Een belangrijke conferentie te Washington Een Duitsch-Roemeensche econ. overeenkomst Alle verbindingen gestaakt tusschen Thailand en Indo-China Aangenomen wordt, dat de beraadslagingen liepen over het verleenen van krachtiger steun ENGELANDS BEHOEFTE AAN CREDIET Rede van vijf uur van Hongarije's premier Het Italiaansche legerbericht Duitsch weermachts- bericht Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 AMERIKA'S HULP AAN ENGELAND WASHINGTON, 4 Dec. (D.N.B.) Heden is in het departement van finan cicn een conferentie Behouden, waaraan werd deelgenomen door den minister van financiën, Morgenthau, den minister van oorlog, Stimson, den minister van marine. Knox, den minister van handel. Jones, den chef van den gcneraleu staf. Marshal, den vice-minister van buitenlandsche zaken. Welles, den vice- minister van oorlog. Patterson, den onderstaatssecretaris van marine. Forres- stal. den voorzitter van de commissie voor de nationale verdediging. Knudsen en den economischen adviseur van het departement van buitenlandsche zaken Fels. De Associated Press vermoedt achter de geheim gehouden besprekingen der vergadering hoogst helangrijke beraadslagingen over een krachtiger hulp vcrlcening aan Engeland. Van toonaangevende zijde te Washington verneemt Associated Press, dat de ministerconferentie van Dinsdag betrekking had op de kwestie der finan ciering van de F.ngelsche inkoopen in de Vereenigde Staten. De heraadslagin gen betroffen niet credieten voor Engeland, maar het F.ngelsche tegoed in de Vereenigde Staten en de vraag, voor hoever dit tegoed het volgend jaar een dekking zou vormen voor de toeneming van de waarde der Engelsche bestel lingen. die op 1'/» milliard dollar geschat wordt. F") E gchcele kwestie, zoo meldt Associated Press, is een ver volg on de uitlatingen van lord Lothian over Eneplands behoefte aan crediet. Men vermoedt ook. dat de regeering der Ver. Staten voor nemens is. aan de door de Engel- sehen nangekondigden financieele missie, die zal worden belast met een onderzoek naar het Fhitsohe tegoed in Amerika, een Amerikaan- schp missie toe te voegen, vooral, omdat een aantal congresleden in lichtingen over dit onderwerp heeft verlangd. Ook de Amerikaansche industrie heeft na de verklaringen van Lothian groote belangstelling voor den werke- lijken financieelen toestand, van Enge land. In het bijzonder willen de vlieg tuigfabrikanten gaarne weten, of de millioenen. welke in de nieuwe fabrie ken belegd zouden worden. loonend zul len zijn en of het aannemen van nicu we bestellingen verantwoord is. Bij de bevolking, die zich de onbetaalde En gelsche schulden herinnert, bestaat nog altijd tegenzin tegen nieuwe leeningen Ook vraagt menigeen zidh af. wat er van den Amorikannscben uitvoer zal worden. Indien Engeland, zooals men heeft laten doorschemeren, den invoer van Amerikaansche goederen, welke niet van belang voor den oorlog zijn. met 60 procent zou beperken. In vele bladen wordt bet vraagstuk van financieele steunverleening aan Engeland behandeld. F.en deel der bla den betwijfelt, of de financieele nood van Engeland werkelijk zoo groot is •als men beweert. In de Washington Dailv New» schrijft Flynn. dat Enge land twee motieven heeft om zoo hard om financieele hulp te roepen. In de eerste plaats wil het zooveel mogelijk van bet in de Vereenigde Staten liggen de Britscihe kapitaal ontzien, in de twede plaats wil het Amerika finan eicel zoo vast aan zich binden, dat de Vereenigde Staten ten slotte aan den oorlog moeten gaan deelnemen om de vele niilllarden aan Engeland