llUrlitsi Prijspolitiek van de regeering mag niet in het gedrang komen Molestverzekeringen zullen lichter kunnen worden OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL I'HIIJI'S DE OORLOGSSCHADEREGELING Verkoopwaarde als basis Een carillon op Nijenrode SINAASAPPELS OP KOMST! Premieverlaging wordt mogelijk Bezoldigden van liet N.V;V. steunen de Winterhulp Slachtoffers der- duisternis GEEN DISTRIBUTIE BLAADJES Mr. Dr. A. baron Röell begraven 20 in plaats van 8 k.g. waschgoed op een bon? RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL Gerard Rutten maakt korte films Tf f \l W Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 WAAROMMUN LAMP ERUIT GFDRMID? MN KEUKENLAMP IS STUK EN IR KOOP GEEN/-\NIEUWE ^V~/ JUIST AZ'GEEN MISTROOSTIG SLECHT VERLICHT HUIS! lampje GEZELLIG ZOO MET GOEO LICHT JE KNAPT HIER 'S AVONDS OP Stroombezuiaiging behoeft niet te leiden tot een somber, slecht verlicht huis. Vervang Uw lampen door Philipslampen en U bespaart ter stond tot 20% op Uw stroom, zonder dat U zichzelf aan licht tekort doet! TE gisteren afgekondigde oorlogsscha- deregellng laat nog verschillende vragen over belangrüke punten open In enkele artikelen, die gebaseerd zijn op door het departement van financiën ver strekte gesévens, zullen we enkele pun ten van de nieuwe regeling nader toe lichten In de bepalingen betreffende schade aan onroerend goed. bedrijfstoerusting en bedrijfsvoorraden, staat bijvoorbeeld gestipuleerd, dat slechts de materieele schade aan onroerende goederen en aan zoodanige roerende goedere.n, die tot een bedrijf of een beroep dienen, als mede schade aan huisraad door oor logsgeweld toegebracht, in beginsel voor vergoedingin aanmerking wordt ge bracht; Het begrip oorlogsgeweld kan in deze ruim worden genomen. Plun- derschade. voor zoover deze aanwezig is, valt er onder; Ook. zal bij de toepas sing van bet besluit rekening worden gehouden met het feit. dat ons land nog dagelijks in velerlei vormen aan de ge volgen van den oorlog is blootgesteld. De in het besluit vervatte vergoedings regeling beperkt zich tot goederen, toe- behoörendë aan Nederlanders'of Ne- derlandschc rechtspersonen. In verband met de waardeering der scha de worden verschillende categorieën goederen onderscheiden: onroerende goederen, bedrijfsüitrustingen, bedrijfs- en handelsvoorraden en huisraad. Bij de vaststelling der schade is zooveel mogelijk aansluiting gezocht aan de ge wone verzekcringsheginselen. De maat staven voor de waardeering der schade dienen echter ook in overeenstemming te zijn met de van overheidswege ge voerde prijspolitiek. In verband met de groote geldbedragen, die bij uitkeering in omloop zullen worden gebracht, dreigt deze politiek te worden onder mijnd. indien het streven naar prijs- verhooging in het-besluit zelf geen be grenzing zou vindenl Mede in verband daarmede is be paald. dat de waardeering der schade aan goederen geleden, ook voor zoover de -schade na 9 Mei is ontstaan, op basis van de ver koopwaarde dier goede ren op 9 M e.i dient te geschie den. Dit beginsel houdt in. dat. in geval van oor "herstel in aanmer king komende schaden, rekening mag worden gehouden met de kos ten. dia voor het herstel zouden noodig zijn geweest op 9 Mei. met dien verstande, dat de werkelijke kosten van herstel een maximum vormen. Voor de waardccring der schade aan bedrijfstoerusting geldt de aanschaf fingsprijs op 9 Mei. onder aftrek van de afschrijvingsbedragen, welke in ver band met don ouderdom van bet goed overeenkomstig goed handelsgebruik moet worden geacht tc zijn toegepast. De schade