Welke rechten hebben „DE UITKIJK" Nog deze maand volledige weekrantsoenen de hypotheekhouders? LAATSTE BERICHTEN Maatregel voor regelmatige vleeschvoorziening WAAR BLIJFT HET VLEESCH? VLEESCHPRODUCTIE TOEREIKEND VOOR LANGEN TIJD Extra rantsoen kaas HET MANIFEST VAN VERDINASO NEDERLANDSCHE persautoriteiten in Berlijn Rangorde der hypotheken De Varsity weer te Utrecht Raadsagenda Verplichting tot aanbieding van rundvee De organisatie van Scherpenzeel's wederopbouw Medische Hulp Advertentiën NEFKENS Grafwerk Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 's-GRAVENHAGE, 6 December. Van bevoegde zijde' wordt medegedeeld Bij de vleeschvoorziening in Neder land zijn voorbijgaande moeilijkheden gerezen welke voor niet ter zake kun digen aanleiding zijn geweest, de meest verschillende onjuiste beweringen te uiten voor wat dc oorzaak betreft. Voorop moet worden vastgestel 1 dat de vleesrhproductie in Nederland voor langen tijd toereikend zal zijn om de voorziening der bevolking van ie toe gezegde rantsoenen te kunnen verzeke ren. Het zal zelfs mogelijk zijn. een hoe veelheid vee aan te houden, welke niet in. overeenstemming is met den voeder basis. Economisch bezien zou het iuister zijn als nuttelooze vreters (zeef oude en andere voor de melkproductie weinig geschikte dieren) in ruimere mate voor de vleeschvoorzienine ter beschikking gesteld zouden wordpn De vrpes van de Nederlandsen* vp? "bonders, dat een ingrijpen mét betrek king tot den veestapel in het voornemen ligt dat den productiegrondslag hunne' bedrijven ernstig zou aantasten, is on gegrond. Het resultaat van het vrijg«w->n van het fokken van vrouwelijke kalve ren zal, wat het aantal betreft, rijkelijk opwegen tegen bet afgeven van andere dieren. De bewering, dat van de afgeleverde hoeveelheden vee hét grootste deel voor export naar Duitschland bestemd wordt, is in geen enkel opzicht juist. Geduren de vijf maanden werden door de be voegde instanties voor paarden en vee aankoop tezamen rond 15.000 stuks rundvee, dus 0,6 pot. van den Nederland- schen veestapel op de vrije markt ge kocht. in hoofdzaak (13.000 stuks) dra gende dieren. Varkens werden tót nu toe, uitgezon derd een enkel fokzwijn, in het geheel niet geëxporteerd. In tegendeel, er werd door Duitschland varkensvoer vrijge maakt om het aanhouden en mesten van de aanwezige hoeveelheid varkens mogelijk te maken. De aankoopcommissies hebben op dracht (het uitvoeren daarvan wordt voortdurend gecontroleerd) te blijven binnen de prijsgrenzen, welke noodza kelijk geacht worden voor 'de instand houding van de teelt. Wanneer de vraag naar rundvee in Nederland zeer groot is, dan vindt dat zijn oorzaak in het streven van vele Veehouders, hun aantal stuks vee te ver- grooten uit vrees voor de reeds hierbo ven bedoelde maatregelen. De tot nu toe gevolgd? practijken in Hen veelhandel en de vaststelling van den prijs hebben er niet toe bijgedragen de bereidheid van de boeren om te leve ren 1e bevorderen. Het is in het algemeen niet. juist, de oorzaak voor het onvoldoende aanbod daarin te zoeken, dat naast de veehou derijcentrale een reeks -handelaren als bijzondere vertrouwensmannen kleine hoeveelheden vee rechtstreeks hebben opgekocht tegën van overheidswege goedgekeurde prijzen. Nu de directeur-generaal voor de voedselvoorziening bekend heeft ge maakt. hoe hoog de aflevering door de verschillende bedrijven in de, toekomst moet zijn, kan worden verwacht, 'dat door den handel het voor de voedsel voorziening vercischte slachtvee op de markt zal worden gebracht, en nog in den loop van December na gevolgde re organisatie de volledige weekranfsoe-- nen weer zullen kunnen worden uitge geven. Met het oog op het aanstaande Kerst feest zal de bevolking één maal een bij zondere toewijzing van kaas ter grootte van een half pond ontvangen. In verband met bovenstaande jvordt van deskundige zijde