De vergoeding der geleden oorlogsschade Een beleedigend gedicht verspreid in de tram Toelichting van financieel deskundige Kettinghandel in levensmiddelen Vijf a zes ton voor Winterhulp BEPERKING VAN VERKOOP VAN STERKEN DRANK V erbeurdverklaring van wapens en munitie NOODLOTTIGE ontploffing in Scheveningen Het slachten van paarden verboden De vaststelling van De prijs van gedroogde garnalen SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER Duitsch Landgerecht Naar Engelschen zender geluisterd De organisatie der binnenbeurtvaart Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 VGRAVENHAGE. 4 Dec. In een persconferentie is ons door mr. Ph. van Campen, deskundige van het departement van Financiën, een toelichting gegeven op het Besluit op de materieele oorlogsschaden. Wij geven deze toelichting hieron der weer: In het besluit „op de materieele oor logsschade" zijn neergelegd de beginse len. die van overheidswege aan de ver goeding en het herstel van hetgeen dóór het oorlogsgeweld verloren ging. ten grondslag zullen worden gelegd, tot nu tog werden voor het meerendeel voor- loopige voorzieningen getroffen. Aan de definitieve maatregelen moest een nauwkeurige verkenning voorafgaan van de met den herstelarbeid samen hangende maatschappelijke, financieele. technische en juridische problemen. Het besluit geeft dan ook meer dan al leen de maatstaven, waarnaar in de individueel geleden schade van over heidswege zal worden tegemoet geko men. Het legt door afhakening der aan spraken en belangen der daarbij be trokkenen de grondslagen vast, waarop thans, met inzet van alle krachten, de herstelarbeid tot een goed einde kan worden gebracht, mits allen hun mede werking daartoe verleenen ende noodige offers daarvoor worden ge bracht. Het besluit huldigt het beginsel, dat door de geheele gemeenschap in de oorlogslasten dient te wor den bijgedragen en dat deze niet mogen blijven drukken alleen op hem, dien het ongeluk trof. Hier mede is niét gezegd, dat. de te ver leenen vergoedingen ook zoodanig kunnen zijn, dat de getroffenen ge heel in den vroegeren toestand worden teruggebracht. Voor wie zijn trouwens de omstandigheden van voor en na 15 Mei nog gelijk? De massale omvang der ontstane schade noopt er toe het gemeenschaps belang bij den wederopbouw op den voorgrond te stellen. Eenerzijds moet ervoor worden gezorgd, dat de op te leggen lasten ter financiering van een op het algemeen belang gerichten we deropbouw een zoo hoog mogelijk nut tig effect opleveren. Aanderzijds. waar door te hoo.ee opvnerine dezer lasten het economisch fundament, waarop de wederopbouw van het land uiteraard moet steunen, niet worden ontwricht. Vorenstaande beginselen hebben geleid tot een zekere begrenzing van de uit te keeren vergoedingen en voorts tot het stellen van den eisch. dat de uit te keeren geldén. met name voor zoover zij zijn be doeld als vergoeding voor onroerend goed, vóór wederopbouw moetén wórdén bésteèd. De financiering Op de vraag hoe het fiijk de middelen zal vinden vóór dé aan de oorlogs slachtoffers te verstrekken uitkèerin- een. geeft het besluit geen antwoord. Een systeem van bijzondere bestem mingsheffing is daarvoor niet doelma tig gebleken. De financiering zal der halve op den duur uit de algemeene' middelen, die een belangrijke verster king behoeven, dienen te geschieden. Bij hét opstellen van de regeling is door het département van financiën een ruim en dankbaar gebruik kunnen worden gemaakt van de adviezen der' commissie-oorlogsschade; het besluit is in nauwe samenwerking met den al gemeen gemèchtitdê voor den weder opbouw tot stand gebracht, terwijl voordeel werd getrokken uit de erva ringen van de schade-enquete-commis- siën, die inmiddels voor een goéd deel met de registratie der oorlogsschade zijn gereed gekomen. De grondslag van het besluit Het besluit vindt zijn grondslag in de paragrafen 2 en 3 van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, no. 21/1940, betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw, in overeen stemming van het bepaalde in para graaf 3, lid 2. regelt het besluit aJleen de door particuliere nersonen en rechts personen geleden oorlogsschade. Over eenkomstig de paragraafen 2, lid 2 en 3, lid 2. zullen bij nader besluit regelen worden gesteld voor