ENGELAND'S STREVEN Engelsche arbeiders worden zoo noodig gedwongen Weer omvangrijke lucht aanvallen op Engeland DE EEMLANDER Donderdag 5 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 136 NAAR AMERIKAANSCHE CREDIETEN Washington wenscht liquidatie v an Britsch kapitaalbezit in Noord- en Zuid-Amerika Geen credieten vóór andere middelen zijn uitgeput? Engelsch antwoord op Fransch protest Het communisme in China Verklaring van min. Anderson Ned.-Indisch dagblad correspondent in Fr.-Indo China gedood HoeisEngelands financieele toestand? Britsche activiteit in Amerikaansche kustwateren Bernard Shaw over de Iersche kwestie Ook Birmingham weer zwaar getroffen AMERSFQÖRTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f 0 15 Binnenland trance per post per 3 maanden 285 Afzonderlijke nummert f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 4620 rrtlJS DER AÜVtrttthliEN vanl4 regel* 11.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prij». Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regel» 50 cent. elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen i 1.Bewijsnummer extra f 0.05 T INTERNATIONAL NEWS SERVICE meldt, in Washington ver- -I nomen te hebben, dat de Engelsche regeering besloten heeft haar pogingen om credieten in de Ver. Staten te verkrijgen, voorloopig althans op te geven. Dit besluit zou aan twee factoren zijn toe te schrijven: (1) De koele ontvangst der voorstellen voor credieten te Washington en (2) De bezorgdheid een slechten indruk op het Ame- rikaansche volk te maken. Ook andere overwegingen hebben tot het besluit der Engelsche regeerinq bijgedragen, nl. het onvermogen om de regeeringsambtenaren in Washington van de noodzakelijkheid der credietverleening te overtuigen zoolang Engeland weigert zijn kapitaalbezit in de Ver. Staten en Zuid-Amerika te liquideeren. Voornaamste oorzaken der Britsche moeilijkheden in Washington zijn de schulden uit den Wereldoorlog en de enorme waarde van het •Engelsche bezit in Noord- en Zuid-Amerika. T^ORT na het begin van den oorlog hadden de Ver. Staten, zoo gaat het bericht van den I.N.S. voort aan Enge land aangeboden, aan de Ver. Staten eenige Engelsche bezittingen op het Westelijke halfrond alsmede de in Ame- rikaansche havens liggende schepen als de „Queen Mary" af te staan in ruil voor een herziening van de schulden uit den wereldoorlog. Dit aanbod heeft Engeland van de hand gewezen, een feit, dat thans nog bij verschillende regeeringsambtena ren kwaad bloed zet. Voorts heeft Enge land tot dusver het denkbeeld verwor pen eener liquidatie van zijn investeerin- gen in Noord- en Zuid-Amerika. Het standpunt van Washington is, dat minstens een jaar noodig is om het Amerikaansche werke- loozenvraagstuk door het bewa peningsprogram in evenwicht te brengen en dat het thans voor de Ver. Staten niet "raadzaam is, En geland milliarden credieten te verleenen, zoolang Engeland niet alle andere middelen heeft uitge put. Ten aanzien van de in de Woensdag- ochtendbladen groot opgemaakte ver moedens over belangrijken steun aan Engeland in den vorm van Amerikaan sche schepen, ter vervanging van de vele Engelsche schepen, die tengevolge van Duitsche aanvallen verloren zijn ge gaan, heeft staatssecretaris Huil ver klaard, dat het geheele scheepvaartpro bleem bestudeerd wordt. Er zijn echter nog in het geheel geen beslissingen ge nomen. Huil merkte op. dat in deze ca tegorie ook het vraagstuk der voorzie ning van Zuid-Amerikaansche landen als Argentinië met voldoende tonnage voor het verkeer met Noord-Amerika thuis behoort. Wat betreft hulp aan Engeland in den vorm van credieten, inzonderheid het plan om Engeland tegen de Engelsche goudproductie verscheidene milliarden dollars voor te schieten, verklaarde Huil. dat tot dusver niets van dezen aard of ficieel of systematisch besproken was Het is juist ,dat het credietvraagstuk door particulieren en in een bepaalden vorm besproken wordt, en het kan zijn. dat de regeerine zich deze