Chiappe om het leven gekomen Tsjang Kai Sjek's regeering ontzegt het iedere bindende kracht Gefcrs. DIJKMAN Hevige luchtaanvallen op Londen en Southampton fSSEllMi Zij heeft een arrestatiebevel tegen den president van de regeering van Nanking uitgevaardigd Japans ziens wijze De besprekingen te Batavia Autoritair bewind in Paraguay GROOTE BRANDEN ONTSTAAN QESCHENKEN Zijn vliegtuig gedurende een Engelsch- Italiaansch zeegevecht neergeschoten Thailandsche bommen op Fransch Indo-China Bomaanslagen te Agram Mr. STEVENS UIT DETROIT I I Ie BLAD PAG. 2 /MEKSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1940 liet verdrag tusschen Tokio en Nanking TSJOENGKING, 1 Dec. (D.N.B.). Naar aanleiding van het onderteekenen van het pakt tusschen Japan en Wang Tsjing Wei heeft de minister van Buiten landsche zaken van de Tsjoengking regeering een verklaring gepubliceerd, waarin de regeering van Nanking een „illegale oragnisatie" wordt genoemd en waarin ontkend wordt, dat het zoojuist gesloten verdrag eenige wettigheid en bindende kracht zou hehhen. De verklaring geeft te verstaan, dat de toekomstige houding van de Tsjoengking regeering tegenover buitenlandsche mogendheden van de erkenning der Nanking-regeering zal afhangen. Naar Domei uit Tsjoeng king verneemt, he^ft de regeering aldaar tegen den president van de nationale regeering van Nanking een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. In Japanscho kringen wordt deze maatregel beschouwd als een bewijs voor. de consternatie als gevolg van het' sluiten van het Chineesch-Japansche verdrag, NANKING, 1 Dec. fD.N BDe Ja panschc buitengewone ambassadeur generaal Abe. heeft in een rede ter ge legenheid van de onderteekening van het nieuwe Chineesch-Japansche ver drag verklaard: De belangrijkheid van dit verdrag ligt niet in de onderteekening. maar in de uilvoering ervan. Van den geest der uitvoering hangt het nf. of het nieuwe verdrag ons dichter hij den algemeenen vrede brengt en of hot zal bijdragen tot vestiging van de nieuwe orde in Oost Azië en van een nieuwe wereld. Het nieuwe Chineeseh-Japansehe verdrag er kent de nationale regeering tc Nanking als <ie oe*ijgo wettige regeering van de republiek China. De ambassadeur ver klaarde met nadruk, dat de ophouw van do nieuwe orde in Oost-Azië niet tot stand zal komen, zoolang Japan en China niet samenwerken. De woordvoerder van h3t Japansoho departement van Buitonlandsoho Za ken he ;ft voor de radio verklaard, dat d" Chineesch-Japansche betrekkingen dank zii het streven van generaal Abe thans een phase ingaan, welke groote mogelijkheden biedt. Achter Tsiang Kai Sjek, wiens houding de woordvoerder als verraad jigens de groote taak der Aziatische volkeren bestempelde staat de Engelsche en Amerikaansrhe invloed, die poogt het strpven van Japan naar den ophouw eener nieuwe orde in Oost- Azië met alle middelen te verhinderen.. De Chineesehc.kw^.tie kan daarom "i- alleen worden opgelost door de neder laag van Tsjbeneking, doch moet vooral ook gezien worden in verband met de pogingen van dit nngenhlik voor de op richting van een nieuwe wereldorde. Minister Hull over het verdrag Nopens de onderteekening van het verdrag tu3sche.n Japan en de Chine°sche regeering vnn Wang Tsjing Wei hiëtt de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken. Cordell. Huil. op de persconferentie verklaard, dat de regeering der V.S. haar standpunt of fideel vastgesteld heeft in de verklaring, die zi| 30 Maart j.l. afgelegd heeft Dit standpunt heeft zich door d? onderter kening van het Japnnsch Chincesche verdrag niet gewijzigd. Bonsevelt heeft bekend