geleende 'dollars te redden. Amerikaansche schepen voor Engeland De Federal Shipping Board heeft den verkoop van nog vier schepen aan Engeland goedgekeurd. Daar mede is het aantal der sinds het begin van den oorlog aan Engeland geleverde schepen gestegen tot 1"0. Voorts zullen 1G opgelegde vracht schepen van de Amerikaansche re- gcering uit den wereldoorlog zeer binnenkort eveneens aan Engeland ter beschikking gesteld worden. He> ministerie van oorlog heeft me degedeeld. dat de som van 25 millioen dollar, die is toegestaan voor het in lichten van luchtbases voor de marine on Engelsche eilanden, zal worden ge bruikt voor onmetingen en de inrich ting van garnizoenen. Amerika's uitgaven aan bewapening De statistieken van het Amerikaan sche ministerie van financiën toonen aan. dat de uilgaven aan bewapening in de eerste vijf maanden van het be- grootingsjaar (Juli tot November) het in de Amerikaansche begrooting vast gestelde bedrag in de verste verte niet bereikt hebben. De uitgaven bedroegen 1.25 milliard dollar, terwijl de bcgroo- tine op 5.5 milliard dollar voor het ec hode jaar was vastgesteld. Nochtans bedragen de uitgaven het dubbele van die in hetzelfde tijdperk van het vorige iaar. In November van dit jaar werden 365 millioen dollar aan bewapening uit gegeven tegenover 177 millioen dollar in de maand Juli. Het tekort van de schatkist in het tijdvak van Juli tot November 1910 be draagt. 1.8 milliard dollar. De openbare schulden bedroegen op 30 November het recordbedrag van 14.27 milliard dol lar en zijn bijna drie millard hooger dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. De Roemeensche petroleum- leidingen worden staatsbezit BOKKAREST, 4 Dcc. (D..N.BJ. Het Staatsblad behelst een decreet krachtens hetwelk de staat gerech tigd ie petroleumleidingen aan te leggen en te cxploitecren. Tevens gaan alle reeds bestaande petro- leumleidinjjcn. alsmede de daartoe behoorende inrichtingen, in staats bezit over. De petroleumleidingen die binnen 14 dagen tijds niet zijn aangemeld, gaan zonder schadeloos stelling in eigendom van den staat over. Het Staatsblad behelst voorts een de creet, waarbij alle vaartuigen die zich in Joodsch bezit bevinden in staats eigendom overgaan. Hiertoe beliooren alle rivier- en zeeschepen van elke soort, die onder Roemeensche vlag va ren en die zich op 6 September 1940 in het bezit van Joden of Joodsche onder nemingen bevonden. De Kamer van Koophandel en In dustrie zal aan alle Roemeensche win keliers bordjes verstrekken met het op schrift „Roemeensche zaak". Hun wordt verzocht deze bordjes in hun étalages op te hangen. BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.). De laatste weken zijn te Berlijn om vangrijke Duitsch-Roemeensche eco nomische onderhandelingen gevoerd waarbij de richt lijnen getrokken zijn voor de economische samenwerking na de hervorming der politieke ver houding tusschen beide staten. De getroffen regelingen zijn vandaag onderteekend door den gezant Clo- ditts voor Duitschland en den Roe- meenschen gezant te Berlijn. Gre- cianu voor Roemenië. Van deze overeenkomsten is het be langrijkst een protocol nopens de Duitsch Roemeensche samenwerking hij de uitvoering van een Roemcensch tienjaarplan. Dit luidt als volgt: Met het doel door een veelomvattend tienjaarplan don economischen opbouw van Roemenië te bewerkstelligen heeft de Roemeensche regeering zich tot de Duitsche regeering gewend om haar on dersteuning en medewerking bij de uit voering van dit plan. De Duitsche regeering verklaart zich bereid haar tcchnischen en