mm DE AMERSF. BAKKERSPATROONS rn* „Mercurius TUL UILENSPIEGEL Vakorganisaties voor kleermakers Burgerlijke Stand SINT NICOLAAS OP BEZOEK Voor den gewonden soldaat Politie-Varia Gemeenteraad Hoevelaken Felle brand te Barneveld UITERLIJK WOENSDAG 4 DECEMBER P.T.T.-Jubelea te Achterveld wordt hoofdpersoon in vier teekenfilms Nederlandsche werken van H. Voget De wereld van de fil um ^2? 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1940 Bond van Kleermakerspatroons vergaderde in Monopole Plaatselijke afdeeling opgericht Gistermiddag bciecde de Bond van Kleermakerspatroons in Nederland een algemeene vergadering voor de dis tricten Noord-Holland en Utrecht in een der zalen van Monopole. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer E. v. Prattenburg, uit Zeist. Men was samen gekomen om de moeilijkheden onder de oogen te zien, welke in dezen tijd in het klee'rmakersbedrijf heerschén. De heer v. Prattenburg sprak een kort welkomstwoord. Hij wees er op. hoe on juist het is. dat er thans nog kleerma kers zijn, die zich niet in een bond ge organiseerd hebben en gaf vervolgens het woord aan den spreker van dezen middag, den heer J. H. v. Oostrom. Ons bedrijf zoo ving deze aan. gaat een moeilijken tijd tegemoet .en daarom moeten we hechter dan ooit op elkaar kunnen steunen. Er is in het maatbedrijf een zeer soli de vak-ontwikkeling noodig. Deze ge dachte zal in de toekomst duidelijkst nog dan vroeger voor oogen moeten staan. Vóór een jaar of zes was er van een gopde organisatie nagenoeg nog geen sprake. Er waren een paar bonden, maar zij telden weinig leden. De vak technische organisaties brachten eenige verheterine. maar nipt een verbeterde vak-terhniek alleen komt men er niet. Men behoeft ook een sterkeren sociaal economischen grondslag. De drukke verkoop van textiel- goederen na den vijftienden Mei, maakte eenige maatregelen noodig. Er werd een textielhureau opge richt. Een der resultaten daarvan was, dat slechts diegeen zijn bedrijf verder zou kunnen voeren, die er een minimum inkomen van f 500,— van had. Dank zij het werk van de organisatie kon deze grens later practisch vervallen, doordat specia le vergunningen werden uitgereikt. Het komt ook in het maatbedrijf nogal eens voor. dat men van twee wallen eet, bijvoorbeeld, dat men voor een patroon confectiewerk maakt en in zijn vrijen tijd er een eigen bedrijfje op na houdt. Dit zal verboden worden, zoodat dan eenige reeds uitgereikte vergunningen weer zullen worden ingetrokken. Hoe zal de gedistribueerde herbevoor rading in haar werk gaan? Dit vond spreker een moeilijk probleem. Men mag aannemen, dat de groote winkel bedrijven een grooteren voorraad heb ben dan de particuliere maatkleerma- kers. Zij kunnen dus belangrijk meer verkoopen dan laatstgenoemden. Daar om hoopt spreker, dat men de grond- stoffenregeling niet. zal treffen volgens den omvang van den verkoop, want dan zou het kleinere bedrijf er do dupe van worden. De heer Oostrom zou het dan ook toejuichen, wanneer speciale aan dacht werd besteed aan de moeilijkhe den van het kleinbedrijf. Een goede dis tributie berust op het principe: recht vaardigheid. Zoo is dit dus een tijd met zeer speciale moeilijkheden. Langs den weg eener organisatie kan men ze het best het hoofd bieden. Spreker wilde daarom niet nalaten, den aan wezigen toe te roepen: sluit U aan een tot een sterke organisatie, want slechts met aller steun en gezamen lijke medewerking kan iets goeds bereikt worden. Ter vergadering werd een plaatselijke afdeeling van den bond opgericht. Tot voorzitter werd benoemd de heer A. L. Fayignaert-Jacobs, tot secretaris de heer W. Smit Gzn., Soesterweg 28 en tot penningmeester de heer H. Schok. BOUW VAN BOERDERIJEN De bouw van de boërderijen Romse- laar onder LeuscVm en Klein Sniddelaar onder Woudenberg onder de architecten B. W. Ploov alhier en P. Beekman te Soestdijk is. na eenige wijzigingen, voor f 48. 