nog het volgende opgemerkt. De Engeloche radiopropaganda, die er re^s vele malen blijk van heeft gege ven met de waarheid te spelen, beweer de onlangs, dat van de 28.000.000 kippen, die er in Juni j.l. in Nederland waren, er sindsdien 22.000.000 zijn geslacht en er th. ns du6 nog maar 6.000.000 over zou den zijn. Deze cijfers zijn met de waar heid in strijd. Volgens officieele gege vens» waren er in Juni jl. 20.87-i.000 kip pen in Nederland. Op het ongenhlik be draagt dit aantal rond 8.000.000. De slachting is dus veel geringer geweest dan de Engelsche propaganda beweert. Zooals bekend is deze vermindering van den kippenstapel noodzakelijk ge worden, omdat Engeland den aanvoer van het kippenvoer naar Nederland heeft geblokkeerd. Verder wordt aan de overzijde van bet Kanaal beweerd, dat in Nederland alle varkpns geslacht zouden zijn, ais- mede ook het vierde deel van den melk veestapel. Ook deze cijfers zijn niet juist. Er be vinden zich in ons land thans rond 1.500.000 varkens. Het zal Engeland niet gelukken dez» varkens door een blokka de te laten verhongeren, aangezien uil Duitschland het ontbrekende voer wordt aangevoerd. Melkkoeien zijn in het ge heel nog niet geslacht. NIEUWE VOORDRACHT CHARLOTTE .KÖKLER AMSTERDAM, 7 Dec. Charlotte Köhler, zal op Dinsdag 10 December in dpn Stadsschouwburg te Amsterdam de première geven van de geestige Spaan- sche novelle van Pedro de Alarron on der den titel „Frasquita". Wegens ver bintenissen elders zal dit voorloopig de eenige voorstelling zijn, die hiervan ge geven wordt. 's-GRAVENHAGE. 7 Dec. De pers dienst van de N.S.B. deelt mede, dat on lange door dezen persdienst een aantal namen van onderteekenaren van het manifest van den heer E. Voorhoeve werd gepubliceerd: de onderteekenaren verklaarden door hun onderteekening met den geestelijken inhoud van het ma nifest aecoord te gaan en zich zoodoen de tevens als lid der N.S.B. aan te mel den. Sindsdien deed het geval zich voor dat, hoewel het manifest ter zake waar lijk niet in duidelijkheid te kort schoot, twee hoeren, die tot de onderteekenaars behoorden, doch blijkbaar het stuk niet of niet voldoende gelezen hadden, wcnschten gepubliceerd te zien, dal zij niet tot de N.S.B. waren toegetreden. Van een derde, den heer Wijdeveld, verscheen een publicatie van dezen aard in dc pers. Ten einde te voorkomen, dat men hieruit conclu 'eert dat de persdienst der N.S.B. onjuiste mededee- lingen vprstrekt, deelt deze thans mede. dat de drie betreffende heeren, de heer H. Th. Wijdeveld, te Lage Vuursche, mr. A. de Kwaadsteniet. te Den Haag en P. Meitral de Bombremont te Haarlem het manifest wel degelijk hebben onder teekend. SEDERT eenige dagen vertoeft te Berlijn een groep Nederlaridsch persautoriteiten, om overleg te plegen met de bevoegde Duitsche instantiea, naar aanleiding van de plannen reorganisatie van liet Nederlandsche perswezen, aldus de Telegr De delegatie, welk* onder leiding stond van dr. T. Goedewaagen, secreta ns-generaal van het ciepariement voor Volksvoorlichting en Kunsten, bestond verder uit de heeren A Meyer Sehwen cke, plaatsvervangend president van den Raad van Voorlichting der Neder landsche pers N. Oosferbaan, directeur van het perswezen van het departe ment voor Volksvoorlichting en Kun sten en .1. Learhuch. hoofd van het bu reau van den Raad van Voorlichting. In het gezelschap bevond zich ook als tegemvoordiger van rijkscommissa ris Seyss-Tnquarl, Ministerialrat dr Firik, die de Nederlandsche gasten door Berlijn leidde er» aan de hoofden van de inaanmrrking komende Duit sche instanties voorstelde. Dr. Goedewaagen onderrichtte' de Ne derlandsche journalisten te- Berlijn over de Voorgeschiedenis van de jong ste pogingen om de Nederlandsche pers in een allesomvattende organisa tie aaneen'te sluiten en gaf in korte trekken een overzicht van de plannen om in Nederland een perskamer