aan bad rij fs- en handelsvoor raden wordt vastgesteld op basis van den inkoopprijs; Voor de vaststelling van de schade aan de hiervoor gennem- de categorieën góederen wordt als uit gangspunt genomen een individueel on derzoek van geval tot geval naar den omvang der werkelijk ereleden schade. Hierin vinden de schade-enquête-com missiën in de eerste plaats haar taak. Zij baseeren zich daarbij op de opga- ven cn inlichtingen van betrokkenen, die. zoo noodig door deskundiern en accountantsrapporten, op baar betrouw baarheid zullen worden getoetst. Onroerend goed \7 OOR de waardeering van schade v aan onroerend goed geldt nog in het bijzonder het volgende. De bescha digde zal als regel den ondergrond heb ben behouden. De vergoeding zal der halve worden vastgesteld in verband met de waarde van het geheel en de waarde van den ondergrond. De naai den datum van 9 Mei te waardeeren waarde van den ondergrond zal ook de basjs vormen van de vergoeding, die in geval van onteigening door den alge meen gemachtigde voor de wederop bouw zal worden vastgesteld. In ont- efgeningscevallen zullen een tweetal commissies voor de regeling der schade vergoedingen Ml onteigening, seves tigd rrsp. te Rotterdam on het bureau van de schade-p.nquête-commissie vw onteigeningen binnen de gemeente Rot terdam en te Arnhem op de directie van 's Rijks» belastingen aldaar van de eventueclo bezwaren van belanghebben den tegen de waardeering van den on dergrond kennis nemen. Van de waar dccring zal aan belanghebbende mede- deeling worden gedaan. Ten aanzien van overgebleven fundamenten zal met do omstandigheid, of deze al dan niet bij den herbouw zullen kunnen worden benut, bij de toekenning der bijdrage in de geleden schade rekening wórden ge- houden. Hoe wel van den Staat niet gevergd kan worden een volledige vergoeding der door het oorlogsgeweld veroorzaak te materieel^ schade, kan desniettemin worden gezegd, dat de van overheids wege te verlecnen bijdrage in de scha de zoo hoog mogelijk zijn opgevoerd. Tot f 50.000.— wordt op basis der waar- Ie per 9 Mei 1940 een bijdrage ver leend tot het volle bedrag. Van het meerdere wordt 90 vergoed. Ten slotte bepaalt artikel S, dat in bijzon dere gevallen bijdragen kunnen wor den toegekend, in afwijking van de voorafgaande regelen. Het is de bedoe ling, dat hierbij zoowel kan worden af geweken van de begrenzing der voor vergoeding in aanmerking komende schaden, van de regelen voor de waar deering daarvan en van de bijdragen- regcling. Dit voorbehoud is o.m. ge maakt om te kunnen voorzien in bij zondere omstandigheden waarin het volgen der regelen in het besluit neer gelegd, niet tot een resultaat zou voe ren dat voor die bijzondere omstandig heden noodig moet worden geoordeeld. Uitbreiding verplichte ongevallenverzekering VGRAVEXIIAGE. 4 Dcc. - Het Ver- ordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken betreffende de uitbreiding van de verplichte onge vallcnverzekering tot de aan polikli nieken. medische consultatiebureau e> en medische keuringsbureaus verbon den personen. Het luidt als volgt: Art. 1. In artikel 1, onder V, van het Koninklijk Besluit van 14 September 1921, Staatsblad no. 1057, tot uitvoering van artikel 4, eerste lid, der ongevallen wet 1921, wordt tusschen: „klinieken" en „krankzinnigengestichten" inge voegd: „poliklinieken, medische consul tatie- en keuringsbureau's. Art. 2. Dit besluit treedt in werking On den dag zijner afkondiging. BREUKELEN. 