255 in combinatie gegund aan H Wagensveld (laagste totaal) te Wouden berg en Gebr. Osnabruggê te Scherpen- zeel, die voor de tweede boerdsrij dezelf de besomming noteerden. Geboren: Johan, z. van Hendrik Kruit en Derkje Borkent; Anneliese, 'd. van Antoni Cornelis Vervoort en Anna Homan: Hans, z. van Johannes Hendrik Leendert Wolf en Ada Schouten; Adriana Theodora, d. van Adrianus Renders en Adriana Hendrika Vronik; Cornelia Johanna Maria, d. van Gerardus Willem Jozef Maas en Margaretha Adriana Maria Landman. Overleden: Frederik Elschqt, oud 62 jasr. echtgenoot van Gllsbertha Koene; Johannes Setteur, oud 65 jaar, echtgenoot van Wille- mftntje Hendriksen: Coonraad Eiikelboom. eud 8 jaar: Hendrik Folmer, oud 69 jaar, echtgenoot van Hendrina Cornelia Pauw. A.V.R.O.-BRIDGEDRIVE. Tn onze uitslagenlijst van de A.V.R.O.- brid.g?drive is gisteren weggevallen, dat tot de eerste prüswinnaars tevens be hoorde het koDnel C. v. d. Donker en A de Jong te Amersfoort. De Chr. Fröbelschool Bethel vierde vroolijk zijn verjaardag ONDER plechtige stilte is Sint Nicolaas vanmorgen de Christelijke fröbelschool „Bethel" binnengeschreden. Vele kinder- oogen werden, groot van verbazing, op den geheimzinnig en. maar beminnelijken man uil Spanje gericht die met een voor zijn jaren bewonderenswaardige elastici teit links en rechts wuifde en boog. Zwarte ■Piet was natuurlijk aan zijn zijde en het viel iedereen op dat deze trouwe knecht in het afgeloopen iaar sterk gegroeid moet zün. De Spaansche k'ndervriend liét niet na. daar een verklaring van te'ge ven: ..Ik heb hem goed te eten gegeven" zei hü Alle kinderen begrepen, dat dit een blijk te meer was van het goede hart van Sint Nicolaas en vandaar, dat er een extra-hartelijke klank lag in het wel komstlied dat zii aanhieven. Nadat de laatste tonen van hun zang verklonken waren mochten Tootje en Eltie den kin dervriend bovendien een verjaardagsge schenk aanbieden, terwiil een ander meisje een cadeautje aan Zwarte Piet gaf. En toen lachten de heilige en zijn knecht mild en was het iis gebroken! Dus werd' er vroolijk feest gevierd. Er waren vele ouders aanwezig, die veelal hun jonge kroost hadden meegebracht. We kregen stellig den indruk, dat de kinderen van de Fröbelschool „Bethel" tot de meest-oppassende van de wereld behooren, want er was Lij niemand van hen eenig spoor van angst voor de gard te bespeuren. Klaarblijkelijk dacht de Sint er ook zoo over, want hij had slechts prijzende woorden voor het jon ge volkje over. Natuurlijk ir er ook volgens ouden trant gestrooid. Zwarte Piet bewoog bij het strooien van snoepgoed zijn rech ter arm als een zaaier op den boerenak- ker en de kinderen kropen hem op den grond achterna als kleine vogeltjes, die een zaadje probeeren op te pikken. Het was een veelbewogen dag! We mogen niet verzwijgen, dat alle kinderen, ter eere van den vriendelij ken grijzen gast spelletjes hebben ge daan. waarnaar ook de ouders met groot genoegen keken. Een der leerlingetjes. de vijfjarige Bertie, zonng een solo: „Hoort, de wind waait door de boo- men" Een plechtige gebeurtenis, zoo'n Sint Nicolaasfeest! Het Comité voor den gewonden en zie ken soldaat meldt ons: Eenige dames van het Comité bezoch-' ten op Dinsdagmiddag de patiënten en deelden vruchten (druiven) uit, lf^cen zeer op prijs werd gesteld. Door de zeer gewaardeerde medewer king van de directie van het Grand