gemaakt, dat de V.S. aan de regeering te Tsjoengking een nieuwe loening ten bedrage van 100 millioen dollar zal toestaan. Hiérvan zijn 50 milliooen door de Import- en Export- bank „voor algemeene doeleinden" ter beschikking gesteld. De overige 50 mil liooen moeten dienen tot steun aan de Chincesche valutn en ziin afkomstig uit het stabilisatiefonds van het ministerie van Financiën, dat over 2 milliard doi lar beschikt. De minister van Finan ciën. Morgenthnu. zal morgen het plan tot steun aan de Cbineesche valuta be kend maken aan de bank en valutacom missies van het Congres. D? 50 millioen dollar van de Impori en F.xportbank zullen, tiaar vprnnmen wordt, op de re kening voor aankoop van voor den oor log belangrijke metalen in China ge plaatst worden. De dynamietaanslag in China Omtrent den dynamietaanslag op een trein op de lijn Sjanghai—Nanking op den vooravond van de onderteekening van het Chineesch-Japansche verdraR worden thans van officieus-Tapansche zijde bijzonderheden medegedeeld. Do dynamietontploffing had zulk een kracht, dat dp locomotief van den trein en vier personenrijtuigen uit de rails geworpen werden. Er werden 53 Chi- neezen en één Jananner eedond. Over de honderd Chineezen zijn., gekwetst. Een Japanschp onderofficierspntrouille achtervolgde terstond van de plaats van het ongeluk uit drie vluchtende Chineezen. - van wie zii er twee konden neerschieten. Voorts is bekend gewor den, dat deze aanslag zou ziin voorbe reïd door een gucrilla-organisatie van Tsioenekingl" De Japanscbe militaire autoriteiten te Peiping doelen nader mede. dat bij den aanslag niet twee gendarmes, doch twee luitenant-kolonels getroffen zijn. n.l. de luitenant-kolonel Takatsoeki. die gedood, en luitenant-kolonel Norikane. die gewond werd. De politie heeft zeer strenge maatregelen genomen. De poor ten der stad blijven gesloten. Het straal verkeer wordt gecontroleerd en er wor den huiszoekingen verricht. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de woordvoerder van het Japansche Mi- nistrio van Buitenlandsche Zaken het volgende medegedeeld: De onderhande lingen met Nederiandsch-Indië, die in September zijn begonnen, zijn te Batavia voortgezet, nadat korten tijd geleden onze eerste gedelegeerde, Itsjizo Koba- jasji, was teruggekeerd. De regeering heeft thans besloten, Kenkitsji Josji zawa oud-minister van Buitenlandsche Zaken en thans lid van het Hoogcrhuis naar Batavia te zenden om als opvolger van Kobajasji aan de onderhandelingen deel te nemen. Met Nagaiwa. secretaris aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, en den vice-consul Mi.jos.ii zal Josjizawa op 12 December aan boord van de „Nissjo Maroe" van Kobe ver trekken. BEKENDE DTIITSHHE VLIEGER VERMIST BERLIJN, 1 Dec. (D.N.B.). Luite nant-Kolonel Helmut Wick, de commo dore van het bekende Bichthofen-eska der en drager van het ridderkruis met het eikenloof is op 23 November van een vlucht boven vijandelijk gebied, tijdens welke hij zijn 56en tegenstander neer rhoot, niet teruggekeerd en wordt indsdien vermist. ASUNCION 1 Dec (D.N.B.) De pre sident der republiek Paraguay heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij bekend maakt, dat hij thans de geheele staatsmacht in zich vereenigt ter ver zekering van de toepassing van den hieuwen koers van zijn voorganger. F.stigarribia. Volk en leger staan uit sluitend onder het bevel van den pre sident der republiek, die zijn ambt on buigzaam zal uitoefenen om de ver nieuwingsbeweging uniform ten uit voer te leggen. Discipline en orie zijn de grondbeginselen, waaraan allen zich te houden hebben Uw loodgieter Uw Electro Techn. Inst. v.h. Pa. KRAAYENEST BLOSMENDALSCHSSTR. 