financiee len steun voor den opbouw van Roeme nië op alle terreinen van het econo misch leven te verschaffen. Voor de practische uitvoering van deze overeen komst zijn de beide regeeringen voor loopig het volgende overeengekomen: 1. Duitschland staat voor den duur van het tienjaarplan doorloopend op hijzondcre voorwaarden en op langen termijn de omvangrijke credieten be schikbaar. die voor de uitvoering van het plan noodzakelijk zijn. 2. De reeds bestaande samenwerking op het gebied van land- en boschbouw ter intensivcering en verbetering der productie wordt voortgezet. Duitsch land zal tot dit doel in het kader van de toegestane credieten aanzienlijke le veranties van werktuigen en machines voor de ontwikkeling van den Roemecn- schcn landbouw doen en de noodzake lijke installaties voor drooglegging ei. bevloeiing van landbouwgebieden be schikbaar stellen. 3. Om de Induslriecle productie vari Roemenië in het kader van de econo mische reorganisatie van Europa vol gens een vast plan te bevorderen zal Duitschland in samenwerking met de Roemeensche nijverheid en in overeen stemming met het tienjarenplan zijn technischen en financieelen steun be schikbaar stellen. 4. In het kader van het tienjaren plan zal Roemenië het Roemeensche verkeerswezen, ie weten zoowel hei spoorweg- e» wegennet als de olielei dingen uitbreiden in overeenstemming met de natuurlijke afzetgebieden van het Roemeensche bedrijfsleven binnen het bestek van £ie nieuwe Europeesche ordening. Duitschland zal in het kader van de bedoelde credieten de omvang rijke leveranties verzorgen, die voor de uitvoering van dit plan noodig zijn. 5. Duitschland verklaart zich bereid om boven en behalve de credieten op langen termijn na voorafgaande over eenkomst met de Roemeensche regee ring en op dc in deze overeenkomst vastgestelde voorwaarden nopens de sa menwerking van Duitsch- en Roc- mccnsch-kapitaal ook kapitaal beschik baar te stellen voor uitbreiding van de Roemeensche industrie en het bank- en credietwezen op den grondslag van eco nomische samenwerking tusschen par ticulieren. 6. De Duitsche regeering stelt agra rische, industrieele en andere deskun digen op verzoek van de Roemeensche regeering tot haar beschikking. 7. De beide regeeringen zullen er bij de organisatie van de handelspolitieke betrekkingen tusschen de beide landen op bedacht zijn, dat dc Duil6che' markt verzekerd blijft als een veilig afzetge bied voor de Roemeensche producten met behoorlijke prijzen, die onafhanke lijk zijn van economische crises en dat de bcteekenis van de Roemeensche markt door het handelsverkeer met Duitschland verder uitgebreid wordt. 8. De beide regceringen constatecren met tevredenheid, dat de Duitsch-Roe meensche samenwerking op alle gebie den reeds begonnen is. Zij zijn besloten de vruchtbare voortzetting van deze sa menwerking in het belang van de beide volken te verzekeren. BOEDAPEST. 4 Dec. (D.N.B.). De in het Huis van Afgevaardigden gehouden debatten zijn Dinsdag avond besloten met een redevoering van den minister-president graaf Teleki, welke vijf uren in beslag nam. Teleki begon met een uiteenzetting van de groot© regeeringstaak, waaron der hij ö.a. noemde de omzetting naar de geleide economie en de corporatieve organisatie, de hervorming van de staatsleiding Pn de bestuur6hervorming. Wat de buitenlandsche politiek be treft, onderstreepte hij de vriendschap van Hongarije jegens de mogendheden van de as. Hongarije heeft, de wijziging in de Europce6che heprschappij duide lijk ingezien en trekt daaruit zoowel in politiek als in