Théatre en het gezelschap „Buziau". konden 25 verpleegden Donderdag avond genieten van Bouwmeester's schouwspel „Jolijt". Eenige patiënten werden per ziekenauto gebracht en per rijtuig naar het hospitaal teruggebracht. Zij. die niet het geluk hadden een plaats voor de revue te bemachtigen mochten Vrijdag naar de bioscoop ei. genoten van de „Postmeester". Schenkingen in natura voor hei aan staand St. Nicolaasfeest kwamen reeds binnen van: mevr. U.D.; K. V. V. (voor een grabbelton) en kapper W„ terwijl gramofoonplatén werden geschonken door den heer de Kn. v. d. M. Giftere wer den ontvangen van M. K. ƒ3.mej. M. van D. f2.50, J. B. v. d. H. f 3—G H. K. ƒ2.50, J. W. v. Br. ƒ2.—. mevr. I. v Z. ƒ2.50, heer en mevr. M. M.—P. ƒ2. J. J. D. ƒ2.50, Th. P. Z. ƒ2.50, J. A. S. ƒ2.50, gebrs. J. ƒ5. In „Hospitaalklanken" Nr. 2 wordt vermeld, dat dc St. Nicolaasrevue „Vol verwachting klopt mijn hart" in het hospitaal door en voor de patiënten, zal worden opgevoerd op 10 December. Dit is niet juist. De datum is Vrijdag 6 Dec. 19.00 uur. Stortingen kunnen geschieden op Gi ronummer 25047 van H. A. Fischer, Mau ri tsl aan 4. Zaterdag j.l. is besloten tot een fusie tusschen den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbelienden, den Natio- nalcn Bond van Handels- en Kantonr- dienden „Mercurius". de Ned. Handels reizigers Verecniging en de Ned. Ver- oeniging van Vertegenwoordigers \an handelaren en Industrieëlen ..Hermes". Hierdoor is één organisatie ontstaan onder den naam Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Han delsreizigers „Mercurius". Tot bestuursleden van de plaatse lijke afdeeling hier zijn benoemd de heeren: F. J. P. M. de Moulder, voorzitter; R. de Vries, secretaris: A. P. Scholten. penningmeester: H. C. Slok-Soede, 2e secretaris en A. E. Weytenburg, 2e penningmeester, In den Raad van Bijstand werden be noemd: A. G. van Zwol (Hennes). H. J. Klei hrink (N.H.R.V.), J. Th. Haasbroek (Mercurius), H. van Pluuren (Alee- meene) en C. J. van Suylen (Mercurius) FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT. 2 Dcc. Comtesse dc Paris 2426, ijsrouten 16. boerenkool 69, per K.G. Bloemkool 1617 per stuk. Groene kool 68 per K.G. Gele kool 52 per 10 K.G. Roode kool GO—71 per 10 K.G. Prei 10—11, schorseneeren 16, knollen 78, uien 7, per K.G Bieten 48, wortelen 50. rapen 25, per 10 K.G. Andiivie 710, waspeen 79, wit lof 20. witte kool 6, por K.G. Selderie 517, peterselie S10, per bakje. Op het kruispunt KampGroote Sint Jansstraat had gisteren een aanrijding plaats tusschen een bakfiets en een wielrijdster, doordat laatstgenoemde de bakfiets, die aohter een stilstaande auto vandaan kwam. te laat opmerkte. De wielrijdster kreeg eenige ontvellingen en schade aan haar rijwiel, terwijl van de bakfiets een paar liter melk verlo ren ging. Een 10-jarige en een 8-jarige jongen, die in een vrachtauto op avontuur uit gegaan waren, werden hier door de politie aangehouden. Hun ouders in Utrecht zijn gewaarschuwd en deze hebben de jeugdige zwervers weer op gehaald. Zeven automobilisten en drie wielr'j ders. die de Bergstraat in verboden richting inreden, gingen op de bon evenals drie wielrijdeis. die 'het eenrich tingsverkeer in 't Laantje veronacht zaamden. SPOORWEG-NIEUWS Met ingang van 1 December is een nieuw model voor algemeene abonne menten ingevoerd. Een advertentie in dit blad wijst er op, dat op 1 Januari al le abonné's in het bezit daarvan moeten zijn. OMTREK De Raad der gemeente Hoevelaken vergaderde hedenmorgen onder voorzit terschap van burgemeester jhr. P. A. van Eve. Ingekomen waren: Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, verricht op 21 November 1940 door het Centraal Bu reau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten. Op dien datum was in kas 1.425.07, bedroeg het saldo der postrekening 1.296.08 en het saldo bij de N-V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten 12.728.27. Een besluit van de Gedeputeerde Sta ten van Gelderland d.d. 20 November 1940, nr. 7, houdende goedkeuring van de begrootingewijziging 1940. 