Geen loonsverhooging zonder goedkeuring De Winterhulp-collecte werd een succes Een woord tot opvoeders studenten en leerlingen Distributie van vaste brandstoffen Auto door boomen gereden HAMSTERAAR IN HET GROOT SCHOTERMAN'S OUDE GËNEVER Een toelichting op de desbetreffende verordening OOK INITIATIEF VAN DEN STAAT ZONDER C.A.O. DE VERLICHTING VAN ETALAGES ER IS OVER HET ALGEMEEN MILD GEGEVEN Tweede collecte op komst Collecte te Amsterdam bracht f 42.000 op Distributie honden- en kattenbrood Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1940 BINNENLAND Radiorede van prof. dr. J. v. Dam, den nieuwen secretaris generaal voor Opvoeding ISTERAVOND heeft over de zen- ders Hilversum I en Hilver sum II prof. dr. J. van Dam, secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming een rede uitge sproken waaraan het volgende is ontleend: „Nu ik het ambt van secretaris-gene raal van het departement van Opvoe ding. Wetenschap en Cultuurbesoher jning heb aanvaard, stel ik ;r prijs op. PROF. DR. VAN DAM Foto archief U D.) het woord te richten tot alien, dis be trokken zijp bii de opvoeding van ons opgroeiend geslacht en in de jeugd en in de toekomst van onze cultuur be langstellen. Ik mag dus aannemen tot alle Nederlanders. Maar in het bijzon der richt ik mij tot ouders en opvoe ders en allen, d.le opgevoed worden, de leerlingen der Nederlandsche scholen en de studenten der Nederlandsche uni versiteiten en hoogescholen. Wat wij tihans beleven, is het noodlot, of. zoo men wil, het voorrecht, van slechts enkele generaties van menschen We .beloven niet een oorlog, maar een omwenteling, 3en revolutie, die uitein delijk aan onze wereld een uiterlijk zal geven, dat in vele essentieele dingen af wijkt van dat van de vroegere. In dit licht bezien, mae ik u erop wijzen, dat (het nogal meevalt. Deze revolutie is vol strekt niet zoo bloedig en heftig als vroegere waren, omdat zii voltrokken wordt ioor den wil van een macht, die in de eerste plaats op ordening. ni?t op wanorde en chaos is gericht. Wij Ne derlanders kunnen aan de ontwikkeling van die revolutie niets af of toe doen. Het eeniae. wat wij kunnen en naar mijn overtuiging mnpten.' is, ervoor zorgen, dat de gevolgen van deze revolutie voor ons volk. voor onze kinderen, zegenrijk worden. Want dit is hef. wat ik vooral tot de Nederlandsche ouders zou willen zeg gen: wij. oudprs. moeten er ons van be wust' zijn. dat wii de maatschappij niet voor ons zelf bouwen, maar voor onze kinderen, en dat die maatschappij in hun belang een gelukkigen vorm most krijgen. Zij moeten ervan worden door drongen. dat de nnoden van dezen tijd niet tevergeefs zijn geweest en dat er na d^zen tijd een voor Europa geluk kiger periodp zal aanbreken. Daartoe moeten zii worden opgevoed, in een geest, waarbij het Nederlandsche 'ele ment met allen behoorlijken nadruk wordt geaccentueerd, maar die niet wil, dal de verhouding tot andere volkeren, met name het Duitsohe volk, en de ver houding van de verschillende volks groepen onderling, die immers alleen in de middelen, niet in het doel verschil len. wordt vertroebeld. Wii zijn allen Nederlanders en willen dat blijven. Wie bij zijn kind thans inplaats van liofd en saainhoorigheidsgevoel haat en on verdraagzaamheid kweekt, schaadt daarmede niet alleen ziin eigen kind, maar ook de Nederlandsche volksge meenschap, waarvan het later deel zal uitmaken. De schoolboeken In dit licht, moet men ook een maat regel zien, die onder alle betrokkenen veel opwinding cn misverstand heeft veroorzaakt, de kwestie van de z.g. „verboden" schoolboeken. In werke lijkheid zijn er eeen schoolboeken ver boden. Er ziin twee groepen van hoe ken uit het verkeer genomen: die hop ken. dip een of meer in de tegenwoor dige situatie ongeschikte of. wat rnpcr