FILMS voor deze week: STADSNIEUWS Centrale Werkverruiming Het recht op kinderbijslag Üqswda Voor Amersfoort is daarmede een bedrag van f228.100 gemoeid 17 werken rond onze stad Veie boomen zullen valfen Stopplaatsen voor autobussen Vol verwachting klopt mijn hart Uitbreiding der politie Bijzondere regelingen Beroep op de Winkeliers 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 B. en W. deelen den Raad mede, dat het Departement van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat ar beiders uit onze gemeente ge plaatst kunnen worden bij de hier onder genoemde Centrale Werk verruimingsobjecten 1. „Ruilverkaveling van dèn Bunschoterpolder gelegen in het Waterschap „Beposten de Eem", onder de gemeente Bunschoten, betreffende een gebied van plm. 4500 h.a. Onder deze ruilverkave ling is begrepen de verharding, c.q. verbetering van 45 K.M. eenvoudi- gen verharden weg en 12 K.M. kade met weg en het bouwen van een of twee nieuwe gemalen". Volgens opgave van de Neder landsche Heide-Maatschappij.kan toor Amersfoort, zijn de kosten van het geheele werk begroot op 675.000.—. Het is het College niet bekend hoeveel personen uit onze ge meente bij dit object geplaatst zullen worden. Indien 25 van dit werk door arbeiders uit Amersfoort zal 'wor den uitgevoerd, dan zal een be drag van 168.750,beschikbaar dienen te worden gesteld. Voorloopig kan dit bedrag wor den aangehouden. Behalve dit groote werk zijn er nog 16 and are werken, die van min- tier grooten omvang zijn en (hoofd zakelijk betrekking ihebben op her stellen en verbeteren wegens inun- datieschad9 van grasland, boom gaard en tuingrond onder de ge meenten Hoogland, Stoutenburg, Hoevelaken, Leusden, verharding van den weg naar Schothorst, ver betering van perceelen te Stouten burg, waarvoor in totaal uitgetrok ken dient te worden een bedrag van 29.350,—. Een groot gedeelte van al deze werken kan waarschijnlijk door Amersfoortsche arbeiders uitgevoerd worden. Tenslotte zijn er nog urgente- oprui- mings- en herstelwerken in de Gel- dersche Vallei uit te voeren. Bij uit- O.m. in de W. van Mechelen- straat, P. Julianalaan en Regentesselaan T IT een schrijven van B. en W. w aan den raad blijkt, dat in het komende voorjaar weer verschillen de vellingen en dunningen van boo men en boomgroepen zullen moeten plaats vinden. Zooals te doen ge bruikelijk is, zal het vrijkomende hout in het publiek verkocht wor den. De directeur van het Staatsboschbe- heer te Utrecht heeft de vereischte toe stemming al gegeven. Onder de te rooien boomen zijn er vele. die door hun sterken groei den belendenden percee len licht en lucht benamen. Herhaalde lijk wei'd door de bewoners gevraagd, de boomen te doen snoeien, heigeen ook is uitgevoerd, doch thans kan door snoeien hoegenaamd niets meer bereikt worden. In het kader van bedoelde plannen vallen ook enkele boschpartijen, te we ten een zevental perceelen hak- en rijshout op Berg-Noord en twaalf op Berg-Zuid, waar ook twee perceelen berkendunseh gelegen boven den Ap pelweg, in behandeling zullen worden genomen. Verder zullen de bosschen op Berg- Zuid en Noord en in Birkhoven gezui verd worden van dood en ziek hout. „Minderwaardige" boomen zullen daar zoo noodig gerooid worden. Onder de boomen, die in de plantsoe nen en langs diverse wegen, zullen ge veld worden, behooren: 19 iepeboomen aan de Prinses Julia nalaan en 23 iepeboomen aan de Re gentesselaan. Deze zullen in het voorjaar vervan gen worden door jonge Amerikaansche eiken. Verder 24 Amerikaansche eiken aan de W. van Mechelenstraat, 6 iepen na bij de Bloemen da Ische Poort, 4 beuken nabij de muziektent in Plantsoen- Zuid-één acaciaboom aan de brug Utrechtschestraat, 7 beuken aan Laan 191 i en 15 iepeboompjes aan de Anna Paulównalaan. voering van 50% van dit