de vergoeding van de door publiekrechtelijke lichamen ge leden schade. Het besluit is in 3 afdeelingen ver deeld. In de eerste afdeeling wordt aan gegeven hoe de schade dient te worden gewaardeerd en vastgesteld en hoe groot de bijdragen zijn. die van over heidswege in de naar die bepalingen, gewaardeerde schade worden verleend. De tweede afdeeling, handelende over de uitkeering der bijdragen, regelt o.m. de verrekening met reeds verleende credieten en voorschotten en de voor waarden inzake wederopbouw, waar aan moet zijn voldaan, alvorens de bij dragen betaalbaar worden gesteld. In de derde en slotafdeeling wordt o.m. behandeld de verhouding van de scha devergoeding van Rijkswege met de particuliere molestverzekeringen. Groote partij gehamsterde artikelen achterhaald Talrijke arrestaties AAR LA ND E R VEEN, 4 Dec. De ge meentepolitie alhier heeft na langdurig onderzoek licht gebracht in een ham eter- en kettinghandelaffaire, waarbij een twintigtal personen is betrokken. De kruidenier G. onttrok door tus- schenkomst van zijn 27-jarigen broer, die niet in de kruidenierszaak werk zaam is, groote hoeveelheden levens middelen aan de distributie. Tegen woe kerprijzen werden deze aan een groot, aantal ingezetenen van Aarlanderveen verkocht. Tegen veertien personen, bij wie baal tjes bloem, vaatjes zeep, groote hoeveel heden peulvruchten, kaas en grutters waren werden gevonden, werd proces verbaal opgemaakt. In totaal heeft de politie 1200 k.g. levensmiddelen in be slag genomen. De kruidenier G. bleek voorts op clan destiene wijze peulvruchten te betrek ken van eenige landbouwers in het na bijgelegen Zevenhoven, die hiermee ook strafbare feit pleegden. Verder leidde een spoor naar Aals meer, waar bij een winkelier, die aan G. leverde, huiszoeking werd verricht. Hier werden ongeveer elfhonderd rant soenen zeep. welke niet waren opgege ven, aangetroffen. Ten slotte liep een restaurateur te Gouda tegen de lamp. Deze had van den Aarlanderveenschen handelaar hon derd pond koffie gekocht en was daar door met de distributiebepalingen in conflict gekomen. Ook in deze gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. De in beslag genomen goederen zullen ter beschikking van de distributie diensten worden gesteld. UIT DE STAATSCOURANT Belastingen 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. - De ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen D. P. W. van Heu- ven is verplaatst van het kantoor der directe belastingen te Eindhoven naar het kantoor dier middelen te '6-Herto- genhosch en de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen O. W. de Graaf van het kantoor der di recte belastingen en accijnzen te Hee renveen naar het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Almelo. De inspecteur der registratie en do meinen G. .1. Koevoet is verplaatst van de inspectie Winschoten naar de direc tie der registratie en domeinen te Am sterdam. 's-GRAVENrHAGE, 4 Dec. De direc teur-generaal van de stichting „Winter hulp Nederland", de heer C. Piek, heeft vanmorgen in een persconferentie uiting gegeven aan zijn groote tevredenheid over het resultaat en het verloop van de eerst© winterhulpcollecte in Neder land. Hij deelde mede, dat hoewel alle gegevens daaromtrent nog niet zijn binnengekomen, aangenomen kan worden, dat het resultaat van de hui©- en straatcollecte samen een to taal bedraagt van 5 a 6 ton. De af zonderlijke ontvangen giften hierbij opgeteld, komt men tot een totaal bedrag van rond 1 millioen gulden, hetwelk in e e n maand tijd is bij eengebracht. Verder deelde hij mede. dat de tweede Winterhulpcollecte gehouden zal wor den op 27 en 28 December. Op 27 Decem ber een bus-huiscollecte en op den vol genden dag een bus-straatcollecte. Wederom is voor een aardige verras- sine zorg gedragen. Het publiek ont vangt n.l. draagspeldjes. waarop sprook jesfiguren staan afgebeeld. Hiervoor zijn gekozen: De gelaarsde kat. Sneeuw witje. Asschepoester. Roodkapje, Hans en Grietje. Doornroosje en Klein Duimpje. De directeur-generaal liet zich vol lof uit over het enthousiasme en den ijver van de honderden collectanten, die zich op voortreffelijke wijze van hun soms moeilijke taak hebben gekweten. De stichting Winterhulp is bereids haar mooie werk begonnen. De direc teur-generaal