9 TEL. 5571 GEHEIME RADIOZENDER IN ROEMENIë BOEKAREST. 1 Doc. (D.N.B.). Hei ministerie van buitenlandsche zaken waarschuwt in een 'communiqué tegen een geheimen radiozender, die door val sche berichten verwarring onder het I Bocmecnsche volk wil stichten. BERLIJN, 1 Dec. (D.N.B.). - In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was weer een der gebruikelijke groote aan vallen van het Duitsche luchtwapen op Londen gericht. Naar het D.N.B. ver neemt, hebben hieraan verscheidene honderden vliegtuigen deelgenomen, welke ongeveer 36.000 kg. brandbom men hebben neergeworpen. Talrijke brandhaarden, waaronder tien buitenge wóón groote, werden in de City van Londen waargenomen. In hei ge bied van Finsbury en ten Noorden daar van viel nog een uitgestrekte brand te signaleeren. Ondubbelzinnig zijn drie groote branden in andere stadsdcelen en andore branden met groote ontplof fingen in de bocht van de Theems mits gaders elf brandhaarden ten Oosten en Zuiden van de regeeringswijk gecon stateerd. De startbanen van een vliegveld ten Noord-Oosten van Londen zijn door bomtreffers van zwaar kaliber zoo vol komen omgeploegd, dat het vliegveld voor geruimen tijd onbruikbaar is. Inzake dezen Duitschen luchtaanval meldt de Londcnsche radio, dat het do hevigste aanval was, welke Londen sinds lans hepft meegemaakt In clkaor opvolgende golven deden de Duitsche vliegers aanvallen op de militaire doe len van de hoofdstad. Lichtfakkels, daarna duizenden brandbommen en ten slotte een hagel van brisantbommen van allerlei kaliber vielen op Londen neer. Door de brandbommen waren de doelen zoo duidelijk zichtbaar als over dag. De Londensche luchtafweer kon, naar de Londensche radio verder toe geeft, ondanks de grootste moeite do Duitèche eskaders niet verhinderen hun aanvallen uit te voeren De golven kwa men opzetten in afstanden van onge veer twee minuten en duurden den ge- heelen nacht. Zaterdagmorgen wa* heel Londen in dikke rookwolken gehuld eiv ■kon men tal- van groote.branden:-waar nemen. De puinruimers zullen weken lang werk hebben om de gevolgen van den aanval weg te nemen en althans de hoofdstraten vrij te maken. Een brandende puinhoop dwars door Londen, zoo schrijft Hufvudstadsbladet boven een verslag van zijn Londenschen correspondent over den Duitschen aan val in den nacht van Vrijdag op Zater dag. De Helsingin Sanomat spreekt van een bliksemaanval der Duitschers, die over uitgestrekte gebieden van Londen vernietiging gebracht heeft en wijst er op, dat Londen daarop ook Zaterdag morgen door Duitsche vliegtuigen aan gevallen is. Op Southampton zijn voorts in den naclit van 30 November op 1 December hevige aanvallen ondernomen die, naar het D.N.B. meldt, zoo hevig en doeltref fend waren dat het de brandweer, on danks haar pogingen niet gelukte de ontstane branden te beperken. Hierbij deed zich voornamelijk het vernielen van een waterleidingsbedrijf gevoelen. Tegen den ochtend nam het vuur steeds grooteren omvang aan, zoodat zich boven het Kanaal een zware zwartgcle rookwolk uistproidde, die tot in Cher bourg te zien was. Men vermoedt, dat geweldige voorraden, die voor de levens middelenvoorziening van Londen in Southampton, waren gelost, vernietigd zijn. Naar de verkenners hebben kunnen constatccron, is een groote electrische centrale door een bom zwaar bescha digd. De naderhand binnengekomen berich ten over de aanvallen op Southampton doen zien, dat de daar aangerichte schade buitengewr on omvangrijk en zwaar is. De tcrugkecrende bemannin gen verklaren, dat de brandhaarden