geheele werk door Amersfoortsche arbei ders, dient een crediet van 30.000 beschikbaar te worden gesteld. Hier- bij wordt gerekend op 1500 manwe- ken werk. B. en W. stellen den Raad voor de benoodigde credieten te verleenen. In totaal is dus met alle bovenstaan de werken een bedrag voor Amers foort gemoeid van 228.100. T~\ E autobussen voor Nunspeet, Scherp^nzeel, Apeldoorn en Bunschoten stoppen voortaan niet meer in de Utrechtsche straat bij hotel Jens. Met ingang van Maandag a.s. stoppen zij, bij aankomst, op de Varkensmarkt bij De Dom, terwijl zij bij vertrek uit Amersfoort op het autopark voor het politiebureau halt hou den. Vroolijke revue in het Militair Hospitaal T 2. ISTERAVOND werd in het feest- zaaltje van het Militair Hospitaal voor de tweede maal een revue voor en door de verpleegden opgevoerd en ook nu weer was de zaal tot en met de aller laatste plaats bezet. Het was een St. Nicolaas-revue, die opgevoerd werd onder den titel „Vol verwachting klopt mijn hart." Auteurs waren Teun Horstman en Jacques Levy en laatstgenoemde had ook de regie in handen. Met genoegen kon geconstateerd wor den, dat deze uitvoering al op een hooger plan stond dan haar voorgang ster „Voorwaarts marsch". Er was meer vlotheid en de spelers bewogen zich reeds met meer routine op den geïmpro- viseerden tooneelvloer. Het applaus, dat herhaaldelijk gebracht werd, bewees wel, dat „Vol verwachting klopt mijn hart" aan de verwachtingen voldeed! Het was hetzelfde „revue-gezelschap" van de vorige maal. De dames G. Trap pel en E. Gorter brachten het vrouwe lijk element in het spel, terwijl verder de heeren Schuurman, Horstman, Levy, v. d. Brink. Durkstra, Götz v. d. Vet, Leenders, en lest best! Eddy West op de planken kwamen. Zij, die gisteren het stormweer trot seerden om het feestzaaltje te bereiken, hebben een genoegelijken avond ge had. Het deed weer goed, te kunnen opmerken, dat er in het hospitaal heel wat gedaan wordt om het den jongens zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo hoort het ook! Tante Pos met paard en wagen Met 3 inspecteurs en 24 agenten B. en W. brengen het volgende ter kennis: Reeds langen tijd is in deze ge meente de behoefte gevoeld over te gaan tot het uitbreiden van het po litiecorps. Om financieele redenen is tot nu toe nagelaten daartoe een voorstel te doen. De buitengewone tijdsomstandigheden hebben deze kwestie urgent gemaakt. Daarbij komt, dat de hoogere autoriteiten op versterking hebben aangedrongen. Het ligt in het voornemen het corps uit te breiden met drie inspec teurs en vier en twintig agenten, fn verband hiermede is het noodza kelijk de verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeentepoli tie te wijzigen. De financieele regeling van deze uitbreiding is verwerkt in de ont- werp-begrooting 1941. KERKNIEUWS De kerkeraad der N'ed. Herv. Gemeen te heeft een bespreking gehad met de Gereformeerde Kerk, de Chr. Gerefor meerde Kerk en de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband, welke er, toe ge leid heeft, dat op den eersten Kerstdag des middags een gemeenschappelijke dienst in de St. Joriskerk gehouden zal worden. Alle kerken zetten dien mid dag hun godsdienstoefeningen stil. Ook in Amsterdam gaat Tante Pos met paard en wagen rijden. Binnen enkele dagen zal het postvervoer te Amsterdam weer met de typische wagens geschieden. Reeds zijn enkele van deze historische voertuigen in dienst gesteld, om de drukte bij de pakketpost te verwerken (Foto Pax-Holland) Nieuwe regeling wordt op 1 Januari van kracht B. én W. schrijven aan den Raad on zer gemeente: VAN' de Wet van 23 December 1939, Staatsblad 806, houdende wettelijke regelen inzake kinderbijslagverzekering „Kinderbijslagwet" treedt onder meer artikel 23 op 1 Januari 1941 in werking. 