economisch opzicht zijn conclusies- De betrekkingen lot Roemenië be lichtte de minister-president onder het aspect der Roenieensche feeste lijkheden van 1 December in Karls- burg, waar, naar hij meende, revi sionistische neigingen, welke Hon garije niet onverschillig kunnen blijven, tot uitdrukking zijn geko men. De regeering zoo betoogde de minis ter-president verder, streeft er ijverig naar om de Hongaren in het buitenland naar hun eigen land te doen terugkee- ren. Over de Jodenkwestie zcide Teleki het volgende: Deze kwestie kan slechts in het kader van een eensgezinde Euro peesche ordening worden opgelost. Maar zoo lang deze oplossing er niet is. moet in Hongarije in het belang van het volk. opheldering verschaft worden over de kwesties welke betrekking hebben op de bijna 1 millioen Joden die bier wo nen. De sleutelposities van liet econo mische leven mogen niet langer in han den zijn van Joden, halve Joden of stroomannen. Uitvoerig ging de mini6ter-Dresidcnt vervolgens in op het vraagstuk der na tionaliteiten, waarhij hij betoogde dat het Duitsch-Hongaarsche minderheden- verdrag zou worden gehandhaafd. Tele ki besloot zijn uiteenzettingen met er op te wijzen, dat Hongarije in den loop van den oorlog den weg naar aanpas sing bij het nieuwe Europa moet vin den. Voorts wees minister Teleki er nog op. dat als gevolg van den oor log beperkingen noodig geworden zijn. Als onze bondgenooten oorlog voeren, kunnen wij, zeide hij, geen goed leventje leiden. Waijneer het zijn moet, willen wij aan de zijde onzer bondgenooten ook hongeren en kou leiden. In geheel Europa heeft de enkeling zijn levenspeil moeten verlagen en ook wij moeten ons in het belang der Europeesche solidariteit beperkingen opleggen. Teleki kondigde verder aan. dat een dezer dagen een verordening zal wor den gepubliceerd, op grond waarvan in het in Hongarije verkocht© brood 15 nrocent mais en 25 procent aardappe len moet zijn verwerkt. Bakkersproduc ten zullen in de toekomst slechts in be- nerkte mate verkocht mogen worden Dc verschillende soorten van ontbijlge- bak worden tot één soort genormali seerd. Dc vetkaartèn zullen den ortho doxen Joden ontnomen worden. De minister-president wees verder op de noodzakelijkheid, de Hohgaarsclic in dustrie en landbouw te plaatsen op den srondslag van het geleide bedrijfsleven Hiertoe behoort ook het probleem van de verkaveling. Deze vereisebt nauwge zette voorbereidende werkzaamheden en veel tijd. Normaliter heeft men voor deze voorbereidende werkzaamheden acht jaar noodig. Men hoopt echter, door de uiterste arbeidsintensivecring dezen tijd tot vier jaar te kunnen be korten. FAILLISSEMENTEN Beëindigd De commanditaire vennootschap „Ronrn Expres", gevestigd geweest zonde te Utrecht Curator mr. J. H. Dambrink te Utrecht. Beëindigd door het \erbindend wo'den der eenige uitdeelingsl\jst met eene uitkeering an 100 J. J. den Dyker, wonende te Utrecht, ge weest zijnde vennoot van de Commanditaire Vennootschap „Roma Expres" gevestigd geweest z'u'nde te Utrecht. Curator Mr. J. II. Dambrink te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- Ijjst met een uitkeering van 100%. J. van Ani5tel, wonende te Utrecht, ge weest zijnde vennoot van de Commanditaire Vennootschap „Roma Expres" gevestigd geweest zijnde te Utrecht. Curator Mr. J. H. Dambrink te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdec- lingslijst met een uitkeering van 100% G. Schimmel, handelende onder den naam Wijnhandel „Corton", wonende te Utrecht Blauwkapclscheweg, Curator Jhr. mr. J. C. Grcven te Utrecht. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken Uitgesproken op 4 December 1940 het fail lissement van: P. C. van Vliet, landbouwex ende te Maarssevecn, Nieuwewcg. Rech- commissaris mr. J. J. Plugge. Curator J. A. Kuneken te Utrecht. ERGENS IN ITALIË, 4 Dec. (Stcfani). Het 180ste communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front zijn her nieuwde, door belangrijke artillericaf- deelingen voorbereide en gesteunde aan vallen van sterke vijandelijke afdeelin- gen bedwongen door den hardnekkigen tegenstand van onze troepen, die boven dien krachtige tegenaanvallen hebben gedaan. Onze luchtmachtformaties heb ben het optreden der troepen gesteund en in het bijzonder het gebied ten VVes ten van Erseke hevig gebombardeerd De havens van Prevesa en Santa Maura zijn met succes door onze bommenwer pers aangevallen. Bij een gevecht tegen een escadrille vijandelijke vliegtuigen heeft een onzer formaties boven Tirana zes toestellen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijan delijke vliegtuigen hebben bommen ge worpen op Miraka (El Bassan), waar door twee vrouwen, een kind en een ar beider om het leven kwamen. Schade werd niet aangericht. Onze torpedovlicg- tuigen hebben in de haai van Soeda (Kreta) twee'vijandelijke kruisers getor pedeerd. In Oost Afrika heeft op 29 November een vijandelijke kruiser het vuur ge opend op de werken van Aloela. Er werd eenige schade toegebracht, doch er zijn geen slachtoffers. Op 1 December heeft een onzer duikbooten op den At- lantischen Oceaan een vijandelijken tor- pedobootjager getorpedeerd." BERLIJN, 4 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den handelsoorlog tegen Enge land nieuwe sucessen behaald. Een duikboot heeft zee bewapende vij andelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor heeft de onder bevel van den kor- vettenkapitein Viktor Schuetze staande duikboot in totaal 94.500 brt.. vijandelijke handelsscheeps- ruimte tot zinken gebracht Zooale reeds gemeld, vielen in den nacht van 2 op 3 December vrij sterke afdeelingên gcvcchtsvliegers de haven installaties van Bristol met bommen van alle soorten kaliber aan. Bij de al gemeen 6lechte weersomstandigheden doken de vliegtuigen soms door de laag hangende onderste wolkenlaag teneinde de aangewezen doelen met zicht op den grond aan te vallen. Talrijke waarne mingen bevestigden, dat de bommen goed in het doel geplaatst waren. Bo vendien werd dezen nacht Southamp ton opnieuw met. bommen bestookt. In den loop van den dag vielen lich te en zware gevechtsvliegtuigen vlieg velden, troepenkampen, verkeersinslal- laties en wapenfabrieken aan. Zoo wer den op Londen en op een wapenfabriek in Grantham bommen geworpen. Op het vliegveld van Shoreham gelukte het hangars te treffen en verscheidene vlieg tuigen op den grond te vernielen. Een lange afstandbommenwerper viel op 400 kilometer ten Noord-Westen van Ierland een groot beschermd convooi aan en bracht daarbij een koopvaardij schip van 4.000 brt., door voltreffers tot zinken. In den nacht van 3 op 4 December werden ondanks de slechte weersom standigheden aanvallen gedaan op ver schillende voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid Engeland. Afzonderlijke Brilsche vliegtuigen wierpen in dezen nacht in West- e;i Zuid-West-Duitscbland bommen neeth waardoor slechts geringe schade aan ge houwen werd aangericht, zonder dat hierbij personen werden gewond. De commodore van het jachteskader Richthoven, majoor Wiek keerde na zijn 56ste overwinning in de lucht van een vlucht naar den vijand niet terug Hierdoor