kwestie moet bezig houden, doch op het oogenblik is geen enkel plan voor financieele hulp aan Engeland in overweging. Senator Johnson heeft verklaard, dat hij hoopte, dat de Ver. Staten verstandig genoeg zouden zijn om buiten den oorlog te blijven. Zij zou den echter in hun hulpactie voor Engeland niet verder mogen gaan dan tot dusver. Het gepraat over lee ningen voor Engeland haarde hem zorgen. Wanneer hij het mocht zeg gen zouden de V. S aan Engeland geen cent leenen, daar het de leenin gen toch nooit zou terugbetalen. De plaatsvervangende commissaris voor den landbouw. Hudson, heef! te Chicago verklaard, dat het tijdstip ko men kan. waarop Engeland zich ook tot de Ver. Staten zou richten voor de leve ring van landbouwproducten Wellirht zal de verkoop van Amerikaansche land bouwproducten dan echter alleen door het verleenen van verhooede credieten aan Engeland mogeliik zijn. In dat ge val zou een herziening der huidige poli tiek noodig zijn en zouden de farmers voor de vraag gesteld worden of zij be reid ziin het risico van verliezen op den koop toe te nemen om de Engelsche markten te behouden. Senator Holt heeft aan de pers de foto- copie overhandigd van een brief, dien het lid der Engelsche inkoopcommissie. Leigh, aan een Amerikaanschen uitvin der geschreven heeft met het verzoek zijn plannen ter beschikking van de Amerikaansche regeering te stellen. In dezen brief schrijft. Leigh o.a.: „Wij wer ken zeer nauw samen met de autoritei ten te Washington. U kunt er zeker van zijn, dat eventueele belangrijke uitvin dingen die U doet. Engeland ter beschik king gesteld worden". Senator Holt ver klaart ten aanzien hiervan: „Deze brief bewijst, dat de Amerikaansche regeering geheimen doorgeeft, die voor Amerika's eigen defensie van belang zijn." GENEVE. 5 Dec. (D.N.B.B Lit Vichy wordt gemeld, dat het Engel sche antwoord op de Fransche pro- testnota over het bombardement op Marseille nog niet in Vichv is ont vangen. Dit antwoord zou aan den Franschen ambassadeur in Madrid overhandigd worden, Het antwoord zou de verklaring bevatten, dat de Engelsche vliegers zich vergist en i Marseille voor Genua gehouden hebben. Engeland zou bereid zijn een schadevergoèding te betalen. MOSKOU, 5 Dec. Tass meldt met betrekking tot een bericht uit Tokio, dat de plaatsvervangende Japansche minister van buitenlandsche zaken Ohasji op 1 December den ambassadeur der Sovjet-Unie in Tokio, Smetanin. naar aanleiding van het sluiten van het pact tusschën Japan en de Chineesche nationale regeering verklaard heeft, dat artikel 3 van dit pact. ten aanzien van den strijd tegen het communisme, op geen enkele wijze gericht is tegen de Sovjet-Unie, dat het betrekking heeft op zuiver binnenlandsche toestanden en dat het op geenerlei wijze invloed uit oefent op den wensch van Japan, om zijn betrekkingen met Rusland te rege len. Op 4 December heeft Smetanii Ohasji namens de Russische regeerine ver klaard. dat de regeering der Sovjet- Unie dze verklaring van de Japansche regeering ter kennis neemt en het van haar kant voor noodzakelijk houdt te verklaren, dat de politiek van de Sov jet-Unie ten aanzien van China onver anderd blijft. Mist en vorst hadden verschillende wegen met een verraderlijk laagje ijs bedekt, waardoor een truck met trailer uit Assen nabij Meppel slipte en tegen de boomen botsteDe cabine werd van het chassis gerukt. Een der inzittenden werd zwaar gewond(Foto Pax-Holland) LONDEN, 5 Dec. (D.N.B) De lord-president van den Britschen staatsraad. Sir John Anderson, heeft Woensdag in het Lagerhuis verklaard, dat de oorlogsinspan ning van Engeland in de eerste plaats gericht moet zijn op de ont wikkeling van de productiecapaci teit. Niets wettigt de veronder stelling dat de regeering niet be reid is, zoo noodig een dwangsys teem voor handarbeiders in te voeren. Ten aanzien van de bedreiging der zeeverhindingswegen van Engeland, die zich de laatste maanden vooral bij de N.W. toegangswegen heeft ontwikkeld, zeide Anderson, dat