op te richten, zooals deze reeds in het natio- naal-socialistischc Duitschland bestaat. Ten einde het contact tussohen de buitenlandsche correspondenten en het Nederlandsche volksleven in stand te houden en te bevorderen, werd in uit zicht gesteld, dat de Nederlandsche journalisten te Berlijn binnenkort zul len worden uitgenoodigd. naar het va derland te komen,cm zich tiaar van cien heerschenden toestand op de hoogte te stellen. DE REGELING DER OORLOGSSCHADE ƒ7 EN van de punten, in de nieuwe rege- ling voor oorlogsschade, waarover een nadere toelichting noodig is, betreft de rechten van hypotheekhouders en andere zakelijk gerechtigden. ft et besluit gaat er van uit, dat voor hy potheekhouders 'en andere zakelijk gerech~- tigden. die mede betrokken zijn in de schade door den eig&naar geleden, geen afzonderlijke vergoeding wordt verleend- In de vergoeding aan den eigenaar van het onroerend goed toe te kennen, dienen ook de hypotheekhouders en andere zake lijk gerechtigden het, herstel van hun be schadigde rechten te vinden. Het eenvoudigst? geval, dat. de eige naar uit de rijksbijdrage en verder met eigen middelen of met geld van den eer sten hypotheekhouder den wederop bouw financiert, levert geen moeilijk heden op. Minder eenvoudig ligt hef ge val, indien een derde het boven de rijks bijdrage eventueel voor d,en herbouw benoodigd bedrag moet verschaffen en daarvoor hypotheek verlangt. Dan dient de rangorde te worden bepaald van be staande hypotheken ten opzichte van nieuwe geldschieters, daar die wel geen genoegen zullen nemen met een rang naar den datum van inschrijving, der halve achter alle bestaande inschrijvin gen. Worden partijen het daarbij niet. eens, dan beslist de algemeen gemach tigde voor den wedèropbouw. met in achtneming van nader te stellen richt lijnen ter waarborging van de rechten van oude hypotheekhouders. In den regel zal daarbij den ouden eersten hypotheekhouders voor de waarde van den ondergrond plus voor een deel van de schadevergoe ding voor het betreffende goed te verleenen bij executie voorrang op d9 opbrengst van het goed worden, gelaten. Voor hot. restant verkrijgt, de oude eer ste hypoth^khouder eventueel een hy potheek van lateren rang achter den nieuwen geldschieter. De nieuwe geld schieter zou dierhalve voor het bedrag van zijn vordering tweede hypotheek verkrijgen, tenzii hem bijzondere rech ten van eerste hypotheekhouders,zöö- als dat tot eigenmachtigen verkoop in gevolge artikel 1223 b.w., zouden kun nen worden toegekend. Dit zou bij af zonderlijk besluit moeten worden ge regeld. Een andere complicatie biedt het ge val. dat de ondergrond onteigend wordt. De hypothecaire inschrijvingen en an dere zakelijke rechten worden dan in de openbare registers doorgehaald. Voorzoover de betaling van de vergoe ding voor de onteigening wordt uitge steld vindt inschrijving daarvan, als mede van de rijksbijdrage, in het groot hoek voor dpn wederopbouw plaats. De hypotheekhouders en andere zakelijk gerechtigden maken dit tusschensta- dium op den weg naar de nieuwe eigen domsverhoudingen evenepns door. Bij de inschrijvingen wordt n.L mel ding gemaakt van de hypotheken cn andere zakelijke rechten, welke, voor het intreden van de schade,-op de he irokken goederen rustten, opdat daar bij bij uitgifte van nieuwen grond aan ■den eigenaar, waarop de nieuwbouw zal -verrijzen, zal worden rekening, go- houden. De rechten worden dan op den nieuwen grond gevestigd ten bate van de oude rechthebbenden, voor watbe treft hypothecaire rechten, eventueel met een verschuiving in de rangorde, zooals hiervoor beschreven, voor het ge val een nieuwe geldschieter toetreedt. Verhaal voor hypotheek houders In overeenstemming met. de gebon denheid aan het doel, waarvoor zij zijn bestemd, n.l. om te worden besteed voor wederopbouw zijn de inschrijvingen niet overdraagbaar dan tnet