voorkomt dr.n men aanvankelijk zou meenen. voor hot Dnitsche volk en ziin leiders kwetsende passages bevatten en daarnaast die bopken. die de daar1, ingestelde controlecommissie tenv volge van tijdgebrek op den daaryom gestelden termijn nog niet had kunnen controleeren Deze hoeken zullen zoo spoedig mogelijk aan het onderwijl worden teruggeven zoo noodig. na'lai de noodzakelijke wiizigjngen met me dewerkine van de uitgevers en het dn ceerend pprs^neel Her scholen zii*1 aangebracht. Ik hen ervan overtuigd dat ik op de medewerking van de/« h<"de groepen geen vergeef6ch beroe; doe.. Tot de opvoeders in meer specia'en zin, tot. hen dus. die aan een Neder landsche school onderwiis geven, kan mijn raad gppn andere ziin: bederft dc resuliaten van uw onderwijs niet door af te breken, irmtaa's van op te hou wen cn duldt niet, dat anderen, b v. sommige van uw leerlingen, dat on derwijs ondermijnen. Ik heb het ambt van secretaris-generaal op mij genomer. in de overtuiging, dat bet Duitsche bestuur, dat thans ons land regeert, wensebt. dat ons onderwijs in strikt Npderlandschen zin wordl gegeven en naar behoefte wordt uitgebreid en ver beterd. Het streven naar verbetering van het onderwijs in het Nederlandse!) en naar verdipping van ons besef van \ederlandscban zal door hen niet wnr den belet, wel uit den aard der zaak en voor iederen weldendendp volko men hpgrijplijk- pen onderwijs, dn' vijandschap en wanbegrip kweekt te genover het Duitsche volk en zijn lei ders. Tegen dit laatste moge ik u zoo nadrukkelijk waarschuwen' Uitwisseling van denkbeelden en me thodes op hel gebied van het onderwijs tussehen Nederland en Duitschlanw. verheferinc ook van het onderwijs in de Duitschp taal en cultuur zpl voor ons volk zoowel geestelijk als male- rieel heilzame gpvo'gpn hebben. Maar vooral zal het ondenviis in Nederland sche taal en cultuur een aanzienlijke uitbreiding en vernieuwing moe'cn ondergaan. Een woord tot studen ten en leerlingen Thans nog een woord tot hen, die op gevoed worden, de leerlingen der Neder landsche scholen, universiteiten en hoogescholen. Tot de leerlingen der lagere scholen wil ik kort zijn. omdat zij, gelukkig voor hen. nog weinig be grip hebben van de groote gebeurtenis sen van het heden. Ik weet. dat er ondei jullie veel over politiek, over den oorlog en over al het nieuwe, wat er op straat te zien is. wordt gepraat en geruzied Laat dat, en praat over de dingen van je eigen leven. Ik kan jullie beloven, dat we wat meer tijd gaan geven aan gym nastiek en sport! Jullie, leerlingen van de middelbare scholen, bent er lang niet het slechtst aan t.oe! Jullie hebt het voorrecht, om, wanneer jullie over eenige jaren de maatschappij binnenstapt, een. naar wij allen hopen en verwachten, vredige en bevredigde wereld open te zien staan, een wereld, die plaats biedt aan een ieder, die zijn handen uit de mouwen weet te steken, zijn hoofd weet te ge bruiken en de kunst verstaat, te profi- teeron van al. wat jullie thans leeren. Maar jullie bent je van dat voorrecht maar nauwelijks bewust. De leerlingen van de middelbare scholen zijn verdeeld in tal van groepen en gewikkeld in tal van politieke twisten en harrewarre- rijen. Ik geef jullie den goedgemcenden raad: houdt daarmee op. Weet. dat jullie samen eens de wereld moet ophouwen, kweekt die gezindheid reeds nu in jullie binnenste aan. Weest ervan overtuigd, dat zij. die jullie onzettcn tot 'dien strijd, geenszins hot welzijn van het Neder landsche volk beoogen en wellicht zijn ondergang veroorzaken. Geeft elkaar ook bij ernstige verschillen van meening de hand en weest, wat in een tijd als deze noodzakelijk is, kameraden! En dan een woord tot de studenten! Het valt mij gemakkelijk, tot u te spre ken. omdat ik door jarenlange practijk gewend hen, met