het vitale belang van deze kwestie -door de regeering geenszins wordt onderschat. Deze kwes tie en de daarmede verhand houdende problemen hehooren tot de voor naamste zorgen van het verdedigings comité. waarvan de eerste minister voorzitter is. Sir John Anderson verklaarde, dat de regeering er voor zal zorgen, dat daar waar het noodig is. dwang op de Britsche arbeiders wordt uitgeoefend, aldus meldt de Engelsche nieuwsdienst. Dwangmaatregelen, aldus de minister, heeft men indertijd reeds in den Brit schen landbouw genomen en hetzelfde is geschied bij de tewerkstelling van arbeiders in de bijzonder zwaar met bommen bestookte Britsche steden en plaatsen. De stemming der Engelsche bevolking De Britsche oud-minister van ge zondheid. Sir Walter Elliott, heeft Woensdagavond voor de Engelsche ra dio gesproken. Naar hij verklaarde, had hem bij de jongste Zondagsche radio toespraak van den Britschen schrijver Priestley vooral de opmerking van Priestlev getroffen, dat het Britsche volk op het oogenblik innerlijk een groote verandering ondergaat. Dat is waar. zoo zeide F.lliott, doch men mag niet vergeten, dat een volk. waarop zulk een last drukt, niet eeuwig en ook niet voor langen tijd in een toe stand van geestdrift kan blijven. Aan den anderen kant is het ook verkeerd, vanneer er thans lieden in Engeland rondlóopen. die in gesprekken met hekenden en vrienden al datgene neerhalen, wat Engeland vroeger hei lig geweest is. Deze menschen zeggen volkomen openlijk, dat datgene, wat Engeland zich van dezen oorlog ge droomd heeft, niet in vervulling is ge gaan. De houding van deze F.neelschen, verklaarde Elliott, is niet slechts ver- wemeliik. zij schaadt ook het geheele land Uit een publicatie van den gemeente raad van Coventry blijkt, naar uit New York gemeld wordt, dat .na den vernie tigenden Duitschen aanval op deze stad zware plunderingen zijn voorgeko men In dezp offirieele publicatie be klaagt de gemeenteraad zich over „de erootp plunderingen en het laffe ge drag" van inwoners der naburige plaatsjes, die de tijdelijke opheffing van de levensmiddelendistributie in Coventry hebben benut om hun eigen voorraden aan te vullen. Ter gelegenheid van de herdenking van het 2600-jarig bestaan van het Japan sche keizerrijk is voor Yokohama een groote vlootschouw gehouden, waaraan ook de luchtmacht deelnam(Foto Scherl Naar United Press uit Hanoi meldt is de correspondent van het „Soeraba- jaasch Handelsblad" in Indo-China. Hu bert Hermans, in een huis der grens wacht in Poipet aan de Thaisch-Indo- chineesche grens om het leven geko men. Men neemt hier aan. dat een Thaisdh soldaat, die alleen op patrouille was en zich in een boom had opgesteld. en wel öp Fransch-Indochineescih gebied het schot heeft gelost, waardoor Her mans gedood is. Hermans die 32 jaar oud was, stierf op weg naar het ziekenhuis. Hij bevond zich oneveer een maand in Indo-China en was voornemens binnenkort naar Bangkok te reizen. Hermans was on langs met den Clipper uit New York naar het Verre Oosten gekomen, nadat hij onder groote moeilijkheden op een klein vrachtschip uit Finland naar de Vereenigde Staten gereisd was. JAPANSCH BLAD OVER ANTI-JAPANSCHE STEMMING IN N.-INDIE TOKIO, 5 Dec. (Domei). Het Japan sche blad Nitsji-Nitsji Sjimboen behelst een redactioneel artikel, waarin de jongste uitingen van anti-Japansc.he ge zindheid in Nederlandseh-Iudië worden toegeschreven aan een „anti-Japanschen geest, welke op onverantwoordelijke wij ze door de Nederlandsch-Indische auto riteiten wordt aangekweekt". Het bjad eischt daarvoor eerherstel en een waar borg, dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Vervolgens merkt hel blad pp, dat. er 7000 Japanners in Xederlandsch Indië wonen en voegt hieraan toe: Japan wenscht weliswaar de betrekkingen van vriendschap met Nederlandsch-ludië te \ersterken, maar kan geen ongerecht vaardigde antï-Japansche hetoogingen toelaten. Japan ziet niet in, waarom de autoriteiten van Nederlandsch-Indië