toestem ming van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, in verband daarmede moet ook de bepaling wor den gezien, dat de hypotheekhouders niet gerechtigd zijn op de hoofdsom der inschrijvingen verhaal uit te oefe nen. Op de rente kunnen zij zich voor ten hoogste drievierde verhalen. Dit zal kunnen geschieden door aan den direc teur van de-Grootboeken te Ajnster dam. die met het houden van dit groot boek zal worden belast, een eenvoudige mededeeling te doen dat hypotheekhou ders uitbetaling van" het hèn toekomend gedeelte van de rente tegemoet zien door overschrijving op hun giroreke ning. Hiervoor zullen nog nadere rege len worden gesteld. Vindt uitbetaling der bijdragen in contanten plaats, dan wordt, daarbij met de rechten van hy potheekhouders en andere zakelijk ge rechtigden rekening gehouden. Als er niet herbouwd wordt f?EN bijzondere voorziening ten bate van dén eersten hypotheekhouder iét nog getroffen voor het geval degene op wiens naam de inschrijving staat niet tót herbouw binnen 5 of 3 jaar over gaat. Dè rechten van de hypotheekhou ders zouden alsdan kunnen worden ge- laedcerd, in verband mei het ophouden der rentevergoeding, terwijl, zoolang de besteding voor herbouw niet verzekerd is, de inschrijving niet wordt uitge- keerd.Zij kunnen bereiken, dat de in schrijving toch voor de volle honderd procent" tot lïifke'ering komt, doordat met goedkeuring van den algemeen ge machtigde voor den wedèropbouw de inschrijving op hun naam kan worden overgeschreven ten beloope van het be drag hunner hypothecaire .vordering; zij moeten dan zelf tot herboüw overgaan. -Overigens kunnen de ingeschrevenen met toestemming van den algemeen ge machtigde hun inschrijvingen overdra gen aan een derde, mits deze ook den herbouwplicht overneemt en een door den algemeen gemachtigde goed te keu ren bouwplan bij dezen beeft ingediend. De toestemming wordt slechts verleend als voldoende zekerheid- bestaat dat die plannen tot. uitvoering zullen komen. Tevens moet een regeling getroffen zijn inzake de aanspraken van hypotheek houders en andere zakelijk gerechtig den, ten aanzien van h'èt nieuw te stichten onroerend goed. De taak van particulier kapitaal In het voorgaande is tevens naar vo ren gekomen, dat de financiering van den wederopbouw, voorzoover deze niet uit dc rijksbijdrage^ kan, geschieden, wordt, beschouwd als een taak van* het particuliere kapitaal. De bouwplannen dienen derhalve zoo te worden inge richt, irf :het bijzonder zoo sober te zijn, dat derde geldschieters binnen het ka der der'hiervoor te trekken* richtlijnen bereid 'kunnen worden gevonden om hun geiden in den wedetopbomv van Nederland uit te zetten. Buiten het ter rein van de volkshuisvesting, waarop rijkshulp hier te lande traditioneel is. is hierbij, in beginsel voor de overheid geen laak weggelegd. Slechts in geval len, waarin, zooals bij de volkshuisves ting, eon sociale taak zulks lot plicht maakt, .zullen van rijkswege verdere middelen hij wijze, van voorschotten in den regel onder eerste hypothecair ver band. kunnen worden beschikbaar ge steld, waarbij dan de kosten van den herbouw tot het uiterste zullen moeten worden teruggebracht.Oyerigens dient h.et particuliere kapitaal bij den weder opbouw in Nederland zijn normale, risi codragende functie uit te oefenen. Naar- mag woeden aangenomen! zullen de Ne derlanders voldoende vertrouwen in de toekomst van eigen land stellen om dez.e taak te volbrengen. NAAR wij vernemen heeft de Nederlandsche Studenten Roei Bond besloten om, indien zulks in overeenstemming ge bracht kan worden met de wed strijdagenda van het komend seizoen, de Varsity te organisee- ren op het AmsterdamRijn kanaal nabij Utrecht op Zondag 4 Mei 1941. Tevens ligt het in de bedoeling, dat de beide jubileerende leden van den N.S.R.B, Laga en Triton op na der vast te stellen data lustrumwed strijden zullen organiseeren. In prin cipe werden hiervoor vastgesteld, resp. 17 en 18 Mei en 21 en 22 Juni. Het presidium van den Ned., Stud. Roei Bond is dezer dagen door den heer J. F. Ch. Steyling overgedragen aan den heer J. H. van der Waals, praeses van Nereus.