heeft het Duitsche luchlwa- pen een van zijn dapperste en meest succsvolle jachtvlieger6 verloren. Ma joor Wick, die voor zijn heldhaftig ge drag in den strijd voor de toekomst van het Duitsche volk, onderscheiden was met het eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, zal in het Duitsche volk en vooral in de Duitsche jeugd als voorbeeld blijven voortleven. JAPANSCH BLAD DRINGT OP BEMIDDELING DOOR TOKIO AAN HANOI, 4 December. (Domei). De autoriteiten* van Fransch Indo-China hebben vandaag bekend gemaakt, dat alle telegraaf- en telefoonlijnen tusschen Thailand en Fransch Indo-China, met uitzondering van den kabel, die via Singapore loopt, zijn qfgesneden en dat de verbindingen tusschen de beide lan den practisch gestaakt zijn. Een Thailand6ch militair vliegtuig is gedwongen geworden te dalen te Baftamban in het Weslen van Cambodzja, loen het gisterochtend een verken ningsvlucht maakte boven het gebied van Fransch Indo-China. De machine werd door de plaatselijke autoriteiten in beslag genomen, terwijl de inzittenden werden aangehouden. Volgens het Japansche blad „Asahi Sjimboen" bestaan er nog, in weerwil van de sluiting der grenzen tusschen Thailand en Indo-China. de mogelijk heid op vreedzame regeling van het conflict. Verscherping van het conflict zou voor Japan niet alleen ongewenscht zijn met het oog op liet streven naar pacificatie in het Verre Oosten, zij zou ook den Brilsch-Amerikaanschcn finan cieelen kringen mogelijkheid geven in trooebel water te visschen. In het be lang van een gezonde ontwikkeling in Oost-Azië moeten botsingen vermeden worden, onverschillig wie gelijk, wie ongelijk heeft. Japan moot als leider van dit streven zijn standpunt duidelijk uiteenzetten. Te rechter tiid moet een poging tot bemiddeling tusschen Thai land en Fransch Indo-China gedaan worden. FEUILLETON DOOR R. ARDEN SB) Ilct hoofd van Lopez werd vuurrood. Het eerste oogenhlik kwam Lopez woor den te kort om dit „bedrog", zooals hij het noemde, juist te betitelen. Dat duur de bijna een minuut, maar toen begon hij te schreeuwen, dat het verraad was, bedrog een gemeene streek wns het! Dat zou hij niet op zich laten zitten en zo zouden er met hun drieën wat van beleven! Terwijl de zonderlinge kapitein van het nog zonderlinger schip dit alles uit brulde, legde hij waarschijnlijk ouder gewoonte de hand op den greep van het mes, dat hij in zijn gordel droeg. Peters begreep het gebaar verkeerd en geloofde, dat Ben Beverly in gevaar verkeerde. Daarom tastte hii onder zijn jas en wees dadelijk daarop met een van een revolver voorziene hand op Lopez'buik. Zooals gezegd. Peters was veranderd. Vriendelijk, doch niet nadruk, verzocht hij Loppcz de hand van het mes weg te nemen, daar anders de revolver wel eens kon afgaan. Lopez kon in dit oogenblik zich niet ontoegankelijk too nen voor dit argument en hij nam dan ook dc hand van liet mes weg. doch tegelijkertijd keek hij uit naar zijn man nen. Twee dezer heeren waren op dat oogenblik druk bezig met iets. dat ze niet in den steek konden laten: Jim, de neger, kon het stuurrad niet loslaten en Roger was juist druk doende, nog wat zeil bij te zetten. Maar Kill en Gomcz schoven langzaam wat dichter bij. Toon bracht ook Beierlv zijn wapen in licht, lucht en zonneschijn. Peters haalde zijn tweeden revolver te voor schijn en rijkte hem aan F.dna over. Dat alles duurde slechts een paar seconden, maar deze seconden waren genoeg om Lopez. Kill cn Gomez met schrik en verbazing te vervullen. Dat was iets ongehoords. Daar dachten ze. twee onbewapende» mannen