zich vijandig jegens Japan zouden be- toonen. Indien deze anti-Japansche houding, zoo waarschuwt het blad, een weerspie geling is van het vertrouwen, dat de Nederlandsch-Indische overheid stelt in de Ver. Staten en indien de autoriteiten te Batavia de gevolgtrekking gemaakt hehben, dat Japan, gezien in het licht der ontwikkeling van den Europee- $chen oorlog, zwak is. zouden zij geen grooteren fout hehben kunnen maken. NIEUWE BRITSCHE AMBASSADEUR IN LISSABON LISSABON, 5 Der. (D.N.B.) De ochtendbladen melden, dat de scheiden de Britsche ambassadeur. Sir Balfour Celbv, op 8 December uit Portugal zal vertrekken, om naar Londen terug t keeren. De nieuwe Britsche ambassa deur, Sir Ronald Campbell, wordt 12 December per vliegtuig in Lissabon verwacht. ONGELUK OP NEW YORKSCHE TENTOONSTELLINGSTERREIN NEW YORK, 5 Dec, (D.N.B,). Bij den afbraak der gebouwen op het ter rein der wereldtentoonstelling van New Yprk is het dak van een paviljoen inge stort. Tientallen arbeiders werden on der het puin bedolven, drie werklieden vonden daarbij den dood en verschei- denen werden zwaar gewond. De ten toonstelling was. zooals bekend, eind October na een duur van twee jaren ge sloten. NEW YORK, 5 Dec. (D.N.B.). Klaar blijkelijk met het doel om den in Ame rika ontstanen ongunstigen indruk van de verklaring van Lord Lothian met be trekking tot de financieele positie van Engeland te verzwakken heeft de in New York aangekomen onderstaatsse cretaris van het Britsche ministerie van financien, Phillips, in een persgesprek verklaard, dat de financieele positie van Engeland nog nooit zoo sterk is geweest als thans. Hij gelooft, dat Washington algemee ne feiten wenscht te weten over den fi- nancieelen toestand van Engeland, wel ke fejten hij dan ook zal mededeelen. Op de vraag, of hij gekomen is om te onderhandelen over Amerikaansche lee ningen aan Engeland, antwoordde Phil lips: „Dit is een vraagstuk van de toe komst". Hij vestigde er de aandacht op. dat Engeland op het oogenblik zijn aan- koopen in de Ver. Staten vóór ontvangst betaalt. Engeland kan echter niet eeuwig uit zijn reserves blijven putten CHILEENSCH MINISTER VAN AMBT ONTHEVEN SANTIAGO (Chili), 5 Dec. (D.N.B.). - De Chileensche minister van binnen landsche zaken, Labarca, is van zijn functie ontheven, omdat een tegen hem ingediende aanklacht in zake onwettige beïnvloeding eener verkiezing ter gele genheid van een tusschentijdsche verkie zing voor den senaat te Valparaiso door de Kamer is goedgekeurd. Tot zijn plaatsvervanger is aangewezen de mi nister van onderwijs Irriharren. RIO DE JANEIRO. 5 Dec. (D.N.B.). kapitein van het Braziliaansche s.s. „Taqui", dat ter hoogte van Kaap Sao Thomas het Britsche oorlogsschip met gedoofde lichten heeft aangetroffen, dat dezer dagen het Braziliaansche s.s. „Itape" heeft opgebracht, heeft bij zijn aankomst in Rio verklaard, dat deze Engelsche hulpkruiser blijkbaar rechtstreeks van zee naar het punt ge koerst heeft waar hij de „Itape" op bracht. De kapitein van den Britschen oorlogsbodem moet dus nauwkeurig op de hoogte geweest zijn van de be wegingen der „Itape". Daarom moet aangenomen worden, dat een illegaal radiostation in Rio den Engelschen oorlogsschepen berichten doorstuurt. Voorts verklaarde de kapitein van de „Taqui", dat hij onlangs nabij het eilandje Monta do Trigo, op enkele mij len van de Braziliaansche kust, ter hoogte van Santos, een Engelsch oor logsschip heeft waargpnomen, dat uit een tankschip brandstof overnam. Op zijn radiografische vraag heeft hij van geen van heide vaartuigen antwoord gekregen. Hij vermoedt daarom, dat het eiland aan Engelsche schepen als basis dient om brandstof in te nempn. Hij heeft zijn waarnemingen daaron> medegedeeld aan de havenautoriteiten in Santos. De voorzitter van de inter-Ameri- kaansche neutraliteitscommissie, de Braziliaansche ambassadeur Mello France, heeft in een verklaring aan de pers meegedeeld, dat de commissie op een officieel bericht over het „Itape"- geyal wacht, om