over het ghcecle gebied, dat voor de bo- wapeuing van belang is, verspreid zijn. Eenstemmig maken zij melding van om streeks zeventig branden, waaronder een geheele reeks reusachtige branden met steekvlammen bijzonder opviel. Boven de geheele stad verspreidde zich een reusachtige rookwolk, toen de laatste eskaders de terugreis aanvaarden. Duitsche gevechtsvliegersformaties, die van nachtaanvallen op Southampton terugkeerden, hebben voorts eenstemmig bericht bij hun nadering reeds twintig zeer groote en een aanmerkelijk aantal kleinere branden waargenomen' te heb ben. Nadat de Duitsche bommen uitge worpen waren, vereenigden de reeds be staande branden zich met de nieuwe tot een aaneengesloten vlammenzee, die de terugkcerende vliegtuigbemannineen nog van het eiland Jersey uit konden zien. MODELHUIS rvj.v: EXPOSITIE ZUIDSINGEL 45 - AMERSFOORT TELEF. 5584 FABRIEKEN TE NIJKERK TIET bureau van den Franschen vice-president heeft een com muniqué uitgegeven, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Chiappe, de ambassadeur en hoo- ge commissaris in Syrië en den Li banon, heeft onder dramatische om standigheden den dood gevonden. Hij was Woensdag j.l per vliegtuig uit Frankrijk vertrokken om zijn functie in Beiroet te aanvaarden. De eerste étappe zou Tunis zijn Bij het vliegen over de Middellandsche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een Engelsch jachtvliegtuig met machinegeweer vuur beschoten. Woensdagmiddag om 12 uur 06, halverwege de kust van Sardinië en Afrika, heeft het vliegtuig van Chiappe het volgende sein uitgezonden: „worden bescho ten, vliegtuig in brand S.O.S." Het ongeluk geschiedde, toen het vlieg tuig het gebied passeerde waar een zeegevecht werd geleverd tusschen Engelsche en Italiaansche oorlogs schepen. chiappe Foto archief U D.) Uit de tot dusver ontvangen berichten blijkt, dat twee Britsche vliegkamp schepen patrouille jagers hadden pit- gezonden. Het ongewapende en weinjR snelle vliegtuig van de luchtverkeers- maatschappij Air France bood* een ge makkelijk doel. De Italiaansche autoriteiten hebben zonder verwijl de wapenstilstandscom missie in Turijn in kennis gesteld en op cle plaats van het ongeluk een on derzoek doen instellen. Opsporingen van Fransche vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onderzoek dat tweemaal door de Fransche torpe- doboof Buffon is ingestel.d, leverde geen resultaat op. Later is vernomen, dat tal rijke wrakstukken zijn gevonden, waar onder zich een reddingsgordèl bevond met het opschrift Air France. De gordel scheen niet gebruikt te zijn. De voor handen berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de Air France is ver loren en alle passagiers en de beman- nine hebben den dood gevonden. Behalve Chiappe bevonden zich aan boord twee bestuurders, een monteur, een marconist en nog een passagier. De heide bestuurders behooren tot de be kwaamste vliegers van Frankrijk. Een van hen was Guillaumet, die reeds ette lijke malen den Atlantischen Oceaan heeft overgestoken, o.a. als commandant van de twee groote vliegtuigen Lieute nant de Vaisteau Paris en He de St. Pierre. De v ndere bestuurder Reine, was reeds jaren in dienst van de Air France. Chiappe's loopbaan Jean Chiappe werd in 1878 in Ajacció op Corsic geboren. Na hot vercischte examen afgelegd te hebben deed hij zijn' intree op het Departement van Binnen- landsche Zaken, waar hij een snelle carrière maakte. Nadat hij soctiofccre- taris bij het beheer der gevangenissen geworden was, werd hij reeds in 1909 ;ot chef-a6sistent van het algemeene secretariaat van het ministerie be noemd. In 1924 