'Het eerste lid van genoemd artikel luidt: ,De arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd, van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijl van vijftien jaar nog niet bereikt heeft, overeenkomstig de bepalingen der volgende artikelen recht op een kinder bijslag." Volgens artikel 25, le lid der wet, zoo als deze is gewijzigd 'bij besluit van den waarnemend Secretaris-Generaal, waar nemend hoofd van het departement van Sociale Zaken bedraagt de kinderbijslag voor arbeiders met een loon per dag: a. van 41,— of minder 0,10; b. van meer dan 4,doch niet meer dan ƒ6,— 0,15: c. van meer dan 6,doch niet lijk zijn geregeld, indien naar ons oor- ƒ8,ƒ0,25 over iederen dag. waarop de arbeider heeft gewerkt. Aan de wet wordt voorts ontleend, dat de uitbeta ling van den kinderbijslag tenminste eenmaal in de drie maanden zal geschie den. De middelen tot'dekking der krach tens deze wet toe te kennen kinderhij- slagen en der administratiekosten wor den door de werkgevers opgebracht, be rekend naar de regelen van het premie stelsel. De premie bestaat uit: een bijdrage, bestemd tot qlekking der kinderbijslagen: b. een opslag, bestemd tot dekking der administratiekosten. De bedragen onder a en b zullen vol gens de beschikking van den wnd. Se cretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Sociale Zaken van IS November 1910, no. 2723 voor 'het jaar 1941 gelijk zijn aan 1 van het loon. dat krachtens het bepaalde in artikel 28 der wet voor premiebetaling in aanmer king komt. In de uitvoering van de verzekering van deze wet wordt voorzien door: a. kinderbijslagfondsen van bedrijfs- raden; fa. kinderbijslagfondsen van erkende bedrij fs vereenigi ngen c. Een Rijkskinderbijslagfonds. Artikel 5, 2e lid der Wet biedt, gele genheid om een bijzondere regeling voor kinderbijslag te erkennen. De oorspron kelijke tekst van het 2e lid van genoemd artikel luidt: „Door Ons kan als bijzonv dere regeling worden erkend eene rege ling inzake de toekenning van kinderbij slag. getroffen voor personen, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, van de Naamlooze Vennootschap Nederland sche Spoorwegen of van een onderne ming, waarbij de voorwaarden van uit- keering van kinderbijslag publiekrechte lijk zijn geregeld, nidien naar ons oor deel door de afzonderlijke voorziening de belangen dezer personen niet worden geschaad." Het Centraal Orgaan inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden te 's-Gravenhage heeft een ontwerp eener uniforme kinderbijslagverordening ten dienste van de aangesloten gemeenten vastgesteld. Dit ontwerp kinderbijslagverordening is na behandeling in het Centraal Over leg en in overeenstemming met het de partement van Binnenlandscbe Zaken vastgesteld: Volgens deze verordening genieten ambtenaren te rekenen van het derde kind. beneden den leeftijd van 18 jaar, een kindertoelage. Deze toelage bedraagt per kind 3 ten honderd van de bezoldi ging. Minimum ƒ60,— maximum ƒ205,— per kind per jaar. Bij toetsing van deze regeling aan die, vervat in de Kinderbijslagwet, komt naar voren, dat eerstgenoemde regeling voor belanghebbenden yoordceliger is Deze toelage-regeling heeft dan ook de in stemming van de personeelsorganisaties. Voor nadere uiteenzetting van dit ont werp willen wij U vehvijzen naar de toelichting van het. Centraal orgaan. Met deze toelichting kan ons college zich vereenigen. Naar raming zal de toepassing van deze verordening voor onze gemeente pl.m. 14.000.