2. Naar aanleiding van een adres van het fanfarecorps „Te Hoevelaken" stelden B. en W. voor. evenals andere jaren, voor het jaar 1941 een subsidie ad 17.50 te verleenen. Aangenomen. Punt 3 van de agenda hield een voor stel tot instandhouding van de openbare lagere school in. Daar het gemiddeld aantal leerlingen der openbare lagere school minder dan 50, n.l. 48, bedraagt, diende de raad een beslissing te nemen omtrent het al of niet instandhouden dezer school. Aangezien deze inrichting de eenige in de gemeente is, waar openbaar lager onderwijs gegeven wordt, stelden B. en W. voor de openbare lagere school in stand te houden. Dit besluit is onderworpen *aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Sta ten. 4. Vaststelling gcmeentcbegrooting dienstjaar 1941. B. en W. hebben de beprooting aan den Raad aangeboden met de volgende cijfers: Gewone dienst: ontvangsten 38.762.13, uitgaven 38.762,13, „onvoorzien" 772,09. Kapi- taaldienst: nihil. 5. Blijkens de begrooting moest beslo ten worden het bedrag, dat per leerlin« voor de onenbare lagere school wordt beschikbaar gesteld, te bepalen op 10. Dit voorstel werd aangenomen. St. Nicolaas-paketten voor geïnterneerde Nederlanders 's-CRAVtbHAUt 2 December. - Overeenkomstig een aan hem mede gedeeld initiatief heeft de Rijkscom missaris Rijksminister Seyss InQuart. goedgevonden dat aan de zijnerzijds bij wiize van renressaille wegens de arrestaties van Duitschers in Ncder- landsch-fndiö. ter interneerins aan- neh 'ttd^n en nanr Pv'tsrh'and in het kamp F"chcnwalde overgebrachte Ne derlanders bii gelegenheid van den aanstaanden St Nicnlaasdae geschenk nakketten worden overhandigd Deze pakketten welke eew'rht van tien nond per strik hebben zün door 'bet Nedprtnndsrhe Roode Kruis en door de Winterhulp Nederland samenge steld en ter verzendinvereed ge maakt Zii zullen morgen in den loop van den dag in vrach'anto's naar Ru- chenwalde worden vrvnerd om daar riidig voor den St. Nicolaasdag aan wezig te zün yV Twee loodsen met kostbare mestvoorraden door het vuur vernield Schade van dertig mille BARNEVELD, 2 Dec. Doordat de achttienjarige arbeider van K. in een der loodsen van de Coöperatie ve Boerenleenbank bij een vat ben zine op onvoorzichtige wijze een si garet aanstak, is alhier een ernstige brand ontstaan, die slechts met be hulp van, al het brandweermateriaal van Barneveld en Voorthuizen be dwongen kon worden. Behalve dat twee loodsen met een kostbaren inhoud van meststoffen ver loren gingen, werd ook de machinehal van de melkfabriek, welke diclit bij de loodsen stond door het vuur aangetast. In een der loodsen werden behalve de mestvoorraad een groote vrachtauto en twee-en-twintig erin ondergebrachte rij wielen door het vuur vernield. De schade wordt voorloopig op ƒ30.000.