u om te gaan en 'in dien omgnne nooit penige wanklank heb ervaren, ia. uit den omgang met u steeds weer nieuwe kracht heb geput! Maar het valt mij ook moeiliik, omdat het pxnprimenfpple beeld, dat ik mij van u. studenten, heb gevormd, zoo weinig schiint te ldonnen met de werkelijkheid, zooals ik die "it mederleelingcn van de meest verschillende um'vprsitaire centra meen te moeten opmaken. Het heeft geen zin. struisvogelpoli tiek te spelen: er zijn reeds hooge scholen door de Duitsche overheid gesloten, en er zullen meer volgen, wanneer gij niet na de Kerstvacantie .tot bezinning bent gekomen. Gij zijt ontevreden en gij uit dat op een wijze, waarmede gij niemand in het land, ook niet degenen, voor wie gij op treedt eenig goed doet en waarmee gij niemand in het land meer schaadt dan juist u zelve! Want de sluiting der uni versiteiten beteekent niet slechts, dat aan u het voorrecht ontnomen wordt, aan onze voeten Ie zitten en aan ons, om u wijsheid mede te geven. Dat ware te verdragen, vooral omdat u in dat opzicht aan lange vacanties bent ge wend. Maar het heele werk staat stil, het pr'actische werk, dat voor velen den weg naar de maatschappij beteekent. Uw eigen onwikkeling wordt ernstig ge schaad! Uw houding is negatief en af brekend. Kijk eens, in rustige tijden wil ik graag aan studenten het recht toeken nen. ontevreden te zijn met den gang 'van zaken. Als gij dat niet was. dan zou cr van u later in de maatschappij geen vernieuwing uitgaan. Gij moogt ook nu nog gerust aan ons ouderen verwijten, dat wij ons te weinig hebben verzet tegen de sleur, die de dingen liet komen, zooals ze kwamen. Maar dit is geen tijd voor mopperen en omstandigheid. Het is een tijd. waarin veel werk moet worden verzet, waarin opgebouwd moet worden. Daartoe is tucht noodig. en tucht is ver reweg het best te verdragen in den vorm van zelftlcht! Tk hoop en verwacht van u, Nederlandsche studenten, dat u in deze vacantia den wee naar deze mooi ste menscheliike eigenschap zult vinden. Wij allen. Nederlanders, moeten ons voorbereiden on een-wereld, die anders zal zijn dan zij vroeger was. en die. naar wij vurig honen, beter zal worden dar de wereld. die in Versailles werd gecon strueerd. Ik doe daarom een hero'en op u a.llen. Nederlanders, om positief te willpn ziin en mede fe werken aan ons allpr toekomst! Nederlanders, het moet, voor Nederland! PRIJSOPDRIJVING ZUTPHEN. 2 Dec. - De politie te Zutphen heeft in het huis van hewa ring ongesloten den Amsterdamschen koonmnn I. van W. en den Amsterdam schen kantoorbediende L. M. P.. a's mede de.n Deventer koopman R. B. worden er van verdacht zich op de markt te Zutphen te hebben schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. Geldigheidsduur van thans geldige bons verlengd tot 14 December rvE secretaris-generaal van het De- partement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt het. vol gende bekend: In verband met het feit. dta reeds 11* gedeelte van de bonnen op de vaste brandstof.enkaarten is aan gewezen voor het koopen van brand stoffen. terwijl in den regel na 31 December nog ongeveer 65 pet. van de brandstoffenbehoefte gedurende een stookseizoen wordt verbruikt, is besloten den geldigheidsduur van de thans reeds aangewezen bonnen en toewijzingen voor de 2e periode te verlengen tot en met 14 'December 1940. Derhalve geven gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 14 December de met „04". „05". „06" en „07" gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distribu tie vaste brandstoffen, haarden, kachels" alsmede de met „07". „08", „09". „10" „11". „12", „13" en „14" gemerkte bon nen vari de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwal ming" en voorts de met „brandstoffen, een eenheid tweede periode" en de met „cokes, een