— kosten. Dit bedrag is becijferd voor alle daarvoor in aanmerking komende ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, met inbegrip van de ambtenaren van de Politie, doch met uitzondering van een bepaalde categorie van personeel op arbeids overeenkomst, met name de losse werklieden, die afwisselend in ge meentelijken- en particulieren dienst zijn en wier loonvoorwaarden veel al volgens collectief arbeidscontract zijn geregeld of overigens op het particuliere bedrijf zijn georiënteerd. Dit losse personeel zal als arbei der in den zin der Kinderbijslag wet moeten worden beschouwd en onder de bemoeiing vallen van het verzekeringsorgaan, waarbij de ge meente voor de toepassing van de Ziektewet is aangesloten. In de ontwerp-verordening van het Centraal Orgaan voor den kinderbijslag wordt het Algemeen Ambtenarenregle ment aangehaald. Daar dit reglement voor onze gemeente nog niet is tot stand gekomen dient voor onze gemeen- e gelezen te worden: „in den zin van het nader vast te stellen Algemeen ambtenarenreglement." Wij stellen U 'voor,te hesluiten, dat voor deze gemeente de bijzondere kin- derbijslagregeling volgens de ontwerp verordening van het reeds eerder ge noemde Centraal Orgaan, van toepas sing zal-zijn. zulks met ingang van 1 Januari 1941. Ten aanzien van het politiepersoneel stellen wij U voor te besluiten een aan het ontwerp-kinderbijslagverordening overeenkomstige regeling van toepas sing te verklaren door opneming van een daartoe strekkende bepaling in de verordening ex artikel 23 der Gemeente wet: Verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeentepolitie te Amersfoort, vast gesteld hij besluit van den Raad van 30 November 1937, goedgekeurd bij K. B. van 21 Februari 1938, no. 66. Indien deze verordeningen thans wor den vastgesteld, zijn zij op 1 Januari 1941 bestaande regelingen, die ingevolge het bepaalde hij artikel X van de be schikking van den wnd Secretaris-Ge neraal, wnd Hoofd van het Departement van Sociale Zaken van 2 November 1940. no. 4051, afd. Arbeid, voor hel jaar 1941 worden erkend als bijzondere re gelingen in den zin van artikel 5 der Kinderbijslagwet. r V Qrand-Theater Joachim Gottschalk en Brigitte Hor- ney in de Tobis-film ..Eine Fr au wie Du". (Grand Thé&tre) Eine Frau wie Du pv E titel van de film verraadt reeds, dat hier een vrouw met bij zondere eigenschappen in het spel is. En waar een bekoorlijke vrouw is, zijn oök mannen te vinden, die elkaar de nadering tot het geluk be twisten. En evenmin ontbreken er vrouwen in dit samenstel van men- schelijke krachten, die haar adspi- raties willen doen gelden, adspira- ties, die men gemakkelijk samen kan vatten met het begrip jaloersch- heid. Verwikkelingen zijn als gevolg daarvan aan de orde van den dag. Het hangt er nu maar van af, of men al deze moeilijkheden, die nu eens een tragisch dan weer een ko misch tintje hebben, en al dezen onderlingen wedijver zoo mengen en ordenen kan, dat men een pas send en vlot verloopend geheel krijgt De film „Eine Frau wie Du" is daar wonderwel in geslaagd. Er zit vaart en charme in; de liefde zegeviert tenslotte wel, maar er komt heel wat kijken voor het zoover is. En die lange weg wordt op gezellige wij ze, doorspekt met tal van interessante dialogen, afgelegd. Dr. Maria Pretorius is inderdaad een belangwekkend vrouwspersoontje, dat aanvankelijk slechts zakelijk en verstandelijk kan denken en handelen. Na verloop van tijd echter duikt er een geestdriftig be lager in den persoon van dr. Manfred Thiele op. die de kunst verstaat, om in een schijnbaar hopelooze positie toch te kunnen doorzetten. Ook ditmaal over wint de spreekwoordelijk geworden aan houder, Maria's masker van uiterlijke koelheid op het gebied van de liefde wordt doorbroken en voor goed afgezet. Zij gaat het leven van een andere, min der zakelijke en toch ook weer niet on verstandige zijdp bekijken en in die nieuwe levenvisie neemt de vroolijke Manfred een eereplaats in. Manfred doet zich in theorie kennen als een veelzijdig man, die ook zeer Be steld is op het leven in de eenzaamheid van de