zeide daaromtrent dat al lereerst aandacht zal worden besteed aan het gezin met het kind. De heer Piek gewaagde verder van de schendverhalen. die ten aanzien van zijn persoon en ook ten aanzien van de stichting de ronde doen. verhalen, waarop hij nooit heeft gereageerd het geen hij nimmer in de toekomst zal doen. Hij noemde deze slechts om duidelijk in het licht te stellen, dat men met de verspreiding er van niet ziin persoon of de stichting treft, maar de tiendui zenden landgenooten die een zoo drin eende hulp noodig hebben. Hii gaf uiting aan de hoop. dat dergelijke ;n- dividuen eindelijk eens zullen inzien hoe verkeprd en hoe slecht zij doen door op deze wijze het eigen volk in den nek te grijpen. Mr. HSchokkerdie benoemd is tot commissaris voor de prijzenregeling (Foto Schimmelpenningh) Tusschen 's avonds 7 uur en 's morgens 4 uur 's-GRAVENHAGE, 4 December. In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van-Sociale Zaken, van Justitie en van Binnenlandsche Zaken betref fende dansvermaak en betreffende den verkoop van sterken drank in het klein. Hierin is bepaald, dat het besluit no. 190/1940 van de secretarissen-gene raal van de departementen van Justitie, van Binnenlandsche Zaken en van So ciale Zaken betreffende dansvermaak buiten werking treedt (het bedoelde be sluit behelsde het dansverhod). Voorts bepaalt dit besluit, dat de verkoop, de aflevering, de ver strekking en het gebruik van ster ken drank in het klein in locali- teiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tusschen 19 en 4 uur verboden is. Ten aanzien van de omschrijving van ..sterken drank", van ..verkoop van sterken drank in het klein" en van „vergunning" is het bepaalde in de Drankwet toepasselijk. Hij die in strijd handelt met het bo- venbepaalde, wordt gestraft met de in artikel 59. lid 1, van de Drankwet ge noemde straffen. De artikelen 59, lid 2 en 64 tot en met i van de Drankwet zijn van toepassing Dit besluit treedt op 5 December 1940 in werking. DE VERKOOP VAN TUINZADEN 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. Bij be schikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij. is de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale aangewezen als monopoliehoudster van tuinzaden. Voorts ziin in deze beschik king mede aangewezen als monopolie producten: jeneverbessen. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van dén Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de verbeurdverklaring van wapens, munitie en springstoffen. Hierin wordt bepaald, dat wapenen, munitie, springstoffen, welke in verband met de oorlogsgebeurtenissen of op be vel van de Duitsche weermacht hij Duit- sche of Nederlandsche instanties of dienstbureau's afgegeven of door een Duitsche of Nederlandsche instantie in beslag genomen zijn en welke geen oor logsbuit zijn, zonder vergoeding aan het. Duitsche Rijk vervallen, voor zoover zij niet uiterlijk op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening recht matig zijn teruggegeven. Tot beschikking over de ingevolge deze bepaling verbeurd verklaarde goe deren is gerechtigd de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied of de door. hem aangewezen in stantie. Deze verordening geldt, niet voor wa penen, welke voor de jacht bestemd zijn. Bij twijfel, of het al dan niet een wa pen. als bovenbedoeld, betreft, beslist degene, die krachtens het vorenstaan de het beschikkingsrecht heeft. Deze verordening treedt in werking op den dag harer. afkondiging. WIJZIGING IN HET RADIOPRO- GRAMMA VAN 7 DECEMBER HILVERSUM, 4 December. Voor Zaterdag 7 December is in het program ma, uit te zenden over den zender Kootwijk 1875 en verzorgd door de N.C. R.V. een wijziging gebracht. Van zeven uur tot vier uur n.m. blijft het programma ongewijzigd. Om vier uur gramofoonmuziek. vijf uur berich ten Duitsch. 5.15 uur nieuws (economi sche- en beursberichten van het A.N.P-). 5.30 uur gramofoonmuziek. 6.15—7.15 uur blijft. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 4 Dcc. Koersen voor stortingen op 5 December 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.87 Deensche kronen 36-40 Noorsehe kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30 Gevaarlijk projectiel gedemonteerd? Man gedood en bovenhuis vernield 's-GRAVENHAGE. i December. Hedenavond is in de woning van de weduwe Den H. aan de Reep straat te Schéveningen een nood lottige ontploffing geschied, die het leven hééft gekóst aan den alleen thuis zijnden 31-jarigen zoon des huizes J. den H. De moeder was mét twee van haar zoons afwezig. Vermoedelijk had de thuis gebleven zoon aan het strand een onontploft projectiel gevonden, dat hij. zoo wordt verondersteld, thuis heeft willen démonteerén. Omstreeks acht uur werd in den Omtrek een hevige knal vernomen, waardoor de boven woning vrijwel wérd verwoest, terwijl ook het benedenhuis érnstig werd be schadigd. Onmiddellijk werdén de po litie en de Geneeskundige Dienst ge waarschuwd en na een kort onderzoek werd het zwaar verminkte lijk van den man temidden van de puinhoopen aan getroffen. Uit dit droevig voorval moge dóór an deren opnieuw de les worden getrokken dat het hoogst, onverantwoordelijk én levensgevaarlijk is om éenig gevonden projectiel met onbevoegde handen aan te raken, laat staan te demontéeren. 's-GRAVENHAGE. 4 Dec. Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij is het slachten van paarden verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door of vanwege de Centrale een slachtvergunning is verleend. Voorts is het verkoopen, koopen, afleveren en ontvangen van paar den verboden, tenzij hiervoor schrif telijke vergunning is verkregen van de landbouw-crisis-organisatie of de Ned. Veehouderijcentrale. schade aan voorraden 's-GRAVENHAGE. 4 December. Het besluit op de materieele oorlogsschaden bepaalt in artikel „1. Voor bedrijfs- en handelsvoorraden wordt de waarde voor de beschadiging gesteld op den inkoopsprijs. 2. In geval de ten tijde van de be schadiging aangehouden voorraad eon grooter omvang had dan die, welke met inachtneming van goed koopmansge bruik en van de destijds bestaande om standigheden voor het getroffen hedrijf als redelijk kón worden aangemerkt, wordt dat meerdere buiten beschouwing gelaten." Naar de hetéekenis van het 2e lid van dit artikel hebben wij bij het departe ment van Financiën geïnformeerd. Ons werd geantwoord, dat het 2e lid slechts hij hooge uitzondering zal worden toe gepast. Men weet te bevoegder plaatse zeer wél. dat in het begin van dit jaar de be drijfs- en handelsvoorraden in vele ge vallen hoog waren, mede in verband met de defensiebelangen en met het oog op de voedselvoorziening in oor logstijd. Alleen het feit. dat eén voor raad veel grooter is dan normaal, brengt, het 2e lid nog niet in toepas sing. Slechts indien de voorraad ook voor de destijds bestaande omstandig heden onredeiijk groot is geweest, zoo dat zij duidelijk van spèculatieven aard was, zal gebruik worden gemaakt van de in het. 2e lid gegeven mogelijkheid om een gedeelte buiten beschouwing te laten. •s-GRAVENHAGE, 4 Dec. Bij be schikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij. is in art. 2 van het „Reglement aankoop gedroogde gar nalen" bedoelde prijs (d.i. de prijs waar vóór gedroogde garnalen aan de Ned. Centrale voor eieren en pluimvee in re kening worden gebracht) gesteld op 15.25 per 100 kg. Voorts is bepaald, dat de prijs, waarvoor een garnalen droger de te drogen garnalen van garnalenvis- schers koopt, bedraagt: voor gekookte garnalen: 2.60 cent per kg. en voor on gekookte garnalen: 2.15 cent per kg. Blijkens een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij zal uit het landbouwcrisisfonds aan garnalendro- gers door bemiddeling van de centrale een toeslag voor de door hen gedroogde en aan de centrale afgeleverde garna len van de vangst 1940 worden uitge keerd, ten bedrage van 1.per 100 kg- per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 lUtr.str. 17 Tel. 3450 Ao ,1875 's-GRAVENHAGE. 