de hevigheid der vijandelijke lucht- legen in de aanhoudende werkloosheid. Cijfers bewijzen, dat de oorlogsmachine rie geen arbeidskrachten kan opnemen in de mate, waarin zij worden ontslagen door de burgerlijke industrie. Daarvoor moet de slechte economische organisatie verantwoordelijk worden gesteld. Ook de rede van den minister van ar beid, Bevin, vormt geen antwoord op de naar voren gebrachte ongerustheid. Men moet eischen, dat de regeering een zoo effectieve controle uitvoert op de fi- nancieele. industrieele en commercicele hulpbronnen van het. land, dat zij op de best mogelijke wijze worden gebruikt voor oorlogsdoeleinden. Indirecte metho den, zooals beperking van de toewijzing van materialen of omzetbelastingen wer ken veel te langzaam. Duidelijke marschbevelen zouden thans poodig zijn. Algemeen is men er zich van bewust, dat alle hulpbronnen thans gebruikt moeten worden om den oorlog te win nen. De Daily Mail eischt van de Engelsche regeering veel drastischer maatregelen, en wel op grond van grootére volmach ten en bevoegdheden tot het uitoefenen van dwang. Strengere distributie in Engeland Goeteborgs Handels- och Sjoefartstid- ning meldt uit Londen, dat de Engel sche regeering zich tengevolge van de groote tonnagevërliezen gedwongen ziet om de mogelijkheid Ie onderzoeken van 'een uitgebreide rantsoeneering van alle tot dusver niet in de distributie opgeno men levensmiddelen. Drastische hener- kingen in de productie en verdorling van minder belangrijke levensmiddelen •ijn aaneekopdicd. De regiering bereidt een levensmiddpienprogram voor. dat de invoering van eeft standaarddicét in houdt. SNEEUW STREMT JOEOOSLAVISCH TREINVERKEER BELGRADO. 2 Dec. (D.N.B.). - De sneeuwval van gisteren heeft geleid tot stopzetting van het spoorwegverkeer op het traiect Agram—Split. Bij Yrlmvine is een trein ih de sneeuw blijven stèkèn. Verkenningsrapporten van Duitsche vliegtuigen BERLIJN, 2 December (D.N.B.) Over* het succes van de actie der torpe dojagers zijn thans, naar het D. N. B.. verkenningsrapporten van het lucht wapen ontvangen, volgèns welke de vijand behalve de beide groote torpe dojagers die tot zinken gebracht zijn. zooals vermeld in het bericht van het opperbevel van de Weermacht nog meer verliezen geleden heeft. Afzon derlijke gevechtsvliegtuigen meldden, dat zij op den morgei, na het gevecht in de omgeving van het tooneel van den nachtelijken strijd tusschen de tor pedojagers twee groote olievlekken met een doorsnee van rond een kilo meter hebben waargenomen, in het eene geval zagen onze vliegers red dingsbooten in de olievlek en in de buurt vijf Torpedojagers In de andere vlek staken wrakstukken omhoog. Op een derde plaats werden twee branden de torpedojagers waargenomen die door andere torpedojagers mét groote snelheid in zig-zag varend in veilig heid werden gebracht. Op een vierde plaats in het gehied ten zuidwesten van Plymouth werd een vijandelijk? torpedojager in zinkenden toestand aangetroffen. Mandsjoekwo erkent het nationale China HSINKING. 2 Dec (D. N. B.) De regeering van Mandsjoekwo heeft de •olgende verklaring gepubiceerd: De regeeringen van het Keizerrijk Mandsjoekwo, het nationale China en het Keizerrijk Japan zeggen tóe we- lerkeerig eikaars traditioneéle eigen schappen te erkennen, gemeenschappe lijk een nieuwe orde die gegrondvest is op de moraal, in Oost Azië op te richten en als vriendschappelijke nabu ren samen te werken. Zij vormen hier mede een a? van eeuwigen vrede in Oost Azië. die een Kern van den we reldvrede zal zijn. Dé drie regèeringer verklaren daarom: 1 Mandsjoekwo, China ep Japan eerbiedigen weder zijds eikaars soijvereiniteit en eikaars gebied. 