5 Dec. In den toren van het kasteel Nijenrode wordt op het ©ogenblik een carillon geplaatst. Het werk wordt uitge voerd door d,? firma J. II. Addicks en Zoon. te Amsterdam, terwijl de h3er J. Vincent, beiaardier van het paleis te Amsterdam, als adviseur is aangesteld, en tevens de melodieën op de speeltrommel zal steken. Het carillon is niet alleen voor mecha nisch spel ingericht, maar ook voor thandbespeling. Tegelijkertijd wordt een nieuw elèctrisch toren uurwerk geplaatst met verlichte wijzerplaten. De geheels inrichting wordt omstreeks half December in gebruik genomen. Men verwacht nog meer aan voer van zuidvruchten behalve van krenten ROTTERDAM, 4 Dec. Hier ter stede is een zending sinaasappelen aangeko men en deze zal naar verschillende ste den in ons land gedistribueerd worden. Ook over andere steden zullen er sinaas appelen ons land binnenkomen, daar men zoowel uit Italië als uit Spanje partijen sinaasappelen tegemoet ziet. Naar de directie van de Groenten- en Fruit-Centrale aan de Telegr. meedeel de, kan men uit Italië een flinke hoe veelheid sinaasappelen voor ons land te gemoet zien. De hoeveelheid wordt van bevoegde zijde op circa 1/5 van on zen vrocgeren invoer geschat. Met Spanje is een contract afgesloten door de bezettende overheid, en een deel is voor Nederland bestemd. Tegen welke prijzen de sinaasappelen beschikbaar zullen worden gesteld, is thans nog niet bekend. De distributie van de binnenkomende sinaasappelen zal over den normalen handel loopen, die een vaste winstmarge zal mogen berekenen en ten slotte zelf met een uniformen verkoopsprijs zal moeten komen. Wat de andere zuidvruchten betreft, meer speciaal de niet-versche, zooals amandelen en dadels, krenten en rozij nen. kan gemeld worden, dat Italië ons reeds een vrij belangrijke zending amandelen en dadels heeft doen toeko men. Ook worden vijgen verwacht. Dc oorlog in Griekenland is echter oorzaak, dat men de verzending van krenten niet zoo vlot verwacht als vroe ger het geval-is geweest. Het is zelfs de vraag of er den eersten tijd wel sprake kan zijn van export van krenten uit dat land. Rozijnen worden uit Perzië ver wacht. EEN GEVOLG VAN DE OORLOGSSCHADE REGELING E voornaamste der slotbepalingen, opgenomen in afdeeling 3 \an het besluit inzake de oorlogsschadcrcgeling, is artikel 18, waarin wordt geregeld welke de invloed is van de van rijks wege te verlecnen bijdragen op de par ticuliere molestverzekeringen. In beginsel worden de met de parti culiere molestverzekcraars gesloten mo- lest po lissen in stand gehouden. Het be paalde in artikel IS brengt echter een belangrijke verlichting in de nakoming der verplichtingen, die dc aangeslote nen met de molest verzekering op zich hebben genomen. Het gevolg van bet artikel is immers, dat de van Rijkswege te verlecnen bijdragen in mindering k<v men van de omslagen, die zonder uit keeringen van Rijkswege den aangeslo tenen zou den zijn opgelegd. Het Rijk neemt derhalve een deel. zoo niet het geheel, van de verplichtingen van dc verzekeringsinstellingen en daarmede van de aangeslotenen over pn wel voor zoover de van rijkswege uit keeron bijdragen zouden samenvallen met de uitkoeringen, waartoe de verzekering? instellingen o\ereenkomstur haar sta tuten, reglementen cn polissen zijn ge houden. Voorzoover krachtens verzekering uit keeringen moeten worden gedaan naast of boven de bijdragen van het Rijk blijft de instelling tot nakoming barer verplichtingen op den overeengekomen voet gehouden, terwijl zij daarvoor den bedongen omslag van de aangeslotenen kan vragen. De strekking van de regeling is derhalve, dat de rijksbijdragen in de plaats treden van de uitkeerin- gen der molestverzekeraars en dat de