— geraamd. Het werk in de melkfabriek zal eenige dagen moe ten stilliggen, tot dat reparaties aan de machines verricht zijn. De arbei der aan wiens onvoorzichtigheid het ontstaan van den brand te wijten is, werd in verzekerde bewaring ge steld. De brandweren van Voorthuizen en Barneveld werden bij het blusschings- werk geassisteerd door manschappen, van den Opbouvvdienst en door Duitsche militairen, aan welke krachtige hulp het te danken is, dat een deel van de voorraden nog kon worden gered. Het blusschingswerk stond onder leiding van den opperbrandmeester, den heer E. van Dronkelaar. Op het terrein van den brand was o.a. aanwezig de burgemeester van Barne veld, de heer J. Westrik. verzoeken het publiek beleefd doch drin gend in verband met de bezorgingsmoei lijkheden de St. Nicolaasbestellingen TE WILLEN OPGEVEN T n de feestelijk versierde zaai van de Coöperatieve Boerenleenbank te Achterveld is gisteren een drie voudig jubileum gevierd. Het hulp postkantoor te Achterveld werd na melijk een kwart eeuw geleden op gericht en tevens vierden de heer C. van Daatselaar als kantoorhou der en de heer G. D. van Rijken als postbode hun vijf en twintig jarig jubileum. De Amersfoortsche Postfanfare on der leiding van Ferd. de Goey, heeft welwillend den jubilarissen een serenade gebracht. Tal van aanwezigen hadden zich in dc zaal van de coöperatieve Boe renleenbank verzameld. Onder de aanwezigen merkten wij op: het ge heels bestuur van de Boerenleen bank, den pastoor en kapelaan van Achterveld, den directeur van de Zuivelfabriek en den heer A. M. Ru- sink. Naast een stroom van bloemstukken waren schriftelijke felicitaties binnen gekomen van den directeur van het P T. T. bedrijf te Amersfoort, den heer A. W. de Vries, de referendaris te Amers foort, den heer Giitenbeek. den gep. directeur van de P.T.T., don heer P Zwart en den gep. Commies den heer M. A. Witsenhurg. Namens de Amersfoortsche colleea's en de Poslfanfare bracht de voorzitter dezer vereeniging. de heer v. d. Hoogen de felicitaties over. Spreker schetste de waardcering van de Amersfoortsche postmenschen jegens hun Achterveldsche collega's en hoopte, dat èn de heer Daatselaar cn dc heer Rijken nog vele jaren hun functie zou den kunnen waarnemen. Hierna sprak de heer D. van de Hen gel, voorzitter van de Boerenleenbank. Hij vergeleek deze 25 jaar met een mijl paal; wanneer men mr zoo'n tijd terug blikt. .aldus spreker, ziet men wel eens iets, dat men niet gaarne terug wil zien. Dit. is echter niet bii den heer van Daat selaar hot geval. Hij kan immer op een plichtsgetrouwen tijd terugzien, waarin hij in allen eenvoud werkte. Ook den heer van Rijken noemde spr. een stoeren werker die als besteller soms vreugdevol en dan weer treurig nieuws bracht. Vooral in de wintermaanden liet hij zich van zijn beste zijde kennen. Spreker richtte tenslotte de hartelijkste gelukwenschen aan de jubilarissen en hun familieleden. Met enkele woorden dankte de heer van Daatselaar mecie namens den heer van Rijken. Ook de Postfanfare uit Amersfoort dankte hij voor de attentie, welke op dezen avond geboden werd. Vervolgens gaf de heer van Daatselaar een beknopt overzicht van de werkzaam heden van het Hulppostkantoor te Ach terveld. Op 1 December 1915 werd begonnen met vier man personeel. Dit aantal werd eenige jaren later verminderd tot twee, doordat Hnmorsveld een eigen Hulppost kantoor kreeg. In 1916 werden 7465 handelingen ver richt tegen 12689 in 1939. In 1916 had Achterveld drie telefoon- abonné's, terwijl thans 26 abonné's een aansluiting op het telefoonnet hebben. In 1916 worden 1010 gesprekken ge voerd .terwijl in 1939: 93160 gesprekken werden gevoerd. Met het ontvangen on uitbetalen was een bedrag van f 6S4315.73 gemoeid, Bovenstaande cijfers moeen voor het Hulnpostknntoor te Achterveld hoopvol worden genoemd. M'A ALDEN is een klein plaatsje, ergens „achter" Nijmegen. Het ligt tusschen de bosschen, langs een grooten auto weg, die hier en daar prachtige vergezichten laat zien. Het is er zóó doodstil, dat de stoomtram, die als eenig middel van communicatie dient, maar om de paar uren rijdt en