eenheid tweede periode" en de met „cokes, een eenheid, tweede pe riode", gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brand stoffen" of „cokes" gemerkte toewijzin gen/welke tot 14 December of een vroe- geren. mits na 14 November gelegen da tum waren geldig verklaard, is even eens verlengd tot en met 14 December. Voorts wordt aangeraden, de bon nen. welke thans geldig ziin, vóór den vervaldag, dat wil dus zeggen vóór 14 December a.s., bij de kolen handelaren in te leveren, ook indien op deze bonnen niet aanstonds brandstoffen kunnen worden afgele verd. Deze aflevering zal dan later alsnog kunnen plaats vinden. Twee personen ernstig gewond Zaterdag is te Apeldoorn op de Asselt schestraat epn auto door de afsluithoo- men van den spoorwegovergang gcre den, welkp voor de nadering van een goederentrein gesloten waren. De be stuu:der van de auto heeft de afsluit- boomen vermoedelijk door den mist niet tijdig gezien Beide hoornen wer den geramd. Mevrouw Sprenger en de 18-jarige Melcnhrvrst beiden uit Apel doorn die voor den overweg stonden te wachten, werden hii dit ongeval ge wond Zij zijn naar een ziekenhuis te Ancldoorn overgebracht- Hun toestand is ernstig. De inzittenden van de au»o kregen eeen noemenswaardig letsel. De vrouw van den nverwegwachter die door de versplinterde afsluitboomen aan een der voeten gewond was. lieo den trein met een roode vlag tegemoet welke dnaron tijdig stopte. Groote voorraden te Assen in beslag genomen De marechaussee te Assen heeft in samenwerking met den centralen cri sis-controledienst een inval gedaan in een tweetal aan één eigenaar toebehoo- rende perceelen. op vermoedens dat deze Assenaar groote hoeveelheden le vensmiddelen etc. had gehamsterd. Hoe hoog de verwachtingen ook waren, zij werden verre overtrof fen. Enorme hoeveelheden bleken te zijn opgeslagen van allerlei pro ducten. Kisten vol gecondenseerde melk. kazen, bak- en braadvet, groo te hoeveelheden waschmiddelen als Lux, Imi, Rinso. enz. verder toilet zeep. suiker, thee. koffie, chocolade, honing, stroop, slaolie, levertraan, wrijfwas. enz., enz., letterlijk van alles. Een flink gezin zou er meer dan 25 jaar van kunnen leven. In een der beide panden waren de voorraden verstopt in een ruimte tus sehen de zoldering van de benedenver dieping en den vloer van de bovenver dieping. De marechaussee is inmiddels met het vervoer van de goederen begonnen. Zij heeft den geheelen dag en zelfs den nacht doorgewerkt om auto's vol goe deren naar de marechausseekazerne oyer te brengen. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 lUtr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1878 OP de in het Verordeningenblad op genomen verordening van den rijkscommissaris betreffende regelingen van loonen, salarissen en andere ar beidsvoorwaarden heeft de leider van de afdeeling sociale zaken van het rijks commissariaat den volgenden commen taar geseven. De totstandkoming van loonen, sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden voor groepen van -ondernemingen wae- totnutoe uitsluitend voorbehouden aan de regeling door collectieve arbeidsover een komsten Volgens de wet op de col lectieve arbeidsovereenkomst van 1927 konden collectieve arbeidsovereenkom sten slechts door de in de wet speciaal genoemde partijen in den regel de werkgpvers- en werknemérsorganisa ties, worden gpslotcn. De staal zelf was slechls bevoegd, wanneer het algemeen belang het eisohte. gesloten collectieve arbeidsovereenkomsten of afzonderlijke bepalingen algpmeen verbindend, d.w.z. ook voor de niet aangesloten onderne mingen verbindend tp verklaren, de onverhindendheid van collectieve over eenkomsten of van afzonderlijke bena lingen uit te snrekon of verbindendver klaringen in te trekken. De staal had echter niet