- terwijl in de vacature van den algemeen permanent commissaris werd voorzien door de benoeming van den heer Steyling. Het bestuur en permanente commis sie zijn thans als volgt samengesteld: Bestuur: Nereus, J. H. van der Waals, president; Njord, J. A. Reus: Laga. B. J. G. van der Pot; Triton, A. P. Nolen en Aegir, F. C. Maathuis. Permanente commissie: H. Broekema, Njord, secretaris-penningmeester; ir. Th. P. Tromp, Laga: dr. J. W. Hingst, Tri' ton; mr. A* J. M. Hendrix, Nereus: dr. J. de Graaf. Aegir en J. F. Ch. Steyling, algemeen commissaris. Het Soesterkwartier Morgen komen de eerste twee twaalf tallen van de korfbalvereniging „Het Soesterkwartier" in actie. „Het Soesterkwartier I" speelt om twee uur tegen S.K.V I. Gezien de krachtsverhouding lijkt een puntenver deling ons het meest waarschijnlijke. „Het Soesterkwartier II" ontvangt Zwaluwen III. Ook hier verwachten wij een gelijk spel. Zoowel de wedstrijd van „Het Soester kwartier I" als „Het Soesterkwartier II zal in het sportpark „Birkhoven" ge speeld worden. Voor de openbare vergadering van den raad, der gemeente op Dinsdag 10 December des namiddags 4 uur, is de volgende aanvullingsagenda versche nen: 29. Benoeming van onderwijzersfes sen) aan de scholen Nos. 1, 7 en 11. 30. Voorstel van B. en W. tot over plaatsing van een onderwijzer yan school 6 naar school 1. 31. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het be stuur van de Gabrie Mehensohool betref fende het medegebruik van een gymnas tieklokaal. 32. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het be stuur der O.L. Vrouwestichting betref fende ihet onderwijs in de lichameïijke oefening aan de R.K. meisjèssoholen aan de Muurhuizen. 33. Voorstel van B. en W. om Dr. F. Bromberg aan te stellen in tijdelijken dienst voor 1941 als Keuringsveearts- waarnemend Directeur van het open baar slachthuis en van den Keurings dienst van vse cn vleesch. 34. Voorstel van B. en W. tot het rooien van hoornen. 35. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de Verordening, regelende de rangen, het 'aantal enz. der gemeente politie. 36. Voorstel van B. en W. om credie- ten te verleenen ten behoeve van de central© werkverruiming. 37. Voorstel van B. en, W. tot vaststel ling van verordeningen betreffende kin derbijslag. 38. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van eên sportterrein in de z.g. Bok- keduinen nabij, den Soesterweg aan den Nederlandschen Arbeiders Sportbond. 39. Voorstel van B. en W. totver hu ring van. lokalen van de school aan de Beekensteinschelaan aan de Vereen.»- ging voor Kleuteronderwijs. 40. Voorstel van B. en W. tot verpach ting van een complex weiland aan den Neer-Zeldertscheweg onder Hoogland aan A. F.bbenhorst. 41. Voorstel van B. en W. tot verhu ring van een woning c.a. in de Rokke- duinen nabij den Soesterweg aan C. Ver steeg. 42. Voorstel van B. en W. tot ver pachting aan B. van Deuveren van een complex weiland nabij den Hoogeweg. '3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein, aan de Hugo de Grooflaan. groot 1335 M2, aan ,T. M. H. Thonus, te Amstelveen voor f 5400.—. 44. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen, vergunning tot het plaatsen van reclame borden aan lan taarnpalen enz. te verleenen. 