volgde hij Marlier op als di recteur van de Sureté Générale, den Franschen detectievedienst. SpoeLg daarna werd hij secretaris generaal aan het Departement van binnenlandsche zaken waar hij ook zijn loopbaan begon- nen was. In April 1927 word hij dan prefect van de Parijsche politie. Toen Chiappe begin Februari 1934 als offer van het Stavisky-schandaal door den minister van Binnenl. Zaken Frot (kabinet Daladier) van zijn functie als prefect van politie ontheven werd, kwam de Parijsche bevolking levendig voor hem op. Nog maar enkele dagen geleden was Chiappe benoemd.tot hoo- ge commissaris voor Syrië. En Fransch Indo-Chineesche granaten op Thailand TOKIO, 1 Dec. (D.N.B.) Volgens berichten uit Hanoi hebben Thai landsche vliegtuigen naar de To kio Nitsji Nitsji meldt op het Fransch Indo-Chineesche gebied van Savanaket drie bommen laten val len. Verscheidene personen werden gedood en gekwetst, Gouverneur- generaal Decoux zou het gezant schap te Bangkok terstond opgedra gen hebben bij de regeering van Thailand te protesteeren.. Volgens verdere berichten uit Hanoi heeft Fransch Indo-Chineesche artillerie de Thailandsche grensstad Lakho.n be schoten. De beschieting geschiedde, naar de Fransche autoriteiten in Hanoi bekend hebben gemaakt, bij wijze van vergelding voor een luchtaanval, dien Thailandsche vliegtuigen hebben onder nomen op de Indo-Chineesche stad Thak- hek. Bij dezen luchtaanval zou een aan tal inboorlingen zijn gedood 'of gewond en zouden verscheidene huizen zijn ver nield. Toonaangevende Fransche kringen in Hanoi geven uitdrukking aan de opvat ting, dat deze vijandelijkheden slechts van plaatselijken aard zijn. BELGRADO. 1 Dcc. (D.N.B.) Naar het Joegoslavisch persagentschap Ava- la bericht, zijn gistenniddag op ver scheiden plaatsen in de stad Agram bommen ontploft, zonder schade aan te richten. De daders zijn tot dusver on bekend. De politie stelt een onderzoek in. Nader wordt bericht, dat de drie bom aanslagen. die Zaterdagmiddag tus schen vijf en zes uur in de Kroatische hoofdstad Agram ondernomen zijn. ge munt waren op het verblijf van den banus. op de woning van den secreta ris-generaal der Kroatische boerenpar tij. dr. Kroejewitsj en op het huis naast dat van den plaatsvervangenden pre mier, dr, Mofsiek. De materieele schade i3 gering. Blijkbaar is er snrake van demonstraties van Kroatische nationa listen togen de nolitiek van de Kroati sche Boerenpartij. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 86) „Als ze me te pakken krijgen", zei hij rustig ,jze hebben me nog niet. Maar als ze me krijgen, dan maak ik je vooraf dood. want aan jon heb ik al die narig heid te danken! En wind je nu maar niet te veel op, want je heljt je leven al leen te danken aan mijn grootmoedig heid. Ik had je net zoo goed kunnen laten verdrinken. Zie je. als ik degenp was, voor wien je me houdt, dan was je nu dood. Mijnheer en mevrouw haai zouden je on liet aanrecht hebben, ze zouden jc opeten en de rest inmaken! Een man, die Grizzard uit een hinder laag doodt, mankt ook met Ben Bever ly korte metten! Kun jc dat met je ver warde kop begrijpen?" „Houd je bek.'" zei Ben Beverly, die zich niet liet intlmidecren. „Hé. we worden familiaar", hoondp de wild geworden Peters ..Jammer, dat wc hier geen ginn«>e hebban om even te klinken. B-n Revc-h- ^tear deson danks op je gezondheid!" „Je kunt de rambam krijgen!" brom de Ben Beverly. „Dank je, jij ook!" „Dal kost je diverse jaren tuchthuis", knarsetandde Beverly, die steeds opge wekter werd. „Tien jaren tuchthuis!" „Neen" snauwde Peters vastbesloten, „dat kost het leven, man Als juffrouw