2. Dp drie landen zijn overeen gekomen op den grondslag der wedgr keerieheid samen le werken, en gemeenschappelijk de actie van de Óntevredenheid over de organisatie der lucht bescherming VRAGEN AAN CHURCHILL OVER GEBIEDSAFSTAND NEW YORK, 2 Dec. (D.N.B.). Asso ciated Press meldt uit Londen, dat dé bevolking op de markten filés van vele honderden meters moet vormei^, om een paar versche eieren te krijgen, die 7 cent per stuk kosten. Ofschoon versche eieren niet onder de rantsoeneering val len, bestaat er buitengewone schaarsch-* te aan. Normaliter krijgt fnèn slechts kóel huiseieren. De ontevredenheid van de Engelsche bevolking over de luchtbeschermings maatregelen der regeering blijkt uit een enquête van het Britsche Instituut ter vaststelling van de openbare meening. naar te New York vernomen wordt. Van de ondervraagden waren fifi procent on tevreden, omdat de arbeid van de règee- ring op dit terrein zich concentreert op den houw van hovengrondsche lucht- beschermingsvèrblijven. terwijl slechts 15 procent dezé methode goedkeurde en 19 procent in het gehëel- geen meening uitte. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen zal het Lagerhuis, zoodra hèt weer bijeenkomt. Chur chill vèrzoeken óm een verklaring, dat Engeland dè Souvéreiniteit over Britsch gebied niet meer zal afstaan voor buitenlandsche oorldgslèveran- tiës. Naar de Nèw York Times meldt, ziet het Britsche ministèrie van volksge zondheid zich gedwongen, maatregelen te nemen om geëvacueerden, die wil len terugkeeren naar de steden, in de evacuatie-centra vast te houden. Het ministerie heeft derhalve plannen voor oprichting van gemeenschappelijke gaarkeukens, onderkomens vóór moei lijk te behandelen kinderen en vrou wnel ubs opgesteld. Van de T.ondênsche schoolkinderen ziin ér 1170 000 geëvacuéeéd. doch om st reeks so .000 zijn er nog tc Londen achtergebleven. LONDEN. 2 Dec. (D.N.B.L - Dé Adtfii ralitëit deelt mede, dat de Enfcelsche duikboot ..Triad" overtijd is en als ver loren beschouwd moét worden. DE AMERIKAANSCHE nULP AAN GRIEKENLAND WASHINGTON, Dec. (D.N.B.) - In verband met de benoeming van'den onderstaatssecretaris van het departe ment van financiën, Young, wordt hier verklaard, «lat Amerika's houding het vraagstuk \an eventueelen steun aan Griekenland door middel van levèran- ties afhangt van de mate, waarin En geland en de Vereenigde Staten zelf afstand kunnen dóen van de prióritéit. komintern te onderdrukken. Tér vér vulling van déze gemèenschappélijke idealen zullen de noodige maatregelen in alle opziclven genomen worden. 