de mogelijkheid zelf rege lend in te griippn in df totstandkoming van de loonen en arbeidsvoorwaarden De nieuwe verordening houdt in het algemeen ani het nrincipe vast dat slechts Hp partijen bii de C. A Omees'al dus de werkgevers pd werknemersor^a nisaties hevne-d /jin een C.A.O. te slui fen Zooals prhtcr het bedrijfsleven eti 1e oeconomie van een volk door den -'aat moet worden peloid willen zij anp Ie belangen van de gemeenschap ge heel dienstbaar worden gemaakt kan ook de totstandkoming van 1e loonen 'eiding van staatswege niet ontberen. De verordening heeft dan ook de alge- heele vrijheid van de loonvorming door collectieve overeenkomsten in zekpre mate moeten beperken. Zii maakt col lectieve arbeidsovereenkomsten afhan kelijk van goedkeuring van hoogerhand, voo»* zoover zij loon- en salarisverhoo- gingen betreffen. Bovendien verbiedt zij, bepalingen op te nemen, welke loon en salarisverhoogingen automatisch van voorwaarden afhankelijk maken, welke de arbeidsverhouding niet on middellijk raken. bijv. van de ontwik keling van de prijzen. Dezelfde bepalingen als voor collec tieve arbeidsovereenkomsten gelden r.a tuurl':,< ook voor arbeidsovereenkom sten, welke op andere wijze tot stand zijn gekomen. Verder maakt de veror dening alle andere loons- en salarisver hoogingen afhankelijk van een vergun ning, welke niet reeds als collectipve re gelingen aan vergunning zijn onder worpen. De verordening vervangt hier door hpt tot nu toe geldende verbod van loonsverhoogingen van den Duitschen Heeresgrunne-Befphlshaher van 17 Mei 1040. Z- verruimt echter dit verhol met inachtneming van de door de prijssfij ging veranderde oeronomisehe en so ciale toestanden in zooverre, dat zij loonsverhoogingen toelaat, wanneer zii goedgekeurd worden door don staat, vertegenwoordigd door de rijkshemid- delaars. Mede door de reeds eerder uit gevaardigdp verordening over hel ver bod van loon? en salarisverlagingen heeft de staat het thans in de hand. de ontwikkeling van de loonen naar bene 1en en naar hoven zoo tp leiden, als eè- eisrht wordt door het algemeen belang, met inachtneming van de belangen van de werknemers. Evenals de slaat onge gronde loonsverlagingen moet verhin deren. moet hü echter ook prop letton, dat ongecontroleerde loonsverhoogingen wel'ce het algemeen belang schaden nehlerwp"p h]iiv«n Dit sluit echter niet uit. dat bijv, te lang gehleven loonen. ongeree|-itva*ii*4>rrtp verschillen tus seheri hef loonneil in de versehillen.de plaatsen of tussehen de verschillende Igefti'dsgroenen en dpreeHjke worden opgeheven Steeds echter moet er acht op geslagpp worden dat ongeweneoh'e terugslag op het oeconomisch even wicht en storingen in de priisverhoudin gen worden vermeden. Natuurlijk mag Haarlui ook niet worden vergeten, dat. evenals de Nederlandsche oeconomie met die van geheel Europa nauw ver vlochten is en vervlochten zal blijven, ook de loonen en salarissen in dit al gemeen kader moeten passen. Hoe men ontheffing van het verbod kan krijgen De rijksinspectie voor de bescher ming van de bevolking tegen lucht aanvallen heeft de volgende voor schriften betreffende verlichting met kunstlicht van uitstalkasten en daar mede gelijk te stellen ruimten voor de periode tussehen zonsopgang en zonsondergang uitgevaardigd: Ontheffing van het verbod om bij dag (tussehen zonsopgang en zonsonder gang) in uitstalkasten verlichting ont stoken te hebben kan slechts door den burgemeester worden verleend in die ge vallen. waar in de uitstalkasten aan wezige voorwerpen bii helder daglicht niet te onderscheiden zijn. zooals bijv. bii winkels in donkere overdekte passages en diepe donkere portieken het geva' kan ziin. Winkels en bedrijven welker uitstal kasten aan open straten op pleinen lig gen. komen voor een dergelijke