Edna niet komt dan roei ik naar de open zee. zoodra het lichter wordt: Ik word niet opgesloten en zpker niet door jou, heb je dal begrepen? Als het niet anders kan. nioee de duivel ons halen jou en mij! Ik heb namelijk nu ge noeg van de poppenkast, waar ik niets aan doen kan!" „Waar ik niets aan doen knn. die is goed!" Ben Bevcrlv richtte zich een weinig op. „Stil!" beval Peters, terwijl hij weer naar een riem greep. „Als ie niet rustig blijft, mannetip dan breng ik ie nog eens onder narcose! Denk aan je armen schedel!" Beverly liet zich terugglijden. Terwijl dc boot voortdreef, keek Peters weer eens om zich heen, Lang '/.aam kwam een andere boot van -den oever naar zee. Voorzoover bit hot on zekere licht te zien was. bevonden er zich twee mensohen in. Peters moest wachten zelfs op het ecvaar af. dat hei politiebeambten waren. Zijn heil was van Edna afhankelijk, alleen F.dna kon hem helpen. Zachtjes kwam de hoot naderbij. F,on man. die er weinig ver trouwen wekkend uitzag, roeide, aan het roer zat F.dna. „Jurgen!" :„Ja. ik hen het", zei Peters. „Je kunt nu niet aan land. Ben Bever- lv ligt daar ergens on de loer. Hij was gisteravond tamelijk laaf op de gehnur de' kotter, bij heeft teven den man ge •mgd. dat hij wist waar het om gine. en de man moest het niet wagen, je op te visschen. Dat zou hij wel heel alleen doen. Onze man" Edna wees op het duistere individu „liet zich jammer genoeg bang maken en roeide pas, toen ik was gekomen en met hem had ge sproken. Waar heb je die boot van daan?" „Hier. mijn vriend Beverly heeft er voor gezorgd! Hier ligt hij." Edna kreeg een vreeselijkcn schrik. „Je hebt hem..." „Neen", zei Ben Beverly, „hij heeft niet. maar hii wilde wel. Tien jaar tuchthuisstraf kost hem dat! En u drie juffrouw Bosch!" - Het duistere individu in Edna's boot kepk even naar Beverlv. trok dan een mes uit. zijn gordel en reikte het Peters over. „Daar, maak hem af!" Peters dacht na. Als we hem vrijlaten, dacht hij. jaagt hii dadelijk met alle beschikbare midde len aclvter ons aan. „Hé. Beverly, wat moet ik met je bc gin nen?" „Maak hem toch dood", zei het duis tere individu ongeduldig: Ilij weet al les. je kunt hem alleen maar dood maken. Kom hier maar in de boot, ik zal het wel doen'" Peters moest ondanks de moeilijke situatie lachen. „Hoor ie dat, Bever'v? Je leven hangt aan de bproemde ziidpn draad. Wat moet ik nu heusch met ie dóén?" Beverlv was uit het goede hout ge sneden. Beverlv had niet voor niets den naam rekree-en. 7.00'gauw riet bevreesd te worden. Daarom zei hij een heel lecl'ik woord. „Foei!" zei Peters. „We hebben hi«r een dame, man, vergeet i'p dat niet?" Pet duistere individu verloor 7>m ge doid. Dat bleek uit pen aantal vloeken, hetwelk hij ten beste gaf. Het zou spoedig dag worden, of ze langer hier van plan waren te wachten? „We nemen Beverly mee", zei Peters, vastbesloten.. Het duistere individu werd rood van toorn tot onder ziin pokdalige licltee- kens, hetgeen overigens niemand zog. Nooit zou hij aan zulk een dwaasheid meewerken. „Maar hii heeft veel geld", paaide Peters, die voor het oogenblik geen anderen weg zag om alle belangen te combinecren. „Al dat geld. ziin heele vermogen persen we hem af. Als hii ooit zijn vaderland wil terug zien. moet hij hot eerst aan ons geven!" Hot individu, dat overigens Lopez heette en twintig jaren van zijn leven in dc Fransche strafkolonie Cayenne had doorgebracht, spitste zijn ooFcn. „Is hii rijk? Als hii riik is." sornk de heer Lopez, mag hii meekomen. Hij zh! om te beginnen duizend dollar betalen Voor de passage". „Je kunt ophoepelen", brulde Bever ly plotseling woedend. Lopez sneelde weer met zijn mes. „Als hij nog eenmaal zoo te keer gaat. steek ik hem overhoop. Klimt 11 maar in de andere boot over. Miss. ik vaar terug en haal don kotter. Jullie moet intusschon op dien kerel daar zit ton cn hond elkaar omarmd, kust el kaar dat .is voor de polynen genoeg, dan laten zé ie met rust Wii loopen. 