45.Voorstel van B. en W. lot, verkoop aan de N.V. „Mij. voor YVasverwerking" van pen strookje grond, aan de Kleine Koppel en tot het vestigen van een erf dienstbaarheid ten behoeve van die N.V. Burgerlijke Stand Geboren: Sebastianus Maria Cornelis, van Cornelis Johannes Joseph Goe* en Johanna Clara Geertruida van der Sprong. GEBOREN: Hendrik Jan, z. van Hen drik Fidder en Aaltje Juffer: Abe, z. van Douwe Rnnnema en Aaltje Dol. Overleden: Pieter Dirk Adriaan de. Backer e, oud 61 j. echtgenoot van Jan- hetje I-Iagen. OVERLEDEN: Gijsbert van Harten, oud 84 jaar. echtgenoot van Anna Maria van den Akker: Johannes Hermanus Pe trus Maria Bruineman. oud 86 jaar, on gehuwd. BINNENLAND 'e GRAVENHAGE, 7 Dec. Het Rijks bureau voor voedselvoorziening in oor logstijd deelt mede: Tengevolge van de vrees voor een eventueele vordering, is het aanbod van slachtvee in de laatste weken zoodanig teruggeloopen, dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen om een regelma tige vleeschvoorziening te verzekeren. Daartoe zal aan de houders van rund vee de verplichting worden opgelegd om door bemiddeling van een handelaar volgens onderstaande schaal, rundvee voor slachtdoeleinden aan te bieden. Aanvankelijk zal bij de vaststelling van het aantal stuks vee, dat iedere veehouder moet aanbieden, uitsluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalfkoeien. mestvee en stieren van één jaar en ouder, dat volgens de gegevens vermeld op de-registratiekaart in Novemher in zijn bezit was. Deze re geling zal van kracht zijn tot 28 Fe bruari 1941. Daarna zal een definitieve regeling worden ingevoerd, waarbij te vens rekening wordt gehouden met den aard van het bedrijf en met het aantal dieren, dat in de periode van 25 No vember tot 28 Februari geleverd is. Onder de aan te bieden dieren behoo- ren niet kalveren, rundvee met een le vend gewicht, van minder dan 400 kg. en wrakke dieren. Wel zullen deze die ren ook in het vervolg worden afgeno men. Kennelijk drachtige dieren worden niet overgenomen. Voor de periode, welke loopt tot 28 Februari 1941 moeten de navolgende aantallen geleverd worden: Door veehouders met 59 runderen 1 rund 1014 runderen 2 runderen 1519 runderen 3 runderen 20—24 runderen 4 runderen 2529 runderen 5 runderen Door veehouders met meer dan 29 runderen per 5 runderen of gedeelte daarvan telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan 1 rund moe ten aanbieden, moeten dc helft van het aantal geleverd hebben vóór 20 Januari 1941. Bij oneven aantallen moet daarbij naar boven worden afgerond, zoodat van 3 runderen vóór dezen datum. 2 runde ren moeten zijn geleverd, van 5 runde ren vóór dezen datum, 3 runderen, enz. De veehouders met minder dan 5 minde ren worden voor dc eerste periode vrij gesteld, hetgeen uit den aard der zaak niet insluit, dat zulks ook voor^de vol gende periode het geval zal zijn. Met leveringen boven het aantal in het hier- voren aangegeven schema genoemd, zal bij cle definitieve regeling rekening worden gehouden. Ten bewijze, dat de levering heeft plaats gevonden, zullen de veehouders bij de landbouwcrisis-organisaties. cte afrekeningen der Nederlandsche vee- ihouderijcentrale moeten inleveren. Af rekeningen van vee, geleverd op of na 25 November, dienen overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds eerder is ge publiceerd als bewijs dat levering heeft plaats gevonden, mits het vee aan de bovenvermelde eischen heeft voldaan. Voor vee. dat op of na 25 November 1940 \oor uitvoer geleverd is, 7,uilen door de Nederlandsche veehouderij centrale ringsbewijzon worden afgegeven. Deze leveringsbewijzen hebben 'dezelfde waar de als de afrekeningsbewijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldende prijzen voor slachtvee in geen geval verhoogd zul len worden boven de thans geldende schaal, daar er een regeling is getroffen,, dat nu al het slachtvee bij de centrale moet worden aangeboden. Een stipte uitvoering van dit leve ringsplan is noodzakelijk om het econo mische gebruik van de aanwezige voe dermiddelen voor de melkverzorging in de wintermaanden te verzekeren en om in de voorjaarsmaanden, als er weer voer beschikbaar is, den veestapel te kunnen sparen. Door het opheffen van de teéltrege- ling