onthef fing niet in aanmerking. Slechts indien zulks met inachtneming van de genoom de voorwaarden gerechtvaardigd is te achten, kan een naar de straatzijde af geschermde verlichting met kunstlicht welke overigens geheel voldoet aan de nader omschreven eischen, worden toe gelaten in dat gedeelte van de uitstal kast of daarmede gelijk te stellen ruim te. welke ten minste 6 meter binnen de rooilijn gelegen is. Ontheffing van mcerbedoeld verbod kan slechts worden verleend met inacht neming van de navolgende voorwaarden: a. De toegepaste lichtbronnen cn ar maturen mogen geen direct licht builen het gebouw werpen en moeten naar bui ten zijn afgeschermd. b. Het totale aantal decalumen van de voor de verlichting te gebruiken larn^ pen mag niet tneer bedrag dan 15 maal het grondoppervlak (in vierkante meters) van de uitstalkast. c. De verlichting van do uitstalkast mag niet zoo onregelmatig zijn, dat plaatselijk een te groote vcrlichtihgs- sterkte van het grondvlak ontslaat (ma ximum waarde 200 lux.) Ook overigens mag de verlichting uit een 'oogpunt van do luchtbescherming geen gebreken ver- toonen. d. De verlichting moet worden ge doofd, wanneer de winkel gesloten wordt en in elk geval bii zonsondergang, terwijl onmiddellijke dooving moet plaats vinden bii luchtalarm. De verleende ontheffing kan onmiddel-' lijk worden ingetrokken, zoodra mocht blijken, dat de aan deze ontheffing ver bonden voorwaarden worden overtreden, dan wel de algemeen geldende verduis teringsvoorschriften onvoldoende wor den nageleefd. DE Winterhulpcollecte is 'voor- zoover dit reeds thans kan worden beoordeeld in de hoofdstad des lands een succes geworden. Er is gul en grif gegeven, de Amsterdammer heeft over het algemeen begrip getoond voor de groote gedachte, die dit breed opgezet te werk van Winterhulp Nederland be- hcerscht: „Door het Nederlandsche volk vóór het Nederlandsche volk". Er is in breede lagen van onze maatschappij ge voeld, dat er een schoone en dringende plicht te vervullen was. een plicht, die zich uitstrekte over geheel ons volk. ten bate van hen, die steu^ en hulp be hoeven in de komende wintersche da gen. Tussehen Kerstmis en Nieuwjaar zal de tweede* collecte volgen. De op brengst van de eerste zal dan reeds ten goede zijn gekomen aan de Nederland sche nooddruftigen. Wij waren Zaterdag in de gelegen heid het werk van de collectanten van nabij gade te slaan. Er werd veel en grif gegeven en bijna geen jas was zonder het symbool: den molen. Maar het gebeurde helaas ook, aldus meldt het A.N.P., dat de collectant, die zich volkomen vrijwillig beschikbaar had gesteld om zijn landgenoot te helpen, een stekelige opmerking moest slikken, voortkomende uit wanbegrip van den enkeling. Maar al spoedig was die col lectant weer getroost door een gulle gift van een volgenden voorbijganger. I-Iet weer werkte mede, zo'owel bij de huis aan huis-collecte, die Vrijdag is gehouden, als bij de straatcollecte van gisteren. Een stralend herfstzonnetje maakte het den collectanton gemakke lijker en het publiek guller. Aan de huncolleecte namen 1200 col- lectanteh deel. Vrijdag is in het cen trale punt Bellevue reeds met de telline begonnen. F,r zijn 697 bussen geteld, die samen 12.500 benovens een chèquc van 5000 bevatten. „Een goed begin," ver zekerden de heeren II. de Boer. propa- ganda-chef W.H.N. .van het Stedelijk bureau Amsterdam en de heer D. C. Koffieberg. chef der afdeeling organisa tie. die in Bellevue den scepter zwaai den. Natuurlijk zijn er ook vele giften per chèque of giro binnengekomen. De tel ling ook die van de straatcollecte eeschiedt door deskundigen op telgebied n.l. employés van groote banken, die zich welwillend beschikbaar stelden. Het accountantsbureau Spangenberg oefent de controle uit. Vrijdag is ook in groote zaken en kantoren gecollec teerd en ook daar was de geest van den gemeenschapszin over de menschen vaardig. 