4 Dec. Voor het Duitsche landgerecht stond terecht de 39-jarige schipper F. B.. die op 20 Octo ber in een café te Haarlem heeft gezegd: „De Duitschers werpen hier bommen om de Nederlanders te misleiden en hen tegen Engeland op te zetten." Verder zou hii beweerd hebben, dat zelf te heb ben geconstateerd. Ter zifting verklaar de beklaagde het nu zelf niet meer te gplooven en toen in domheid te hebben gehandeld. Staatsanwalt dr. Koblitz merkte op, dat Duitschland zich dergelijke beschim pingen niet kan laten welgevallen. Geruchten als bovenstaande zijn ge- vaarjijk en moeten, daar ze in hooge mate heleedigend zijn voor de Duitsche weermacht, streng worden gestraft. Bij het bepalen van de strafmaat wil spreker echter uitdrukkelijk in aanmer king nemen, dat beklaagde ruiterlijk heeft toegegeven, dat hij zeer verkeerd heeft gehandeld en dat hij niej Duitsch vijandig is gezind. Daarom vorderde spr. slechts 6 maanden gevangenisstraf. De rechter dr. Thier kon zich met de zen eisch vereenigen, mede omdat be klaagde uit domheid heeft gehandql I en heeft toegegeven, dat zijn woorden in strijd waren met de waarheid. Gedichten verspreid De volgende zaak had een ernstiger karakter. Dé sergeant bij den opbouw- dienst A. H. B. uit Roosendaal had in de tram tusschen I.isse en Leiden het Duitsche Rijk en de weermacht helee- digd door het verspreiden van een ge dicht over het bombardement van Rot terdam. Toen hij op het station in Lei den werd gearresteerd, had hii nog 30 exemplaren van het gedicht in zijn tasch. henevens twee andere voor Duitschland beleedigende geschriften. Beklaagde zeide uit verveling het ge dicht op zijn bureau te hebben overge tikt. doch dat hij hem niet de opzet aanwezig was om dit te verspreiden. Staatsanwalt dr. Koblitz noemde in zijn requisitoir de houding van den be klaagde. die het thans nog wil doen voorkomen, alsof hij eigenlijk geheel in onschuld heeft gehandeld, meer dan ergerlijk. Als militair en sergeant bij den opbouwdienst heeft hij de Duitsche weermacht op grove wijze beleedigd en om een voorbeeld voor anderen te stel len, achtte spr. dan ook een hooge straf noodzakelijk In verband hiermede vor derde hij veroordeeling tot een gevange nisstraf van 2 jaar. De rechter dr. Thier constateerde, dat vast staat, dat beklaagde wel degelijk den opzet had om de exemplaren te ver spreiden qji dat hij door zijn daad moed willig het Duitsche Rijk en de weer macht heeft beleedigd. In verband met den ernst van dit feit legde de rechter den sergeant een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden op. Luisteren naar Engel- sche zender Aan de 43-jarige J. A. M„ echtgenoote van een expediteur in den Haag. was ten laste gelegd, dat zij naar een Engel schen zender had geluisterd en dat zij het gerucht zou hebben verspreid, dat de Duitschers ziekenhuizen hadden inge richt als opslagplaats voor munitie en benzine. Na een uitvoerig getuigenver hoor vorderde de Staatsanwalt tegen haar een gevangenisstraf van 5 maan den. welke eisch de rechter terugbracht door een strafoplegging van 3 maanden. Ook de 28-jarige H. B.. spoeler bij een lunchroom in Arnhem, heeft naar een Engelschen zender geluisterd, terwijl hij zijn arrestatie voorts een voor Duitsch land beleedigend gedicht op hem was gevonden. Tegen dezen beklaagde werd een gevangenisstraf van 8 maanden ge vorderd. waarna de rechter hem zes maanden oplegde. Tenslotte stonden nog terecht twee mannen en een vrouw uit IJsselstein. die allen naar een Engelschen zender hebben geluisterd en het gehoorde ver der hebben verteld. De mannen werden veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf en f 60,— boete subs. 1 maand, bei den met aftrek van het voorarrest van af 24 Augustus, terwijl de vrouw, die tot 3 maanden werd veroordeeld, welke zij door het voorarrest reeds heeft onder gaan. als gevolg hiervan in vrijheid werd gesteld. Ons land in 900 trajéetén ver deeld, te bevaren door 1000 ondernemingen AMSTERDAM, 4 Dec. Nu door de beperkende maatregelen inzake het brandstoffenverbruik dé vracht auto's voor het goederenvervoer grootendeels zijn uitgeschakeld, is het vervoer te water, dat in ons land toch reeds belangrijk was, nog meer naar voren getreden. Het bin- nenvaartverkeer moest, wilde het vrachtvervoer in ons land niet spaak loopen, tot een zoo groot mogelijke capaciteit worden opgevoerd. Echter ook de binnenvaart had zich in de laatste jaren geheel op den ver brandingsmotor ingesteld. Stoomsche pen voeren er nog maar weinig. De meeste waren uit de vaart genomen en opgelegd, omdat de exploitatie van eën stoomschip duurder is dan die van een motorschip. Op 23 Mei j.l. heeft de toenmalige op perbevelhebber van Land- en Zeemacht een verordening uitgevaardigd, welke inhield, dat voor het vervoer per schip of per auto één vervoersdocument moest worden gebruikt, zoodat met één slag de vele bewijsjes