en het niet bestemmen voor de slacht van vrouwelijke graskalveren is de mogelijkheid geschapen, om in het algemeen den veestapel op peil te hou den door toevoeging van jongvee. OMTREK Vergadering van huiseigenaren, vertegenwoordigers van den regeeringscommissaris en architecten SCHERPENZEEL, 6 Dec. Daartoe opgeroepen door den Burgemeester, kwamen hedenmiddag te twee uur de eigenaars van geheel vernielde wo ningen in de Sociëteit alhier bijeen. Dc Burgemeester opende de bijeenkomst. Op de vergadering waren als verte genwoordigers van den regeeringscom missaris voor den wederopbouw aanwe zig de heeren Keiler en Kuisten, de heer Kraaienhagen. ontwerper van het plan van wederopbouw voor Scherpenzeel. de heer Brederode van Utrecht, die voor de leiding van den opbouw van Soher- penzeel werd aangewezen en voorts tal van architecten als gekozenen door de huiseigenaars. De heer Keiler deelde mede. dat eerst nu deze vergadering kon worden gehou den. tui door een verordening ,de schade vergoeding werd vastgesteld en wel op 100 van de verkoopswaarde op 9 Mei LI. Er zal zoo economisch en zoo ratio neel mogelijk gebouwd worden, opdat de lasten van de betrokkenen zoo klein mogelijk zijn. Omdat de geschatte waar de bovenbedoeld, nog niet bekend is, kan nog niet worden berekend, hoe groot'de vergoeding zijn zal. Van alle te bouwen woningen zal vóór 20 Deo. a.s. een schets moeten wor den ingeleverd. Het is de bedoeling de werken door één aannemer te laten uit voeren. maar niettemin zal wel getracht worden, vak- en andere arheiders uit Scherpenzeel en omgeving daarbij zoo veel mogelijk arbeid te géven. Tn antwoord op een vraag van een der aanwezigen deed de beer Brederode de verheugende mededeeling, dat het met. de materialen, welke er momenteel zijn. zeer wel mogelijk is, geschikte wo ningen te houwen. Na deze bijeenkomst volgde nog een vergadering met de architecten ter be handeling van technische vraagstuk ken. MISHANDELING SOFSTF.RRF.RG. Bij cle politie werd ingifle gedaan van de mishandeling van een ondervoorman van een arbeid.s ploeg op het vliegveld, naar aanleiding van een door hem gemaakte opmerking tegen twee zijner ondergeschikten. dié te lang in de keet zouden gebleven zijn. Dit bracht deze heiden zoo buiten zich zelf van woede, dat zij onder het uiten van zware bedreigingen hun baas een paar rake klappen toedienden. Van deze zaak werd proces verbaal opgemaakt. MUTATIE BIJ DE POLITIE SQESTERBERG. De marechaussee brigade, die hier tijdelijk was gestation- neerd, werd dezer dagen weer naar el ders overgeplaatst. In haar plaats is thans alhier een brigade rijksveldwacht gekomen, bestaand© uit een brigadier en twee rijksveldwachters. Zondag hébben dienst de volgende geneesheeren: Hendriks, Berk'enweg 25, tel. 6013. Kamerling, Utrechtscheweg 35; tel. 3714. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziek tegevallen. die medische hulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van: v. d. Bovenkamp, Utrechtschestraat 45a; tel. 3358. Java-Apotheek, Leusderweg 212; teL 48S7. Zondag hebben dienst dè vroedvrou wen: MeJ. v. d Grient, Breestraat Sb; tel, 6830. Mej. de J«uw. Soesterweg 15: tel. 4973. Heden overleed te I.oenereloot onze lieve Moeder en Grootmoeder CORNELIA VAN LEEUWEN Weduwe van W. SLAGT in den ouderdom van bijna 78 jaar. Uit aller naam: R. DE JONG—SLAGT. Amersfoort, 5 Dec. 1940. W. v, Mèchelenstr. 19. kennisgeving Bij deze stellen wij U in kennis dat wij het woningbureau hebben overgenomen van de Heeren Hoogachtend. MEHRENGS—SPEEKMAN In aansluiting op boven staande vestigen wjj Uw aandacht er op dat het kan toor blijft geeestigd stationsstraat 14b TEL. 6103 Bil g. g. 5130 Ons voor Uw gewaardeerde opdrachten. Aanbevelend, nefkens N Steenhouwerij R VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Te!. 5132

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3