aan boord t© hebben, en nu stonden ze daar met hun drieën, uit bun gezichten sprak een vaste beslotenheid, desnoods voor een moord niet op zij te gaan, terwijl de zwarte mondingen van hun wapens fas- cinporende werking hadden. Zoo fasci- necrend zelfs, dat Lopez onwillekeurig een stap terug deed en daarbij op Go mez' tccnen trad. Gomez gaf zijn kapi tein een stomp, die Lopez tegen Bever ly deed vliegen. Ben Beverly hield het voor een aan val. wat slechts een vergissing was. en haalde zijn linker arm forsch uit. Zijn zware, vleezige hand trof Lopez' kin. er klonk een krakend geluid en Lopez ging ter ruste op de planken van zijn kotter. „Dal is ook geen bokser." zei Ben Beverly. „Hij kan niet behoorlijk incas- sceren." De vijandelijkheden werden afgebro ken. De aanval was onder zware verlie zen afgeslagen. Kill nam de verliezen in den vorm van den bew usteloozcn Lopez onder den arm en sleepte ze naar het midden van het schip, waar men den kapitein water over het hoofd goot. Ben Beverly. Peters en Edna hiel den echter hun wapens tot schieten ge reed in de hand. „Als ik nou mijn zin kreeg," zei Ben Beverly nadenkend, „dan zou ik de be manning naar het vooronder jagen en opsluiten." Peters, die eveneens van meening was, dat de bemanning het best kon opgeslo ten worden, knikte en zei. dat hij er niets tegen had. Dan konden ze meteen.... ..Heb je er eenig idee van. hoe je moet zeilen?" wilde Ben Beverly weten. Peters had er geen idee van. „Nu dan," zei Ben Beverly, „dan kun nen we ook dit schip niet kapen. Is je dat ook duidelijk?" Ben Beverly had er echter geen zin in, te wachten, tot Lopez weer bij kwam cn het sein tot den algemcenen stormaan val kon blazen. Ze bevonden zich aan den achtersteven van het schip. Beverly nam een eind touvv, bond het voor de oogen der aan wezigen van de eene verschansing naar de andere en verkondigde luid: „Hierachter is onze plants! Hier heeft niemand wat te maken! Wie over't touw durft te stappen, wordt doodgeschoten!" Jim aan het stuur grijnsde .dat zijn witte roofdiertanden schitterden. Kill mompelde een vloek en goot Lopez nog een emmer water over het hoofd. Gomez leunde tegen de mast en keek naar de passagiers, die zoo tegen de goede orde zondigden, met een onheilspellend ge zicht. Alleen Roger deed. of hem dit alles niet aanging. Hij hoog zich overhoord en schepte versch water, dat waarschijnlijk bestemd was om Eveneens ter verfris- sching van den kapitein te dienen. Nu bewees Ben Beverly, dat hij werke lijk een uitgeslapen kerel was. Toen Roger den vollen emmer over de ver schansing tilde knalde Beverly's revolver en uit den doorboorden emmer kwamen twee waterstralen te voorschijn Roger hield den emmer krampachtig vast keek ernaar en keek toen naar Ben Beverly. Ben Beverly voelde zich en zette zijn borst op „Ik heb zoojuist waf gezegd, man, je hebt niet naar me geluisterd! Om vergis singen te voorkomen, zal ik het nog eens zeggen: wie hier over dit touw klimt, wordt doodgeschoten! Ik wilde je even laten zien, dat er ook geluisterd moet worden naar wat ik zeg!" Roger vertrok geen spier. Zwijgend wierp hij den onbruikbaren emmer over boord. „Waarom deed je dat?" vroeg Peters. „Tc hebt den man aan het schrikken ge maakt, dat zal hij je niet vergeven. Mis schien kunnen we het nog wel eens worden cn dc zaak loopt in goeden vrede af." Ben Beverly glimlachte. Op zijr: gezicht was niets van vriendelijkheid te lezen, zijn oogen fonkelden en zijn kin stak wild naar voren. „In goeden vrede! Man, laat me niet lachen! Hoe denk je, dat deze bende nog tot vrede