en papiertjes ter zijde zijn geschoven en een algemeen gel dend document is ingevoerd n.l. dat van de N.V. Beurtvaartadres. Deze verorde ning was het logische gevolg van be sprekingen ten departement© en hield tevens de instelling van een Nederland sche commissie „Binnenbeurtvaart" in, welke de organisatie der beurtvaart móest uitvoeren. Deze organisatie is thans gereed geko men. Dank zij het invoeren van sleep diensten zijn op het oogenblik 1800 beurtschepen in de vaart, hetgeen ge zien het feit, dat het zeeverkeer verval len is een buitengewoon gunstig cijfer genoemd mag worden. Men heeft hierbij gebruik gemaakt van de sedert 1933 bestaande negentien bevrachtiilgscommissies. Deze commis sies waren in het léven geroepen door de diverse Kamers van Koophandel. De commissies zijn thans ontbonden en al leen de secretarissen zijn in dien6t ge bleven. Deze staan thans rechtstreeks onder de Rijksverkeersinspectie. Ons land i6 in 900 trajecten ver deeld, welke door ruim 1000 onder nemingen worden bevaren. Deze trajecten zijn in vijf groepen sa mengebracht. Groep A bevat alle trajecten welke Amsterdam als be gin of eindpunt hebben; groep B, welke Rotterdam als centrum heb ben; groep F, voor provinciaal ver voer in Friesland, groep G. in Gro ningen en groep C voor het overige deel ven ons land. De beurtvaartondernemingen, moeten om hun bedrijf te kunnen uitoefenen voldoen aan de vol gende eischen: zij moeten aller eerst in het bezit zijn van een beurtvaartontheffing, in 1933 in gesteld, welke verstrekt werd door de desbetreffende bevrach tingscommissie. Voorts moeten zij lid zijn van een bij het Neder- landsch Binnenvaartbureau aan gesloten organisatie en tenslotte moeten zij een vaarplan bezitten. Dit is opgemaakt door de z.g. tra jecten-commissie, een sub-com missie van de Nederlandsche commissie-binnenvaart. Dit vaar plan omvat een beschrijving van de route, het aantal en het soort schepen en de toewijzing van brandstof, petroleum en machine olie en de beperkingen, gesteld aan het varen op eigen kracht. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 8.45 Concertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest (11.1511.30 Reportage). 12.15 Gram.muziek. 12.45 Nieuws en economische "berichten ANP. 1.00 AVRÓ- Amusementsorkest en soliste. 2.00 „De ruil handel in het internationale goederenver keer", causerie. 2.20 Sylverstre-trio. 3.00 Cy clus „Levende volkskunst". 3.20 Versterkt kamerorkest van Leipzig, Riedel-koor en so listen (opn.4.40 Orgelspel. 5.00 De Roman cers (5.155.30 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP). 6.00 AVRO-Musette- ensemble en soliste. 6.25 „Binding", toe spraak. 6.45 Actueele reportage of gram.mu ziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV. 3.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.- pl.). 8.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 1100 Gram.muziek. 11.40 Vioolduo met pia nobegeleiding en gram.muziek. 12.15 Repor tage of muziek. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.00 Apölld-ensemble. 1.30 Orgelspel. 2.20 Molto Cantabile. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Vocaal concert (öpn.). 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gram.muziek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Christelijke ge mengde zangvereeniging „Harmonie" (opn.) 6 00 Clavecimbelvoordracht. 6.25 Gram.mu ziek. 6.45 Actueele reportage of gram.mu ziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gram.mu ziek (7 307.45 Berichten Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.00—9.15 Berichten Duitsch). 10.30 Orgelspel. 11.00 Gram.mu ziek. (11.3011.45 Berichten Engelsch. 12.00 1215 Berichten). 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws, en economische berichten AN P. 1.00 Gram.muziek (1.301.45 Berichten Engelsch. 2.002.15 Berichten Duitsch. 2.30 2.45 Berichten Engelsch). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Tweede en derde acte van de opera „Tosca" (gr.pl.). 5.00 Berichten ^Duitsch). 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weer macht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten (En gelsch). 6.45 Gram.muziek. 7.00—7.15 Econo mische vragen van den dag en nieuwsbe richten ANP en sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6