7,nn stond b.v. het personeel van een groote firma een uur loon af Zaterdag, aldus de heer De Boer, was er nog veel mper 'e organisêeren. Aan de strnatcollecte immers namen 4800 oolleetantpn deel Bellevue was weer het hoofdkwartier en gistermorgen om 9 uur vertrokken de duizenden mannen en vrouwen met de roode bussen uit Hp 24 wijk 'ok al en. Op den Dam stond de hus van den 'uircemppsfer. bus no. 1 Daar was ook de stedemaned en vele dames in n.atio nale cnriunms. Er waren kleederdraeh ten uit vrijwel gphpel Nederland, een aardig idee. dat hii het publiek inslop/* en dat nog pons dp gedachte nnder- «stroontp. dat het offer hestemd is voor he* Nederlandsche volk. Om 5 uur was eistcrnWlda" het wer!' vnor de rnl1ert.nnt«n gedaan. "De bussen werden ingeleverd aan de wü'-'nkalen en vanrlmr vervoerd naar Fellevue waar het naehteliik uur de tel'e,-s hii- ppnzag. Het ccld zal ner rrenantsnrde au'o nnnr een van onze groote hankin- sfoUinrrm worden vervoerd. Als a"oc ponn-l-onri" en VPr sn'woord is. zal ten snoed'gste met de hulpverleening worden hpeonnen. Te Groningen De collecte op straat en lanes de hui zen voor de Winterhulp heeft te Gro ningen op heide dagen f 8400 opge bracht. Daarbij komt nog een aantal groote giften, die bij het bureau zijn ontvangen. AMSTERDAM. 1 Dec. De col lecte voor Winterhulp Nederland, welke op 29 en 30 November in Am sterdam is gehouden, bracht, onge acht de stortingen op giro- en bank rekeningen, 42.000.op. Gespeci ficeerd was het resultaat: .f 25.000.— voor straatcollecte, en 17.000. voor. de huiscollecte. Het hoogste bankbiljet, dat men in de bus vond, bedroeg 1000. Te Zaandam Te Zaandam heeft de gehouden col lecte voor de Winterhuln opgebracht.de som van 2140.94. welk bedrag nog dient te worden verhoogd met enkele toezeggingen. Nog enkele andere resultaten Het A.N.P. meldt nog: Hoewel de tellingen van de groote steden gisteravond laat nog niet alle be kend waren kon uit de resultaten wel ke uit andere steden werden gemeld af geleid worden, dat over het algemeen voor de Winterhulp Nederland collecte mild was gegeven. Haarlem met 6100 gulden en Middelburg met 1460 gulden iiebben goede resultaten opgeleverd. Bij deze bedragen zijn dp gelden welke door schenkingen via banken en giro werden verkregen, natuurlijk niet ge rekend. Men moet rekening houden met den ongunstigen tijd en de zorgen, welke den menschen thans hebben, bij het beoordeelen van de resultaten. Dank zij ook de vele giften door instellingen en particulieren vnor den noodlijdenden landgenoot, heeft de Winterhulp na de ze actie een goede basis verkregen, waarop zij haar werk tot. steun van den noodlijdenden mensch kan gaan bouwen. Zij hoopt, dat na deze eerste collecte ook de volgende goed zullen worden bedacht. Bon 11 geldig tot 31 December Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 December op bon no. 11 van de voederkaart voor honden beschikbaar wórdt gesteld voor: groep 1 10 kg honden brood, groep 2 10 kg hondenhrood, groep 3 8 kg hondenbrood, groep 4 5 kg hondenbrood, groep 5 4 kg hondenbrood, groep 6 3 kg hondenhrood. Op bon 11 van de voederkaart voor' katten wordt over dezelfde periode \Vz kg kattenbrood -beschikbaar gesteld. Na 31 December 1940 is hon no. 11 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. Koersen voor stortingen op 2 December 1940 tcgon verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9 87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.4t Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.5-1 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turk'sche ponden 1.45)4 Lewa 2,30.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3