7.00 gauw als ik terug hen. uit pn wp nemen iuUie verderop aan hoord." Wat de heer T opoz met zijn pokdalige huid zc'de, werd als iufst erkend en goed bevonden. F,dna klom naar Peters en Ben Beverlv over. waarop T.oppz er nog eens aan herinnerde, dat pllereers' duizend dn'ter voor mr. Beverly moest worden betaald, hetgeen Edna zonder meer beloofde. Daarna nam Lopez de riemen en roeide naar het land. Peters deed hetzelfde en richtte zich naar de zee. Een tijdje sprak niemand een woord. Eindelijk verbrak Peters het zwijgen. I-Iij vroeg F.dna goed uit te kijken voor het geval zich een douanehoot zou ver toonon. Dan moest Beverly namelijk snel worden gekneveld. Edna zei dat ze dat deed. Ze zei het tamelijk bedrukt en blijkbaar maakte ze zich toch eenigszins bezorgd over de naaste toekomst. Ook Peters dacht eens na over mijnheer Lopez en diens bereidwillig heid om een mcnsch aan het mes te steken. Maar er bleef slechts de keus tusschen Lopez en zijp lieden en een smadelijke canitulatie. waarvan hei einde er zoo uitzag, dat hij en nu waarschijnlijk met Edna in een donker hok van de Dakarsehe gevange nis zou wordén opgesloten. Ben Beverlv. de man. die de meeste ervaring had. begon plotseling te spre ken. „Keer om. Stevens", zei hii somber, „ik wil voorloonig van een arrestatie afzien! Keer om man!" Peers schudde bet hoofd. „Neen!" „Idioot!" zei Beverlv. Heb ie er dan werkelijk geen idee van, wat het voor een schuit is. die ie daar gehuurd hebt. Stevens?" Peters gaf gepn antwoord, doch wendde zich tot F.dna. „Lieveling, heb ie de twee revolvers voor me gekocht?" F.rlna haalde een nak te voorschijn. „Hier. twee zware revolvers en hnn derd schoten mnnij'e. Samen met een gordel, lieverd. De man in den winkel meende, dat je die dingen zoo slecht in je zak kon steken." „Goed," zei Peters, „pak ze uit laad ze, ik doe ze straks om onder mijn bad mantel, dan zijn we op alles voorbe reid. Ben je nu gerust, Beverly?" „Als ik die gordel met twee revol vers om mijn buik had. zou ik tevreden zijn," zei Ben Beverly geërgerd. „Maar jij?" „Bah, je weet toch. hoe goed ik schiet." hoonde Peters. ...Te hebt toch het lijk van Grizzard gezien?" „Houd asjeblieft op." smeekte Edna. „Het is allemaal om dien naren Griz zard. dat dc zaak aan het rollen is ge bracht." „Dan had ie hem maar niet moeten dood maken. Stevens!" zei Beverlv tan denklapperend; hii becon het nu in zijn natte klecrcn koud 1e krijgen. „Moet ik den heelen tiid maar gebonden blijven? Mag ik ie eens een voorstel doen, Stevens?" „Ga je gang," zei Poters. „Maar noem me in het vervólg alsjeblieft. Peters," „Goed, zooals ie wilt. Nu dan. Peters, dan neem je me. voordat we op dat omineuze eh slagschip ziin, mijn boeien af. Laat me mijn revolver hou den. Ik geef toe. dat ik er een in mijn zak heb. Het wanen is goed geolied en het-water heeft er geen kwaad aan ge daan en het is hovendien uit roestvrij stcaal gemaakt. Alteon een handvol pa- ♦ronon heb ik noodig." ..Om me te kunnen neerschieten," weife'de Peters. Hii roeide nu uit alle m-'-bt. Het werd lam^zaam licht, ver ach4c I17 d^ donkere massa van de „Santa "Rnrimra." Ben Dp.vpviv sfi-oH een zwa>*en strijd. Eindelijk schoen hij besloten te zijn. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2