de zaak te gaan onder zoeken. Wellicht zal hij een gemeen schappelijk protest der Amerikaansche landen aanbevelen of, wanneer de com missie het geval bijzonder ernstig be oordeelt, bovendien sancties voorstel len, welke zouden bestaan uit een ver bod voor Engelsche oorlogsschepen, Amerikaansche havens aan te doen, met de mogelijkheid dit verbod ook te laten gelden voor Engelsche koopvaar dijschepen. De Britsche ambassade te Rio heeft het blad Noite medegedeeld, dat zij ten aanzien van de „Itape" geen ver klaring had af te lecgen. „Indien men het gedrag van Engeland in deze kwes tie toelaat, aldus schrijft thans het blad, moet men hpt ook goedvinden, dat een oorlogvoerende in Rraziliaansch ge bied binnenvalt en onder soortgelijke voorwendsels burgers van een staat, waarmede Engeland in oorlog is. uit een trein haalt." NEW YORK. 5 Dec. (D.N.B.) Bern- hard. Shaw "heeft, naar hier gemeld wordt, in een artikel over de Iersche kwestie o.a. geschreven: De houding van de Valera in zake hst afstaan van Iersche havens aan de Britsche vloot is begrijpelijk. De havens zijn nu eenmaal Iersch en de Valera vyjl zijn land niet in een oorlog storten, waartoe Engeland besloten hee^ zonder Ierland, te raad plegen. Shaw zegt tenslotte ervan over tuigd te zijn, dat de groote Ier de Va lera niet van zijn standpunt zal afwij ken. NEW YORK. 5 Dec. - United Press meldt uit Londen dat Duit sche bommenwerpers gisteravond Londen en daarna een stad in de Oostelijke Midlands hebhen aan gevallen. Golf na golf Duitsche vliegers is naar deze stad gevlo gen. International News Service meldt uit Londen, nat Mi.iden-Engeland en het kustgebied nieuwe nachtelijke aanval len te verduren ebben gehad. Een stad in d* Oostelijke Midlands vormde het eerst doel van de talrijke aanvallers. Daa na zijn ook meer Zuidelijk gele den steden zebembardeerd. De Lon dens -he correspondent Gaffin van de Daily News mpidl dat de Duitsehers des nach'e Birnr-ngham opnieuw heb B» n aangevallen. Ook op een kleine stad in de Midlands zijn bommen geworpen Ver ler worden aanvallen gemeld op Zuid-West Engeland. Wales en Lon den. Een stad in East-Anglia is twee maal door laag vliegende Junkers- vlicgtuigen aangevallen. Volgens een radiobericht uit Londen verschenen gisteren reeds in den vroe gen avond Duitsche bommenwerpers boven Londen, waar zij hun hommen- last lieten vallen in weerwil van de aclie van het Engelsche afweergeschut. Ook een stad in de Westelijke Midlands is, naar uit het bericht blijkt, het voor werp van verscheidene opeenvolgende aanvallen geweest. F.en hagel van brandbommen viel op deze stad. In verscheidene districten hebben voorts zeer explosieve bommen groote schade aangericht. Volgens berichten uit Londen is men te Coventry begonnen met het houwen van eigenaardige betonnen hutten. Daar de weinige fabrieken in deze stad, die nog niet vernield zijn. wegens gebrek aan personeel het bedrijf niet kunnen voortzetten, heeft men hesloten, zoo snel" mogelijk kleine huisjes van een kamer fnet betonnen daken te bouwen, waarin de fabrieksarbeiders een zekere beveiliging tegen nieuwe luchtaanvallen moeten vinden. Men wil dergelijke betonnen hutten houwen in alle industriesteden, die door de Duitsche luchtaanvallen zoo zwaar geteisterd zijn, dat het werk ge staakt moest worden, omdat de arbei ders geen onderdak meer hadden. De hutten zullen zoo dicht mogelijk hij de fabrieken staan. De arbeiders zullen daarin een soort soldatenleven moeten lefden. Zij kunnen slechts in de hutten slapen. Hun maaltijden zullen ze uit de openbare keukens krijgen. Hun ge- zinnen ziin eeëvncueerd. 00<><XXX>0<XXXX><>CHCH.VXX>0<X>0<><>g g DE VERDUISTERING X Vandaag gaat de zon om 17.27 uur X O onder. Zonsopkomst on Vrijdag: 9-31 o guur. Gedurende den tusschenliggendcnY <S tijd moet verduisterd worden. X O De maan komi morgen om 13-57 op X (eerste kwartier) en gaat om 0.32 Y onder. ooooooooooooooooooooooooooo

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1