deelnemers bevrijd worden van de betaling van premies en omsla gen noodig om de som bijeen te brengen, waarvan het rijk den mo lestverzekeraar ontlast, terwijl voor het overige dc molestverzekering in stand gehouden wordt Voor gevallen waarin boven of naast dc rijksbijdragen de molestverzekeraars tot het doen van uitkeeringen verplicht blijven, worden ook tot het daarvoor he- noodigde bedrag omslagen van de aan gesloten verzekerden gelieven, doch niet tot een hooger bedrag dan voor deze schadcuitkeeringcn uit dc omsla gen beschikbaar /.ouden zijn geweest, indien liet rijk de verplichtingen der molestverzekernars voor liet in het be sluit bepaalde gedeelte niet zou hebben overgenomen. Deze beperking houdt verband met het door de meeste molest verzekeraars aangenomen beginsel, dat de te heffen omslag een bepaald per centage. h.v. 3 van de verzekerde waarde niet zou kunnen overschrijden Om dubbele uitkeering te voorko men. dienen de verzekeringsinstellin gen de door het besluit genoemde in lichtingen te verstrekken aan het de partement van financiën, afdeeling oor logsschade, Groenhovenstraat 1. VGra venhage. AMSTERDAM. 4 Dec. - Dezer da gen heeft de comissaris van het Ne- derlandsch Verbond van Vakver- eenigingon. de heer H. J Wouden berg. zich in een brief gericht tot allen, die in bezoldigden dientt van het N.V.V. zijn. In zijn brief heeft hij den nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van het groote sociale gemeenechapswerk van :ie Stichting Winterhulp Nederland en heeft hij in overweging gegeven aan dit werk geregelden materieelen steun te verleencn. Alle betrokkenen hebben zich zonder eenige uitzondering bereid verklaard wekelijks of maandelijks een deel van hun bezoldiging af te staan ten behoe ve van de Winterhulp Nederland. Het totaal bedrag zal maandelijks aan de winterhulp worden overgemaakt. Los. van dc 10.000. die de commissa ris van het N.V.V. namens het N.V.V. reeds aan de Winterhulp heeft .overge maakt. heeft hij ook de bij het N.V.V. aangesloten organisaties, het recht ge geven uit de gelden van de organisaties een bedrag door tusschenkómst van het N.V.V. ter beschikking te stellen. Tevens heeft de commissaris van het N.V.V een beroep gedaan op de bezol digden van de bii het N.V.V. anneeslo ten vak-organisaties om hét voorbeeld te volgen van hen, die in bezoldigden dienst van bet N.V.V. zijn om ook ^en deel van hun bezoldiging ten behoeve van de Winterhulp Nederland af. te staan. ROTTERDAM, 5 December. De ri vierpolitie heeft hedenmiddag om streeks twee uur in de Zalmhaven het lijk opgehaald van een onbekende vrouw, naar schatting veertig jaar. oud. die vermoedelijk gisteravond of in den afgeloopen nacht te water is geraakt en verdronken. Te Veendam geraakte gisteravond door de diepe duisternis de heer Wiers, directeur van de Veendammer Carton- nagefebriek, te water en verdronk. De heer Wiers was 53 jaar oud. Voorts is te Zwolle gisteravond de 6S-jarige H. j. H., door de duisternis misleid, in de Thorbeckegracht geloo- pen. Hoewel de man vrij spoedig op het droge kon worden gebracht, bleken de levensgeesten reed*. te zijn geweken. AMSTERDAM, 5 Dec. I Terwijl het al gemeen belang eener goede papiervoor ziening medebrengt, dat met papier zui nig wordt omgegaan, blijken in vele ge meenten. hetzij bij de overheid, hetzij bij drukkers cn uitgevers, plannen te be staan of te zijn uitgevoerd om speciale distributiecouranten te doen verschijnen. In deze ..distributiecouranten", „distri butieboden", „vraagbaken voor distribu tie-aangelegenheden", of hoe deze bladen ook genoemd mogen