kan komen? De kapitein houdt er rekening mee. dat we hem in de eerstvolgende haven wegens zeeroo- verij laten opsluiten. Zelfs wanneer we het eens worden. Peters, dan moet de bende daar toch rekening mee houden Dus willen ze ons niet naar de eerst volgende haven brengen, maar liever op zee kwijt raken dat wil zeggen: over boord gooien! Bij de botsing van een tien minuten geleden was noch Lo pez noch de bemanning erop voorbereid. Het was gemakkelijk voor ons. de over winning te behalen, want de menschen waren verrast door het feit. dat wij zoo zwaar bewapend zijn. Nu piekeren ze over middelen om ons uit den weg te ruimen, dat is nogal duidelijk! Maar om hun dadelijk te laten zien, hoe we met onze proppeschieters weten om te gaan cn om hun onmiddellijk alle moed te ontnemen, heb ik door den emmer geschoten. Ze moeten niet den ken, dat ze met papkinderen tc doen hebben. Ze moeten merken dat wij alle bei van het vak zijn. Peters. Jij aan den eencn kant en ik aan den anderen!" „Ik ben heelemaal niet van het vak," zei Peters boos. „Dat je het maar niet kunt afwennen, mij voor Stevens te hou den!" „Stil maar.'' zei Ben Beverly. „We hebben pen overeenkomst gesloten, met deze zaken te wachten-. Als de meer actueele kwestie niet den fameuzen Lo- nrs is afgehandeld gaan we weer over Stevens contra Grizzard spreken. Voor- loopig hebben we nog wapenstilstand." Beverly's gezicht kreeg plotseling een grijns. „Wat is het goed, dat ik achter die zank gekomrn ben." ging hij voort. „Stel, je eens voor, dat jij en juffrouw Bosch cr samen vandoor waren gegaan cn ik zou er geen idee van hebben gehad, waarheen. Dan zou ik alle havens en spoorwegstations laten afsluiten, ik zpu je signalement overal heen telegrafee- ren zonder resultaat. Ik zou niets te weten komen. Nu, ik zou waarschijnlijk gedacht hebben, dat ik een groote suf ferd was, en onderwijl waren jij en juf frouw Bosch zeker al lang door deze bende gedood, uitgeschud en in zee ge gooid. Zou dat niet grappig geweest zijn?" „Ik kan jouw gedachtengang niet vol gen," zei Peters geërgerd. „Ten eerste komt die oneenïgheld met Lopez alleen maar daaruit voort, dat ik tegen hem gelogen heb en gezegd heb, dat jij rijk was en dat we jou je geld konden af persen. Maar als ik alleen geweest was, zou Lopez geen oogenblik aan roof of afpersing hebben kunnen denken." „Ik zit er werkelijk vaak over tc pie keren," zei Ben'Beverly, „of het moge lijk is, dat jij nog schuldig bent aan den dood van Grizzard. Je houdt er een ma nier op na om met de hersens van een braven man te denken, eenvoudig ongeloofelijk. Je denkt maar, dat Lopez jullie gewoonweg naar Bathurst ge bracht zou hebben en verder niets. Nee, beste kerel, dat. zou toch teveel verlangd zijn van een man als dezen Lopez. Wat heb je betaald? Tweeduizend dollar voor een reis, die ten hoogste vijftig dol lar waard is. Dan moet Lopez wel den ken: als die kerel, die van een schip ont vlucht cn zooveel geld betaalt om maar met dat meisje weg te komen als di© man niet nog veel meer geld heeft, mag ik gehangen worden. Dat moet Lopez toch wel gedacht hebben, niet waar? Dat geld wil Lopez zich heusch niet la ten ontgaan! En nu nog wat: jij cn juf frouw Bosch zijn 'heel stilletjes aan boord gekomen. De omstandigheid, dat niemand iets van jullie aanwezigheid afweet, prikkelt die menschon natuur lijk nog het meest. Nu komt daar nog bij. dat juffrouw Bosch een aardig meis je is, zoodat deze kerels liet er wel voor over hebben, haar begeleider te ver drinken." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2