BONTHOEDEN W.K.vanROSSUM BONNEN DIE NE GELDIG ZIJN Eenrichtingsverkeer en Voorrangswegen in onze stad Mooie kleurenfotografie STADSNIEUWS Gemeenteraad op 10 December Fotografie Causerie door den heer C. Sipkes HUMOR IN HOLLAND Prof. R. CASIMIR e. a f 4.90 J. H. ITTMANN Bridge-drive van de A.V.R.O. Hospitaalklanken Politie- varia Korte Bergstraat 3 Geld ontvreemd KORFBAL-PECH 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1940 De agenda voor de openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 10 December des namiddags vier uur luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Benoeming van de leden der Raadscqmmissies. 3. Benoeming van leden van de onderwijscommissies wegens periodieke aftreding. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de Meisjes U.L.O. school. 5. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van tijdelijke leeraren aan de Han delsavondschool voor den cursus 1940/ 1941. 6. Voorstel van B. en W. om aan J. Dragt overeenkomstig zijn verzoek eer vol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school 1. 7. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het be stuur der Vereeniging tot bevordering van Chr. Nat. Schoolonderwijs om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen voor de school aan de Linge- straat. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der vergoeding ingevolge artikel 101 (oud) der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1937. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het bedrag der vergoeding inge volge artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920, waarop de Schoolbesturen over 1939 recht hebben en vaststelling van het bedrag der volgons artikel 101, le lid, voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven der schoolbesturen over 1939. 10. Voorstel van B. en W. betreffende afkoop ingevolge artikel 205 ter der La ger Onderwijswet 1920 van de vergoe ding voor de R.K. Jongensscholen aan de Schimmelpenninckstraat en Schim- melpenninckkade. 11. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van C. de Jong om ontheffing van de ..Verorde ning betreffende het verleenen van drankvergunningen en verloven A" ten aanzien van perceel Coninckstraat 40a. 12. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van de crisisregeling betreffende ziekenfonds-contributie. 13. Voorstel van B. en W. tot aanwij zing van wegen als voorrangswegen voor het verkeer. 14. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van de lijst van minimum-huren voor gemeente-woningen. 15. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van de gemeente- rekening en de bedrijfsrekeningen over 1939. 16. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de rekening over 1939 van de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 17. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de re.kening over 1939 van het Burger Weeshuis. 18. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting, dienst 1910. 19. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een gedeelte van het jaagpaa en een perceeltje grasland ondpr de ge meente Hoogland aan J. P. de Jong. 20. Voorstel van B en W. tot verhu ring van een woning aan derf Leusder- weg aan G. Mosterd 21. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een perreeltie hoschgrond nabij de Barchman Wuytierslaan aan S. Id zinga. 22. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van de boerderijen ..de Vurige Wa gen", ,.de Platluis" en „de Glashut". 23 .Voorstel van B. en W. tot verhu ring van grond nabij de Zonnebloem straat aan den Staat der Nederlanden. 24. Voorstel van B en W. tot ruiling van gronden resn. geleden aan den Soesterweg cn de z.g. Driest met G. Mosterd. 25. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een oerceel grond aan den Leusderweg ter oppervlakte van =t= 370 M2 aan G. ftlosterd voor den prijs van 2000. 26. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel fabrieksterrein aan de Nijverheidsstraat groot 5500 M2 aan de N.V. Huygen en Wcssel voor den prijs van 5.25 per Ma. 27. Reclames en ontheffingen school geld dienst 1939/1940 en 1940/1941. 28. Ontheffingen en reclames straat en rioolbelasting dienst 1938, 1939 en 1940. Op de dezer dagen gehouden ten toonstelling van de Stichtsche Klein- beeld Club te Utrecht, behaalden drie stadgenooten een fraai saccts. De heer C. J Wecrs ontving den eer sten prijs in de meesterklasse, en bo vendien een wisselbeker als onder scheiding voor de mooiste collectie. De heer A. Pastoor legde beslag op den eersten prijs in rle B-klasse De heer Th. V">orenkamr> ontving den tweeden prijs in de B-klasse en kreeg bovendien een onderscheiding voor de mooiste foto van de gcheele expositie. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat alle beschikbaar gestelde prijzen werden gewonnen door onze stadgenooten. KAASMARKT AMERSFOORT. 2 Dec. Aangevoerd werden 11 wagens, wegende 2800 K G Prijzen van f 39—41.50 per 50 K.G Handel vlug. De met pijlen aangegeven wegen zijn wegen waarop men steeds voorrang heeft. (Alle verkeer uit zijwegen komende richt zich dus naar het verkeer op den voor- rangsweg). Op de gearceerde wegdeelen is slechts verkeer toegelaten in de richting der pijlen. (Éénrichtingsverkeer). Dit eenrichtingverkeer geldt dus voor de Beekensteinschelaan.'t Laantje, den Vlasakkerweg en de Bergstraat, die alle uitsluitend volgens de pijlen op het kaartje ingereden mogen worden. Men bekijke het kaartje goed, want dagelijks worden er vele bekeuringen opgemaakt tegen wielrijders, die nog steeds niet weten, dat verkeer in tegengestelde richting verboden is Voor de plaatselijke af deeling van de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging ISTEREN hield de heer C. Sip- ^--r kes uit Haarlem voor de afdee- ling Amerefoort van de Ned. Na tuurhistorische Vereeniging een boeiende causerie over kleurenfoto grafie. Na een korte inleiding over het gevolgde procédé, de bekende Agfa-color, werd overgegaan tot pro jectie van tal van lengs dezen weg verkregen plaatjes. Een bezwaar is nog, dat het blauw vaak in de foto's te veel overweegt, vooral als het ac tieve licht tusschen 10 uur in den morgen en 3 uur 's middags gebruikt wordt, wet meestal noodig is, omdat een kleurenfoto pl.m. een tweemaal zoo langen belichtingstijd eischt. Het schijnt vooral het in dit actieve licht veel voorkomende ultra-violet te zijn, dat verantwoordelijk is voor dit gebrek, een nadeel, dat zich blijkbaar in het materiaal v-an het laatste jaar meer manifesteert dan vroeger, moge lijk door een wijziging in de samenstel ling der emulsies. De heer.Sipkes kleurt dan ook zijn foto's vaak nog wat na. b.v. om het geel wat op te halen, of de blau we tint in het groen weg te werken. Af gezien van het bovenvermelde gebrek, moeten de resultaten ale. zeer bevredi gend beschouwd worden en zoo kregen we tal van prachtige natuurbeelden te zien. Spreker, die'zeer goed thuis is in de inheemsche flora, zoowel, wat gekweek te als wilde soorten betreft, begon met een aantal planten uit Thvsse's hof, den bloementuin bij Bloemendaal, waar door samenwerking van plantkundig in zicht en tuinarchitectuur zooveel moois, vooral op 't gebied der wilde flora, werd voortgebracht. De bijzonderheden, die spreker van de vertoonde planten ver meldde, waren vaak zeer belangwek kend; we moeten 't hier bij een greep laten. De Primula acaulis, eigenlijk een atlantische plant, kan hier te strenge winters niet doorstaan, in 1929 waren dan ook alle planten doodgevroren, (hoe stond het in 1940?), maar ze werden ee- lukkig in het voorjaar omringd door vele gekiemde nieuwelingen. Een zeer groot aantal lichtbeelden had betrekking op de duinflora. Zoo werden allerlei -zoutvormen van derden, enz. ge toond. De zilte wind heeft n.l. tot ge volg, dat zich in 't duin, meer naar de zeereen toe. boomen ontwikkelen, die van den wind af groeien en laag blij ven. De schadelijke invloed der konij nen werd natuurlijk te herde