worden, wordt -het gewone distribuiienieuws voor de huis vrouw, dat reeds in couranten en nieuwsbladen wordt gepubliceerd, en daaruit op eenvoudige wijze kan wor den geknipt om te worden bewaard, nog eens zij het dan op samenvattende wijze opgenomen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat- de autoriteiten deze ontwikkeling onge- wenscht achten. In het. algemeen wordt dan ook door de overheid de krachtens de verordening 102/1910 verplicht aan te vragen toestemming tot het doen ver schijnen van dergelijke distributiecou- ranien niet verleend. HEEMSTEDE. 4 December. - On der zeer groote belangstelling is van middag op de algemeene begraaf plaats te Heemstede het stoffelijk overschot van den commissaris der provincie Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell. ter aarde besteld. Een grijze nevel, een traag vallende regen accentueerden de gevoelens van droefheid van de honderden, die geko men waren om den gouverneur der pro vincie, dié zoo lange jaren hef bestuur van dit gewest vast in banden heeft gehad, uitgeleide te doen naar zijn laat ste 'rustplaats. Op den doodenakker zagen wij den Reichshauptamtleiter Seitel. Beauftrag- ten voor de provincie Noord-Holland en van den Rijkscommissaris. Rijksminis ter Seyss Inquart, de secretarissen-ge neraal mr. dr Frederiks en mr. Ten- kink. commissarissen der provincies, de leden van Gedeputeerde Staten, leden van de Provinciale Staten en burge meesters van vele gemeenten in den lande, in het bijzonder die van dé go- meenten in do provincie Noord-Holland raadsleden cn wethouders. Voorts wa ren aanwezig mr. dr. J. M. Jol lés. presi dent van het Gerechtshof te Amster dam; mr. dr. J. A. van Thiel. procureur generaal te Amsterdam, vele bestuurs leden van vereonigingen en commissies waarin baron Röell zitting had en vele andere autoriteiten uit den lande. In het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem heeft ds. H. E. Beker, predi kant der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem, een rouwdienst gehouden. Toen de stoet het raadhuis te Heem stede passeerde, sloten de burgemees ters van de gemeenten in de provincie Noord-Holland en de ambtenaren van dc griffie zich bij den stoet aan en langs de Valkenburgerlaan werd de begraaf plaats bereikt. In de aula, die tot de laatste plaats gevuld was. dankte jbr. Röell. een broer van den overledene namens de familie en nam met een kort woord af scheid. Vervolgens sprak de heer Vening Meinesz. oud-griffier van de Provincia le Staten van Noord-Holland. De baar werd hierop grafwaarts ge dragen. terwijl het orgel een gedeelte uit de Matthaeus Passion speelde. Het graf was bedekt met zeer veel bloemen, onder andere waren er kran sen van den Rijkscommissaris, commis sarissen der provincies, de Provinciale Staten van Noord-Holland, gemeenten Amsterdam en Haarlem cn de burge meesters der provincies. Aan het graf werd gesproken door een zoon van den overledene. Ds. Beker las een passage voor uit hef Evangelie en bad bet Onze Vader. Volgens het Vadert, wordt thans het plan overwogen om de hoeveelheid waschgoed, welke men bij inlevering van een zeepbon aan de wasscherij kan 'meegeven, welke, boeveelheid naar men weet thans 8 kg. bedraagt, te ver- hoogen tot 20 kg. Men achtte het bij de desbetreffende instanties mogelijk, dat deze verhoo- ging zeer spoedig ingevoerd zal worden. POST VOOR ELZAS EN LOTHA RINGEN TOEGELATEN 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. Van he den af zijn in het verkeer met den El- zas en Lotharingen gewone en aange- teekende brieven, briefkaarten, druk