natuur, omdat hij weet., dat Ma ria daar zoo op gesteld is. In dë prak tijk loopt dat falikant uit, maar Maria is al zoover veroverd, dat zij hem dit niet kwalijk neemt. Bijna gooit Lyda, een vrouwtje, dat alleen trouwt, om weer spoedig te kunnen scheiden, voor altijd roet. in het eten. Maar ook haar hart blijkt uiteindelijk op de rechte plaats te zitten, wanneer zij bemerkt, dat er met Manfred niets te beginnen is en dan kan alles doorgaan, zooals de twee gelieven en ook wij. als meelevende toeschouwers, dat zoo graag willen... Brigitte Horney en Joachim Gott schalk geven uitstekend tegenspel. Zy is de Maria, die door veel strijd over wonnen iiioet worden en hij is de Amor, die de pijl afschiet, na de boog goed gespannen te hebben. Een tweetal, waar door de film eigenlijk gedragen wordt, ook al krijgen de bijrollen evpneens een zeer voldoende vertolking. Tourjanskv heeft deze liefdesaffaire vlot in elkaar gezet en geregisseerd. Het voorprogramma bevat veel heden- daagsche gebeurtenissen. City-Theater „Op 9iapH OP STAP" is een der producten m onze eigen filmindustrie, die eenige jaren geleden de première beleefden. Het is interessant om dit werk nog eens terug te zién, vooral daar wijlen Louis Davids er in sa menspeelt met zijn zuster Hen- riëtte. Louis Davids is meneer Fortuin, een klein en burgerlijk pianostemmertje, met een groot, hart voor de kunst en haar beoefenaren. Deze goedhartige mensch heeft een vrouw, die tot de familie der Kenau-achtigen behoort, en natuurlijk wordt die figuur uitge beeld (of getypeerd) door Henrietta Davids. De scènes tusschen dezen man, die „voor een dubbeltje geboren is en dus geen kwartje zal bereiken" en die vrouw, wier gelaat zoo plotseling kan varieeren tusschen een uitdrukking van fraai lenteweertje en stormigen herfst, behooren natuurlijk tot de vermakelijk- ste van de film. Voor te zijn er Jopie Koopman en Fritz van Dongen, die. een „paar" vor men en aardige liedjes van Louis Da vids zingen. Adolfs Engers is de welge dane Indischman, die hetgeen hij in In* dië aan amusement tekort gekomen is, in ons land inhaalt. Aan zijn zijde speelt Fient.je de Ia Mar, die de allures van een èohte Ameri-kaaneche flimactri- ce rond zich moet spreiden. Men kan gerust de duisternis eena trotseeren om op stap te gaan,Op Stap" blijft een belangwekkend geval, rijk ook aan herinneringen aan vroe ger. Ficntje de la Mar in de film „Op Stap". (City Theater) Al A C C A HAVIK41 MA9eA Tei.4523' Nu met de uitdeeling der waardebons, als eerste 'hulpverleening in de «ctie Winterhulp Nederland, in de gemeenten een aanvang wordt gemaakt, doet het Provinciaal Bureau Utrecht, Maliebaan 90, een beroep op alle winkeliers bij aanbieding van waardebons deze als be taling aan te nemen. De winkeliers kunnen deze waarde bons bij bankinstellingen ter plaatse verzilveren. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de film „F.ine Frau wie Du." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30; Maandag S: andere dagen 7 en 8: Woensdag en Zaterdag matinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de fihn „Op Stap". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zon dag 1.45, 4, 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Inspecteur Eyck in de Tal." ^TERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor aiie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 R.K OPENBARE LEESZAAL. - Wijers- straat 2. REMONSTR. KERK. 8 Dec. Nel Oost- hout draagt voor „Thomas More". 2.30 uur n.m. MONOPOLE. 13 Dec. Lezing van den heer D. Q. R. Mulock Houwer voor de Ver- eeniging voor Paedagogiek. 7.S0 uur nam. BAARN BAARNS LYCEUM. Tentoonst. van schil derijen van wijlen mevr. L. M. Broeck- man-vanZydveld. 18 Nov. t.m. 8 Dec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5