de bezoeker, die haast heeft kan net zoo gauw gaan loopen en dan zelfs de tram nog inhalen, als die aarzelend voor een wissel staat te blazen. Je kunt er de druppels van de boomen op den weg hooren tikken en de een- zame hond, die langs een hek komt aangeslopen draait met een grooten boog om den eenzamen wandelaar heen, voor hij het bestaat diens spoor te gaan besnuffelen. In Malden staat een filmatelier. Het klinkt wonderbaarlijk, en dc stille villa, met het kleurige naambordje met het woordje „film" erop, laat nog jverschil- lende soorten twijfel bestaan. Toch is het zoo, want hier, weggevlucht van de drukte in zijn Rottcrdamsche woning, werkt sinds eenige maanden de teeke naar II. de Vogel aan de eerste Nederlandsche tpekenfilm, die naar hij hoopt in Februari gereed zal zijn om in de bioscopen te worden vertoond. In het huiselijk gezelschap van een grommende foxterrier en een jeugdigen zoon, die met zware problemen betref fende zijn blikken auto strijdt, heeft de arti6t me het een en ander verteld van zijn teeken- werk, dat hem na zijn academietijd eerst in de richting van de reclame voerde. „Maar ik interesseer de me erg voor "de teekenfilm cn maak te er een naarstige studie van. En als je dat doet, komt er een oogenblik dat zooiets je niet meer loslaat. Én zoo ben ik in 1934 begonnen om me op het ge bied van de teekenfilm te §pecialisee- ren. Ik bestudeerde een Amerikaansche handleiding, belegde een kapitaaltje in worden of ook maar serieus. Mijn tee kenfilms willen voor alles amusement zijn. De verhaaltjes bedenk ik dan ook deels zelf en allerei situaties, die er in voorkomen groeien soms pas onder het werk." DE eerste teekenfilm van de Vogel zal „Tijl als bakkersgezel" heeten en daarna heeft de teekenaar ondonyer- pen in zijn hoofd als „Tijl en de honing dieven." „Tijl als koorddanser" cn „Tijl als 'Kleermaker." Maar dat zijn ideëen, die nog niet volkomen vast staan, het kan best zijn, dat er intus- schen nog wat aan veranderd wordt. Wel is vastgesteld, dat er vier teeken films over een jaar klaar zullen wezen. Van de geschiedenis van Tijl als bak kersgezel zijn al honderden teekeningen gereed: fijne figuurtjes op vellen cello phane, teekeningen met grijze en zwarte vlakken, achtergronden en... eindclooze tabellen met cijfertjes en letters, die sa men het draaiboek vormen. Een deel van de teekeningen vervaardigt de Vogel, de rest het invullen en natcekenen van dc tusschenphasen. die noodig zijn om de vloeiende beweging der figuren te krijgen moet door assistenten wor den verricht. De heele teekentnfel ligt vol met fi guurtjes, overal kijkt het oolijke snuit van Tijl Uilenspiegel onder kaften cn vellen papier uit. De inleiding van do film is al klaar en een proefstukje, dat de Vogel niet alleen tcokcnaar is, maar nog vol technische feilen zit, is zelfs ul gefilmd. Het begint met te laten zien hoe Tijl in een regenbui loopt, en een schuilplaats in een oude knotwilg zoekt. W7~: Een scèneteekening uit de eerste teekenfilm over Tijl Uilenspiegel: Tijl vliegt mee op den bezem van de heks. de apparatuur, die ik noodig had en werkte, eerst voor mezelf. Op den duur kreeg ik ook verschil lende opdrachten en zoo heb ik onder andere reclamefilmpjes geteekend voor een tabaksfirma en verder een paar in leidingen voor de journaals van' de Cinéacs. Ik heb geprobeerd in Brussel geschikt werk te vinden, maar dat was nogal teleurstellend maar kort voor den oorlog kwam ik in Engeland waar ik heen moest om mijn kleurenfilms te laten be werken in aanraking met de Daily Express, die het plan had om de be kende geschiedenissen van Bruintje Beer, die ook daar zeer populair zijn, tot