werken, monsters, akten en gemengde zendingen toegelaten. Kabeljauw Vimpériale" Benoodigdheden: per persoon een moot kabeljauw, zoo dik als men zelf nemen wil; zout en peper; een dessertlepel ci troensap; een ui; een wortel; een stukje selderijknol; een takje peterselie; een laurierblaadje, wat geraspte kaas; een half ons garnalen; vijfentwintig gram bloem; vijfentwintig gram boter; een paar dunne sneetjes brood. Bereiding: Wasch en zout de visch; bestrooi ze met. peper en bedruip ze met citroensap; leg' ze in een stoofpan met de gesnipperde uit, de aan stukjes ge sneden wortel en selderij, hét takje pe terselie en het laurierblad. Giet er zoo veel warm water op, dat de visch juist onderstaat. Laat ze vijftien minuten 'zachtjes koken. Neem de visch met een schuimspaan uit de pan en houd ze warm. Giet de vloeistof door een zeef. Roer op een zacht vuur boter en bloem dooreen en voeg er met kleine scheutjes tegelijk den vischbouillon bij. Laat deze saus vijf minuten doorkoken onder voortdurend roeren. Voeg er de met warm water géwass'chen garnalen bij en zorg. dat de saus nu niet meer kookt. Doe de visch in een ronden, half diepen schotel en gjet er de saus over heen. Houd den schotel warm en fruit driehoekjes brood, die uit dë sneetjes gesneden zijn in-wat boter bruin. Wen tel ze terwijl z.e nog heet zijn door ge raspte kaas en garneer er den schotel mee. De bencodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 FILMNIEUWS AMSTERDAM. 5 Dec. In de Cinetone Studio's aan de Duiven- drechtsche kade worden voorbe reidselen getroffen voor een serie "korte films, welke in opdracht van de AAFA-film te Amsterdam onder regie van Gerard Rutten vervaar digd zullen worden. MARKTBERICHTEN Amersfoort, 4 Dec. comtesse de Paris 2225. St. Remi 15—18. winter- loutjes 1319. winterjan 1619. boeren kool 47, groene kool 3H, per K.G. Roo- de kool 58—60, gele kool 53, per 10 K.G. Schorseneeren 10—14, knollen 7, sprui ten 14J», uien 7, wortelen 5, andijvie 4 10, waspeen 8, witlof 1920. knolsel der? 1213, per K.G. Bieten 4046 per 10 K.G. Bospeen 8—9 per bos. Andijvie 10—11 per 10 stuks. Seldery 7—27, per bakje. BARNEVELD. 5 Dec. Pluimveemarkt. Oude kippen per K.G. 1X0—0.95; Oude hanen 1,50—2.50: Jonge hanen per K.G. 1.00 1.50; N.H. Blauwen per K.G. 1.10—1.25; Jonge hennen 1,201,75; Duiven per paar 4050; Tamme eenden 751,00: Wilde een den (in jachttijd} 1,001,40; Ganzen 710; Kalkoenen per K.G. 1.902.20; Tamme ko nijnen 2.50—3.50; Wilde konijnen 1.261X0; Drielingen 2.50—3.50; Hazen per 6 pond 4.505.50; Fazanten (in jachttijd} 1.752.00. Aanvoer 15.000; Handel trager. Eiermarkt. Kipeieren 1,07 per k.g.; Eenden eieren 6.756.75 100 st., Aanvoer 110.000; Handel matig. Veemarkt; Zeugen 100150; Schrammen 2837.50; Biggen IS25; Zware Var kens 3939 ct., p. pond; Vette kalveren 4248 ct. p. pond. Nuchtere kalveren 10 20. Aanvoer Biggen en zeugen 54; handel redelijk. SCHERPENZEEL, 4 Dec. Eieren. Aan voer 55000. Prjja 1,07 per kg. Biggen. Geen aanvoer. KINDERHOEKJE 155. „Met alle plezier," zei Kubusje dapper. Hij hief zijn tooverstok omhoog en kijk. alle dieren werden plotseling doodstil. „Dieren groot en klein," riep hij met luide stem „Orde moet er zijnKomt allen uit je hok. op 't bevel van dezen tooverstok: tik. tak, tok." 156. Alle dieren kwamen zoo mak cn gedwee als een lam metje achter Kobusje aan. Ze volgden hem op den voet naar den beestenwagen cn gingen een voor een naar binnen „Wilt u vooral niet dringen?", vroeg Kobusje. „er is plaats voor allemaal, voor klein en groot."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3