3. Mandsjoekwo. China en Japan gaan zon der verwijl een agreement aan op den grondslag van den zin dezer verkla ring." Buitenlandsche journalisten bezoeken de Italiaansche schepen ERGENS IN ITALIË, 2 Dec. (Stëfèni). Gisteren heeft een twintigtal buiten landsche journalisten, vertegenwoordi gers van de belangrijkste bladen in de Ver. Staten, Duitschland, Japan. Zwit serland, Joegoslavië, Zweden, Hongarije en Spanje, een bezoek gebracht aan -de in een Italiaansche haven liggende slag schepen Vittorio Veneto en Giulio Ce- sare en de kruisers Gorizia en Pola, welke aan den zeeslag hij Kaap Teulada hehben deelgenomen. De commandanten der schepen lieten den bezoekers zien, dat geen der schepen door den vijand getroffen was, zulks in tegenstelling met de door de vijandelijke pers ver spreide berichten, volgens wélke een kruiser in brand geraakt was en een andere kruiser en eén slagschip getróf- fen waren. De Popoio di Roma meldt, dat éen deel der Britsche vlootformatie. dat in de wateren van Sardinië door de Ita lianen venslagen is, zich in slechten toe stand teruggetrokken heeft op de basis van Gibraltar. De zeeslae heeft den Ita lianen 1600 ton en den Engêl6cheti 100.000 ton scheepsruifnte gekost. Gèèn Amerikaansche begeleiding van Britsche koopvaarders NEW YORK, 2 Dec. (D.N.B.). Het New York Jóumal American schrijft, dat de aangelegenheid van het afstaan van Amerikaansche koopvaardij- en oorlogsschepen aan Engeland bij Amerikaansche admi raals en reeders op verzet stuit. De marine vreest, dat het afstaan van torpedojagers aan Engeland de vloot der Vereenigde Staten uit haar ovenwicht zal brengen, en terécht. In koopvaardijkringen betwijfelt men of het afstaan van nog moer koopvaardijschepen aan Engeland verstandig zou zijn. daar de Y.S. zelf een tekort aan tonnage hebben. Voorts meldt hèt blad, dat verschei dene regeeringsambtenaren aan enkele leden \an het congres, die,onlangs met Roosevelt besprekingen gevoerd hehhen over internationale aangelegenheden, hehhen verklaard, dat de houding van Roosèvelt tegenóver interventie strak ker wordt. Terwijl hii vroeeer bereid was. in deze aangelegenheid heel ver te gaan. neigt hij na de verkiezingen meer tot voorzichtigheid. Ten aanzien van een bericht uit Lon den. afkomstig uit Engelsche parlemen taire kringen, als zou president Roose velt overwegen gebruik te niakén van Amerikaansche vlooteenheden óm de Rritschè schépen van de Amerikaansche kust tot het midden van den Atlar,- 'isrhen Oceaan te vergezellen, wordt in Washinetnnsche kringen verklaard, dat hij dit Engelsche heriehf de wensrh de vader van do gedachte is. Het bericht wordt h'^r als volkomen ongegrond en- kenmèrkt. Naar men voorts verimemt. 'moff rlè sérretnris van het Witte Huis, Early, verklaard, van do zaak niets af te wéten en de juistheid daarvan in twijfel te moeten trekken. DE TOESTAND IN TURKIJE ISTANBOEL. 2 Dec. f D.N.B.). - De civiele autoriteiten in 'de gebieden, waarin de staat van heleg is afgekon digd. hebben aanwijzing ontvangen om alle loonende aangelegenheden en on- 1er?óekinèèn naar misdrijven tegen de veiligheid van den staat en van spion- :iage óver te dragen aan de militaire iustitie-autoriteifen. die déze zaken ver der zullen behandelen. ROOSEVELT NAAR DE NIEUWE STEUNPUNTEN? WASHINGTON. 2 Dec. (D.N.B.). Naar de ..Associated Press" meldt zou de komend" reis van president Roose velt de bezichtiging van Porto Rico en van de niéuwe steunpunten in West- Tndië geldén. cxxx^<^<>o<>o<xx><xx><xx><><>o<><> DE VERDUISTERING V&n&aói gaat de zon om 17.29 uur v onder. Zonsopkomst op Dinsdag: X 9.28 uur- Gedurende den tusschen- x liggenden lijd moet verduisterd v wordenX Maan op 12-34. onder 22.19. x T MbpISlE WAT HEN GEVEN KAN fi. n Parapluie van SP1EKERMANN larg'evtraat 31 TelefoonQS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1