gebracht, en spreker achtte dit kwaad grooter da'n de daling van den grondwaterstand door de waterleidingen. (Die van Amsterdam haalt tweemaal zooveel water uit 't duin alé er door regenwater in komt). De konijnen ringen de Oostenrijksche den nen, de beste boomen voor onze duinen, en doen ook veel schade aan els, duin doorn en brem» die stikstof in den duin grond verzamelen door hun symbiose met bacteriën. Een serie orchideeënplaatjcs pas seerde de revue: bloemen van de bijenorchis lijken zooveel op een in sect, dat insecten zelden op zoo'n „ander insect" neerstrijken, en er dus hoofdzakelijk zelfbestuiving plaats vindt. Mogelijk ie 'took hier door, dat schapen deze plant niet aanvreten, wat spreker eens duide lijk in de Fransche duinen kon waarnemen. De mooie oranje bessen van de duindoorn gaan bij overrijpheid vaak tot gisting over; zoo vindt men in 't najaar allerlei trekvogels als koperwieken, die zich aan deze bes sen te goed gedaan hebben en in „kennelijken staat" verkeeren. De duiven zijn vooral interessant om hun verscheidenheid van flora-beelden. Dit komt. o.a. door de verzuring van den grond na uitlozing van de kalk door het regenwater. Maar meer duin- plassen moesten er zijn! Na een mooie reeks opnamen van de bollenvelden, een enkel stilleven, een paar stads- en landschapsgezichten, waarbij 't onderwerp: Kleurenfotogra fie weer meer op den voorgrond kwam. werd deze interessante lezing besloten. <xxxxx>oo<xxxxxxxxxx>oo<x>oc><xï verzameld en ingeleid door Boekhande Utrechtschestraat 46 Tel 6608 oo<xx>oo<x><x><x><xxx><x>ock>o<x><>c> De A.V.R.O.-Bridge-drive, welke hier Zaterdagmiddag in 's Prinsenhof gehou den is, heeft een bijzonder prettig en ge animeerd verloop gehad. Niet minder dan 140 personen namen aan deze drive deel. De heer Gilkens, bij wien de organi satie van de drive berustte, hield, als gebruikelijk, een korte inleiding, waar in hij de noodige wenken en uiteenzet- tineen gaf. Daarna toog men ten strijde. Voor een eersten prijs kwamen in aanmerking: de hceren C. L. Becker en H. A. M. Hehenkamp te Baarn: N. I. F. J. Grotendorst, en mevr. Koppens, Amersfoort; echtpaar W. C. Leker- Scheurkogel. A'foort; de heeren Knotten belt en van Voorst Vader, Utrecht; B. Mensink en Swart, Utrecht; van Hoorn. Soestdijk en Tmhof, Amersfoort; R. en L. Cremer, Bilthoven; Mollee en van Nieuwenhuizen, Zeist. Tweede prijzen veilen ten deel aan: echtpaar Kasteleyn-Hoogendoorn, Breu- kelen; de hecren van Veenendaal en Frederik, Soest; de dames Commerell en de Jong. Amersfoort; echtpaar Hoe- felman. Driebergen: de hoer v. d. Veen en mej. A. Kiekens. Huis ter Heide; de heeren Borchopiing en Ruis te Soest: de heeren van Dorn, Hilversum en Hen- nink. Utrecht: de dames Hoorn en Moens. Soestdijk; de heeren Kol'en en Grootendorst. Amersfoort; echtpaar Ouwehand, Rhenen. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 29 Nov. t m. Donderdag 5 Dec. vertooning van de film „De Postmeester". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30; Maandag 8; andere dagen 7 en 8; Woensdag en Zaterdag matinee om 230 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 29 Nov. t.m. Donderdag 5 Dcc. vertooning van de film „Je hebt 't of je hebt 't niet." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8 15; Zon dag 1.45, 4. 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Onder gele vlag". STERHUIS Korte Beekstraat 4 Voor ahe meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.3Ö uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Geschenkententoon stelling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) MONOPOLE. 13 Dec. Lezing van den heer D. Q. R. Mulock Houwer voor de Ver eeniging voor Paedagogiek. 7.30 uur nam. BAARN BAARN'S LYCEUM. Tentoonst. van schil derijen van wijlen mevr. L. M. Broeck- man-vanZijdveld. 