films te laten verwerken. Door den oorlog is van dat denkbeeld echter niets gekomen." De oorlog heeft echter in de Ncder- Jandsche filmwereld een geweldige om keer teweeggebracht en een van de di recte practische gevolgen daarvan is een dringende behoefte aan korte films, om de voorprogramma's te vullen. Op dat gebied liggen, zooals al meer dan eens uiteengezet is, verschillende kan sen voor de Nederlandsche filmindus trie en uit enkele publicaties is ook wel gebleken, dat de deskundigen die kan sen gezien hebben en er gebruik van willen maken. Ook de filmfabriek Pro- filli in Den Haag, de maakster van de bekende journaals, die tegenwoordig echter nauw samenwerkt met Tobis. heeft dergelijke planen opgezet en een daarvan behelsde liet maken van tee kenfilms. Om kort te gaan, de1 Vogel kreeg opdracht en hij zocht de eenzaam heid op om het omvangrijke werk, dat het maken van een teekenfilm betee- kent, uit te voeren. Als onderwerp voor zijn filmpjes koos de artist de geschiedenissen van Tijl Uilenspiegel. Fn het dikke hoek van Charles de Coster, dat op ziin tafel ligt, is daar een bewijs van. „Maar," zegt hij, „ik ontleen mijn ge geven niet direct aan Charles de Coster. Allerlei elementen en figuren zijn er uit afkomstig, maar 'over Tijl Uilenspiegel is overal wat te vinden kinderboek jes geven er geschikte geschiedenissen en plaatjes over en iedereen weet er wat van. Ik geloof, dat Tijl Uilenspiegel een figuur is, die- ook op dezen dag nog levend is gebleven en iedereen wat te zeggen heeft, ook al is het heelemaal niet mijn bedoeling om zwaarwichtig te Hij komt daar maar dat moet nog verder gefilmd worden in aanraking met een öude tooverkol, waarin die wil genboom verandert, en beleeft dan ver dere avonturen, waaronder een vlucht, achter op de bezemsteel van de hek* De tcekentrant van ck> Vogel is een geheel zelfstandige.' Hij probeert niet om de Amerikaanscho voorbeelden na te volgen, maar heeft anderzijds de scherp gecaricaturiseerdo figuren uit de Hollyvvoodsche films ook weten te be reiken. Zijn eerste films zullen in zwart wit gemaakt worden, doch niet alleen het scherpe contrast tusschen licht .en donker te zien geven, maar ook grijze nuances. Een kleine scène leverde daar het bewijs van cn liet tevens zien, dat ook ernstig zoekt naar een filmischen •vorm om zijn werk in te laten leven. Hij zoekt naar de plaatsen, waar hij van de* mogelijkheden van dc montage ge bruik kan tnaken cn naar een levendige werking van beeld-overgangen. Het is naturlijk nog te vroeg om ook maar een oppervlakkigen irtdruk te kunnen krijgen van dé kwaliteiten van de Vogels teekenfilms, maar zijn werk weerspiegelt den ernst en de toewijding, waarmee hij aan den gang is gegaan. Hugo de Groot heeft zich belast met liet componeeren van de begelei dende muziek en zal dat, zooals bij een teekenfilm nu eenmaal een eerste vcr- eischte is, jn nauwe samenwerking met den teekenaar doen. Dialogen komen er zeer weinig in voor, alleen maar waar het hoog ndóditr is en die zullen later in de ateliers van Profilti worden op genomen. OO heeft ons land dus opeens- wat het nooit bezeten heeft: een atelier, waar amusementsteekenfilms gemankt worden en al is Malden dan geen Hol lywood en alleen na een heele expeditie te bereiken het belooft iets goeds. P. Telefoonaansluitingen De volgende adressen werden telefo nisch aangesloten: 3033 N.V. Expeditie van Doorn, Berg straat 7. 3078 Gemeente Amersfoort, St. Joris- straat 14. G079 C. M. A. de Jong, Kon. Wilhelmi- nastraat 38. 3153 J. Ouwerkerk, Metaalhandel, Teut 49. 6679 K. de Vrieze, Arnhemschestraat 31

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5