18 Nov. t.m. 8 Dec. Met. waardeering vermelden we h'et verschijnen van het tweede nummer van het veertiendaagsche geschrift „Hospitaalklankcn". Ook nu weer is de inhoud van gevarieerden aard en gaan ernst en luim samen. De samenstellers hebben eer van hun werk, en we roe pen hen toe- Ga zoo door! Zes wielrijders en een autobestuurder, die geen rekening hielden met het een richtingverkeer in de Bergstraat, wer den geverbaliseerd, evenals twee wie! rijders, die 't Laantje in verboden rich ting bereden. Een burger, die hier Zaterdagnacht nog om 1 uur op si raat liep. is door de politie meegenomen cn tot vier uur on derdak op het bureau verleend. Boven dien kreeg hii een nrocos verbaal Het zelfde gebeurde met een erondwerkei uit Niikcrk. die hier vannacht om half twee op straat vertoefde. Van een 12-iarieen iongen werd dooi de politip de zaklanlaarn afgenomen en een hotelhouder gine op de bon. omdn er licht uit een van de woonvertrekke; naar buiten straalde. Door een bewoner van de Anjer straat is bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een porte- monnaie te zijnen nadeele, inhou dende zestig gulden. In verband daarmede is hier de 16-jarige S. aangehouden. De jongen heeft be kend en is na verhoor op vrije voe ten gesteld. De politie heeft den 15-jarigen K. hier aangehouden, daar hij ervan verdacht wordt geld ten nadeele van zijn patroon verduisterd te hebben. Een nieuw en practisch geschrift Publicatie van de Ned. Middenstandsbond Verschenen is de 9e Economische Pu blicatie van de Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V.. welke instelling blijft vasthouden aan het sociale ge deelte van haar taak: opvoeding en voorlichting van den middenstand op financieel terrein. Dit nieuwe geschrift bevat wederom voorbeelden zoowel van goed als slecht gefinancierde middenstands-onderne mingen en wel in branches, die onder de werking van de vestigingswet klein bedrijf zijn gebracht. De uitvoering van deze wet, zoo zegt d«- publicatie, gaat rustig door en daar om is nok «Ie Middenstandsbank ver der gegaan met het verstrekken van nuttige wenken voor de financiering in de betrokken branches waarmede zoo wel de gevestigde ondernemers als zij dip zich voorstellen een zaak te vesti gen of over te nemen, zeker hun voor deel kunnen doen. Het is ook een moedgevend teeken uit ceri noot op een der bladzijden vat. het geschrift te bemerken, dat de eerste .publicatie in dezen go st. waarin de financiering van kruidenierszaken, slagerijer, en bakkerijen werd behandeld, uitver kocht is. Immers dit bewijst, dat men in deze branches het nut heeft inge zien van goede financieringsmethoden en van het bostudeeren van wenken op dit gebied. LI ET loopt de Amersfoortsche Korf- 11 balvereeniging de laatste weken niet Vorige week zou men den strijd aan binden tegen Excelsior. Inderdaad waren er op het veld aan den Dorresteinschen weg vierentwintig spelers, alsmede sup porters aanwezig. Hunkerend zag men uit naar een scheidsrechter Helaas! Deze onmisbare persoon kwam niet opdagen. Voor den wedstrijd van dezen Zondag werden extra maatregelen genomen. Ook nu liep het echter mis. Wel was het Amersfoortsche twaalftal aanwezig en er was ook aan scheidsrech ters geen gebrék, (er waren er namelijk niet minder dan drie) maar deze keer kwaam Baerne, het twaalftal, waartegen men zou moeten spelen, niet. De volgende week kan Amersfoort echter niets overkomen, geen teleurstelling zal dan mogelijk zün. Dan hebben ze zeker drie twaalftallen en zes scheidsrechters uitgenoodigd zal een lezer misschien mompelen- Neen. dat niet. maar dan heeft Amers foorthaar vrijen Zondag! AKT^tmanri en^Hekenltainp CTiiiHuciigm^M LANGESTRAAT 63 TEL. 3324 AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG BROOD EN BLOEM Van 2 Dec. t. e. m. 8 Dec. zjjn de met 17 ge nummerde bónnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood of 10U gram ander brood, of l rantsoen gebak. De bonnen welke 8 Dec. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t. e. m. 15 Dec., echter niet in hötels of restaurants. Bons 2 van de nieuwe bloemkaart: 60 h 65 gram roggebrood of 50 gram an der brood of V» rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Geldig van 2 Dec. tot en met 29 Dec. BOTER, KAAS, EIEREN EN VET Bon 19 (boterkaart) 2Vi ons boter of 2i/j ons mar garine of 2 ons vet. Bon 19 (vetkaart) 2% ons margarine of 2Vg ons boter of 2 ons vet. Beide geldig tot en met 6 Dec. Niet gebruikte bons tot en met 13 Dec. Bons 49, 50, 62 en 63 een ons kaas. Geldig tot en met 29 Dec. Bon 36: Een ei. Geldig van 2 t.e.m. 8 Dec. Niet gebruikte Dons t. e. m. 15 Dcc. Tevens blijft de vorige bon (37) geldig tot en met 8 Dec., maar niet in hötels. SUIKER KOFFIE EN THEE Bon 16: een kilo suiker tot en met 6 Dec. Bon 81: i/t pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 Dec. GRUTTERSWAREN Bon 43: Vg pond rijst of rjjstemee) of grutte- meel tot en met 27 Dec. Bon 83 Vg pond haver mout of havervlokken of gort of grutten tot en met 27 Dec Bon 88; UHslui'enn i/s pond gort of gortmout ot grutten Geldig tot en met 27 Dec Bon 93: 1 ons maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, of pud dingpoeder tot en met 21 December. Ron 98: 1 ons maca roni of vermicelli of spa- gWj tol on met *»7 Tire Bon 56. 14 kg peulvruch ten. Geldig van 19 Nov. t. e. m. 16 Dec. VLEESCH Bons 10 van de vleesch- kaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- varen. Bon 10 (worst, vleesch- waren) van de vleescb- aart uitsluitend een rantsoen vleeschwa>en: 75 gram geroo' - worstsoor ten. of 100 grnm gekook te worstsoorten of 125 gram lever-artikelen. of 150 gram bloedworst. Gel dig van 25 Nov. t.e.m. 4 December. Bons, die op 4 Dec. nog niet riin verhruikt. blijven geldig tot en met 8 Dec. PETROLEl^A Petroleumzegel. Periode 7. Geldig tot en met 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergjnning hebben). Periode b. Geldig t.e.m. 15 Dec. Geeft recht op 2 L. petroleum. UelKaari aan mannelijke personen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerreoo tot en met 31 December. Verder worden voor kin deren beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant soenen toiletzeep beschik baar gesteld Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantso'enen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distrihutieperioden voor zeen en men moe* er mee doen tot 24 Januari 1941. HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 11 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hon denbrood. ZEEP Bon 29: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) èf 120 gram huis houdzeep óf 200 eram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 125 gram zeepvlokken óf 250 gram zelfwerkende waschmidde- len. óf 200 gram vloeibare zeen. tot en met 6 Dec. No. 116 van de bonnen w-Uip tegeliik met de tex- Groep 2: denbrood. Groep 3: denbrood. Groep 4: denbrood. Groep 6; den'.ood. Groep 6: denbrood. 10 kg. hon- 8 kg. hon- 5 kg. hon- 4 kg. hon- 3 kg. hon- Op bon no. 11 van de voe derkaart voor katten wordt 1% kg. kattenbrood be schikbaar gftsteld. AIIe9 geldig van 1 tot en met •31 December. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER Per bon kan men 1 een heid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkriigen. Tot en met 14 Dec. zijn geldig: Bon 04. 05. 06. 07, san bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden kachels). Bon 08 t. e m. Tl van dezelfde kaart verstande dat heeft on: óf deze maan turf per bon; óf latei in het stooksei- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffei met dien nen recht 1 eenheid Bon 07 t. e m. 14 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Oude bons bliiven geldig t. e 14 Nov Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg. anthraciet, steenkolen, in dustrie- of eierbriketten; 2'£ hl. kolenslik: 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes): 110 kg. bruinkolenbriket ten: 450 stuks (200 kg.) bag- gerturf; 300 stuks (195 kg.) pers- turf; 175 kg. fabrieksturf; 200 kg. overige soorten turf De veel gebruikte in houdsmaat 1 mud 1 hl. UITKNIPPEN EN BEWAREN!!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7